Titian* Koude oorlog in de rode wereld JjootlwiBI elektrische dekens A. D. van den Berge VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrtfdag 15 maart 196*3 No. 19345 BLIK DOOR HET WERELDVENSTER OVERDENKING Ingezonden mededeling Capituleert Chroesjtsjef een beet je in zijn strijd met Mao? Er zijn een paar opmerkelijke gebeurtenis sen die men zo zou kunnen uitleg gen: .het gerucht dat haast zeker lijkt dat weer een Russischp ambas sadeur naar Albanië gaat, Chroesjt sjefs uitlating dat men ook de grote prestaties van Stalin niet moest ver geten, zijn afkraken van nog maar matig moderne kunst, de barse ge luiden die hij zijn minister van oor log Malinowski Iaat uit stoten. Het geeft allemaal de indruk of hij de destalinisatie wat afremt nu een Chinees-Russisch gesprek voor de deur staat. Maar dan vergeet men dat dit maar een keus uit Chroesjtsjefs da den is. Er zijn ook andere. Zijn har telijkheid jegens de paus, bij wie ook zijn schoonzoon op audiëntie ging, die zelfs het vermoeden laat rijzen dat het wel eens tot een ont moeting kan komen van de kerk vorst en de communistenleider. Chroesjtsjefs inbinden wordt in verband gebracht met de jongste felle aanvallen uit Peking, dat argu menten gebruikt die inderdaad niet gemakkelijk zijn te weerleggen. Russische misstappen Mao verwijt de Russische commu nistische heersers dat zij als erfge namen van de imperialistische tsa ren rustig de erfenis hebben aan vaard van grondgebied dat van China was afgeperst en onvervaard op de weg der tsaren voortgaan ze te besturen. Wat Mao hier aanvoert zijn weliswaar bijna een eeuw oude, maar daarom niet minder juiste fei ten. China was gedwongen gebieden in Siberië af te staan en zelfs ten aanzien van Buiten-Mongolië zijn de Russen zacht gezegd niet hele maal het verdrag van 1915 nageko men dat dit gebied voor de Chinese invloedssfeer reserveerde. In zijn vroegere geschriften heeft Mao een hele lijst opgesteld van dergelijke gebieden en invloedssfe ren die door imperialistische mach ten van China zijn afgenomen", en daarop prijken o.m. Burma, Nepal, Hong Kong, Korea, Macao en In donesië. Nu js het waar dat de jaar lijks met een twaalf-tot-vijftien miljoen toenemende bevolking cle re geerders van China voor problemen stelt waar deze mensenmassa's on der te brengen. Maar het lijkt niet waarschijnlijk dat het Pekingse Volksdagblad als Mao's spreekbuis daarom de gebiedskwestie aan de orde stélt. Peking wil de leiding De strijd die China tegen Moskou voert met aantijgingen en verwijten heeft zeker niet ten doel een schis ma in het wereldcommunisme te veroorzaken. Zelfs als onbedoeld ge volg zullen beiden dat waarschijn lijk willen vermijden. Waar het de Chinezen op aan komt is de leiding te krijgen van die communistische wereldbeweging, dat wil zeggen de hele en niet de halve. Het gaat er Mao dus om het gezag van Moskou als eerste en voornaamste van de communistische partijen te onder lijnen en daarin past de uitdaging over Siberië uitstekend. Bij diegenen op wie de argumen ten van ontrouw aan het marxisme- leninisme niet zoveel indruk hebben gemaakt en die ook van de verzvij- ten over lafheid over Cuba tegen over de imperialistische papieren tijger niet teveel aantrokken, kan nu een nieuw element in het geding gebracht worden, vooral bij de com munistische partijen in Azië eii Afri ka, Die leren nu dat de Sow jet-Unie niet alleen niet solidair is door dik en dun met andere communistische landen door tegen China partij te kiezen in het conflict met China, maar krijgen er meteen nog een verklaring voor ook: het is de dub belhartigheid die niet mag verwon deren bij een staat die eigenlijk geen haar beter is dan de vanouds als zodanig geclassificeerde imperia listen als de Britten en Amerikanen. Dezelfde praktijk om anderen hun gebied af te pakken passen ook de leiders van het Kremlin toe, zeggen