Verkoudheid ASPRO REUMATIEK -VOLKSZIEKTE EEN MINISTER GEVRAAGD Maling aan De Gaulle Er komt nieuw hospitaalsehip „De Hoop" Oriënt in Brabants dorp De opvolging van Adenauer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maanda6 18 maart 1963 No. 19316 BLIK DOOR HET WERELDVENSTER liet feit alleen al dat enige hon derdduizenden Fransen met een dui delijke steun van de publieke opinie al stakende duidelijk hebben ge maakt dat ze maling hebben aan De Gaulle, is voor de Franse regering al een schadepost die groter is dan de loonsverhoging die ze de staken de mijnwerkers zal moeten betalen. Daarbij is het al niet meer van belang of dat nu elf procent zal zijn, zoals geëist of wat minder en ook niet in welke vorm de regering het compromis ,of noem het haar capi tulatie, giet. Waarschijnlijk zou de staking van de mijnwerkers nooit zoveel sympa thie alom hebben gekregen als De Gaulle niet zo bars de kompels als militairen had geroepen; dat was een psychologische fout van de eerste orde. De generaal redeneert dat hij als kapitein op het schip de bevelen geeft en dat de bemanning die maar heeft uit te voeren, vertrouwend op de rechtvaardigheid van de gezag voerder. Dat is ook uit de geestelijke basis van het autoritair gezag dat hij uitoefent, voor een militair wel licht begrijpelijk, maar daarom voor de burgerij niet aanvaardbaar. De man die alles kan, valt.' De sympathie voor de stakers is erdoor gegroeid, omdat menigeen die over de looneisen op zichzelf niet wenst te oordelen, in ieder geval over de soldateske bevelen om te gaan werken zegt dat de mijnwer ker zomin als iemand anders dat be hoeft te nemen. En wat de mijnwer kers aan sympathie wonnen moet de president aan populariteit hebben verloren. Dat werkt op twee manieren. Een groot deel van de steun die hij bij referendums en verkiezingen kreeg was gekweekt door vorige successen: niets heeft zo'n succes als succes. Wat hij voor elkaar kreeg stempelde hem tot een man, de enige in Frank rijk, die in staat was neteligë zaken op te lossen. En De Gaulle had een imposante reeks van geslaagde op lossingen te tonen. Dat trotse vaandel is nu geschon den door dit falen tegenover de mijnwerkers, waardoor hij in veler ogen niet meer de man kan zijn die alles kan. Onvrijheid, ongelijkheid en onbroederschappelijk Onsociaal En het tweede aspect is dat het hoofd van de staat juist het respect verloor op het sociale terrein. Het gaat er niet om dat hij niet toegaf aan een stakingsactie, het gaat erom dut hij niet toegaf aan een door ieder redelijk geachte looneis. En van de redelijkheid getuigen niet alleen de cijfers die de mijnwer kers op tafel leggen - alles wordt duurder, ook de kolen die wij del ven brengen bij de klant meer op, maar ons loonzakje wordt niet aan gepast aan de aanspraken die het ivinkelen eraanstelt - maar ook het feit dat ook de mijningenieurs zich solidair verklaarden en bisschoppen de juistheid van *le stakingseisen erkenden. Daar tegenin gaande heeft de generaal zich het stempel ver worven van een man die sociale rechtvaardigheden niet alleen be strijdt, maar zelfs met dwangbeve len wil bestendigen. Ongetwijfeld zal de generaal door zijn boeiende persoonlijkheid en overtuigingskracht in een televisie rede veel van de schade aan de luis ter van zijn persoon kunnen her stellen. Maar het zou teveel van de vergeetachtigheid der Fransen ge vergd zijn als hij denkt dat hem dat