Gemeenteraad van Duiveland hield vergadering STAD EN PROVINCIE Pakkende finale biljartwedstrijd Inwoner van Haamstede deed waardevolle uitvinding Wijziging van de winkelsluiting OOSTERLAND, 8-3. De raad van de 'gemeente Duiveland vergaderde in het gemeentehuis te Oosterland onder voorzitterschap van burge meester A. A. van Eeten, die met het ambtsgebed de vergadering, waarop alle leden tegenwoordig wa ren, opende. Aangezien het weer al ruim twee maanden geleden is dat 1963 zijn intrede deed, liet de voor zitter zijn gebruikelijke nieuwjaars rede achterwege en volstond met de raadsleden en hun gezinnen een ge zegende jaarkring toe.te wensen. Bij de lijst van ingekomen stuk ken werd o.m. door Ged. Staten ge wezen op de wenselijkheid van kas- opnemingen door de gemeente-ont vanger na elke zitting; dit was nl. niet in de instructie van deze func tionaris opgenomen. De kasopne- ming vergt te veel tijd naar men meent, omdat de ontvanger elke week vijf zittingen heeft. Besloten werd aan deze opmerking van Ged. Staten niet te voldoen. De heer Bak ker (arb.) vond dit eigenlijk niet goed. Een vaak herhaalde kasopne- ming is een belangrijke zaak, vond hij. Het brenlgt wel veel werk mee, maar hijzelf moet het iedere avond doen. Afgewezen werd een jaarlijkse subsidie aan de stichting „Spel en Sport" en aan de stichting Katho liek Militair Vormingscentrum. Ver der was ingekomen een schrijven van G.S., waarin meegedeeld werd dat zij, in verband met het feit dat er nog geen korr. goedkeuring is ge nomen t.a.v. het dezerzijds ingestel de beroep terzake van het onthou den van de goedkeuring op het raadsbesluit tot verplaatsing van het bedrijf van de heer P. Stoutjesdijk te Nieuwerkerk, goedkeuring te ont houden aan het raadsbesluit 20 aug. 1962, tot verkoop grond aan de „Sproeivereniging", van het indus trieterrein te Nieuwerkerk. In dit verband deelt de voorzitter mede dat de koninklijke goedkeuring inmid dels is ontvangen. De heer v. Dienst (arb.) deed verslag van een door hem bijgewoonde vergadering van de Centrale Werkplaats te Zierikzee ge houden. Begrotingswijzigingen Hierna kwam een aantal begro tingswijzigingen ter tafel, die geen tegenkanting ondervonden, t.w. 14e wijziging begroting 1962, 15e wijzi ging van dezelfde begroting, 16e wij ziging 1962, 2e wijziging begroting 1963, wijziging begroting woningbe drijf 1962. Besloten werd verder per leerling bij het openbaar lager on derwijs voor 1963 beschikbaar te Stellen als volgt: met inbegrip van de instandhoudingskosten van de schoolgebouwen f 70,85 per leerling, zonder deze genoemde kosten f 61,48. Verder werd vastge steld een voorlopig bedrag der uit gaven enz. van bet openbaar lager onderwijs over 1961. Vastgesteld Werd het aantal /wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de o.l.-soholen te Ooster- en Sirjansland met resp. 4 en 3 lesuren. Verder kwam ter tafel d'e vaststelling van een voorschot ten behoeve van de bijz. scholen te Oos terland en Nieuwerkerk, resp. groot f 6516,88 en f 8333,86. Besloten werd een vergoeding groot f 1263,17 toe te kenner., bedoeld als voorschot voor het vakonderwijs aan de bijz. lagere school te Nieuwerkerk. Voor de aan schaffing ontwikkelingsmateriaal, söhoolbehoeften enz. voor de kleu terschool te Nieuwerkerk werd een badrag van f 3200 gevoteerd. Aan genomen werd een aanvulling ver ordening beloning brandweerperso neel, in dier voege dat in bijzondere gevallen de aanleg- en abonne mentskosten van de telefoon voor rekening van de gemeente kunnen worden genomen, indien de betrok kene als particulier geen telefoon aansluiting heeft, zulks ter beoorde ling van b. en w. Aan de hiervoor in aanmerking komende gemeente werklieden zal - na beoordeling door b. en w. - een uitkering ineens wor den verstrekt van f 35, exclusief loonbelasting als winterulitkering 1962-1963. Op een desbetreffende vraag van de heer Bakker deelde de voorzitter mede, dat ook G.S.W.