Geen uitzicht in Franse mijn-stakingen In beslag genomen boerderij uitgebrand Watervogels slacht offers van olie Vestiging confectie industrie - Zonnemaire Mattheiis Passion te Aardenburg Geitenhoudersvereniging bestaat 60 jaar Restauratie pand Poststraat te Zierikzee voor Muziekschool bredE [bcugclbier ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 maart 1963 No. 19340 Regering handhaaft standpunt PARIJS, 6-3. - De Gaullistische en onafhankelijk-republikeinse par lementsleden uit de mijnstreek van Lorraine hebben woensdag een on derhoud gehad met premier Pompi dou waarin zij hem verzochten een gebaar te maken teneinde de kracht meting met de stakende Franse mijn arbeiders te beëindigen. Zij hadden de premier enkele suggesties aan de hand gedaan. De premier had geant woord dat hjj van plan was heden, donderdag, of vrijdag een radiotoe spraak te houden. Ingezonden mededeling Eerlijk bier Aardgas bij Tjuchem DELFZIJL, 6-3. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft ook bij het Groninger dorpje Tjuchem aan het Schildmeer een aardgasvoerende laag in de bodem aangeboord. Deze laag wordt thans aan proeven on derworpen. Tjuchem (of wel de bo ring Schildmeer) is de vijfde plaats waar met succes gas is aangetoond en waar nu een vijfde kolossale fak kel op het land brandt. De andere gasvindplaaitsen zijn: Delfzijl, Sloch- teren, Noordhoek in de provincie Groningen en Annerveesekanaal op de grens tussen Groningen en Drente Ook een deputatie uit de Gaullisti sche parlementsfractie had woens dag een gesprek met de eerste-mi nister, die daarbij gezegd had, dat de regering bereid is over de loon eisen te onderhandelen zodra de vi tale belangen van het land in acht worden genomen. De regering be twistte het stakingsrecht niet, aldus premier Pompidou. Zoals bekend eisen de mijnwer kers elf procent meer loon. De rege ring wil niet verder gaan dan een geleidelijke loonstijging van 5,77 pro cent -in één jaar en nieuwe loonbe- sprekingen in september. Geen stakingsmoeheid Woensdag was er nog geen teken van stakingsmoeheid bij de mijnwer kers te bespeuren. In de mijnstreken is veel politie, doch nergens deden zich ongeregeldheden voor. De rege ring heeft tot dusver namelijk nog nergens getracht de requisitie van mijnwerkers gewapenderhand uit te voeren. Vakbonden van arbeiders in de staatsgas- en elektriciteitsbedrijven kondigden woensdagavond 'n waar- sohuwingsstaking aan van twee uur op vrijdag. Na een woensdagavond gehouden kabinetsvergadering werd een com muniqué uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de regering haar stand punt in de mijnwerkersstaking hand haaft. De rooms-katholieke, socialistische en communistiisohe vakbonden waar in de 240.000 mijnwerkers zijn ver enigd, lieten onmiddellijk weten, dat de staking wordt voortgezet. „DAG VAN EUROPA" DEN HAAG, 6-3. In vele gemeen ten, over het hele land' verspreid, is- woensdag de „Dag van Europa" ge vierd. Met manifestaties die van plaats tot plaats verschdldèn en die varieerden van taptoes en vla-ggepa- rades tot speciale Europa-bijeen komsten en -wedstrijden, is op deze eerste woensdag in maart op ge meentelijk niveau de aandacht van de bevolking voor dfe Europese een wording gevraagd. In Almelo, Eindhoven, Enschedé, Haarlem, Deventer, Kampen, Rid derkerk en vele tientallen andere plaatsen is vooral ook de jeugd bij deze viering betrokken. HOOGEVEEN. 