A KENNEDY HEEFT GEEN VERWACHTINGEN INZAKE CUBA Belgisch - Brits - Nederlands overleg hoogwaterstanden WINTER-PRIJZEN MOETEN WEG! het weekoverzicht Amerikaanse aanval op Europese markt Hollandse IJssel geeft zich niet gewonnen In Hollandscheveld bleef het rustig na nieuwe relletjes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 maart 196B 119e jaargang No. 19340 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redaldeur: M. i. Bij de Vaaie, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus not. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk In dit nummer: Muziekschool naar pand in de Poststraat Rond het middaguur had het ijs echter al twee van de vier uitge schakeld. De „Volharding 9" en de „Turkije" moesten wegens averij aan roer en schroef de strijd tegen het in de richting Gouda dikker wordende ijs, staken. De „Luxemburg" en de „Ierland" liepen dus samen storm op de ijskorst die enkele kilo meters* boven Capello al een halve meter dik bleek. Bij Moorkerk meet het zelfs zestig centimeter. Hier re den nog auto's over het ijs van de ene naar de andere oever. De ijs- brekers wisten per „stormloop" niet veel meer dan een meter of vijf a tien. «te breken, zodat het nog wel en kele dagen zal duren voor de Hol landse IJssel weer bevaarbaar is. Ontsnapte arrestant weer aangehouden DORDRECHT, 6-3. De arrestant, die maandagavond uit een cel in het hoofdbureau van politie te Dor drecht ontsnapte, de 27-jarige W. de K„ van beroep monteur en dames kapper, is woensdag in Rotterdam weer in de kraag gepakt. Een re chercheur arresteerde hem net toen hij in een tram wilde stappen. De K. wordt beschuldigd van diefstal van auto's in binnen- en buitenland. Terug!rekking Sowjet-troepen gaat niet snel genoeg'" WASHINGTON, 6-3. - President Kennedy heeft woensdag op z(jn we kelijkse persconferentie gezegd dat de vier Amerikaanse burgervliegers die in 1961 bij de mislukte invasie van Cuba werden gedood, vrijwilli gers waren die in dienst van hun land waren gevallen. Hij zei dit in antwoord up een vraag of zij voor de geheime dienst werkten en wei gerde verdere 'bijzonderheden van hun taak te geven. In de afgelopen vijftien jaar heeft een „goed aantal" Amerikaanse bur gers hun land! op verschillende ma nieren gediend, met name in den vreemde, maar de regering heeft het n-iet in het belang van het land, noch in het belang van de strijd tegen de leer die wij overal in de wereld te gemoet treden, geacht om bijzonder heden bekend te maken, aldus de president. Hij was niet tevreden over het tempo waarin de terugtrekking der Sowjet-militairen uit Cuba verloopt, zei hij in antwoord op een vraag. Niets wijst erop dat de betrekkin gen met Cuba in de naaste toekomst normaal kunnen worden. Uit de jong ste Cubaanse nota aan de secretaris generaal der V.N. bleek niet dat Ha vanna uit is op het aanknopen van vriendschappelijke betrekkingen met de V.S. Het einddoel der V.S. is met alle gepaste maatregelen het isole ment van Cuba tot stand te brengen. Een oorlog in het Caraïbische gebied' zou n'iet in het belang der V.S. zijn. De kernproeven Over de 'kwestie der kernproeven zei president Kennedy dat de V.S. geen verdrag over 'een verbod zullen aanvaarden dat niet de zekerheid vei schaft dat ondergrondse proeven waar ook ter wereld kunnen worden ontdekt. Er was bii d'e onderhande lingen met de Russen overeen stemming bereikt over het aantal in specties ter plaatse, maar afgezien van dit probleem, d'at sl'echts een onderdeel is, zijn nog van belang de aard van de inspecties en de om standigheden waarin deze kunnen geschieden. Daarom moet er nog wel het een en ander 'gebeuren voordat een overeenkomst met de Russen mogelijk is. De techniek van ontdekking der proeven was zeer verbeterd en men had kunnen vaststellen dat er aan zienlijk mind'er aardbevingen in de Sowjet-Unie voorkwamen dan men tevoren dacht, maar de V.S. kunnen nog niet zo duidelijk onderscheid tussen ondergrondse .proeven en de