- werklieden hiervoor in aanmerking komen. De vijfde wijziging bezoldi gingsverordening 1961 wordt goedge keurd alsmede een wijziging inter communale I.Z.A.-regeling Zeeland. Geacht te zijn in werking getre den op 1 juli 1962 werd' vastgesteld een wijziging in de havengeldveror dening der gemeente, alsmede een wijziging 'in de kampeerverordening. Voor de verplaatsingskosten ten be hoeve van de opzichter Schuiling, die een woning zal laten bouwen aan de Unastraat te Nieuwerkerk, werd een bedrag groot f 1152,84 ge vraagd, waarbij nog een bedrag voor kosten inboedel zal komen» Zo als bekend zal de huidige woning van de heer Schuiling met de ver plaatsing Van het gemeentehuis, als conciërgewoning worden ingericht. De heer Bakker vond dit wel voor barig, temeer daar de verhuizing nog wel even zal aanlopen. De heer Bolle (s/g-p.) vroeg hoe dikwijls men op een jaar kan verhuizen (hilariteit). Blijkbaar vond! hfj het bedrag voor een verhuizing van enkele honder den meters ver. wel wat aan de hoge kant. Een bedrag groot f 113,73 werd verleend aan de personeelsleden van de veerdiensten te Zijpe, als blijk van waardering voor het ge presteerde in de barre winter 1962- ,1963. De wijzigingen van de gren zen bebouwde kommen, ingevolge de bouwverordening, worden goed gekeurd, alsmede die van de alge mene politieverordening. Vaststel ling volgde van de verordening op de Winkelsluitingswet 1951 van het door de middenstanders te Ooster land ingediende verzoek behelzende het volgende: 1. de winkels voor het publiek geopend te mogen houden d;s vrijdagsavonds tot 8 uur, en 2. geslotenverkiaring van de winkels cp dinsdag na 1 uur. De heer Bakker toonde zich een voorstander van een uniforme rege ling voor alle middenstanders <in de gemeente Duiveland. Waarom nu al leen te Oosterland? zo vroeg hij zich af. Culturele zaken Aangaande het rechtsgeding tegen J. Bern te Nieuwerkerk werd1 beslo ten dit door gewijzigde omstandig heden te verschuiven naar een vol gende vergadering. Het voorstel van b. en w. om aan de vier bibliotheken in de gemeente m.i.v. 1963 de sub sidie per boek te verhogen tot acht cent, vond tin de s.g.p.-fraktie sterke tegenkanting. De woordvoerder hiervan, de heer Bol'le, las zelf ook wel boeken uit de bibliotheek. Hij vind dat de voorraad eerst eens grondig dient te worden uitgekamd. Er komen namelijk tal van werken in voor, waar grove vloeken in staan Te Sirjansland heeft men dit beter begrepen. Daar werd een twintigtal verbrand. De heer Bolle las zelf graag, maar een christenmens moet hier geen lectuur halen. Dringend dient er censuur te worden toege- pa.-t. Een voorstel om een gemeente lijke subsidie te voteren van f 100,- ten behoeve van een concert te ge ven door de Ver. voor Instrumen tale Muziek te Zierikzee, op nader te bepalen datum te houden, kon de s.g.p.-fraktie evenmin bekoren. De heer Bolle heeft zich de ogen uitge wreven toen hij zag dat dit concert op die ene avond f 2600,- zal kosten. Meestal is het bezoek uiterst miniem en de heer Bolle zou deze gelden voor nuttiger doeleinden willen zien besleed, b.v. voor de B.B. of iets der gelijks. Over het algemeen ziet men dit muziekevenement als een uiting van cultuurspreiding op het eiland en vind het doorgang de subsidie te verlenen. Ook hier stemde de s.g.p.