Balans van E.E,G.-commissie onderhandelingen met Engeland Straaljager neergestort Demonstraties van stakende mijnwerkers in Franse steden Winter-schade aan economie zeer hoog ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 maart 1963 119e jaargang Nu. 19339 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave; N.V. Drukkerij v/h. Lakcviman Z» Ochlmen. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Algemene Kringvergadering Z.L.M. En <ie boer p,oeg<.e voor, „WIJ KUNNEN FRANSE REGERING TEN VAL BRENGEN" Nieuwe crisis tussen Londen en Parijs? Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ongeduld is een groot be letsel voor succes. DEN HAAG, 5-3. De onderhande lingen tussen de Europese Economi sche Gemeenschap en Engeland zijn eind januari afgebroken op een ogen blik dat weliswaar vele nog hangen de kwesties van ondergeschikt be lang waren opgelost, doch dat neemt niet weg dat er ook nog onopgeloste vraagstukken bestonden waarvan 't belang niet kan worden gebagatelli seerd. Tot dit waarde-oordeel is de E.E. G.-commissie gekomen na een „ver slag aan 't Europese parlement over de stand van de onderhandelingen met het verenigde koninkrijk", een balans die zij op verzoek van het parlement heeft opgemaakt en die eind maart in Straatsburg aan de orde zal komen. De commissie wijst er op, dat bij de onderhandelingen dc problemen door elkaar werden behandeld, met het gevaar dat hun relatieve gewicht en de onderlinge samenhang uit het oog werd verloren. Voorts merkt zij op, dat bij alle punten waarover men het eens werd, het voorbehoud gold dat de bevestiging ervan afhing van de uiteindeliike algehele overeen komst. Delicate problemen Na een uitvoerig overzicht van de vele problemen die de Brusselse on derhandelingstafel zijn gepasseerd, vangt de commissie haar waarde oordeel aan met een verwijzing' naar het uiterst ^gecompliceerde karakter van de onderhandelingen. JHet totaal van de besproken problemen, de ori ginele aard van sommige ervan (het Gemenebest, de Britse landbouw, de Europese Vrijhandels Associatie) en de moeilijkheid om twee zo veelom vattende complexen als het geheel der Britse verplichtingen en de be palingen van het E.E.G.-verdrag met elkaar in overeenstemming te bren gen, deden voor de beide partijen uiterst delicate problemen rijzen. De commissie verklaart, dat als gevolg van een overig°pc normale onderhandelingstaktiek veel punten DEN HAAG, 4-3. De schade die de winter aan de Nederlandse natio nale economie heeft toegebracht, is nog niet te kwantificeren, zo heeft de algemeen voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, de heer H. J. de Koster, maandag middag in een persbijeenkomst mee gedeeld. Hij sprak evenwel de ver wachting uit, dat de schade zeer hoog zal oplopen en mogelijk een omvang zal aannemen die de materiële schade van de overstromingsramp gaat over treffen. „De winter heeft overal toegesla gen". zó zeide de heer De Koster. Hij schatte met name de achterstand in de bouwnijverheid op een periode van drie en een halve maand. Door de vorst is in deze bedrijfstak de produktie van twee en een halv« maand verloren gegaan en daarbij komt het verlies door brand, dat me' de bouwcapaciteit van een maanc overeen zal komen. De heer De Koster voorzag dar ook, dat in de komende periode dr moeilijkheden op de bouwmarkt he eerste probleem zullen vormen. Ir dit verband wees hij er op dat dc voorrang van de woningbouw vooi de industriële projecten wel eem blijvende nadelen zou kunnen heb- van minder belang (b.v. op het ge bied van de douanetarieven) open zijn gebleven, hoewel oplossingen geenszins uitgesloten waren. Ander zijds moet echter ten aanzien van b.v. het grote probleem der blanke Gemenebestlanden (Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland) worden op gemerkt, dat een oplossing voor de graanafzet van die landen nog niet' zou hebben betekend dat bij andere produkten (zuivel) geen nieuwe moei lijkheden zouden zijn gerezen. PARIJS, 4-3. - In verscheidene Franse steden trokken maandag sta kende mijnwerkers door de straten die hun misnoegen over de vorde- ringsbesluiten van de Franse rege ring niet onder stoelen of banken staken. In de grootste steenkolencentra