aardbevingen maken dat inspecties ter plaatse overbodig zouden wor den. De NAVO Aangaande de multinationale kern macht voor de N.A.V.O. verklaarde de president dat de V.S. deze had den voorgesteld om de nauwe be trekkingen met de andere landen van de organisatie te handhaven. In dien de Europese landen het huidige stelsel in stand willen houden zullen de V.S. zich daarnaar schikken en indien zij andere oplossingen wen sen zal d'e Amerikaanse regering de ze gaarne bestuderen. Het zou maan den kunnen duren voordat kan wor- d'en vastgesteld of er een multinatio nale «kernmacht moet worden ge schapen. De Amerikaanse regering is nog steeds van mening dat men voor een multinationale kernmacht beter bo venwaterschepen dan onderzeeboten kan gebruiken, onder meer omdat de eei stgenoemde sneller, goedkoper en buiten de V.S. kunnen worden gemaakt. Gewone schepen zijn even eens zeer moeilijk te ontdekken, zo als blij'kt uit de langdurige naspo ringen naar de gekaapte „Anzoate- gui", de vorige maand, en het Por tugese schip „Santa Maria", vorig jaar. Andere gedachten in Brussel BRUSSEL, 7-3. Het in overleg met Nederland ondernomen Belgische ini tiatief om te trachten de onderhan delingen met Engeland over het Brit se lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap weer op gang te brengen, zal niet in zijn hui dige vorm worden voortgezet. Dit is de conclusie, die woensdagavond in Brussel in welingelichte kringen is getrokken uit het overleg, dat tus sen de ministers Heath, Spaak en Luns is gepleegd. De ministers van Engeland, België en Nederland ontmoetten elkaar in de Belgische «hoofdstad aan een di ner, dat minister Spaak aanbood ter gelegenheid van de aanwezigheid van minister Heath 'in Brussel. Deze woonde daarvoor een afscheidsre ceptie bij, die de Bi'.se delegatie voor de conferentie over het toetre den van Engeland! 'tot de E.E.G. aan bood' aan de delegaties van d'e E.E. G.-landen. Als gevolg van het Fran se veto in de onderhandelingen met Engeland zal de Britse delegatie tot een minimum worden teruggebracht. Een aantal ambtenaren is benoemd in andere functies 'in de Britse bui tenlandse dienst, terwijl de anderen zullen worden toegevoegd aan de vertegenwoordiging van Engeland bij de Europese gemeenschappen. „Nuttig gesprek" Na afloop van het diner toonden de ministers zich weinig mededeel zaam. „Het was een zeer nuttig ge sprek", zei minister Luns slechts, hieraan «toevoegend, dat „de huidige situatie in zijn geheel" was bespro ken. Dit overleg-, hetgeen de eerste ge- dachtenwisseling was tussen de Brit se onderhandelaar en de twee Bene lux-ministers over hun initiatieven om een uitweg te vinden uit de im passe «na het afbreken van de confe rentie kissen de E.E.G. en Engeland Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zolang de waan sterker is dan de rede, ts ook de oorlog f sterker dan de vrede. en ook het eerste bezoek van minis ter Heath aan Brussel was na de mislukking van deze conferentie, heeft naar nader kon worden ver nomen geleid tot een wijziging in de gedachte, dat door het vinden van economische oplossingen het ge sprek weer op gang zou kunnen ge bracht worden. Franse atoomduikboot PARIJS, 6-3. Uit welingelichte bron is vernomen, dat de bouw van de eerste Franse atoomduikboot, waarmee aanvankelijk in 1964 zou worden begonnen, nu reeds dit jaar zou beginnen. Het vaartuig zou dan iin 1968 te water gelaten en het jaar daarop in dienst gesteld worden. De kernduikboöt zal 7.000 ton me ten, 130 meter lang zijn, een snel heid hebben van 20 tot 25 knopen eh 300 meter kunnen duiken. Zij zal' o.m. bewapend worden met zestien raketten die onder water worden afgevuurd. Amerikaanse lening O voor Indonesië WASHINGTON, 7-3. De Verenigde Staten hebben donderdag een over eenkomst met Indonesië getekend voor een noodlening om dit land in 9taat te stellen Amerikaanse goede ren ter waarde van 17 miljoen dol lar te kopen. Het Amerikaanse bureau voor in ternationale ontwikkeling