- fraktie tegen. Een éénmalige subsidie, groot 5 cent per inwoner zal worden gege ven aan de Zeeuwsche Stichting voor Revalidatie in verband met de aankoop en restauratie van een kan toergebouw te Middelburg. In ver band met hogere aanschaffingskos- ten voor materiaal van de brand- weer werd besloten het geraamde bedrag groot f 800,- te verhogen met f 372,-. Door verschillende raadsle den werd de suggestie aan de hand gedaan betreffende de wenselijkheid hier en daar bij de houten woningen in de gemeente brandblusapparaten te deponeren, zoals dit te Ouwer- kerk al is gerealiseerd. Dit zal door b. en w. nader onder ogen worden gezien. Vergadering Coöp. landbouwver. „Ouwerkerk" OUWERKERK, 10-3. Onder voor zitterschap van de heer J. v. d. Stolpe kwam de Coöp. Landbouw- vereniging donderdagavond in ver gadering büeen in het Dorpshuis.' De voorzitter gaf een resumé over de afgelopen tien jaar waaruit nog eens bleek dat de omstandigheden wel zeer zün veranderd en dat de mechanisatie sterk is toegenomen, mede door gebrek aan arbeidskrach ten. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental per 1 januari 1962 bedroeg 56, per 31 december 53. Tien leden bezochten de R.A.I., achttien brach ten een bezoek aan het proefbedrijf „Seheldemond'en" 'te Bruinisse. Van de C.A.V. werd afgenomen 384019 kg kunstmeststoffen, 23169 kg, krachtvoer, 24339 kg. zaaigranen 2513 kg. fijne zaden, 37275 kg. poot- aardappelen, 35650 kg. brandstoffen en 1122 kg. zaai wikken. De inkom sten bedroegen f 150.999,22, de Uit gaven f 149,711,11, saldo derhalve f 1288,11. Het saldb over 1961 was f 1.041,37. Als bestuurslid werd 'herkozen de heer J. v. d. Stolpe. De heer P. J. Wijnen werd gekozen itot lid' van de commissie van 'toezicht. Op 25 maart zal een familie-avond worden geor ganiseerd1, waarop drs. Dippel zal spreken over moeilijkheden en mo gelijkheden bij de beroepskeuze voor de jeugd'. Waarschijnlijk zal een film worden vertoond over het Z.L. M.-journaal. Na deze mededelingen sprak de heer P. W. Noord'am, assistent R-L. V.D. over het onderwerp „Actuali teiten rond het bouwpla'n". De wilde haver Het onkruid wilde haver is zeer hardnekkig en geeft enorm veel zaad, het komt ook voor in andere landen. Naar chemische bestrijdings middelen voor dit eenzaadiobbige onkruid wordt naarstig gezocht. De „carijne" doodt de wilde haver ech ter sleohts voor 80 procent en is dus niet radicaal. In het voorjaar is dit onkruid gemakkelijk te herkennen: het heeft lange slappe bladeren. Het onrijpe zaad 'kan onmiddellijk ont kiemen en blijft enorm lang kiem- krachtig. Slechts door verbranding kan het worden opgeruimd. Spr. belichtte verder de grondbe werking bij de mechanisatie van de gehele aardappelcultuur. Er zijn grote verschillen in percentages groen. Rijafstand van 75 cm i® het beste. Hiertoe zijn al velen overge gaan. Teelt van de 'knolselderij en wit lof (opbrengst pLm. 30 ton per ha.) is meer aan te bevelen dan gladiolen Voor granen, aardappelen, bieten, erwten, bonen, uien, lucerne en vlas zijn uitstekend mengmeststoffen te gebruiken. Tenslotte legde 'spr. nog extra na druk op de chemische onkruidbe- PREDIKBEURTEN VOOR BIDDAG woensdag 13 maart Ncd. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 7.30 uur ds. E. J. Eichhorn. Sliedrecht. Kerk- werve: 6 uur ds. Zonneveld. Seroos- kerke: 7.30 uur ds. Zonneveld. Haam stede: 10 uur ds. Boer, 7.30 uur ge meente-avond. Noordgouwe: 7 uur vicaris Kelling. Oosterland: 10 uur ds. Greenewegen, 7 uur ds. v. d. Sar. Bruinisse: 10 uur ds. v. d. Sar, 5 uur ds. Groenewegen. Geref. Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Wetzel, 7 uur ds. Tiemersma. Haamstede: 10 en 7.30 uur ds. Boerma. Scharcndüke: 10 en 2.30 uur ds. Adema, Rotter dam. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. S. Wouters. Dordrecht. Bruinisse: 10 uur ds. Tiemersma, 5 uur ds. Den Heeten. Gcref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 7.30 uur tls. