SKODA'63 0SSÊfk Daarom BPI super IMix benzine i Kies de soort die bij Uw auto hoort VERKWIK- „Ondergrondse'1 tegen De Gaulle Staking in Italië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 maart 1963 No. 19341 1 OMDAT SKODA LANGER MEEGAAT DOOR UITZONDERLIJKE DEGELIJKHEID een veilige keuze Skoda Octavia Geheel compleet 5250,- g^^lllllllllllllllllllllllllllllll H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN TEL. (01717) 2010 Ingezonden mededeling DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Hervormd Verenigingsge bouw: 10 en 7 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 uur ds. A. P. Nau- ta, Middelburg; 7 uur ds. J. v. d. Sar. Kerkwerve: 2 uur ds. Kelling. Serooskerke: 11 uur ds. Kelling. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Eikerzee (Scharendtf- ke): 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwers haven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot (biddag voor 'het gewas). Noordgouwe: 9.3o uur vic. Kelling. Dreischor: 10 uur dhr. Ma- lipa'ard. Ouwerkerk: 11 uur ds. Groe- newegen. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wesiterhof. Oosterland: 9.30 en 6 uur ds. Groenewegen jr. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Duvekot. Bruinisse: 10 uur (bed. H.D.) en 5 uur ds. v. d. Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede; 10 en 3 uur ds. Boerma. Scharendjjke: 10 en 2.30 uur ds. Zelle, Leeuwarden. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds, Wervt- sel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Bec ker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. Huijser (bed. H.A. en nabetr.). Brui nisse: 10 en 5 uur dis. Sohenkveld, Doorn. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Christelijk Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Van der Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur lees dienst. Haamstede: 10 en 3 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. Van der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur 'leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.30 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede; Eucharistieviering op zondag te 9.30 uur. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leerbroek (toez.): A. J. Mulder te Meteren en Est; te Ter- kaple c.a.: Jhr. M. A. de Savornin Lohman, vic. te Utrecht; door de gen. synode als pred. voor buiten ge w. werkzaamh. (geestelijke verzor ging gerepatrieerden in het zuiden): mej. E. Visser, Eindhoven. Aangenomen naar Krimpen a.d. Lek: J. A. de Bruyn, Ernst. Ger. Kerken Aangenomen naar Oosterwolde (Fr.): L. Buitenhuis, Houwerzijl. Ger. Kerken (vrij'gemaakt) Beroepen te Oost en West Sou~ burg-VIissingenA. Veefkind, kand. te Hilversum. Ger. Gemeenten Bedankt voor TerwoldeA. Hof man, Zeist. Oud Ger. Gem. in Nederland Bedankt voor Giessendam: M. A. Mieras, Krimpen a.d. IJssel. Levenwekker overleden BERKELEY, Californië, 7-3. In een ziekenhuis in de Amerikaanse stad Berkeley is op 59-jarige leeftijd over leden de biochemist dr. Robert Cor nish, die dertig jaar geleden bekend werd door »yn beweringen dat hij dode honden opnieuw tot leven zou hebben gewekt. Dr. Cornish noemde zijn proefdieren Lazarus, naar de bij belse figuur die hem tot voorbeeld strekte. Hij is er blijkbaar in ge slaagd vier proefdieren, die hij had vergast, weer te doen leven. Enige uren later overleden de dieren ech ter voorgoed. Een vijfde hond zou anderhalf jaar in leven gebleven zijn nadat het dier volgens Comish alle tekenen van een klinische dood had vertoond. Hij spoot de dieren in met een oplossing van bloed, heparine en adrenaline om de levensgeesten op te viekken. BONN. De Westduitse regering heeft een bomaanslag op het gebouw van het Russische reisbureau In to urist" in west-Berlijn scherp ver oordeeld. Benzine? Kies zelf uit: BP benzine - BP Super Mix 25-BP Super Mix 50- BP Super Mix 75-BP Super. BLIK DOOR HET WERELDVENSTER Ingezonden mededeling DEALER: Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank - Oosterland En deze auto zit dag aan dag op de buitenweg. Grote