FRANSE OUD-PREMIER BIDAULT IN WEST-DUITSLAND Egypte weer in Arabische Liga Lichte aardschok in Belgisch Limburg DE GAULLE BEZOEKT NEDERLAND Boer Van der Sleen terug naar boerderij ■iV - 'kV Proef met vettere melk voor zelfde prijs geëindigd Meer zendtijd voor V.P.R.O. K. R. 0. - UITZENDING BID AULT-INTERVIEW AFGELAST ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 maart 1963 119e jaargang No. 19312 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT rtEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochlman. Jonnewekken 11Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) I 1,per stuk In dit nummer: Inwoner van Haamstede doet uitvinding Bonn wil de zaak eerst grondig onderzoeken MÜNCHEN. 10-3. De sinds begin 1962 in ballingschap levende voor malige Franse premier en tegen stander van president De Gaulle, Ge orges Bidault. verblijft thans in het Beierse dorp Steinebach am Woerth- see. De politie ontdekte zondagoch tend zijn verblijfplaats. Volgens de burgemeester van Steinebach lo geerde Bidault by een Nederlandse journalist, die daar een huis had ge huurd. De Beierse minister van binnen landse zaken, Junker, verklaarde zondag, dat Bidault niet was gear resteerd. Hij was vrij om te gaan of staan waar hij wilde, doch had zich bereid verklaard vrijwillig in Steine bach te blijven. Bidault had een ver zoek om politiek asiel ingediend bij bondskanselier Adenauer, doch mi nister Junker wist niet of dit reeds was ontvangen. Hij zei, dat de aan wijzingen, dat Bidault zich in West- Dui Island ophield, van een Franse krant waren ontvangen. Men dacht dat hij nog steeds in Engeland ver bleef. Volgens een woordvoerder van de Westduitse regering had Bonn in de kwestie-Bidault nog niet officieel stelling genomen. Men wil de zaak eerst grondig onderzoeken. Bidault, die Mder is van de ille gale Franse nationale Raad van ver zet. een voortzetting van de O.A.S.. was in gezelschap van twee adju danten en de journalist. Hij had van CAIRO. 11-3. Egypte heeft beslo ten zijn activiteiten in de Arabische Liga volledig te hervatten, zo meldde het persbureau voor het Midden- Oosten zondagavond. De secretaris generaal van de Liga, Abdel Has- soena, was hiervan officieel door Cairo op de hoogte gesteld. Egypte boycotte de Liga na de vergadering van de Raad in augustus 1962. BRUSSEL, 10-3. Een hevige aard- trilling heeft zondagochtend de hui zen in de Belgische provincie Lim burg een achttal seconden op hun grondvesten doen schokken. Het Belgische observatorium in Ukkel heeft op dezelfde tijd een lichte schok geregistreerd. Een na dere studie van de gegevens van de seismograaf is echter nodig om de aard van deze aardschok na te gaan, aldus werd desgevraagd meegedeeld. Auto tegen boom: twee doden ACHTERVELD, 10-3. Vermoede lijk door een tegenligger verblind is zaterdagnacht de bestuurder van een personenauto in Hilversum van de Soestdijk'sestraat af geraakt en met de auto tegen een boom gebotst. Twee inzittenden, de 22-jarige P. Dohmen uit Achterveld en diens 21- jarige echtgenote, kwamen hierbij cm het leven. Het echtpaar laat twee kinderen, resp. van één en twee jaar, achter. Een derde inzit tend^, mevrouw Hagen uit Anke veen, werd in zorgwekkende toe stand' in een ziekenhuis opgenomen. De chauffeur kreeg een shock. De auto werd verniel'd In Argentinië is een complot te gen de regering ontdekt. Zondag ochtend is een dertigtal personen, onder wie zes kolonels en twee ma joors, gearresteerd. 