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. E. Venema, Zwijndrecht. Haamstede: 10 en 7 uur ds. C. v. d. Weele, Er- melo. Nieuwerkerk: 10 uur gods dienstoefening, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur dhr. Hakkenberg. Veenendaal. Ooster land: 10, 2.30 en 6 uur ds. C. Wisse. H.I.-Ambacht. Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst, 7 uur dhr. Hakken berg. Gcref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Mallan. Veenendaal, 6.30 uur leesdienst. Rcncsse: dinsdag 12 maart 2.30 en 7 uur ds. Ligtenberg, Utrecht. Nieuwerkerk: 9.45 uur, 2.30 en 6.30 uur ds. Ligtenberg. Bruinisse. 10 en 5 uur ds. Mallan, Veenendaal. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. M. A. Mieras, Krimpen aan de IJssel. Bruinisse: 10, 2 en 5.30 uur de heer Kamp, Utrecht. strijding bij de granen. D.N.O.C. heeft een fantastische werking en de klaver doet het dan uitstekend. Er is een tend'enz naar de volgen de rij-afstanden: bieten 50 cm. aard appelen 75 cm, erwten 37 Vz cm, gra nen 25 cm. Directeur J. J. Hanse van de C.A. V. vroeg nog, tijdig kunstmeststof fen te bestellen met het oog op de te verwaohten overstelpende druk te, hetwelk veel problemen zal ge ven. Er is een „waslijst" van 53 soor ten. Vergadering Volksonderwijs In „Concordia" vond zaterdag een verged Bring plaats van ds afdeling van Volksonderwijs, die werd ge opend door de voorzitter de heer J. L. Degemaate. Het woord werd ge voerd door de directeur van de rijkskweekschool te Middelburg de heer M. Hage. Een speel'groep van de school bracht Friestly's toneel stuk „De gevaarlijke bocht" op de planken. Wij komen op deze avond nog nader terug. Grafische filmavond In de bovenzaal van café-i*estau- rant „Mondragon" wordt morgen (dinsdag) avond een grafische film avond gehouden, verzorgd door een Amsterdamse papiergroothandel. De te vertonen binnen- en buitenlandse film's handelen o.a. over linoleum sneden, drukihktfabricage, éigen - schappen van gietmetalen en de werkzaamheden van een chemigra- fisch bedrijf. Film-liga besloot seizoen Met de vertoning van de film „M" heeft de Zierikzeese Filmliga vrlf- dagavond het seizoen besloten. De voorzitter sprak zijn voldoening uit over de belagnstelling, voor de door de Liga uitgebrachte films betoond en hoopte, dat het publiek in grote getale een volgend seizoen de film avonden zal bezoeken. Resumerend kan worden gezegd, dat dte Filmliga er <in is 'geslaagd en kele opmerkelijke films naar hier te brengen. Bijzonder opvallend mag ook genoemd, dat d'e voorprogram ma's doorgaans van uitstekende Bergeuaur IJ. Ft-eke Nederlands kampioen kader 38 2 ZIERIKZEE, 10-3. Met een pak- begon Feeke zijn schijnbaar hope- kende finale - waarover de toe- loze achterstand geleidelijk aan weg schouwers nog lang zuilen napraten te werken. werden zondagmiddag in „Con- Dat deze speler als geen der an_ cerdia de wedstrijden om de natio- dere deelnemers het kleine spel be- djar:te" -e klasse kader heerste, had hü reeds in de afgelo- 3S-2 afgesloten. Winnaar werd de ,,en dagen op overduidelijke wjjae Bergenaar IJ. Feeke, die op spectacu- d0en blyken. Feeke bIeck ook in laxre wjjze wist te winnen van de staat, met de zware druk op zün Zeeuw Theo Piatjouw. met wie hu schouders van een grote achterstand als enige kanshebber was overge- mej een miraculeuse precisie in staat bleven. |e de ballen volkomen in be- Zaterdagavond werd Jansen, die dwan" «e houden, hetgeen hem tot ook nog tot de kanshebber* behoor- ef» "°ot en "'aardig kampioen de. door Feeke uitgeschakeld. Plat- stempelde. jouw, die zaterdagavond niet moest Met