ERHARDS STER DAALT VERKWIK- ONZE PUZZEL-RUBRIEK TONEEL EN FILM San licht hospita op voor een ton Arbeids- en rusttijden land- en tuinbouw DEN HAAG. 27-2. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in pirncipe besloten, de maximale ar beidstijden voor landarbeiders te verlagen en daardoor meer in over eenstemming te brengen met de ar beidstijdverkorting. die in de prak tijk reeds plaats heeft gehad. De lagere maxima zuilen gelden in het op 1 mei a.s. beginnende jaar; de datum van ingang kan echter voor verschillende gebieden verschillend zijn. Landarbeiders-veeverzorgers zul len ten hoogste 2900 uur per jaar en 248 uur per vier weken mogen wer ken (was 3100 en 253 uur). Land arbeiders, die paarden verzorgen of met zware machines werken ten hoogste 2650 uur per jaar (was 2800) Ingezonden mededeling Landarbeiders-pluimveeverzorgers ten hoogste 2650 uur per jaar (was 2775). Andere landarbeiders t%n hoogste 2450 uur per jaar en 54 uur per week (was 2600 en 55). Verkorting per 1 mei. Met een per 1 mei a.s. te ver wachten verdergaande arbeidstijd verkorting is in deze regeling nog niet of nauwelijks rekening gehou den. Bij de hoofdafdeling sociale za ken van het Landbouwschap is be raad aan de gang over meer diep gaande wijzigingen van de bestaan de arbeids- en rusttijdenverordéning landbouw, die op 1 mei 1946 zouden moeten ingaan. In afwachting daar van wordt de verordening, die per 1 mei a.s. zou aflopen, voor een jaar verlengd, met inachtneming van de bovengenoemde wijzigingen der maxima. Een aantal bestaande besluiten tot nadere regeling van de arbeids- en rusttijden in de tuinbouw zijn door de hoofdafdeling sociale zaken ver lengde, omdat het overleg over de nieuwe regelingen nog niet geëin digd is. AMSTERDAM. De 59-jarige heer J. ter Schiphorst uit Amsterdam is op een zebrapad in de Mr. Treub- laan aangereden door een personen auto. Het slachtoffer is met ernstige verwondingen opgenomen in het O.L.V.-Gasthuis. DODELIJKE ONGELUKKEN SPIJKElflSSE. De 16-jarige A. G. van Dijk uit Rockanje is tijdens werkzaamheden in de bouwput van het Bartelse kanaal onder de ge meente Geervliet door een ongeval overleden. Omtrent de toedracht van het ongeval tast men nog in het duister. IJSSELSTEIN. Woensdagmiddag is de 76-jarige mevr. E. de Jong-de Bruin uit iJsselstein toen zij buiten de bebouwde kom van de gemeente aan de linkerzijde van de weg liep, door een personenauto van achteren aangereden. Zij is 's avonds in het St. Jozef ziekenhuis in IJsselstein overleden. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Op een scheepswerf te Krimpen a.d. IJssel is de giek van een schip losgescho ten en naar beneden gevallen, waar door de 32-jarige ongehuwde R. Ver hoef uit Krimpen a.d. IJssel werd geraakt. Met inwendige kneuzingen werd hij naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam vervoerd, waar hij in de loop van de dag is overleden. Ingezonden mededeling Het Amerikaanse Congres heeft woensdag de eerste stap genomen om sir Winston Churchill te maken tot ereburger van de V.S. PARIJS. In Parijs is vernomen, dat de Hongaar Guyla Sari, tegen wie in verband met de mislukte moordaanslag op president De Gaul le in Petit-Clamart bij verstek de doodstraf werd geëist, zich in hech tenis bevindt. Deze week opnieuw ontvingen wij een groot aantal oplossingen. De grote stroom gaat dus gestadig door, waaraan het koude winter weer wel niet vreemd zal zijn. De eerste prijs gaat na loting deze week naar: de heer M. M. Braber, Emmaweg 17, Renesse. De tweede prijs is bestemd voor: de heer W. Goudzwaard, Korte Nobelstraat 2, Zierikzee De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. ar; 3. opa; 6. rob; 9. ma; 11. ventiel; 14. bekijken; 16. ga; 17. air; 18. me; 19. oe; 20. gans; 22. oord; 25. st; 27. klei; 28. essen; 30. rete; 31. ee; 32. em; 34. ook; DE NIEUWE PUZZEL Horizontaal: 1. moderne trap; 6. De nieuwe puzzel luidt als volgt, domoor; 12. 