heeft be kend gemaakt, dat de lening past in het kader van een door Indonesië opgesteld programma voor het im porteren van grondstoffen en reser ve onderdelen tot een waarde van 36 miljoen dollar. Dinsdag is men in Opheusden begonnen met de vaccinatie tegen polio bij kinderen en volwassenen tot 35 jaar. Op de foto zien we hoe een van de klantjes van de dokter zich slechts onder groot protest laat behandelen. Zacht weer Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk opklaringen, later meer bewolking en mogelijk hier en daar enige regen'; matige tot krachtige wind tussen west en zuid; zacht weer. 8 maart. Zon op 7.13, onder 18.30. Maan op 16.28, onder 6.49. Volle maan: 10 maart te 8.49. ZIERIKZEE: 8 maart 1.57 v.m. 14.40 n.m. BROUWERSHAVEN 8 maart 1.51 v.m. 14.12 n.m. Springtij: 12 maart. DEN HAAG, 6-3. Als gevolg van de langdurige en strenge winter zijn in sommige sectoren van het econo mische leven kostenstijgingen opge treden, die in een aantal gevallen in prijzen en tarieven zijn doorbere kend. De minister van Economische Zaken is van mening, dat deze extra opwaartse druk tegen de prijzen niet langer mag voortduren dan door de omstandigheden strikt noodzakelijk De minister verwacht dat, nu de weersomstandigheden dit toelaten, 't bedrijfsleven de toegepaste prijs- en tariefsverhogingen ongedaan zal ma ken. In dit verband zullen met ingang van heden, donderdag 7 maart 1963, de z.g. sneeuwQent voor brood, melk en melkprodukten, alsmede de toe-. Slag van 25 cent per hl op huisbrand- kolen dienen te vervallen. In over eenstemming hiermee is blijkens een publikatie in de staatscourant van DE UTRECHTSE JAARBEURS 6 maart 1963 voor brood de beschik king sneeuwtoeslag 1963 ingetrok ken. Voorts brengt het herstel van de normale vervoersmogelijkheden met zich mee, dat voor een toeslag op de prijs voor het wegvervoer thans geen aanleiding meer bestaat. Man kwam onder tram AMSTERDAM, 6-3. In het Wilhel- mina gasthuis in Amsterdam is woensdagmiddag overleden de 68-ja- rige Amsterdammer J. Frederiks, die woensdagochtend in 'de Lairaisse- straat ter hoogte van de Jacob Obrechtstraat bij het oversteken door «een auto werd aangereden, onder een van -"de andere kant komende tram terecht kwam en levensgevaar lijke verwondingen opliep, de man werd door de auto geschept en kwam op de trambaan terecht waarna bij ongeveer 70 meter door de tram werd meegesleurd. Het duurde ge ruime tijd voor men het gewonde slachtoffer onder het tramstel van daan kon krijgen. DE BILT, 7-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het Europese hogedrukgebied heeft zich 'in de afgelopen 24 uur ge leidelijk verder naar Zuideuropa te ruggetrokken. De luchtdruk in het Noordzeegebied daalde verder onder invloed van storingen die ontston den aan het koufront dat over de Britse eilanden lag. Een van deze storingen trok vanmorgen met storm en regen over Schotland. Het bijbe horende front passeerde ongeveer te zelfdertijd ons land met enkele bui en. Op de oceaan trok een aktdeve depressie van 't zeegebied ten noor den van Azoren naar een positie op ongeveer 1.000 kilometer ten westen van Ierland. Het front van deze de pressie kan morgen ons land berei ken en zal dan waarschijnlijk enige regen brengen. Het zachte weer met zuidwestelijke winden houdt aan. Volgens een officiële Zuidvietna- mese mededeling zijn 'in de laatste week van februari door de rege ringstroepen 173 guerrillastrijders gedood en 44 gewond. Aan regerings zijde sneuvelden 34 militairen en 99 werden gewond. UTRECHT, 6-3. De Amerikaanse industrie is van plan, een aanval te doen op de Europese markt. Deze campagne begint aanstaande maan dag op de voorjaarsbeurs in Utrecht, waar dertig fabrikanten uit de Ver enigde Staten op 2.000 vierkante me ter van de Bernhardhal hun produk- ten zullen tonen. „Hard selling" is hun devies, kei harde zaken doen dus, en een zo groot mogelijke plaats voor de Ame rikaanse produkten veroveren op de Europese