in noord- en oost-Frankrijk had de po litie maatregelen genomen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, maar zij behoefde niet in actie te komen. De ongeveer 240.000 mijn werkers in de genationaliseerde steenkolenindustrie staakten maan dag voor de vierde achtereenvolgen de dag. Zij eisen, zoals bekend, een Iconsverhoging van elf procent, kor tere werktijden en betere pensioen regelingen. De regering heeft bij de creet de arbeiders gevorderd, maar deze hebben reeds laten weten, dat zij daaraan geen gehoor zullen ge ven. Zij kunnen daarvoor gevange nisstraffen of een boete krijgen. Tot een werkelijke krachtmeting kwam het maandag echter nog slechts in het steenkolenbekken van Lotharin gen. In het noorden as ds maandag een normale rustdag. Volgens vak bondsleiders was de staking ondanks de regeringsbesluiten vrijwel volle dig. ben„ De moeilijkheden om vergun ning voor industriële bouw te krij gen, zou er in sommige gevallen wel eens toe kunnen leiden, dat onder nemers voor hun nieuwe projecter zullen moeten gaan uitzien naar mo gelijkheden om over onze grenzen tc bouwen. Zweeds diehteresje STOCKHOLM, 4-3De twaalfjari ge Ylva Nilsson uit Stockholm, die al op vierjarige leeftijd lezen kon en als zevenjarige haar eerste gedicht schreef, zal binnenkort een verza meling gedichten van haar hand in druk zien verschijnen. Een uitgever deed haar het aanbod nadat zij in een televisie-programma was opge treden. Ylva leest graag gedichten en speelt viool als zij haar huiswerk voor school klaar heeft en verder houdt zij van paard rijden. Op de vraag wat haar schoolgenoten van haar denken antwoordde ze heel openhartig: „Ze noemen me het ge nie, maar ze vinden me natuurlijk vervelend Ten aanzien van de Britse land bouw verklaart het rapport dat een zekere mate van overeenstemming was bereikt over de definitieve pe riode (na 1970), maar het belang dat de gemeenschap hechtte aan doel treffende overgangsmaatregelen men niet dient te onderschatten. Daarbij komt nog, dat de zes E.E.G.-partners zelf nog geen overeenstemming had den kunnen bereiken over de uitleg van de zo belangrijke financiële re gelingen op landbouwgebied. Zowel in het noorden ais in het oosten van het land hielden de sta kers maandag massabijeenkomsten. In Forbach, nabij de -grens met Saar land, waren vijfduizend mijnwerkers op het marktplein samengestroomd met spandoeken waarop te lezen viel: „48 uur loon voor een 40-urige werk week" en „alle mijnwerkers één". Nadat enkele vakbondsfunctionaris sen het woord hadden gevoerd, trok de menigte naar het stadhuis om een resolutie te overhandigen. Doodvonnissen in Parijs PARIJS. 4-3. Het militaire ge rechtshof in Parijs, dat de aanslag behandeld die vorig jaar augustus le Petit Clamart cp De Gaulle is ge pleegd. heeft de 36-jarige luitenant kolonel Jean-Marie Bastien-Thiry maandag ter dood veroordeeld we gens poging tot moord. Ook de - gedeserteerde - luitenant Alain Bougrenet de La Tocnaye en de voormalige valschermjager Jac ques Prevost werden ter dood ver oordeeld. Bougrenet de La Tocnaye is 37 jaar en Prevost 32. HELCHTEREN, 4-2. Maandagmid dag omstreeks kwart voor twee is op die Schietramge bij Helch'teren in Belgisch Limburg een Nederlandse straaljager neergestort. De Belgische piloot, een officier-leerling-vlieger, kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde tijdens schietoefeningen. Door tot nog toe onbekende oorzaak kon de piloot het vliegtuig na een duik niet meer op trekken. Het vliegtuig viel t plet ter. De straaljager was een F 84 F- Thunderstreak. Jongen verdronken KERKRADE, 4-3. Te Simpelveld is maandagmorgen na urenlang dreg gen het lijkje gevonden van de ne genjarige Pierre Brouwers, die zon dagmiddag vermoedelijk bij het 'spe len in de IJserbeek te Simpelveld was gevallen. Zondagavond werd het 'knaapje, dat men aanvankelijk bij familie waande, vermist. Politie, brandweer en burgers zijn toen gaan dreggen; .men is hiermee de hele naoht doorgegaan. Bidault voor Britse t.v.: Grote achterstand in bouwnijverheid behoeve van het vrije Frankrijk". „Keurt de Nationale verzetsraad het. terrorisme goed"? Bidault reageerde hierop met het volgende: „Drie jaar lang heeft het regime van Vichy