POGING OM ADENAUER EN ERHARD TE VERZOENEN Peking en de oorlogs-onvermijdelijkheid Vandaag krachtmeting verwacht bij mijnwerkersstaking in Frankrijk Lentemaand 1963 begon koud in Europa Vasten bij „muur" Rijksgoedkeuring voor bouw gemeentehuis in april verwacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4- maart 1963 119e jaargang No. 19338 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lak.inman Ochtman. Janrtewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: I Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk In dit nummer: Het nieuwe gemeentehuis voor Middenschouwen Moeilijkheden in Bonn 1/ en uw woning .v,. - BONN, 3-3, pe leiders van Ade nauers christen-democratische party zullen maandag (vandaag) op een büecnkomst in Bonn proberen om bondskanselier Adenauer en de mi nister van Economische Zaken van IVest-DuitsIand, Ludwig Erhard, die, zoals gemeld werd, onenigheid heb ben gekregen, met elkaar te ver zoenen. Het fractiebestuur van de C.D.U. komt maandag bijeen. Zowel Aden auer als Ludwig hebben beloofd deze bijeenkomst bij te wonen. Het geschil tussen beide mannen - dat in hoofdzaak gaat over het mislukken van de onderhandelingen over Engelands toetreding tot de E. E.G. - zou ook verband houden met de nog steeds niet geregelde zaak van Adenauers opvolging. De 87-ja- rige bondskanselier heeft meermalen verklaard, dat hij er aan twijfelt of Erhard als politicus wel van het for maat is om een regerinlg te leiden. Toch wordt Erhard nog steeds be schouwd als de man die de beste kansen heeft om Adenauer op te volgen. Byzonderheden uitgelekt Een regeringswoordvoerder zei zondag dat de bondskanselier op dracht heeft gegeven te onderzoeken Gemeentebestuur en burgerij hoe het mogelijk is geweest dat er bijzonderheden zijn uitgelekt over de briefwisseling tussen hem en Er hard. Twee Westduitse bladen brachten het nieuws van het nieu we conflict zondag met grote kop pen. De „Welt am Sonntag" schrijft, dat men, althans volgens Eugen Ger- stenmaier - de christen-democrati sche voorzitter van de Bondsdag - vast overeengekomen is dat Aden auer op 1 oktober van dit jaar zal aftreden. Van officiële zijde in Bonn is mee gedeeld dat Adenauer en Erhard el kaar brieven hebben geschreven na het overleg dat de laatste de vorige week in. Brussel heeft gevoerd. Gevaarlijk Cbiuees standpunt PEKING, 2-3. „De oorlogen zullen niet verdwijnen voordat het kapita lisme is weggevaagd". Dit is het centrale thema van het artikel, dat in de „Rode Vlag", het orgaan der Chinese communistische party, waar ideologische vraagstukken in worden behandeld, werd gepubliceerd. Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw China" verspreidde de tekst van-het artikel, dat werd gepubli ceerd onder de kop „Nogmaals iets over de meningsverschillen tussen kameraad Togliatti en ons". In het artikel wordt stelling ge nomen tegen de „theorieën van be paalde kameraden, volgens welke oorlogen niet onvermijdelijk zijn, zelfs niet in de periode, waarin het kapitalistische stelsel nog niet is vernietigd". Zoals bekend is de Sow- jet-Russische premier en partijlei der Chroesjtsjef een aanhanger van deze theorie. „In de afgelopen jaren", vervolgt de „Rode Vlag", hebben personen die zich Marxistische Leninisten noemen, uitvoerig hierover uitge- weid. Zij hebben echter de .werke lijke oorzaken van oorlog onvoldoen de bestudeerd, zij hebben nagelaten het verschil tussen gerechtvaardigde en ongerechtvaardigde oorlogen aan te geven en zij hebben niet de juiste weg gewezen, die voert naar het uit schakelen van de oorlog", aldus de „Rode Vlag". Al blijft het winteren, het voorjaar kan nu toch niet ver af meer zijn. Wie voorjaar zegt, zegt schoonmaak en juist die