markt. Het departement van handel van d'e Verenigde Staten heeft eind vorig jaar na een grondig marktonderzoek de keus laten vallen op de voorjaars beurs in Utrecht, als meest geschikte entree tot de E.E.G. Daarna is de di- rekteur van de jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, naar Washington gevlogen om besprekingen 'te voeren over de realisering van dit voorne men. HET IJS IS TAAI EN DIK ROTTERDAM, 6-3. Woensdagmor gen vroeg is er een begin gemaakt met het openbreken van de Holland se IJssel tussen Capelle aan de IJs sel en Gouda. Het bleek geen een voudige zaak. De rijkswaterstaat had vier sleepboten-üsbrekers ingezet, de „Luxemburg", de „Ierland" en de „Turkije" van L. Smit en Co. en de „Volharding 9". te horen krijgen in café Mol, waar de boeren de recente gebeurtenissen de gehele dag zitten te bespreken. De voorzitter van de „vrije boeren", H. Koekoek, heeft zich niet op het „slagveld" vertoond. HOLLANDSCHEVELD, 6-3. In Hollandscheveld is het na de nieuwe relletjes verder rustig gebleven. De politie bleef echter paraat om even tuele nieuwe ordeverstoringen direct de kop iin te drukken. Woensdag is, zoals gemeld, de boerderij van de familie Hartman ontruimd. Mevrouw Hartman, die een zenuwaanval had gekregen, is na onderzoek door een dokter 'naar familie vervoerd. Wan neer tot ontruiming van de derde boerderij, die van de familie D. van der Sleen, wegens ziekte in dit gezin staat nog niet vast. Het gezin van der Sleen wordt donderdag uit de woning gezet, in dien geen «bewijs van een dokter binnenkomt, dat in verband met de ziekte de uitzetting moet worden uitgesteld, hetgeen tot dusver niet is gebeurd. Politie paraat hij komende ordeverstoringen d'en verspreid. Na de klappen die dinsdagavond werden uitgedeeld, bleek de schrik er goed: in te zitten. De ontruiming Onder het wakend oog van de bur gemeester van Hoogeveen, drs. J. A. Bakker, begon men vervolgens met het leeghalen van de boerderij. De inboedel werd langs de openbare weg die ter plaatse een meter breed is, opgestapeld'. Nadat boer Hartman en zijn vier kinderen het huis hadden verlaten, weigerde mevrouw Hart man, die een zenuwaanval had ge kregen, te vertrekken. Een dokter zal nu moolen beslissen of de vrouw mag worden vervoerd. In Hollandscheveld is men er van overtuigd, dat d'e boerderij van Nij- moijer, d'ie eerder werd ontruimd en hot bedrijf van Hartman nooit meer bewoond zullen worden. „We zullen cr wel voor zorgen dat eventuele nieuwe bewoners het er geen dag zullen uithouden. Ook de mensen die het vee van de twee „vrije boeren" h rbben vervoerd behoeven zich hier nooit meer te vertonen". Dit kan men Foto boven: politiemannen verspreiden de protesterende boeren. Een van dr agenten trekt zijn sabel. Foto onder: onder gewapend geleide verlaat de „vrije" boer Hartman met zijn kinderen de boerderij. Hij wordt gevolgd door de heer Harmsen, een van de bestuursleden van de „Vrije Boeren". HOOGEVEEN, 6-3. - Een gesloten colonne van tachtig bewapende po litiemannen (vijftig rijks- en dertig gemeentepolitie) trok woensdagoch tend door de modderige weilanden naar de achterzijde van de boerderij van de „vrije boer" Hartman in Hol- landsche Veld (gemeente Hoogeveen) om deurwaarder H. Bodde te assis teren bij de ontruiming van het pand op last van het Landbouwschap. Met de steun van vier bereden politie mannen werd een zwaar cordon rond de boerderij gelegd om de proteste rende „vrije boeren" en vooral de jeugdige bevolking van het gehucht op een afstand te houden. „Na de incidenten van dinsdag avond nemen we niet9 meer, zelfs •geen sneeuwbal. We zullen direct reageren met charges", aldus de ka pitein van de rijkspolitie te Assen, G. J. Feij'lbrief. Dat gebeurde dan ook spoedig na dat de bevolking was begonnen te joelen en agenten en paarden met jjs te bekogelen. Met de blanke sabel, gummiilatlen en karabijnkolven werd de rumoerige massa over de weiion-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1