TWEEDE KAMER VEROORDEELT OPTREDEN REGERING Dertig doden bij verkeersongeval Zware straffen oorlogsmisdadigers Luns telegrafeert Subandrio Paus „te links"? FRANSE MIJNWERKERS ZETTEN DE STAKING VOORT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Él Vrijdag 15 maart 1963 119e jaargang No. 19345 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT ■tDAKTlE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave; N.V. Drukkerij v/h. Lakonman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbui no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,— per stuk i dit nummer: L.E.l.-onderzoek mossel- en oestercultuur Interpellatie interview Bidault DEN HAAG, 14-3. Drie uur lang is in de Tweede Kamer heen en weer gepraat over het al of niet juiste op treden van de regering rond de uit zending van het interview-BidauIt door de K.R.O. op j.l. zaterdag. Dit in januari door de B.B.C. opgenomen televisie-interview was voorzien van commentaren, maar desondanks was de regering van mening, dat uitzen ding in strijd zou zyn met de veilig heid van de staat, de openbare orde en de goede zeden. Althans volledige uitzending, want flitsen ervan via het televisiejournaal werden wel ge tolereerd. Om die wezenlijke inhoud van het 'interview ging 'het overigens niet. De regering vond 'het verschijnen van Bidault, chef van C.N.R.-O.A.S., op de televisieschermen onjuist. Op grond van artiilkel 4 lid één van het televisiébesluiit zou een dergelijke uitzending onderbroken 'kunnen wor den, ongeacht verdere maatregelen tegen de uitzendende omroepzu'il. Van de zijde van de regering werd volgehouden, dat op deze mogelijk heid met klem gewezen is nadat de K.R.O. de uitzending ihad aangekon- cgd. Er zou dus volgens de minis- tf»r-Tv rsi'dent prof. de Quay, de mi nister van ibuitenlan'dse zaken de •heer Luns en de Staatssecretaris van O.K.W. de heer Sdholiten bepaalde lijk geen censuur zijn uitgeoefend in preventieve zin. Motie aangenomen De interpellant, de socialistische afgevaardigde Kranenburg, 'hield staande, dat de regering preventief 'bij de K.R.O. heeft ingegrepen. D?ze omroep is daarvoor door de kniieën gegaan. In zijn met 51 tegen 48 stemmen (van totaal 150 leden) aan genomen motie stelde de Kamer vast, „dat het televisiebesluiit 1956 geen preventieve maatregelen kent, die de uitzending van een program ma kunnen verhinderen". Met de socialisten, pacifisten en communis ten stemden enkele fractieleden van K.V.P., A.R. en C.H.U. voor deze mo tie. Daarbij waren de voorzitters van de K.R.O. en de N.C.R.V. alsmede de hoofdredacteur van „Trouw". De ministerpresident noemde de moitie overbodig en staatssecretaris Scholten vond haar „een slag in d? lucht". Wat in de motie staat, vindt men terug in het televisiebesluit. De regering was ook volgens de heer I.uns niet buiten haar boekje gegaan door te waarschuwen, dat de knop zou worden omgedraaid. Dat zou een repressieve daad zijn 'geweest. Het voorspel betrof geen preventieve censuur, maar een waarschuwing, dat repressief een maatregel zou worden genomen. Regering: „Zakelijke bedenkingen" Dat 'het regeringsbesluit om de uitzending van 'het Bidault-mter- view was 'ingegeven om bij generaal de Gaul'le tijdens diens aanstaande bezoek aan ons land in het gevlei te komen, noemde minister Luns irre levant. Hij verwees naar de princi piële en zakelijke bedenkingen van de regering tegen het feit, „dat de léider van een beweging, die de pre sident naar het leven staat en het huidige Staatsbestel 'in Frankrijk omver wil gooien, in een onverkort interview in de Nederlandse huiska mers op 'het televisiescherm aan het woord zou komen". Tijdens de vergadering zijn vele vaak zeer 'kritische vragen gesteld door mevrouw van Someren-Downer (V.V.D.), de 'heren Bakker (C.P.N.), Noordenbos (P.S.P.), Sdhurer (Arb.) en Veerman (A.R.). Van C.H.U.