SUNIL 1 bleekt voor u blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief Wel luchtkastelen - geen rijst SUNIL WAST STRALEND WIT Jaarvergadering afdeling Ooster- en Sirjansland Groene Kruis Drie kinderen gestikt in koelkast Strijd om biljartkampioenschap van Nederland (38/2) begonnen Geachte ouders! M-BRIGADIERS(TERS) HET GEHEIM VAN TVRTON TOWER Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vt«to8 8 1963 N° 19341 Emmabloeuicollecte wordt ditmaal een lijst inzameling OOSTERLAND. 7-3. Er was ta melijk goede belangstelling voor de ledenvergadering van de afdeling Ooster- en Sirjansland van het Groene Kruis, die woensdagavond alhier in de Conferentiekamer werd gehouden onder voorzitterschap van de heer A. L. Bakker. Deze opende met een welkomst woord, inzonderheid tot zuster Evertse, de spreekster van deze avond, welke als distrietsverpleeg- ster voor de kankerbestrijding in Zeeland, aan de hand van enige film pjes, zou spreken over het onder werp: „De ziekte kanker". In het voorwoord bracht de voorzitter de barre winter ter sprake en hij prees de activiteit van wijkzuster Com- pagne, die ondanks cfe koude en de slechte wegen, iedere dag weer haar bezoeken aflegde. Het afgelopen jaar verliep rustig voor de afdeling, de werkzaamheden hadden een gere geld verloop. De verhoging van de contributie werd aanvaard mede dank zij de activiteit van de bode, de heer C. M. van den Berge. Een contributieverhoging achtte het be stuur dit jaar niet# gewenst, alleen zal worden getracht de Emmabloem- eollecte wat steviger aan te pakken, om de inkomsten wat te verhogen. Het badhuis, aldus de voorzitter, blijft nog steeds een zorgenkind, al is er wel een «kleine stijging in het gebruik der baden te zien. Deson danks voorziet dit deel van het werk toch in een behoefte en is niet meer weg te denken. De activiteit van de badmeesteres, mevr. van den Berge- Natite werd hogelijk geroemd, zome de -het werk van dokter en wijk zuster. De jaarverslagen Uit de jaarrekening die werd uit gebracht door de administrateur de 'heer Jac. van der Maas Pz. bleek dat de ontvangsten van de afdeling over 1962 bedroegen f 13.430,02, de uitga ven f 13.424.23, zodoende een batig slot van f 5,74. Het badhuis liet aan inkomsten zien f 1420,60, aan uitga ven f 2827,48, hier een nadelig slot van f 1406,88. Een kort jaarverslag door de secretaris, de heer Jac. van der Maas, uitgebracht gaf een beeld van de activiteiten in de afdeling: zo werden er 56 gewone zieken ver pleegd met totaal 2541 bezoeken. De zuigelingenzorg met 188 bezoeken. Er waren 36 zittingen van het zui gelingenconsultatiebureau, 30 nieuwe kleuters voor kleuterzorg, 36 zittin gen hiervoor en 308 consulten. In zorg 108 kleuters. Er werden verder door de zuster afgelegd 22 huisbe zoeken voor kleuterzorg, 29 voor t.b.c., 52 voor rheumatiek en 174 voor kankerbestrijding. 110 maal had een hoogtezonbestraling plaats. De voorzitter dankte de secretaris voor het beheer. Verder volgde nog me dedeling dat de begroting voor 1963 is igesteld op f 14.290. Met het oog op de financiële toestand van de af deling zal dit jaar de Emmabloem- coüecte, die zoals bekend, geheel ten goede van de afdeling komt, met een lijst geschieden. Het bestuur hoopt dan op een grotere opbrengst. Wan neer er toestemming wordt verleend hiervoor, zal de actie plaats vinden in de week van 14-22 april a.s. Een woord van dank werd gebracht aan zuster Compagne voor alles wat zij in het belang van de afdeling ver richt. De aftredende bestuursleden de heren J. de Jonge, J. van dei- Maas en A. Stoutjesdijk werden bij acclamatie herkozen. Een woord van dank wordt verder gebracht aan de heren Matth. Bal Pz. en J. van den Houten voor het nazien der rekenin gen, en de administrateur wordt hiervoor decharge verleend. Lezing over kanker Na de rondvraag wordt het woord gegeven aan zuster Evertse, die op Indonesië: De luchtkastelen van Soekarno en Nasoetion worden steeds hoger, de rijststapels, die de Indonesische be volking moet voeden echter steeds lager. De voedselcrisis, die op het ogenblik in Indonesië heerst is het pijnlijkste symptoom van het falen van de Indonesische economie. Na jaren van burgeroorlog en een enorme krachtsinspanning voor de „verovering" van westelijk Nieuw- Guinea volgde een reeks uitgebrei de overstromingen op Java. Door deze overstromingen en door een groot gebrek aan kunstmest is de rijstproduktie dit seizoen bijna 20 pet. lager dan die van het voor- ..