schoonmaak vestigt de aandacht weer eens op het interieur van de woning. In de komende maanden hopen wij over het vraagstuk van de woninginrichting enkele artikelen te publi ceren. SURINAME BOEIEND LAND AMSTERDAM, 1-3. „Het be stuur van een stad is voor een belangrijk deel specialisten werk geworden. De totstand koming van besluiten is het werk geworden van goed inge wijde, deskundig voorgelichte en hard werkende bestuur ders. Het is voor de gemid delde burger onnavolgbaar ge worden. Het luisteren op de publieke tribune tijdens de raadsvergaderingen is in feite een uitzichtloze bezigheid ge worden. En dat is een ervaring die maakt dat de mensen thuis blijven". Tot deze conclusie komt het hoofd van de afde ling voorlichting van de ge meente Amsterdam, de heer Jan Mastenbroek, in zijn arti kel „Waar blijft het publiek?" in ,,'t Koggeschip", het orgaan van het Amsterdamse secreta- riepersoneel. Minister dr. M. A. M. Klompé terug uit de West MERLEBACH, 4-3. De eerste krécht- meting tussen de Franse regering en de stakende mijnwerkers verwacht men vandaag (maanda'g) te Merle- bach In Lotharingen, nu het sta kingscomité in dit gebied heeft laten weten, dat het zich niet zal storen aan een decreet van president de Gaulle om het werk te hervatten. In pamfletten die in het steenko lenbekken van Lotharingen werden verspreid, werd gezegd, dat de sta king zal worden voortgezet. „Met verontwaardiging wijzen wij het vorderingsbevel met klem van de hand. De mijnwerkers zullen maan dag en de daar op volgende dagen hun strijd voortzetten. Wij zijn nu meer dan ooit besloten tot een totale MARKEN. Zondagmiddag om half vijf heeft de 15.000ste auto de tocht over de Gouwzee gewaagd. Sneeuw op amandelbloesem LONDEN, 2-3. De lentemaand van 1963 begon vrijdag in vele delen van Europa met onder het vriespunt lig gende temperaturen. Er viel sneeuw in midden-Italië, waardoor een honderdtal dorpen onbereikbaar werd. Op de bloesem van de amandel bomen te Bari en Brindisi, in zuid- Italië. lag sneeuw. Sommige rivieren in Tsjecho— Slowakije zijn met een dikke ijslaag overdekt. Dijken en dammen bege ven het door de druk van het ijs. In Praag vroor het vrijdagochtend der tien graden. In Parijs werden vrijdag stoeltjes en tafels op de caféterrassen gezet, om de bezoekers in staat te stellen hun verversingen onder een helder blauwe hemel, doch bij vriezend weer, te gebruiken. Parijs beleefde zijn koudste win ter sinds 1880. De gemiddelde tem peratuur over de afgelopen drie maandenlang beneden het vriespunt. Koud in Oostenrijk Oostenrijk werd door een nieuwe koudegolf getroffen, waarbij vrijdag temperaturen tot 25 graden onder nul werden gemeten. Er zijn sinds 1775 slechts vijf win ters in Oostenrijk geweest, die kou der waren dan die van 1962-1963. In Hongarije is de Donau over een afstand van ongeveer zevenhonderd 3-jarig meisje verdronken WOLPHAARTSDIJK, 3-3. Zater dagmiddag is in de vijver achter het gemeentehuis van Wolphaartsdijk. niet ver van haar ouderlijk huis, het drie-jarig dochtertje Trina van de familie Goedegebuure in een wak in het ijs verdronken. Zonder dat iemand er iets van merkte is het kind in het water ge raakt. Een zoontje van de opper wachtmeester der rijkspolitie zag een mutsje op het water drijven, waarschijnlijk een uur na het gebeu ren. Hij waarschuwde -zijn vader, die het stoffelijk overschot van het kind uit hot water haalde. kilometer met een dikke ijslaag be dekt. In noord-Noorwegen heeft donder dag een verblindende sneeuwstorm gewoed, waarbij de wind een snel heid van 175 kilometer per uur be reikte. 