-zijde merkte freule "Witte waal van Stoet wegen op, dat de K.R.O. na de ge sprekken met de bewindslieden zélf van de uitzending 'had moeten af zien. Ontoereikend voedsel voor groot deel van mensheid ROME, 14-3. Een groot gedeelte van de mensheid ontvangt ontoerei kend voedsel, terwijl in 1962 nog voor miljarden werd uitgegeven aan bewapening, zo vermeldt de inlei ding van een manifest, dat een aan het voedselvraagstuk gewyde bij eenkomst van de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Na- ties (F.A.O.) donderdag in Rome aangenomen heeft Aan deze bijeenkomst nemen der tig vooraanstaande personen op het gebied van politiek, wetenschap en kunst deed. Hun doel' 'is de aandacht van de wereld te vestigen op het feit, dat velen nog honger lijden, en de volkeren op te roepen zich voor de oplossing van dit vraagstuk iin te zetten. Dr. S. L. Mansholt vertegenwoor digt ens 'land op deze conferentie. De verklaring vestigt er .de aan dacht op, dat 'een op elke drie kin deren geen kans krijgt" een normaal leven te ontplooien. Zij zegt, dat de hinderpalen, die een voldoende voedselvoorziening in de weg- staan, eerd'er van economi sche dan van wetenschappelijke aard zijn. Hef is ontoelaatbaar, al dus het manifest, dat de rijkdom men en wetenschappelijke hulp bronnen niet bij de oplossing van dergelijke problemen worden aange wend. Volksstemming over Arabische eenheid CAIRO, 14-3. In een verklaring van de Syrische regering is donder dag bekend gemaakt, dat in Egypte, Irak en Syrië een volksstemming zal worden gehouden over de Arabische eenheid. Tot slot worden alle economisch beschaafde landen, communistisch of kapitalistisch, opgeroepen z'ich in d'e strijd tegen de honger te vereni gen en een gedeelte van de sommen die zij aan de kernbewapening ber steden af te staan 'aan de „vrij van hongeri'-campagne van de F.A.O. Verkeerd nummer Mensen, die de dierentuin in Chester in noord-west Enge land opbelden, kregen vaak te horen dat zij het verkeerde nummer hadden gedraaid. Een eerste onderzoek leverde niets op. Toen een PTT-ambtenaar echter langs de verblijfplaats van de giraffen wandelde, ont dekte hij de oorzaak van het euvel. George, een giraf van 5Vz m. had de telefoondraden, die langs zijn hok liepen met zijn tong beioerkt en er een kluwen van gemaakt. RIO DE JANEIRO, 14-3. Volgens berichten van de Braziliaanse radio kwamen donderdag minstens dertig wegwerkers om het leven en wer den er 39 gewond, toen twee vracht auto's nabij Sao Paulo op een brug met elkaar in botsing 'kwamen en Sn een rivier stortten. De Amsterdamse masseur C. van B., die op 31 januari in west-Berlijn was aangehouden op beschuldiging van spionage voor oost-.Duitsland, en die deze week door de Weslberlynse vreemdelingenpolitie is uitgewezen, is woensdagmiddag op Schiphol aangekomen. Op de luchthaven staat hij hier de pers te woord. Stemverdeling by de motie Bij nadere raadpleging van de stemlijsten van de Tweede Kamer blijkt, dat donderdagmiddag in de Tweede Kamer de fradties van de V. V.D., de C.H.U. en de S.G.P. en bloc tegen de motie-Kranenburg inzake het irtterview-Bidault hebben ge stemd. Van de K.V,P.-fractie stemden vijf leden voor 'de motie, namelijk mej. Knol, mr. van Doorn, mr. Baeten en de heren Kleisterlee en Andriessen. De fradties van de P.v.d.A., de A.R., de P.S.P. en de C.P.N. stemden en bloc voor. BONN, 14-3. In het proces tegen 12 voormalige bewakers van het ver nietigingskamp Kulmhof, bij de Poolse stad Poznan, heeft de aankla ger donderdag zware straffen ge ëist. Tegen drie 'beklaagden werd levenslang geëist (tegen "d'e voorma lige polïtie-opzichter Alois Haefele zelfs viermaal) met verlies van de burgerschapsrechten. De eisen tegen de anderen liepen uiteen van vijf tien tolt vijf jaar gevangenisstraf. Volgens de aanklager waren de be klaagden medeplichtig aan d'e dood van ongeveer 150.000 Joden, man ned, vrouwen en kinderen, die in Kulmhof verbrand en vergast waren. DEN HAAG, 14-3. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft zijn Indone sische collega, dr. Subandrio, het vol gende telegram gezonden: „Nu het ogenblik is aangebroken dat diplomatieke betrekkingen tus sen onze beide landen worden her vat. wil ik gaarne tegenover u uiting geven aan de hoop dat de nieuwe banden tussen Nederland en Indone sië zullen leiden tot vruchtbare sa menwerking en tot een hernieuwde vriendschap tussen beide volkeren". ROME, 14-3. Het Italiaanse rad'i- ca'le tij'dsdhrift ..L'Espresso" bevat deze week een groot artikel onider de kop „De paus gaat te ver naar links" waarin wordt geschreven, dat een groot aantal Italiaanse imiiidid'enstan- ders en conservatieven gealarmeerd is door het beleild van paus Joannes. De grootóte bezorgdheid komt uit die kringen, die de kerk van Rome vijgen 'te zien als de doeltreffendste bescherming voor ihun aardse belan gen en conservatieve denkbeelden, aldus het blad. De eerste verontrus tende tékenen hadden zich voorge daan in 1959, toen de conservatieve 'kardinalen terrein begonnen te ver niezen aan de meer vooruitstrevende katholieke stromingen in Frankrijk, België en Duitsland. Rotterdamse Metro kost ruim 205 miljoen ROTTERDAM, 25-3. De Rotter- damse metro - in 1967 in bedrijf - gaat 205 a 210 miljoen gulden kos ten. ruim zestig procent méér dan aanvankelijk was begroot (135 mil joen gulden). Tot deze berekening kwamen donderdag in een vrij lang durig debat 'in de gemeenteraad de wethouders mr. H. Bavinck (open bare werken) er. H. W. Jetitinghoff (openbare nutsbedrijven), d'ie met succes een kredietaanvraag van 39 miljoen gulden voor 'de aanleg van het bovengronds gedeelte - een via—- 'V.wt '"i 'li°t zu'i^slijk stadsdeel ver dédigden. Het werd zonder stem ming aanvaard. Twee mannen verdronken TEGELEN, 14-3. De 66-jarige J. van den Bongard, weduwnaar en vader van acht kinderen, is nabij Tegelen in de Maas geraakt en ver dronken. Een op de Maas varende sdhipper en een parlevinker hebben i' racht de man te redden, r'noh h" wnd door 'da snelle stroom meegesleurd. Enkele honderden me ters stroomafwaarts is zijn stoffelijk overschot later op de dag aange spoeld. MAASTRICHT, 14-3. Donderdag middag is uit de Maas onder de Belgisdhc gemeente Neerhacren. en kele kilometers ten noorden van Maastricht, het stoffelijk overschot van de 56-jarige Maastrichtse fa brieksarbeider A. J. H. Pcllaers op gehaald. De man had in 'de morgen van 30 januari jl. zijn woning aan d'e Marconistraat 'in Maastricht veria- ten, om naar zijn wei1!? te gaan. Hij werd sedertdien vermist. ROTTERDAM, 14-3. De twee mannen, die dinsdagmorgen waren aangehouden in verband met de zo genaamde dubbele roofmoord in Rotterdam cp 9 'februari j.l., zijn donderdagmiddag op last van hoofd inspecteur C. M. J. van der Wey- den, in overleg met de officier van justitie, weer op vrije voeten gesteld Op een persconferentie deze week had hoofdinspecteur van der Weij- dfen verklaard, dat hij 'tot deze maat regel zou overgaan, zodra hij tot de overtuiging was gekomen, dat de mannen niet. betrokken zijn geweest, bij het misdrijf. Tijdens hun verblijf in, de 'pohitiebureau's aan de Slinge en aan het Sartdelingplean is de kleding van beide mannen - een van ru'im veertig en zijn stiefzoon van 23 - op het gerechtelijk laboratorium onderzocht op eventuele bloedspat- ten. Dit onderzoek en ook de verho ren hebben du® kennelijk geen ver dere aanwijzingen 'opgeleverd. a Prinses Maria Pia, die gehuwd is met prins Alexander van Zuid-Sla- vië, heeft in een kraamkliniek te Boulogne, nabij Parijs, het leven ge schonken aan haar tweede tweeling, een jongen en een meisje, diie ver moedelijk Umerto en Helena zullen worden genoemd. T.V.