GEEN OESTER- EN MOSSELCULTUUR IN VEERSE MEER Wrak weg voor Duitse kust Belangstelling voor sport toegenomen Waterzuivering Geen oliebuizen voor Rusland Vijftien jaar voor moord op z'n meisje Regering laat projekt vallen CAUSERIE TE ZIERIJvZEE Ge De bestrijdingsmiddelen in de landbouw esprekken mei politici Regering zegt voorschotten toe DEN' HAAG. 16-3. - De ministers vim Verkeer en Waterstaat en van Landbouw en Vlssery hebben beslo ten, op grond van een rapport van deskundigen, at' te zien van de oes ter- en mcsselproeven in het Veerse Meer en daarmee van oesterteelt in de Grevelingen. In een brief aan de Tweede Kamer die het betreffende rapport bege leidt, spreken de bewindslieden hun teleurstelling uit over de ondubbel zinnige uitspraak der deskundigen, dat cesterteelt in de Grevelingen on mogelijk zal zijn. Daarmee vervalt het voornemen om proeven in het Veerse Meer te nemen. Voor beide oude zeegaten geldt dat na de af sluiting de periodieke onderbreking van geschikt zout water voor de oes terteelt deze onmogelijk zal maken. Daarmee zyn de grondslagen aan de ze projekten ontnomen. De grondslag van bedrijfsuitvoe- ring van oesterkwekers komt hier mee te vervallen. De regering wil," mede gezien de zware Vox-stschade van de afgelopen winter en de daar mee samenhangende onzekerheden op het punt van her-investeringen, overgaan tot het op korte termijn uitkeren van voorschotten. Deze zul len worden gegeven op de te ver wachten financiële uitkeringen aan oesterkwekers, die hun bedrijf nu beëindigen. De richtlijnen zullen zo spoedig mogelijk bekend worden ge maakt. De gedachten gaan uit naar vergoeding van de vermogensschade en voorts naar een regeling van de geldelijke tegemoetkoming in de be3 drijfsschade. De normen ervan zul len worden gebaseerd op het feit, dat de bedrijfsoefening in deze specifie ke bedrijfstak geheel ónmogelijk zal worden. Ingaande cp het denkbeeld oin het Veerse Meer geschikt te maken voor proeven met mossel- en oesterteelt wordt opgemerkt, dat hoogstens drie miljoen oesters per jaar ofwel tien percent van de tegenwoordige pro- duktie geoogst zou kunnen worden. BREMEN, 16-3. - De Sowjet-Unie heeft afstand gedaan van haar eigen domsrechten op 't vrachtschip ,Khol- mogory' dat op 22 maart 1959 voor de Duitse kust in dichte mist in aan varing was gekomen met de Duitse vrachtboot .Bischofstzin' en in de golven was verdwenen. Dit heeft het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken aan de senaat (stads regering) van Bremen laten weten. Het wrak van het Russische schip ligt buiten de Westduitse wateren voor de mendingen van de Wezer en de Elbe. Op 18 april 1959 stootte de Britse vrachtvaarder .Harborough' cp het wrak en zonk eveneens. Op 15 februari van dit jaar kwam de ge vaarlijke ligging van de wrakken nog eens duidelijk aan het licht toen het ongeveer 15.000 ton metende Neder landse passagiersschip .Maasdam' er mee in aanvaring kwam en zware schade onder de waterlijn opliep. Weinig zaterdagpost DEN HAAG, 15-3. De op zaterdag ter post bezorgde correspondentie beloopt nog maar tien tot 15 pi-ocent van het aantal poststukken dat voor de invoering van de vijfdaagse werk week op zaterdag op de post placht te gaan. Dit staat in de memorie van antwoord van. de minister van Ver keer en Waterstaat aan de Eerste Kamer naar aanleiding van de be groting 1963 voor het staatsbedrijf Ader P.T.T. RECHTSZAKEN Politierechter te Middelburg Voor de Politierechter te Middel burg stond - zo vernam de P.Z.C. ter rechtszitting - terecht de land bouwer L. de V. te