„„h rv.» hnrfi ibans in grote delen van het land tot een complete noodtoestand geleid. De militaire gouverneur van Dja karta, generaal Soemarno, heeft de welgestelden in de hoofdstad ge vraagd hun rijstrantsoen aan de ar men te schenken en zelf hun rijst op de zwarte markt te kopen! In verschillende plaatsen wordt de rijst al met mais vermengd, teneinde met dit mengsel enigermate in de nood te voorzien. Hier en daar is de rijst gerantsoeneerd. Ingezonden mededeling Ontmoeting Kennedy-Chroesjtsjov ROME, 7-3. De in Rome verschij nende rechtsge-zinde krant II Tempo heeft donderdag geschreven dat kar dinaal Giovanni Urbani, patriarch van Venetië, volgens „personen die contacten onderhouden met Vati caanse kringen" bezig is een ont moeting in Venetië van president Kennedy en premier Chroesjtsjov voor te bereiden. Kennedy zal dit jaar Italië bezoeken maar de juiste data van dit bezoek zijn nog niet be kend gemaakt. De geringe rij stv oor raden noodza ken de regering tot grote aankopen in het buitenland. In januari werd ongeveer 50.000 ton rijst uit Birma, Egypte en de Verenigde Staten in gevoerd. In februari bedroeg de in- voer plm. 75.000 ton. De Indonesi sche regering heeft in totaal reeds 725.000 ton rijst in het buitenland besteld.' Overigens kan het rijsttekort niet alleen op rekening van onverwachte natuurrampen worden gezet. Van de 800 rijstmolens, die er in Indonesië zijn, kunnen er nog geen tien op volle produktie -draaien. De meeste molens halen zelfs nog niet eens de helft van de normale produktie, om dat de kleinste reparaties door het gebrek aan reserve-onderdelen veel te lang duren. Zestien miljoen dollar Op het ogenblik zijn de onderhan delingen met. Amerikaanse rege ringsvertegenwoordigers over een lening van plm. 16 miljoen dollar in volle gang. Met dit Amerikaanse geld wil Soekarno de noodzakelijke reserve-onderdelen kopen waarmee hopelijk de produktiecapaeiteit van de rijstmolens en van andere indus triële objekten vergroot zou kunnen worden .Voorts tracht Soekarno uit stel te verkrijgen van de aflossing van Russische leningen, omdat zijn eerste zorg is de reserve van buiten landse betaalmiddelen te vergroten. Helaas zullen al deze viaatregelen nog niet het gewenste effect sorte ren als Soekarno geen grote schoon maak houdt in zijn regeringsdepar- temehten. Het aantal corrupte amb tenaren in Indonesië is zeer groot en met een dergelijk corps onbe trouwbare lieden in dienst zal er van een krachtig economisch beleid niet veel terecht komen. En evenmin van Soekarno's prognose, dat Indonesië thans op weg is naar een rechtvaar dige en bloeiende samenleving ingezonden mededeling Deksel viel dicht tijdens spel RAAMSDONKVEER, 7-3. De ne genjarige Rudolf van Seeters, zijn zesjarig broertje Anton en hun zes jarig speelkameraadje Jan Groenen- daal. allen uit Raamsdonkvcer, zijn donderdagmiddag om kwart voor één levenloos aangetroffen in een koel kast in de loods van een zeilmakerij en verbouwer van inrichtingen van vaartuigen. De drie kinderen bleken te zijn gestikt. Gedrieën zijn de jongens woens dag gaan spelen, maar keerden deS avonds niet terug 'in hun ouderlijke woningen. Toen de eerste nasporin gen geen resultaat hadden, werd de politie ingeschakeld, die met lan taarns en schijnwerpers het gebied van de haven en de omgeving van de bebouwing afzocht. Tot 's nachts