afstanden-aan-één-stuk zijn meer regel dan uitzondering. Zelfde merk auto, zelfde type en bouwjaar en toch verschillend! Waarom? Elke auto rijdt onder andere omstandigheden. Aan elke motor worden andere eisen gesteld. Elke automobilist heeft zijn eigen rijstijl. Gevolg: iedere motor ontwikkelt zich anders. Daarom bij de BP pomp: 5 verschillende soorten benzine, om uw motor de juiste voeding te geven om u plezieriger en economischer te laten rijden. Probeer het zelf. Na twee- of driemaal tanken bij een BP pomp weet u het: nu krijgt mijn motorde 'individuele voeding' die hij nodig heeft! Dat de Fransen voor 95 en in vele gevallen zelfs voor de volle honderd procent gevolg gegeven hebben aan de stakingsparolen van de nu eens gezinde drie vakbonden, kan De Gaulle gevoeglijk opvatten als een stevige klap in zijn gezicht. Dit re sultaat steekt wel zeer schril af by de uitslagen van de referendums, waarbij weliswaar niet met zulke duidelijke cijfers maar toch ook wel overtuigend, bewezen werd dat de natie zijn leiderschap aanvaardde. Om welke positieve of negatieve re denen doet er minder toe. Het neen van nu klinkt aanmerke lijk resoluter. Men zou kunnen zeg gen dat het in het eerste geval ging om dat subtiele en abstracte begrip pen van politiek en dit keer om een aanslag op het loonzakje die heel wat duidelijker voelbaar is en veel meer in het leven van alledag in grijpt. Er is ook het verschil dat de Fransen wel waarderen als De Gaulle, wat hij ongetwijfeld heeft gedaan, zijn land internationaal aan nieuw aanzien helpt en dat is een politiekezaak. Maar ze hebben er wel degelijk bezwaar tegen als de rekening daarvoor moet worden vol daan door een categorie die niet zon der redelijkheid kan aantonen dat zij er uit het oogpunt van sociale recht vaardigheid wel wat bekaaid is af gekomen. Een opinie die bijvoor beeld ook de hoge geestelijkheid niet onder stoelen of banken steekt. Prestige verloren Juist daarom werd het als onrede lijk en onbehouwen ondervonden dat de regering met kennelijke instem ming. zo niet op aanstichting van de president antwoordde met een bevel tot werken. Al mijden de «iet-com munistische vakbonden het officieel met de C.G.T. samen te werken, in feite en zeker bij de stakende leden is de eensgezindheid totaal, juist door deze reactie, die de werkers van Frankrijk moeilijk anders kunnen opvatten dan als een aanslag op hun stakingsrecht. Hoe de regering ook verder denkt te handelen, een enorm prestigever lies heeft ze al geboekt. Het ver standigst wat ze kan doen is toch maar de onderhandelingen te her openen, waarbij ze er niet aan zal ontkomen meer dan de tot dusver geboden helft van de arbeiderseisen in te willigen. Ingezonden mededeling de natuurzuiver© Internationaal is het prestige van de president door deze staking ook zwaar geschonden. Een deel van zijn aureool dankte hij eraan dat hij ein delijk in Frankrijk sociale rust had weten te bereiken. Deze staking toont aan dat in dit opzicht het ver schil met de vorige republieken aan zienlijk geringer is dan de gaullisten wel willen doen voorkomen. Duurder dan Algerije De Gaulle heeft wel eens gezegd dat de politiek eerst kwam en dan de economie, die de door de politici uitgestippelde lijnen wel zou volgen. Een absurd standpunt, waarvoor hij nu de rekening krijgt gepresenteerd. Nu blijkt dat veel van wat de ge neraal heeft kunnen doen, en voor hem al de republieken in hun geld verslindende strijd met de Algerij nen, slechts mogelijk was door de welvaart van het land. In plaats van de Algerijnse oorlog zijn andere, nog duurdere projecten gekomen als het ontwikkelen van een kernmacht. En De Gaulle komt hierbij in aanraking met een van de eerste economische wetten die zich van politieke lijnen en leiding niets aantrekken; zelfs de zwaarste frank kan maar één keer uitgegeven worden. De zich elf procent in hun belo ning tekort gedaan voelende mijn werkers kunnen moeilijk tegenge sproken worden als ze redeneren dat zij het hebben bezuurd dat De Gaul le onder meer met kernzwaarden enz. de glorie van Frankrijk poogt te