ALGEMENE VERGADERING Z.L.M. SCHOUWEN-DUIVELAND Het Streekplan Schouwen-Duiveland en de Natuurbescherming Wederopbouw en herverkaveling behoren tot het verleden ZIERIKZEE, 4-3. In de bovenzaal van het „Huis van Nassau" vond maandagmiddag de algemene vergadering plaats van de Kring „Schouwen- Duivtiand" van de Zeeuwse Laudbouw Maatschappij. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer A. M. Geluk, dat de kringvergaderingen in de afgelopen tien jaar voornamelijk gewijd waren aan het rarapherstel, aan de rampschadewet, aan de afvoer van vee en werktuigen, aan de herverkaveling, met als kroon op het werk de uit voering van het Deltaplan, aan de wederopbouw van huizen en boerderijen. Tien jaar na 1833 meende de heer Geluk te kunnen constateren dat in die periode op Schcuwen-Duiveland veel goeds in landbouwkundig opzicht tot stand is gebracht. „We mogen evenwel niet met de gedachte gaan rondlopen dat hier alles nu wel in orde is", aldus de voorzitter, die in dit verband wees cp de structuur van de gronden, die nogal eens te wensen overlaat, en cp de wenselijkheid cp de bedrijven „bij te blijven". •De strijd om het gezond eri weer produktief maken van de grond is grotendeels gestreden, maar nu komt de strijd (en dit geldt ook landelijk), aldus de voorzitter, om het produkt, en om de afzet en de prijs van dit prodtikt. Dit produkt moet zo goed koop mogelijk worden geproduceerd en op dit gebied worden aldus de heer Geluk, op Schouwen-Duiveland bijzondere prestaties geleverd. Deze prestaties worden mede mogelijk ge maakt door goede technische voor lichting, georganiseerd in, door en rondom de actieve bedrijfsstudie- groep op het eiland. Wat betreft de afzet van de produkten meende de voorzitter zich wel eens niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat het platteland zich op dit gebied graag laartleiden door een zekere sleur. Te veel blijft d'an bij het 'oude en men blijft gebruik maken van te veel om slachtige verouderde kanalen, met als nadelen: geen voldoende kwan tum ,geen uniformiteit, onregelma tige of onvoldoende kwaliteit, onze kerheid van itijdige bevoorrading en prijsfluotuaties, aldus de heer Geluk, die voorts wees op de noodzaak van samenwerking, en het verlenen van steun aan de veilingen. 1962 was een goed jaar Voor de land- en tuinbouw op Schouwen-Duiveland was 1962 een goed jaar. Het vertrouwen in de grond keerde terug. Vooral de op brengsten van granen en erwten waren hoog, die van suikerbieten waren echter aan de lage kant. Het vlas schijnt over zijn dieptepunt heen, het aantal melkkoeien is nog steeds stijgende. De verbouw van peulvruchten en aardappelen zal een speculatief bedrijf blijven. Wat be treft verzachting van het prijzen- klimaat meende de voorzitter dat de boer meer op eigen kracht dan op hulp van de overheid zal moeten re kenen. Door de ijzige adem van De Gaulile is de E.E.G. in de ijskast be land. Een komende nieuwe regering zal dan ook stellig in ons land niet buiten een nationale landbouwpoli tiek kunnen, aldus de voorzitter, hieraan toevoegend: „We hebben li'ever daden van Den Haag dan va ge beloften uit Brussel". De voorzitter noemde het om vele redenen voor ons land teleurstellend dat Enigeland voorlopig wel afge schreven kan worden voor samen werking in E.E.G.