Franse oud-premier Bidault maakt kans op asiel in Beieren Het kiesrecht van de vrouw Britse minister Lord Home naar Parijs De herdenking van de onafhankelijkheid Schermutselingen bij de Franse stakingen Aardschokken in Turkije De toestand in Irak Amerikaanse ruimteplannen zierikzeesche. nieuwsbode! Dinsdag 12 maart 1963 119e jaargang No. 19343 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakoinman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Afdeling Westerschouwen Veiling Z.H.E. Situatie voor Adenauer onplezierig STEINEBACH, 11-3. De leider van de illegale Franse Nationale verzets- raad, oud-premier Georges Bidault, die sedert enige tijd in West-Duitsland vertoeft, maakt goede kans een verblijfsvergunning te krijgen. De Beierse autoriteiten zullen Bidault vragen hiertoe een verzoek in te dienen, want dat had hij tot dusver nog niet gedaan, aldus een woordvoerder van het Beierse ministerie van binnenlandse zaken. De vergunning zou echter bepre kingen bevatten betreffende de duur van het verblijf, het gebied waar binnen Bidault zich vrij mag bewe gen en voorts de voorwaarde, dat hij zich dient te onthouden van poli tieke activiteiten. Als Bidault zijn verzoek indient, ben ik bereid opdracht voor afgifte van een dergelijke vergunning te ge ven, zo verklaarde de minister van justitie van Beieren, de deelstaat waar Bidault verblijft. Er zijn ech ter enkele aanwijzingen, dat hij van gedachten is veranderd, aldus de minister. De tegenstander van president De Gaulle zelf bracht maandag vele uren op het politiebureau door voor het afleggen van verklarjngen. Een verzoek om asiel, dat hij aan bondskanselier Adenauer had ge stuurd, werd door deze ongeopend teruggezonden. Tegenover de fractieleiding van zijn partij verklaarde de bondskan selier dat het verzoek van Bidault hem in een „onplezierige situatie" had gebracht en dat hij „verbaasd" was dat de oud-premier niet de nor male diplomatieke weg had bewan deld. Het vriendschapsverdrag In 'Parijs verklaarde een regerings woordvoerder dat het Frans-Duitse vriendschapsverdrag niet geschaad zou worden door verlening van po litiek asiel aan Bidault. Wij weten dat dit slechts zou gebeuren op de strikte voorwaarde dat Bidault zich onthoudt van het bedrijven van po litiek, aldus de woordvoerder. Stammler, de Duitse journalist die in Bidault's gezelschap verkeert, zei dat de oud-premier hem gezegd had geen politiek asiel gevraagd te heb ben in zijn brief aan bondskanselier Adenauer, noch tijdens zijn onder vraging op het politiebureau. De brief had volgens Bidault slechts een partikuiier karakter, waarin de vroe gere vriendschappelijke banden tus sen hem en de bondskanselier in her innering werden gebracht. Een woordvoerder van het Beierse ministerie van binnenlandse zaken verklaarde echter later, dat Bidault wel degelijk tegen de politie gezegd had dat hij Adenauer politiek asiel had verzocht. NEW YORK, 11-3. Het actief en passief kiesrecht van de vrouw is thans in zesennegentig landen gelijk aan dat van de man. In het begin van onze eeuw was dit nog slechts in vier landen het geval. Tot deze conclusie kwam de commissie voor de status van de vrouw bij de ope ning van haar zeventiende zitting, dte maandag in New York plaats vond. Verdere acties op het gebied van politieke en economische rechten van de vrouw, haar status in het burgerlijk recht en het onderwijs zullen in de komende vergaderingen worden ontworpen. In een memorandum zei secreta ris-generaal der Verenigde Naties Oe Thant, dat in Afghanistan, Irak, Jordanië, Libië. Liechtenstein, Noord Nigeria, Saoedi-Arabië, Zwitserland met uitzondering van enkele kan tons en Jemen, de vrouwen versto ken zijn van kiesrecht. Diplomatieke activiteit in Europa het groeiend belang', dat Groot-Brit- tannië aan het ontstaan van een Europese mening over de defensie heoht. Men achtte het „mogelijk", dat •lord1 Home ook een ontmoeting zal hebben met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville. Dit zou het eer ste ministeriële contact tussen bei de landen zijn na het echec van Brussel. Het nieuws over het bezoek van lord Home aan Parijs valt samen met het bezoek dat de speciale af gezant van president Kennedy. Li vingston Merchant, thans aan Groot- Brittannië brengt. LONDEN. 11-3. De Britse minis ter van buitenlandse zaken lord Home, zal volgende week naar Pa rijs gaan, waar hij op 20 maart in de permanente N.A.V.O.