25 vissersvaartuigen werden vernield en er werd voor een zes honderdduizend gulden schade aan gericht. Op sommige plaatsen werden tem peraturen van dertig graden onder nul gemeten. Kind dronk alcohol KEULEN, 2-3. Met een zware al- cöholvergiftiging is een driejarig jongetje in een kinderziekenhuis te Keulen opgenomen. Volgens een me dedeling van de politie had de va der van het ventje hem tijdens een drinkgelag drie glazen kersentyan- dewijn met whisky laten drinken. Toen het kirfd bewusteloos was neer gevallen hadden verontwaardigde buren de politie gewaarschuwd. De vader is aangehouden. „FIKKIE" UIT - TOCH BRAND AMSTERDAM, 1-3. Vier jongens waren op de wallekant langs de Wittenburgervaart op een der eilan den een fijn „fikkie" aan het stoken, leen een voorbijganger langs kwam en de pret bedierf door het vuurtje dn het vol ijsschotsen liggende water te schoppen. Het gevolg was: een explosie en een felle brand. Daar drijvende vermoedelijk afgewerkte one. atkcmsiig uit het Oosierdok raakte over een oppervlakte van cir ca 30 bij 5 meter in lichtelaaie. De verzengende hitte deed een aantal ri'Opn van oen ran dit water liggend pakhuis van een oudpapierhandel springen. Dank zij de dubbele ramen sloeg het vuur echter niet naar bin nen, maar wel sprong de kalk van de muur. De beschoeiing geraakte in brand en enkele deuren alsmede twee langs de wallekant staande auto's kregen blak'erschade. en onbeperkte staking", aldus de vlugschriften waarin de mijnwer kers werden opgeroepen vanmiddag te Merlebach aan een massabetoging deel'te nemen. Griekse premier op Soestfiijk ontvangen DEN HAAG, 1-3. H.M. de Konin- gin heeft de Griekse minister-pre sident de heer C. Caramanlis, en diens echtgenote op paleis Soestdijk ontvangen waar het noenmaal werd gebruikt. De prinsessen Beatrix en Irene zaten mede aan. Premier Caramanlis was verge zeld van zijn minister van buiten landse zaken, de heer E. Averoff- Tossizza, en ambassadeur P. A. Ve- rykios met echtgenote. Verder namen nog enkele leden van de hofhouding aan deze lunch deel. Op het terra® van het paleis is ge filmd en gefotografeerd en de Griek se bezoekers waren zichtbaar ver rast door het mooie uitzicht, zo werd vernomen. SCHIPHOL, 3-2. Bruingebrand en uiterst tevreden over het afgewerkte drukke programma is de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, zondagochtend van haar eerste bezoek aan de overzeese rijksdelen op Schiphol teruggekeerd. Ze werd daar hartelyk begroet door haar moeder en zuster, alsmede door secretaris-generaal van haar mi nisterie, mr. Ph. H. M. Werner. Minister Klompé, wier bezoek in hoofdzaak een informatief karakter droeg, heeft eerst tien dagen in Su riname doorgebracht en daarna nog een week op Curacao, Aruba en Bo naire. In beide rijksdelen heeft ze met haar ambtgenoten en met an dere leden van de landsregering uit voerig van gedachten gewisseld over diverse problemen van maatschappe lijk werk. Met veel ontzag had ze in Suri- De achttienjarige Westberlijnse kantoorbediende Holzapfel is met ingang van zaterdag drie dagen lang bij het gedenkteken van de door de Oostduitse volkspoMtie dood geschoten Peter Fechter gaan vas ten .Met zijn actie wil hij degenen, die - naar hij zei - ondanks de Ber- lijnse muur aan de Leipzig er voor- jaarsbeurs deelnemen, tot andere gedachten brengen. Holzapfel heeft een bord bij zich waarop staat: „U gaat naar Leipzig - en de muur". name het werk aan de Afobakka stuwdam in ogenschouw genomen. Die zal te zijner tijd een groot stuw meer vormen, waardoor enkele bos neger-dorpen moeten verdwijnen. Hier doet zich dus een transmigratie voor van een gemeenschap bosne gers, voor wie elders in het woud in overleg met de stamhoofden nieuwe - dorpen zijn gebouwd. „Suriname is bijzonder boeiend", aldus de minister, „ook omdat er zo veel verschillende volksgroepen, zo veel verschillende rassen, samen le ven zonder dat dit tot spanning leidt, die dikwijls elders in de wereld wei voorkomen. Het geeft een bont beeld der mensheid". Studenten op de step.... ZWAMMERDAM, 1-3. 