-verband. In het bijzonder is dit te betreuren voor de afzet van land- en tuinbouwproduk- ten, bijv. voor aardappelen en erw ten. „Naast nota's van Den Haag - zo als kortgeleden die van de minister van landbouw - willen we dus meer daden van Den Haag. Met het con stateren van het feit nl. dat de struc tuur van de Nederlandse landbouw verbeterd moet worden zijn wij er niet"-, aldus de voorzitter, die in deze een meer actievere politiek noodza kelijk achtte. Zo is bijv. de situatie t.a.v. de mesterij zeer teleurstellend. Voor de streken in het z.w. van ons land, en dus ook voor Schouwen -Duiveland. is er reden om vertrou wen te hebben in eigen positie, aldus de heer Geluk die et voor waar schuwde dat men zich het hoofd niet op hol moet laten brengen door de veel verbreide gedachte dat de land bouw amper een toekomst heeft, maar vertrouwen moet hebben in eigen bedrijf en eigen instellingen. Vertrouwen, aldus spr., moeten we vooral ook 'hebben in onze grote bloeiende afdeling van land- en tuinbouw en huishoudonderwijs. Binnen afzienbare tijd zal de lagere land- en tuinbouwschool te Zierik- zee een aanzienlijke uitbreiding on- dergaan. We beschikken dan over een goed geoutilleerd gebouw en deskundige leraren, aldus da voor zitter, die het eiland zeker groöt ge noeg achtte om de school een waar dige plaats te kunnen laten innemen. De heer Geluk stelde vast dat het prijspeil door het aflopen van de wet prijsbeheersinfg landbouwgron den omhoog is gegaan, maar dat van stabilisatie nog niet kan worden ge sproken. De voorzitter adviseerde in dit verband geen overhaaste zaken te doen maar nog eens af te wach ten en deskundige mensen te raad plegen. Sprekend over het streek plan zei de voorzitter dat agrarisch gezien de pijn het grootst is in de omgeving van Zierikzee en in da .Westhoek. Samenvattend meende de heer Ge luk te kunnen concluderen dat de ernstigste moeilijkheden i.v.m. de ramp. wederopbouw en herverkave ling tot het verleden behoren. Er is getracht te bereiken wat hoog nodig en vooral ook billijk was, waarbij veel begrip is ontmoet zowel bij de leden als bij de overheid. Wc zijn daar dankbaar voor, aldus de heer G°t»rtc. die voorts zei te erkennen dat uiteraard ook fouten zijn gemaakt omdat mensen nu eenmaal fouten maken. De heer Geluk sprak verder een woord van dank tot de secreta ris, de heer F. C. Hansc, die achter de schermen voor de leden veel goed werk heeft verricht. Huishoudelijke zaken Uit het verslag van de financiële commissie, uitgebracht door de heer Dalebout, bleek de rekening over 't jaar 1962 te sluiten met een batig saldo groot f 397,88. Het vermogen van de kring js hiermee gestegen tot ruim f 11.000,—. De kringcontributie voor 1963 werd ongewijzigd vastge steld op f 0,30 per ha. De heer A. M. Geluk te Noordgouwe werd wegens periodieke aftreding bij acclamatie herkozen, en met zijn herbenoeming geluk gewenst door de heer H. v. d. Zande uit Oosterland. Tot l*id van de financiële commissie werd benoemd de heer M. K. Krepel te Bruinisse. De voorzitter bracht hierna hulde aan het personeel van de R.T.M. vcor het geleverde aandeel in het tot stand houden van de verbindin gen gedurende de afgelopen maan den. Voorts deelde de heer Geluk mee dat de kring uitbreiding van de technische voorlichting met één as sistent wenselijk acht. In antwoord op een opmerking van de heer A. Dceleman adviseerde de voorzitter de vergadering geen contracten No- vi-vlas af te sluiten. Vervolgens ver welkomde de voorzitter de. ter ver gadering verschenen burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierik zee, waarna dr. C. de Galan uit Mid delburg, adj. dir. van het E.T.