DE ZIERIKZEESCHE COURANT PRESIDENT DE GAULLE TE GAST OP HUIS TEN BOSCH Genève voor zoveelste maal in impasse Politie zet vandaag onderzoek voort Tyfus in Engeland Eerste aflevering Waddenzee-mosselen Verpleegsterstekort wel van de baan Naar unie van Egypte, Irak en Syrië? wa r Eerste kievitsei ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 maart 1968 119e jaargang No. 19346 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierifczee. Redakteur: M. J. 6ij de Vaate, tel. Ott 10-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no.1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Veel schenkingen aan Zierikzeesmuseum Portret van uitvinder Omringd door veiligheidsmaatregelen DEN IIAAG, 16-3. President De Gaulle van Frankrjjk is zaterdag ruim drie en een halt uur op Neder landse bodem geweest voor zijn par ticulier bezoek aan de koningin op Huis ten Bosch in Den Haag. Hoewel men van officiële zijde steeds met nadruk heeft gewezen op het strikt particuliere karakter van dit met zeer vérgaande veiligheids maatregelen omringd bezoek van de Franse president, is de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Luns, in de gelegenheid geweest geruime tijd met de presi dent van gedachten te wisselen over de Europese problemen van nu. Het onderhoud was - aldus een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken, bijzonder openhar tig en nuttig. Mevrouw De Gaulle en de Neder landse ambassadeur te Parijs, mr. J. W. Beyen, kwamen met generaal De Gaulle naai Nederland en zaten aan aan de lunch die de koningin aan bood. Ook de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, minister Luns en de Franse ambassadeur in Neder land, E. Graaf de Crouy-Chanel, wa ren onder de aanzittenden. Het vliegtuig van de president landde omstreeks twaalf uur op het vliegveld Ypenburg, maar het steeg, in strijd met het eerder gepubli ceerde programma, op van het vlieg veld Valkenburg. Volgens het pro gramma zou de Douglas DC-6 van de president ook weer van Ypenburg naar Parijs terugkeren. Voorzorgsmaatregelen De voorzorgsmaatregelen hielden onder meer in dat het gedeelte van de route dat door Den Haag voerde, reeds om half twaalf voor'al het ver keer werd afgesloten. Overal - in portieken, op straathoeken en op een spoorwegdijk - stonden politiemen sen op de uitkijken. ïn de zijstraten stenden vele overval- en andere po litieauto's geparkeerd. Twee hef- schroefvliegtuigen hielden vanuit de lucht een oogje in het zeil. s Ook Huis ten Bosch was niet te benaderen. Het gedeelte van het Haagse Bos rondom het paleis stond onder strenge bewaking van bereden politie, rechercheurs in burger en agenten met honden. Toen president De Gaulle weer goed en wel op de terugreis naar Pa rijs was, zei de Haagse procureur- generaal, mr. D. J. van Gilse, die de verantwoordelijkheid draagt voor de „KORTER" LEVEN ZWEDEN, 16-3„Het meisje was 1.87 meter lang en wan hopig ongelukkig hierdoor. Ik wist dat ik haar helpen moest om haar kracht te geven te leven". Dat verklaarde de Zweedse chirurg professor Gunnar Wïbe'rg in Lund en de hulp die hij meende te moeten verlenen bestond in 't verkor ten van de benen van het achttienjarig meisje met vijf centimeter. „Nu is zij geluk kig en ik hoop dat zij het blijft", aldus kon de professor na uitvoering van zijn voorne men zeggen. - Reeds eerder was in Zweden een dergelijke „verkortings-operatie" op een overigens gezonde persoon uitgevoerd, ook op een acht tienjarig meisje dat zeer onder het feit van haar buitengewone lichaamslengte gebukt ging. veiligheid van buitenlandse staats hoofden in Nederland, dat hij zeer tevreden was over de getroffen vei ligheidsmaatregelen. Hij zei te gelo ven dat het verstandig is geweest de zaken aan te pakken, zoals dat nu gebeurd is. Boze journalisten Minder tevreden waren de journa listen, die zich door al die strenge maatregelen ernstig