7-3. Vannacht om vijf over twaalf is brand uitgebroken in de boerderij van boer Hartman in Hollandsche Veld, die eerder op de dag op last van het Landbouw schap was ontruimd. Ondanks krach tig ingrijpen van de brandweer te Hoogeveen, moet de gehele boerderij als verloren worden beschouwd. Al leen de muren staan nog overeind. De politie te Hoogeveen heeft de vaste overtuiging dat de brand is_ aangestoken. De dader, zo verklaar-' de zij, kan doch behoeft niet tot die (Van onze redakteur) ZONNEMAIRE, 6-3. Wij vernemen dat het kinderconfectiebedrijf „Ve- butex" het alhier in de oude open bare lagere school te vestigen neven- bedrijf medio april van start zullen laten gaan. Men had zulks al eerder willen doen, maar de plannen wer den vertraagd door de afgelopen strenge wintermaanden. Aan de opening van „Vebutex" gelijk bekend afkomstig uit Rotter dam gaat een contactavond voor af, waarop alle -inlichtingen zullen worden verstrekt over de werkgele genheid die het nieuwe bedrijf met name aan jonge meisjes gaat bieden. Men wil deze contactavond die te Noordgouwe wordt gehou den heel gezellig maken, zodat het nuttige met het aangename kan worden verenigd. Studenten in poema-kooi LONDEN, 6-3. Twee studenten verblijven in een Londense dieren tuin reeds drie dagen in de kooi van een poema, waar zij, gehuld in lui- paardvellen, geld verzamelen voor hongergébieden. De kooi stond leeg, want de poema's zitten wegens de koude in hun winterverblijf. STEM TERUG Een Russische chirurg heeft een man uit de Oekraine, die zestien jaar lang niet heeft kunnen praten, zijn stem te ruggegeven, zo meldde het persbureau „Tass" dinsdag uit Kiev. Iwan Loegowskoi had als jongen bij een val zijn strottehoofd ernstig bescha digd. De artsen hadden kraak been moeten verwijderen en een gedeelte van de luchtpijp moeten vervangen door een buisje. Een chirurg, Iwan Koe- rilin, was er echter in ge slaagd een nieuw strottehoofd op te bouwen met behulp van plaatjes poreus plastic, poro- lon geheten. De behandeling heeft ruim een jaar geduurd. vrije boeren te behoren. De 'ontrui ming te Hollandsche Veld heeft na melijk vele ongure en op sensatie beluste elementen naar deze plaats gelokt, zodat de dader zich mogelijk onder hen bevindt. De politie heeft reeds twee arres taties verricht. Na een. onderzoek zullen zij voor de officier van justi tie te Assen worden geleidt De -bur gemeester van Hoogeveen was van nacht op het terrein van de -brand aanwezig. Zoals bekend werden de -ontruimde boerderijen op last van de burgemeester niet bewaakt. LEKKERKERK, 6-3. Wederom zijn in Gouda watervogels slachtoffer ge worden van olie. Dichtbij de plek, waar dinsdag tientallen watervogels door olie, gemorst door een tankwa gen, omkwamen, worden nu -in een ander wak weer 300 watervogels be dreigd. 25 zijn al verdronken. Een kleine 100 -dieren zijn de eerste keer slachtoffer geworden, een 90 meer koeten zijn in het vogelopvangcen trum in Lekkerkerk gereinigd en zijn er thans redelijk goed aan toe en omstreeks 100 dieren kunnen doordat ze zo schuw zijn en het ijs onbetrouwbaar is, niet worden ge vangen. Men heeft de watervogels uit het tweede \yak, dat door een draaiing van de wind nu door de olie is beréi-kt, 'het ijs opgejaagd. Vandaag, donderdag, komen speci ale vogelvangers in actie, althans a'ls het ijs betrouwbaar ïs. DE ARBEIDSSITUATIE DEN HAAG, 6-3. Was einde janu ari het aantal werklozen (mannen en vrouwen) ongeveer 14.500 groter da-n verleden jaar, einde februari van dit jaar waren en