voor honderd procent gelukt. En in ieder geval heeft hij in het buiten land aanzienlijk aan gezag ingeboet: daar is hij niet langer de leider die zijn natie vast in de hand heeft sinds de tot soldaten verheven mijnwer kers hun generaal gewoon laten praten. Ingezonden mededeling Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Heupwiegend nadert Suleikah. Haar wijde pofbroek golft om haar slanke benen. Strak trekt haar blouse rond haar middel. Met e'en glimlach en een kokette buiging zet ze Kebab a 1'Oriëntale voor haar gasten neer op kleine, koperen tafeltjes. Dan kruist ze haar armen voor haar borst en verdwijnt in de bédouïnentent waar bezoekers bedachtzaam de waterpijp roken. „La Kasbah" staat er op de voorgevel en bij het binnenkomen zegt eigenaar Saïd Hassan: Assalam Alaika. Maar zijn Kasbah Staat niet ergens in Tunis, en al wordt er in zijn keuken Tunesisch en een mondvol Frans gesproken - het is op Nederlands grondge bied, vlak bij de Belgische grens, 'dat drie charmante jonge vrou wen, die de romantiek van de Arabische harem oproepen, bedie nen: Suleikah, Fatmah en Kirah. In het Brabantse Heeze staat deze voor Nederland en voor de meeste Europese landen behalve Frankrijk unieke „Kasbah", waar uitsluitend Arabische gerechten worden opgediend en waar d'e zachte romantische klanken van de Oriënt de maaltijd veraange namen. Trouwens, daarvoor zorgen ook de drie dienstertjes in haar kleurig pofbroeken, die in de pauzes met gekruiste benen de wacht houden op fleurige poefs bij de ingang. Said Hassan is samen met Saïd Moulet, die geen woord Hollands verstaat maar het met zijn Frans wel redt, op het id'ee gekomen op d'e grens van drie landen, Holland, België en Duitsland een eta blissement te openen, dat zo uit het verre Tunesië lijkt te zijn ^overgeplaatst' „Ik ben gekomen op vliegend tapijt", laoht de bekoorlijke Fat mah in het getemperde lidht van de bedouïnenitent. Straks zal een volbloed Tunesische hier dansen uit haar temperamentvolle vader land uitvoeren, binnenkort komt er een unieke verbinding met Eindhoven. Helikopters van de Sabena zullen een exclusieve vlieg- dienst onderhouden tussen deze Nederlandse lichtstad en de Kas bah, die er een eigen heliport voor gaat aanleggen. Wandschilderingen uit de Oriënt leggen de sfeer van ihet nabije oosten vast, en aan de tien koperen tafels wordt een zeer inter nationale conversatie gevoerd. Er zijn gasten uit Arabische landen, Belgen uit de grensstreek en Nederlandse industriëlen uit Eindho ven met 'hun zakenrelaties uit alle werelddelen. Aan de wanden zijn Perzische tapijten, terwijl overal houtskoolvuren" opgloeien, die voor de speciale oosterse gereöhten worden aangelegd. Couscous uit Tunesië, Kafta de Bassiëk uit Egypte, Turkse Ke bab, Kalmar, Caïroans gebak behoren tot de speciale gerechten, die Suleikah, Kirah en Fatmah aandragen. Een diiner dat bijzon der in trek is bij de Kasbah-bezoekers is het volledig menu, dat de Joegoslavische president Tito aangeboden kreeg, toen hij een be zoek bracht aan Tunesië. Drie maal per week worden de ingre diënten voor de maaltijden per vliegtuig aangevoerd uit Tunis, waar de Kasbah een eigen inkoper heeft. Terwijl zachte Arabische klanken doordringen in de Bedouïnen- tenit zegt Suleikah: „Ik ben hier echt gelukkig". En de Tunesische koks in de keuken vallen haar bij. Alleen Saïd Moulet zucht in moeizaam Frans over het WeSteuropese klimaat. Maar