Stakende Franse mijnwerkers weten van geen. toegeven Groeiende kritiek in Amerikaanse Congres Lugubere moord Rusk over Cuba Republikeins bezwaar tegen lening STAATSGREEP IN SYRIË VOLGENS IRAAKS MODEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 maart 1963 119e jaargang No. 19341 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Landelijk biljartkampioenschap te Zierikzee Bedrijven stil door kolentekort PARIJS, 8-3. Premier Pompidou zal vanavond (vrijdag) een rede voor radio en televisie houden naar aan leiding van de mjjnwerkersstaking die een week geleden begon. Noch van de ztfde van de 240.000 mijnwerkers, noch van de kant vaq de regering zijn tot dusver aanwij zingen gekomen, dat men gaat toe geven. Intussen liggen al enige be drijven stil als gevolg van een kolen- tekort. De mijnwerkers eisen hogere lo nen. een kortere werktijd en betere pensioenvoorzieningen. De regering heeft daarop de stakers „gevorderd", hetgeen wil zeggen dat zij het werk moeten hervatten, willen zij geen boete of gevangenisstraf krijgen. De mijnwerkers hebben het desbetref fende decreet echter naast zich neer gelegd, terwijl de regering op haar beurt niets heeft gedaan om nale ving van haar besluit af te dwingen. Het personeel in de gas- en elek triciteitsbedrijven zou vandaag voor twee uur het werk neerleggen, ten einde aan looneisen kracht bij te zetten. Men verwacht ontwrichting van het verkeer van de ondergrondse en het buurtverkeer in het gebied van Parijs. Verscheidene organisaties hebben bekendgemaakt dat zij geld inzame len om de mijnwerkers te helpen. De burgemeesters en parlements leden uit het Lotharingse kolenge- bied, onder leiding van de Gaullis tische senator Jean-Eric Bousch, die burgemeester van Forbach is, zou den vandaag van gedachten wisse len over de toestand. „Stakingsrecht fundamenteel recht" Intussen heeft de bisschop van Metz, mgr. Paul Joseph Schmitt, naar aanleiding van vragen van geestelijken uit het Lotharingse ko lenbekken als zijn mening te ken nen gegeven, dat het collectieve 'vor deringsrecht een „wezenlijk recht is, maar dat het ook niet onbeperkt geldt". Hij vond dat de mijnwerkers, die na de bevrijding een belangrijke bijdrage tot herstel van de Franse economie hebben geleverd, „door hun eenstemmigheid, solidariteit, waardigheid en hun zorg voor hand having van alle veiligheidsregels, hun bekwaamheid en rijpheid heb ben bewezen". Het stakingsrecht achtte de bisschop „in de huidige maatschappelijke toestand een fun damenteel recht, dat vaak het enige, middel is om een rechtvaardige be handeling te krijgen". De Geueefse conferentie ZONDER ZUURSTOF Drie vrijwilligers van de Ame- Icaanse luchtmacht zitten sinds vorige iveek woensdag in een verzegelde cabine, waarin de door hen uitgeademde kool dioxide door middel van een soort reactor en een elektro- lytische cel wordt omgezet in zuivere zuurstof. Zij willen het nog twee weken uithou den. Er wordt geen zuurstof van buitenaf in de cabine ge bracht. Een 32-jarige timmerman heeft in Duisburg zonder enige reden een 26-jarige trambestuurder doodge schoten. De timmerman zei tegen de politie, dat hij eigenlijk zelfmoord ha'd willen plegen, maar dait hij zich larter bedacht had. „Ik kwam tot de conclusie dat ik, als ik iemand dood schoot, voor de rest van mijn leven in de gevangenis opgeborgen zou worden. En dat is niet zo erg als dood zijn", aldus de timmerman. AMSTERDAM. In het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam zal van donderdag 21 maart tot en met zon dag 31 maart a.s. voor de tweede maal