-raad een uiteenzetting zal geven van de hoofdlijnen der Britse politiek in zake Europese vraagstukken en het Atlantisch bondgenootschap. Volgen gezaghebbende kringen zal miniter Home er bij de raad op aandringen het spoedig eens te wor den over de multilaterale aspecten van het Amerikaans-Britse voorstel inzake een N.A.V.O.-kemmacht. Zij noemden het bezoek een teken van Negatieve ontwikkeling van E.E.G.-handelsbalans Uitgave van bronnenpublikaties Nederlands beleid in Ned.-Indië in tijdvak 1900-1942 DEN HAAG, 11-3. In de tweede helft van dit jaar zal de eerste uit gave van de serie bronnenpublika ties ever het Nederlands beleid in Nederlands-Indië in het tijdvak 1900 -1942 van de pers komen. Genoemde uiiltgave, aan de ont wikkeling van het onderwijsbeleid gewijd, gaat lilt van de „commissie voor bronnenpubMika'tiie betreffende dë geschied'eniis van Nederlandsoh- Inddë 1900-1942", welke destijds in gesteld werd door het bestuur van het historisch genootschap te Utrecht Voor het bewerken en uitgeven van deze bronnen heeft de Nederlandse organisatie voor zuiver-wetensohap- pelij'k 'onderzoek de bewuste com missie subsidies verleend- Dr. S. L. van der Wal, bijgestaan door een •historica en een juriste, is met de bewerking van deze bronnen belast. De documenten. De te publiceren documenten om vatten onder meer de corresponden tie van de goeverneurs-generaal met de ministers van kolonieën en rap porten, adviezen en brieven, die zo wel tussen de verschillende depar tementen van "bestuur in het voor malige Nederlands-Indië, als met de hoogste gezaghebber aldaar zijn ge wisseld. De documenten zuilen - zoals voor een bronnenp ublikatie gebruikelijk is - vani de nodige toelichtingen wor den voorzien. De commissie stelt zich voor de uitgave van het 'onder wijsbeleid te d!oen volgen door an dere, waarin bescheiden worden bij eengebracht, die betrekking; hebben op het staatkundig, het economisch en het sociaal beleid. Naar het A.N. P. verneemt, is thans de tweede uit gave in bewerking, welke gewijd is aan de geschiedend® van de volks raad en de daarmee samenhangende ontwikkelingen. BRUSSEL, 11-2. De handelsbalans van de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) bltfft een nega tieve ontwikkeling vertonen. De E. E.G.-commissie verklaart in haar jongste conjunctuuroverzicht dat de uitvoer der zes landen omstreeks de jaarwisseling aanzienlijk kleiner was dan in de voorafgaande maanden. De invoer van de E.E.G. uit derde landen is echter opnieuw sterk toe genomen. Als oorzaken van de kleine uit voer noemt de E.E.G.-commissie de geringe vraag uit de ontwikkelings landen, alsmede de vermindering van de leveranties naar Westeuropese in- dustrielanden en de Verenigde Sta ten. De commisise betwijfelt of de achterstand die de uitvoer naar de Verenigde Staten door de havensta king in New York heeft opgelopen, in de komende maanden kan worden ingehaald. Bij de invoer uit derde landen daarentegen werd een toeneming van acht procent geregistreerd. Vooral de invoer uit de Verenigde Staten, En geland en de andere landen der Eu ropese Vrijhandels Associatie (E.V. A.) nam toe. Daarentegen zijn de aankopen van landbouwprodukten, vooral van West-Duitsland en Ne derland, verminderd. PARIJS, 11-3. Voor de eerste keer in de reeds elf dagen durende sta king van Franse mijnwerkers is het tot een botsing tussen stakers en po: litie gekomen. Het gebeurde maan dag in Merlebach, een plaats in het grote* steenkoolbekken van Lotha ringen, toen postende stakers bus sen met administratief mijnpersoneel tegenhielden. De plaatselijke politie, die een ver keersopstopping wilde vermijden, greep toen in, hetgeen menige vecht en scheldpartij ten gevolge had. Nie mand werd echter gewond en de rust was in korte tijd teruggekeerd. Terwijl de voorraden steenkool zienderogen slinken, loopt de gas- voorziening gevaar door de staking bij de aardgasbedrijven in Lacq, die ongeveer de helft van de gaspro- duktie in Frankrijk voor hun reke ning nemen. De arbeiders, die hier vier dagen geleden het werk ^neer legden, besloten maandag hun actie voor onbepaalde duur voort te zet ten. Voorts staken in Lotharingen nog 20.000 cokes-arbeiders en hun actie is een regelrechte bedreiging voor één van Frankrijk's vitale bedrijfs takken: de metaalindustrie. DEN HAAG, 