daarover hebben de temperamentvolle dienstertjes in haar wijde harem broeken geen klaigen Europese prijstoenaderingscommissie voor granen Wat zijn de gevolgen? DEN HAAG, 14-3. De eerste reactie die het Landbouwschap bjj navraag door het A.N.P. gaf op het voorstel der Europese commissie voor prjjs- toenadering bü de granen, betrof niet zozeer de graanprijzen op zichzelf als wel de gevolgen voor de Nederland se veredelingslandbouw. Men herinnerde er aan dat het Landbouwschap ook in de vroegere commentaren al gezegd heeft dat de verandering in de prijzen der voe- dergranen gepaard zal moeten gaan met verandering in de heffing op veredelingsprodukten. Anders zou men de situatie krijgen dat de Ne derlandse veredelingslandbouw ho gere prijzen moet gaan betalen voor de voedergranen, terwijl bij de uit voer van de veredelingsprodukten varkensvlees, eieren, enz. naar dg andere E.E.G.-landen dezelfde hef fing blijft gelden, zodat die uitvoer, gezien de hogere grondstofprijzen, tegen hogere prijzen moet geschie den. De E.E.G.-reglementcn voor de veredelingsprodukten zijn op 't punt van de aanpassing der heffingen aan nieuwe graanprijzen niet duidelijk, zegt het Landbouwschap. Men heeft al in december aan minister Marij- nen de mening te kennen gegeven, dat er eerst klaarheid op dit punt moet komen voordat er over prijzen gepraat wordt, en staat ook nu nog op dat standpunt. Tarwe en Voeder graan Men voegt er aan toe dat bij de jongste nationale prijsvaststelling in ons land wel de tarweprijs is ver hoogd maar niet de voedergraanprijs ook omdat men niet wist wat het effect van een verhoging op de ver- edelingsproduktie zou zijn. Rogge zou volgens het voorstel der Europese commissie in Nederland de forse prijsverhoging van 4 D.M. per honderd kg ondergaan. Men maakt zich daar bij het Landbouwschap wat bezorgd over, omdat de prijzen, waar tegen voor Nederland belangrijke uitheemse voedergranen als mais, sorghum en millet de gemeenschap mogen binnenkomen, worden afge steld op de roggeprijzen. De Nederlandse vereniging van meelfabrikanten en 't Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten konden nog geen commentaar geven. Ook bü het eten Kinderen volgen uw voorbeeld Vindt U het ook zo grappig om te zien hoe kleine kinderen hun oudere broertjes en zusjes en hun ouders nabootsen? Hoe ze net a'ls moeder afstoffen, en strijken en net als va- dler 'hun kinderen toespreken? Mis schien hebt U «er dan wél eeris ver baasd over gestaan wat ze allemaal opgenomen en onthouden hebben. Let U er bijvoorbeeld 'eens op hoe de kleintjes hun poppen of beesten te eten geven of zelf laten eten. Dat zal U een aardig beeld kunnen ge ven van de manier waarop uw kind zijn eigen maaltijden, beleeft, of hij ze wel of niet prettig vindt. Misschien hoort U ook van welke gerechten vader, moeder en de kin deren wel en niet houden. Dat heb ben de 'kleintjes o zo 'gauw door, ook al meent U dait ze het niet mer ken. In hun ijVèr om hen na te boot sen willen de kinderen dan óók niet eten wat de ouderen weigeren. Aan de andere kant eten zij graag wat zij de „grote mensen" met plezier zien eten. Het bewuste én onbewus te voorbeeld van die ouderen is dus wel zeer 'belangrijk. Leert U de kleintjes alles eten, dan geeft U hun iets goeds mee voor hun gehele ver dere leven. Maar de enige manier om hun dat te leren is diat U zelf en de andere volwassenen óók alles eten én 'lekker