half twee had dit zoeken nog geen resultaat gehad. Daarop werd beslo ten des morgens hup in te roepen van burgers en militairen. duidelijke wijze een overzicht geeft, mede aan de hand van enige film pjes, over de kankerziekte. Verschil lende facetten hierover werden des kundig belicht betreffende het ont staan, de genezing eventueel, voor- en nazorg enz. Verheugend was wel de mededeling dat deze ziekte niet altijd ongeneeslijk is. In Amerika is het aantal dat herstelt van deze ziekte één op de drie gevallen. Op de vraag of deze ziekte zo veel meer voorkomt dan vroeger zoals deze wel wordt gesteld, antwoordde spr. dat het feit dat de mens zoveel ouder wordt dan vroeger, meer tijd laat voor verschijnselen van kankerziek te enz. Tenslotte wees de zuster op de noodzaak, zodra men iets abnor maals constateert aan het lichaam, zoals langdurige heesheid, stagnatie in de spijsvertering en meer onge makken, zich. onverwijld tot de huis arts te wenden. Vooral het eerste filmpje, welke een blik wierp op een vrouwelijke patiënte, gaf een duide lijk beeld van de verschillende sta dia van, en voor- en nazorg van de ziekte. De voorzitter adnkte de spr. hartelijk voor het gebodene dat aller belangstelling had, en sloot deze ver ga der inig. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Van een Amerikaans schip, waarschijnlijk de „Mac Craw" is ten noorden van Terschelling iemand over boord geslagen. DEN HAAG. Het stoffelijk over schot van de heer K, ter Laan wordt maandag 11 maart gecremeerd op Westerveld. UTRECHT. De reorganisatie van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs - al enige malen aangekon digd door de directeur van de beurs, di's. J. H. D. van der Kwast - is vol tooid. De heer van der Kwast heeft dit meegedeeld op een persconferen tie ter gelegenheid van de voorjaars- beurs die van 11 tot en met 19 maart in Utrecht wordt gehouden. KESTEREN. Nadat dinsdag velen in het dorp Opheusden van de ge meente Kesteren gebruik hadden ge maakt van de opengestelde gelegen heid zich tegen kinderverlamming te laten inenten, zijn ook verder deze week in het inentingslokaal van het eigenlijke dorp Kesteren ongeveer 350 inwoners in de leeftijd tussen 18 en 35 jaar verschenen om de polio- prik te ontvangen* DEN HAAG. Op de Geestweg te Naaldwijk is het lijk gevonden van de 72-jari'ge ongehuwde heer M. G. Tuit uit 's-Gravenzan.de. Uit het door de politie ingestelde onderzoek 'is gebleken, dat .de man, die op de, fiets was, door een vrachtauto van een expediteur uit Monster is aan gereden. De bestuurder van deze auto heeft dit waarschijnlijk niet ge merkt. De schuldkwestie is thans nog in onderzoek. DEN HAAG. Nu het er op lijkt dat de oprukkende lente de beslis sende slag heeft toegebracht aan de op één na 'koudste winter in de laat ste 250 jaar, heeft men bij de staf van de Nederlandse territoriale be velhebber de balans opgemaakt van het militaire aandeel in de strijd' te gen de gevolgen van kou en sneeuw val. Die balans wijst uit, dat burge meesters in totaal 37 'keer aan gar nizoenscommandanten om militaire bijstand hebben gevraagd. Ingezonden mededeling De mijnwerkersstaking in Frankrijk PARIJS. 7-3. De mijnwerkerssta king in Frankrijk, die donderdag haar zevende dag inging, is thans in het gehele land voor bijna honderd procent effectief. De stakers kregen steun van de ongeveer drieduizend arbeiders van de aardgasinstallaties in Lacq, in het zuidwesten van het land, die een so- lidariteitsstaking van twee dagen hebben afgekondigd, doch zelf ook hogere lonen en langere vakanties eisen. Hier heeft ongeveer 95 pro cent van de arbeiders het werk neergelegd. Om ongelukken in dit bedrijf te voorkomen, hebben de stakers in overleg met de directie van het bedrijf de nodige veilig heidsvoorzieningen getroffen. Vol gens de vakbondsleiders zou de pro- dukbie, die dagelijks twintig miljoen ton bedraagt, in de loop van de