vergroten. Deze ondergrondse mijnwerkers konden voor de presi dent en zijn regiem wel eens gevaar lijker worden dan de ondergrondse werkers van het slag Bidault. Prinses Beatrix ziek DEN HAAG, 7^3. H.K.H. Prinses Beatrix kan haar verplichtingen op het ogenblik niet nakomen aangezien zij mazelen heeft. De prinses heeft deze ziekte als kind reeds gehad. Een herhaling komt zeld envoor. Er is geen reden tot bezorgdheid, zo deelt de rijksvoorlichtingsdienst mee. Wat biedt de BEELDBUIS? Deze zaterdag weer de K.R.O. die wel veel succes heeft bij de jeugd met De laatste der Mohikanen (3 uur), de komiek Jack Benny (3.55 uur), Flip de tovenaarsleerling (5 uur) en niet te vergeten Ivanhoe (7.30 uur). Instructief bedoeld maar wat te langdradig zijn de „zolder- verbeteringspraatjes" (4.20). Helaas is er daarna voor de ouders weinig anders dan de gebruikelijke stati sche show van Teddy, de figuurtjes- puzzelquiz en de slechte speurders serie die niemand doet roepen „ik wil Bollinger". Hitchcock zou er heel wat beter ingaanOverschakelen dus naar België? Ook Teddy Zon dag bij ons Domino met Simone Langlois en Felix Martin en daarna Godfried Bomans. In de vooravond Higgins en Pierre Janssen. Do. ver toont de Vara „De Opstanding" (21 uur). Drie miljoen aan spaargelden Verheugend 'is het feit dat binnen, kort wellicht de drie miljoen gulden aan spaargelden zal worden bereikt. De steeds voortgaande mechanisatie in de landbouw en veeteelt vragen hogere investeringen, terwijl ook de veranderde werkwijze kosten mee brengen. Men neme b.v. het inkuilen van aardappelen dat straks volledig tot het verleden behoort, het stallen uitmesten, de melkerij en wat niet al. Het brengt allemaal mee dat de financiering hiervoor aanvankelijk vaak niet door eigen middelen kan worden gerealiseerd. Wijzend op de opheffing van de wet vervreemding landbouwgronden moet worden ge constateerd, dat er ongekend hoge prijzen voor bouwland worden be taald in sommige stroken. Dat de credietverlening hiermede uiteraard geen gelijke tred' kan houden be hoeft nauwelijks betoog. De voorzit ter ontraadde dan ook ten sterkste 'geen gronden aan te kopen of te verkopen zolang deze toestand voort duurt. Tenslotte hoopte spreker ook in de toekomst weer op de morele en daadwerkelijke steun van d'e led'en aan bestuur en bank. Een woord van nagedachtenis werd Verder nog ge sproken over de overleden oud-kas sier van de bank de heer C. M. Zeij- ler, welke zovele jaren op correcte wijze de belangen van de bank heeft gediend. Ook werd het overleden lid de heer C. Nikenk hei-dacht. Rekening en balans Na dit openingswoord volgde vast stelling van rekening en balans over 1962 waarna d'e kassier, de heer Poelman, verslag uitbracht betref fende verlies- en winstrekening over 1962. De balans per 31 december '62 sloot in ontvangsten en uitgaven met de som van f 3.368.601.46 (in 1961 met f 2.937.805,69). Het saldo winst be droeg f 6.464,51 ('in '61 met f 6.135,30). De omzet bedroeg f 10.581.980,78 (in 1961 was dit f 8.324.299,69). Het aan tal' dagboekposten steeg ook weer aanmerkelijk; 31.898, tegen 23.984 in 1961. Het aantal spaarrekeningen be droeg per 31 december 1962: 1.097, te weten' igewon'e spaarrekeningen 1.015; één jaar vast: 46; een half jaar vast: 1; jeuigdspaarwet: 30 en amb- tenarenspaarregelling 5. Het aantal verstrekte voorschotten bedroeg per 31 december 1962: 54. Met algemene stemmen werdl besloten de winst weier bij de reserve te voegen. De voorzitter dankte de kassier voor zijn duidelijk verslag en voor de wijze waarop hij die bank beheerde. Doordat mej. Mol wegens haar a.s. huwélijk 'Ontslag nam, moest in deze vakature worden voorzien. Het be stuur vond in de heer De Munnik een goede opvolger. Lezing over Berlijn 'Hi'erna werd het woord verleend aan mievr. Wol'dinga-Veldkamp uit Zierikzee, de spreekster van deze avond, die het onderwerp behandel de: „Berlijn voor en na de muur". Aan d'e hand van verschillende lioht- beelden lichtte de spreekster het ge sprokene toe. Haar echtgenoot, ds. Wol'dinga, heeft igeruime tijd als af gevaardigde voor de hervormde kerk gewerkt onder d'e vluchtelingen in Berlijn. In het bijzonder wees mevr. Woldiinga op de poditie van de Oost- duitse boeren. Hun toestand geeft dikwijls aanleiding tot excessen, zo als vlucht naar het Westen, emigra tie 'en zelfmoord. Oost-Duitsland wordt opgehoopt met comm. leuzen en het 'is vooral de schooljeugd die In woord en geschrift op school en elders de „zegeningen" van het Bols jewistische bewind voor ogen wordt geschilderd. De voorzitter dankte mevr. Wol'dinga hartelijk voor haar betoog. Besloten werd haar een be drag, ©root f 100,uit de bankkas ter hand te 'stellen ten. 