EEN MINISTER GEVRAAGD ASPIRIN ASPIRIN® Rassenprobleem uiteindelijk godsdienstig waagstuk DE OESTERPROEF IN VEERSE GAT Nederland bezit nog 970 molens Jeugdpuistjes Herderlijk schrijven Herv. Kerk DEN' HAAG, 2-3, In laatste instan tie is het rassenprobleem en gods dienstig vraagstuk. Het geloof in God, de Vader van onze Heer Jezus Christus, staat er bij op het spel. Dit staat in een herderlijk schrijven van de Generale Synode van de N'ed. Hervormde Kerk, dat verschenen is onder de titel: „Het rassenvraag stuk". Het schrijven komt tot de gedach te, dat het voor de toekomst beslis send is, of blanken en niet-blanken tot een menselijke ontmoeting zullen komen. Als het om menszijn gaat, moet worden geleerd - dat zal een leerschool van vele jaren zijn - dat de kleur van het hart belangrijker is dan de kleur van de huid. Waar het gevaar van toenemende span ningen voor de deur ligt en ook in ons land zo nu en dan over de drem pel komt, is het nodig dat de kerk zich niet alleen op het probleem van de rassenverhouding bezint, maar ook duidelijk haar positie ten op zichte van dit probleem bepaalt, al dus het schrijven. In haar beschou wingen heeft de synode ook het ras als biologisch en psychisch ver schijnsel onder de loep genomen. Geconcludeerd wordt, dat vermen ging van vijf mensenrassen zonder meer mogelijk is. Eenheid In een beschouwing over wat de bijbel over dit probleem zegt, con cludeert het schrijven, dat het enige dat vast staat is, dat God uit één enkele het gehele menselijke ge slacht heeft gemaakt, dat hij de mens heeft geschapen naar zijn beeld, en dat dus iedere mens, welk gezicht hij ook heeft en welke taai hij ook spreekt, een beelddrager Gods is, geschapen om door God ge kend te worden en God te kennen. Ei- is een eenheid in het menselijk geslacht en deze eenheid is van on eindig veel grotere betekenis dan de verscheidenheid. Het wegvallen van de koloniale verhoudingen opent nieuwe mogelijkheden voor de kerk van Christus om in alle volken, ras sen en culturen de mens te ontmoe ten. Diep beschamend wordt ge noemd dat de kerk vaak de eenheid van heel het menselijk geslacht en de medemenselijkheid heeft verge ten om te worden tot een slechte christelijke imitatie van staat, volk en ras. Het is volgens het herderlijk schrijven eveneens diep beschamend dat men in kringen buiten de kerk vaak meer oog heeft voor de con crete medemenselijkheid dan vele christenen. Er zijn humanisten die in dit opzicht de christenen in ge breke stellen. Vier taken Vanuit de gemeenschap in Chris tus noemt het schrijven vier taken: 1. Alle rassendiscriminatie in het leven van elke dag bij onszelf en bij anderen veroordelen en be strijden als een miskenning en verstoring van het werk van Christus. 2. Het ontmaskeren van bepaalde rasbeschouwingen, die zich aan dienen als wetenschappelijk, als gevaarlijke mythen. 3. Het opruimen van alle mogelijke BURGH IJsclub Haamste(|e-Burgh hield vergadering De üsclub Haamstede-Burgh hield in hotel „Het wapen van Burgh" een algemene ledenvergadering waar voor grote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer M. Evertsc, haalde dit record-bezoek in zijn ope ningswoord neg eens aan en zeide dat dit maar zelden is voorgekomen. In een korte beschouwing memo reerde de voorzitter alle ysgenoe- gens die er gedurende de ijsperiode zijn voorgevallen. Diverse ijswedstrijden zijn gehou den ,doch om het ieder naar zijn zin te maken is ook op het ijs erg moeilijk. De laatste ijsdagen moest 25 cent extra betaald worden, om dat de kosten omhoog liepen en de inkomsten gaan overtreffen. Dank bracht de voorzitter aan enkele land bouwers uit de omgeving, te weten de heren A. van Zuijen en J. Frie- derichs die met hun trekkers