Enorme militaire opbouw in de Ver. Staten Zuid-Molukkers uit Nieuw-Guinea De moord in Arcen Herstel van diplomatieke betrekkingen Nederland en Indonesië Peking nodigt Chroesjtsjov uit voor bezoek Thalidomide-proces in Hamburg DE NAVO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 Donderdag 14 maar! 1963 119e jaargang No. 19341 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, iel. 01110-2938 Uilgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk ln dit nummer: „S/Jiolsfflrf" ZOt V.V.V. O]) potfijl riscal, met zijn vrouw en 'dochter en met vijf Mexicaanse ambtenaren uit Warschau op Schiphol aangeko men, teneinde in de komende dagen in Den Haag afspraken te maken en regelingen te treffen voor het op 3, 4 en 5 april 'komende staatsbezoek van de Mexicaanse president, Adolfo Lopez Mateos. Naar reeds eerder ge meld zal deze met zijn echtgenote en dochter Avecita naar Nederlander komen. AANSCHAF RS-70 OM EEN HAARD UTRECHT, 13-3. De komst van de Utrechtse deurwaarder ver leende de voorjaarsbeurs een geheel apart tintje. Hij kwam daar niet als bezoeker, inte gendeel, getooid met de ver sierselen, die zijn eerbied waardige ambt extra luister bijzetten, kwam hij in de Juli- anahal „in volle beurs" beslag leggen op een daar geëxpo seerde kolenhaard. De haard moest dit lot ondergaan, om dat hij een getrouwe kopie zou zijn van een model van een andere fabrikant, die ook ter beurze exposeerde. Invasie van hazen HAMBURG, 13-3. Het deel van noord-Duitsland, dat vorig jaar dooi de stormvloed werd overstroomd, be leefde dezer dagen een heel bijzon dere invasie. Driehonderd vijf tig ha zen uit Polen werden op voor de jacht geschikte Noordduitse dreven losgelaten. Zij zijn de eerste groep hazen, die door het Jachtverbond van de deelstaat Nedersaksen 'wer den gekocht, teneinde de door de overstroming ontstane schade aan de wildstand weer enigszins te her stellen. DEN HAAG, 13-3. In 1962 is in Nederlands Nieuw-Guinea bekend gemaakt dat maatregelen zouden worden getroffen voor de veiligstel ling van personen, van wie mocht worden aangenomen dat zij tenge volge van de bestuursoverdracht aan Indonesië in lijfsgevaar zouden ko men te verkeren. De gouverneur van het gebied heeft van de hem daartoe gegeven vérgaande bevoegdheden in ruime mate gebruik gemaakt, zodat enkele honderden personen, merendeels Zuidmolukkers, naar Nederland zijn overgebracht. Dit antwoordt de minister van ju stitie, mr. Beerman, mede namens de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, en de staatssecretaric van binnenlandse zaken, mr. Bot, aan het Tweede Kamerlid de heer Scheps (P.v.d.A.) op diens vragen hierover. De regering heeft redelijke zeker heid dat alle Zuidmolukkers en alle andere in west-Nieuw-Guinea thans nog verblijvenden, voor wie het ver blijf aldaar na 30 april, 1963 gevaar kan opleveren, tijdig zijn afgevoerd. Al deze znij reeds overgebracht. Aan de ministers en de staatsse cretaris zijn geen evidente gevallen bekend va nweigering van een over tocht naar Nederland aan een aan tal personen, dat gerekend kan wor den tot degenen, die door en voor Nederland zijn gebruikt in de strijd tegen de Indonesische parachutisten. WASHINGTON, 13-3. Met 134 te gen 109 stemmen heeft het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden woensdag de Uitgaaf van ruim 360 miljoen dollars goedgekeurd voor de ontwikkeling van de bommenwerper RS-70, die driemaal zo snel als het geluid is. Dit gaat in tegen de wens van de regering, die het werk aan de RS-70 niet verder wil uitbreiden, omdat het veel geld vergt en naar haar mening de tijd van de bemande bommen werper voorbij is. Het Congres is er echter in meerderheid huiverig voor de verdediging uitsluitend op raket ten te baseren. Deze mening wordt gedeeld door generaal Curtis Le- may, stafchef van de luchtmacht. De 360 miljoen dollar voor de RS- 70 maken deel uit van een bedrag VLOOTOEFENING „DAWN BREEZE" DEN HAAG, 13-3. De minister van