mENG Golden Fiction EEN MINISTER GEVRAAGD begraaft strijdbijl niet VERKWIK- Peking GF Waar komen de tabakken van Golden Fiction vandaan? Finale bandstoten (le en 2e kL) district Schouwen-Duiveland DE ZACHTSTE VAN ALLE Ondanks veel drijfijs vaart pont te Zijpe Ceta-Bever SPAREN VOOR EEN EIGEN BEDRIJF ^8^ Lijm hout met CETAFLEX ÜP ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE mi*"< 1963 39338 J. de Haan („Witte van Haemstede") kampioen Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WERELDVENSTER VRAGEN AAN NO 2 VRAAGT DE HEER S. TE 2. Antwoord: Laurens koopt zijn tabakken voor Golden Fiction in verschillende werelddelen. Maar de meeste komen uit Virginia (Noord-Amerika). Bijzonder is dat wij daar, net als de Amerikanen zelf, de meer uitgerijpte tabakken kiezen. Ze zijn warmer van kleur en vooral veel zachter van smaak. Als de oogst geveild wordt, koopt Laurens ineens voldoende voorraad zodat er-geen tekort kan zijn in het komende jaar. Anders zou de Golden Fiction-melange, die altijd uit dezelfde soorten tabak in dezelfde verhouding bestaat, gevaar kunnen lopen. Maar dat gebeurt niet! Door voortdurende voorzorg geachte heer S., blijft uw Golden Fiction, jaar in jaar uit, de zachtste van alle 10 STUKS f 0.50/20 STUKS f 1.-/50 STUKS f 2.75 Attentie! Wij hebben zoveel vragen over Golden Fiction ontvangen, dat wij u moeten verzoeken ons voorlopig geen vragen meer toe te sturen. De vragen met de meeste "stemmen" zullen we in de krant beantwoorden. ZIERIKZEE. 2-2. - Tot het laatste moment heerste er spanning by de finale bandstoten, voor eerste- en tweede klassers, van het district .Schouwen-Duiveland. Dit toernooi vond in het afgelopen weekend in het Huis van Nassau te Zierikzee plaats en waarby de organisatie be rustte bü de biljartvereniging „En- tre Nous". Zaterdagmiddag kreeg De Haan. die hiervoor alle vier zijn partijen had weten te winnen, van Hoger- heijde zijn eerste nederlaag te in casseren. In het begin van deze par tij kreeg De Haan een tamelijk grote achterstand te boeken, maar toen Hogerheijde de partij uitmaakte rest ten hem nog slechts vier caramboles. Vijverberg, die zaterdag tevergeefs naar de goede vorm liep te zoeken, moest hierna zijn meerdere erken nen in Van Popering. In de voor laatste partij tussen Hogerheijde en Lems speelde Hogerheijde bijzonder sterk en geconcentreerd. In zestien beurten wist hij de 70 caramboles vol te maken met het fraaie partij gemiddelde van 4.37. Vrijdag had Vijverberg ook dit uitstekende re sultaat weten te boeken in zijn par tij tegen Kramer. De finalepartij tussen De Haan en Vijverberg moest uiteindelijk de beslissing brengen. Voor deze partij was de situatie zo dat als Vijverberg zou weten te win nen vier spelers met acht punten op de bovenste plaats zouden eindigen. Een barragepartij waarschijnlijk tussen De Haan en Hogerheijde zou hiervan dan het gevolg zijn. Zo ver is het evenwel niet gekomen. De handicap vap 20 caramboles op zijn tegenstander bleek voor de ook nu Ingezonden mededeling de natuurzuivere VENRAIJ. In het ziekenhuis in Ver, ra ij is de 24-jarige W. H. Ar.ts uit Helmond overleden aan de ge volgen van een verkeei*songeluk. Kritiek op verleende koudetoeslagen De afdeling Bruinisse van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond (AN- AB) hield een jaarvergadering in „Het Centrum". De voorzitter, de heer W. van den Ouden, kon in zijn openingswoord op een jaar zonder veel moeilijkhe den terugzien. Door de krappe ar