de ijs vloer in conditie hielden. Ook de heer P. van Dongen kreeg een dank woord voor het gebruik van de grote wegenbezem. Nog steeds is de me ning van de voorzitter dat deze ijs baan een der mooiste van het eiland is. De secretaris, de heer M. C. Ge- leijnse, deelde mede dat de konink lijke goedkeuring is aangevraagd. De leden gingen akkoord om, na raadpleging der statuten het aantal bestuursleden op zeven te handha ven, doch daarnaast een zevental baancommissarissen te benoemen. Het ledental, dat rondom de 440 schommelt, rechtvaardigt dit besluit dan ook volkomen. Als baancommis- saris(esse) worden aangewezen de dames Tonny Flohil en Nelly Hanse en de heren Hans Dalebout, Rinus van Dongen, Joop Hanse, Martien Hart en Job v. d. Weel. Deze men sen 'krijgen als taak het bestuur be hulpzaam te zijn bij baan- en wed strijd werkzaamheden. Andere leden hebben reeds op de baan bewezen dat ze ook hun handen uit de mou wen durven te steken bij sneeuw- schuiven enz. Verschillende wensen Na de pauze worden een aantal wensen naar.voren gebracht door de leden. Gevraagd werd om de con sumptietent meer open te stellen, vooral des avonds. Het blijkt dat er nog leden op de baan rondtoeren die de helft van hun contributie nog maar betaald hebben. Dit houdt in dat het volgend jaar iedereen het toegangsbewijs zichtbaar zal moeten dragen. Vaste banken zullen ge maakt worden voor het aanbinden der schaatsen. Ook aan het pad naar de consumptietent zal aandacht ge schonken worden. Het instellen van een wedstrijdcommissie zal overwo gen worden. Een der leden dankte het bestuur voor de goede zorgen die ze aan de baan besteedde. Het BRUINISSE Succesvolle afsluiting Veilig Verkeerscursus Tc Bruinisse had vorige week de cindles plaats van de hier gehouden verkeerscursus. De voorzitter van de afdeling Bruinisse van de Bond voor Veilig Verkeer, de heer L. Padmos, sprak er in zijn openingswoord zijn vreugde ever uit, dat aan deze cur sus een 50-tal personen had deelge nomen, een hoog percentage voor een dorp als Bruinisse. Hij dankte de lieer Pipping die dc cursus had willen geven. Daarna word aan iedere cursist een drietal formulieren uitgereikt, waarop in totaal 65 vragen moesten worden beantwoord. Niemand kon deze vragen geheel foiftloos beant woorden; dc heer H. J. Smit echter had slechts twee fouten. No. 2 en 3, resp. de heer W. Kik en mevrouw Petter. hadden ieder 5 fouten, no. 4 en 5, resp. de heer M. Jumelet en mevrouw Gerritsen hadden elk 6 fouten. Daarna volgde een viertal personen met 7 fouten. Verder klom het aantal fouten geleidelijk, zonder echter verontrustende vormen aan te nemen. De prijswinnaars mochten telkens kiezen uit een aantal daarvoor be schikbaar gestelde reclame-artike len. Nuttige kennis Burgemeester C. H. van de Linde sprak er zijn voldoening over uit dat zovele inwoners uit de gemeente de cursus hadden gevolgd. Voor het nut daarvan behoeft niet te worden ge pleit. Het toenemende snelverkeer eist dat iedere weggebruiker ver- kersregels en verkeerssituaties goed kent. Het verheugde hem dat was gebleken dat men in Bru ernst met deze zaak maa'kt. Hij dankte adju dant Pipping en wachtmeester v. d. Velde voor alles wat zij in het be lang van de gemeenschap hadden willen doen. Adjudant Pipping ant woordde hierop dat. wat hij en zijn mannen hadden igedaan, met vreug de tot een goed einde was gebracht. Hij toonde zich bereid een volgend seizoen weer door te gaan met nieu we lessen. De prijsuitreiking was in handen van de heer S. J. P. Jumelot. Burgemeester van de Linde bood daarna adjudant Pipping een ets aan als herinnering aan de cursus avonden. De voorzitter- heeft daarna alle leden, maar in het bijzonder de heren van de rijkspolitie bedankt, terwijl hij de hoop uitsprak dat met dezelfde animo eind 1963 opnieuw een cursus zal worden gehouden. feitelijke wanbegrippen en mis verstanden ten opzichte van ras en rasverschillen. 