EEN MINISTER GEVRAAGD In1000+1 gevallen Enorme trek naar de steden in Zweden Gemeenteaad Brouwershaven vergaderde D.A.F. bestelwagen Fa. W. Gilijamse Zit voorjaren met Ceta-Bever DlIITPMRI VOOR DE JEUGD Een tiener moet zich innerlijk uitleven op eigen kamer Ledenvergadering Cliristelijke sebool te Oosterland Goede kans op vierde leerkracht De tieners, die een eigen kamer hebben - en het zijn er lang niet alle - moeten in die kamer meestal woekeren met de ruimte. Want het is wel zó, dat je als jongen of meisje van een jaar of 18 een eigen kamer krijgt toebedeeld, deze nu niet direct de grootste van het huis is. Je moet je dus in een vaak te kleine ruimte met geringe midde len behelpen. Je moet ook voorwaarden weten te schep pen, die je geestelijke groei niet in de weg staan. Daar het op het innerlijk aankomt, is het nodig, dat wij ons behalve buitenshuis op zijn tijd ook uitleven binnens kamers. Innerlijk uitleven gaat nu eenmaal beter op een ver trouwd plekje. Kijk maar eens naar dat leuke meisje (zie foto) dat zo heerlijk luisterend nageniet van de melodieën uit de West Side Story. Ze beleeft als het ware opnieuw de ondergane emoties. Haar mannelijke leeftijdgenoot (zie foto) beoefent zelf actief de muziek. Dat kun je zien aan de trompet op zijn „secretarie" en de mandoline op zijn bijna lege boekenplankBlameer hem niet om die sohrale boekenplank, dat is zijn goed recht. Hij is immers vrij zijn kamer in te richten, zoals hij dat zélf wil? Zelfs om één boek op zijn boekenplank te hebben. Een ander heeft misschien boeken twee meter hoog opgestapeld aan alle vier wanden, omdat zijn leeshonger onverzadigbaar is. Weer een ander zal een complete knutsel-tafel naast zijn bed hebben staan, omdat knutselen zijn grote liefde is. Ik weet een meisje, dot een levensgrote reproduktie van een zelf-portret van Rembrandt in haar 'kamer - nauwe lijks 3,5 4 m. - heeft staan. Never mind! Het voornaamste is dat je je happy voelt. BENUTTING VAN DE RUIMTE. Waar het in een kleine kamer vooral op aankomt, is, het interieur ten volle dienstbaar te maken aan de woonfunc- grote liefde: muziek en vliegtechniek innerlijk uitleven met muziek WAT NU NOG? Met tafel, srtoel en bed, is eigen lijk het belangiijkste gebeurd. eWat nu nog? Sfeer scheppen. Dat moet je zelf doen, want ieder mens heeft een eigen karakter. SFEER. Daarom hangt er in iedere kamer, afhankelijk van iemands persoon lijkheid een andere sfeer. Sfeer krijg je bijvoorbeeld, door een har monisch verband te leggen tussen de dingen. Geen antieke stoel bij een grotendeels stalen schrijfbureau om het eens extreem te stellen. Ook met kleuren kun je een bepaalde sfeer oproepen dn je kamer. Er zijn kleuren, die je tot actie, werkzaamheid brengen, zg. actieve kleuren en de andere die je rustig, passief maken zijn de passieve kleu ren. Geel, oranje, rood of nuances hiervan prikkelen tot activiteit. Blauw, paars, groen zijn passieve kleuren. Je kunt natuurlijk ook actieve en passieve kleuren combineren. Behalve deze psychologische wer king vervullen de kleuren nog an dere functies. Rood bijvoorbeeld heeft de eigenschap opdringend te zijn. Het is alsof deze kleur op je toe komt. Bovendien doet deze kleur warm aan .Heb je een kamer waar niet veel zon komt, dan kun je op een of meer wanden rood of schake ringen hiervan aanbrengen, waar door je kamer warmer lijkt. Blauw is precies het tegenoverge stelde van rood. Het is een kleur die koel aandoet. Heb je 't geluk in een zonnig efcamer in de letterlijke zin van het woord, te wonen, breng er dan wat blauw in aan. Zo ktin je gevoelsmatig warmte-evenwicht be reiken. Blauw