nu de Chinezen en dan niet als een loze aantijging, maar met de bewij zen erbij. Hetzelfde kapitalistische laken Zo wil Mao de communisten die nog leven met hun herinneringen aan hun eigen koloniale overheer sers afleren hun heil te zoeken bij de Russen die uan het zelfde laken een pak zijn. Dit omdat zich een club van armen vormt in de we reldbeweging der communistische partijendie het zelf arme China als leider ziet en niet Moskou dat door zijn macht en welvaart toch eigen lijk meer verwantschap toont met de andere rijken als de V.S. en daar door ook niet meer het ware begrip voor de problemen van het bezitloos zijn kan opbrengen. Speelt Mao dat klaar, dan kan hij een groep in het geweer brengen op de grote bijeenkomsten der commu nistische partijen die besluiten kun nen afdwingen waartegen Chroesjt- sjef zich moeilijk kan verzetten. Met andere woorden, hij hianoeuvreert de Rus in een positie dat een scheu ring slechts kan ontstaan door Rus sisch initiatief, doordat het tegen de meerderheid stemt. Eerder dan aan een capituleren mag men aan een tactische tegenzet denken bij Chroesjtsjefs in de aan hef opgesomde min of meer stalinis tische uitingen: voornamelijk voor de buitenwacht bedoeld om die te overtuigen dat hij nog recht in de leer van Marx en Lenin staat. En het herstel van de ambassade in Ti rana zou alleen betekenen dat er veer een contact met Hoxha wordt gelegdwaardoor deze wellicht van onder de Chinese invloed weg te praten of te kopen valt. Als zodanig dan toch een bewijs dat Chroesjtsjef de aanval op zijn leiderspositie en die van zijn land serieus genoeg neemt om ook de kleinste tegenzet ten niet te verwaarlozen. Waarvan een konsekwentie kan zijn dat hij voor zijn fatsoen in de communisti sche wereld voorlopig niet te soepel tegenover de „papieren tijgers" van het westen meer kan zijn. Ingezonden mededeling Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering Schuimrubber HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN ROME, De Italiaanse politie heeft een. vogelvrije bandiet, de 39-jarige Vito („de wolf") Nardeillo gearres teerd', die zich. twaalf jaar lang in de 'Zuid-Italiaanse bergen verbo) gen heeft gehouden, nadat -hij was ver oordeeld tot 'levenslange gevange nisstraf wegens moord en j roof. Voor zijn arrestatie was drie irinjoen lire (bijna f 19.000) uitgelootcj a De Russische regering heeft' ver klaard, dat twee Amerikaanse krui sers en een torpedobootjager op 9 maart een Russische treiler met koelinstallatie aan boord voor de kust van Virginia beschoten hebben. De V.S. hebben de beschuldiging ge heel ongegrond genoemd. KRUISWOORDEN VAN BANDIETEN (Matth. 27 44; Luc. 23 39-43). De Here Jezus is de enige niet, die van de kruisheuvel Golgotha woor den heeft gesproken. Het spreken in deze situatie ver dient wel van ons deze aandacht, dat we wat voorzichtiger worden met óns spreken en ónze verklaring- gen. Het maa'kt een groot verschil of we vanuit een gemakkelijke stoel met elkaar discussiëren of dat we woorden 'horen uitstoten uit een geestelijke en lichamelijke foltering. Dit aanhoren moet ons stil maken, ook wanneer we luisteren naar de stemmen van de beide misdadigers, die ens door de evangeliën worden overgeleverd. Beiden hebben de Here Jezus ge hoond en de vertolking van hun rauwe kreten komt neer op: „Indien gij de Messias zijt, verlos U zelf en ons!" Ik heb de indruk dat de kern van deze kreet niet ver afligt van onze reacties, wanneer de ellende ons naar de keel grijpt. Het tweede, dat onze aandacht vraagt, is de omkeer, die bij één van hen plaats grijpt. Dringt het tot hem door dat Jezus anders is? Heeft het opschrift boven Zijn kruis: „Koning der Joden" hem een licht doen opgaan? Is hij onder ds indruk gekomen van de woorden „Vader, vergeef 'hen, zij weten niet wat zij doen!"