een ware ovaüie verbrak het spelen, moest het zondag eerst nog publiek even de ban van de span- tegen Jansen opnemen, voor hij in nïr.g, toen hij er 'in slaagde de 100 in elf beurten Ie winnen kon Plat- caramboles vol <te maken. Volkomen ds finale uitkwam tegen Feeke. Door geconcentreerd en uiterlijk onver- jouw met een gelijk aantal punten stoorbaar begon Feeke hierna aan als Feeke aan de finalepartji begin- de resterende 32 caramboles, welke nen, ten aanschouwe van een over- hem nog van de titel scheidden, weldigend aantal .toeschouwers. Fris Geen moment raakte hij uit ltadans van di lever, ogenschijnlijk zonder en ten aanschouwe van een bewon- noemenswaardige zenuwen kon Plat- derend publiek slaagde Feeke er 'in jouw met vaak alles riskerende sto- da 132 caramboles vol te maken en ten Zich geleidelijk aan een voor- beslag op het kampioenschap van sprong verschaffen. In de 15e beurt. Nederland te leggen. Met een gul toen Piatjouw een voorsprong had en spontaan applaus werd hij voor van 254-164, leek de strijd Draktisoh deze unieke prestatie door het pu in zijn voordeel beslist te zijn. In de bliek beloond, waarbij zijn tegenstan- drie volgende beurten, 'toen Plat- dér Piatjouw een der eersten was jouw 27 caramboles scoorde tegen die he mmet het behaalde resultaat Feeke 4, leek er nog niets voor de feliciteerde. Dit was een waardig Zeeuws-Vlaming aan de hand te zijn slot, volkomen 'in overeenstemming In de 19e beurt kwam Piatjouw niet met het peil waarop dit biljartfes- verder dan twee caramboles, waar- 'tijn gedurende vier dagen had ge- na Feeke geleidelijk aan de ballen staan. \n uitstekende spelpositie wist te Vrijdag was Hanse er in geslaagd brengen. Eerst nu bleek over welk zijn tweede overwinning te boeken een sterk moreel deze speler be- door v. Hooff dn 22 beurten te ver schikte. slaan, waarbij hij een fraaie serie Onder adembenemende spanning van 102 produceerde. De officiële eindstand werd:: IJ. Feeke, Bergen (N.H.) 1955 97 20.15. 142 30.00 12 Th. Piatjouw, Lamswaarde 1996 97 20.58 131 37.50 10 C. Brandjes, Uitgeest 1710 91 18.79 88 37.50 8 A. C. Rooymans, Zwolle 1677 100 16.77 137 30.00 8 J. v. Oldenmark, Den1 Haag 1618 105 15.41 85 17.64 6 Th. Jansen. Eindhoven 1666 114 14.61 94 27.27 6 F. C. Hanse. Zierikzee 1573 108 14.56 127 20.00 4 F, v. Hooff, Valkenswaard 1770 124 14.27 89 15.78 2 Voor verder cijfermateriaal over deze biljartwedstrijd .mogen wij ver wijzen. naar het dinsdagnummer. kwaliteit waren, zodat 'het publiek heel wat. te genieten kreeg. Ook vrij dagavond was dit het -geval. In het voorprogramma werd o.m. vertoond de film „Pan" van Herman v. d. Horst, 'een meesterwerkje, waarin de filmtrucage met zeldzaam raffi nement is toegepast. „Pan" in de vorm van een jongetje begeeft zich in een natuurgebied en slaagt er in met zijn betoverend fluitspel de die ren te beïnvloeden. Bijzonder rake vögel'opnamen geven extra charme aan dit prachtige filmpje. De criminologische film „M" van de regisseur Fritz Lang, met in 'de hoofdirol Peter Lorre, bleek ook nu nog ongemeen te boeien en vormde mitsdien een; waardige afsluiting van 'het Filmliga-seizoen. WESTERSCHOUWEN Vreemde vis Jongelui vonden zaterdag aan het strand een grote dode vis. Het ca daver was ongeveer drie en een halve meter lang. Toen we zondag het strand afzochten, was er niets meer van de vis te vinden. Het ta melijk hoge water had zeer waar schijnlijk de stoffelijke resten naar een andere plaats vertransporteerd. Volgens de mededelingen van de jongelui zou het een dolfijn geweest moeten zijn, 'doch daar deze veel op een bruinvis lijkt, is ook. deze mo gelijkheid niet uitgesloten. Vergaderprogramma Maandagavond vindt 'in hotel Bom