dag tot de Helft zijn teruggebracht. Do helft der da'gproduktie gaat normaal via pijpleidingen naar Parijs ten be hoeve van huishoudelijk en industri eel gebruik. Duitse schooljeugd naar Rotterdam ROTTERDAM, 7-3. - Nu reeds drie dagen na de hardnekkige winter is er sprake van een massaal toe ristisch bezoek aan Rotterdam. Vele honderden Duit9e middelbare scho lieren uit Keulen en Wuppertal heb ben namelijk een dagreisje naar de Maasstad gemaakt, dankzij een ini tiatief van het rondvaa rt en bedrijf Spido en de Nederlandse- en Duitse spoorwegen. De eerste van dergelijke educatie ve trips werd georganiseerd in 1961. De opzet is de scholieren uit het Roergebied en Westfalen bekend te maken met de betekenis van Rotter dam als grote havenstad. Op oen boottocht van Hoek van Holland naar Rotterdam wordt hen daarom een explicatie gegeven van wat er allemaal vast zit aan het scheep vaartverkeer van en naar Rotter dam en aan de -overslag van goede ren voor transport over de Rijn naar het Duitse achterland. De scholieren worden op elke reis in groepen van 1.700 per extra trein rechtstreeks naar Hoek van Holland gebracht. Na de boottocht naar Rot terdam kunnen zij bezoeken brengen aan de Euromast en het museum Boy mans-Van Beuningen en nog wat winkelen in het stadscentrum. ROTTERDAM. De 58-jarige boots man J. K. uit Rotterdam js bij werk zaamheden aan boord van de Britse vrachtvaarder „Weybridge" in de Waalhaven, waar hij aanwijzingen gaf bij, het overladen van balen, om het 'leven gekomen doordat hij met het hoofd bekneld geraakte tussen een „hijs" en de verschansing van het schip. Ingezonden mededeling MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 7-3. - De officiële noteringen luiden heden als volgt (in guldens per i00 kg, telersprijs af- boerderijconsumptie-aardappelen binnenland1: Bintje 35 mm klei opw. f 16,50-f 18,50. Consumptie-aardap pelen export: Bintje 40 mm klei opw. f 19,50. Voeraardappelen f 4,50-f 5,25. Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was en tegelijk vo.or nylon en andere moderne stoften. Sunil wast veilig en behoedzaam, Sunil wast stralend wit. Geen wonder dat Sunil Nederlands grootste wasmiddel is. Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. NEW YORK. In het oosten van de V.S. doen zich hevige overstromin gen voor die tot dusver aan min stens tien mensen het leven hebben gekost. Enkele duizenden gezinnen moesten uit laaggelegen boerderijen worden geëvacueerd toen de door zware regenval en dooi gezwollen ri vieren hunit enhun oevers traden. In Noord-Carolina zijn tientallen brug gen weggespoeld. In Alabama woed de woensdag een tornado die voor miljoenen dollars schade heeft aan gericht. 4i PARIJS. Henri Lafond. directeur van de Banque de l'Union Parisien- ne, een der grootste Franse banken, is door een onbekend gebleven da der doodgeschoten, toen hij zijn wo ning in de voorstad Neuilly verliet. VATICAANSTAD. In een uitzen ding. getiteld „Vergetelheid" heeft radio-Va'ticaanstad verklaard, dat het communisme, ondanks een ge wijzigde slactiek, atheïstisch en ma terialistisch blijft en het bestaan van religieuze waarden ontleent. Ballen ketsen in „Concordia'' ZIERIKZEE, 7-3. Voorlopig is er in de biljartzalen van „Concordia" alleen maar het ketsen der ballen te horen, want donderdagmiddag heeft de eindstrijd om het kampioenschap van Nederland tweede klas kader 38-2 een aanvang genomen. Een ope ningswoord sprak bij deze bijzonder sportieve aangelegenheid burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester, die na dien een eerste stoot deed op het groene laken, volgens insiders een opgelegde treffer, hetgeen men wel licht als symbool mag zien voor de prettige, sportieve en succesvolle se ries. Aanwezig in de 'hoofdbiljartzaal waren de bestuursleden van de or ganiserende vereniging „Concordia", de deelnemers aan deze finalewed- strijden, de wedstrijdleiders met hun