vinden. Zijn er enke le gerechten, waarvan uw '°ezin niet houdt, ib.v. bieten of postelein of karnemelksepap, dan behoeft U zich daar niet over op te winden. Probeer er echiter wél iets aan te doen als U zich beperkt 'tot maar één of twee groentesoorten omdat U de andere ni'et kent of niet graag eet, of als U fruit alleen gestoofd eet en veel te weinig melk op tafel zet. Wisselt U d'an eens kookervaring uit met uw familieleden, vriendinnen of kennis sen, of probeert U eens recepten uit krant of tijdschrift. Ongetwijfeld ziet U nieuwe mogelijkheden en kunt U de voeding gevarieerder maken. Va riatie as nodig om een goede voeding tie waarborgen. Iets nieuws Wanneer U iet» nieuws opdient met de woorden: „Als jullie het niet lekker vindt laat je het maar staan" is de kans groter d'at men het in derdaad niet zal waarderen dan wanneer U zegt dat U op raad van uw zuster of naar een recept uit de krant iets gezélligs gemaakt hebt, zonder angist of bat al of niet in de smaak zal vallen. Voor een 'klein 'kind met Weinig eet-ervaring is ook het voedsel, dat U heel gewoon vindt, iets nieuws. Hoe het kind het accepteert hangt van uw voorbeeld af. Geef het hem rustig en eet mét smaak uw eigen portie op. U gééft hem er een veilig gevoel mee. Het 'is ook 'belangrijk de kinderen vroeg regelmaat 'in de voeding te le ren. Zorg, 'diaf 'die maaltijden zoveel mogelijk op vaste tijdstippen opge diend worden. Houdt er d'e hand aan d'at de kinderen niet de hele dag en avond door dn de koekjes- of brood trommel kunnen graaien. Ons lich aam went aan regelmaat, de maag ook. Houdt mien zich niet aan vaste etenstijden, dan 'is de kans groot, dat er niet drie of vier goede maaltijden worden gegeten, maar zo maar te hooi en te gras een hapje. Meestal is dat d'an een zetmieelrijke hap zonder veel' voedingswaarde, ib.v. koeken of andere versnaperingen. Nog 'iets waar U niet te jong mee kunt beginnen': hygiëne. Leer de kinderen hun banden wassen vóór zij aan tafel gaan 'of vóór ze U gaan helpen met koken 'of tafek dekken. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BERLIJN. Toen de politie 'in de Amerikaanse sector van Berlijn zijn persoonsbewijs controleerde, is een 31-jarige Westberlijner 'er vandoor gegaan.. Hij klauterde de muur op, trok bet prikkeldraad omlaag en sprong aan d'e Oostberlijnse kant naar beneden. BEIROET. Een Libanese „Dakota" is in de Middellandse Zee gestort, enkele minuten nadat het toestel van het vliegveld van Beiroet was opgestegen. Het vliegtuig zou via Amman naar Damascus vliegen. DAMASCUS. De Syrische regering heeft meegedeeld1, dat er mogelijk een volksstemming zal worden ge houden in Syrië, de V.A.R. en Irak over de vorm van eenheid van deze landen. Jemen en Algerië zouden desgewenst aan de samenwerking kunnen 'deelnemen. ALETTA. Hoge N.A.V.O.-officie- ren en geallieerde commandanten'in het gebied van de Middellandse Zee zijn op Malta bijeen 'geweest om te spreken over „zaken betreffende het zuidelijkste deel van de N.A.V.O.- defensie". SAN SALVADOR DE JUJUY. Een plaats van 2.000 inwoners in de Ar gentijnse provincie Jujuy is als ge volg van overstroming van de rivier de 9an Francisco onder water ver dwenen. De bewoners zijn naar ho ger 'gelogen gebied in d'e omgeving gevlucht en hebben al hun bezittin gen verloren. PARIJS. In een gesprok met het Parijse weekblad L'Express heeft do E.E.G.