mij beschouwd als een terrorist en ik moet zeggen dat dat veel zwaarder en moeilijker ie dragen was dan mijn huidige positie. Beschuldigingen van terrorisme", al dus Bidault, „zijn niet ernstig als het grootste deel van wat gewelddaden worden genoemd in feite verzinsels van de politie zijn. Wat mij betreft verwacht ik dat het gezonde ver stand het de Fransen wel duidelijk zal maken dat zij bedrogen worden". „Nog een leugen" De verslaggever herinnerde Bi dault eraan, dat het militaire tribu naal van de Nationale verzetsraad in oktober van het vorig jaar De Gaulle ter dood had veroordeeld omdat hij een verrader was. „Dal zegt de Fianse regering", aldus Bidault, „en hel is alleen maar nog een leugen". „Maar wilt u dan helemaal geen terrorisme"? Bidault: „Men kan hier evenmin een antwoord op geven als twintig jaar geleden. Maar - en dit geldt voor wat wanhopige mannen zouden kunnen doen - in de Verklaring over de rechten van de mens wordt gezegd, dat men bij een tirannie in laatste instantie de plicht heeft om in opstand te komen. Ik meen echter dat het hier om een zaak gaat waar over men pas na rijp beraad een be slissing kan nemen. Ik kan niet we ten wat de Fransen denken. Twintig jaar geleden bestond eenzelfde situa tie en toen zag het huidige staats hoofd niets verkeerds hierin". Bidault zei verder dat de wijze waarop hij zijn organisatie vanuit het buitenland draaiende hield en de bronnen van de hiervoor benodigde gelden „beroepsgeheimen" waren. PARIJS, 5-3. Dc meeste Franse bladen hebben vandaag het bericht over het vraaggesprek van de B.B.C. met dc anti-Gaullistische verzetslei der Bidault, zonder commentaar ge geven. Alleen de rechtse „L'Aurorc" sprak van een „nieuwe crisis tussen Londen en Parijs". Zuidwestenwind Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met veranderlijke be wolking en voornamelijk in de kust gebieden plaatselijk mist; zwakke tot matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest; vannacht vrijwel nergens vorst meer, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 6 maart. Zon op 7.17, onder 18.27. Maan op 14.14, onder 5.40. 7 maart. Zon op 7.15, onder 18.29. Maan op 15.20, onder 6.18. Volle maan: 10 maart te 8.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 maart 12.29 n.m. n.m. 7 maart 0.54 v.m. 13.41 n.jn. BROUWERSHAVEN 6 maart 12.20 n.m. n.m. 7 maart 0.55 v.m. 13.24 n.m. Springtij: 12 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied boven Duitsland dat het weer in west-Eu ropa beheerst verplaatste zich in de afgelopen vierentwintig uur nog iets naar het zuiden en kreeg een be langrijke versterking dn de omge ving van Spanje. Door deze ontwik keling begon vochtiger lucht van de Golf van Biscaje uit naar Frankrijk en Engeland te stromen. Het front dat deze lucht begrenst, naderde van morgen langzaam 't zuidwesten van het land. In het gehele westen van het land nam daardoor de bewol king toe. Het toenemen van de voch tigheid en van de zuidelijke wind had tot gevolg dat de temperaturen in de afgelopen nacht niet zo laag meer waren als de voorgaande nach ten, de laagste temperatuur werd geno t eerd te Eel de en bed roeg min 3 graden. Langs de westkant van de Britse eilanden trekt een' diepe de pressie naar het noorden. De fron ten er van veroorzaken enige daling van de luchtdruk op de Britse eilan den, daardooy zal de wind in ons land nog iets toenemen uit zuidelij ke richting, in de komende nacht zal geen vorst van betekenis meer voorkomen, en daardoor gaat ook het etmaal-gemiddelde van de tem peratuur nog wat verder omhoog, hetgeen een verdere wegdooiïng van de sneeuw zal bevorderen. De re genkansen blijven klein. De Zweedse boer op de foto, die zijn land in de omgeving van Malmö heeft, is blij dat de winter is geweken. Nu nadert het voorjaar werkelijk, dacht de fotograaftoen hij een olifdnl voor de ploeg zag lopen. De olifant „Nikko" die van het circus na de koude ook weer eens in de buitenlucht kwam, vond het een uitje en de boer, hij ploegde voort. LONDEN, 4-3. In een televisie-uit zending van de B.B.C. heeft Georges Bidault. ex-premier van Frankrijk en leider van dc anti-Gaullistische nationale verzetsraad, verklaard, dat h(j genoeg steun kan krijgen