N., die veroor deeld werd tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van 2 jaar en een boete van f 50. wegens onoordeelkundig rijden met een trekker met twee aanhangwagens. Als gevolg van d'it onoordeelkundig rijden kwam een meerijdend jongetje om het leven. Door een plotseling stoppen van een voorrijdende trekker, werd ook d. V. gedwongen zijn voertuig plotseling tot stilstand te brengen, waarbij een aanhangwagen in een sloot kantelde op het meerijdende jongetje, dat en kele dagen nadien aan de bekomen verwondingen bezweek. De eis was een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van 2 jaar en een boete van f 75. De recidivist A. V. te Z. reed on der invloed van sterke drank op zijn fiets. Hij kreeg een week on voorwaardelijk. Mej. H. K. te B. werd wegens be lediging veroordeeld tot een boete van f 10. Deze teelt zou slechts aan enkele personen werk verschaffen en over een aanlooptijd van vijf jaar een in vestering van vijftien miljoen gulden vergen. Nu op grond van het rapport der deskundigen gebleken is, dat de oes ters noch bij Grevelingen noch in het Veerse Meer voldoende constan te zoutwateraanvoer zouden krijgen, dient ook dit Veerse Meer-plan te vervallen. Ook geen mosselen Het door de Deltadienst, het rijks instituut voor visserij-onderzoek en de Zeeuwse Provinciale Waterstaat uitgewerkte plan voor schelpdieren cultuur in het Veerse Meer, dat dus ook verwatering van mosselen om vatte, moet daarom opzij gezet wor den. Ten aanzien van het Grevelingen- bekken schrijven de deskundigen, dat niet te voorspellen is hoe de kustlijn en bankenformaties zich voor de dam in het Brouwershavense Gat tussen Goeree en Schouwen zul len ontwikkelen. Daai'op zal de uit watering van de Haringvlietsluizen van invloed zijn. Het staat wel vast, dat het zoutgehalte door het spuien van rivierwater voor de kust lager zal zijn, dan thans. Na de afsluiting zal de sterkte van de zuidwaarts ge richte ebstroom, die zoeter water meeneemt, afnemen. Dit kan gunstig zijn onder bepaalde omstandigheden, maar de mengingssnelheid van zoet en zout water zal teruglopen. Deze zal bovendien afhankelijk zijn van meteorologische faktoren. Geconclu deerd wordt, dat tegenover een gun stige faktor enkele ongunstige fak toren staan, die de kans op snelle schommelingen in het zoutgehalte zullen vergroten. DEN HAAG, 15-3. Uit de zojuist verschenen statistiek van de vrfjc jeugdvorming 1962 van het Centraal Bureau voor de Statistiek blykt dat 638.000 personen (18 procent van de 8- tot 25-jarigen der bevolking) bjj jeugdorganisaties zijn aangesloten en 1.497.000 (42 procent) bij sportorga nisaties. Voorts kunnen 93.000 jongeren (30 procent) gerekend! worden tot -de min of meer regelmatige bezoekers der clubhuizen. Opgeteld! met in begrip van dubbeltellingen, d'ie uit meervoudige lidmaatschappenvoort vloeien omvatten de genoemde ak- tiviteiten 2.229.000 personen. Dit ds meer dan heb dubbele van het jaar 1940 (1.042.000). De toeneming is vrij wel gehec-l' aan de sportorganisaties ten> 'goede gekomen. De jeugdorganisaties laten ten op zichte van 1961 een .geringe stijging zien (van 1.300 led'en), h'et clubhuis werk ging met 6.400 achteruit. De sportorganisaties verwierven daar entegen 72.000 leden meer. Bij de sport trekken de meeste be langstelling: voetbal (460.700), tur nen (338.80(h en hengelsport (151.000). HET ZIEKENFONDS WEZEN Behandeling en kosten belangrijkste vraagstukken DEN HAAG, 16-3. Er zal gestreefd dienen te worden naar een organi satie van de gezondheidszorg in Ne derland, waarbij