wekt ook de indruk terug te wijken. Het is alsof blauw van je tie. Ieder stukje moet zinvol benut worden. Maar waar be ginnen we? Begin bij een centraal punt. Heb je alleen een werk- of studeerkamer in te richten, begin dan een tafel en een stoel te plaatsen. (Vergeet niet een goede leeslamp op of bij de tafel). Is deze Studeerkamer ook slaapkamer, dan plaats je behalve tafel en «toél, een bed. Om ruimte te be sparen is een opklapbed heel geschikt. De plank boven het opklapbed kun je benutten voor boeken of versierings-elementen, zoals een beeldhouw werkje, een vaasje, e.d. Orn deze primaire meubels heen, groepeer je de overige meubels en woninginrichtings-attributen. Bijzettafeltje voor een pick-up bijvoorbeeld of radio. Een boekenplank of boekenkastje, als je kamer wat groter is. Ingesteld op de aanwas van de boekenvoorraad is de zogenaamde combinatie-boekenkast. Deze bestaat uit losse eenheden, die zodanig met elkaar kunnen worden gecom bineerd, dat eenzelfde model er precies boven of naast kan worden geplaatst, zodat de ruimte verdubbeld wordt. Ove rigens niet alleen voor de boekenkast bestaat dit combina tie-principe, maar ook voor andere meubelen die heel toe passelijkcombinatie-meubelen heten. Voor de meisjes is een toilettafeltje belangrijk. Er be staan diverse combinaties van bed en toiletkastje. En ach, het hoeft allemaal-niet zo duur te zijn. Hoeveel ben je niet kwijt als je een bromfiets koopt Pas er echter voor op. dat de kamer niet te vol wordt. Er moet voldoende ruimte overblijven om je er gemakke lijk in te kunnen bewegen. ondergane emoties herbelevend afgaat. Wil je je kamer wat groter doen lijken, werk dan met blauw. Groen is zowel wat warmte-werking als functie betreft, volkomen neu traal. Over de 'harmonie van de kleuren? Dat is moeilijk; wat de één harmonisch vindt, vindt de ander afschuwelijk. Maar toch bestaat er een algemene richtlijn. Kleuren, die in het kleurenspectrum direct op elkaar volgen, harmoniëren het minst met elkaar. Rood en oranje dus niet, geel en blauw wel, geel en groen weer niet, enzovoorts. Heb je niet voldoende geld, op een zolderkamer kun je zelf de planken Ingezonden mededeling waf de huid ook deert of ontsiert helpt PUROL TONEEL EN FILM Geen genade voor Tom Dooley In de Zierikzeese Concertzaal is deze week een boeiende liefdesge schiedenis te zien, verwerkt in de Het noorden dreigt ontvolkt te worden STOCKHOLM, 7-3. De toenemen de ontvolking van het platteland is, door trek naar de steden, vandaag aan de dag een druk besproken pro bleem in Zweden. Vooral in het zo genaamde „Norrland" doet zich het verschijnsel voor dat gehele dorpen uitsterven, terwijl de omvang der stedelijke bevolking toeneemt. Dit noordelijk gedeelte van Zwe den omvat vijf provincies die mot elkaar groter zijn dan Denemarken, Nederland, België, Luxemburg, Oos- tenrijk en Zwitserland tezamen. Dit gebied heeft echter slechts 1.214.000 inwoners van wie velen nu naar het zuiden trekken om werk 'te zoeken daar de behoefte aan mankracht in het noorden door de invoering van moderne machines on ra tionele werk methoden in bos- en mijnbouw, za gerijen en 'landbouw is afgenomen. De landbouw dn heb noorden schijnt overigens ten dode opgeschreven te zijn aangezien negen van de tien boerenbedrijven met verlies werken. Jeugd trekt weg Vele emigranten uit het uiterste noorden vestigen zich helemaal 'in het zuiden dn dc provincie Malmoe- hug waar de bevolkingsdichtheid 133 per vierkante kilometer bedraagt, 44 maal zo groot 'a'ls dn het noorden waar een arbeider in meniig geval een afstand van honderd kilometer naar zijn werk heeft af te