secondanten en talrijke belangstel lenden De deelnemers aan de wed strijd zijn de heren C. Brandjes (Uit geest); IJ. Feeke (Bergen, N.H.); F. C. Hanse (Zd'eri'kzee); F. van Hooff (Valkenswaard); Th. Jansen (Eind hoven); J. van Oldenmarkt ('s-Gra- venhage); Th. Platjouw (Lamswaar- dé) en A. C. RÓoymans (Zwolle). Vereniging „Concordia" Na een kort .inleidend woord van welkom van de voorzitter, de heer A. Brand, sprak burgemeester mr. Dijckmeester een woord van geluk wens tot 'leden en bestuur van de (22-jarige) vereniging „Concordia" •met het feit, dat deze wedstrijd te Zterikzee kon worden georganiseerd. Verleden jaar speelde „Concordia" in de derde en thans in de 'tweede klas, een opgaande lijn, die de bur gemeester een: „heren, ga zo voort" in die mond gaf. Zich richtend tot de d'eelnemers veronderstelde mr. Dijck meester d'at het voor hen wel de eerste maal zal zijn te spelen in een afgelegen plaats. Hij hoopte dat de ware vaderlandse kampioen met groot machtsvertoon uit de strijd te voorschijn zal' treden. „Mooie biljartsport" In een voorwoord van het wed strijdprogramma heeft de voorzitter de woorden „mooie biljartsport" ge bruikt. Spreker meende dat dit toch meer betekent dan een cliché-uit drukking. De biljartsport immers neemt een heel bijzondere plaats in. Het gaat daarbii om de beheersing van lichaam en geest. Er komt een verstandelijk element bij te pas, een gevoel voor wiskunde en een gevoel voor artisticiteit. Het 'gemeentebe stuur is verheugd dat van d'it alles iets te zien zal zijn in het kader van deze eindstrijd om het Nederlandse kampioenschap. Hij deelde mede dat de gemeente een bijzondere prijs voor deze wedstrijd wenst beschik baar te stellen. Tot slot wenste mr. Dijckmeester de deelnemers succes, al wilde hij het grootste succes zonder 'chauvinisme toewensen aan de Zierikzeese deelnemer. Na de openingsstoot werd onder spanning en stilte de eerste ronde gespeeld met partijen Feeke-Rooy- mans en Brandjes-Van Hooff. Schou- wen-Duiveland was enkele spannen de biljartdagen begonnen. Op vrijdag 8- en zaterdag 9 maart worden de wedstrijden voortgezet op de volgende uren: 14.00, 16.00, 19.30 en 21.30 uur. Ingezonden mededeling Voorkomt teleurstelling t.a.v. Uw kinderen! Maakt van hen echte Nasporingen Donderdagmorgen om acht uur werden opnieuw nasporlngen inge zet. Daaraan namen ook 25 militai ren uit Keizersveer deel. Het onder zoek stond onder leiding van ma joor W. van Nijnanten, van het dis- trictscommando van de rijkspolitie te Breda. Systematisch werd in groe pen Raamsdonkveer en omgeving uitgekamd. In de loods van de zeilmakerij vonden militairen, die alle hoeken en gaten nagingen, bij de opgesla gen goederen ook een koelkast, voor inbouw op een salonboot. Zij troffen daarin de lichamen van de drie jon gens aan. Dokter Van Tilburg, die snel ter plaatse was, constateerde, dat de jongens de verstikkingsdood waren gestorven. Vermoed wordt, dat het deksel van de kast tijdens het spel is dichtgevallen en niet meer kon worden verwijderd. 30. Moeizaam krabbelt Presto overeind, maar er komt geen geluid over zijn lippen als hij, zijn pijn verbijtend, de bootsman met fonkelende ogen aankijkt. „Ziezo, hiermee is het wel duidelijk wie hier de leiding heeft", zegt de bootsman bars. „Dat plan van Floyd is uitstekend! Zoals hij al zei, we hebben niets anders te doen dan het anker te lichten en we zijn schatrijk! Dit is een goudschip, maats, en wie er, onder mijn. gezag, niet op wil va ren.. hij zegt het maar!" Even valt er een stille. „Ik doe mee", „En ik", klinkt het dan van alle kanten. „Mooi zo, mooi zo", giechelt Floyd. „Maar één is er, die we nu niet meer gebruiken kunnen!" Hij loopt snel naar de kajuit van Julia Cabot en gooit de deur open. „Watwat is hier aan de hand?" vraagt het meisje, als ze, naar buiten komend, de barse gezichten der zeelui ziel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5