beidsmarkt was er het gehele jaar voor de leden volop werkgelegen heid, maar het contractloon in de landbouw ligt nog altijd 16 pet. be neden het loon in de industriële sec tor. Wordt er geklaagd dat de arbei ders het agrarische bedrijf de rug toekeren, met alle gevolgen van dien voor het agrarische bedrijf, dan is dit een factor die vooral niet mag worden vergeten. Ook het ledental van de plaatselijke afdeling ging dientengevolge achteruit, het be draagt thans nog 39. Twee leden ont vielen aan de afdeling door overlij den, nl. de heren Joh. Schoenmaker en M. Kleppe. Zij werden door de vergadering herdacht. De bestuursleden Joh. van der Werf, K. Lemson en L. D. van Sfcrien werden allen bij akklamatie herko zen. weer wat stroef spelende Vijverberg net iets te zwaar. In 26 beurten In 26 beurten slaagde De Haan er in deze partij en het kampioenschap te winnen. Hogerheijde, die De Haan zijn enige nederlaag wist toe te bren gen verloor .van Van Popering en Kramer. L. van Popering, die ook met twee punten achterstand ein digde, verloor van De Haan en van Lems. Aan het slot overhandigde de districts-voorzitter, de heer A. Brand, aan De Haan de kampioens medaille, terwijl verder alle spelers een prijs in ontvangst mochten ne men. Ook waren er nog een aantal J. de Haan, Witte van Haemstede R. P. Hogerheijde, Concordia, Z.zee L. v. Uopering, O.K.K., Nieuwerkerk P. D. Vijverberg, D.O.S., Ouwerkerk M. Lems, O.K.K., Nieuwerkerk W. Kramer, V.O.G., Zierikzee J. Berrevoets, B.V. Renesse ln zijn verkiezingsredevoering - overigens nauwelijks als zodanig op te vatten, want ook zondag wordt als vanouds geen andere kandidaat voor de Opperste Sowjet in het veld gebracht - heeft Chroesjtsjef het angstvallig vermeden in te gaan op de steeds onhartelijker tonen uit Pe king. Hij beperkte zich ertoe zijn ge hoor te verzekeren dat het op de juiste marxistisch-leninistische weg werd geleid, hij sprak de overtui ging uit dat de communistische par tijen in de wereld hun geschillen te boven zouden komen en het voor naamste wat hij over China zei was wel dat het één der landen was die Moskou te hulp zou komen als het aangevallen werd. Dat kan niet anders dan als een weigering gezien worden in te gaan op de felle eis van Peking dat de tegenstanders van Mao's opvattingen hun excuses zouden aanbieden. Daar was aan vooraf gegaan dat de hele vuile was van het geschil eigenlijk voor het eerst openbaar werd opge hangen. Het Volksdagblad in Peking schreef over laaghartige terugtrek king van economische hulp waar mee het Chinese afwijkende ideolo gische standpunt werd gestraft. Mos kou verspreidde laster tegen de Chinezen, schreef het blad verder, door economische maatregelen van het Chinese regiem als leerstellige fouten aan te merken, wat kenne lijk moet slaan op het mislukte ex periment van de Grote Spreng Voor waarts met allerlei communevorming in industrie en landbouw. Door de penningmeester, de heer M. Bal Jz., werd voor een bedrag van f 9680 aan vakantiebons inge wisseld, de rekening sloot met een saldo van f 14,02. De kascommissie bestond uit de heren L. van der Bijl, D. Bal en S. Moelijker. Koudetoeslagen Uit de vergadering kwam daarna naar voren 'het verschil in koude- toeslag bij de bouwvakken en bij de landarbeiders. De eersten kregen een bedrag bruto voor netto van plm. f 55, de landarbeiders moesten zich met f 36 tevreden stellen. De voor zitter wees er nogmaals op, dat de landarbeiders tot de laagst betaalde groepen