6 februari tot 3 maart in het plaatsje Hopfen bij Füssen gewoond. Hij ver bleef daar onder valse naam in een hotel. Het huis, waarin de Franse oud premier thans verblijft, wordt door politie bewaakt. Sinds het bekend- worden beweegt zich een stroom nieuwsgierigen naar het plaatsje. Volgens minister Junker staat Bi- daült onder „politiebescherming" tot de Bondsregering nadere instructies zendt. Uitlevering onwaarschijnlijk Waarnemers in Parijs verklaarden hët onwaarschijnlijk te achten, dat de Franse regering om uitlevering van Bidault zal verzoeken. Zij zei den, dat de autoriteiten niet bijster gesteld zijn op nog een politiek mon sterproces. Het lijkt waarschijnlijker dat Frankrijk de procedure zal vol gen die werd toegepast bij de „acti visten" in Spanje en Bonn zal voor stellen Bidault naar een Latijns- Amerikaans land uit te wijzen. DEN HAAG, 9-3. Naar aanleiding van geruchten als zou president de Gaulle van Frankrgk dit jaar een bezoek brengen aan H.M. de Ko ningin, wordt in Haagse kringen er aan herinnerd, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden in september 1961 als gasten van de Farnse president hebben geluncht op het Elysee in Parijs. Te verwachten is derhalve dat president de Gaulle te eniger tijd aan de Koningin een tegenbezoek zal brengen. Van officiële zgde werd het A.N.P. Lij navraag bevestigd, dat inderdaad verwacht wordt dat te enigertgd een tegenbezoek van de Franse pre sident kan worden tegemoet gezien. Men kon evenwel geen nadere bij zonderheden omtrent het tijdstip van een zodanig bezoek verstrekken HOOGEVEEN. 9-3. Van de zijde van het gemeentebestuur van Hoo- geveen en het Landbouwschap is het volgende gezamenlijke persbericht verstrekt; „In de vroege morgen is burge meester dr. J. A. Bakker van Hooge- veen benaderd door een der land bouwers, die op last van het Land bouwschap uit de door hem bewoon de boerderij Is gezet. Het betreft de familie Daniël van der Sleen te Hol- landsche Veld, met wie de burge meester heeft gesproken over de mogelijkheden voor een oplossing voor de uit de ontruiming voort vloeiende moeilijkheden. Na uitvoe rige besprekingen met het Land bouwschap is in onderling overleg een oplossing voor de moeilijkheden gevonden. Het Landbouwschap is namelijk bereid! van der Sleen in de gelegenheid te stellen de ontruimde boerderij terug te kopen tegen een bedrag bestaande uit de koopsom die het Landbouwschap heeft be taald, vermeerderd met de over- HEERLEN. In de nacht van za terdag op zondag is op de provin ciale weg te Klimmen (L.). na een mislukte inhaalmanoeuvre, de 36- jarige mejuffrouw L. van Mechelen uit Heerlen dodelijk verongelukt. Twee doden bij botsing SNEEK, 9-3. Op rijksweg 43, die van de afsluitdijk via Bols ward, Sneek en Heerenveen naar Gronin gen loopt, is vrijdagavond bij Uit- weMingerga (gemeente Wymbritsera- deel) een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee mensen 't le ven hebben verloren, en twee zwaar werden gewond. Een personenauto met vier inzit tenden kwam in botsing met een melkauto, die 'linksaf sloeg. De auto viel van de hoge talud en kwam via het ijs van een langs de weg lopende sloot, in een weiland terecht. De echtgenote van de bestuurder van de personenauto, de 33-jarige me vrouw Timmer-Roode uit Heiloo en haar driejarig zoontje Harm kwa men om het leven, de bestuurder, de 35-jarige heer A. Timmer en het zes jarig dochtertje werden zwaar ge wond naar het St. Anthonius zie kenhuis tc Sneek gebracht. De personenauto werd zwaar be schadigd De bestuurder van de melkauto liep geen letsel op. zijn auto werd 1 en oog niet nesehndigd. ,v v L\ DEN HAAG, 9-3. De zesweekse proef met vettere melk, die op ini tiatief van het Produktschap voor Zuivel is genomen in Alkmaar en Hengele, is vrgdag geëindigd. De huisvrouwen kenden er kiezen tus sen de melk met drie procent vet, waaraan ze gewend waren en melk