? De omkeer wordt zo beschreven, dat hij zijn kameraad het zwijgen oplegt en hem duidelijk laat voelen, dat het tijd wordt om bang te wor den voor God, Die in een ontzettend oordeel zelfs de onschuldige Jezus in Zijn greep heeft. Er is geen tij'd meer, zo stoot hij er uit, er is geen tijd meer om te spotten, met Jezus en zelfs geen 'ge legenheid meer om te 'krijsen om verlossing uiit lichamelijke pijn en ellende. Er is maar één weg meer: met pijn^. en kruis en ellende en eigen schuld een beroep doen op de onschuldige Koning: „Jezus, denk aan mij, wan neer ge in uw koninkrijk komt Het antwoord van Jezus, van wien we nu weten wie Hij is, is 'Verras send van geloof: „Vandaag met mij in het paradijs!" Z. Y. J. T. FEE0^VOOR yÉRPLEEGSTERS DALEN, 14-3. In het plaatsje Da len in Drente leeft de gemeenschaps zin nog sterk: de inwoners bieden de 120 verpleegsters van 'het Alei'üa Kramer ziekenhuis -te Goevorden op 28 maart een ontspanningsavond aan. „Zij een geheel jaar voor ons, wij één avond voor h'en"- vinden de Dalenaren. Zij zullen de verpleeg sters 's avonds met 40 auto's komen afhalen. In Dalen wadhit de zusters in hotel „Cornells" een Drentse kof fietafel. Daarna volgt een gevari eerd on ts pan nings p rogrammadat geheel wordt verzorgd door de in woners van de gemeente. De dokto ren en bestuursleden .van het zie kenhuis met hun vrou.wen alsmede de besturen van 25 'buurtverenigin gen uit de gemeente zullen ook aan wezig zijn op het feest. TONEEL EN FILM Cartouche's avonturen in boeiende film De Zierikzeese Concertzaal ver- toonlt deze week de zwierige avon turenfilm van Philippe de Broca over de roemruchte Cartouche, de beruchtste Franse bandiet en min naar. Aan deze film zijn in de week bladpers lange beschouwingen ge wijd met veelkleurige foto's. In deze groots opgezette film leeft het avon tuur op onstuimige wijze. Cartouche werd in het 'begin van de zeventien de eeuw aanbeden door hét gepeupel van Parijs, hij was vol meedogen voor de armen, meedogenloos voor de rijken. Geen avontuur was 'hem te dol en zijn organisatie was zo perfdkt dat geen macht in Frankrijk hem kon breken. Hij werd' de rijkste man van Frankrijk zonder ooit een Stuiver op zak te hebben. Altijd om ringd door zijn bendeleden werd hij tot een eenzame en begeerd door aan zijn grote liefde Venus, èn trouw aan zij gronte liefde Venus, èn trouw aan zijn onbereikbare liefde, de mooie Isabelle d'e Ferrussac, vrouw van de poliitieprefekt. Overigens ontbreekt het in deze 'grandioze film niet aan verfijnde spot en humor en talloze vermakelijke en romantische scènes. Al met al een boeiend ver haal over een der stormachtigste pe rioden uit de geschiedenis van de Franse hoofdstad. Voorts brengt de Concertzaal deze week „Timboektoe", een film over een episode uit de tweede wereld oorlog, toen de Franse Soedan het toneel vormde van internationale intriges. Bepaalde elementen wilden 'hun land onafhankelijk maken van Frankrijk er. hierbij speelt een Ame rikaanse wapenhandelaar een be langrijke rol, wanit hij is de enige man die zowel door vriend als vij and wordt geaccepteerd. Niettemin wordt 'hij door beide partijen ver dacht en dit geeft de stof tot een geraffineerd spel, wait In deze 'boei ende film al spoedig overgaat in harde werkelijkheid. De film f „Timboe'lctoe" is ook te zien in biof coop 'hotel Bom te Haam stede. Ingez -"den mededeling Philips met automatische temperatuurregeling. De deken waarop U gewacht hebt Prijs slechts f 98,— Technisch Bureau Zevenhuisstraat 6 - Zicrikzee OM u-ER,AAN TE HERINNEREN:ff 9 'S W&- oe^uiqew Let de komende 'weken eens extra goed op Margriet met haar verrassende inbond De micro-korfbalcompetitie van de S.D.K.B. SKNWK-NOAD 2-5 NO AD. dat gedurende de gehele wedstrijd een licht veldOverwioht had,behaalde een verdiende over winning op de reserves van SK NWK. Cor v. d. Werve wist NO AD de leiding te geven (0-1), waarna Cor Peute