'godheid; 13. uitroep; 15. Nederland (afk.); 16. herkauwer; 17. nummer (afk.); 18. gevolgtrekking; 22. vreemde munt (afk.); 23. elek trisch geladen deeltje; 24. liefkozing; 25. aanwijzing; 27. zijrivier v. d. Do- ■nau; 29. eikenschors; 31. Duitse bad plaats; 33. Oosterse titel; 35. delf stof; 37. kleur; 39. verpakking; 40. meisjesnaam; 41. koraaleiland; 42. Ver. Naties (afk.); 43. rang i.h. leger (afk.); 44. Frans onb. voornaamw.; 45. ijzerhoudende aarde; 47. meisjes naam; 49. ingewand; 51. delfstof; 53. meisjesnaam; 56. aanw. voornaamw.; 58. koning (Fr.); 59. voorschrift; 60. echtgenoot; 62. gevangenis; 63. plaats op de Vel uwe; 65. vogel; 67. Euro peaan; 69. dierengeluid; 71. om schrijving; 74 .zangnoot; 75. bijbelse naam; 77. selenium (afk.); 78. jon gensnaam; 79. drank; 80. wilddief; 81. projektiel. Vingerhoed niet „dood" DUSSELDORP, 23-2. Verleden jaar zijn in de Bondsrepubliek 6 tot 7 miljoen vingerhoeden vervaardigd, waarvan meer dan de helft blijkens gegevens van het verbond der galante- j rie-industrie naar het buiten- land werd verkocht. Met dit J feit wordt de mening best re- i den dat - afgaande op de stopzetting van de produktie bij de oudste Duitse vinger- hoedenfabriek de vingerhoed „gestorven" zou zijn. Dit arti kel is nooit uit de mode ge raakt en de „vlijtige huisvrou wen" hebben nog veel wensen op dit gebied. De industrie vervaardigt vingerhoeden in 30 verschillende soorten en in twaalf maten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen door de gen. synode als' koopvaardijpred. voor Singapore: P. D. Steegman, Rotterdam-Vreewijk. Ger. Kerken Beroepen te Donkerbroek: H. Makkinga, Wilsum (O.); te Den Burg op Texel: Joh. Goldsehmeding, kand. te Loenen a.d. Vecht. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Elburg: J. v. Wijk, Oude-Pekela. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Amsterdam-N.: dr. C. H. Lindijer, Rotterdam. De Ghanese studenten DEN 'HAAG, 28-2. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, de heer Cals, verklaarde in de Tweede Kamer, dat elf van de twin tig studenten uit Ghana, die onlangs uit Sofia vertrokken, zeer waar schijnlijk in Nederland blijven. Met ingang van 1 maart zijn aan deze elf studiebeurzen voor 1 maand verleend. Deze zullen worden ver lengd tot een jaar als de studenten de diploma's van hun vooropleiding over leggen. ngezonden mededeling BLIK DOOK HET WERELDVENSTER Salamanden erliaal 35. tu; 36. al; 37. noria; 40. takel; 42. nap; 43. dar; 44. stuur; 47. kwaad; 50. at; 51. ss; 52. set; 54. ed; 55. ui; 57. boo9; 58. stere; 60. elbe; 61. t.l.62. rage; 64. abel; 66. ir; 67. li; 69. een; 70. a.e.; 71. geniaal; 74. tortuur; 78. en; 79. k.m.a; 80. lea; 81. sr. Verticaal; 1. a.v.; 2. regelen; 3. o.t.; 4. pisa; 5. a.e.; 6. re; 7. oker; 8. bij; 9. meestal; 10. an; 12. na; 13. lasso; 14. broek; 15 km; 19. oke; 20. gier; 21. ne; 23. on; 24. druk; 26. tel; 29. sop; 33. minus; 35. tarwe; 38. out; 39. aar; 40. tak; 41. eva; 44. stollen; 45. u.s.s.r.; 46. ree; 48. adel; 49. dubieus; 50. abt; 52. steel; 53. trant; 56. der; 58. sg; 59. eb; 63. adam; 65. eire; 68. in; 70. au; 71. ge; 72., ik; 73. aa; 75. o.l.; 76. t.a.; 77. r.r. fabeltje Wie wordt nu kanselier in Duitsland? Hartstochten rond de trapeze In de Zierikzeese Concertzaal wordt deze week vertoond de fasci nerende circusfilm „Hartstochten rond de trapeze". We zien het boei ende verhaal van een groep „vlie- - gende mensen", die in hun werk zeer op elkaar moeten kunnen bouwen en vertrouwen. Ér ontstaat echter een beklemmende en noodlottige on zekerheid door onderlinge liefdes perikelen. Deze film heeft de lief hebber© van schouwspel, romantiek en circusglorie volop te bieden. De hoofdrollen worden vertolkt door Michael Callan en Evy Norlund. Verder draait deze week te Zie rikzee en Haamstede (hotel-bioscoop Bom): „Paspoort voor China", met