Griep Kwade kansen in Kongo Gezellige mensen halen Heineken in huis EEN MINISTER GEVRAAGD ASPRO Zeeuwse oestertèelt door de vorst verloren gegaan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i nM,t m N„. 19340 Wereldraad van Kerken hielp vorig jaar vijftienduizend vluchtelingen Ingezonden mededeling UTRECHT, 6-3. De vluchtelingen- dienst van de Wereldraad van Ker ken heeft verleden jaar, werkend in 46 verschillende landen, 15.472 vluch telingen aan een nieuw vaderland geholpen. Onder hen waren 400 in validen. Bijna 200 vluchtelingen wer den geplaatst in bejaardentehuizen of inrichtingen voor chronische zie ken. In totaal was voor dit werk een bedrag van 9.500.000 gulden noddg. De kerken brachten hiervan ruim 5.500.000 gulden bijeen (inclusief de kosten van talrijke huizenbouwpro- jekiten). Ongeveer 4.000.000 gulden was afkomstig van gouvernementele en intergouvernementele commissie voor Europese migratie. Het totaal aantal vluchtelingen dat snds 1948 via de Wereldraad van Kerken door emigratie een nieuwe toekomst tegemoet ging, is gestegen tot 257.991. Het grootste deel van de vluchte lingen ging in 1962 naar Australië, namelijk ruim zevenduizend. Onder hen waren 1.314 Wit-Russen, die kort geleden plotseling toestemming kre gen om China te verlaten, de mees ten hadden acht jaar op een visum gewacht. Andere landen die grote aantallen vluchtelingen ontvingen waren de Verenigde Staten, Canada, Brazilië, Zweden, Frankrijk, België en Nieuw-Zeeland. BLIK DOOR HET WERELDVENSTER De V.N. hebben van de Sowjet- Unie een nota gekregen waarin voornamelijk werd geëist, dat alle blauwhelmen zo spoedig mogelijk uit Kongo teruggetrokken moeten worden. Er stond nog wel meer in, want het stuk besloeg tweeduizend woorden. Moskou dat pertinent weigert ook maar een cent in het Kongolese werk van de Ver. Naties te steken, is met goede raad niet zuinig. Waar bij tussen haakjes de opvattingen niet altijd even consekwent zijn. Meermalen is gezegd dat de V.N. in Kongo helemaal niets te zoeken hadden, andere keren worden die troepen die er niet behoorden te zijn, gelast zo spoedig mogelijk Tsjombe buitenspel te zetten! Nu is dit geen nota waarover men zich in New York erg druk maakt; zomin als over de vorige trouwens. Die papieren kreten hebben voorna melijk het doel te bevestigen dat Moskou interesse heeft, een feit waarmee de Verenigde Naties toch al op de hoogte zijn. En niet met vreugde. De reactie is steeds geweest dat de V.N. tegen alle pogen van Moskou in hebbqn geprobeerd de koude oorlog buiten de Kongolese zaak te houden, waarin zij inder daad geslaagd zijn. Men mag aan nemen dat het jongste Russische do cument ook voornamelijk bedoeld is om de koude oorlog toch te impor teren in het nu weer herenigde land. Dreigende chaos En de knasen daarvoor slaan mis schien beter dan ooit te voren. Want de capitulatie van Tsjombe heeft be slist niet tot gevolg gehad dat alles nu weer in het reine is. Pas nu ko men eigenlijk de betrouwbare ver slagen los over wat zich in Katanga afspeelt. Er zijn wat gevechten' geweest tussen eenheden van de Katangese gendarmerie en patrouilles van de V.N. en het nationale Kongolese le ger samen in Elisabethstad. Het blijkt dat de bevelhebber van de Kongolezen de helft van zijn man nen weliswaar op papier comman deert, maar ze niet in de hand heeft. Aan de andere kant zijn horden Katangese gendarmen, verdrietig dat ze niet zijn uitbetaald, plunde rend aan het rondzwerven. Het aan tal van deze zwervende rovers wordt in de duizenden geschat, een res