een belangrijke 'algemene ledenver gadering van de 'kolenvereniging „Eendracht maakt Macht" plaats. Ook op maandagavond in hotel Bom: een voorlichtingsavond voor fruittelers door het Landbouw Bu reau Wiersum. Donderdagavond in hotel Bom de ziektebestrij dings-avond van „Po mona" met de heren Hertgers en Hu'issen. Vrijdagavond de 2e uitvoering van het kinderkoor Westelijk Schouwen in het „Wapen van Burgh". Zaterdagmiddag in „Het wapen van Burgh" het kinderkoor voor de ouden van dagen. ELLEMEET Uitvoering „De Klompertjes" Donderdag zal de bekende loneel- en balletgroep „De Klompertjes" de jaarlijkse, uitvoering geven in de noodschool. Opgevoerd zal worden „De Bom" en „Sneeuwwitje", waaraan de uit beelding van een 26-tal kinderlied jes zal voorafgaan. Wij twijfelen er niet aan of de be langstelling voor dit tweede optre den zal groot zijn. SCHARENDIJKE Feestavond C.J.V. Vrijdagavond jl. hielden de afde lingen van de C.J.V. a'lhier hun feestavond' in het hervormd vereni gingsgebouw. De leider der C.J.V., de heer N. Siesse, verheugde zich over de aanwezigheid van hot voltallige college van burgemeester en wethou ders. Spreker memoreerde, dat hij thans 10 jaar jeugdleider was en dankte God voor de kracht die hem voor het jeugwerk geschonken was. 'Er werden en'ige leuke schetsjes op vlotte wijze opgevoerd, zoals „De sluwe Arabier" door de jongens en „De twee augurken" door de meisjes. De oudste jongens voerden onder veel bijval op „De gemeenteraad van Potjesdam". In de pauze werd een verloting .gehouden. De avond werd op waardige wijze besloten met de opvoering van een tableau door de meisjes „Bij het kruis", onder lei ding van mevr. Siesse, ter vervan ging van mevrouw Jager, die we gens ziekte verhinderd was. Ds. A. M. van den Ban verklaarde geen behoefte te hebben om na dit 'ta bleau nog veel woorden te spreken en hoopte dat allen de strekking ter harte zouden nemen. BROUWERSHAVEN Bejaarden-bijeenkomsten beginnen weer Nu de barre wintertijd weer is verstreken komen de verenigingen weer tot leven. Dit is ook het geval met de bejaardensociëteit te Brou wershaven, welke de gehele winter heeft stil gelegen. Het ligt in de be doeling om de eerstvolgende bijeen komst te houden op aanstaande dinsdag 12 maart des namiddags half drie. in liet jeugdgebouw. Geslaagde uitvoering „Apollo" De muziekvereniging „Apollo" kan op een goed geslaagde uitvoering te rugzien. welke zaterdagavond werd gehouden in hotel „Cats". De voor zitter, de heer W. v. d. Bos, verwel komde de stampvolle zaal en deelde mede, dat wegens de financiën het niet meer mogelijk is, zoals vroeger gebruikelijk was, twee uitvoeringen te geven. Onder leading van de heer A. Heijbocr werd eerst het muzikale programma afgewerkt waar we van de uitgevoerde nummers noemen, o.a. Florentiner Mars, de fantasie Winterfeesten en de B.B.A.-mars met versterking van enige drum bandleden. Hierna volgde het toneel stuk „De man in de rolstoel", een geschiedenis van misdadig optreden en vernuftig speurders werk, waarin een misdadige arts de hoofdrol speelt. Dit toneelspel werd gebracht door de toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse, die het deze avond voor de zesde maal in hun tournee over Schouwen-Duiveland speelden. De aanwezigen hebben kunnen gemeten van enig spel, waarbij de spanning niet ontbrak. Voorzitter v. d. Bos dankte de tonelisten en bood de da mes als herinnering aan hun optre den m Brouwershaven een lepeltje met beeltenis van standbeeld Vader Cats aan. De heren ontvingen een ball point. Ook deze avond werd met eer. verloting en een gezellig bal besloten. DREISCHOR Geslaagde uitvoering van „Streven naar Beter" Vrijdagavond gaf de toneelvereni