o.a. Richard Basehart en Athene Seyler. In deze ongetwijfeld span nende film tracht de in Hongkong wonende Amerikaanse ex-piloot de naam van z'n collega Jimmy, die is gearresteerd onder verdenking een communistische spion te zijn, van alle blaam te zuiveren. Er is ook nog een wetenschappelijke formule in het spel, zodat aan alle voorwaar den voor de nodige spanning is vol daan. Liefhebbers van het avontu- rengenre kunnen met deze film dan ook volop aan hun trek komen. Nog maar kort geleden was er geen twijfel: de opvolger van Aden auer zal Erhard heten. Dat is niet meer zo. Tekenend voor de nieuwe situatie is dat de bondsdagfractie van de C.D.U. vergaderde, met Er- hard erbij, en ijverig discussieerde over de opvolging van de kanselier, maar angstvallig het noemen van namen vermeed. En in de partij zelf gaan al stemmen op, de fractie door een geheime stemming nu eens tri te laten maken wie de volgende be woner van het Schaumbury-pa'cis zal zijn: Erhard of Schroder. De minister van buitenlandse za ken maakt steeds meer kans. Men mag aannemen dat de kans van Schroder ook Adenauer meer zal be hagen. Zodat al het sarcastische ge zegde de ronde doet in Bonn, dat de oude kanselier voor zijn aftreden zijn opvolger nog even ten val brengt. De voornaamste achtergrond van dit alles is, dat de partij Adenauer als kanselier meer dan zat is. Dat heeft hij voor een deel teweeg ge bracht door zijn politieke streven naar samenwerking en meer dan dat met Frankrijk, maar zijn gezag was nog wel zodanig dat hij zijn akkoord met De Gaulle kon doorzetten. Sinds dien is echter bij de stembus in Ber- lijk gebleken dat het gedrag van de oude heer de kiezers hoog zit. Afstotend In plaats van stemmen aantrek ken stoot de naam van Adenauer ze af. Wellicht is het juist dat de on zekerheid over het aftreden van de kanselier (Deze herfst? Of toch nog weer later? Niemand weet het defi nitief). en de ongewisheid over zijn opvolger de kiezers weinig vertrou wen in de C.D.U./C.S.U. inboezemt, terwijl men bij de S.P.D. weet ivat in het vat zit: Willy Brandt. Toen nog zekerheid leek te be staan over de opvolging van Erhard, klemde dit laatste nog niet zo. Maar nu hij na de echec van Brussel wel vrij duidelijk „schande" mompelde, maar niet bereid was met kracht in te gaan tegen de kanselier, is zijn reputatie meer en meer geworden die van een fatsoenlijke man, die echter niet genoeg fut heeft om voor zijn principes op de bres te gaan staan. Voor president, een ambt zon der veel bevoegdheden, zou hij - al dus velen in Bonn nu - nog wel ge schikt zijn, maar niet voor kanselier. Het optreden van Schroder daar entegen heeft na Brussel meer in druk gemaakt: hij liet er geen twij fel aan bestaan dat het Frans-Duit se pact minder naar zijn smaak was en dat hij bereid was te vechten om Engeland toch in de E.E.G. te halen. Aftakelend Het aftakelen van Adenauers ge zag kan men overigens in zijn rege ring op vele plaatsen zien. De kan selier heeft weliswaar de nauwe re latie met Frankrijk in zijn banier geschreven, maar daar komt nog niet veel van terecht. Een gemeenschap pelijk standpunt ten aanzien van de kernmacht van de N.A.V.O. is er niet. Minister Von Hassel gaat in Washington spreken over de multi- LAND- EN TUINBOUW De kalktoestand van de grond. Uit het grondonderzoek is duide lijk gebleken dat veel Nederlandse gronden arm zijn aan kalk. Deze toer stand wordt nog verergerd doordat er jaarlijks grote hoeveelheden kalk verloren gaan, enerzijds door opne ming door het gewas, anderzijds door uitspoeling. Het gevaar voor verzuring van onze gronden is heden ten dage ech ter nog veel groter geworden, door dat verschillende meststoffen geen kalk meer aanvoeren (kalkammon- salpeter) of zelfs zuur reageren (fos- faatammonsalpeter, magnesammon en de mengmeststdffen). Door 'het gebruik van deze mest stoffen wordt derhalve eveneens kalk aan de grond onttrokken. Ter