-voorzitter Walter Halls te in na zijn bezoek aart Amerika verklaard meer dan ooit te geloven in 'de op bouw van een Europa dat een ge lijkwaardige partner van Amerika zal zijn. AMSTERDAM. 15-3. Het bestuur der vereniging ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit hospi taal-kerkschip „De Hoop" beeft be sloten tot de bouw van een nieuw groot hospitaal-kerkschip. De gewij zigde situatie in de Nederlandse vis serij, de trawlervisserü is belangrij ker geworden dan de drijfnetvisse rij, en de ervaringen opgedaan met 't tegenwoordige hospitaal-kerkschip hebben de bouw van een nieuw gro ter schip nodig gemaakt, zo deelt het bestuur mede. De totale kosten worden geschat op ruim twee miljoen 'gulden. Men verwacht, dat het schip, dat onge veer 1.300 ton gaat meten, bijna drie maal zo veel als het huidige hospi taal-kerkschip. over een jaar zal kun nen worden opgeleverd. Het bestuur heeft een beroep ge daan op de Nederlandse regering en bij de ministers van Financiën en Landbouw en Visserij een gewillig oor gevonden. De vereniging heeft van de staat toestemming 'gekregen om met haar garantie een lening te sluiten tot «en bedrag van de kosten van de bouw van een nieuw sohip. De plannen zijn thans gereed. De bouw zal worden 'gegund aan de N.V. Scheepsbouwwerf Gebrs. Pot te Bolnes. BONN, 14-3. De zakelük voorzit ter van Adenauer's C.D.U., Josef Hermann Dufhiis, is donderdag met algemene stemmen door het partij bestuur aangewezen om - samen met fractieleider Von Brentano - de op volging van Adenauer als bondskan selier tot klaarheid te brengen. Deze beide mannen zullen nu hun best moeten doen om een zo spoedig mogelijke beslissing over een ge schikte kandidaat te bewerkstelli gen. De christen-democraten willen nog vóór het parlement op zomer reces gaat weten wie het kanselier schap overneemt van Adenauer, die dit veertien jaar heeft uitgeoefend. De opdracht aan Dufhüs werd ver leend op een bijeenkomst van het 6b leden tellende partijbestuur van de C.D.U. Adenauer leidde de vergade ring. Dufhüs deelde later op een pers conferentie mee, dat bij de oriënte rende besprekingen die hij en Von Brentano zullen voeren, de nodige geheimhouding zal worden betracht. Een zorgvuldig besluit kan slechts worden genomen wanneer het tevo ren in interne besprekingen degelijk en behoedzaam is voorbereid, zo zei hij. Een meerdei'heid van de parle- mentsfractie van de C.D.U. ziet, naar wordt aangenomen, nog steeds Lud- wig Erhard, de Westduitse vice-kan- selier en minister van economische zaken, het liefst als opvolger van Adenauer. Zoals bekend, heeft Ade nauer zich al herhaaldelijk gekant tegen Erhard's kandidatuur. De hoge autoriteit van de Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in een bijlage bij haar elfde jaarverslag aan het Europese parle ment verklaard, dat zij haar aktieve medewerking bij de vervolging van opgespoorde schrootfraudes in de E,G.K.S.-landen blijft voortzetten. DEN HAAG. De minister van De fensie, ir. S. H. Visser, heeft aan de in ons land vertoevende Amerikaan se admiraal Robert L. Dennison de versierselen uitgereikt die behoren bij het Grootkruis üude Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, welke onderscheiding de admiraal bij bevordering is toegekend. CARACAS. Drie Franse 'activisten die door- Sp'amje waren uitgewezen zijn toen zii per vliegtuig in Caracas arriveerden' met hetzelfde toestel te ruggestuurd!. De afmetingen De afmetingen van het