22 studen- ten van het dispuut „Olympus" van de Vrijk Universiteit te Amsterdam hebben een duit in het zakje van de gemeente Zwammerdam gedaan, door per autoped de afstand Amster- dam-Zwammerdam af te leggen. Doel: de aandacht van het publiek te trekken voor het zelfstandigheids- streven van Zwammerdam. Of ze daarin geslaagd zijn kan moeilijk worden vastgesteld, maar bekijks hadden de studenten in ieder geval onderweg wel. In Zwammerdam werden ze op het plein opgewacht door het gemeente bestuur. GEMEENTERAAD MIDDENSCHOUWEN Begroting kon sluitend worden gemaakt SCHARENDIJKE, 1-3. De raad van Middenschouwen kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke. Afwezig was het raadslid J. H. de Jonge. Als eerste ingekomen stuk las de voorzitter een schrijven voor van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid houdende medede ling, dat - behoudens niet te voor ziene omstandigheden - de rijks goedkeuring voor de bouw van een gemeentehuis in de maand april zal worden verleend. De raad is van mening, dat ge tracht moet worden om de bouw onderhands aan te besteden onder de plaatselijke aannemers. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben goedgekeurd de overdracht van de woningwetwoningen Kapelle- weg 30 en 32 aan resp. de heren L. J. Steketee en M. L. Hoogenboom. Ingewilligd worden de bezwaar schriften van W. de Kok en mevr. J. L. de Kok-Roggeband togen op gelegde aanslagen in de reinigings rechten. Op voorstel van b. en w. besloot de raad geen adhaesie te betuigen aan een tweetal moties van de raad der gemeente Finsterwolde. Aan de raad werden overgelegd de door het architectenbureau Rot huizen en 't Hooft vervaardigde ont werpen van het herziene uitbrei dingsplan voor de kom Kerkwerve en van de herziene wederopbouw- plannen voor de kommen Kerkwer ve en Scharendijke. De ontwerpen met bijbehorende bebouwingsvoor schriften zullen ter visie worden 'ge legd. De raad besloot tot het doen hou den van een openbare aanbesteding van de verbetering van de bestra ting van de Dorpsstraat en Dijk- straat te Scharendijke. De aanbeste ding zal plaats vinden op 11 maart a.s. in het gemeentehuis te Scharen dijke. De gemeenterekening over 1960 der voormalige gemeente Ellemeet - werd ter voorlopig evaststellign aan de raad aangeboden. Voorschotten Besloten werd tot toekenning van de volgende voorschotten op de ex ploitatievergoeding voor 1963: Aan de vereniging „Samuël" tot stichting en instandhouding van een school met de bijbel te Kerkwerve van 83 f 76,22 of f 6.326,26. Aan de vereniging voor chr. nat. schoolonderwijs te Scharendijke 81% f 76,22 of f 6.224,63. Voor de vergaderingen van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet 1947 werd een presentiegeld vastgesteld van f 10 en f 7,50, voor resp. een dag- en een avondvergadering. De raad besloot vervolgens tot het toekennen van een uitkering ineens van f 35 aan het gemeentepersoneel, dat gedurende de afgelopen koude- periode in de buitenlucht heeft ge werkt. Ook zal aan het lager bezol- Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Ziek zijn is soms niets ou ders dan zwak van wil zijn. WAT UQT Dl bilt digd gemeentepersoneel een koude- toeslag worden verleend. Begroting 1963 De gemeentebegroting voor 1963 alsmede de begroting 1963 voor het woningbedrijf werden aan de raad aangeboden. De voorzitter deelde mede dat de gemeentbegroting slui tend kon worden gemaakt. Geraamd is wegens onvoorziene uitgaven f 2.588. In de begroting en le wijzi ging konden middelen worden ge