Ï. een inleiding hield over het onderwerp „Toekomstperpectief voor Schou wen-Duiveland". Achtergebleven ontwikkeling in zijn betoog herinnerde dr. De Galan aan de isolementspositie waar mi Schouwen-Duiveland altijd heeft verkeerd, in welke situatie het Del taplan grote veranderingen te weeg gaat brengen. Overigens heeft het eiland duidelijk te kampen gehad met een stagnerende economische ontwikkeling. Het welvaartsniveau cp Schouwen-Duiveland is fors ach tergebleven bij de ontwikkeling jn het land, hetgeen bijvoorbeeld dui delijk tot uiting is gekomen in de inkemensgroei in de jaren '50-*58. Dit heeft een versmalling van de economische basis en een achteruit gang van de leefbaarheid tot gevolg gehad, waarvan in 'het bijzonder de verzorgende bedrijven te lijden heb ben gehad. Als basis voor de toe komstige ontwikkeling en grondslag "voor de economische verbeteringen ntemde dr. De Galan de komende verbeteringen van de 'verbindingen, recreatieprojecten in de omgeving, het stimulerend optreden en de in teresse van de rijksoverheid en het tc;r isme. De vaste verbindingen kunnen straks een jaarlijkse kosten besparing opleveren van een bedrag in de orde van grootte van zes mil joen gulden. De recreatie-projecten zullen van de nodige accomodate moeten worden voorzien. De ver wachting is dat het toerisme een bijzonder snelle toeneming zal te zien geven. Hiervoor zullen de no dige terreinen moeten worden open gelegd. Dr. De Galan waarschuwde er overigens voor de voordelen van de ontwikkeling niet te overdrijven. Het belang van het toerisme is op Schouwen-Duiveland nog altijd be langrijk veel kleiner dan de land bouw. Meer kansen voor de landbouw Wat betreft de 'industriële ontwik keling voorzag dr. De Galan een ge leidelijke groei met mogelijkheden vcor Zierikzee en Bruinisse. Spreker stelde hierbij vast dat het wegtrek ken van personeel uit de landbouw onafhankelijk is van de werkgele genheid bij eigen huis en dat de oor zaken van dit wegtrekken schuilen in de aard van de agrarische be drijfstak zelf. Overigens meende dr. De Galan dat de land- en tuinbouw afgezien van de veiligheid en de vaste verbindingen geen voorde len van het Deltaplan kan verwach ten. In de komende jaren zal het vooral nodig zijn goede voorlichting ie geven bij beroepskeuze-proble men en een bundeling van krachten om de komende problemen 't hoofd te bieden. Uiteraard komen er gro tere mogelijkheden voor omschake ling. Voor de vrijheid van bedrijfs voering zal gewaakt dienen te wor den, evenals voor overleg met de landbouw. Tot dc mogelijkheden behoort ook de stichting van 'n samenwerkings orgaan voor Schouwen-Duiveland, zijnde een afspiegeling van alle la gen der bevolking. Dr. De Galan concludeerde tenslotte dat van Sch.- Duiveland veel te maken, is, maar dat de reële verhoudingen niet uit het oog moeten worden verloren. Er staat immers bepaald geen revolutie voor de deur maar een geleidelijke ontwikkeling, ongetwijfeld echter met méér kansen voor de landbouw, aldus spreker. Het eilandelijke volleybal-toernooi In de vorige week gehouden wed strijden in het eilandelijk volleybal toernooi waren „Kwiek" Bru en de Dorpsonderwijzers niet opgekomen. De Stadsonderwijzers hebben, door alle wedstrijden te winnen, buiten gewoon goed partij gegeven en zij vormen een ernstige bedreiging voor de mensen van de Provinciale Wa terstaat, die nu nog maar 1 puntje voorsprong hebben. De uitslag van de gespeelde par tijen was als volgt: Onderwijzers- SKNWK 17-15, 15-6 (2-0); Prov. Wa- terstaat-SKNWK II 12-15, 15-9 (1-1); Prov. Waterstaat-Onderwijzers 4-15, 11-15 (0-2); SKNWK I-SKNWK II 15-13, 13-12 (2-0); SKNWK I-Prov. Waterstaat 15-10, 10-15 (1-1); SKN WK li-Onderwijzers 10-15, 6-15 (0-2) De stand na vijf wedstrijden is nu: Prov. Waterstaat 29 punten, Onder wijzers 28 punten, Sportclub Nieu- werkerk I 26 punten, Sportclub Nieuwerkerk II 17 punten. Vergadering Coöp. Landbouwver. „Eendracht Bindt'' Causerie over actuele landbouwproblemen NIEUWERKERK. 