loggen. Van de 3.700 jongeren die in ihet noorden per jaar van school af ko men, trekken niet minder dan 2.500 weg, zodat het percentage ouderen die in hot noorden achter blijven steeds 'oncvenredigcr wordt. film „Geen genade voor Tom Doo ley". Het verhaal gaat over een te rugkerende soldaat die na de bur geroorlog in Amerika te hebben meegemaakt wordt beschouwd als een moordenaar. Dit is voor Tom's meisje Laura geen reden hem niet te volgen. Zij worden echter over vallen door Tom's mede-minnaar. Tom wordt in de gevangenis opge sloten en als „moordenaar" ter dood veroordeeld. Dit betekent echter niet het slot van deze boeiende film, waarvan het dramatische tweede ge deelte zeker niet nalaat indruk te maken. „Tom Dooley" is deze week oök te zien in bioscoop hotel Bom tc Haamstede. Hoofdfilm in de Concertzaal is in tussen de komische geschiedenis „Operatic Bikini" met in de hoofd rollen Bob Monkhouse en Alfred Marks. In deze film gaat het om een familiefortuin, dat voor de broers Francis cn Douglas aanleiding vormt naar nicht Toni in Corsica tc reizen. Toni moet nl. óf vermoord worden óf trouwen want anders grijpen dc broers naast de erfenis. Begrijpelijk dat dit gegeven aanlei ding geeft tot tal van dwaze situ aties want de broers zijn ook nog dwazen door dik cn dun. OOSTERLAND, 7-2. De ledenver gadering van de christelijke school alhier had plaats in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de Sint Joostdijk. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer Jac. Stouten, be rustte de leiding bij de heer J. A. van der Weele. Deze opende de ver gadering, die door 27 leden was be zocht op de gebruikelijke wijze. Na dat gelezen was Ps. 73, wees de voor zitter in het openingswoord op de rijke zegen van het christelijk ónder- wijs. Uit het jaarverslag, dat door de secretaris, de heer KI. van Dijke, werd uitgebracht ,was ingelast het verslag van de lotgevallen van de school, die gewoontegetrouw door het schoolhoofd werden gereleveerd. Omdat echter deze functionaris ver hinderd was werd de secretaris thans aangewezen ze voor te lezen. Uit dit dubbele verslag bleek dat er in juli van het afgelopen jaar 13 leerlin*n de school verlieten, ter wijl er door vertrek nog eens 7 leer lingen afvielen. Zodoende is het leer lingenaantal per 31 dec. '62 gedaald tot 103. Een zestiental nieuwe leer lingen kon worden ingeschreven. Verschillende leerlingen hebben in het afgelopen jaar meer dan een maand de school moeten verzuimen wegens ziekte. Gelukkig zijn ze thans alle weer hersteld. Mevr. Laurense, die ongeveer een jaar aan de school was verbonden, moest deze met in gang van 1 september 1.1. weer ver laten. In deze tijd vertrok ook het schoolhoofd de heer P. van Dijk we gens benoeming te Vlissingen, nadat hij gedurende 12 jaar de school ge diend heeft met inzet van zijn beste krachten. Welke plaats hij innam in aller harten bleek onomstotelijk uit de grote belangstelling tijdens het afscheid. Nieuw schoolhoofd Uit eer. drietai sollicitanten werd de heer Cromwijk uit Doorn in de plaats van de heer van Dijk als schoolhoofd benoemd. Deze werd in een bijeenkomst, welke onder lei ding van ds. A. F. Honkoop in het Herv. Verenigingsgebouw werd ge houden, begroet. Van het verdere on derwijzende personeel is niemand langdurig ziek geweest, zodat de les sen geregelde voortgang konden hebben. De voorzitter dankte de secreta ris voor het verslag, waarna de pen- nigmeester, de heer D. Bouwman, het financieel verslag uitbracht. Hieruit bleek dat er nog een klein batig saldo in kas is. Bij de bestuursverkiezing waren de heren A. de Bruine-van 't Hoff en J. van