vonden voor de bouw van een ge meentehuis en voor verbetering van de Dorpsstraat en Dijkstraat te Scharendijke. Aan garantieuitkering uit het gemeentefonds is geraamd f 43.168,65. Het totaal der inkomsten en uitgaven van de gewone dienst beloopt f 900.462,32. Op de kapitaal- dienst werd geraamd aan inkomsten f 3.147.062,48 en aan uitgaven f 3.414.092,32. Ingesteld wordt een commissie voor het onderzoek der begrotingen. De rtondvraag In de rondvraag informeerde de heer J. N. Viergever hoe het staat met de plannen voor de grond in „De Weel" te Scharendijke. De voorzitter deelde mede, dot er geen concrete plannen bestaan. De beste oplossing is misschien om van de grond weiland te maken. Wan neer de grond schoongehouden wordt kan zij mogelijk in het najaar wor den ingezaaid met graszaad. De heer J. der Weduwen adviseer de om schapen te doen houden op de grond. Rustig weer Verwachting tot dinsdagavond: Licht tot half bewolkt en droog weer; in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke wind; vannacht lichte, in het noordoosten van het land ma tige, vorst; morgenmiddag over het algemeen weer iets hogere tempera turen dan vandaag. 5 maart. Zon op 7.20, onder 18.25. Maan op 13.13, onder 4.52. Volle maan: 10 maart te 8.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 maart 11.03 v.m. 23.35 n.m. BROUWERSHAVEN 5 maart 10.56 v.m. 23.40 n.m. Doodtij: 4 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde is er in de luchtdrukverdeling weinig ver andering gekomen. Boven Europa handhaafde zich een hogearukgebied terwijl aan de flank van dit hoge- drukgebied voorkomende depressies op grote afstand va nNederland ble ven. Toch kwam er in het weer eni ge verandering, doordat de winter verder aan kracht inboette. Wel bleef het in de nacht vriezen, in het noordoosten van het land zelfs nog streng, maar overdag kwam de tem peratuur geleidelijk hoger, de dage lijkse gang in de temperatuur werd daardoor bijzonder ©root. In Eelde bedroeg deze zelfs ongeveer 23 gra den. Niet alleen in ons land, maar in vrijwel geheel west Europa viel een afneming van de kou te konsta teren. Het is (te verwachten dat de genoemde tendens zich de eerstko mende dagen zal voortzetten, waar door geleidelijk aan een meer voor jaarsachtig karakter zal ontstaan. De komende nacht kan er hier en daar mist voorkomen. Landbouw in Marokko RABAT, 3-3. Koning Hassan van Marokko heeft zondag plannen be kend gemaakt voor landbouwhervor ming en voor de ontwikkeling van de landbouw en de economie waar mee een bedrag gemoeid is van 1 miljard dirhams (ongeveer 700 mil joen gulden). Koning Hassan heeft voorts mee gedeeld, dat het eerste parlement van het land dit jaar gekozen zal worden. Goedkope keukenboter DEN HAAG, 2-3. De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij zijn voornemens vandaag (maandag) in de Staatscourant een prijsmaatregel voor koelhuisboter bestemd voor keuken gebruik af te kondigen. Deze zal niet duurder mo gen zijn dan 75 cent per pakje van 250 gram. Planeet Mars een woestijn DALLAS, 3-3. De „Times He ralduit Dallas in Texas meldt dat men met behulp van een telescoop, die aan boord van een paar ballons een hoogte van 24 km. heeft bereikt, ont dekt heeft dat Mars, de „rode planeet", een grote woestijn is, ivaarop slechts „een buitenge wone vorm van leven" kan voorkomen. Dr. Harold Wea ver, die verbonden is aan de universiteit van Californië, had volgens hel blad gezegd, dat „de planeet Mars een grote woestijn is met maar een pro cent waterdamp in haar at mosfeer", maar er moesten nog meer gegevens geanalyseerd worden en men kon de moge lijkheid van leven als zodanig op de planeet niet uitsluiten. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1