2-3. De coöpera tieve landbouwverenïgingEendracht Bindt' hield de algemene ledenver gadering, ender leiding van de waar nemend voorzitter de heer A. J. G. Doeleman, die een welkomstwoord sprak tot de aanwezigen, inzonder heid tot mr. J. F. G. SchJingemann. De voorzitter 'kon niet tijdig aan wezig zijn daar deze een bespreking had te Wagerringen over de koelhuis- bouw. Zcals bekend ós via de land- bouwvereniging het initiatief geno men tot de bouw van een aardappel- koelhuis. Na overleg met de belang hebbenden is de verdere organisatie overgelaten aan de C.T.V. De aan vraag om koelruimte as voldoende om de bouw door te doen gaan. In samenwerking met de gemeente hoopt men spoedig tot een oplossing te komen voor d'e bouwgrond. Momenteel staat het landbouwon derwijs in de belangstelling. Goed geoutileerde scholen zullen nodig zijn om de toekomstige boeren een gedegen opleiding te kunnen geven. De ontwikkeling van de grondprij zen is actueel, waarbij men voor zichtig moet zijn om uit de enkele 'reeds plaats hebbende verkopen 'een conclusie te trekken. Een eresaluut werd gebracht aan de wijze waarop te Zijpe het isolement van ons eiland werd voorkomen. Bij intredende dooi zullen de polderwegen moeten wor den afgesloten voor zwaar verkeer, waartoe 'in eigen belang een beroep op medewerking werd gedaan. Na deze inleiding gaf de waarne mend voorzitter het woord aan de heer Schlimgemann. In het nu vol gende praatje over de actuele land bouwproblemen bracht spreker naar voren de door minister Marijnen aan de Tweede Kamer aangeboden land- bouwbeleidsnota. De minister acht de landbouw nog steeds van 'n groot economisch belang. Door haar uit voer draagt zij 25 procent bij in de deviezenpot, terwijl nog steeds. 400 duizend personen werkzaam zijn in de landbouw en nevenbedrijven. Kwaliteitseisen De eisen die door de afnemers van onze produkten gesteld worden, wat kwaliteit betreft, worden steeds gro ter, maar onderzoek is hierbij een belangrijk punt. Na nog enkele woor den gewijd'te'hebben aan het markt en prijsbeleid in de E.E.G. beëindig de spreker zijn causerie. De secretaris deelde mede: a. bui ten de gift van de vereniging ad. f 1.000,voor Het Dorp is door de leden neg individueel f 225,bijge stort zodat f 1.225,werd afgedra gen; b. in de loop van het jaar zijn twee leden overleden, negen nieuwe leden werden ingeschreven en vier werden afgeschreven. Het ledental bedraagt momenteel 134. Vaststelling jaarrekening 1962 Ontvangsten: f 352.841,41; uitga ven: f 352.752,93; saldo winst f 88,48. Het reservekapitaal wordt thans f 5.419,43. De heer A. van Klinken als rapporteur van de commissie ad viseerde tot goedkeuring. Deze com missieleden werd dank gebracht, in het bijzonder de heer A. van Klin ken, welke aan de beurt van aftre den' as. De heer R. J. Visser werd in de commissie opgenomen. Plaatsver vangend Md werd de heer C. M. Slootmaaker. Bestuursverkiezing A Periodiek aftredend waren de he ren J. v. d. Zande, J. H. Kooyman en St. van Mourik. De uitslag van de stemming was: J. v. d. Zande 31; J. H. Kooyman 30 en St. van Mourik 29 stemmen, zodat allen werden'hér- kozen; uitgebracht waren 33 geldige stemmen. Z.L.M.