nagenoeg 18.000 meer werklozen dan op dezelfde da tum van vorig jaar, zo blijkt uit ,door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid gepubliceerde cijfers. Daarnaast -geeft het aantal open staande aanvragen een daling te zien. Van eind januari 1962 op eind februari 1962 steeg het van 108.243 (voor mannen en vrouwen), maar eind februari daalde het van 101.184 tot 99.862. Eind februari was het aantal openstaande aanvragen voor mannen en vrouwen dus ruim 10.000 lager dan een jaar -tevoren. Ingezonden mededeling Heerlijk bier „Vebutex" gaat medio april van start Klein beginnen Zodira de leerlingen de oude school zullen hebben veria-ten, -legt „Vebu tex" beslag op -het -gebouw, zo deelde men ons mede. Het Rotterdamse be drijf blijft bestaan, maar voortaan zal in de Maasstad alleen -het bor duurwerk worden verricht, zodat -de -kinderconfeotie-afdeliing geheel te Zonnemaire wordt opgebouwd. Men wil pogen van start te -gaan met een •tiental meisjes. Op de duur evenwel zal het nieuwe bedrijf aan een vijf tigtal vrouwelijke -arbeidskrachten werk kunnen verschaffen. Jongen verdronken ZAANDAM, 6-3. In een. open ge deelte van de sloot achter he-. Sint Jati-ziCKenhuis te Zaandam is woens dagavond de 9-jarige K. S. uit deze gemeente verdronken. De jongen was van huis gegaan om een biblio theekboek te ruilen. UTRECHT. In het academisch zie kenhuis in Utrecht is woensdag over leden de heer K. ter Laan, oud-bur gemeester van Zaandam. Hij is 91 jaar geworden. De heer ter Laan was de eerste socialistische burge meester in Nederland. Hij was ook lid van de Tweede Kamer. Het ijs op de vaarwegen is nog niet verdwenen, mdar de Amsterdamse rond vaartboten worden al opgepoetst. De lente wint terrein. BREdË IJ beugélbier: AARDENBURG, 6-3. Voor -de tien de achtereenvolgende maal za'l op passiezondag 31 maart in de Sint Ba-afskerk te Aardenburg onder lei ding van Piet van Egmon-d- de uit voering plaatsvinden van de „Mat theiis pass/ion" van Johann Sebasti- aan Bach. Deze -uitvoering, die geor ganiseerd wordt door het Bach-cö- mité te Aardenburg, trok In de afge lopen jaren een -gemiddeld aantal bezoekers van 1000, zowel uit Neder land als uit België. I-n het ere-comi- té hebben onder meer zitting de commissaris der koningin in- Zeeland en de goeverneu-r van de Belgische provincie West-Vlaanderen, terwijl het erevoorzitterschap wordit waar genomen door het KVP-Tweed'e Ka merlid en lid van Gedepuiteerdé Sta ten vain Zeeland, de heer J. M. A. C. van Dongen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vrouwenbond P. v. d. A. De Vrouwenbond van d'e P.v.d.A. hield in het „Huis van Nassau" een vergadering. Op -deze bijeenkomst vertoonde de gewestelijke secretaris van de partij in Zeeland, de heer A. J. Berenpas, een aan/tal bekende films, t.w. de documentaires „Glas" van Bert Haanstra, „Prijs de Zee" van Herman van 'der Horst, „Los de V-ang" van Otto van Nijenhoff en „Een -nieuw dorp op nieuw land" van Louis van Gasteren. Een flink aantal leden bezooht deze prachtige filmavond. De heer Berenpas kreeg nia afloop een dankwoord van de presidente. Feestavond Volksonderwijs Op zaterdag 9 maart a.s. organi seert de afdeling van Volksonder wijs een feestavond voor leden en belangstellenden in „Concordia" De toneelgroep van de Rijkskweekschool te Middelburg zal een nieuw stuk voor het voetlicht brengen: „De ge vaarlijke bocht" van A. Priestly. Deze toneelgroep is reeds verschil lende malen met groot succes