ging „Streven naar Beter" in een goed gevuld Dorpshuis haar jaarlijk se uitvoering. Opgevoerd werd het bekende blijspel in drie bedrijven van H. de Beukelaar „Cupido" in 'n speelse bul", een spel dat goed uit de verf kwam. Medewerkenden wa ren de dames J. C. van der Lin'de, J. M. M. de Vlieger, C. H. P. v. d. Lindë, M. A. de Wit-v. d. Klooster en de heren A. P. de Wit, C. L. v. d. Linde en D. F. v. d. Linde. In de pauze werd een verloting gehouden en tot slot volgde nog een geani meerd bal. OOSTERLAND Kleuter-voorstelling voor de bejaarden Op de bejaardenbijeenkomst don derdagmiddag, die als gewoonlijk gehouden werd in het Herv. vereni gingsgebouw aan d'e Sint Joostdijk, en ditmaal onder leiding stond van mevr. Stoutjesdijk-van 't Hoff, wer den de bejaarde bezoekers verrast cp een toneelvoorstelling door de leerlingen van de hoogste klas der Chr. kleuterschool „Rada Barnen" De jongsten van het dorp kwamen hier, de oudsten onder leiding van de onderwijzeressen mej. M. K. Beije als hoofd en mevr. van Dijke- Daïebout als leidster, het ingestu deerde: „Rietjes 'avontuur" voor het voetlicht brengen. En dit niet alleen, cok verschillende leuke kinderlied jes werden ten gehore gebracht Het werd voor de oude mensen een mcoie middag, ze genoten kennelijk van hetgeen door de kleuters werd gepresteerd. De heer Kees Bolle heeft namens hen allen dank ge bracht. WIERINGERMEER. De 35-jarige mevrouw Miedema uit Slootdorp, gem. Wieringermeer, moeder van ze ven kinderen, is zondagavond bij een botsing van de door haar man, de heer J. C. Miedema, bestuurde auto met een tegenligger op rijksweg 7 om het leven gekomen. Eindles geslaagde verkeerscursus te Sirjansland Donderdagavond jl. vond alhier ds ei-dles plaats van ds verkeerscur sus, waaraan door niet mindfer dan 42 cursisten regelmaüig werd deel genomen. De lessen waren gegeven door wachtmeester J. Hoekman. De Verklikker op uitgevallen auto HAAMSTEDE, 9-3. „Merkwaar dig genoeg heeft tot nu toe nog nooit iemand er aan gedacht hoe praktisch het zou zijn, motorvoertuigen uit te rusten met een alarm-installatie, waardoor in noodgevallen op reeds grotere af stand van de plaats des onheils, het overige verkeer optisch en/of accoustisch op dc aanwezig heid van het gestrande motorvoer tuig wordt attent gemaakt. De uit vinding beoogt hieraan tegemoet te komen en dit wordt volgens de uit vinding bereikt doordat de elektri sche installatie van het motorvoer tuig mede omvat een in- cn uifscha- kelbarc elektrisch gevoede optische cn/cf accouslischc alarm-installatie" Dit staat te lezen in een door het Octrooi- cn Merkenbureau van Ex- tcr te Den Haag uitgewerkt rapport bestemd voor dc Ncd. Oclrooiraad, over cn door dc lieer M. Krüger Ie Haamstede uitgevonden installatie met bovengenoemd doel. De heer Krijger, vroeger garage houder, nu werkzaam bij Smit Bolnes N.V. te Zierikzee, heeft een uitvinding gedaan, waarvan de mo gelijkheden nog niét te overzien zijn. Het is een veiligheidsscha'kelaar voor alle motorvoertuigen, tdt landbouw trekkers en bussen toe. Het appa raat heeft voorlopig drie zwaarte punten: a. indien een auto, waarvan de bcsluurdor onwel wordt, of, de wagen rijdt tegen een boom, gaat over de kop en komt op de weg te liggen, of welk ongeluk ook, gaat automatisch het apparaat werken. A'lle stroom valt weg, waardoor brand door kortsluiting 'is uitgeslo ten. Boven'dien 'gaan de stoplichten flikkeren, terwijl bet ook mogelijk is om deze flikkering door te voeren in de richtingaanwijzers aan de voor kant, waardoor tegemoetkomend ver keer kan zien dat er iéts niet in orde is met deze auto. b. Een andere mo gelijkheid is gemaakt om bij alarm de claxion in werking te stellen met