pectabel aantal voor Kongolese ver houdingen. Het geduchtste contingent van de blauwhelmen, de Indiërs en Tune- siërs, samen een zesduizend man, zijn bezig te vertrekken en hun taak wordt overgenomen door de Ethi- opiërs, die minder gedisciplineerd zijn en wie de kogels wat losser in het geweer zitten. Bovendien blijkt de administratie die onder Tsjombe nog enigermate liep, nu in chaos te bezwijken. Tussen Ileo, de vertegenwoordi ger van Leopoldstad en Kimba - die bij afwezigheid van Tsjombe Katan ga leidt - is het tot principiële me ningsverschillen gekomen. Leopold stad wil de zaak regelen onder de oude grondwet van de eenheidsstaat Kongo, de Katangezen zeggen dat het beter is een rustige overgang te zoeken naar de nieuwe, federale grondwet, die een der voorwaarden was voor Katanga's terugkeer. HAARLEM. Op 81-jarige leeftijd is in Haarlem overleden ds. D. E. Boeke, oud-sekretaris van het „Ne- derlandsch Bijbelgenootschap". Ingezonden mededeling De nieuwste deelstaat Chaos merkt men ook in Noord- Katanga, ijlings tot een aparte deel staat uitgeroepen, vooral op aan drang van Sendwe, de leider van de Baloebakat-partij en de grootste vijand van Tsjombe. Sendwe werd daarin vertegenwoordiger van Leo poldstad. De president van dit nieu we gewest, lloenga, echter trekt hij zich van Sendwe niets aan en deze is ijlings naar Elisabethstad geto gen, waar hij plotseling de beste vrienden geworden is met zijn vroe gere aartsvijanden, de groep om Tsjombe. Hij wil nu als deze Ka- tanga's verdeling in Noord en Zuid weer ongedaan maken, tvat tot ge volg zou hebben, dat het herenigde Katanga weer een zeer machtig blok wordt binnen de Kongolese republiek Dit geharrewar wordt slechts op gesomd om te laten zien dat dan weliswaar een probleem van Kongo is opgelost, maar dat er als bij de fameuze draak drie nieuwe koppen groeien op de plaats waar er één is afgeslagen. En het onaangename is nu dat de V.N. tot dusver voor een groot deel graag getolereerd werden door Leopoldstad omdat de ze organisatie de politiek van de of ficiële regering uitvoerde en die ook financieel op de been hielp. Nu kun nen gemakkelijk situaties ontstaan, waarbij de Ver. Naties, om al te grote chaos te voorkomen, op rede lijke gronden tegen de wensen van Leopoldstad in zouden moeten gaan. Kortom: er doemen mogelijkheden bij de vleet op om eindelijk toch eens de koude oorlog in Kongo te introduceren. De jongste nota van Moskou dient vooral ertoe om die kans zo gunstig mogelijk te maken. Voor menigeen in Kongo is dat mis schien een verlokkelijke mededeling om in zijn oren te knopen. De V.N. mogen dat ook doen: voor haar is het een iv aar schuwing. 'n Vrouw verwent haar man door bier in huis te halen. Want zij weet: een biertje ontspant, stemt hem huiselijk! 'n Man waardeert die goede zorgen van zijn vrouw. En omdat hij een kenner is prefereert hij heerlijk, helder Heineken! PILSENER, MÜNCHENER, OUD BRUIN, EXTRA STOUT STAD KIN PR0VI1NCIK gemeente westerschouwen MARKTBERICHTEN bruinisse De op de vrouwenwereldge- bedissamenkomst gehouden collecte bracht f 41,43 op. renesse De gezamenlijke collecte voor de t.b.c.