opge treden. Gelijk bekend maakt de af deling Volksonderwijs Zierikzee deel uit van de grote landelijke organisa tie „Vereniging Volksonderwijs", die 150.000 leden telt. Doelstelling dei- vereniging is de behartiging van de belangen en de groei van het open baar onderwijs. De plaatselijke af deling telt 175 leden. Zwanen in de gracht Nu de vorst het heeft laten afwe ten, zijn de zwanen uit hun winter verblijf aan de Pieterseliestraat naai de gracht overgebracht Ook voor deze vogels gaat het gewone leven weer beginnen. Vereniging Chr. Schoolonderwijs Op vrijdag 15 maart a.s. wordt in het hervormd verenigingsgebouw de jaarlijkse ledenvergadering gehou den van de Vereniging tot Bevorde ring van het Christelijk Schoolon derwijs. Aan -de orde komt het jaar verslag 1962 en het financieel over zicht over 1961. Bestuursverkiezing vindt plaats i.v.m. het periodiek af treden va-n de leden ds. Y. J. Tie- mersma en ds. M. v. d. Klis, die bei den herkiesbaar zijn. In de vakature ds. C. Bezemer zijn als kandidaten gesteld ds. A. Lam en de heer H. Schot. Na de pauze zal de inspec teur van het gymnasiaal en middel baar onderwijs, dr. J. L. P. Brants te Goes, -refereren over het onder werp „School en gezin in deze tijd". BURGH-HAAMSTEDE Geslaagde Nulsavond Voor de Nutsavond die door het Nutsdepartement Burgh-Haamstede dinsdagavond in hotel Bom was in gericht, bestond -goede belangstelling. De zaal was bijna vol, en dit ver heugde de voorzitter, de heer N. H. Lysen, in bijzondere mate. Specia-le welkomstwoorden richtte hij tot lo- co-buigemeester Vis, enkele raads leden en oud-voorzitter Fokker. Het bestuur heeft inmiddels iemand ge vonden die 'het bestuur wil comple teren, nl. mevr. M. de Bas uit Bur-gh. Bij acclamatie werd mevr. de Bas in het bestuur opgenomen. Veel pluimen stak de voorzitter op 'de hoed van het toneelgezelschap „Op Drift" uit Renesse. Zij studeren elk ia-ar een aantal toneelstukken in en i-n veel dorpskernen oogstten ze daar veel succes mee. Het team work van 24 actieve leden is een voorbeeld voor andere dorpen. Met weemoed denkt de voorzitter nog aan de glansperiode van. een Rede rijkerskamer in Burgh, die echter het hoekje om ging. „De man in de rolstoel" was die titel van de thriller, -die het sympa thieke gezelschap op bet toneel bracht. Het deed dit weer op keurige wijze, zodat een ieder 'in de zaa'l vol spanning de ondergang van de dok ter af zat te wachten. Aan 'het sl-ot dankte de voorzatter -het gezelschap en bood het een mandje lekkers aan. Tot de aanwe zigen richtte hij nog een korte aan sporing om in de volgende maand de filmavond te bezoeken. HAAMSTEDE Tweede uitvoering Kon. Harm. „Witte van Haemstede" Na d'e eerste uitvoering in Burgh te hebben gegeven, had -het bestuur geen plannen meer voor een tweede optreden in Haamstede. De kosten die hiervoor gemaakt -zouden moeten worden, zouden er hoogstwaarschijn lijk niet meer uitkomen-. Daar er edhter nog al belangstelling bestond voor een tweede uitvoering ini Haam stede, besloot het bestuur alsnog hieraan gevolg te geven. Maandag avond vond dit tweede optreden plaats in hotel Bom. De uitvoering was goed, doch de belangstelling zeer minimaal, nl. vijf personen, waarvan vier met een vrijkaart. Er was dus maar één betalende bezoe ker. We geloven niet dat het bestuur het volgend jaar weer een tweede -optreden zal geven. teerd door enige gemeentewerklie den. Nieuwe leerkracht o.l.