belemmerd za gen in hun werk. Op het vliegveld Ypenburg kon. maar een beperkt aantal persvertegenwoordigesr wor den toegelaten, wat ertoe leidde dat er geen journalisten van Nederland se dagbladen waren. Wel warefi er persfotografen en verslaggevers van persbureaus en de radio. Op het pa leis waren alleen vertegenwoordi- gers van de visuele pers. Standpunten botsen opnieuw Bij een gevecht met de pol'itie zijn zondag in Madoerai, een dorp in de Zuidin'diase staat Madras, drie mensen gedood en vijf gewond. GENÈVE, 16-3. De twee voorzitters van de ontwapeningsconferentie in Genève, de Rus Tsarapkin en de Amerikaan Charles Stelle, hebben melding gemaakt van een nieuwe impasse, ditmaal over maatregelen om de spanning in de wereld te ver minderen. De Sowjet-Unie wil, dat de kwes tie van een niet-aanvalsverdrag tus sen de landen van het Warschau pact en de N.A.V.O. minstens als derde punt in deze categorie moet worden behandeld maar de Ameri kanen zijn het daar niet mee eens. De verwikkelingen rond deze proce durekwestie zijn in afzonderlijke be sprekingen tussen Tsarapkin en Stel le buiten de vergadering om tot uiting gekomen. Tsarapkin zei op de conferentie, dat de plannen voor een multilatera le N.A.V.O.-kernmacht een voor wendsel zijn om strategische kern- raketten in handen van „revanche- zoekende" Westduitsers te spelen. Stelle noemde Tsarapkin's toe spraak „een lange, heftige en irrele vante schimprede" tegen de Polaris- overeenkomst van Nassau en „een ongemotiveerde aanval op het vrede lievende West-Duitsland". Een Amerikaanse woordvoerder zei later op een persconferentie nog eens, dat de ontwapeningsconferen- Tyfusepidemie in Zermatt Besmette personen geïsoleerd ZERMATT, 17-3. - Terwijl in 'het Zwitserse wintersportoord Zermatt ski wedstrijden worden 'gehouden die duizenden .belangstellenden uit an dere delen van Zwitserland trekken, 'bera'adt het stadsbestuur van Zer matt zidh met de gezo ndheidsdien- sten over noodmaatregelen om een tyfusepidemie die daar is uitgebro ken 'de 'kop .in te drukken. Er zijn reeds vijfenvijftig personen in afzondering geplaatst omdat men vermoedt dat zij de ziekte hebben. Volgens een 'höge funktionaris van de gezondheidsdienst in ihet ikanton Valais staat 'het praktisch «vast dat de 'geïsoleerden «miet tyfus zijn be smet. Hij zei dat gebleken was, dat een arbeider uit de Zuiddtaiiaanse plaats Lecce de ziekte heeft overge bracht. Onder »d'e in quarantaine ge plaatsten zijn Italianen, Spanjaar den, Zwitsers, Oostenrijkers en En gelsen. Tiïdens het hoogseizoen wer ken veel Italianen en Spanjaarden in Zwitserse hotels en winkelbedrij ven, zoals bakkerijen. Brand op station in Woerden WOERDEN. 17-3. Door nog orebe- kende oorzaak is zondagavond^ om streeks half twaalf brand uitgebro ken in een werkwagen van de Ne derlandse spoorwegen op het empla cement van het station Woerden. In de werkwagen lagen zeven zuurstof- en vijf propaangascyl'inders, die tot ontploffing kwamen. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet» voorge daan. Wél zijn er .door de ontploffing in de omtrek van hét station veel ruiten gesneuveld. De Rotterdamse roofmoord ROTTERDAM, 16-3. Na de vryla- ling van de beide mannen, die dins dag j.l. waren aangehouden omdat cr een hiaat was in hun alibi's, gaat de Rotterdamse recherche het accent var het onderzoek in de zaak van de zogenaamde dubbele roofmoord rich ten op naspeuringen in een iets ver dere omgeving. Er wordlt namelijk rekening mee göhoifden dat belangrijke sporen in het water terecht zijn gekomen. De vijvers en sinlgels in de omgeving van het Brekelsveld, waar de 38-ja- rige weduwe en 'haar achtjarige zoon om het leven werden gebradht, wa ren edhter op 8 februari en lange tijd daarna dichtgevroren. Daarom zal nu een uitgebreid onderzoek in gesteld worden in de Waalhaven, het dichtstbijzijnde open water op de tie in Amerikaanse ogen niet de ge schikte. plaats is voor beraad over een N.A.V.O.