om pre sident De Gaulle ten val te brengen. Het uitgezonden vraaggesprek met Bidault was enkele weken geleden „ergens in west-Londen" opgenomen. De B.B.C. wilde geen nadere bijzon derheden geven en liet alleen weten, dal zij niet wist waar hij nu was. „Meent u dat u genoeg steun kunt krijgen om de regering-De Qaulle omver te werpen?", zo vroeg de ver slaggever Bidault. „Ja zeker"', antwoordde deze. In de eerste plaats is politieke strategie gebaseerd op de fouten van de te genstander en De Gaulle's fouten zijn frappant". Op rle vraag hoe hij zijn aanhan gers in Frankrijk docht te kunnen mobiliseren, antwoordde de ex-pre mier: „Met de middelen die ons door het dictatoriale bewind gelaten wor den. Dat wil dus zeggen: via illegale publikaties zoals die, welke ik ruim twintig jaar geleden samenstelde ten Slotuitkeriiig iiielkprijsgarantie 1961-1962 DEN HAAG, 4-3. Minister Marij- nen zal aldus deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mede de melkprijsgarantie 1961/1962 finan cieel doen afwikkelen met een slot- uitkering van ongeveer 46 cent per 100 kg in het melkprijsjaar 1962/1962 afgeleverde melk (20 cent per 100 kg melk, vermeerderd met 7 cent per procent vet per 100 kg melk). Tot nu toe is aan voorschot op de eindafrekening ongeveer f 3,70 per 100 kg melk betaald (f 1,90 per 100 kg melk, vermeerderd met f 0,47 per procent vet per 100 kg melk). Aan gezien uit het Zuivelfonds f 0,10 per 100 kg teveel aan voorschotten is uitgekeerd, zal dit bedrag worden verrekend met de hiervoor genoem de slotuitkering. De rechthebbenden kunnen de slotbetaling binnen een maand tegemoet zien. De hoeveelheid melk, waarop de garantie van toepassing 'is, heeft ge- durende het in november van het vorig jaar geëindigde melkprijsjaar 1961/1962 ruim 6,5 miljard kg bedra gen. De volle garantie f 28,10 per 100 kg melk met 3,7 procent vet strekt zich evenwel uit tot 5,1 mil- Militair slachtoffer van (le koude ARNHEM, 4-3. De 19-jarige uit Arnhem afkomstige militair G. M. M. J. Janssen is dood aangetroffen in een in aanbouw zijnde flat in Hannover. Werd aanvankelijk aan zelfmoord gedacht, thans staat vast dat J. door bevriezing is omgekomen. J. was be gin vorige week niet van zijn week eind verlof teruggekeerd bij zijn on derdeel op de vliegbasis Twente. De militair die naar zijn mieisje in Harmover was gegaan schijnt daar geen onderdak te hebben kunnen vinden en zijn toevlucht te hebben gezocht in de flat, waar hij de koude niet heeft kunnen dóórstaan. jard kg, waarvan de opbrengst op f 22,761 per 100 kg is berekend. Dien tengevolge is de bijbetaling uit het Landbouw-Egalisatiefonds op de ge garandeerde hoeveelheid bepaald op f 5,339 per 100 kg. Over de 6,5 mil jard kg is dit f 4,098 per 100 kg. Het totale met de melkprijsgaran- tenom het hoefijzervormig verblijfs- Prinses Margriet zingt in musical DEN HAAG, 4-3. Prinses Margriet temidden van rijen vrolijke vriendën en vriendinnen, schitterde maandag avond in de musical „The Boy Friend" van Sandy Wilson in de Scheveningse Kurzaal. Deze opvoe ring gesohiedd'e door de toneelclub van vrouwelijke studenten in Lei den. Koningin Juliana en prinses Bea trix, die ergens op de negende rij met minister Beerman tussen het gala-publiek hadden plaats genomen, ■genoten volop van dit bijzonder ko mische muziekspel, dat de tijd in de „Roaring Twenties" terugzet. Tijdens carnaval nog wel en dat in een meisjespensionaat in Nice. Hetgeen natuurlijk leidt tot een reeks amou reuze verwikkelingen, waarin 'het charmante en als een lijster zingende dienstmeisje Hortense, gespeeld door prinses Margriet, schalks dartelt. In Rome beginnen volgende week besprekingen tussen Amerikaanse en Russische geleerden met het doel te komen tot het uitvoeren van een pro gramma van samenwerking bij hel ruimte-onderzoek, waarover beide landen het vorig jaar eens zijn ge worden. Aan paus Joannes XXIII is de Eugene Balzanprijs 1963 voor vrede en menselijkheid toegewezen. Sjoukje Dijkstra heeft in Cortina d'Ampezzo de wereldtitel kunstrij den geprolongeerd. - Foto: tijdens de huldiging v.l.n.r. de Francaise Nicole Hassler (3), Sjoukje en de Oostenrijkse Regine Heitzer (2).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1