-school In de vacature aan de openbare school, ontstaan na het vertrek van mej. Hendrikse naar Vlissingen, is thans voorzien door de voorlopige benoeming van de heer A. Wakkee per 1 maart j.L In de afgelopen vijf maanden werd deze functie tijdelijk waargenomen door mevr. L. Blom- Schaleven. SCHARENDIJKE Strafeest uitgesteld De moeilijkheden, die zich elders hebben voorgedaan met betrekking tot het strafeest doen zich ook hier voor. Voor stra, dat zaterdag a.s. ge houden zou worden, zijn geen paar den beschikbaar in verband met de lange stalperiode. De stracommissie heeft derhalve besloten het feest uit te stellen tot omstreeks eind april. Wel spijtig dat het winterweer spel breker is geweest voor dit traditio nele feest. OOSTERLAND Vergadering landbouwverenigingen Heden (donderdagavond) 7 maart zal er in café „De Blauwe Keet" al hier een gecombineerde vergadering worden gehouden van de beide 'land- bouwverenigingen van Oosterland en Bruinisse. Een tweetal sprekers zal het woord voeren en belangwekken de en actuele onderwerpen zullen worden behandeld. De besturen ver wachten dan ook een goede opkomst. Vergadering gemeenteraad Op vrijdagavond 8 maart e.k. zal er ten gemeentehuize te Oosterland •een openbare vergadering van de ^gemeenteraad van Duivelend worden gehouden onder voorzitterschap van de burgemeester. De agenda, waar van de hoofdpunten reeds werden gepubliceerd, bevat niet minder dan 43 punten. Dit is in de tijd dat de gemeente Duivelend bestaat wel een record. Vroeger was de geit populair BURGH-HAAMSTEDE, 6-3. Het is nog niet zo heel lang geleden dat men by vrywel elke arbeiderswoning op Schouwen-Duiveland en ook el ders naast het varkenshok nog een hokje aantrof, waarin de geit, of soms wel twee of drie exemplaren aantrof. De geit was even populair als het varken, want als melkleve- ranciere was het dier gewild en on misbaar. Geitenmelk vroeger wist men het is gezond en zelfs vetrij ker dan koemelk. Een geit bleek en blijkt ook een zuinig dier. Het beest vraagt niet veel. Alleen in de winter een warme stal en wat kanthooi, terwijl het in de zomer op -een stukje weiland of dijk al aardig tevreden is. De -laatste ja-ren is - ondank-s al deze geiten- voordelen - het met de teelt ach teruit gegaan. De toenemende wel vaart was één der oorzaken en steeds minder ziet men' de jonge geitjes hun „bokkespron-gen" ma ken, sprongen overigens waarmede de diertjes ver-ra clen oorspronkelijk uit de bergen te komen, wan-t het zijn echte klimmers. Een I-jarige Ondanks deze teruggang van het geitenras tracht In» Haamspede en Burgty een vereniging het geitenras op peil te houden en zo mogelijk uit te breiden. Het is de geitenfokver- eniging Haamstede-Burgh, die op vrijdag 8 maart a.s. haar 60-jarig bestaan hoopt te vieren. Ze houdt daartoe een feestelijke vergadering in hotel-pension „De Torenhöeve", waar de Rijks veeteelt consulent voor Zeela-nd, ir. C. den Engelsman, tezamen- met zijn secre taris, de heer D. Kleinepier, aanwe zig zal zijn. Het doel van de vereniging is om de -geiten zo goed mogelijk te kwe ken. waarbij eens per jaar op een keuring uitgemaakt -wordt wie het nu wel het beste deed. Het is bij zonder jammer dat een gedeelte der notulen verloren is -gegaan, zodat we niet verder terug kunnen dan 1936. Toen was voorzitter de heer C. v. d. Velde, met als secretaris wijlen de heer A. van Ni-euwenhuijze. Er kwamen veel veranderingen 'in 't be stuur voor, want -in 1944 werd wij len de heer L. Baum-an secretaris, gevolgd in 1947 door de heer A. Sla ger. In 1948 werd de heer C. A. Har- tog voorzitter, -die in 1955 weer ver vangen werd door de heer S. W. de Haan. De heer M. v. d. Cingel werd in 1960 secretaris, totdat in 1961 een geheel nieuw bestuur werd gekozen dat nog zitting 'heeft en er als volgt uitziet: de heer J. Pimmelaar, Voor zitter, de iheer S. Landman, secr.