behoren. Had men gehoopt op een loonsverhoging van 10 cent per 1 november, deze hoop bleek ij del, omda t staatssecretaris Rool- vink het openbreken van de C.A.O. verbood. Gewacht moet nu worden op de C.A.O. per 1 mei. Bij de rondvraag werd nog een nabetrachting gehouden over het zo- merreisje dat vorig jaar werd ge houden en waarbij een fabriek te Maasland werd bezocht. extra prijzen. Deze voor de minste poedels in dit toernooi (46) ging naar Vijverberg, voor de meeste poedels (71) naar Van Popering, voor de hoogste serie (23) naar J. Berrevoets en voor de partij met het slechtste gemiddelde (0.68) naar Lems. De heer Brand sprak woorden van dank tot „Entre Nous" voor de puike or ganisatie waarbij hij ook de arbiters en tellers betrok. Namens de deel nemers sprak de heer Van Popering nog hartelijke woorden van dank tot „Entre Nous", wat hij namens alle spelers gepaard liet gaan met een presentje voor de leden van deze vereniging. De uitslag is: 10 296 159 13 2.08 1.86 8 388 149 13 4.37 2.60 8 278 171 18 2.27 1.62 6 373 155 16 4.37 2.41 4 254 160 11 2.23 1.59 4 348 191 10 2.69 1.82 2 328 149 23 2.68 2.20 De strgdbyi hoog opgeheven De onomwondenheid en bitterheid van de Chinese aanvallen op pre mier Chroesjtsjef - die begonnen zou zijn te dwalen na zijn ontmoeting met de verfoeide kapitalist Eisen hower in Camp David - zijn gevolgd op een gesprek van de Chinese top met de Russische ambassadeur in Peking. Wie gemeend mocht hebben dat op die bijeenkomst de strijdbijl enigs zins begraven zou zijn, kan die me ning nu herzien. Integendeel, er te kent zich nu een lijn in het Chinese gemopper af, waaruit men op kan maken dat Peking hard tegen hard wil gaan. Het heeft de Russische be mantelde maar toch wel duidelijke aanvallen zonder commentaar afge drukt in de partijbladen, waardoor de Chinezen weten waarover het het gaat. Veel indruk zal het Mos- kouse geschrijf niet op de Chinezen maken die er in de eerste plaats aanvallen op hun vaderland in moe ten zien en in hun ergernis daarover niet al te zeer de ideologische fines ses op zich in zullen laten werken. Bovendien zijn de Chinezen be gonnen hun versie van de zaak - waarover Chroesjtsjef zo'n zwijg zaamheid bewaart en gelast - op alle mogelijke manieren naar Rusland uit te dragen. In tijdschriften, waarvan de lezers uitgenodigd worden door een coupon op te sturen meer ver helderende dectuur uit Peking te la ten komen.-Door radio-uitzendingen, die volgens sommige berichten in Rusland gestoord worden. Kortom, Peking poogt zoveel mogelijk rucht baarheid te geven aan het geschil. En het staat er op dat de communis tische partijen van de wereld er hun oordeel over vellen op een groot congres. Het door de Prawda voor gestelde tweegesprek mag daarvoor alleen een inleiding zijn. Wie is de leider? Op dat wereldcongres kan Peking inderdaad aantonen dat Chroesjtsjef een aantal unaniem genomen be sluiten van vroegere congressen der communistische partijen naast zich neer heeft gelegd. Dat zal ook wel een reden zijn waarom Moskou een dergelijk congres niet wenst. De koppigheid van de Chinezen moet roei haast betekenen dat zij goede hoop hebben dat op een wereldcon gres als zij wensen, voor hun opvat ting zo al geen meerderheid dan toch een minderheid van betekenis te vinden moet zijn. Mao is zich bewust dat het leider schap van Moskou vooral gebaseerd is op de partijen van landen die al enigermate in goede doen zijn. Hij weet ook dat de kansen voor uitbrei ding van de