4. Het onderzoeken van de psycho logische achtergronden van het rasbesef. KERKNIEUWS Ledenvergadering Geref. Gemeente te Bruinisse Vorige week vergaderden de leden van de Gereformeerde Gemeente al hier onder leiding van ouderling L. van de Velde. Door diakenen en ker- keraad werd een overzicht gegeven van de ontvangsten en uitgaven in het afgelopen jaar 1962. Medege deeld werd dat in 1962 de nog op de kerk rustende schuld geheel kon worden afgelost. De kerk werd in 1949 (na de oorlog) gebouwd. De kos ten waren toen plm. f 165.000, welk bedrag slechts gedeeltelijk door het Rijk werd vergoed. Nadien moesten nog verschillende verbeteringen wor den aangebracht en werd een ander systeem van verwarming toegepast, zodat de totale kosten wel plm. f 200.000 hebben bedragen. Een beroep werd uitgebracht op ds. Chr. van de Woestyne, uit Bar- neveld. Ingezonden mededeling Stramheid en Pijnen vallen van D at met de kleine dagelijkse dotle Krnaehen. Ja- met Kruschen drijft U die on dragelijke pijnen uit uw ledematen. Dat doet de aansporende werking op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten .On zuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs natuurlijke weg afgevoerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. Doodstraf voor Belgische moordenaar AARLEN, 2-3. René Hebrant, die zichzelf ,.de grootste moordenaar van België" heeft genoemd en zich de bijnaam in de Belgische pers heeft verworven van „het monster dei- Ardennen" is in Aarlen (Belgisch Luxemburg) ter dood veroordeeld. Hij was beschuldigd van drie moor den, twee roofovervallen en een se rie diefstallen. Hebrant had reeds 17 jaar in de •gevangenis doorgebracht voor een dubbele moord, die hij in 1943 had gepleegd. Provinciaal bestuur van Zeeland zet standpunt uileen MIDDELBURG, 1-3. Het provin ciaal bestuur van Zeeland heeft in een brief aan de minister van ver keer en waterstaat rijn standpunt over de te nemen oesterproef in het Veerse Gat uiteengezet en met klem aangedrongen op een snelle uitvoe ring van de werken. De brief .waarvan een afschrift werd verzonden aan de overige mi nisters en staatssecretarissen, de le den van de Staten-Generaal en de leden van de Provinciale Staten van Zeeland, bevat 11 punten, die vrij- Jaarvergadering Vereniging Geref. Schoolonderwijs verschil in kunst- en schoonrijden komt ter sprake. Een volgend jaar zal én in Haamstede èn in Burgh een bord geplaatst worden waarop te aien zal zijn of de baan open is. Mu ziek op de baan is wel leuk maar kostbaar. Aandacht zal besteed wor den aan het laten rijden van ver plichte figuren in wedstrijdverband. Deze zomer zal getracht worden de bodem van de ijsbaan wat te egali- Ingezonden mededeling BRUINISSE, 1-3. De Vereniging tot Bevordering van Gereformeerd Schoolonderwijs hield haar jaarver gadering in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. Nadat gezongen was Psalm 25 2 en 10 ging de voor zitter, de heer M. Krygcr, voor in gebed. Gelezen werd Mattheus 21 1-17. Naar aanleiding van dit Schriftge deelte sprak de voorzitter een ope ningswoord, waarin jiij zich nader bepaalde tot het tekstwoord1 „Uit de mond der zuigelingen en der jonge kinderen hebt Gij Uw lof toebereid". Dit woord uit Psalm 8, door Jezus geciteerd, wilde hij ook toepassen om d'e noodzakelijkheid aan te tonen van het volgen van christelijk school onderwijs. De taak van de school is en blijft de kinderen te leren de lof des Heren te verkondigen. De penningmeester, de heer L. bij de Vaate, kon bij zijn jaarverslag optimistische