11-3. Het ligt niet in de bedoeling van de regering de her denking van „het 150-jarig bestaan van het koninkrijk der Nederlanden" in de loop van dit jaar, in hoofdzaak te doen bestaan uit de nabootsing - in een of andere romantische vorm - van de Slag bjj Waterloo. Het comité Nationale herdenking 1813-1963 streeft naar een zo groot mogelijke regionale spreiding en waardeert particuliere initiatieven voor zover zij de historie geen ge weld aandoen en passen in de sfeer van deze tijd. Voor deze initiatieven draagt de regering geen verantwoor delijkheid. zo zegt de minister-presi dent, minister van algemene zaken, Wateroverlast in Hengelo HENGELO, 11-3. Zeer hevige re genval, gepaard gaande met een 'korte onweersbui, heeft in Hengelo maandagavond het verkeer voor moeilijkheden geplaatst. De riole ring kon de toevloed niet zo snel verwerken. De vele spoorwegonder- c'ocrgaogen in de hoofdwegen kwa- ren Fnrk te staan. prof. di'. J. E. de Quay, in zijn Me morie van Antwoord op de begro ting van algemene zaken voor 1963 in de Eerste Kamer. Fictieve diensttijd voor onderwijzers DEN HAAG, 11-3. Zowel de rege- ling tot toekenning van fictieve diensttijd aan onderwijzers bij het lager onderwijs als die van de belo ning voor overuren aan onderwijzers bij het U.L.O. zal worden verlengd. De totstandkoming van de daartoe vereiste besluiten kan zeer binnen kort worden tegemoet gezien. D:t deelt de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. H. H. Janssen, mede in ant woord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer van Beusekom (A.R.P.), betref fende mogelijke verlenging van de regeling inzake de toekenning van fictieve diensttijd aan onderwijzers bij het lager onderwijs en van de regeling betreffende de beloning van overuren bij het U.L.O. Na 29 maart inentingsbewijs van honden verplicht DEN HAAG, 11-3. Na 29 maart mag men in ons land nergens met een hond op straat komen als de houder van de hond niet in het b?z't is van een inentingsbewijs. dat ten minste dertig dagen tevoren is af gegeven. Voor de provincies Noord en ZUid-Holland en Utreohit geldt als datum van ingang vrijdag aanstaan de, 15 maart. Het lag in de bedoeling op 15 maart deze regeling voor geheel Ne derland van kracht te doen zijn, maar do georganiseerde ent campag ne in het kader van de hondkdol- -bestrijding kon niet voor 15 fe bruari vrrden beëindigd, zoals aan vankelijk was bedoeld. De minister van landbouw heeft, de houders van honden in de pro vincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg .onthef fing verleend van de verplichting om pas met een aangelijnde en van een penning voorziene hond op straat te komen, als men in het bezit is van hot bewijs, dat 30 dagen of langer tevoren de hond werd ingeënt. Daar de entcampagne vorige maand werd voltooid, gaat voor houders van hon den in do acht genoemde provincies de verplichting weer in op 29 maart. ANKARA, 11-3. In Denizli in het zuidwesten van Turkije heeft zich maandagochtend een aardbeving voorgedaan waardoor honderd 'hui zen werden verwoest maar slechts twee mensen verwondingen opliepen. Ondanks regenachtig weer bleef de bevolking na de twee aardschokken, die in totaal negen seconden aan- ihielden, op straat. Zoals gemeld had het' instituut voor geodesie in Stockholm een aardbeving in dit gebied geregis treerd nadat deze eerst voor een 'kernontploffing irn Nova Zembla was aangezien. BAGDAD, 11-3. - Volgens radio- Bagdad heeft de Iraakse regering maandag een wet afgekondigd waar in amnestie wordt verleend aan al len die hebben deelgenomen aan de opstand der Koerden. Deze duurde van september 1961 tot de val van het bewind van Kassem. De radio meldt voorts dal donder dag j.l. een communistisch complot is ontdekt om „moeilijkheden te ver oorzaken en de veiligheid der bur gers te bedreigen". Alle leiders van het complot zijn gearresteerd. Vier en twintig Iraakse militairen zijn maandag gefusilleerd en één burger is opgehangen nadat zij schuldig waren bevonden aan ver zet tegen de revolutie van vorige maand. Twee militairen waren lui tenant, de overige hadden een lagere rang. In Tel Aviv is maandag een aan vang gemaakt met de behande ling van een aanklacht tegen de 48- jarige Hirsch Barehbtot, oud-diiri- gent van de Israëlische Nationale Opera, die er van wordt 'beschuldigd de Gestapo in Opper-Siilezië behulp zaam te zijn geweest 'bij de aanhou ding en deportatie van 50.000 Joden. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft zondagavond meegedeeld, dat begin 1965 vanaf Cape Canaveral de eerste Franse kunstmaan zal worden ge lanceerd en wel met behulp van een Amerikaanse Viertraps „Scout"-ra- •feet. WASHINGTON, 12-3. Het Ameri kaanse bureau voor ruimtevaart heeft een vliegtuigfabriek opdracht gegeven voor de bouw van een ruimteoabin'e voor twee personen, die geschikt is voor een landing op de maan. De bouwkosten zijn bijna 388 miljoen dollar. Als voortstuwer wil men de raket „Apollo" gebrui ken. Februari was dure maand voor brandverzekeringen AMSTERDAM, 11-3. In jénuari 1963 hebben de gezamenlijke schade- verzékeringsmaatschappijen in Ne derland ongeveer f 30 min. betaald wegens brandschade. Dit Ss 6 7 maal zo hoog als in januari 1962. De grote brand bij C. en A. is niet in -dit bedrag begrepen. Deze brand was in februari. De schadeverzeke ringsmaatschappijen (exclusief trans portverzekering) in Nederland ont vangen rond f 150 min. premie per jaar. Grote objecten Vrorden dik wijls over de gehele wereld verze kerd. Dit is o.a. het geval voor wat bötroft brand- en bedrijfsschade bij C. en A. Dit heeft het bestuur van de ver eniging van brandassuradeuren in Nederland op een persconferentie medegedeeld. Hoewel 1963 slecht is begonnen voor de schadeverzeker aars, acht het bestuur van de ver eniging de reserves voldoende. De persconferentie was belegd door do voorlichtingscommissie uit. hot schadeverzekeringsbedrijf om, naar aanleiding van de vele zware Deze foto werd gemaakt in villa „Sonnenwinkel" in Steinebach, het toevluchtsoord voor Georges Bidault die wij hier (rechts) in gesprek zien met Oscar Stammler, de vroegere chefredacteur van „Revue". Op de voorgrond, zittend, de Duits-Neder landse journalist Heinz van Nouhuys Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een ideale echtgenote is de 1 vrouw, die haar man bij de af- was helpt. i WAT UQT Pi BILT Morgen opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen en hier en daar mist, later opkla ringen; zwakke tot matige wind, krimpend van zuidwest tot zuid; in het algemeen hogere middagtempe- raturen. 13 maart. Zon op 7.01, onder 18.39. Maan op 22.00, onder 8.33. 14 maart. Zon op 6.59, onder 18.41. Maan op 23.06, onder 8.53. Laatste kwartier: 18 maart te 13.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 maart 5.19 v.m. 14 maart 5.48 v.m. BROUWERSHAVEN: 13 maart 4.53 v.m. 14 maart 5.22 v.m. Springtij: 12 maart. 17.51 n.m. 18.20 n.m. 17.12 n.m. 17.42 n.m. branden tijdens de recente ongewoon, zware wintermaanden, de aandacht te vestigen op de functie van de as surantiebeurs en op de in het assu- rantiebeursbedrijf bestaande verhou dingen. Paasveeteiitoonsteliing te Rotterdam ROTTERDAM, 11-3. De afdeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Holilandsche Maatschappij van Landbouw za'l haaf jaarlijkse paasveetentoonstelling op dinsdag 2 april op de nieuwe veemarkt in Rot terdam houden, die daarmede in ge bruik zal worden genomen. De hallen zijn 't'hans overdekt, het marktrestaurant is uitgebreid, er is gelegenheid tot het houden van ver gaderingen en andere bijeenkomsten geschapen en er is ruime gelegen heid tot het parkeren van auto's. Er zullen dit jaar op de tentoon stelling ook varkens kunnen worden ingeschreven. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uit de Golf van Biscaye afkomstige diepe depressie took ge leidelijk opvullend via het Engelse Kanaal en het noorden van ons land maar het noordoosten. De kern pas seerde juist 'ten zuiden van Den Helder en Leeuwarden, waardoor de zone met sterke winden het noord westen van het land juist niet be reikte. Achter de kem stroomde bo ven heit koude Noordzeewater afge koelde lucht het land binnen, waar bij ook veel laaghangende bewol king meekwam. Over de Britse eilanden nadert vervolgens een rug van hogeluchtdiuk, welke ons land morgen met opklaringen zal passe ren, tijdens welke de middagtcm- peraturen weer enkele graden hoger zullen worden. In de loop van de dag zal zich echter een nieuwe oce- aamdepressie, wélke thans het zee gebied .ten noorden van de Azoren passeert, over West Euirepa gaan uitbreiden, waardoor de winden weer wat zullen gaan tpenemen uit zuidelijke richtingen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1