met drie cn een half procent vet. De prgs bleef dezelfde. In de beide steden heeft de over grote meerderheid voor de vette melk gekozen. In Alkmaar bedroeg die meerderheid 95 procent en ook in Hengelo was ze zo groot, dat de melkslijters er haast geen melk van drie procent meer op hun karretje hadden. „Als we voor hetzelfde geld iets beters kunnen krijgen, nemen we dat", kregen ze van hun cliën- tèle te horen. draohts- en .executiekosten en d'e nog verschuldigde vorderingen. De heer van der Sleen heeft deze voor waarden inmiddels aanvaard en zou zo mogelijk zaterdagmiddag nog naar de boerderij terugkeren". HILVERSUM, 9-3. Naar aanlei ding van het besluit, dat de V.P.R.O. met ingang van het komend winter seizoen in de radio zal beschikken over ongeveer tien uur zendtijd per week inplaats van ongeveer vijf uur, zoals thans, hebben de voorzitter en de radio-directeur van de V.P.R.O. vrijdagavond voor de microfoon na dere mededelingen gedaan. De voor zitter van de V.P.R.O., di\ J. A. de Koning, heeft in het kort medege deeld, hoe dit besluit tot stand is ge komen, nadat de V.P.R.O. reeds in het begin van de vijftiger jaren een verzoek tot zendtijduitbreiding bij de regering had ingediend, welk verzoek nog in maart 1961 werd herhaald. De nu verkregen regeling is een compromis, dat van alle be langhebbenden offers heeft gevei'gd. Een gevoel van voldoening over heerst echter in de kringen der V.P.R.O. Dr. de Koning heeft zijn dank uitgesproken jegens staats secretaris mr. Y. Scholten voor zijn beleid in deze zaak, de regerings commissaris erkentelijkheid betuigd voor zijn bemiddelende rol en uit drukkelijk vex-meld, dat de andere omroepverenigingen op sportieve wijze hun zendtijdaandeel hebben willen afstaan ten behoeve van de V.P.R.O. Ongeveer dxTeduizend Nasser-ge- zinde demonstranten hebben zondag stenen gegooid naar de Turkse am bassade, waar de gevluchte Syrische premiex-, Khaled Al Azem, een toe vlucht heeft gezocht. Zij trachtten de ambassade te naderen maar wer den tegengehouden door soldaten. Protestcomité in Limburg tegen het Landbouwschap HEERLEN, 10-3. Naar aanleiding van de recente acties van het land bouwschap in Hoogeveen is te Heer len een protestcomité opgericht door en bestaande uit de heren J. Hpyg nen uit Heerlen, J. Brouns uit Ben- zenrade, L. Bormans uit Simpelveld en II. Kerckhofs uit Ubachbsbcrg. Te beginnen met het jaar 1963 zul- len de leden van dit comité geen heffing meer betalen aan het land bouwschap. Het landbouwschap is hiervan schriftelijk in kennis gesteld Deze vier Limburgse boeren wil len ondermeer voorkomen, dat zich een herhaling van de gebeurtenis sen zoals in Hoogeveen zal voordoen „Het landbouwschap heeft de wet achter zich, maar of het ook het ï-echt aan ziin zijde heeft, wordt door ons betwijfeld", aldus een woordvoerder van het protestcomité. Wanneer een landbouwer weigert de heffing van het landbouwschap te betalen, pleegt hij onwettig ver zet tegen liet landbouwschap, dat in dit igeval om wille van de orde de heffing zal innen op d'e manier zoals het wetboelc van 'burgerlijke rechts vordering toestaat, aldus luidt het commentaar van het 'landbouwschap op het besluit van vier Limburgse boeren om uit protest tegen de re cente gebeurtenissen in Hoogeveen te beginnen met hét jaar 1963 geen heffing meer aan het landbouwschap te betalen. Wie zich op een derge lijke wijze tegen die wet verzet, loopt zich, aldus de woordvoerder van het Vlaggetjesdag 1963 DEN HAAG, 8-3. Het comité Vlaggetjesdag Scheveningen heeft besloten om vlaggetjesdag 1963 te beperken tot het pavoiseren van de vloot. Het comité heeft dit besluit genomen in overleg met de comi- té's