defensie, ir. S. H. Visser en de staatssecretaris van marine, de heer P. J. S. de Jong, zullen van maan dag af een deel van de vlootoefening „Dawn Breeze" meemaken. „Dawn Breeze" is een geallieerde vlootoefe ning, waaraan het Nederlandse smal deel V deelneemt. Maandag zullen de minister en de staatssecretaris van het vliegveld Ypenburg naar Brest in Frankrijk vliegen. Daar zullen ze aan boord van de „Karei Doorman" gaan. ROERMOND, 14-3. De echtgenote van de heer P. van Knippenberg, de 38-jarige mevrouw M. W. van Knip- penberg-Seiler, is woensdag door de rijkspolitie gearresteerd, omdat zij verdacht wordt van medeplichtig heid aan de moord op haar man, welke vrijdag j.l. in Arcen is ge pleegd. De 42-jarige landbouwer J. L. uit Lomm, met wie zij intieme betrek kingen onderhield, werd reeds in de nacht van vrijdag op zaterdag aan gehouden. Hij heeft de moord be kend. Dinsdag is het stoffelijk overschot van de invalide werkman ter aarde besteld. De vrouw verblijft thans in het Huis van Bewaring te Roer mond. De kinderen, jongens van 14 en 16 jaar, waren reeds bij familie leden ondergebracht. De vrouw is van geboorte een Duitse uit Walbeek. Oneerlijke P.T.T.-ambtenaar AMSTERDAM, 13-3. De postale recherche te Amsterdam" heeft de 48-jarige P.T.T.-ambtenaar J. van B. te Zeist aangehouden, die zich op 7 maart j.l. een aangetekende brief met f 73,75 had toegeëigend. Van B., die op het postkantoor te Zeist hoofdzakelijk belast was met de behandeling van aangetekende en expressestukken, heeft inmiddels be kend sinds 1959 ongeveer 45 aange tekende en drie expressestukken te hebben verduisterd, met een waarde van f 7.000.—. van 5.800 miljoen dollar, dat het Huis woensdag voor militaire uitgaven goedkeurde. Het betrokken wetsont werp voorziet in der aanschaffing vap o.a. 3.000 vliegtuigen, 60.000 raket ten en 43 oorlogsschepen. Slechte perspectieven voor de scheepsbouw LONDEN, 14-3. De toekomst van de internationale soheepsbouw ds „verre van schitterend", zo merkt de voorzitter van Lloyd's Register of Shipping, sir Kenneth Petly, in zijn vandaag gepubliceerde jaarverslag •op. „Het gevaar van overproduktie, dat in 1958 dreigde en in 1959 merkbaar werd, heeft ons thans overvallen", aldus 'het verslag. „Het is onmogelijk optimistisch te zijn. Er is niéts geruststellends te melden over een jaar, dat een toe neming van opgelegde scheepsruim- te, lagere vrachtprijzen dan de laag ste Sn 'het voorafgaande jaar en da lende orders voor scheepsbouwers te zi-en gaf". Bij de Franse plaats Villeneuve- sur-Allier is een passagierstrein be schoten. Vijf personen werden ge wond, doch slechts één van hen be hoefde in het ziekenhuis te blqven. De Ver. Naties hebben grote geldzorgen NEW YORK, 14-3. De achterstal lige betaling van de V.N.-leden is thans op een record-bedrag van ruim tweehonderd miljoen dollar gekomen, aldus een rapport van de Verenigde Naties. Alle grote mogendheden zijn de wereldorganisatie nog geld ver schuldigd. Nederland, IJsland en Finland zijn de enige landen die hun bijdrage geheel hebben betaald. De financiële crisis is onder meer ontstaan doordat een aantal landen weigert bij te dragen in de kosten van de V.N.-operatie in Kongo en van de legering der V.N.-strijdkrach- ten in het Midden-Oosten. De Gaulle's bezoek aan Nederland PARIJS, 13-3. Volgens de huidige plannen zal president De Gaulle a.s. zaterdag bp koningin Juliana lun chen, aldus meldt de correspondent van het Britse persbureau Reuter uit Parps. De correspondent voegt er aan toe dat men geheimzinnig is over het vertrek van de president.. Als rede nen noemt hij dat het hier om een geheel particulier bezoek gaat en dat politie van mening is dat er nog steeds alle reden is voor zeer gron dige veiligheidsmaatregelen om de president te beschermen tegen een moordaanslag. De president heeft de koningin 32 jaar geleden voor het eerst ont moet, namelijk aan een lunch ten tijde van de opening van de kolo niale tentoonstelling van 1931 in Pa