verbetering van de kalktoe stand kan men gebruik maken van de eigenlijke kalkmeststoffen, in de eerste plaats om grote kalktekorten op te heffen. Door regelmatig ge bruik te maken van Thomasmeel wordt de pH op een gemakkelijke en goedkope wijze op peil gehouden. Ook Chilisalpeter en Kalksalpeter reageren positief op de kalktoestand. Een goede kalktoestand is het fun dament voor een hoge plantenpro- duktie. Een verwaarlozing van de kalkvoorziening leidt onherroepelijk tot slechte bedrijfsresultaten. laterale kernmacht, waarvoor hij voelt, maar die De Gaulle beslist af wijst. De Frans-Duitse tank is van de baan; het wordt eerder een Brits -Duitse. En in het hortende overleg in de E.E.G. - tvaar het tot een cri sis dreigt te komen over de door Frankrijk zozeer gewenste associatie van een aantal Afrikaanse gebieden - krijgt de Franse delegatie bepaald niet veel steun van de Duitsers. Dergelijke symptomen, waaruit niet anders valt op te maken dan dat Adenauer zijn in Parijs beleden politiek in zijn eigen kabinet niet waar kan maken, doen zijn prestige in eigen land ook niet bepaald goed. En dit geeft de oppositie tegen hem in zijn eigen partij een stevige steun in de rug. Tot dusver heeft men het altijd met enige scepsis moeten aanhoren als in de C.D.U. sprake was iwn een krachtig verzet tegen Adenauer; doorgaans blafte hij de aanvallers gewoon even af en het gevaar was geweken. Dit keer echter kan de uit slag gemakkelijk in het nadeel van de grijze regeringsleider uitvallen. MOSKOU, 28-2. Het ziet er naar uit dat het tot leven komen van een 5000-jarige salamander naar het rijk der fabelen kan worden verwe zen. De man die het verhaal over de salamanders in het tijdschrift „Neva" heeft gepubliceerd, zal hier voor verantwoording moeten afleg gen. Professor Lev Lozino-Lozinsky, directeur van het laboratorium voor kosmische biologie van het insti tuut voor cellenleer in Leningrad, op wie Balditsje zich heeft beroe pen in zijn artikel ,is namelijk eng boos geworden. Hij zei via de telefoon tot jour nalisten, dat het door Balditsje be schreven fenomeen „medisch onmo gelijk" is. Hij legde er de nadruk op dat er van leven geen sprake meer kan zijn als de cellen bevro ren zijn. Hij had de bedoelde sala manders nooit gezien en achtte de hele geschiedenis een verzinsel. De professor voegde hieraan toe dat hij Balditsje gewaarschuwd had voor de publikatie van het artikel en dat deze nu ter verantwoording zal wor den geroëpeyj. Ingezonden mededeling „GOEDE HEERTJE" TE APELDOORN APELDOORN, 28-2. Ook Apel doorn heeft nu zijn „goede heertje". Het is de 74-jarige L. J. B., die dooi de Apeldoomse rechei-che is aange houden, verdacht van oplichting tot een bedrag van bijna een ton ten nadele van zijn hospita, mevrouw C. de B. Bij zijn arrestatie had hij, na duchtig carnaval gevierd te hebben, nog slechts f 20 op zak. De oude heer, die een zeer voor komende indruk maakte, kwam ruim twee jaar geleden bij mevrouw de B. op kamers wonen. Hij bleek een prettig en innemend man te zijn, die zich steeds behulpzaam toonde. Zo bood hij aan de financiële zaken van zijn hospita te regelen, omdat hij, die rustig van zijn A.O.W. ge noot, toch niets te jioen had. Het aanbod werd dankbaar aanvaard en zo toog onze vriend aan de slag om de in vele jaren tijds verzamelde spaarcentjes van zijn hospita „eens veilig te igaan beleggen". Natuurlijk moest dat gebeuren in huizen en in grond. In de loop van meer dan twee jaar kreeg de voorkomende pensiongast op deze wijze een -be drag van ruim f 93.000 in handen om zaken mee te doen. Hij kocht echter niets. Alle aankopen waren gefin geerd en voor de bestede bedragen vervaardigde hij zelf kwitanties, die hij keurig van een gefingeerde hand tekening voorzag. B. ging van het geld geregeld uit. Hij liet zich per taxi van en naar Amsterdam bren gen, waar hij behoorlijk de bloeme tjes buiten zette, en