-fondsen ..Draagt Elkanders Lasten", „Zonnevanck" en „Zonne gloren" heeft te Renesse een bedrag opgebracht van f 111,20. DE GHETT0-00RL0G IN WARSCHAU Washington, g-3. president Kennedy heeft de Amerikanen op geroepen, op 21 april de opstand der joden in het Ghetto van Warschau van twintig jaar geleden te herden ken. In een proclamatie herinnerde de president er aan, dat in april 1943 van de 400.000 joden die door de nazi's in het Ghetto waren on dergebracht, er nog maar ongeveer 70.000 over waren. De meeste ande ren waren in concentratiekampen om het leven gebracht. De over- blijvenden keerden zich tgewapen-. derhand tegen de nazi's, vastbeslo ten om hun leven zo duur mogelijk te verkopen, aldus Kennedy. serijonderzoek in IJmuiden. Bij vele 'kwekers bestond die vrees, dat de grote sterfte onder de oesters en de mosselen mede een gevolg zou zijn van het lozen van zoet oppervlakte water via de Oosterschelde. Uit on derzoekingen, aldus prof. Korringa, is gebleken dat het zoutgehalte van het water in de Oostersohielde vrij constant is gebleven. De sterfte is volgens hem dan ook louter en al leen een gevolg van de vorst en de ijsgang. Er werd een werkcomité 'ingesteld:, dat zich zal beraden over de proble men die voor de oesterteelt zijn ont staan. Binnen afzienbare tijd zal dit zijn conclusies bekend maken. Het ligt niet in de bedoeling rijkssteun voor de gedupeerden aan te vragen. YERSEKE, 5-3. De vereniging „De Zeeuwse Oester", waarbij alle kleine cesterkwekers van Yerseke zijn aan gesloten, heeft dinsdag in Yerseke een bijeenkomst belegd, om zich te beraden over de gevolgen van de strenge winter en de langdurige vorstperiode die grote schade aan de schelpdierencultuur in de Ooster schelde hebben toegebracht. De schade, die nog niet definitief kon worden vastgesteld, omdat ver scheidene percelen nog niet te be reiken zijn, loopt zeker in de miljoe nen. De oesterteelt op de droogval lende gronden moet volledig als ver loren worden beschouwd. Op deze bijeenkomst was ook aan wezig prof. dr. P. Korringa, direk- teur van het rijksinstituut voor vis- De microkorfbalcompetitie van de S.D.K.B. Burgerlijke Stand en loop der bevolking over februari 1963 Geboren 9. Leendert Abraham z. van L. Daane en C. Portappel (Haamstede); 13. Elizabeth Jannetje, di van W. Janse en E. van Sparren- tak (Renesse): 20. Jacobus Jan, z. van H. Tukker en P. J. de Mooij (Haamstede); 25. Eugene Jean Cas per Marie, z. van J. A. W. C. van den Nieuwenhof en M. I. C. M. van Waelsden (Renesse). Gehuwd 19. Jan van den Hoek, oud 28 jaar, en Neeltje Adrians Sturm, oud 20 jaar, (Renesse). O verleden 12. Adriaan Pieter Akkerdaas, oud 67 jaar, echtgenoot van Cornelia Maria Bakker (Noord- welle); 15. Neeltje Maria Terlouw, oud 76 jaar, weduwe van Adrianus Herman Goosens (Haamstede); 18. Leendert van der Maas, oud 8 maan den, zoon van Johannes van der Maas en van Janna Lena van der Klooster (Burgh); 19. Jacob den Boer, oud 75 jaar, echtgenoot van Rimelia Anthonia Maatje Pieternel- la Cornelia de Bruine (Haamstede); 21. Nicolaas Viergever, oud 96 jaar, weduwnaar van Dina Klompe (Haamstede); 22. Johannes Ma*inus Beije, oud 67 jaar, zoon van Jan Beije en van Johanna Dalebout (Burgh). Ingekomen: 1. A. C. Koene en zoons uit Rotterdam (Renesse); 4. A. J. C. M. van Sprundel uit Halsteren (Renesse); 14. J. Geluk en echtgenote uit Middenschouwen (Serooskerke); 22. L. J. W. Holtslag en echtgenote uiit Middelburg (Renesse); 26. D. Vos uit Oost- en West-Souburg (Haam stede). Vertrokken: 1. L. Smalheer (Renesse) naar Zierikzee; 1. L. P. Ja ger (Haamstede) naar Winschoten; 4. M. B. M. Hukom en gezin (Haam stede) naar Nieuw-Lekkerland; 6. P. D. Fnansz en gezin (Haamstede) naar Sliedrecht; 8. M. Birahij en gezin (Haamstede) naar Nieuw-Lekker land; 11. H. J. H. Hoitkamp en geziin (Haamstede) naar Heiloo (N.H.); 12. 