- penniingmeester en mej. T. v. d'. Stad lid. Minder leden De vereniging heeft 13 leden en 3 donateurs. Het ledental is wel 44 geweest, vooral tijdens de oorlog, toen velen zich weer een geit aan schaften. Er staan nog 20 geiten in geschreven, waarvan in 1962 de geit W-illy van de heer L. Kloet kampioen werd en d-e wisselbeker veroverde. Aan de kringkeuringen neemt de vereniging steeds deel en ze hoopt dit jaar met succes mede te dingen naar de prijzen op de keuringen in Kruiningen. Zo te zien een kleine vereniging, doch vol -levenslust, die ook bij grote feestelijke optochten in de gemeente niet achterwege bleef en met een mooie levende praal wagen deelnam. RENESSE Inentingen dieren I-n de noodslachtplaats van d-e heer L. Verseput aan de Hoogezoom werden 44 honden en 62 katten in geënt tegen rabiës. De vacoinaties werden verricht door de dierenarts W. A. M. Kalkman, hierbij geassis- .vroeger populair Rijksgoedkeuring werd verkregen ZIERIKZEE, 6-3. - Wy vernemen dat de eerder gerezen moeilijkheden met betrekking tot het pand in de Poststraat waarin voorheen tijde lijk gevestigd 't ontvangkantoor der belastingen uit de weg zijn ge ruimd, zodat te zijner tijd zal wor den begonnen met de verbouwing van het pand, waarin de stedelijke afdeling van de Zeeuwse Muziek school zal worden ondergebracht. Voor de bouw is de rijksgoedkeuring ontvangen. Het plan om het pand te bestem men voor de muziekschool -is al en kele ja-ren oud. Gelijk bekend moet de muziekschool1 -het -tot dusver be zet-te pandi aan heb Havenplein on-t- -ruimen, omd-at op deze plaats nieuw- •bouwplannen bestaan van de Coöp. Raiffeisenba-nk. De moeilijkheid met 'het Poststraat-pand, da-t rij-kseigen- dom was, begon toen bleek dat het ministerie van O., K. en W. -in zekere zin wel een claim op dit huis wilde -houden, met het oog op een eventue le toekomstige ui-tbreidin-gsnoodzaak van hot; nabij gelegen professor Zee man-lyceum. Ruil van panden Zu-l-ks -impliceerde dat de muziek school wel-iswaar over het gebouw zou kunnen beschikken, maar n-iet voor onbeperkte tijd en dit maakte -Vooral met het oog op de hoge verbouwingskosten toehappen niet aanlokkelijk. Dc gerezen moeilijkheid is thans handig ondervangen doordat tussen rijk en gemeente een ruiling van panden heeft plaats gevonden. Het Poststraat-paiul is namelijk geruild met het leegstaande pand, waarin voorheen gevestigd dc Dienst voor Maatschappelijke Zorg aan dc Man- huisslraat. T.o.v. he-t gebouw van het prof. Zeeman-lyceum -ligt dit. pand nog wei zo gun-sti-g. De muziekschool kan dus thans over het Poststraat-pand beschikken. De verbouw zal geschie den naar een ontwerp van d-e archi tect de heer L. H. A.. de Jonge t-e Zierikzee, die reeds eerder met het ontwerp -ia gereed -gekomen. Wan neer de aanbesteding za-1 plaats heb ben -is -neg niet -bekend, daar de slot- besprekin-gen over de subsidiëring van hot projokt -nog niet zijn gehou den, al bestaat de verwachting dat ook deze -kwestie -tenslotte zal kun nen worden opgelost. Ingezonden mededeliog Verser bier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5