-SYNDICAAT NEDERLANDSE BIOSCOPEN AMSTERDAM, 15-3. - Een groep von ondernemingen, die de helft van het Nederlandse film- en bioscoop bedrijf vertegenwoordigt, heeft j.l. maandag opgericht een t.v.-syndi- caat voor het Nederlandse film- en biosgoiöpbedryf. Het syndicaat stelt zich ten doel deel te nemen in het kapitaal van een eventuele concessionaris voor reclame-televisie via een tweede net. Dit heeft de voorzitter van het uit de oprichters gevormde comité, de heer R. Uges, op een persconferentie te Amsterdam medegedeeld. Het S3'ndicaat zal geen concessie aanvragen voor commerciële televi sie of het verzorgen daarvan. Wel echter maken de plaats en de bete kenis van. het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf op het terrein van de ontspanning noodzakelijk, aldus het comité, zich ten aanzien van de nlieuwe televisie-ontwikkeling ite presenteren. Het film- en bioscoop bedrijf verzorgt vijftig procent van de totale ontspanning in ons land, waaronder begrepen het bezoek aan sportwedstrij den. De Somali's, die in het noordelijke grensdistrict van Kenia wonen, willen dat het gebied zal worden toegevoegd aan de republiek Somaliland. Dit gaat in tegen de plannen van de Engelse mitiister Duncan Sandys, die van het district Kenia's zevende provincie wil maken. - Op de foto treden veilig heidstroepen op tegen de opstandige Somali's in het noorden. Aangehoudenen roofmoord te Rotterdam weer vrij De beide mannen waren aange houden, omdat er tot dinisdag j.l. een hiaat was in hun 'alibi's voor de be trokken nacht van ongeveer veerbig minuten. Dat hiaat viél omstreeks de tijd, dat de 38-jarige weduwe, mevrouw B. A. van der Hoff-van Heek en haar achtjarige zoon Mar cel om het leven zijn gebracht. Opbrengst industriemelk DEN HAAG, 14-3. Tijdens de ge wone maandelijkse bespreking met de miinislter van landbouw 'heeft het Landbouwschap de schatting van de opbrengstpfijs van de industriemelk iin het melkprijsjaar november '61- nov. '62 ter sprake gébracht. Hét ziét er volgens de thans beschikbare ge gevens naar uit dat dé schattingen van de opbrengsten van de indus triemelk in '61-'62, die in hét najaar zijn gedaan, 'te hoog waren. Over een paar maanden zullen de defini tieve gegevens bekend zijn. Wan neer dan zou blijken dat er een aan merkelijk verschil bestaat tussen ge- sdha'tte en reële opbrengst van de industriemelk, is de minister bereid met het Landbouwschap nader in overleg te treden. H'ét Landbouwschap heeft er bij de minister verder op aangedrongen een 'tweede stap te zetten op de weg die vorig jaar principieel is ingesla gen en dus de kaasheffing te verho gen i.p.v. af te schaffen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er zijn twee principes, die de menselijke wil verdelen: de begeerte en de mensenliefde. WAT nar pi BIL T Later meer bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen, later weer toenemende bewolking gevolgd door enige regen; matige, later krachtige wind tussen zuidwest en zuid; dezelfde tempera-^ Urnen als vandaag of iets hogere. 16 maart. Zon op 6.55, onder 18.44. Maan op 0.11, onder 9.39. 17 maart. Zon op 6.52, onder 18.46. Maan op 1.16, onder 10.09. 18 maart. Zon op 6.50, onder 18.48. Maan op 2.18, onder 10.46. Laatste kwartier: 18 maart te 13.