schip zul len zijn: lengte over alles 62.60 me ter, lengte tussen de loodlijnen 54.00 meter, breedte op de spanten 10.20 meter, holte midscheeps 6.70 en de diepgang (gemiddeld) 4.40 meter. De vcortstu wingsinstalla tie zal bestaan uit een tweetal dieselmotoren met een gezamenlijk vermogen van to taal 1.100 Pk. Het schip zal accomo date bieden aan ©en bemanning van dertig koppen. In het hospitaalsehip worden 12 bedden geplaatst. In noodgevallen kan dit aantal belangrijk worden uitgebreid. De kerkzaal Wedt plaats aan circa 65 personen. Er as een re creatieruimte ontworpen voor zestig personen, zodat het sohip dienst 2al kunnen doen als drijvend zeemans- tehuis. Ingezonden mededeling Nu nog maar oen scheut of 'n steek. Maar straks weet tT aieb geen raad van de slopende Rheamatiscbe Pijnen. Doe de beroemde Kruschen kuur, de kleine dagelijkse dosis, om 't bloed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zullen uw voorbeeld volgen. Een heerlijke ervaring, reeds na een be trekkelijk kortstondig gebruik, als vanzelf die pijnen te voelen weg vallen. Dat gebeurt naarmate het bloed gezuiverd word! van de pijn- verwekkende onzuiverheden, die zich zijn gaan ophopen in spieren en ge wrichten. Kruschen is de natuurlijke stimulans voor de bloedzuiverende organen. Nationale collecte 25—31 maart voor een nationale plaag Reumatiek is thans de meest ver breide volksziekte. Behalve het in dividuele leed brengt dit lijden ook nog een geweldig verlies aan ar beidsuren met zich mee! De aanstaande grote collecte voor het Nationaal Rheumafonds bevelen wij daarom gaarne in de aandacht van onze lezers aan. Wij veroorloven ons bovendien bijgaande kantteke ningen. Wie denkt dat reumatiek zo maar één bepaalde ziekte is, vergist zich. We hebben hier te maken met een hele groep van tamelijk verschillen de aandoeningen. Het is daarom heel begrijpelijk, dat er - vooral on der leken - nogal wat spraak- en begripsverwarring is als het over reumatiek gaat. Ter verduidelijking zullen wij daarom vijf hoofdgroepen van reu matische Ufwijkingen bespreken. Daaruit zal blijken, dat reumatolo gie een veel omvattend specialisme Hartziekten Acuut Reuma. Dit is een ziekte, die plotseling begint en die met ta melijk hoge koorts gepaard gaat. Eén of meer gewrichten zijn rood, gezwollen en pijnlijk. Deze aandoe ning moet niet zozeer gevreesd wor den om de gèwrichtsaf wijkingen, maar vooral om de aantasting van het hart, die er mee samen kan gaan. Dat is een omstandigheid die men niet moet onderschatten: het meren deel van de hartziekten bij volwas senen berust op een in de jeugd doorgemaakte acuut reuma. Ouders en verzorgers van kinde ren, die aan acuut reuma lijden, die nen er nog zorgvuldiger dan anders op te létten, dat de voorschriften van de behandelend arts stipt wor den opgevolgd. Volledigheidshalve dient hier te worden vermeld,, dat de chorea, de zogenaamde Sint-Vitusdans, ver want is aan het acute reuma. Misvormingen Chronische Gewrichtsreumatiek. Ook hier hebben we te maken met een ziekte van het gehele lichaam, maar het op de voorgrond staande verschijnsel is nu de ontsteking van een aantal gewrichten. Deze ontstekingen, die met veel pijn gepaard gaan, kunnen aanlei ding zijn tot ernstige misvormingen van de betreffende gewrichten; er dreigt invaliditeit'. In tegenstelling tot het acute reu ma komt de chronische gewrichts reumatiek meer bij volwassenen voor dan bij