geluiden laten horen. Was er enige jaren geleden sprake van een ernstig tekort ,door de op brengst van twee Unie-collecten resp. opbrengend f 1100 en f 1057, kon dit tekort worden weggewerkt, de kasgeldlening ad f 2000,wor den afgelost, waarna nog een saldo resulteert van f 948,20. Deze rekening was nagezien door de heren P. J. Willemse, M.a Meeuw- sen en L. van den Ouden. Het aantal kinderen dat d1 esehool bezocht was gemiddeld 125, dat be tekent dat de plaats van de vierde leerkracht voorlopig geen gevaar loopt. De leerkrachten Wat de leerkrachten betreft ver keert de school in een noodpositie. Na het vertrek van mej. Bea de Waal naar Tholen, werd veel gead verteerd, maar niemand kwam op dagen om de vakante plaats te ver vullen. Voor een maand zal tijdelijk een onderwijzer aan de school werk zaam zijn. Dankbaar werd herdachl hoe mevr. Gerritsen van september tot januari tijdelijk aan de school werkzaam was. De leerlingen van dé laagste klas sen van de school bezochten „De Ef- teling"; met de oudsten werd een reisje naar Amsterdam (Schiphol) en omstreken gemaakt. Het schoolspa- ren leverde f 1150 op. De leerlingen verkochten zegeltjes voor „Sonne- vanck f 262,50. Kinderpostzegels f 606; voor „Bartimeus" f 313,15, ter wijl in een middag f 200 voor „Het Dorp" werd bijeen gebracht. De voorzitter herdacht de overle den leden A. van Ree en H. Huizer. De heer L. J. Hoogerheijde werd met algemene stemmen als bestuurslid hei*kozen. Het bestuurslid W. van den Berg Dz. sloot, nadat de rondvraag niets had opgeleverd en gezongen was Psalm 118 7, met 'gebed. wel alle pleiten voor een doorgaan van de te nemen proef, waarvoor de minister zeer binnenkort de eindbe slissing zal nemen. Zelfs wanneer deze proeven niet naar volle tevre denheid zullen slagen, zijn de kosten - door Rijkswaterstaat begroot op f 12,5 miljoen voor de waterbouw kundige werken en f 2,5 mil joen voor de inrichtimgs- en exploitatiekosten gedurende de eerste vijf jaar - geen weggegooid geld geweest, omdat dan naar het ooi-deel van het college van Ged. Staten het inlaatwerk kan wor den gebruikt voor de verzoeting van het Veerse Gat, waartoe anders bijv. een gemaal zal moeten worden ge bouwd. Drie miljoen per jaar Volgens klassieke methodes zal in het ontworpen proefbassin een pro- duktie worden bereikt van 3 miljoen oesters per jaar. De in het labora torium van Wemeldinge genomen proeven impliceren echter de moge lijkheid om op andere wijze de oes terteelt te bedrijven, waardoor de produktie aanmerkelijk kan worden opgevoerd. De opbrengst aan oesters in de eerste vijf jaar wordt op ruim 3 miljoen geschat, wat dus de ex ploitatiekosten overtreft, terwijl na vijf jaar de opbrengst per jaar hoger kan worden geraamd en wel met 1 miljoen gulden. De opbrengsten zul len dus de kosten verre overtreffen zodat een investering is gerechtvaar digd. Aldus Provinciale Staten van Zeeland. „De Hollaudsche Molen" 1 doet de koorts dalen 2stilt de pijn bi] griep 3activeert het organisme daarstaat BAYER, achter Duizend tot vijftienhonderd revo lutionairen uit Latijns-Amerika heb ben vorig jaar in Cuba een oplei ding in sabotage- en gueriHa-activd- tedt gehad. Ook dit jaar is al een aantal Zuid-Amerikanen voor het zelfde doel in Cuba aangekomen. ARNHEM. Mr. J. Meynen, presi dent-directeur van de A.K.U:. heeft in een vergadering van de onderne mingsraad van dit bedrijf in Arn hem verklaard, dat de Nederlandse officiële en publieke opinie over het verschil van mening over de toetre ding van Engeland tot de E.E.G. wel wat eenzijdig vóór het Engelse en tégen het Franse standpunt partij kiest. AMSTERDAM, 2-3. „De Holland- sche Molen", vereniging tot behoud van molens in Nederland, heeft za terdagmiddag