de Nieuwerkerkers weer ,'op gelijke voet bracht (1-1). Na de va'kverwisselin'g kon Jo v. d. Linde de 'blauw-witten weer de leiding ge ven (1-2), -wel'k .voorsprong Jan Smits nog in de le helft kon opvoe ren tot 3-1. Na de hervatting wist Oor v. d. Werve nog tweemaal suc ces te boeken (1-5). Kort voor tijd kon Cor Peute de eindstand nog op 2-5 brengen. SVOWK-Brouwershaven II 4-5 De reserves van Brouwershaven zorgden voor een grote verrassing door beide puntjes op koploper SV- OWK 'binnen te halen. Brouwersha ven bleek al dadelijk van plan, te zijn haar huid zo duur mogelijk te verkopen. Door twee treffers van Herany Malipaard kregen de Brou- wenar'en een 2-0 voorsprong welke idöor Bram Buijs tot 1-2 werd tervg 'gëbrachlt. Hoewel SVOWK alles in !het werk stélde om de balans weer In evenwicht te 'brengen, bracht Kees Slager de ruststand op 1-3. In de 2e helft werd 'het door mevr. Bodfoijl-Jonker zelfs 1-4. Han Hille- bra'Hd en Ella Zoeter deden de hoop 'bij SVOWK weer 'herleven (3-4). maar mevr. Bódbijl-Jonker gaf de zwarit-witten weer walt meer lucht (3-5). Nog gaf SVOWK de moed niet op maar verder dan een doelpunt van Nel Kuijper konden zij hét niet meer brengen (4-5). NOAD-ZSC II 1-3 NOAD, dat door de nederlaag van SVOWK nu een goede kans op de titel 'had, zag geen kans de uitste kend spelende ZSC-reserves de puntjes afhandig 'te maken. Jo v. d. Linde gaf NOAD de leiding, waarna Jan v. d. Bijl voor een 1-1 ruststand zorgde. In de 2e helft zagen de NO- AD-aanvalIers geen kans de goed spelende ZSC-defensie te verschal ken. Jaap Korsman en Daan Be- Wat biedt de BEELDBUIS? België relayeert Lieben Sie Show. In ons land blijft het zaterdag bij Sterren en Streken, maar vooraf komen de luipaarden op schoot en er na „De verdedigers" met een inte ressante rechtszaak. Zondag 8.30 (N CRV) met „Arthur en Eva". Op de Nederlandse zender als hoofdfilm „The bachelor-party" (de vrij gezellen fuif). B.Vl. vertoont het blijspel Fortunella(alleen voor volwassenen). Dinsdag (VPRO) dr Van Swol en' ballet, woensdag via B.Vl. de thriller Isobel. In ons' land doen we het echter af met een klas siek stu/c „Den spyeghel cler Sa- licheyt" van Elcerlyc. Vrijdag onze vriend Higgins en Music-Halluit Eussum en Mus ik a us Studio B en Das grosze Messer als belangrijk kijkspel uit München.De Belgen vertonen dan De Fijnproever op de Vlaamse zender en de bekende opera De Italianen in Algiers via de Waal se kanalen. zuijen wisten de zege voor ZSC vei lig te stellen (1-3), Brouwershaven II-SKNWK II 4-6 Verdiende overwinning voor SK- NWK dat onverwachts een grote productiviteit aan de dag l?gde. Geri Meulemeester opende de score (1-0), Beppy Radewalt zorgde voor 1-1, Kees Slager voor 2-1, Nell a Sloot- ma'ker 2-2, Geïnd Meulemeester 3-2, waarna de ruststand door Cor Peute op 3-3 werd 'gebracht. Na de hervat ting kon Ingrid Fierens SKNWK de leiding geven (3-4), maar Jan van Schelven bracht de partijen weer naast elkaar (4-4). In de slotfase wisten Wim de Vlieger er. Beppy Radewalt de zege voor SKNWK vei lig te stellen. ZSC II-SVOWK 1-0 Ook SVOWK moest tegen ZSC in het zand bijten, waardoor NOAD in 'het bezit kwam van 'de titel in groep 3. Een doelpunt door Jan v. d. Bijl in dé le helft gescoord besliste de strijd. Wat de Ouwerkerkers hierna nog probeerden, zij slaagden er niet in verandering in de stand te bren gen. ZSC bracht het ook niet verder daar zelfs twee strafworpen werdén gemist. e A'kira Sjo'da, een Japanner met een academische graad die ter dood veroordeeld is wegens moord, 'heeft een roman geschreven, getafeld „Wa ter in de Sahara". Het boek is warm aanbevolen door da jury van één van Japans 'grote 'literaire prijsvra gen. BIJEENKOMST TE ROME Strijd tegen de honger ROME, 14-2. Dertig vooraanstaan de personen op het gebied van poli tiek, wetenschap en. kunst, onder wie vele Nöbelprijs winnaars zijn donderdagmorgen in Rome bijeen gekomen voor een door de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie dei- Ver. Naties, belegde bijeenkomst. Doel van 'die bijeenkomst 'is, de aan dacht van alle volkeren te vestigen op het probleem van de honger 'in de wereld en hun hulp in te roepen 'bij de oplossing van dat probleem. Voor de aanvang van de openlngs- zi'tting in het gebouw van de F.A.O. zijn de'deelnemers 's morgens in het Vat'icaan door paus Joannes in audiëntie ontvangen. RECHTSZAKEN Tien jaar voor moord ARNHEM, 14-3. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van de wurgmoord op het 16-jarige meisje Joke Groenendaal uit Ven'l'o. De 26-jarige K. G. W. M. werd hli'eraan schuldig bevonden en wegens doodslag veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en ter be schikking stelling van de regering. De procureur-generaal had levens lange gevangenisstraf geëist. Scheepvaartberichten Albireo, 14-3 te Rio de Janeiro. Alébiba, 14-3 te Aden. Koratóa (t.), 13-3 van Curasao naar Punto Miranda. Scmimelsdij'k, 14-3 te Rotterdam. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Hervormd Verenigingsge bouw: 10 uur ds. H. Brouwer, Ber gen op Zoom. Gast-huiskerk: 9.30 uur dis. Wesiterbof (bed. H.D.), 6.30 uur ds. A. de Jonge, Goes. Kerkwcrve: 10 uur 'ds. Zonneveld. Serooskerke: 2 uur 'dis. Zonneveld, Burgh: 10 uur ds. Don, Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9.30 uur ds. van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. van Liere. Eikerzee (Scharendijke): 10 uur ds. v, d. Ban. Brouwershaven: 10 uur dis. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noord go uwe: 10 uur vie. KeBing. Dreischor: 9.30 uur ds. Groenewegen. Ouwerkerk: 10 uur ds. v. d. Sar. Nieuwerkerk: 11 uur ds. Westerhof. Oosterland; 11 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 uur 'ds. Van Vliet, 6.30 uur ds. Poort legerpred. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Poort. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. Monsees (bed. H.A.). Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede; 10 en 3 uur ds. Boerma. Scharendijke: 10 en 2.30 u. kaard. Bonman, Amsterdam. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- zel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijisér, Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. G. O. Donner, 'em .pred, te Sch'even'ingen. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Hoeten. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 ■en 2.30 uur ds. Keizer. Christelijk Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Van der Klis. Kerkwerve; 10 en 6 uur ds. P. N. Ribbers', Enschede. Haamstede: 10 uur leesd/ienst, 3 uur ds. Ribbers, Nieuwerkerk: 10 uur 'l'eesdiÈenst, 3 uur 'ds>. van der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde -Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.30 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede; Eucharistieviering op zondag te 9.30 uur. HET GEHEIM VAN TURTON TOWER Ingezonden mededeling m. mWSWWSWffi&WVM ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM 34. Het groepje mannen op het eiland, on bewust. van de dramatische gebeuvtenissen aan boord van de driemaster, is erin ge slaagd een flinke voorraad drinkwater en vruchten te verzamelen. Alvorens de te rugtocht naar de sloep te beginnen, rusten zij nog writ nit en doen zich tegoed aan do vruchten. „Eigenlijk wel een. beetje riskant schipper, cm je maats daar een schip vol goud toe te vertrouwen", merkt Agua droogjes op. „Dan ken jij mijn matrozen niet, (and- rol.", lacht Frocleriks goedsmoeds. „En bo vendien, zonder mij krijgen ze dat wrak niet eens op gang, hahaha Op dat moment klinkt op verre afstand een knal. „Hela.... hoorden jullie dat?" roept Aram, overeind springend. „Dat leek wel een pistoolschot!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5