-vragen Van de vraagpunten Z.L.M. „land bouw en recreatie" is een rapport opgemaakt door een commissie be staande uit de heren H. J. v. d. Zan de, P. FHkweert Johzn., V. Geluk, J. J. A. v. d. Velde en St. van Mou rik. De rapporteur van deze commis sie de heer H. J. v. d. Zande deelde mede dat de commissie gemeend heeft deze vragen in algemene ter men te moeten beantwoorden aan gezien onze plaatselijke afdeling niet rechtstreeks bij de recreatie is be trokken. Uit enkele cijfers mag blij ken dat de recreatie in Zeeland uit ermate belangrijk wordt. De Z.L.M.- organisatie voelde zich dan ook ver plicht hieraan de nodige aandacht te besteden om haar leden van advies hierover te kunnen dienen. De voor zitter dankte de heer v. d. Zande en de verdere commissieleden voor hun werkzaamheden. V oor jaarsboden WESTHOEK, 4-3. In de West hoek van Schouwen was de 4e maart een belangrijke dag, want enkele onmiskenbare te kenen van het naderende voor jaar werden opgemerkt. In de middag verschenen de kieviten heel hoog in de lucht. Ze kwa men uit het zuiden en inspec teerden de omgeving van het vliegveld, waar zij doorgaans nestelen. Ook een zestal grote lijsters vloog over de bomen elkaar na. In een hoge popu lier klonk het gezang van de grote lijster. Tegen vier uur liet de eerste merel zijn plech tig geluid horen. De Turkse tortel is trouwens al langer in de ether en ook de gewone houtduif begint te koeren. De wilde eenden schateren het zo nu en dan uit van plezier. Hoog in de lucht komen ook de zilvermeeuwen overzeilen. Zij zien hun broedplaatsen uit de sneeuw tevoorschijn komen. Kapmeeuw en keep hebben reeds een zwarte kop en alles bijeen krijgt men de overtui ging, dat het nu eindelijk me nens gaat worden, vooral als men aan een warme slootkant de sneeuwklokjes in bloei ziet staan. Vogels en planten bren gen de voorboden van de lente. ROTTERDAM. Een groentepak huis gevestigd in dé beneden-ver- dieping van een pand aan de Rotter damse Krommeniestraat, is maan dagavond. door een korte felle brand grotendeels verwoest. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De Film-Liga Op vrijdag 8 maart a.s. vindt de laatste voorstelling in dit seizoen plaats van de Zierikzeese Film-Liga. In het voor programma wordt ver toond .NightmaiT, een klassieke film over de Engelse nachtposttreinen uit 1936. Bovendien kon de Liga beslag leggen op de Nederlands? natuur film .Pan' van Herman van dei- Horst. Na de pauze volgt de hoofd film ,M' met in de hoofdrol Peter Lorre. Deze sterke film van de re gisseur Fritz Lang, heeft in de nazi- tijd aanleiding gegeven tot een ver bod, omdat wel bleek dat achter het gegeven van de film meer stak, dan men oppervlakkig zou vermoeden. Het ging er de regisseur om het pu bliek een waarschuwing te geven te gen de drang naar willekeur, waar voor zijn Duitse landgenoten ontvan kelijk waren. Een bijzondere crime- story', maar gebracht met 'geheel ei gen filmmiddelen. Vergadering C.P.B. Op dinsdag 12 maart wordt in het hervormd verenigingsgebouw in het Vrije een vergadering gehouden van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Christelijke Plattelandsvrouwen bond. De middag wordt verzorgd door de textielzaak J. C. v. d. Doel, d'e een collectie nieuwe zomerstof fen zal tonen, alsmede vakantie- en strandkleding. Het ontdooien van