kinderen. Weer voor de volledigheid: de ziekte van Bechterew, een artritis van de wervelkolom, is verwant aan deze chronische gewrichtsreumatiek. Dikke mensen Degeneratieve gewrichtsafwijkin gen. Kenmerkend voor dit soort aan doeningen, die ook xuel artrosis ge noemd worden, is het ontstaan van afwijkingen in die gewrichten, die een groot deel van het lichaamsge wicht te dragen hebben. In tegenstelling lot het besproken acute reuma en de hierboven even eens beschreven chronische artritis, is er bij de artrose géén sprake van een algemeen ziekzyn. Ook andere gewrichten kunnen door een artrosis worden getroffen en dat zijn die gewrichten die bloot staan aan de geregelde inwerking van druk of van geweld. Pijnlijke plekjes Reuma van de weke delen. Zoals de naam reeds aangeeft, gaat het hier niet om een ziekte van de ge wrichten; de aandoening zetelt in zenuwen, spieren en bindweefsel. In die weke delen bevinden zich dan knobbeltjes of zó maar pijnlij ke plekjes. Dit is de minst erge vorm van reuma: ze is therapeu tisch betrekkelijk gemakkelijk te be ïnvloeden. „Het Pootje" Jicht. Een reeds eeuwen geleden bekende ziekte, die tegenwoordig in ons land uiterst zeldzaam is. Hoe wel deze afwijking een geheel eigen plaats inneemt, omdat ze gepaard gaat met een heel speciale afwijking in dg stofwisseling, wordt ze nog steeds als reuma beschouwd. Ze wordt gekenmerkt door het op treden van aanvallen van de aller hevigste pijn in één of meer ge wrichten, vooral in het gewricht tus sen middenvoet en grote teen. In een dergelijk geval spreekt men in de wetenschappelijke wereld van Podagra, de ouderen onder ons zul len zich herinneren dat deze ziekte vroeger in de volksmond „het poot je" werd genoemd. Niet volleerd Er is in dit opzicht niet naar vol ledigheid gestreefd, dat zou trou wens ook niet kunnen in zo'n kort bestek. Wanneer u deze beschou wing gelezen hebt, bgnt u dus nog niet volleerd in de reumatologie. Wel heeft u hopelijk gemerkt, dat dit specialisme verscheidene groepen van ziekten omvat, elk met een ge heel eigen aard en karakter. Bovendien heeft u zich een indruk kunnen vormen over het belang van de komende grote collecte. U weet dan zo'n beetje waarvoor u uw geld in het busje doet. Dr.^H. W. Scalongnii Feuilleton 65 Mevrouw van Deutekom schudde haar hoofd. „Nee, i'k zou het niet weten. lik zou 'het werkelijk niét we tenOf wacht eensvroeger, toen ze nog een klein meisje was zocht ze -haar troost wel éenfe bij tan te Dieneen oudtante, zuster van mijn modderdiie woonde vroe ger hier in die Straat. Maar ze woont nu al jaren in Doetindhem, ons aller geboorteplaats „Wat is het adres, mevrouw? Dan rijd ik er meteen heen. „Terborgseweg 121'het 'is een einid bu'iiten helt dorp Nog geen minuut later zat Jan- Piöt in zijn wagen en reed naar het Velperplein. Toen hij door de ver keersdrukte heen was, trapte hij het gaspedaal dlieper in en na Velp pro beerde hij uit de V.W. te haten, wat er in zat. Binnen een 'half uur zag hij de eerste hulizen van Doetindhem. Hij lette op 'de verkeersborden en sloeg de weg in naar Tefborg. Meeteen zag hij, ergens op een hoek het naambordje staan: Terborgseweg. En na er.i'g zoeken - de hulzen ston den hier en daar nog al ver van de weg - vond hij nummer 121: een klein landhuisje. Hij zétte de wagen aan de kant en liep naar de voordeur, waar hij aan belde. Een oude vrouw deed hem open. Jan-Piet lichtte zijn hoed