stoten van ongeveer 5 seconden, doch dit hangt van het te gebruiken relais-'instrumenitje af, e. Wanneer de wa'gen plotseling midden op de weg panne krijgt, er. het is niet meer mogelijk deze van dc weg te krijgen, dan kan 'de bestuurder een schroef los draaien aan het apparaat waardoor eveneens de stoplichten gaan flikkeren. Is het mankement verholpen dan kan dc bestuurder het door een handgreep weer in zijn oorspronkelijke stand terugzetten. Zelfs bij kleine botsingen komt het apparaat, dat magnetisch, me chanisch cn 'elektrisch werk't, in ac tie. Tiet wordt gevoed door de ge wone accu, doch een droge batterij is ook bruikbaar. Het apparaat kan onder het dashboard1 worden aange bracht. Het is voor Nederland vol komen nieuw. Enige grote indus trieën hebben reeds belangstelling getoond. Kettingbotsingen De steeds toenemende kettingbot singen hebben de heer Krijger op 't 'idee gebracht om een apparaat te construeren dat geheel uit zich zelf het achterop komend verkeer waar schuwt als er iets fout is met de wagen die een ongeluk kreeg. Ook landbouwtrekkers kunnen hier voor deel van hebben, want wanneer de trekker in een slodt rijdt en de be stuurder raakt bekneld, dan ock gaat de claxon met tussenpozen loeien waardoor mensen gewaar schuwd worden dat er iets mis is. Het apparaat is reeds getest in Den Haag en het uitvoerend biweau in Den Haag heeft cv grote verwachtin gen van. De Ned. Octrooiraad heeft het apparaat nu in behandeling, waardoor het beschermd is en voor publikatie is vrij gegeven. Dé uit vinder ziet er bijzonder veel in en wacht met spanning de gang van zaken af. Het apparaat zelf is niet zo groot, doch zal voor grote vrachtauto's en bussen vanzelfsprekend groter moe ten zijn. Voor personenauto's is de grootte dusdanig dat het in een schoenendoos past. De heer Krijger meent, dat er nog meer mogelijkhe den in zijn uitvinding zitten. laatste les was zoveel als een alge hele repetitie, waarbij de talrijke verkeersregels waarmee men prak tisch iedere dag wordt geconfron teerd nog eens de revue passeerden. Bijzonder leerzaam was de gram mofoonplaat „Examen-vragen voor kandida'ten voor een rijbewijs". Op deze plaat zijn een groot aantal vra gen en antwoorden opgenomen, zbals die ook zijn behandeld in de gehou den cursus. Namens alle cursisten spi'ak aan het einde van de avond mevrouw Heule een woord van hartelijke dank tot wachtmeester Hoekman voor de prettige en leerzame verzorging van de cursus. Een woord van dank werd ook gebracht aan de intiatiefnemer van de cursus, de heer W. Mol. Na haar dankwoord overhandigde me vrouw Heule wachtmeester Hoekman een fraaie passerdoos, terwijl me vrouw Hoekman een bloemstuk kreeg overhandigd. De wachtmeester sprak 'hierna wederkerig een dankwoord, waarbij hij er op wees dat, alle moeite al rij kelijk beloond zou zijn als door de curus slechts één ongeluk voorkomen zou kunnen worden. Met de opgeda ne kennis kan de verkeersveiligheid worden gediend. Op donderdag 14 maart zal hel examen plaats vinden, zódat dan ieder zijn kennis omtrent de verkeersregels zal kunnen toet sen. Een slotwoord werd gesproken door de voorzitter van de afdeling Duiveland van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer Walhout uit Zierikzee, die namens de' bond de wachtmeester dank bracht voor het geven van de cursus. De heer Wal hout wekte allen op aan het komen de examen mee tc doen en lid te worden van Veilig Verkeer, waar voor allen zich opgaven. Wachtmees ter Hoekman deelde hierop nog mee dat de diploma-uitreiking zal plaats 'hebben te Nieuwerkerk op 21 maart n.s., waarbij tevens de verkeersla fol in gebruik zal worden gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2