rioolputten Stoom als hulpmiddel De dooi vordert dat het smeltwa ter snel kan worden afgevoerd, een heel probleem daar de putten fiks bevroren zijn. Om de zaak snel te kunnen oplossen heeft de gemeente Zierikzee de beschikking gekregen over een stoommachientje van de gemeente Middenschouwen. De machine o's nog afkomstig van een ouderwetse brandspuit. Het ap paraat is op een wagentje gemon teerd. Voor het opwekken van de stoom wordt gebruikt gemaakt van elektrische stroom, die een elektro- motontje voedt. Essentieel onderdeel van het apparaat ds verder een bran der, die de stoom opwekt. De stoom wordt in de putten 'geblazen en de ontdooiing gaat heel vlot. Men kan echter niet op alle punten tegelijk zijn cn daarom wordt volgens een urgentie-schema gewerkt. De Vrouwen-wereldgebedsdag Ook alhier werd d'e vrouwenwe reldgebedsdag gehouden, waaraan door 'een behoorlijk aantal dames werd deelgenomen. De liturgie door Koreaanse vrouwen opgesteld werd gelezen door de dames me vrouw Steendam en mevrouw De Boer. De liturgie werd gevolgd door een oproep tot aanbidding, schuld belijdenis en vergeving der zonden. Het thema uit Korea was aangrij pend en gaf een indruk van het leed der christenen. Hoofdpersoon was Schaakclub Chr. U.L.O. - Zierikzee Vrijdag 1 maart j.l. werden de par tijen voor de vierde ronde gespeeld, terwijl eerder in de week de afge- bx-oken partij tussen R. v. d. Linde en J. de Bruijne werd uitgespeeld. Na enige zetten werd hij gewonnen gegeven door de zwart-speler. In dit blad kunt u ook de stand na vier renden zien. Elke speler heeft echter een ongelijk aantal partijen gespeeld daar er in elke groep een oneven aantal spelers is. Het cijfer tussen haakjes geeft het aantal gespeelde partijen weer. De uitslagen waren als volgt: Groep I: Rinus Ocsse-Rijnie de Jonge Vz-Vz', Wim Slagboom-O. Smilde Vz-Vz', Stoffel bij de Vaate- Jan Groenleer 0-1; A. Domburg vrij. Groep II: Rinus Giljam-Rinus v. d. Linde 0-1; Kees Berrevoets- Marcel Koevoets 1-0; Teun v. d. Have-Cor v. d. Heuvel 0-1; J. de Bruijne vrij; Rinus v. d. Linde-J. de Bruijne 1-0. Groep III: Jacob Tiemersma- LeenSanderse uitgesteld; Chris Tim merman-Freek Cats uitgesteld; Kees v. d. Velde-Peter Rotte 0-1; Marten Renshof vrij. De stand na vier ronden Groep I: 1. Wim Slagboom 2Vz (3); 2. Rinus Oosse %Vz (4); 3/4. A. Domburg en Rijnie de Jonge 2 (3); 5. O. Smilde 2 (4); 6. Jan Groenleer 1 (4); 7. Stoffel bij de Vaate 0. Groep II: 1. Cor v. d. Heuvel 3 (4); 2/3. Rinus v. d. Linde en Kees Berrevoets 2 (3); 4/5. Marcel Koe voets en Rinus Gil jam 2 (4); 6. J. de Bruijne 1 (3); 7. Teun v. d. Have 0 (3). Groep III: 1. Marten Renshof 3 (3); 2. Chris Timmerman 2 (2); 3/4. Freek Cats en Jacob Tiemersma 2 (3); 5. Peter Rotte 1 (4); 6/7. Leen Sanderse en Kees v. d. Velde 0 (3, 4). Programma voor i vrijdag Groep I: O. Smilde-Stoffel bij de Vaate; Rijnie de Jonge-Wim Slag boom; A. Domburg-Rinus Oosse; Jan Groenleer vrij. Groep II: Marcel Koevoets- Teun v. d. Have; Rinus v. d. Linde- Kees Berrevoets; J. de Bruijne-Rinus Giljam; Cor v. d. Heuvel vrij. Greep III: Freek Cals-Kees v. d. Velde; Leen Sanderse-Chris -Tim merman; Marten Renshof-Jacob Tie mersma; Peter Rotte vrij. Angst voor boulevard of kustweg (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 5-3. In het bekende tijdschrift van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescher ming „Natuur en Landschap" wordt aandacht besteed aan het Streekplan Schouwen-Duiveland. Ter inleiding wcrdt een