der Zande Wz. aftredend. Zij werden echter met zo goed als algemene stemmen herkozen. In de rondvraag kwam de kwestie van de vierde leerkracht naar vo ren, die met de huidige leerlingen- schaal niet kan worden gerealiseerd. Wanneer echter met ingang van 1 september a.s. deze schaal zal wor den verlaagd bestaat goede leans dat er een vierde kracht zal kunnen worden aangesteld, hetzij een vrou welijke dan wel een mannelijke. Mededeling volgde verder dut er met ingang van 5 maart is benoemd als handwerkonderwijzeros aan de school mej. van Strien te Anna Ja- coba Polder. Nadat gezongen was Ps. 119 17, sloot de heer J. van de Zande de vergadering met dankge bed. KERKNIEUWS Ger. Gim. in Nederland. NIEUWERKERK. Woensdag 13 maart biddag: 9.45, 2.30 en 6.30 uur ds. Ligtenberg, Utrecht. DEN HAAG. De 23-jarige dragli ne-machinist E. J. J. uit Wassenaar is dn de Ursula-kliniek te Wassenaar overleden aan een ernstig hoofdlet sel dat hij eerder opliep toen hij dn een garage in Den Haag zijn dragli ne repareerde. Hij viel van de drag line op een betonnen vloer. DREISCHOR, 7-3. Op de woens dag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Brouwershaven, is gelijk gemeld een voorstel van b. en w. een woning te bouwen in de vrije sector ten behoeve van het hoofd der openbare lagere school te Noordgouwe, verworpen met zes tegen drie stemmen. Hieronder ge ven wij een verslag van de gehou den diskussic over dit agendapunt. Namens de P.v.d.A.-fraktie zegit de heer J. Dekker het te verwonderen, dat er geen exploitatierekening is bijgevoegd. Volgens een door hem zelf gedane berekening komt de heer Dekker op een post (nog zeer laag gesteld) van f 37.500,Spreker vraagt zich af of de financiën der gemeente het toelaten, dat er ieder jaar f 1.400,wordt afgeknepen. „Mi. is dit plan veel 'te hoog opge zet", aldus de heer Dekker. „Des tijds is geprobeerd: om twee extra woningen, te 'krijgen en er zijn ge meentebesturen, die bij herhaalde lijk bezoek aan Middelburg met een toewijzing 'huiswaarts keerden. Bij ons wordt alles meestal afgedaan met een telefoontje of briefje, wat geen resultaten oplevert". Burge meester Vermeulen had liever ge-, had', dat de heer Dekker met deze uitspraak gekomen was tijdens het opmaken der plannen. „Wanneer we op een toewijzing moeten wachten", aldus de raadsvoorzitter, „komen we welliiohit f 1.200,tot f 1.500,goed koper uit". De heer R. J. v. d. Wekken. (P.C.G.) kan zich 'tenvolle 'achter de woorden van de heer Dekker stellen. Ook de ze fraktie is van mening dat dit plan te hoog opgeschroefd' is en men niet meer kan spreken van een „zuinig beheer". Volgens spreker kan een goede woning gebouwd' worden voor een veel lager bedrag en tevens is de mogelijkheid m'et dit voorgestelde plan niet uitgesloten dat dit een pre cedent gaat scheppen bij de andere onderwijzers in de 'kernen. De heer A. Viergever merkt nog op, dat wellicht binnen korte tijd een goede woning vrij komt, name lijk die van. de oud-burgemeester. Wethouder L. M. Moermand stelt, dat het onderwijs in de gemeente op de eerste plaats 'dient te staan. „Wanneer zich in de toekomst een vakature te Noordgouwe zou voor doen en we hebben geen goede wo ning aan te bieden, dan ziet het er duister uit". De heer Dekker deelt mede voor de honderd procent er van overtuigd rte zijn, dat er voor het hoofd' dei- school een nieuw*? woning moet ko men. „Ik ben hier niet tegen, maar wel tegen de abnormaal hoge som voor deze nieuwe bungalow", aldus spreker. Stap terug Burgemeester Vermeulen merkt nog op, dat het eerste plan om het oude raadhuis te verbouwen met een kostenbedrag van f 18.000,ook