5. J. de Fretes (Haamstede) naar 's-Gravenhage; 14. H. A. Geluk en gezin (Serooskerke) naar Midden- schouwen; 15. P. J. Haze en dochter (Renesse) naar Breda; 15. K. Marteau (Haamstede) naar Woerden; 18. N, L. Priester (Haamstede) naar Arn hem.; 26. J. Sipkes en echtgepOte (Se rooskerke) naar Made en Drimme- len; 27. J. C. den Boer en gezin (Burgh) naar Bellingwolde. Brouwershaven ii-noad 1-2 NOAD heeft in deze ontmoeting hard moeten werken om uiteindelijk in het bezit van de zo begeerde punt jes te komen. Door een uitstekend schot van Tonny van 't Hof wisten de Brouwenaren de eerste helft zelfs met een 1-0 voorsprong af te sluiten. Evenals in de eerste helft liet het tweede gedeelte van de wedstrijd 'n gelijk opgaande strijd zien met wis selende kansen voor beide korven. Door een treffer van Rina Dorst ge lukte het NOAD op gelijke voet te komen, 1-1. In de spannende slotfase 9laagde Jan Smits 'er twee minuten voor tijd 'in de overwinning voor NOAD uit het vuur te slepen, 1-2. ZSC ii-sknwk ii 3-3 Twee teams welke volkomen aan elkaar waren gewaagd hebben een felle strijd gevoerd om de puntjes. De puntenverdeling gaf de krachts verhouding in het veld uitstekend weer. Door een doelpunt van Corrie H eij boer had SKNWK bij de rust 'n 1-0 voorsprong. Na de hervatting scheen SKNWK regelrecht op de ze ge af te gaan. Nadat Wim de Vlieger de stand op 0-2 had gebracht, wist Cor Peute dc voorsprong nog op te voeren, 0-3. Deze achterstand werd ZSC klaarblijkelijk wat al te bar, waarin zij met een fel offensief ver andering probeerden te brengen. Al spoedig zagen zij hun volhouden door Jaap Korsman beloond, 1-3. Aangemoedigd door dit succes zette ZSC door en dit leidde nog tot tref fers van Dirk Fonteine en Jan v. d. Bijl, 3-3. noad-svowk 3-3 Evenals in het eerste treffen tus sen deze achttallen eindigde ook nu weer de strijd in een puntenverde ling. Met deze uitslag was SVOWK hel meest gebaat daar zij nu met één punt voorsprong op NOAD de leiding in groep III in handen kon houden. Han Jonker en Cor v. d. Werve wisten NOAD een 2-0 voor sprong te geven waarna Ella Zoeter de ruststand op 2-1 bracht. In de tweede helft bracht Nico Fankow de balans weer in evenwicht, 2-2. Er volgde hierna een 'spannende strijd om de leiding waarbij beide verde digingen handen vol werk kregen. Toen Han Jonker 'kort voor tij'd NOAD weer de leiding wist te geven, 3-2, leken de blauw-uwitten zeker van die zege. In de laatste minuut kreeg SVOWK nog een straf worp te nemen welke onberispelijk door B. Buijs werd benut, 3-3. Brouwershaven ii-ZSC ii 5-3 Het verrassend goed spelende Brouwershaven kon voor de eerste maal' beslag op de volle buit leggen. Tonny van 't Hof gaf de Brouwena ren de lei dings 1-0, welke achter stand door Jan v. d. Bijl en Kees v. Burg werd omgezet in een 2-1 voor sprong voor ZSC. Han v. d. Velde zorgde er hierna voor dat met gelij ke stand werd gedraaid.. Na de her vatting kwam Brouwershaven met 4-2 voor door Gerie Meulemeester en Tonny van 't Hof. Jaap Korsman gaf ZSC nog even hoop, 4-3, maar Ria Opree wist dc zege voor de zwart-witten veilig te stellen. sknwk ii-svowk 1-4 Verdiende overwinning voor de Ouwerkerkers die veel schotvaardi- ger waren. Bram Buijs zorgde voor de openingstreffer, 0-1, Bep Rade- wait liet hierna de gelijkmaker aan tekenen, 1-1, waarna EUa Zoeter de eerste helft afsloot met een 1-2 voor sprong voor SVOWK. In de tweede helft hadden de blauw-witten het bei'te van het spel wat zij nog tot uitdrukking wisten te brengen door twen doolnunton van 'Han Hillcbrand cn Bram Buijs, 1-4. Uienveiling Steenbergen STEENBERGEN, 5-3. Uien, klasse I: middel f 20,58-f 20,50; bonken