en zei: „Mijn naam is Jansen. Is Sjettie van Deütekom soms hier?" De oude vrouw keek hem onder zoekend aan. En Jan-Piet begreep meteen, dat Sjettie haar hart al uit gestort' had. De vrouw keek hem van onder 'tot boven aan, alsof ze zeggen wilde: Zo, zo, chis jij bent die door B. J. TEN WESEPE ladykillerMeteen ginig de deur een klein eindje dichter. „Hoe 'komt u op de gedachte, dat Jeannette hier zou zijn?" „Haar moeder verkeert in de ver onderstelling, dat ze, als van ouds, 'haar troost gezocht heeft bij haar oude tante, mevrouw". Even verzachtte de blak van de oude vrouw. „En als dat nu het ge val is?" „Dandan verzoek ik u namens mij alleen maar aan haar te zeggen, d'at er niets meer is om bedroefd te zijn. Alles is in oilde, mevrouw. Er Staat niets meer tussen ons in, dat ook maar enig beletsel zou kunnen Vormen". „Bent uJan-Piet?" „Ja, mevrouw, die ben ik. Doet u 'haar en mij een plezier en verteltt u hét haar. U wilt todh ook haar ge luk, nietwaar?" De vrouw keek hem soherp aan. „Ik wil inderdaad haar geluk, me neer". „Dan ben ik uw bondgenoot, me vrouw. Ik houd van Sjettie en i'k wil mot haar trouwen. En zij houdt van mij „Maarals ik het goed begre pen hebdie andere vrouw...." „Er is geen andere vrouw meer, heus, gelooft u mij. Als u mij toe- Staat het u uit te leggen Maar op dit ogenblik werd de deur opengetrokken en daar Stond naast 'de oude dame een meisje met tril lende lippen. „Jan-Pietwas het enige, wat ze op dit moment kon uiten. „Sjettie!" Meteen lagen zc in el- kaars armen en vonden hun lippen elkaar. Jan-Piel wist niet. hoe lang de kus geduurd had, maar opeens hoorde - 'hij vaag de stem van de oude vrouw. ,„Als jullie misschien binnen Wilt komen, dan behoeven we er geen publieke vermakelijkheid van te maken, zie je?" Later op de middag reden ze sa men terug naar Arnhem. Sjettie zat dicht tegen hem aan en toen Jan- Piet didht bij Doesburg zijn wagen even aan de kant zette, keek ze la- dhenld naar hem op, maar meteen bestierf die lach. Jan-Piet zat met gesloten ogen adhter het stuur, dat hij met beide handen omklemd hield. „Wat is er?" vroeg ze verschrikt. „Voel je je niet goed?" „Stilantwoordde Jan-Piet zachit. „I'k zit te slapen in een pradh- tiige tuin, vol met mooie 'bloemen en planten en heesters en exotisdhe vo gelsen de zon schijnten de vogels zingen en er dansen elfjes in •het rondkortomeen tafe reeltje van intens aards 'geluk. Maar ik slaap. En nu wacht ik op de fee. die me wakker wil kussen. Zou er zo'n fee in de buurt zijn, denk je?" „Die zit vlalk naast je, slaapkop". En meteen sloeg ze haar armen om zijn hals en drukte een lange zoen op zijn lippen. Gelijk opende hij zijn ogen en keek in haar lachende blik. „Zo goed. meneer de dromer?" Hij knikte. „Ja, nu ben ik wakker. Nu ben ik pas goed wakker. Nu zie i'k voor het eerst die moöie tuin, al die bloemenscha'tilen en die vogels. En ik zie de elfjes dansen in het rond, tei*wijl de schoonste van hen mij wakker gekust heeft". Ze lag met haar hoofd tegen zijn schouders en kneep hem even in zijn wang. „Hoe kom jij ineens zo poëtisch?" Hij sloeg een arm om haar heen. „Dat, mijn liefje, zal ik je later mis schien wel eens vertellen. Laat ik nu enkel mogen zeggen, dat. het de waarheid was.... ik heb altijd ge slapen in deze mooie wereld Wat een geluk, dat jij me éindelijk hébt wakker gekust, Sjettie, van Deutokom EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5