uittreksel gegeven van de hoofdpunten van het plan, die wij volledigheidshalve hier nog eens overnemen. In het plan wordt uitgegaan van de volgende elementen: een hoef ijzervormig verblijfsgebied, met als zwaartepunten Westcnschouwen, Burgh en Haamstede, dat in noord westelijke richting doorloopt tot na bij de vuurtoren; 'een tweede ver blijfsgebied rondom de dorpskern van Renesse, daartussen duingebied, omvattende o.a. de Domeinbossen cn het aangrenzende duingebied „Het Zeepe", de Verklikkerüuinen en het vroongrondlandsohap. Twee nieuwe onitsluitingspunten zijn 'gedacht, nl. direct ten noordwesten van Westen- schouwen en bij de vuurtoren. De ontworpen aanvoerwegen lopen bui tenom het hoefijzervormi gverblijfs- 'gebied, maar n'eigen bij hun weste lijke uiteinden iets naar elkaar. Bezwaarschrift De Natuurbescherming spreekt de hoop uit, dat zulks op de duur geen aanleiding zal zijn tot een kortslui ting in de vorm van een boulevard of kustweg. De Natuurbescherming zou zich hiertegen krachtig moeten verzetten. De Contact-Commissie heeft er in een aan G.S. van Zeeland gericht bezwaarschrift haar grqte voldoening over uitgesproken, dat de planolo gische 'ontwikkeling op Schouwen- Duiveland in de toekomst zal wor den gebaseerd op een streekplan met een vergaande differentiatie in de bestemmingen. Het laatste is van groot belang voor het tegengaan van de speculatie in recreatiegrondén, een verschijnsel dat de natuurbe scherming reeds jaren met grote zorg vervult. In het genoemde be zwaarschrift zijn verder suggesties gedaan voor een meer stringente be stemming van enkele met name ge noemde terreinen. natuurgebieden ds. Sohn, die zich moedig en gelovig gediaagt tijdens de Japanse bezet ting en na de oorlog ziels zorg er van 'n melaatsenkolonie in Korea wordt. U.V.V.-colIccle De alhier gehouden collecte voor het U.V.V. heeft de mooie som op gebracht van f 548,65. Zoals bekend is de opbrengst bestemd voor bejaar den en zieken. Het comité brengt dank aan allen die dit resultaat mo gelijk maakten. OUWERKERK Ouderavond openbare lagere school De vorige week gehouden jaarlijk se ouderavond van de openbare la gere school was goed bezocht. De rekening van de penningmeester, de heer M. Hage, sloot met een klein batig saldo. De heer D. Boogerd werd in het bestuur herkozen. Het jaaroverzicht van het hoofd der school, de heer J. Berrevoets, ver meldde o.a. de benoeming van me vrouw G. W. Koster tot onderwij zeres. Het aantal leerlingen bleef onveranderd en bedraagt momen teel 38. Gememoreerd werden ver der de verkeersexamens, schoolart- sendienst en de scholieren-ongeval len-verzekering. Nadat de ouders in de pauze het werk van de leerlingen hadden bezichtigd hield de heer Bij- kerke, jeugdbemiddelaar bij het gew. arbeidsbureau te Zierikzee, een cau serie over het onderwerp „Na de la gere school.... wat dan?" Namens het gemeentebestuur dankte wet houder Kuijper voor de ontvangen uitnodiging, burgemeestér Van Eeten was verhinderd deze avond bij te wonen. Tenslotte dankte de voorzit ter van de oudercommissie, de heer M. de Rijke, de spreker, wethouder Kuijper en het onderwijzend perso neel. SIRJANSLAND De Vrouwen-wereldgebedsdag Op de vrouwenwereldgebedsdag kwam een 23-tal vrouwen bijeen om te bidden voor de wereldvrede. De liturgie was ditmaal gelijk be kend samengesteld door Koreaan se vrouwen. Mevrouw Heijboer be geleidde op het orgel de samenzang. De liturgie werd gelezen door de da mes Padmos-Bouman, Stuik-v. d. Werf en