enerzijds het per soonlijk element en kwaliteit van de behandeling niet in het gedrang ko men en waarbij anderzijds de kosten binnen redelijke grenzen blijven. Dit is een van de conclusies uit het verschenen rapport „Het zieken fondswezen in Nederland", uitge bracht door de Prof. mr. B. M. Tel- •derssltidhttog in Den Haag. De organisatie van de gezondheids zorg in haar huidige vorm werkt niet meer bevredigend, zo wordt in het rapport gesteld. Met name is, in de jaren vijftig, een te zware belas ting van het medische bestel ont staan, hetgeen zowel met betrekking tot de kwaliteit als tot de kosten van de medische verzorging van invloed is geweest. De overbelasting heeft geleid o.m. tot verkorting van de ge middelde behandelingstijd (vijf mi nuten), tot massawerk en tot ver zwakking van het persoonlijk ele ment in de medische behandeling (o.m. door de oprichting van geor ganiseerde waarnemingsdiensten). Naar het oordeel van de Telders- stichting mag de verdeling van de lasten over de verschillende bevol kingsgroepen er niet toe leiden, dat bepaalde groepen - met name de particuliere patiënten, een oneven redig deel van de kostenstijging moeten opvangen. De toepassing van het solidariteitsbeginsel moet be perkt blijven tot de ernstige ziekte risico's. Andere regeling zoeken De concurrentie tussen de mede werkers mag zo min mogelijk wor den belemmerd en de regeling moet eenvoudig en gemakkelijk uitvoer baar zijn. Aangezien het bestaande zieken fondsstelsel aan de eerste vier voor waarden niet voldoet, moet - aldus het rapport - naar een andere regel worden gezocht. In het door de Teldersstichting be pleite stelsel moet een verplichte premie worden geheven van: ener zijds de gehele bevolking voor de verzekering van het risico van ver pleging in een inrichting voor gees teszieken, en anderzijds'van degenen met een inkomen van minder dan 8650 gulden voor een gedeeltelijke dekking van de kosten van de ove rige ziekterisico's. Het betalen van de verplichte pre mie geeft recht op het sluiten van een beperkte ziektekostenverzeke ring. De voorgestelde regeling laat de gelegenheid open om op basis van vijwilligheid over te gaan lot het sluiten van een aanvullende ziekte kostenverzekering, ter dekking van het eigen risico en van een zieken fondsverzekering, waarbij - evenals nu - een volledige en rechtstreekse medische verzorging is gegarandeerd. Financieel toezicht Het financiële toezicht dient, naar het oordeel van de Teldersstichting, tc worden uitgeoefend door de ver zekeringskamer. Het beleidstoezicht d.i. het toezicht op de voorge schreven risicodekking en, voor zo ver nodig, op de hoogte van de me dewerkerstarieven door de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid met mogelijkheid van be roep op de Kroon. De taak van de ziekenfondsraad dient te worden beperkt tot het ge ven van 'voorlichting aan de Kroon en aan de minister. De besturende taak van de ziekenfondsraad komt in deze gedachtengang dus te ver vallen. OEREBRO. Op een medische con ferentie in Oerebro is een nieuwe methode van waterzuivering een probleem waar men ook in Zweden mee kampt ter sprake gebracht waarbij het eerst chemisch bewerkte slik tot voor ongeveer vijftig procent wordt drooggeperst waarna het zon der meer verbrand kan worden of gebruikt als meststof, terwijl er van stank geen sprake meer is. BONN, 15-3. De Westduitse rege ring blijft „om redenen, die de bui tenlandse politiek betreffen" bij haar eind vorig jaar uitgevaardigde em bargo op de levering van oliebuizen aan communistische