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 maart 6.51 v.m. 19.21 n.m. 17 maart 7.26 v.m. 19.56 n.m. 18 maart 8.09 v.m. 20.38 n.m. BROUWERSHAVEN 16 maart 6.24 v.m. 18.45 n.m. 17 maart 7.01 v.m. 19.28 n.m. 18 maart 7.46 v.m. 20.17 n.m. Doodtij: 20 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-3. Het K.N.M.I. deelt medeBoven de Oostzèe bevindt zich het centrum van een krachtig hoge- drukgebied dat Scandinavië, Polen en de Baltische staten bedekt. In dit gebied heerst matige tot strenge vorst. De vorstlijn strekte zich vrij dagochtend uit van de Balkan over midden-Duitsland naar de Eems- monding. De grenslijn veranderde het afgelopen etmaal weinig van plaats, maar ze wordt nu geleidelijk naar het oosten teruggedrongen. Ons land bevindt zich in een stro ming van zachte lucht, die met'zuid westelijke wind Frankrijk binnen stroomt. Er komen hierin storingen voor, de een wat actiever dan de an der, die van tijd tot tijd enige regen veroorzaken. Eén zo'n storing nadert de Golf van Biscaye en zal morgen zijn invloed over ons land uitbrei den. In de temperaturen komt wei nig verandering. De begrotingscommissie van de Westdudltse Bondsdag 'heeft donder dag de defensiebegroting-1963 tten 'bedrage van 18,4 mnljard mark onge wijzigd goedgekeurd. Spoorwegpersoneel legt eveneens het werk neer MERLEBACH, 14-3. Het stakings comité van het Lotharingse stecn- koolbekkcn heeft donderdag meege deeld dat de mijnwerkers hun stand punt handhaven „en eisen dat er on- Verwyld besprekingen zullen worden geopend tussen de vakbonden en de regering op vooraf gewaarborgde bases". De staking zal worden voort gezet, aldus de bekendmaking van het comité na afloop van een bij eenkomst waarop de jongste rege ringsbesluiten ten aanzien van de staking waren besproken. Een vakbondsleider gaf vóór de bijeenkomst als zijn mening te ken nen, dat ér nu toch wel een licht in de duisternis te bespeuren viel. Het comité vond echter, dat het Je be treuren viel dat het zo lang had moeten duren voordat tot de instel ling van een coördinatielichaam voor de energiebedrijven besloten was. „Het constateert, dat de regering zich nog altijd niet heeft uitgesproken over de andere eisen van het vak verbond van mijnwerkers". De stakingsleiders in de aardgas- bedrijven van Lacq, in zuidwest- Frankrijk, hebben de regering ge waarschuwd dat het werk volkomen stil zal worden gelegd, wanneer hun eisen voor loonsverhoging zaterdag nog niet zijn ingewilligd. PARIJS, 14-3. Het Franse spoor wegpersoneel heeft voor heden (vrij dag) voor het gehele land een 24- uurs staking afgekondigd, ter onder streping van zyn looneisen. De leiding van vakbonden van spoox-wegpersoneel, waarbij 350.000 leden zijn aangesloten, protesteerden er tegen, dat de woensdag door de regering ten aanzien van de mijn werkersstaking genomen besluiten, de onderhandelingen over loonsver hogingen en pensioenvoonvaarden voor het spoorwegpersoneel ophou den. Intussen heerste er donderdag in de hoogste regeringskringen leven dige activiteit. President De Gaulle confereerde met de voornaamste be trokken ministers, alsmede met PieiTe Massé, hoofd van het Plan bureau, die Wordt genoemd als voor zitter van de commissie van „wijze mannen". Deze laatste bracht' ook een bezoek aan premier Pompidou. Volgens regeringskringen heeft de president de commissie opdracht ge geven op topsnelheid te werken. Pierre Massé zou donderdag de lei ders der stakende mijnwerkers ont vangen, doch men verwachtte dal het wel een week tot tien dagen zal duren aleer de commisise haar taak zal hebben voltooid. NIET TE KOOP UTRECHT, 14-3. Er zijn men sen, die de dingen te letterlijk nemen. De Verenigde Staten hebben op de voorjaarsbeurs in Utrecht gezorgd voor een grote collectieve inzending in het kader van de nieuwe „har de verkoop-politiek". Men is inderdaad tevreden over de verkoopcijfers en de vele con tacten die tot nu toe met Ne derlandse en buitenlandse be zoekers van de beurs zijn ge legd. Drie soliede Nederlandse zakenlui zorgden in het offi ciële handelsinformatie-bureau van de N.S. echter voor dé verrassing. Zij probeerden de hele Amerikaanse tentoonstel ling te kopen, niet de geëxpo seerde produkten, maar de attractieve stand die meer dan een vierde deel van de Bern- hardhal beslaat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1