rijs. Zaakgelastigden te Djakarta en Den Haag VERENIGDE NATIES, NEW YORK, 13-3. De secretarisgeneraal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft woensdag de hervatting van de diploma tieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië bekendgemaakt en de eerste zaakgelastigden genoemd die hun regeringen in de respektievel(jke hoofdsteden zullen vertegenwoordigen. Het z(jn Mohammed Sjarif. die naar Den Haag zal gaan en drs. C. L. Barkman, die Nederland in Djakarta zal vertegenwoordigen. De betrekkingen tussen beide landen werden op 17 augustus 1960 door Indonesië verbroken. De zaakgelastigden zullen de rang van gezant hebben. Drs. Barkman is thans zaakgelastigde in Peking. Hij bevindt zich op het ogenblik aldaar. Volgens de bekendmaking van Oe Thant zijn Indonesië en Nederland nu overeengekomen de normale be trekkingen te hervatten en diploma tieke missies uit te wisselen. „Deze missies zullen de rang van ambas sades hebben, maar zullen voorlopig onder leiding staan van zaakgelas tigden", zei hij. Brief van Oe Thant Oe Thant publiceerde de tekst van een brief die hij gericht had tot de Nederlandse permanente vertegen woordiger, mr. C. W. A. Schürmann. Daarin verklaarde hij dat hij van Indonesië had vernomen dat de heer Mohammed Sjarif dat land in Den Haag zou vertegenwoordigen. „Mag ik bij deze- gelegenheid aan uwe excellentie en de Nederlandse regering mijn voldoening uiten over de hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesië, hetgeen een passend en gelukkig resultaat is van de over eenkomst en daarmee verband hou dende akkoord over Westelijk Nieuw Guinea (West-Irian), die op 15 aug. 1962 op ihet V.N.-hoofd'kwartier ge tekend werden", zo schreef hij. Watersnood in Oostenrijk WENEN, 14-3. Als gevolg van regenval en ctooi heeft men in Nc- der-Oostenrijk, Burgenland en Stier marken met watersnood te kam pen. Hier en daar hebben zich ijs- dammen in de rivieren gevormd. In Neder-Oostenrijk zijn dui zenden hectaren bouwgrond onder gelopen, militairen hebben woens dag de meestbedreigde dorpen ont ruimd. MARS NAAR PARIJS Regeling ideologisch geschil PEKING, 13-3. De Chinese com munistische party heeft premier Chroesjtsj'ov, of enige andere hoge Sowjct-leider, uitgenodigd voor een bezoek aan Peking voor besprekin gen tot regeling van het ideologisch geschil tussen de Russische en Chi nese communistische partijen. Dit blijkt uit een brief, die de Chinese communistische partij tot die van de Sowjet-Unie heeft ge richt en die woensdag in Peking en in Moskou i9 gepubliceerd. In deze brief, die op 9 maart aan de Sowjet-ambassadeur in Peking werd overhandigd, biedt de Chinese partij aan om, als geen Sowjet-de- legatie naar Peking mocht kunnen komen, een delegatie voor bespre kingen naar Moskou te sturen. Voorts bieden de Chinese commu nisten aan het antwoord in dagbla den en tijdschriften op rechtstreeks Wordt het warmer op aarde? MOSKOU, 13-3. Volgens een door Tassaangehaalde voorspelling van de Sow jet-Russische professor Sjnit- nikov zal het klimaat op aarde in de komende eeuwen geleidelijk aan warmer en droger worden. De voorspelling van Sjnitnikov is gebaseerd op de invloed, die de zwaartekracht en de zon op onze planeet uitoefenen. Volgens de pro fessor bereikte de zwaartekracht vijfhonderd of zeshonderd jaar ge leden zijn maximale vermogen. Dit veroorzaakte volgens hem het ont staan van reusachtige golven in de oceanen, waardoor de koude in de diepte naar de oppervlakte werd ge bracht, hetgeen tot een algemene afkoeling van de aarde leidde. Professor Sjnitnikov meent dat thans een proces in omgekeerde richting aan de gang is. Het vermo gen der zwaartekracht is vermin derd, de oceanen worden warmer, het gebied van eeuwige sneeuw en ijs wordt kleiner en ook de omvang van de poolgebieden neemt af. tegen de Chinese communistische partij gerichte aanvallen tijdelijk te staken. De voorgestelde besprekingen zou den alle geschilpunten tussen China en de