De Ronde-Bolle. Een col lecte gehouden voor de zending bracht f 15,45 op. BRUINISSE Hulp voor sleepboot De sleepboot „Betsy" van de heer J. van Dijke uit St. Philipsland die zijn neef, de heer A. van Dijke uit St. Philipsland, die al» een paar maanden met zijn schip de „Corjo" in de vissershaven ligt 'te Bruinisse, wilde komen bevrijden, raakte vast op de steenstortingen, die ter zijde van de haveningang van Bruinisse liggen. De sleepboot „Dia" van ka pitein Z. J. Bonis, is toen het ijs in de haven gaan breken en daarna ter assistentie naar de „Betsy" gegaan om bij moeilijkheden, die zeker niet denkbeeldig zijn te kunnen helpen. LAARSJES Stevig stappend aan de hand van zijn moeder kwam het jongetje de zaak binnen. Hij bleek van het soort waaruit later werelreizigers en ruim tevaarders worden gerecruteerd. Het jongetje bleek alras één bonkje wil en. ditmaal bleek dat willetje be paald niet achter de deur te staan. De moeder van het knaapje ver langde laarsjes voor haar lieveling, want met dat dooiweer (eindelijk) is dat een geliefkoosd en noodzakelijk bezit. Reeds onmiddellijk bleek dat de standpunten van ma en zoon ma teloos ver uit elkaar lagen. Ma wilde kleine laarsjes, maar dit starre Jantje had zijn zinnen gezet op laarsjes tot aan de knie. Met Sta- ring's Boer had hij de hoofdigheid gemeen. Hij wierp minachtende blik ken op de kleine laarsjes en streelde met handjes en oogjes de knielaar zen. Op een moment er viel een stilte in de zaak - had Jantje aan de ene voet een laag en aan de andere voet een hoog laarsje. Het prille le ven bleek wel bereid het kleine laarsje uit te doen, maar niet de knielaars, wel wetend dat hij dan een diplomatiek verlies te incasseren zou krijgen. Ma gooide al haar argu menten er tegen aan en ook de lieve winkeldames kwamen er aan te pas, om „hun klant" tot een milder in zicht te krijgen. Nu, dat viel niet mee. Maar einde lijk lukte het dan toch met een zoet lijntje. Jantje - hoe klein ook - voel de het als een verlies, maar bleek nog lang niet rijp voor een onvoor waardelijke capitulatie. Weliswaar werden zijn schoentjes ingepakt en kreeg hij de lage laarsjes aan om zo mee weg te stappen, maar hij pakte niet onhandig de knielaarsjes van de toonbank en klemde die hartstoch telijk ond^r zijn arm. Zo wilde hij uit de winkel verdwijnen, maar dat ging natuurlijk niet. Ma zette uiteen, dat de kleine laarsjes beter waren, waarop Jantje meedeelde, dat hij weliswaar be willigde, maar ook knielaarsjes zijn deel zouden moeten zijn. Ma gooide het daarna op het financiële vlak en argumenteerde, dat voor twee paar laarsjes het iveekbudget te klein was. „Dan zal ik wel betalen", besliste Jantje. Hij stapte op de toonbank toe en overhandigde met een schijn- manipulatie geld aan de winkeljuf frouw, zoals kinderen dat doen, die „winkeltje spelen". Er was intussen bij alle dames in de zaak al heel wat teder bloed over het hart ge vloeid om dit koddige manneke, maar het waren lage laarsjes en het moesten lage laarsjes blijven. Zoete woordjes en zachtjes rukken aan de knielaarsjes, deden Jantje toch een heel klein beetje toegeven cn van deze pauze in de schermutseling werd gebruik gemaakt, om onder al gemeen gelach, schielijk uit dc zaak iveg te stappen. Jantje stapte (tocli)4.rols met zijn nieuwe laarzen door de prutsneemó, maar ondcriocg heeft hij toch nog dikwijls gezegd „die andere" veel leuker'' te vinden. Ma fweeg, want zc kent 'cm! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2