f 22,71; drielingen f 40,50; picklers f 30,60. Klasse II: middel f 17,69; stek f 6,60-f 5,Geveild werd plm. 45 ton. Aardappelen Bintje f 17,20-f 18,40. LAND- EN TUINBOUW Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap Overeenkomstig de aanbevelingen heeft het bestuur van 't Landbouw schap in zijn openbare vergadering van 27 februari 1963 benoemd tot voorzitter van de Gewestelijke Raad voor Zeeland de heer J. W. Scheele te Zaamslag. De plaatsvervangende voorzitter is de heer M. D. den Hol lander te Goes. Consumptie-aardappelen In de openbare vergadering van het Landbouwschap-is op 2?-februa ri 1963 de aardappelsituabie aan de orde gekomen. De hoofdafdeling ak kerbouw vestigde de aandacht op het intrekken door het Produktschap voor Aardappelen van de vrijstelling van het verbod om aardappelen uit te voeren zonder uitvoervergunning. Evenals in het verleden, geschiedt de export dus weer op uitvoerver gunningen. Deze worden onbeperkt beschikbaar gesteld, maar hebben een geldigheidsduur van veertien dagen. Deze administratieve maatregel 'is in de eerste plaats bedoeld om de vinger aan de pols te kunnen hou den. De hoofdafdeling akkerbouw is echter van mening, dat met name de beperkte geldigheidsduur een enigermate remmende en prijsdruk- kende werking uitoefent, hetgeen niet 'is 'bedoeld. De beschikbare voorraden zijn ruimschoots voldoende voor de bin nenlandse voorziening en een be langrijk kwantum moet nog een be stemming vinden op de buitenlandse markt. De hoofdafdeling is van oor deel, dat er voorhands geen enkele aanleiding is om exportbelemmeren- de maatregelen te treffen. Het bestuur heeft deze zaak in de aandacht van de hoofdafdeling ak kerbouw aanbevolen. KERKNIEUWS Ned. Herv, Kerk Aangenomen naar Wester haar (boez.): M. H. Geertsema te Stedum, Bedankt voor Puttershoek: J. B. Wuister te Ophemert. Beroepbaarstelling. De heren ds. J. Mettau, predikant bij de Evan gelische Kirche in Rheinland te An- hausen, A. v. d. Vlist en H. Zwier, beiden kand. te Utrecht, zijn be roepbaar. Gpref. Kerken Aangenomen naai- 't Zandt (Gron.): E. H. Rullmann te Vlagtwedde. Ger,ef. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Axel (2e pred.pl.): H. J. de Vries te Bedum. Ingezonden mededeling Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Viuy: FINANCIEEL NIEUWS De r.p.s. in februari AMSTERDAM, 6-3. - Bij de rijks postspaarbank werd in februari 1963 'ingelegd 100.6 miljoen gulden en te rugbetaald 50.4 miljoen gulden, het geen een positief spaarverschil op leverde van 50.2 miljoen 'gulden (vo rige maand 37.3 miljoen en in fe bruari vorig jaar -f 33.8 miljoen). Het 'inleggerstegoed ultimo februa ri 1963 bedroeg 3317.5 miljoen gul den, (ultimo februari van vorig jaar 2958.7 miljoen). Feuilleton Meneer Alsbach was getroffen door het bezoek van Jan-Piet. „Nee, maar meneer Jansen ,dat vind ik nu eens attent.'... ga zittenga zit ten. En 'hartelijk dank voor je goe de wensen, zowel mijn persoon, ge zin als de bank. Laten we hopen, waarde heer, dat hel nieuwe jaar ons allen maar goeds brengt. Er zijn altijd wel wnt wolken aan de financiële hemel te bekennen. Als het maar geen donderkoppen wor den Jan-Piet bleef het voorgeschreven half uur, dronk een kop thee en rooktè een sigaar. Daarna werd hij door de directeur persoonlijk uitge leide gedaan. Hij drukte de jonge man stevig de hand. „Kerel, wat heb je daar goed aan gedaan", zei hij nog eens op hartelijke toon. Bij d'e heer Emmers was het net zo. Jan-Piet wenste hem het aller beste voor het nieuwe jaar, zowel voor