gemeenschap der com munisten liggen in de landen die het juist niet erg breed hebben, in Azië, Afrika en wellicht latijns-Amerika. Dit die landen moet de steun komen die een meerderheid vormt waarop hij zijn leiderschap kan baseren. Hij weet eóhter ook dat de aflos sing van Moskou als hoofdstad van het wereldcommunisme niet vanzelf komt, althans dat hij met enige pro paganda die ontwikkeling kan ver snellen. En zeker is wel dat zijn felle taal de communisten en wie dat wor den kunnen in de onderontwikkelde landen, meer aanspreekt, dan de voorzichtigheid die Chroesjtsjef in acht neemt. Het congres dat Mao eist, geeft hem daarom een prachtig propagandaforum, een plek om de communisten van straks te bewijzen wie het krachtigst de leer van Marx in de praktijk wil brengen: niet de rijke Rus, maarde arme Chinees. Het geharrewar tussen de twee communistische reuzen is een strijd om dehegemonie in de toekomst, een strijd die Mao wil en Chroesjt sjef niet. Het probleem voor de laat ste is dat een gevecht uitblijft als een der twee betrokkenen hem niet wenst, maar alleen als beiden ervan afzien. Met zijn nieuwe offensief maakt Mao duidelijk dat hij er zeker niet van afziet. Nieuwe weg naar Breda BREDA, 4-3. De zuidelijke rond weg bij Breda is op maandag 4 maart in zoverre voor snelverkeer opengesteld, dat automobielen van uit de richting Utrecht via Gorkum en Oosterhout rechtstreeks het cen trum van Breda kunnen bereiken. Het betreft hier een deel van de Rijksweg 28, die vanuit Oosterhout met viadudten over de spoorlijn Bre- da-Tilburtg en de oude rijksweg Bre- da-Ti)burg wordt geleid. De nieuwe rondweg is ook vanaf de oude rijks weg te bereiken via opritten bij hot viaduct. Grote autodrukte blijft ZIJPE, 4-3. - Er is dageiyks in het Zijpe veel dryfys, maar de pont Zy- pe-Anna Jacobapolder ondervindt daarvan niet veel hinder. Wel wordt wel eens een uurtje gestopt als het wat al te erg wordt, maar er wordt (regelmatig ieder half uur gevaren. En toch staan er de 58 Een paar avonden later zei Sjettie opeens: „Weet u wel, meneer Jan sen, dat u 'helemaal veranderd bent bij bijvoorbeeld een jaar geleden?" Hij keek haar verbaasd aan. „Ik? Hoe kom je daarbij? In welk op zicht?" „Och, hoe zal ik dat zeggen Meer zelfstandiger. Vroeger was u altijd erg teruggetrokken. U be moeide zich met niemand, u maak te nogal eeneen „Een slome indruk", vulde Jan- Piet lachend aan. „Datdat wilde ik niet .zeggen" antwoordde het meisje verschrikt. „Maar daar komt ihet toch op neer, nietwaar? Kind, neem maar geen blad voor je mond. Ik kan wel een stootje verdragen". „Nu ja.u was heel anders dan de anderen, dat bedoel ik. Zo heel erg plichtsgetrouw. U komt nooit te laat, u maakte nooit eens een grapje met ons en u stond onder werktijd nooit te praten. Niemand kon u ooit op iets betrappen, dat verboden was. O, we mochten u allemaal wel, hoor, alleen omdat u altijd klaar stond om iemand te helpen, als men het u vroeg. Weet u wel, dat dat spreek woordelijk was? Ze zeidien: vraag 'het maar aan Jan-PietMet an dere woorden: dan komt het zeker wel in orde. Maar verderik heb u eens op een Sinterklaasavond ga degeslagen. U bleef maar kort. U isoleerde zich altijd. En dat vond ik zo jammer. Maar toen u weer terug kwam na die nare aprilaffaire gehele week door lange files auto's te wachten. De oorzaak schijnt nu echter meer te liggen aan de drukke afvoer van allerlei produkten van ons eiland in grote vrachtauto's met dito aanhangwagens. Vooral