te Vlaai-dingen en IJmuiden. Het hoogtepunt van de viering van de dag van de Nederlandse visserij zal, zoals bekend, dit jaar vallen rond de haven van IJmuiden. Het volgend jaar zal Scheveningen aan de beurt zijn. landbouwschap, onherroepelijk fe pletter tegen het Nederlandse gezag. De autoriteiten, die de wet moeten uitvoex-en en orde en gezag moeten handhaven, zullen, wanneer er zich bij de inning van een heffing, die een landbouwer heeft geweigerd te betalen, wanordelijkheden voordoen of dreigen voor te doen, ongetwijfeld wederom ingrijpen, zoals onlangs in Hoogeveen is gebeux-d. K.L.M. vliegt cigaretten naar Koeweit DEN HAAG. Een heel K.L.M. DC-7/F vrachtvliegtuig was vrijdag nodig om i-uim negen miljoen Ame rikaanse sigaretten van New York naar Koeweit te vliegen. Oorspron kelijk zou deze lading, die in 1000 kisten verpakt is en een totaalge wicht van 16.000 kg. heeft, per schip vervoerd werden. De dokwerkers- in New York haalde echter een streep door deze rekening. Expositie gouden koets GRONINGEN. H.M. de Koningin heeft toestemming gegeven om in de zomerexpositie van het Nationaal Rijtuigmuseum in Leek de gouden koets ten toon te stellen, naar de conservator van het museum, drs. H. B. Vos, meedeelt. Van 12 april tot. begin september zal dit rijtuig in het koetshuis van het museum te zien zijn. Vóór „Prinsjesdag" zal het natuurlijk naar de koninklijke stallen terug moeten. DEDEMSVAART. In Dedemsvaart zijn 35 mestkalvex-en van dertien weken oud door brand om het leven gekomen. De brand is vermoedelijk in 'de stallen van de kalverenmeste- rij van de landbouwer J. van Elburg aan het Ommerkanaal in Dedems- vaart ontstaan door een waakvlam- metje van een brandende Igeyser. Regering had overwegende bezwaren Hel produktschap beschikte za terdag nog niet over gegevens en het zai neg wel enige tijd duren voordat het tot conclusies kan komen. De gegevens zullen eerst wetenschappe lijk moeten worden onderzocht. Men zai trouwens de komende twee we ken nog nagaan welke invloed de tijdelijke aanwezigheid van vettere melk achteraf nog uitoefent op de totale melkconsumptie. In Alkmaar heeft men de medewerking van een „test panel", zodat men daar ook een indruk kan krijgen van wat er in de gezinnen met de melk wordt ge daan: in Hengelo kan men alleen de omzetten van de melkbezorgers meten. In een deel van de zuivelvakpers is er kritiek op geuit, dat beide soorten melk voor dezelfde prijs verkrijgbaar werden gesteld. HILVERSUM, 9-3. De K.R.O. heeft tot het laatste ogenblik de T.V.-kgkers in spanning gehouden, of de voorgenomen uitzending van het voor de T.V.-omroep van de B.B.C. gehouden vraaggesprek met Bidault, zaterdag al dan niet zou doorgaan. In plaats van de O.A.S.- leidcr verscheen in de om tien voor half negen beginnende uitzending van de. actualiteitenrubriek „Brand punt" evenwel* de voorzitter van de K.R.O., mr. II. W. van Doorn, op bet televisiescherm, die verontwaardigd over de houding van de regering me dedeling deed van het niet doorgaan van de uitzending. Mr. varx Doorn verklaai-de zeer verbaasd te zijn geweest, toen hij vrijdagavond het telegram van de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen ontving, waarin deze 'Het weten, dat de rege ring overwegend bezwaar tegen de uitzending hacï, omdat zij van deze uitzending directe ernstige versto ring van de 'goede betrekkingen mot een bevriende mogendheid vreesde, diie gevaar zou kunnen opleveren voor de veiligheid van die staat en de openbare orde en dat zii daarom genoodzaakt zou zijn maatregelen, krachtens artikel 20 van het televi- siebesluit en zo nodig andere maat regelen te nemen voor het geval de uitzending toch mocht doorgaan. De verbazing van mr. van Doorn, die dit geen gering dreigement noemde, was gewekt door het feilt, dat de zelfde staatssecretaris hem de voor gaande dag had verzekei-d, dat de regering het wel op prijs zou stellen, indien de K.R.O. 