zijn persoonlijk als voor zijn zakelijk leven. En de directeur, die hem de hand drukte, was een beetje confuus. „Wel, meneer Jansen, ik wens u van harte hetzelfde. Ik hoop, dat de samenwerking in het nieuwe jaar minstens even prettig zal zijn als in het voorbijgegane. Ga zitten, zeg. Maak het je gemakkelijk, n'eem die stoel maar Een paar dagen later hoorde Jan- Piet, die' niet anders verwacht had, dat alle drie de afdelingschefs iedere nieuwjaarsdag naar hun directeuren gingen om hen geluk te wensen, dat hij de eerste en enige was, die dit gedaan had. En d'e beide collega's door b. j. ten wesepe van Jan-Piet vonden het maar een strooplikker. „Wie doet dat nou? Nu zijn we verplicht om het voortaan ook te doen. En Emmers woont nog al even uit de buurthalfweg OosterbeekKunst, hij heeft een wagentje, maar wij moeten met do bus". Doch Jan-Piet's populariteit was bij de directeuren gestegen. Dat was tenminste iemand, die wist hoe het hoorde. Laat het dan maar ouder wets zijn, maar oude gewoonten hadden 'toch zeker ook hun goede zijden. Ook bij zijn ondergeschikten was Jan-Piet in zijn achting gestegen. O hé, het was toch maar hun-chef ge weest, die op eigen initiatief naai de bazen was gegaan. Die wist ten minste wel'ke verplichtingen er aan zijn positie als chef verbonden wa ren. Dat de procuratiehouder juist buitenslands was, kon Jan-Piet toch zeker niet helpen? En zo ging in het nieuwe jaar het werk weer gewoon door als iedere andere dag. Jan-Piet kreeg kaarten en brieven vol tedere woorden uit Garmisch en schreef een enkele keer een briefje terug. Liefdesbrieven schrijven was niet zijn sterkste zijde en dat wist Yvonne ook wel. Op een avond, aan het begin van de tweede week in januari, stapte Sjettie niet in de wegen van haar chef. „Het spijt me, meneer, maar ik moert een pakje wegbrengen naar Renkum. Ik moet met de bus". „Maar moet je dan niet eten?" „O, ik eet ergens wel wat in een cafetaria. Bovendien, er is niemand bij ons thuis. Vader en moeder zijn uit logeren bij familie en mijn broer tje is bij een tante in Zuid". „Wacht evenHij dacht na. „Stap onderwijl maar in. I'k breng je weg. Even nog naar boven". „Ja, maarDoch Jan-Piet was alweer terug in de bank, waar hij zijn moeder belde. „Het spijt me, ma maar ik kom vanavond niet thuis eten. Ik heb nog bezighedeneet maar lekkerik scharrel wel er gens wat op in een of andere gele genheid. U ziet me wel weer ver schijnen „Zo", zei hij tot het meisje, dat al in de wagen was gaan zitten, „nu hebben we de tijd aan onszelf. Ik heb naar huis. gebeld, dat ik niet kom eten. We brengen je pakje weg naar Renkum en daarna gaan we sa men ergens heen, waar het gezellig is en waar we .wat te bikken kun nen krijgen". „Ja, maarbegon het meisje. Doch Jan-Piet was al gestart en loodste de wagen door het centrum naar de Utrechtseweg. „Niks te maren. Met die kou he lemaal in je eentje naar Renkum Zeker nog ver lopen van de bus halte, hé? En morgen half-ziek op de bank komen. Zit ik met de na righeid". Ze lachte even. „Kom. kom. zo'n vaart zal het niet lopen". „Bovendien is het voor mij ook een verzetje. Mag dat alsjeblieft?" „Ja, maar uw verloofde, meneer". Hij da-aaide zich even naar haar toe. toen ze de Oranjestraat passeer den. „Luister eens, SjettieYvon ne amuseert zich momenteel in Gar mischwintersporten zal aan mij ook geen rekening en verant woording 'afleggen omtrent haar doen en laten daar. En daarbij komt nog, dat we nog steeds niet verloofd zijn" (Wordt vervolgd) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7