stro en vlas waren deze week gewilde uit voerartikelen. door B. J. TEN WESEPE toen was u ineens helemaal veran derd. Meer resoluter. Geen wonder, dat u Van Grieken opvolgde. Men had geen betere kunnen uitzoeken". „Sjettieje bent druk beziig een pluim op m'n hoed te steken. Maar je hebt wel gelijk. Ik heb het zelf ook gemerkt. Ik heb het waar schijnlijk aan Yvonne te danken. Die is nog veel flinker. Ik denk, dat ze me een beetje wakker geschud heeft, zie je?" Het meisje zweeg en Jan-Piet keek haar schalks aan. „En dat w.as hard nodig, denk je op het ogen blik". Ze keek hem verschrikt aan. „Dat Hij lachte vergenoegd. „Meisje, je bent een open boek, weet je dat? Af en toe staan je gedachten op je voorhoofd te lezen". Ze kleurde vuurrood. „O, ik durf gewoon niet meer te denken Oudejaarsavond bracht Jan-Piet Yvonne naar de trein. Tot zijn ver wondering zag hij Tom Hulsebos uit het raam hangen van een eersteklas coupé. „Ha, die minister", riep hij hem, vrolijk lachend toe, Waai-om ga je niet mee? Je moet het zelf weten, 'hoor, maar ik kan je niet ga randeren, dat Vonnie je trouw blijft. Ik zal al m'n veroveringspogingen in het vuur brengen, dat verzeker ik je". Jan-Piet lachte zuurzoet, maar Yvonne keek verstoord. „Luister maar niet naar zijn gezwam. Hij wieet toch wol, dat hij geen schijn En naast deze grote wagens zijn er nu ook weer de nodige particulie re auto's die moeten worden over gezet. Want allerlei vertegenwoor digers, die in het begin van dit jaar verstek lieten gaan, komen nu toch weer met voorjaarsaanbiedingen hun cliëntèle opzoeken. KARATSJI. In de industriële wijk van Karatsji zijn vier mensen ge dood en zes gewond toen de politie vuurde op 7.000 stakende fabrieks arbeiders. van kans bij me heeft, hoor jochie". „Ik zal me wel even omdraaien, hoor jongelui. Laat ik jullie niet sto ren in een genoeglijk tête-A-tête „Vlieg op", mopperde Yvonne. Ze spraken nog even met elkaar, maar toen de conducteurs begonnen met het dichtklappen der portieren, om helsden ze elkaar en hun kus was warm en lang. „Pas goed op je zelf. jochie", zei ze vermanend een vin ger in de hoogte stekend. Hij lachte. „Dat zal wel loslopen. Breek jij je benen maar niet met die malle dingen „Ha, ha, ik kan het veel te goed. Tot ziens ,over veertien dagen". Jan-Piet wuifde haar na tot de trein om de bocht verdwenen was. Toen liep hij terug naar het Stati onsplein, waar zijn wagentje stond. Vooruit, laat die maar genieten, als ze daar plezier in heeft. Wat een mens er toch in ziet, dat gerollebol in de sneeuw Het werd een rustige oudejaars avond met z'n beiden: Jan-Piet en zijn moeder. De volgende morgen viel er sneeuw. En 's middags lag er al een heel pak. „Nou, Yvonne had helemaal niet naar Garmisch behoe ven te reizen om te skiën. Ze had het hier ook kunnen doen", meende mevrouw Jansen te moeten opmer ken. Jan-Piet schoot in een lach. „Die ma.. ..ik zie Vonnie al.... van de Rijnbrug af 's Middags bracht enze hun tra ditionele nieuwjaarsbezoeken bij de familieleden. Precies als alle andere jaren. Met dit verschil, dat men nu in het autootje van Jan-Pie'l ging en zodoende veel gauwer klaar was. Toen ze weer bij huis gearriveerd waren, zei hij tot zijn moeder: „Nu moet ik nog even naar mijn bazen. Als chef kan ik daar niet van af, ziet u". (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling Vergadering afdeling Bruinisse A.N.A.B. Ingezonden mededeling Feuilleton

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7