de internationale watersport-, kampeer- en caravantentoonstelling Hiswa-Goed Kamp worden gehou den. WASHINGTON, 8-3. President Kennedy ziet zich «geplaatst voor een groeiende kritiek op de politiek van de V.S. op de Geneefse conferentie inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwapens. De democratische senator Thomas Dood betoogde donderdag in een in gezonden 9tuk in de Washington Post, dat de Amerikaanse voorstel len geen garantie geven tegen „vals spel van de Sowjet-Unie". Volgens hem hebben de V.S. de laatste vijf jaar zoveel concessies en zoveel stap pen terug gedaan, dat het voorge stelde stelsel van waarnemingssta tions en inspecties «ter plaatse in de Sowjet-Unie „thans een lege dop is". Kardinaal Mindszenty van Hongarije WENEN, 7-3. - Kardinaal Franz Koenig, aartsbisschop van Wenen, zal kardinaal Josef Mindszenty, de rooms-katholieke primaat van Hon garije, een bezoek brengen om hem te „overreden" Boedapest te verlaten en naar Rome te gaan. Dit is donderdag van welingelichte zijde in Boedapest vernomen. Men geloofde, dat de Hongaarse autori teiten in de afgelopen jaren verschei dene malen aan kardinaal Minds zenty vrijgeleide hebben aangebo den, doch dat hij tot dusver Hon garije onder geen voorwaarde wil verlaten. Zoals bekend is zocht de kardinaal in 1956 toevlucht in de Amerikaanse legatie in Boedapest, toen de Hon gaarse opstand door Sowjetrussische troepen werd onderdrukt. Hij heeft het gebouw sindsdien nimmer ver laten. Kardinaal Koenig zou reeds van Hongaarse zijde toezegging voor een visum hebben gekregen. Jongetje verdronken ZAANDAM, 7-3. In het Sint Jan- ziekenhuis is donderdag de 10-jarige Jan Koele uit Zaandam overleden. De jongen was woensdagmiddag in een wak in het ijs geraakt. Hij had ongeveer vier minuten gedeeltelijk onder het ijs gelegen eer hij door omstanders ikon worden gered. In «bewusteloze toestand werd de jongen naar het ziekenhuis overge bracht. GEMEENTEHUIS DUIVELAND De gemeente Duiveland heeft de mededeling ontvangen, dat een aan vraag om vergunning voor de bouw van een nieuw gemeentehuis voor lopig niet zal worden ingewilligd. De bouwcapaciteit moet voor de wo ningbouw worden gebruikt, zo heb ben de autoriteiten het gemeentebe stuur laten weten. Bij deze beslissing van de autoritei ten heeft vermoedelijk ook een rol gespeeld de omstandigheid, dat een nieuw gemeentehuis voor deze ge meente nu niet direct noodzakelijk De dag tevoren had president Kennedy op zijn persconferentie nog de verzekering gegeven, dat de V.S. geen verbod op het nemen van kern proeven zullen aanvaarden, als ont dekking van ondergrondse kernproe ven niet in alle opzichten zeker is. De Duitser Rheinhold Paul Karl Robert Vorberg (tweede van links) heeft voor het eerst in lange tijd weer voet op vaderlandse bodem gezet. Onvrij willig overigens, want als nazi-oorlogsmisdadiger is hij door de regering van Spanje uitgeleverd aan de Westduitse autoriteiten. Hier zijn aankomst op het vliegveld Rhein-Main De Ver. Staten en Indonesië WASmvr.TDV 7.3 Tip Ampri- O O WASHINGTON, 7-3. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft donderdag verklaard over inlichtingen te be schikken dat verscheidene honderd duizenden Cubanen de wens te ken nen hebben gegeven hun land - in dien mogelyk - te verlaten. In een radio-interview zei hij dat de economische toestand op het eiland „akelig slecht" is. Er zijn be wijzen van een grote en toenemende ontevredenheid. Het feit dat sinds het begin van het huidige regime enkele honderd duizenden Cubanen al hun bezittin gen hebben opgegeven om hun land te verlaten, bewijst dat Cuba thans geen aangename plaats is om te le- ven, aldus de minister, die de over- ii»ii tuiging uitsprak dat het Cubaanse Militairen houden wacht mi lis in de Berkel volk eens weer vrij zal zijn. J J WASHINGTON, 8-3. De republi keinse senator Hugh Scott heeft in een boodschap president Kennedy dringend verzocht, een donderdag in Djakarta getekende overeenkomst inzake een Amerikaanse lening van 17 miljoen dollar aan Indonesië on gedaan te maken. De senator was van mening dat het verschaffen van dergelijke fondsen president Soekar- no zal aanmoedigen in diens „bui tensporige en expansionistische plan nen". In «d!it verband haalde Scott pers berichten aan, dat Soekarno orders zou hebben geplaatst voor drie «luxu euze straalverkeersvliegtuigen voor een .bedrag van «twintig miilljoen dol lar. De republikeinse senator had ook bezwaar tegen het verstrekken van de 'lening, omdat het Indonesische •staatshoofd gedreigd heeft de vor ming van de federatie Maleisië bestaande uit Maiakka, Singapore en Noord-Borneo te zullen verhinde ren. Tenslotte herinnerde Scott er in zij«n boodschap aan het Witte Huis, dat de Indonesische strijdkrachten, naar verluidt, beschikken: over Rus sische wapens ter waarde van bijna één miljard dollar. moet worden geacht, omdat er al een gemeentehuis, goed geoutilleerd en uitstekend aan zijn doel beantwoor dend, aanwezig is, nl. het gemeente huis van de voormalige gemeente Oosterland. De gemeenteraad van Duiveland, die voor het merendeel uit Nieuwerlcerkers bestaat, ivilde echter - gelijk bekend - met het ge meentehuis van Oosterland geen ge noegen nemen en meende, dal er in Nieuwerkerk een nieuw gemeente huis zou moeten komen omdat Nieu- iverkerk als het centrum van Dui veland wordt aangemerkt. Ned. marineschepen bezoeken Tarragona TARRAGONA, 7-3. De tweede di visie van, 't eerste 'smaldeel dat mo menteel in zijn geheel in 'de Mid dellandse zee oefent, zal vandaag (vrijdag) een bezoek brengen aan Tarragona, een havenstadje aa«n de baai van Valencia. De divisie wordt gevormd door Hr. Ms. onderzeeboot jager „Amster dam", Hr. Ms. frelgat „De Zeeuw" en Hr. Ms. onderzeeboot „Tijgerhaai". Nederlands vrachtschip redt Franse zeelieden DEN HAAG, 8-3. Het Nederlandse vrachtschip „Stad Delft" heeft in de afgelopen nacht de bemanning aan boord genomen van de Franse vrachtboot „Manéah" die «bijna een etmaal tevoren bij het eiland Boa Vista - één der Kaap Verdische eilanden - op de kuSt was gelopen. Verwacht werd dat het Franse schip, dat nu geheel verlaten is, spoedig zal breken. De boot meet 2.676 ton en is eigendom van de Compagnie de Navigation Fruitière De „Stad Delft" meet 8.786 ton en behoort aan de Halcyon Lijn 'in Rot terdam. De Nederlandse sleepboot „Loire" is in de omgeving. Snelle pakster Efficiency-deskundigen in Israël bestuderen een film van de bezige handen van een 28-jarige pakster in een sinaasappélen-verzendbedryf die per dag 350 kratten weet te vullen met eerst door haar in papier ge wikkelde sinaasappelen, terwijl 200 kratten reeds als een hoog gemid delde wordt beschouwd. Men maak te de filmopname omdat de bewe gingen van de handen der vrouw voor het oog te snel waren om te volgen. Jaarbeurs wordl uitgebreid UTRECHT, 7-3. De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht is van plan een nieuwe hal te bouwen op het Crcteselaan terrein. Men hoopt dat de hal voor de voorjaarsbeurs 1964 gereed zal zijn. De totale expo sitie-oppervlakte van de jaarbeurs wordt dan mdt acht a «negen duizerjd