in Krasnapolsky in Amsterdam onder voorzitterschap van ir. Stokhuyzen haar algemene ledenvergadering gehouden, waarop tevens het veertigjarig bestaan van de vereniging werd gevierd. Vertegenwoordigers van enkele ministeries luisterden de bijeen- Kasteel Borgharen „Europa-huis" MAASTRICHT, 1-3. De Commis- sa ris der Koningin in de provincie Limburg dr. F. Hoeben, heeft het monumentale kasteel Borgharen bij Maastricht geopend voor het volks- hogeschoolwerk in Limburg. Het kasteel is ingericht in, samenwer king met de streekkring „Limburg Gemeenschapsoord". Het heeft de naam „Europa-huis" gekregen, om dat in de cursussen die de volksho geschool hier zal gaan geven, de na druk zal worden gelegd op de Euro pese saamhorigheidsgedachte. De Europa-cursussen zijn voor 1963 x-eeds volgeboekt. ANTI-HONGER- EN ZOMERZEGELS 1963 DEN HAAG, 1-3. In het raam van de antï-honger-actie van de Ver enigde Naties zal de P.T.T. op 21 maart twee bijzondere postzegels zonder toeslag uitgeven in de waar den van 12 cent en 30 cent. Op de zegels - die zyn ontworpen door dc esthetisch adviseur van P.T.T. Chi-is- tiaan de Moor - zyn drie korenaren met op de achtergrond een wereld bol afgebeeld. Voorts is als rand schrift opgenomen „Naar een •we reld vry van honger". De zegels zullen in raslerdiepdruk worden vervaardigd. De kleuren van de 12 cents-zegels zijn geel en blauw die van de 30 cents-zegels geel en rood. Dc zomerzegels 1963 zullen op alle posbinrfch tingen worden verkocht van 24 april t.m. 15 juni 1963. De opbrengst van de toeslag op deze serie wordt door de Stichting Comité voor de Zomorpostzegels uit gekeerd aan landelijke en regionale instellingen voor volksgezondheid, maatschappelijk werk en cultui-ele doeleinden, die daarmee de projecten financieren die niet op andere wijze tot stand konden komen. De vijf zegels vertonen in Neder land voorkomende molcntypen. Zij zijn ontworpen naar foto's van Cor van Weele te Amsterdam, die - in samenwerking met de fa. Enschedé - ook de tekst en waardcaanduiding op dc zegels verzorgde. komst met hun aanwezigheid op. Uit het op de jaarvergadering uit gebrachte 39ste jaarverslag - niet het 40ste omdat in 1945 geen jaar vergadering werd gehouden - blijkt dat het aantal nog aanwezige mo lens per 1 februari van dit jaar op 970 kan worden gesteld. Hiervan worden 315 nog als wei-kende mo lens aangemerkt. Over het aantal waterradmolens waren nog te wei nig gegevens bekend om een be trouwbaar cijfer te kunnen noemen. In het afgelopen jaar werden weer een aantal molens behouden en wel 5 iin Groningen, 8 in Friesland, 4 in Drente, 5 in Overijssel, 6 in Gelder land, 23 dn Zuid-Holland, 6 in Zee land, 9 in Noord-Brabant en 3 in Limburg. In Utrecht openen zich, aldus het verslag, voor drie molens goede perspectieven. Geen toeslag voor melkveehouders DEN HAAG, 2-3. Minister Marij- nen (landbouw en vissery) meent dat er onvoldoende aanleiding is de eventuele hogere kosten voor de melkveehouders als gevolg van de strenge winter te compenseren door een tijdelijke verhoging van de richtprijs voor melk. De minister deelt dit mede in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van der Zan den (KVP). De minister zegt in zijn antwoord verder dat de extra kosten moeilijk zijn te ramen. Ook wijst hij er op dat zich de laatste maanden „een niet onbelangrijke verbetering" in de afzet van de zuivelprodukten heeft voorgedaan, die hoofdzakelijk aan de aanhoudende vorst moet worden toegeschreven. In de berggebieden van Japan ligt de sneeuw tot veertien meter hoog. 178 Japanners hebben dn ja nuari en februari tengevolge van sneeuwstormen het leven verloren, terwijl er zes worden vermist. Er tvaren 288 gewonden. GENEVE. De Sowj et-Unie heeft op de ontwapeningsconferentie in Ge- nève laten weten dat zij niet verder met het Westen wil onderhandelen over de bijzonderheden van een kernstopverdrag als er niet eerst overeenstemming is bereikt over het aantal inspecties ter plaatse in het kader van een dergelijk verdrag. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Vijf personen zijn gewond geraakt toen de* bestelauto, waarin zij zaten, op de bochtige en smalle Schaandijk tussen Rotterdam en Capelle aan den IJssel slipte en tegen een tegemoetkomende bus van de R.E.T. sloeg. DEN HAAG. Bij alle records en opmerkelijke voorvallen door de langdurige en pittige winter voegt zich het heugelijke feit, dat de Ne derlandse ijsbex-ichtendienst van de Rijkswaterstaat voor het eerst in de maand febi-uari, zij het op de aller laatste dag, het vijftigste ijsbericht voor de binnenvaai-t uitzond. HENGELO. Op het erf van zijn boerderij aan de Gi-obbenweg even buiten Hengelo, is de 79-jarige G. J. Grobben door de disselboom van een achteroverslaande boerenwagen op getild en vervolgens tegen de grond gesmakt, waardoor hij een nekwer- vel bx-ak en kort nadien overleed. STADSKANAAL. De familie Hos- pers in Stadskanaal heeft ternau wernood het vege lijf kunnen red den uit haar woning, die plotseling in lichtelaaie stond. AMSTERDAM. Het een feestelijke voorstelling is in het Du Midi-thea- ter te Amsterdam het feit gevierd, dat de musical verfilming van West- side Story een jaar lang onafgebro ken in deze Amsterdamse bioscoop heeft gedraaid. DIEBERGEN. De Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk zal trachten een oecumenische werk groep te voi-men, in welke groep ge dachten, zoals die zijn neergelegd in het synodale geschrift „Het vraag stuk van de kernwapenen", verder ontwikkeld kunnen worden. DEN HAAG. De posterijen van de Nederlandse Antillen zullen in het kader van de anli-hongercampagne van de voedsel en landbouworgani satie van de V.N. een bijzondere postzegel uitgeven. BERGUM. In Hax-degarijp is de zesjarige Johan Sluiter uit Hax-de garijp om het leven gekomen, door- dat hij bij het oversteken van de rijksstraatweg Leeuwarden-Gronin- gerx gegrepen werd door een uit de richting Leeuwarden komende truck met trailer. AMSTERDAM. In het Joods histo risch museum te Amsterdam zal van 11 maart tot 12 april, als tweede in een reeks exposities gewijd aan Joodse feestdagen, een tentoonstel ling worden gehouden over Poerim. ROTTERDAM. Een delegatie van het Britse Huil (Kingston-Upon- Hull) zal van 24 t.m. 26 maart een officieel bezoek bx-engen aan Rotter dam. Zij staat onder leiding van de lord mayor G. Frear. AMSTERDAM. De militairen van de twee mobiele colonnes, die 27 uur onafgebx-oken met 110 stralen hebben staanblussen op de reeds maanden lang smeulende vuilnisbelt bij Broek in Waterland, hebben een goede oefening achter de rug, maar hun werk heeft geen enkel x-esultaat ge had. MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 25 februari tol en met 2 maart werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 2,30 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eiex-en werd 1 cent per stuk minder uitbe taald. Ingezonden mededeling drogen in met Purolpoeder.f 1.6Oenfi- De Argentijnsecoureur Juan Gal- vez is zondag tijdens een wedstrijd in Ilavarri verongelukt toen zijn wagen van de weg raakte en vijf maal over de kop sloeg. Feuilleton 57 „O, dat gaat evengoed wel. Maar ik ga ieder jaar naar de winter sport „Wel, kind, laat je niet weerhou den. Ga gerust en amuseer je. Of denk je, dat ik zo kinderachtig zal zijn om te zeggen;, ik wil het niet hebben? Kom nu. Zelfs als we ge trouwd zouden zijn, zou je mijn ze gen hebben. Geniet zoveel als je kunt van het