landen. Volgens een regeringswoordvoerder had het kabinet dit besloten. Eerder had de voornaamste woord voerder van de Westduitse regering aangedrongen op solidariteit van de Westerse landen inzake het verzoek van de N.A.V.O. om het embargo. Aanvullend op een onlangs te Zie rikzee gehouden causerie door de heer K. Schipstra te Wageningen voor een aantal landbouwers, over de bestrijdingsmiddelen in de land bouw, wordt nog het volgende ge meld. In bleten spuit men met middelen, die voor de opkomst van het gewas worden toegepast. Reglone en Tri- p.e. zijn kortwerkende middelen, die vlak voor opkomst worden toege past. Endolhal, Endothal en IPC en tenslotte OMU, BIPC en DMXD zijn lager werkende middelen dan de eerstgenoemde. De toepassing van een van deze middelen is afhanke lijk van: a. de vochtigheid van de grond; b. de onkruddsoorten, die voorkomen en c. de onkruiden, die er ten tijde van het opkomen van de 'bieten zouden kunnen zijn. De vergelingsziekte wordt hoofd zakelijk uit de biet en kuilen op het veld gebracht door de bietekuilluis en daarna wordt de ziekte verspreid door de groene perziMuis en dn veel mindere mate door de zwarte bo- nensluis. Bestrijding van de verge- lingsziekte kan plaats hebben als er slechts een of enkele luizen per plant aanwezig zijn. Het tijdstip wordt door het I.R.S. te Bergen op Zoom vastgesteld en er wordt door de voorlichtingsdienst 'in samenwerking met het tostituut bekend gemaakt of er gespoten moet worden. De sys- temisohe middelen zijn hiervoor het meest geschikt. Tegen dó zwarte bo- nenluis kan met veel middelen wor den gespoten, maar de systemische middelen verdienen toch de voor keur door hun lange werking. De uien In uien gebruikt men als onkruid bestrijdingsmiddel vóór opkomst een middel met een korte 'en snelle wer king, b.v. Reglone. Het voordeel van dit middel is, dat het ook op vochti ge onkruiden en tussen regenbuien door, goed werkt. Na opkomst is de Chloor-I.P.C. een goed middel. D.N. O.C. wordt in uien niet gebruikt. D.N.O.C. kan zeer goed worden ge bruikt als vóór opkomst-middel, b.v. bij erwten, bonen, aardappelen op lichte gronden, enz. M.C.P.A. kan niet als doodspuitmiddel voor aard appelen worden gebruikt. Wel is het in de praktijk als noodmiddèl ge bruikt om distels te bestrijden na de hoofdgroei van de aardappelen. Tegen aardappelziekte kan 't best eerst enkele malen met Zineb wor-* den gespoten èn daarna met de ko- KERKNIEUWS Ds. W. E. Heijboer naar 's-Cravenmoer (Van 1935-1942 te Ouwerkerk) Ds. W. E. Heijboer uit Hollandsche Veld in de burgerlijke gemeente Hocgeveen heeft een beroep aange nomen naar de hervormde gemeente van 's-Gravenmoer in de classis Heusden in Noord-Brabant, waar hij de opvolger zal worden van ds. J. van der Schee, die op 3 februari van dit jaar naar Hoogeveen is vertrok ken en die daar een week later in tree heeft gedaan. Ds. Heijboer werd op 20 juli 1911 te Middelburg geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium in de Zeeuwse hoofdstad en studeerde daarna nog theologie aan de rijks universiteit te Leiden. Nadat de heer Heijboer in 1934 door het provinciaal kerkbestuur van Friesland was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 24 februari van het daar opvolgend jaar (1935) door wijlen ds. H. J. Barnouw, toen nog predikant te Zierikzee, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Ou werkerk in Duiveland in de classis Zierikzee. Op 11 oktober 1942 ver wisselde ds. Heijboer deze gemeente met «die van Dwingelo in de classis Meppel, .vanwaar hij op 1 juni 