'haar plan om het interview uit te zenden zou willen laten varen, maar dat zii niet voor nemens was pressie uit te oefenen dat er geen sprake van zou kunnen zijn, dat. de regering een veto zou overwegen. Donderdag was door staatssecretaris Schollen en de heer van Houten, staatssecretaris van buitenlandse zaken, bij de voorzitter van de K.R.O. aangedrongen op het afgelasten van de uitzending. Geen gering dreigement Geen gering dreigement achtte de voorzitter van d'e K.R.O. de mede jut,saw»** 'T- ..- ,A. :/i De boerderij van de heer Hartman in Hollandsche Veld, welke op last van het Landbouwschap was ont ruimd, is door brand vernield. De politie van Hoogeveen heeft het ver moeden, dat de brand is aangesto ken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De overdaad richt meer mensen te gronde dan de honger. WA T m Dl WIT deling van de regering, dat zii even tueel artikel 20 van het felevisiebe- sluit zou toepassen. De heer van Doorn wees er op, dat dit artikel de regering de bevoegdheid geeft alle •instellingen, die zendtijd hebben verkregen ingeval zij enige bepalin gen van het televisiebesluit hebben overtreden voor een zekex-e termijn van het doen van uitzendingen te doen uitsluiten. Tevens zou op 'gi-ond hiervan de zendmachtiging kunnen worden ingetrokken en zou het lid maatschap van 'het toestuur van de N.T.S. 'kunnen vervallen. Bovendien zoudexi allé medewerkenden aan de uitzending persoonlijk kunnen wor den geti-offen. Later op de avond deed zich een stoiiing voor, waaxdoor het beeld uit viel. Na geruime tijd, toen de uit zending kon worden 'hervat, werd' mededeling gedaan, dat ingrijpende wijzigingen in 'het brandpunt-pro gramma er de oorzaak van waren, dat do hele aflevering van het „Bi'andpuntmagazine" was komen te vervallen. Onbestendig Vex*wachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige x-egen; matige tot krach tige wind, aanvankelijk tussen oost en zuid, later veranderlijk, mogelijk met i-ukwinden; in het algemeen iets lagei'e middagtemperatui'en. 12 maax*t. Zon op 7.04, onder 18.37. Maan op 20.55, onder 8.15. Laatste kwartier: 18 maart te 13.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 maax't 4.48 v.m. 17.20 n.m. BROUWERSHAVEN 12 maart 4.26 v.m. 16.41 n.m. Springtij: 12 maai-t. HET WEEROYERZICHT DE BILT, 11-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Geduxonde het weekeinde trok een diepe oceaandepxessie van Ierland naar Schotland en vulde daar weer op, een volgende ontwik kelde zich tot een storrndepi-essie boven de Golf van Biscaye en na derde met een luchtdrukwaarde van omsti-eeks 965 millibar maandag morgen de ingang van het Engelse Kanaal. Deze depressie zal waai-- zeld van enige regen ons land lang zaam in diepte afnemen en in ver traagd tempo, ongeveer in de rich ting van België en ons land, verder trekken. Een front ervan zal verge zeld van enige reden ons land lang zaam in noordelijke richting passe ren bij matige, af en toe kx-achtige winden in hoofdzaak tussen oost en zuid. Het is mogelijk dat de wind later veranderlijk wordt. In het tem- peratuurverloop komt nog niet veel verandering. SOEST. Uit de Eem is het stoffe lijk overschot opgehaald van de 31- jarige mej. N. van Velzen. Zij werd sinds 13 januari vermist. Het li chaam werd gevonden door de va- dex\ De politie neemt aan dat de jonge vrouw door het ijs is gezakt en verdi'onken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1