geen genade vond in de ogen van diverse raadsleden. „We zuilen nu dus een stap terug moeten doen en een goedkopere woning moeten bou wen". De heren R. J. v. d. Wekken en P. de Moor menen, dat er toch iets fout zit, wanneer we een onderwijzer moeten gaan „kopen" met een riante woning. D(e raadsvoorzitter atten deert nog op een post architecten- honorarium bij het niet-bouwen in de vrije sector. De heer J. J. Klaasse wijst b. en w. op de mogelijkheid dat bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten toch tekeningen kunnen worden ingezien van andere typen woningen, welke aanmerkelijk goed koper liggen. v Ondanks de toelichtingen e.d. van. achter de 'tafel van b. en w. blijken de heren raadsleden (behalvede heer M. Lukaart) unaniem van mening dat dit voorstel niet is uit te voeren. Het wordt dan ook met zes stemmen tegen (P.v.d.A. en P.C.G.) en drie stemmen voor (beide wethouders en de heer Lukaart) verworpen. Z,h.s. besluit de raad aan de ge meentewerklieden en de schoonhoud- ster van de openbare lagere school te Noordgouwe een uitkering-ineens te verstrekken, 'ter grootte van f 35. Hamerstukken Als hamerstukken worden behan deld de wijziging kindertoelagever- ordening en wijziging besluit verze kering tegen fraude. Idem voorlopi ge vaststelling rekeningen der voor malige 'gemeenten Brouwershaven, Dreischor, Noordgouwe en Zonne- maire over het jaar 1960. Goedge keurd wordt de 21e wijziging der begroting 1962. Tenslotte wordt de gemeentebegroting 1963, idem van het woningbedrijf en die van de ge meentelijke instelling voor sociale zorg aan de raad aangeboden. Ingezonden mededeling DE NIEUWE is er! Te bezichtigen in onze showroom Prijs f 4590,» Xaadvermogen 400 kg. Vraagt demonstratie D.A.F. dealer voor Schouwén-Duiveland Automobiel-Bedrijf Renesse - Tel. 01116-370 PRINCETOWN. Het is voor de Vei-. Staten van „vitaal belang" hun pogingen -te verdubbelen om het te kort op de Amerikaanse betalings balans te verminderen, zo heeft de Amerikaanse minister van financiën Douglas Dillon, donderdag op het monetaire jaarcongres van de ver eniging van Amerikaanse bankiers te Princetown voor vertegenwoordi gers van de grootste Amerikaanse en buitenlandse banken verklaard. DEN HAAG. H.M. de koningin en H.K.H. prinses Beatrix hebben de voorstelling van Ustinov's „Eind sprint" door de „Haagsche Comedie" in de stadsschouwburg in Utrecht bijgewoond. beitsen. Kun je je wat meer permit teren, dan heb je ruime' keus. Naar smaak en „kapitaalkracht" heb je keuze tussen liinoleumvloerentwis ted mattings, en vele andere soor ten meer. Advies 'kun je altijd krij gen - vrijblijvend - bij de 'dichtst bijzijnde woninginrichter. En niet alleen over de vloerbedekking, maar over de hele inrichting van je ka mer. Laat je bij de inrichting van je kamer door drie principes leiden, dan kom je 'er altijd wel. Deze drie principes zijn: Nut, gemak en mooi heid. ARMAND VERMEER. Ingezonden mededeling 26 mooie kleuren- 5 transparante houttinten IJ UI I 8^8 LJ IJl Feuilleton 60 Het pakje was gauw bezorgd. „Zo, en nu rijden we door naar Wage- ningen. Daar weet ik een gezellige tent, met een goede keuken. Yvon- ng. en ik hebben er ook eens gege ten". Sjettie vond het op dit ogenblik allemaal best. En dus zochten ze een kwartiertje later op de spijskaart naar lekkernijen. Het diner was voortreffelijk en na afloop dronken ze een kop koffie, terwijl Sjettie een sigaret opstak. Hij keek haar lachend aan. „Nou? Hoe was 'het? Of betreur je het, dat je niet naar 'n cafetaria bent gegaan?" „Niks hoor.. ..ik vond 'het hier geweldig. Dat gebeurt me nooit, dat ik in zo'n deftige gelegenheid