vierkante meter vergroot. De hal krijgt vergaderruimten en een restaurant. Men wil ook probe ren de nieuwe hal geschikt te ma ken voor het beoefenen van ijs hockey. Als het haventje bij hpt Croeselaan terrein wordt gedempt kan men misschien aan '«t restaurant van de nieuwe hal een permanente accomodate bouwen voor de ij$- hockeysport. LOCHEM, 7-3. De tachtig militai ren van het gardebataljon jagers die op verzoek van het waterschap van de Berkel de beweging van het ijs in dit riviertje nauwlettend in het oog houden, zjjn thans bezig zand zakken te vullen en noodverlichting aan te leggen. Het waterschap acht overstromingen in dit gebied van de Berkel en de Slinge lang niet denk beeldig. Vandaar dat men graag een grote hoeveelheid gevulde zandzakken ach ter de «hand heeft. De noodveridoh- Sterke groei wegverkeer DEN HAAG, 7-3. Blijkens de meest recente «gegevens geeft het wegver voer in Nèderlaind een sterke groei te zien en n'eemt het aandeel van de zwaré vrachtauto hierin «toe, vooral in het interlooale vervoer. Het inter- locate beroepsvervoer per vracht auto steeg in 1961 met 15,7 procent tot 100 miljoen ton en het locale of stadsvervoer met 12,3 procent tot 40 miljoen ton. Uit de „Statistiek van het binnen landse goederenvervoer 1961", die zo juist voor 'het Centraal Bureau voor de Statistiek is uitgegeveft, blijkt voorts, d«a«t het wegvervoer sterker groeide dan het vervoer per schip. De derde verkeerswijze (per spoor) onderging in 1961 een daling. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie geen poëzie in zich hpeft zal haar ook nergens vinden. wa r UQT DE bilt ting dient om zonodig ook des macht® te kunnen doorwerken. Met behulp va«n d'e zandzakken hoopt men, even tueel het water buiten 'het stadje Borcuio te «kunnen houden. Grote hoeveelheden ijs 'in de Ber kel en «de Slinge op vele plaatsen d'S d'e ijslaag, meer dan zestig centi meter dik houden de afvoer van het water tegen. Vooral indien er regen zou gaan vallen wordt de si tuatie 'in de omgeving van Groenio en Borcuio naar het oordeel van het waterschap zeer kritiek. Militairen van de 480-geniegroep houden zich daarom gereed om het ij® met be hulp van springstoffen te verwijde ren. Het Nederlands openluchtmuseum ARNHEM, 7-3. „50 jaar Neder- lands Openluchtmuseum" is de ti'tel van het boek, dat de directeur, prof. dr. A. J. Beroet Kern pers, samen stelde naar aanleiding van het gou den jubileum van dit museum. In dit, met vele foto's verluchte boek van ruim 150 pagina's druk wordit een overzicht gegeven van de wor ding, groei en aanwinsten in de loop der jaren van het openluchtmuseum, dat tot ver buiten de landsgrenzen bekendheid geniet en jaarlijks hon derdduizenden bezoekers trekt. Zuidwestelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt en hier en daar een bui; vrij krachtige tot harde, aan de kust wellicht tijdelijk stormach tige zuidwestelijke wind; over het algemeen iets lagere middagtempe- raturen. 9 maart. Zon op 7.10, onder 18.32. Maan op 17.36, onder 7.15. 10 maart. Zon op 7.08, onder 18.34. Maan op 18.43, onder 7.37. 11 maart. Zon op 7.06. onder 18.36. Maan op 19.50, onder 7.56. Volle maan: 10 maart te 8.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 maart 2.51 v.m. 15."28 n.m. 10 maart 3.37 v.m. 16.09 n.m. 11 maax-t 4.14 v.m. 16.