ook anderen van Ingezonden mededeling de natuurzuivere zijn welvaart liet mee genieten. In de café's waar hij kwam, tracteerde hij linies en rechts. Het ging lang goed. Maar op zekere dag begon de pensionhoudster lont te ruiken. Ze nam de Apeldoornse recherche in de arm, die de B. aan een langdurig onderwierp. Daarbij kwa men zijn kwalijke praktijken al gauw aan het licht. Hij heeft nu een vol ledige bekentenis afgelegd en is op gesloten in het Apeldoornse politie bureau. Vandaag zal hij voor de of ficier van' justitie in Zu'tphen wor den geleid. Voor 25 jaar.... HAAMSTEDE. Binnen het kader van de kerkrestauratie zijn. dezer dagen de pannen gelegd op het mid dendak. ZIERIKZEE. Alhier is men zeer ontstemd over plannen het fraaie „Halve Maantjevol te storten met modder uit de Zoute Gracht. ZIERIKZEE. In de Concertzaal draaide voor het eerst de veelbespro ken godsdienstige film: „Grazige weiden". OUWERKERK. Van de 53 bij de agent de arbeidsbemiddeling inge schreven werklozen, heeft een vier tal besloten werk te gaan verrichten in Duitsland. RENESSE. Onder leiding van de heer Jos Berenbroek, gaf de man dolinevereniging „Goudklank" een geslaagde uitvoering voor donateurs. ZIERIKZEE. Opgericht is alhier de Middenstandsvereniging Zierik zee, als afdeling van de Kon. Ned. Middenstandsbond, RENESSE. De kabouters van het padvindstersvendel zijn in hun hol op slot „Moermond" geïnstalleerd. RENESSE. Het comité tot aan schaffing van een nieuw orgel in de hervormde kerk, hield een werkver gadering. ZIERIKZEE. Op de vijfde Nuts- avond sprak de heer A. Cüpers over „De schoonheid van de Italiaanse steden en natuur". HAAMSTEDE. Alhier vergaderde een comité met het doel te komen tot het houden van een bazar, de op brengst waarvan bestemd zal zijn voor de bouw van een Groene Kruis wijkgébouw. BROUWERSHAVEN. De Bond van Muziek- en Zanggezelschappen op Schouwen-Duiveland heeft besloten op 2e Pinksterdag alhier een con cours te houden. HET GEHEIM VAN TURTON TOWER «PT Verticaal: 1. herkauwer; 2. deel v. h. hoofd; 3. briefaanhef (afk.); 4. ri vier in Frankrijk; 5. voorzetsel; 7. Duits pers. voornaamw.; 8. kort licht; 9. maanstand (afk.); 10. kle dingstuk; 11. in die mate; 14. nage recht; 18. jongensnaam; 19. gebak; 20. melkklier; 21. vogelprodukt; 23. betoning; 26. volksvertegenwoordi ging; 28. nummer (afk.); 30. uitstal kast; 32. deel v.d. week; 34. bevel; 36. onordelijke vrouw; 38. godsdienst (afk.); 39. touw; 46. aardewerk; 48. de oudere (afk.); 50. keukengerei; 52. ambtshalve (Lat. afk.); 54. koker; 55. deel v. Sumatra; 57. op die wijze; 59 .plaats i.h. Gooi; 61. meisjesnaam; 64. de dato (afk.); 6. zijrivier v.d. Donau; 68. water in Friesland; 70. zangstem; 72. sprookjesfiguur; 73. voorzetsel; 74. groente; 76. titel (afk.) 79. water in Brabant. 26. „Ik begin te geloven, dat Floyd gelijk heeft met zijn bewering, dat er een vloek rust op die kisten met goud", zegt Olivier somber. „Wat is ons al niet overkomen sinds ik die vracht aan boord nam George Williams en mijn hele bemanning gestorven van honger en dorst.Floyd, mijn bootsman, waanzinnig van de door gestane ellendeik mijn schip kwijl dit schip tot wrak geslagen door storm en bliksemen dan nog Creep, die over boord geslagen is.... Dal zijn teveel ram pen achter elkaar om toeval te zijn „Wist u, dat de goudschat, die u aan boord had, door wapensmokkel verkregen was?" vraagt Aram scherp. „Wist u, dat het bloed van talloze kolonisten aan dit goud kleeft?" „Neen", zegt Olivier op plotseling felle toon. „Pas toen Williams, mijn opdracht gever gestorven was, heb ik de kisten ge opend. toen ik de indiaanse bijlen zag, begon ik te vermoeden, dat niet de kolo nisten, maar de indianen de wapens, die ik vervoerd had, gekocht hadden Hun gesprek wordt onderbroken door de schorre kreet; van do uUlcijk: „Lnnd-ho! Land aan stuurboord!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6