eet. Als ze het op de bank te weten ko men. „Ach, de bankOver zulke din gen praten we natuurlijk met nie mand. Deze avond is voor ons en die neemt niemand ons af. Yvonne vermaakt zich veertien dagen Mag ik me één avond eens amuse ren?" Ze schrok even. „Natuurlijk mag u dat .Waarom niet? En bovendien., we doen toch niets, wal het daglicht niet velen kan?" „O zo", antwoordde Jan-Piel grim mig. „Zo is het maar net". Hij betaalde en stond op. „Zo, nu gaan we nog een eindje toeren en dan drinken we nog een kopje kof fie tot besluit. Afgesproken?" „Tja", begon zo aarzelend, „ik weet niol door B. J. TEN WESEPE Hij greep haar bij de arm en nam haar mee naar buiten, naar de wa gen. „Ik heb je gezegd, dat deze avond van ons is. En de avond is nog niet om. Hoe laat moet je fat soenshalve thuis zijn?" „O, ik weet nietin ieder ge val vóór middernacht, denk ik...." „Mooi, dan ben je voor midder nacht thuis. We igaan via Ede naar Apeldoorn. Daar weet ik een aardi ge, beschaafde gelegenheid, waar al tijd muziek is 's avonds. Ik heb zin in een mopje muziek". In Apeldoorn parkeerde Jan-Piet de wagen bij een restaurant in de nabijheid van de Naald en ging met haar naar binnen. Een strijkje speel de een wals en enkele paren bewo gen zich over de dansvloer. Toen ze wat te drinken voor zich hadden, zei Sjettie: „U loopt alweer heel gewoon, niét? Ik zie tenminste niets bijzonders oneer". Hij knikte tevreden? „Ja, ik heb dat onwillige been van me tenmin ste gedwongen te doen, wat ik wil. Het heeft' me heel wat moeite ge kost. Maar niemand kan meer aan Jan-Piet Jansen zien, dat hij enkele maanden geleden een verkeersonge val gehad heeft". Ze zuchtte. „Ik ben toch zo blij- dat alles weer goed gekomen is. O, als u er wat van over gehouden had ik zou het mezelf nooit vci-gc- ven hebben". „Kom, 'kom. dat kon je ook niet weten". Laai in dc avond reden ze weer huiswaarts. Het was vinnig koud en Jan-Piet had de verwarming aange zet op z'n hoogste stand .Na enkele minuten was het heerlijk behaaglijk in de kleine wagen. Hij voelde het meisje, dat dicht tegen hem aan zat rillen. „Nog koud?" Ze schudde haar hoofd. „Een beet je rillerig. Maar koud kun je het niet noemen. Het is zo heerlijk hier. En rijden vind ik zo fijn. In een auto, -bedoel ik. Vader kan er best een kopen, als hij wil, maar hij durft het niet. Hij is zo bang voor al dat verkeer en Arnhem is zo'n drukke stad geworden de laatste jaren. Hij krijgt al schrik, als hij het Willems plein moet oversteken". „Dus je hebt het fijn gevonden, dat we nhar Apeldoorn reden?" Ze knikte. „Nou, en of. 's Avonds in het donker, met dat brede licht vooruit, dan is alles zo mooi. En het is hier zo lekker, behaaglijk Hoe het gekomen was, wist Jan- Piet naderhand niet meer te vertel len. Maar op een gegeven ogenblik had hij zijn arm om haar heen cn zij was dichter tegen hem aange schoven. Ze leunde met haar hoofd tegen zijn schouder en keek naar buiten. Langzaam minderde Jan- Piet vaart en bij een parkeerhaven zwenkte hij van de weg af. Hij liet de motor langzaam lopen en trok het meisje dichter naar zich toe. Even verweerde ze zich, maar toen lag ze stil in zijn armen en ook ver weerde ze zich niet, maar toen zijn hoofd voorover boog en hij een lan ge kus op haar lippen drukte. Even later lag ze met gesloten ogen, maar het volgende ogenblik strengelden hun armen zich om elkaar heen en Vonden hun lippen elkaar in lange, hartstochtelijke kussen. Toen zaten ze (geruime lijd dich tegen elkaar aan. Zacht drukte ihij haar af cn toe tegen zich aan en haar Jiand streelde de zijne. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6