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 maart 2.38 v.m. 14.53 n.m. 10 maart 3.18 v.m. 15.31 n.m. 11 maart 3.54 v.m. 16.08 n.m. Springtij: 12 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten zuidwesten van Ier-land ■ontwikkelde zich in de afgelopen nacht een actieve depressie, die de luchtdruk in west Europa vanmor gen snel deed dalen. In ons land veroorzaakte de depressie een toe nemende zuidelijike wind, die van morgen zachte lucht begon aan te voeren. Achter het koufront van de depressie dat vanavond met buien ons 'land zal passeren, draait de wind «naar zuidwest en neemt tot hard of stormachtig toe. De zuidwestelijke wind zal weer iets minder zachte lucht aanvoeren, zodat de tempera turen morgenmiddag minder hoog zullen zijn dan vandaag. Ook mor gen overdag za'l er «nog een straffe zuidwestelijke wind waaien. Het schijnt dat er een einde is ge komen aan de wapenstilstand, die in Noord-Irak, na de omverwerping van de regering-Kassem, een einde had gemaakt aan 'de strijd tussen Iraakse legereenheden en leden van de daar wonende Koerden-stammen, die reeds geruime tijd met de macht hebbers in Bagdad overhoop liiggen. DEN HAAG. Prins Bemhard is voornemens op woensdag 20 maart het internationale perscentrum „Nieuwspooi-t" in Den Haag te be zoeken. Tijdens het bezoek za'l hij worden geïnstalleerd als bescherm- «heer van het centrum. ROERIG MIDDEN-OOSTEN BEIROET, 8-3. - In de Syrische hoofdstad Damascus hebben militai ren een staatsgreep gepleegd. Alle grenzen, havens en vliegvelden zjjn gesloten. Volgens een bericht van Radio-Damascus is voor het gehele land een uitgaansverbod afgekon digd. De radio kwam een kwartier vóór de normale aanvang van de uitzen dingen in de lucht ,om bekend te maken dat de „Nationale Raad van het commando der revolutie" de macht in handen heeft genomen. De uitzending werd daarna Voortgezet met het spelen van Egyptische mars muziek. In de door Radio-Damascus om geroepen bekendmaking werd ge zegd, dat het Syrische volk te lijden heeft gehad als gevolg van de af scheiding van de Verenigde Arabi sche Republiek in september 1961. „Het leger is vandaag opgestaan om het. rechte pad van socialisme en eenheid le volgen", aldus de be kendmaking verder. Hét devies van de „Nationale Raad van het commando der x*evo- lutie" is „eenheid, vrijheid en socia lisme", aldus Radio-Damascus ver dei-. De Raad heeft vei-klaard de Arabische eenheid te zullen steunen, alsook de revoluties in Jemen en Irak. Volgens Radio-Damascus heeft het regionale militaire commando in het zuiden van Syrië zich achter de staatsgreep geschaard. Ook de mili taire commandanten van de noorde lijke en zuidwestelijke districten zouden zich bij de staatsgreep heb ben aangesloten. In een in Tel Aviv opgevangen uitzending van Radio-Bagdad werd gezegd, dat het Iraakse leger in staat van pai-aatheid is gebracht en klaar staat om de revolutie in Syrië te hulp te komen. De staatsgreep in Damascus kwam pi-ecies een maand na die in Irak, waarbij generaal Kassem, de pre mier, werd gedood. De naam „Na tionale Raad van het. commando der revolutie" is dezelfde als die, welke het ï-evolutionaire comité in Irak zich toen had aangemeten, evenals het devies „eenheid, vrijheid en so cialisme". „Ik ben geen Griek" ATHENE, 7-3. Het Atheense blad Ethnos(Het Volk) heeft de suggestie gedaan dat de hertog van Edinburgh, de ge maal van de Engelse koningin, de Griekse kleuren van zijn familieivapen laat verivijderen omdat hij gezegd zou hebben: „Ik ben in Griekenland gebo ren maar ik ben geen Griek". Dat was het antwoord geweest op een vraag van een Austra lisch kind van Griekse af komst of hij een Griek was. De hertog vergezelt, zoals be kend, koningin Elizabeth op haar huidige gemecnebest-rcis i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1