1947 ngar die van Geldermalsen vertrok. Sinds 23 september 1956 dient ds. Heijboer de hervormde gemeente van Hollandsche Veld in de burgerlijke gemeente Hoogeveen, waar hij werd bevestigd door ds. A. M. Lindenburg uit Tex^ Aar in de classis Leiden, toen nog predikant te Klundert. ZUTPHEN, 15-3. De rechtbank tc Zutphen heeft de 30-jarige postbode J. W. uit Laren (Gelderland) over eenkomstig de eis veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest wegens de moord op zijn meisje Aaltje Bekkink uit Groot-Dochteren. De postbode 'heeft op de avond van 22 augustus van het vorig jaar het meisje waarmee hij een afspraak had1 gemaakt van d'e Groöt-Dochte- rense brug te Laren 'in het achten- halve meter lager gelegen Twente kanaal geworpen. Het meisje ver dronk. Vervolgens 'gooide hij haar flets ook in het water. De man werd ruim 'een maand; later gearresteerd. Aaltje Bekktok wilde dat de post bode m'et /haar zou trouwem zo bleek ter terechtzitting, omdat zij meende een kind' van hem te verwachten. De postbode voelde niet voor een huwelijk. per- of tinverbindingen. Brestan is slechts een van de vele merken or ganisch tin. Onkruidbestrijding in snjjinuis kan werden uitgevoerd met D.N.O.C. van vóór de opkomst tot het gewas ongeveer tien centimeter groot is. Het geeft goede resultaten. Is de grond goed vochtig dan kan ook vóór opkomst Atrazin worden gespoten. In erwten gebruikt men. nog veel Dinoseb (D.N.B.P.). Er moet op tijd worden gespoten, d.w.z. als de onkruiden klein zijn en het gewas 5-12 centimeter groot is. Veel water is van groot belang. Voor opkomst kan met een langwerkend middel (ureumbindingen) of met een kort- werkend middel (D.N.O.C.) worden gespoten. Voor de V.P.R.O.-televisie zal drs. F. A. Hoogendijk op 18 april aan staande vraaggesprekken houden met zes lijstaanvoerders van politie ke partijen, die deelnemen aan de Tweede Kamer-verkiezingen op 15 mei aanstaande. Deelnemers aan de ze uitzending zijn: dr. G. J. Veld kamp (K.V.P.), J. G. Suurhoff (Partij van de Arbeid), mr. E. H. Toxopeus (V.V.D.), D. Roolvink (A.R.), mr. K. H. J. Beernink (C.H.U.) en H. J. Lankhorst (P.S.P.). TEHERAN. De sjah van Perzië heeft in het zuiden van het land in de rivier de Dez een stuwdam in ge bruik gesteld, die de grootste is in het Midden-Oosten en op vijf na de grootste ter wereld. NUTSDEPARTEMENT ZIERIKZEE Interessante causerie en films over het circusleven „De belangstelling voor het circus leeft. Vooral is dit gebleken by de kemst van een Russisch circus in '56 te Brussel. Dit vond echter vooral zijn oorzaak in de kwaliteit van de waar die gebeden werd. De onver valste circusnummers slaan altijd goed aan by het publiek, maar ge bleken is wel dat men deze niet door kunstmiddelen kan vervangen". Deze conclusie trok de ex-circusperschef Frits van Dixhoorn op een vrijdag avond in de Concertzaal voor een aandachtig publiek gehouden cause rie voor het stedelyk Nutsdeparte- ment over het circusleven. Interessant hierin was vooral het uitstapje dat de heer Van Dixhoorn maakte in de historie van het circus, dat men «wel wil laten afstammen van de Romeinse wagenrennen, maar dit is toch niet helemaal juist. Inder daad kwamen bij deze wagenrennen in de loop der tijden circusachtige amusementsnummers te pas,, maar later toad een verruwing; er vloeide ibloed en steeds me.er onttrokken de artisten zich aan deze spelen, zoals zij in het circus Maximus te Rome werden opgevoerd. Zij werden rei zende artisten, die later met de Ro meinse heerscharen naar het noor den trokken en voor een verbaasd