Sowjet-Unie punt voor punt moeten omvatten. HAMBURG, 13-3. De president van een Hamburgse rechtbank, die een eis tot schadevergoeding tegen de Duitse fabrikant van het kalme ringsmiddel Thalidomide behandelt, heeft woensdag verklaard, dat 'het proces „zeker jaren zal duren". De eiser stelt, dat zijn vrouw door het gebruik van Thalidomide in, 1961 een misvormde baby ter we reld heeft gebracht. Hij vraagt 30 duizend mark schadevergoeding. Het is 'het eerste geval van deze aard voor een Duitse rechtbank. - De president zei dat er geen spra ke kan zijn van een proefproces, daar in elk geval afzonderlijk moet worden uitgemaakt of Thalidomide •de oorzaak is van de misvormingen. LONDEN, 13-3. De Britse regering zal 'haar steun blijven geven aan het Amerikaanse denkbeeld voor een multilaterale Navo-vlootmacht met Polarisraketten, terwijl de Verenig de Staten op hun beurt 'het Britse plan voor de spoedige vorming van een Navo-kernmaCht uit de reeds bestaande strijdkrachten zullen Steunen. Dit wordt gezegd in een Brits-Amerikaans communiqué, dat woensdagavond werd uitgegeven aan 'het eind van het overleg dat Kenne dy's speciale afgezant voor deze kwestie, Livingstone Merchant, dins dag en woensdag met leden van de Britse regering heeft 'gevoerd. Mexicaanse president komt naar Nederland SCHIPHOL, 13-3. Woensdagavond is de chef protocol van het Mexi caanse ministerie van buitenlandse zaken, ambassadeur Federico a Ma- Tegen de ochtendschemering woens dagmorgen is een bijna acht km. lange stoet auto's met stakende ar beiders uit de ijzermijnen in Lotha ringen naar Parijs vertrokken, om daar op het plein voor de Dome des Invalides te demonstreren. De mijn- werkers willen een loonsverhoging van elf procent en kortere arbeids tijd, de Franse regering heeft tot mi toe 5,6 procent loonsverhoging aan geboden. - Een beeld van de intocht van de stakende mijnwerkers uil hel mijngebied in Lotharingen in Parijs: langs de straten stonden vele Parijse arbeiders om van hun loyaliteit blijk te geven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie voor het eerst in zijn leven koetsiert knalt graag met de zweep. Aan het Zierikzeese Karsteil begon een pakhuis cleze week kuren ie verto nen en stortte voor een deel in. Afkomend puin en houtwerk kwamen op een in een tuin gelegen garage terecht. Hopelijk zal het pakhuis herstelbaar blijken, want aan nog een schutting er bij heeft Zierikzee bepaald geen behoefte. (Foto: ZierikzeescTte Nieuwsbode). WAT w VI bilt Zuidelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met voornamelijk in ihet noordoosten van 'het land aanvankelijk regen, elders enkele verspreide opklaringen; matige wind tussen zuidoost en zuidwest; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 15 maart. Zon op 6.57, onder 18.43. Maan op onder 9.14. Laatste kwartier: 18 maart te 13.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 maart 6.19 v.m. 18.51 n.m. BROUWERSHAVEN 15 maart 5.51 v.m. 18.14 n.m. Doodtij: 20 maart. HET WEEROVERZICHT DE BLIT, 14-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de begrenzing van zachte lucht uit de subtropen en koude continentale lucht, die in de nacht van woensdag op donderdag tot 'in midden-Nederland doordrong, is een regenzone sterk in omvang toegenomen. De zone verplaatste zich langzaam verder in noordooste lijke richting. Boven Scandinavië is de '(luchtdruk aanzienlijk gestegen en daar is de vorst weer toegeno men. In Zuid-Zweden vroor het van nacht 15 tot 20 .graden. Verder oos telijk is door een krachtige noorde lijke wind een (nieuwe koude inval veroorzaakt die tot de balkanreikt. De vorstgrens loopt over midden- Duitsland naar -het. zeegebied voor de Deense kust In ons 'land zal de regenzone nog geruime tijd boven Ihet. noordoosten en noorden van lvet land vertoeven, daarentegen zijn in de zuidelijke provincies later enkele verspreide opklaringen mogelijk. Pakhuis begaf het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1