'behoeve van Oecumenisch wenk onder de ont heemden. Mevr. Wol'dinga toonde ziich bijzonder verrast door deze gift en bracht een woord van dank uit. Nadat de heer P. L. Krepel uit Bruihisse nog een woord van dank mede namehs zijn medebestuursle den uit Bruinisse had gesproken, sloot de "voorzitter deze vergadering. HAVANNA. Cuba heeft een „ener giek" protest gezonden aan de Ver enigde Staten waarin gezegd wordt, dat de Amerikaanse torpedobootja- ger „Harold J. Ellison" op 23 febru ari met opzet het Cubaanse kust vaartuig Joven Amalia geramd heeft aldus is woensdag in Havanna ver nomen. Dc Sowj'etrussisohe journalist van de Izwestia, Alexei Adzjo'eböi, de schoonzoon van premier Chroesjt- s.iov, 'ig donderdag naar de pauselij ke vertrekken gelieid nadat hij een audiëntie, die paus Joannes voor de journalisten had gegeven, had bijge woond. OOSTERLAND, 6-3. De Coöpera tieve Boerenleenbank „Oosterland" hield dinsdagavond in café „Even Buiten" de jaarlijkse ledenvergade ring onder presidium van de heer H. J. van de Zande. Deze sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, die in goede getale waren opgeko men, inzonderheid tot de kringvoor zitter van boerenleenbanken, de heer P. L. Krepel uit Bruinisse, en tot de verdere bestuursleden van deze zus- terafdeling. In zijn inleidend woord wijdde spreker enige woorden aan de lotge vallen van de bank in 1962. Tot ver heugenis kon worden meegedeeld', dat zich een gestadige groei voor doet en dat 1962 een goed jaar was voor de bank. All'erwege is een stij gende tendenz waar te niemen, het geen uit de balans etc. valt op te maken. De gestadige groei brengt uiteraard pok zorgen mee. Er zal o.m. naar middelen moeten worden omgezien om dezegroei het hoofd te 'kunnen bieden, hetzij door uit breiding van het kantoorpersoneel, dan wel door intensiever 'mechani satie. De heer A. Bal heeft in het afgelopen tijdvak zijn gewaardeerde hulp verleend, dit was echter maar van tijdelijke aard. Aan 'een verbou wing van het bankgebouw zal niet kunnen worden ontkomen. De plan nen verkeren reeds dn een gevorderd stadium. Getracht zal worden een en ander dit jaar nog te realiseren. Er zal o.m. een brandvrije kluis ge bouwd worden, centrale verwarming word'en aangelegd, terwijl er ook 'n aparte kamer voor de kassier zal ko men. Ingezonden mededeling BERLIJN. Een 'lid van een ploeg van de Oostduitse televisie die een film van de Brandenburger poort in Berlijn kwam maken, heeft getracht over d'e „muur" naar west-Berlijn uit te wijken. Hij viel echter en werd gevangen genomen door Oost- Duitse volkspo'liitie. ROME. De hoofdredacteur van het Sowjet-Russische regeringsblad „Iz- vestia", Alexei Adzjoebei, de schoon zoon van premier Chroesjtsjef, heeft gezegd dat de pers het nodige kan bijdragen tot een verbetering van de betrekkingen tussen 'de V.S. en de Sowj'et-Umie. ROME, 6-3. Honderdduizenden pachters en landarbeiders zijn in heel Italië woensdag in staking ge gaan om kracht bij te zetten aan hun eisen voor loonsverhoging èn bétere arbeidsvoorwaarden. De staking was uitgeroepen door het - communisti sche en socialistische - vakverbond. De andere vakbonden wilden geen staking omdat zij hierin een verkie zingsstunt zien. Zoals bekend wor den er op 28 april parlementsverkie zingen in Italië gehouden. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland RENESSE. Dinsdag 12 maart a.s. biddag: 2.30 en 7 uur ds. Ligtenberg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 9