publiek hun kunsten vertoonden. Aparte kaste Zij maakten school, Germaanse ar tisten sloten zich bij hen aan en zo ontstond een aparte kaste van rei zende dx'esseurs, artisten en acroba ten. Uit de groep reizende dresseurs entstonden de menagerieën en dan zit men al heel dicht in de buurt van het circus, zoals wij het kennen. De „dressuur" had vroeger uiterst wei nig met begrip tussen mens en dier te maken, en berustte hoofdzakelijk op angstaanjaging. De eerste echte dompteur was Henry Martin, die het dier behandelend als een paard er in slaagde met een tijger kun sten te vertonen, die voorheen voor onmogelijk werden gehouden. Martin was gelieëerd met de familie Van Aken, die er een eerste levende have op nahield, later door schenking tot kern geworden van Artis. Martin zelf was medeoprichter van de oude Rot- terdamse Diergaarde. Grote circussen Tevoren had d'e heer Van Dix hoorn ontstaan en ontwikkeling van verschillende grote circussen de ic- vue laten passeren, als' Sarassani dat een enorme faam in Zuid-Ame- r'ka verwierf en Krone, in welk cixcus het paard nog een zeer grote rol speelt. Alles overtreffend was 't drie pisten-ctocus Barnunr Bailey, waaraan 5.000 tot 8.000 mensen ver bonden waren, die samenwerkten in een «geperfectioneerde organisatie. Films Na de pauze vertoonde de heer Van Dixhoorn een aantal briljante films van Russische en Chinese cir cussen. Het hierin gebodene is van een haast griezelige perfelctie. Het zijn stuk voor stuk wereldnummers en met name de Chinezen zijn onna- volgbare circusmensen. Als extra film werd vertoond Joop Geesink's „Keimesse fantastique", een uiterst knap kleurenfilmpje in Dol-lywood- etij'l. De voorzitter van het departement, dr. J. C. Röhner, die ook de spieker inleidde, sprak in zijn slotwoord zijn verbazing uit over het gehalte van de in de filims geboden circuspro- 'gx-anima's. Tevoren hield hy een plei dooi voor de Nutsbibliotheek, die met 'n beur van boeken elke woens dagavond en zaterdagmiddag is open gesteld voor het publiek. VERENIGING CHR. SCHOOLONDERWIJS TE ZIERIKZEE Dr. J. P. L. Brants sprak over „School en gezin" In het Hervormd verenigingsge bouw te Zierikzee vond vrijdagavond de jaarlijkse ledenvergadering plaats van de Vereniging tot Bevordering van Christelijk schoolonderwijs, on der voorzitterschap van de heer J. W. van den Doel. Op deze goed bezochte vergade ring werd het woord gevoerd door dr. J. L. P. Brants, inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar on derwijs, die het onderwerp „School en gezin in deze tijd" voor een aan dachtig gehoor inleidde. Dr. Braixts betoogde dat het gezin niet langei* de „maatschappij in mi niatuur" is. Het heeft z.i. de laatste jaren sterk aan functieverlies ge leden, waarbij de school een aan zienlijk stuk van de opvoeding heeft ovex-genomen. De school is echter voor de vernieuwde en uitgebreide taak slechts bij machte met het ge zin als achtex-grond, zodat samen werking in het belang van het kind meer dan ooit nodig is. Di\ Brants wees zijn toehoox-dei's op hun du rende verantwoordelijkheid. Hij deed dat na een ruwe schets van de ge wijzigde opvattingen over de taak en de plaats van de beide voor het kind zo belangrijke „havens in de stroom- vei-sneUingen van de huidige maat schappij". Zonder omwegen maakte de inleider duidelijk, dat de tijd van improvisei'en voorbij is, dat alleen organisatie op het ogenblik nog een kans maakt. Maar hierin dreigt het gevaar om het liefst zoveel mogelijk naar de ander, naar de school te de legeren. Vluchtheuvel Zich