leven, maar sjouw mij niet mee naar die besneeuwde ber gen. Ik houd helemaal niet van zo iets. Misschien ben ik daar teveel een huispiet voor". De verdei-e avond zat Yvonne te mokken. „Wat heb ik eigenlijk aan jou? Dansen kun je nog steeds niet. Wintei-sport houd je niet van. Onze verloving heb je al twee keer uitge steld .Maar in januari gaat die door, hoor? ïk laat me niet meer bepi-a- ten. Als ik terugkom uit Garmisch nou, dan gaat het dooj-, al spring je hoog of laag''. Hij drukte zacht haar hand. „Goed Vonnie, laten we het daar dan maar op houden. Jij gaat lekker skiën in Garmisch en daarna geven we een verlovingsfuif, die klinkt als een klok. Tevreden?" Ze nestelde zich in'zijn armen en hief haar mond op voor een kus. „Toch ben je een schat, jochie dat is het beroerdewie kan cr op jou nu boos worden. 16. Dc volgende moi'gcn toeterde Jan door B. J. TEN WESEPE Piet voor de woning van Sjettie. Even later zat ze naast hem in zijn wagentje. „Waar was je gisteravond ineens gebleven?" vroeg hij. „Ik zag uw verloofde staan, me neer, en ik dacht toen Hij schudde zijn hoofd. „Je moest eöns wat minder denken, Sjettie. Bo vendien zijn we nog niet vex-loofd. Je had rustig op me kunnen wach ten. Ze bijt niet, krabt niet en is ook niet jaloers". „Dat zal dan een ideale vrouw voor u worden, meneer. Ik ben na melijk wel een tikkeltje jaloers, ziet u? En neemt u dit maar van mij aan: iedere vrouw is het op gezette tijden". Jan-Piet antwoordde niet, maar dacht: Kind, je hebt gelijk. Een paar avonden later vroeg Jan- Piet, toen hij met haar naar huis i-eed: „Sjettie, misschien is het on bescheiden, maar hoe oud ben je eigenlijk?" Ze lachte even. „Ik kan natuurlijk zeggen", antwoox-ddc ze bedachtzaam dat. ik twintig ben. Maar dat gelooft niemand, omdat ik al zo lang op dc bank werk. Ik kan ook zeggen: het is niet betamelijk om dames naar hun leeftijd te vi-agen, maar mannen zijn op hun tijd ook nieuwsgierig en als ik het niet zeg, kijkt u het mor gen na in de personcelskartolheek. Dus kom ik cr maar vond voor uit. dat ik bijna vijf en twintig ben". Jan-Piót dacht even na. „Misschien klinkt het evenmin netjes .als wan neer ik een dame naar haar leeftijd vi-aag, maar ik had je op ongeveer 24 geschat. Dus dat komt pi-ecies uit. Maar weet je, waarom ik dit vi-aag?" Ze schudde haar hoofd. „Geen idee". „Hou ine ten goede, Sjettie, maar ik heb je vanmiddag zo af en toe eens bekeken, als je aan je werk was. En ik vroeg me toen af: dat cr nu niet eens een Romeo afkomt op deze niet onknappe Julia". Ze keek hem stom verbaasd aan. „Waar een chef al niet'aan denkt onder werktijd. Behoort dat soms ook tot uw taak, meneer Jansen, om de vx-ouwelijke employé's aan de man te helpen?" Hij schoot in een lach. „Bewaar meik heb wel wat andei-s aan m'n hoofd. Nee, maar tochAls ik denk aan de itypistes, die we zo in de loop der jax-en gehad hebben: Rennie, Geesje, Lies, Dier.lje, Carla en weet ik, hoe die andei-en heetten. Ik ben er al vergeten. Ze zijn hier één, twee jaar en dan stappen ze in de huwelijksboot. Maai- niet alzo met Sjettie van Deutekom. Zeg. je wilt toch geen oude vrijster wor den?" Ze zuchtte onhoorbaar. „Meneer", zei ze zacht, „vindt u het erg. als we van dit onderwerp afstappen? Ikik vind het niet pi-etlig „O, neem me niet kwalijk, Sjettie je hebt gelijk. Het was heel on betamelijk van me om hierover te beginnen. Vergeet het maar". „Och. zo erg is het nu ook weer niet, hoor", vei-goeilijkte ze. „Maai er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat. Misschien een onbeantwoorde lief de, dacht Jan-Piet en op dit moment wist hij in dc verste verte niet, dat hy de spij'kci- op z'n kop had gesla gen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2