-Warschau-verdrag. De voorwaarde die de Russen voor de agenda stellen „is een koppeltrans- aktie en die kunnen wij niet aan vaarden". Perzische keizersdochter heet Farah-Naz TEHERAN, 17-3. De zes dagen ou de dochter van de sjah en keizerin Farah van. Perzië heeft zondag tij dens een plechtigheid in het paleis in Teheran de naam Farah-Naz (Fa- ra-h's lieveling) gekregen. In overeenstemming met de Mo hammedaanse traditie werd nog een godsdienstige naam toegevoegd: Mas- soumeh, van een afstammeling van de profeet Mohammed. LONDEN, 18-3. Zondagavond zijn in Cardiff twee nieuwe gevallen van tyfus ontdekt. In totaal lijden tien Engelsen nu aan deze ziekte. Al de ze gevallen openbaarden zich nadat de betrokkenen van vakantie in Zer matt waren teruggekeerd. De chef van de gezondheidsdienst in Cardiff, dr. Anderson, verklaarde dat de ge vallen niét ernstig' zijn en dat alle nodige maatregelen zijn getroffen. GEVANGENIS NIEUWE STIJL STOCKHOLM, 16-3. Deze zomer wordt in Tillberga in midden-Zwe den een „gevangenis" in geheel nieuwe gedaante geopend, waar de gevangenen voor normale lonen zul len iverken. Het thans in aanbouw zijnde instituut lijkt in feite meer op eengroep moderne woningen en van tralies en andere versperringen is niets te bekennen. Het instituut krijgt een fabriek van montage-wo ningen en de produkten daarvan zullen aanvankelijk voor de gevan genen-gemeenschap zelf worden ge bruikt maar later op de gewone markt verkocht worden. De gevangenen van Tillberga zul len belasting over hxin inkomen moeten betalen en ook betalen voor voeding en onderdak, eventueel hun gezin financieel steunen en opgelo pen boeten en schulden voldoen. CAIRO, 17-3. De afgevaardigden van Egypte, Irak en Syrië, die in Cairo van gedachten hebben gewis seld ever een voorgestelde unie van pinden, hebben zaterdagavond hun «/verleg opgeschort voor ruggespraak "met de regeringen. Volgens een com muniqué was men tot een „duide lijke ontmoeting van standpunten" gekomen.® Waarnemers in Cairo zien in het communiqué een anti-climax van de koortsachtige besprekingen in de af gelopen dagen. Ondanks de verzeke ringen in Egyptische dagbladen dat een aankondiging van een of andere INCIDENT BOVEN ALASKA Sowjet-vliegtuigen schonden Amerikaanse luchtruim WASHINGTON, 16-3. De Verenig de Staten hebben zaterdag in een nota bij de Sowjet-Unie geprotes teerd tegen wat genoemd wordt „de schending van 't Amerikaanse luchl- ruim boven Alaska door twee Rus sische verkenningsvliegtuigen". Volgens funktionarissen van het ministerie van Defensie in Washing ton drongen de twee Russische toe stellen vrijdag ongeveer vijftig kilo meter 'h'et Amerikaanse 'luchtruim binnen-. Zij vlogen mat 'een snelheid van 560 tot 640 'kilometer op een hoogte van 4.000 a 8.500 meter. Het ene toestel vl'oog 25 .minuten binnen het Amerikaanse 'luchtruim en, 'het Het begin is er dag van de moord. De rivierpolitie wordt daarbij ingeschakeld. Dat on derzoek begint vandaag (maandag). Hoofdinspecteur C. M. J. van der Weijden, die de leiding heeft over do speciale ploeg van 25 topspeurdeis, is er van overtuigd dat de dinsdag jl. aangehouden - en inmiddels weer vrij gelaten - mannen niets te irei ken hebben -gehad met -het misdrijf. Het hiaat in hun alibi's was echter voldoende aanleiding om hun hande lingen -in de bewuste nacht, na te gaan en om ieder risico te vermij den heeft de recherche hen daarom vart gehouden. De vader en de stief zoon hebben daarvoor begrip ge toond. Commentaar van hoofdinspecteur van der Weijden: „Een tegenslag, zo als wij er al zoveel hebben gehad". Het is aan enkele van de vier vaartuigen die vorige wéék de toCht naar de Waddenzee waagden, gelukt nog deze week mosselen van de per celen daar te Yerseke af te leveren. De Bru 42 (Joh. Jumelet) en de Bru 34 (A. L. van Kooten), hadden