ver-plaatsend in de situatie van het kind za'g dr. Brants in deze onrustige verkeersstroom van vraag stukken het gezin-van-nu als een vluchtheuvel: een gebox-gen plekje en een veilig oord, waar de christelijke liefde de norm is voor het doen en laten. Vanuit deze hoek schoof de onderwijsinspecteur in zijn inleiding de school als een brug naar de maat schappij naar veren. Een instituut, dat begeleidt en richting geeft, dat tegelijk een scherp beeld van die zelfde maatschappij voor de ogen van het kind weet te tekenen. „De opdracht van de school en het gezin is die verantwoordelijkheid te leren kennen en beleven door het kind". De lezing van dr. Brants was aan leiding tot een aantal vragen, waar bij een complex van factoren aan de orde werd gesteld. Het onder-werp „School en gezin in déze tijd" heeft de Zierikzeese schoolvereniging weer een nieuwe inspiratie gegeven, zich steeds op de eigen taak te bezinnen. Huishoudelijke zaken In een vlot tempo stelde voorzit ter J. W. van den Doel na de pauze de huishoudelijke zaken voor een be spreking aan de orde. De jaarver slagen van de secretaris, de' penning meester en de beide schoolhoofden werden vastgesteld. Bij de bestuurs verkiezing werden de geref. predi kant ds. Y. J. Tiemersma, en zijn chr. geref. ambtgenoot ds. M. van der Klis herbenoemd. In de vacature van de vorig jaar vertrokken herv. predikant, ds. C. Bezemer, benoemde de vex-gadering zijn toekomstige op volger, ds A. Lam te Op- en Neder- Andel. Het hoofd van de chr. u.l.o!, dat de zg. Una-colleote vorig jaar datde zgn. Unie-collecte vorig jaar een bedrag van f 1186,35 heeft opge bracht. ROTTERDAM. Nederland zal op het zesde internationale televisie festival, dat van 13 tot 15 mei in Cannes wordt gdhouden, wortlen vertegenwoordigd door de film „Rotterdam". HET GEHEIM VAN TURTON TOWER „All Star festival" Enorme vraag naar langspeelplaat DEN HAAG, 15-3. De vraag naar de langspeelplaat „AH Star Festival" waarvan de baten bestemd zijn voor de vluchtelingenhulp, blijkt zo groot, dat de industrie het tempo, waarin de bestellingen binnen komen, nau welijks kan bijhouden. De plaat kwam 26 fdbruari in ver koop. Na vijftien dagen zijn er in Euro pa reeds 480.000 platen verkocht, waardoor een bedrag van enige mil joenen guldens besdhikbaar kwam. Aan de kop gaat Zweden met 155 duizen'd verkochte platen. Ned'erland vol'gt op de tweede plaats met 65.000 platen. Noorwegen is derde met 54 duizend platen. Duitsland en Enge land' vierde en vijfde met 50.000, Bel gië zesde met 28.000, Zwitserland zevende met 23.000, Oostenrijk acht ste met 14.000, op de voet gevolgd door resp. Frankrijk en Italië. Van de tot dusverre bekende re sultaten buiten Europa valt Japan op met 30.000 verkochte platen. Het langspeclproject ds een Neder lands initiatief; aan de voorbereiding is meer dan twee jaar gewerkt. 35. Gealarmeerd door het schot van An- loine's pistool, snellen de matrozen met Aram aan het hoofd, kustwaarts. Als ze, buiten adem van het hollen, het strand op komen, blijft kapitein Frederiks opeens als aan de grond genageld staan. Ongelovig staart hij naar zijn schip, dat als een zwart silhouet in de verte op het zilverlichte, door de maan beschenen water ligt. „Wat.wat is dat?" Stottert hij dan. „Ze.ze hijsen het bramzeil.en. en ze hebben het anker gelicht! Wat heeft dat te betekenen!" „Dat betekent, dat je je matrozen toch niet zó goed kent als je wel dacht, Fx-ede- riks", zegt Aram grimmig. „Ze gaan er vandoor met je goudschip, kapitein!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6