het genoegen hun vracht zaterdag morgen te lossen. De anderen had den nog tegenslag met het vinden van de juiste plaatsen voor de be- ba'kening, waardoor de aflevering 'werd vertraagd. Belangrijk is echter dat de berich ten over de stand van de mosselen op de percelen in h'et noorden gun stig zij-n, veel gunstiger dan werd verwadht. Maandag vertrekt een groot deel van de vloot naar de Waddenzee om daar opnieuw de per celen van bakens te voorzien, nadat de meesten dat deze week op de Ijs op de Knardijk hij Harderwijk DRONTEN, 17-3. Honderden men sen 'hebben een bezoek gebracht aan de Knardijk tussen Harderwijk en Lelystad. De dijk is over een lengte van 13 km. bedekt geweest met van het IJsseimeer opgeschoven ijssChot- sen. De weg, die over de dijk loopt, is de afgelopen dagen vrijgemaakt met bohulp van bulldozers. In de wegberm en tegen het dektalu'd lig gen overal nog berger, opgeschoven ijs, die soms een 'hoogte van circa 10 m. bereiken. Velen waagden zich aan een klimpartij. Zeeuwse percelen hebben gedaan. Van de Zeeuwse percelen werd de laatste dagen van de wéék ook weer al druk geleverd. De stakende typografen van de NewyoAse dagbladen hebben zon dagavond een voorgesteld nieuw ar beidscontract met 1.621 tegen 1.557 stemmen verworpen, waardoor de kans op beëindiging van de staking weer kleiner is geworden. andere gedurende 21 minuten. Zij waren -dit luchtruim boven het zuid westelijke 'deel van Alaska, bij de Roeskokwimbaai, ten noorden van de Aleoeten binnengevlogen. Het ene toestel1 had boven het eiland Noeni- va'k gevlogen en het andere boven het eiland Nelson. Deze 'eilanden lig gen dicht onder de 'kust van Alaska. Radar-waarneming Genoemde Amerikaanse funktio- narissen zeiden, dat de twee Sowjet- vliegtuigen met radar waren waar genomen. De direct 'opgestegen Ame rikaanse ondersdheppingsvliegtuigen hadden de twee toestellen niet ge zien. De Russische vliegtuigen waren ook niitet binnen het bereik van een Amerikaanse batterij met ludhtdio'élraketten Van 'het type Nike. In d'e Amerikaanse protestnota, die door ambassadeur Foy Kohier aan de Russisohe onderminister van Buitenlandse Zaken Ko'eznetsov werd overhandigd, werd gesproken van de „eerste duidelijk vastgestelde" schending van 't Amerikaanse lucht ruim door Russisohe vliegtuigen. De Amerikaanse regering sprak de ver wachting uit, dat de Sowjet-regering alle noodzakelijke maatregelen zal treffen om herhaling te voorkomén. De persöhef van het Witte Huis, Salinger, vertelaarde dat president Kennedy 'geen commentaar op hét incident zou geven. De president bracht het weekeinde door in Palm Beach. Verandering ten goede AMSTERDAM, 16-3. „In vele zie kenhuizen is thans geen sprake meer van verpleegsterstekort. Alleen in de zemer zit men wel eens krap. Er is eveneens geen sprake van een ver minderde belangstelling van leerling verpleegsters. Het aanbod is de laat- stc jaren aanzienlijk toegenomen". Dit zei de geneesheer-directeur van het Onze Lieve Vrouwe Gast-, huis te Amsterdam, dr. J. C. M. Hat- timga Verschure, bij ihet 12%-jarig bestaan van de oudste verpleegsters- söhool van Amsterdam, do Lydia- school. De bijeenkomst, werd onder meer bijgewoond door de 190 leerlingen van de Lydiasdhool en 200 reünisten- verpleegsters. Dr. Hatitinga Verschure, die voor- 1 De heer M. Krijger te Haamstede is de uitvinder van een verklikker voor uitgevallen auto's. De aanwezigheid van een dergelijk apparaat, dat de uit vinder hier in handen heeft, waarborgt een optische en accoustische waar schuwing, wanneer een auto plotseling pech heeft en een gevaarsobstakel voor het verkeer gaat vormen. (Foto: Zierikzeeséhe Nieuwsbode). Conferentie opgeschort vorm van federale unie op handen is, zijn de meeste waarnemers na het lezen van hef communiqué van me ning dat men weinig of niets is op geschoten. - De Iraakse vice-premier én dele gatieleider Ali Saleh Al Saadi, ver klaarde zondag voor zijn vertrek naar zijn land dat er in beginsel overeen stemming was bereikt over een unie maar niet over de vorm die deze moet krijgen. In het communiqué was gezegd dat het overleg binnen enkele dagen zou worden hervat, maar Saadi verklaarde dat hij over ongeveer tien dagen terug zou zijn. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wij geloven liever de leu- gens, die ons behagen dan de waarheden, die ons mishagen. mr DE bilt Veranderlijk weer Verwachting tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen en hier en daar enkele buien; over het algemeen iets lagere temperaturen; matige, tijde lijk krachtige wind, aanvankelijk tussen zuidoost en zuidwest, later tussen zuidwest' en noordwest. 19 maart. Zon op 6.48, onder 18.50. Maan op 3.18, onder 11.32. Laatste kwartier: 18 maart te 13.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 maart 9.05 v.m. 21.37 n.m. BROUWERSHAVEN 19 maart 8.43 v.m. 21.25 n.m. Doodtij: 20 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 18-3. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie-activiteit op de oceaan houdt nog steeds aan. Een storing, die over Ierland in noorde lijke richting trok, veroorzaakte van daag weer regen in ons land. Een volgende depressie zal morgen het weer nog niet direct beïnvloeden. In verband daarmede worden enkele tijdelijke opklaringen verwacht maar hier en daar kunnen ook nog enkele buien voorkomen. In het tempera- tuurverloop komt weinig verande ring, maar aan de kust en in het noorden van het land zullen dooi wind1 uit zee de temperaturen iets lager zijn. De grens tussen het zachtere weer in west-Europa en de vorst in noord en midden-Europa verplaatste zich door de depressie-activiteit iets naar het oosten. De minimum-temperatu ren in het vorstgebied werden tij dens het wëekeinde minder laag. In Polen en zuid-Zweden vriest het nu niet meer dan matig. In Finland echter daalde de temperatuur de af gelopen nacht hier en daar tot 30 a 35 graden onder nul. Topbijeenkomst landen van Midden-Amerika gekomen Kennedy in San José WASHINGTON, 18-3. President Kennedy za'l vandaag (maandag) in de hoofdstad van Cos'ba Rica, San José, een 'topbijeenkomst (houden met de presidenten van Guatemala, Hon duras, Salvador, Nicaragua, Costa Rica en Panama. Besprdken wordt onder meer op wélke manier de verspreiding van wapens, de propaganda met gelde lijke steun en 'het binnenkomen van geheime agenten uit Cuba het 'beste kan worden bestreden. De Ameri kaanse president, die het weekeinde in Palm Beadh (Florida) beeft door gebracht, begeeft zidh in gezelschap van zijn minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, naar San José. De Amerikaanse regering heeft zioh vorige week nog bezorgd ge toond over 'het binnendringen van het communisme in Latijns Amerika. Het ministerie van buitenlandse za ken verklaarde dat er communisten in de Braziliaanse regering zijn door gesijpeld. zitter is van de voorlichtingscom missie van de Stichting Samenwer kende Amsterdamse Ziekenhuizen, illustreerde zijn betoog met enkele cijfers. In 1939 behaalden dn Amster dam 1.250 'leerlingen het verpleeg stersdiploma A, in 1960 waren dat er 2.000 en de laatste twee jaren wa ren ihét er gemiddeld per jaar 3.000. DENEKAMP, 17-3. Zondagochtend om 10 uur vond bakker V. MeenihuSs te Denékamp een kievitsei in de weiden van d'e buurtschap „De Mek- kcl horst" bij Denekamp. Parlement en l.v. De Britse regering heeft laten weten, dat er haars inziens veel voor is te zeggen om de parlementaire debatten over de televisie uit te zenden. Een beslissing over deze kwestie moet het parlement nemen. Zowel bij de conservatieven als bij de socialisten en libe ralen bestaat veel verzet tegen het uitzenden van het parle mentaire gebeuren. Nu mag er zelfs niet worden gefotogra feerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1