'DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sow jet-vliegtuigen vlogen over Amerikaans vliegdekschip Wereld- anti-hongerweek PWm Stakingsactie Belgische metaalbewerkers WINTER 1962-1963 OP EEN NA KOUDSTE IN 250 JAAR t t ZIERIKZEESCHE mf NIEUWSBODE H Vrijdg 1 maart 1963 119e jaargang No. 19337 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: I Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Afscheid en jubileum bij Domeinen „Juridisch volkomen in orde" Dit nummer bestaal uit 10 pagina's WASHINGTON, 28-2. De Ameri kaanse minister van landsverdedi ging McNamara heeft donderdag op een persconferentie te Washington medegedeeld dat vier Sowjet-Rus- sische vliegtuigen voor het uitvoe ren van verkenningen op lange af stand 22 dezer ten zuidoosten van de Azoren ovre hte Amerikaanse vlieg dekschip „Forrestal" zijn gevlogen. Eerder in dit jaar zijn Russische vliegtuigen, die gebouwd zijn voor vluchten over middelbare en korte afstand, over Amerikaanse oorlogs schepen in de Atlantische en het noordelijk gedeelte van de Grote oceaan gevlogen. In antwoord op de vraag, of de Verenigde Staten bezwaar maken tegen dergelijke vluchten, verklaar de McNamara: „het overvliegen ge schiedde boven oorlogsbodems, die zich in volle zee bevonden. De Sow- jet-Russische vliegtuigen hadden 't recht zich in het luchtruim hierbo ven te bevinden". De minister meende dat de vluch ten in de eerste plaats voor verken ningsdoeleinden waren gemaakt. Hij achtte het waarschijnlijk dat de vliegtuigen afkomstig waren van bases in de Sowjet-Unie. „Nadat de Russische toestellen waren waargenomen, zijn vliegtui gen van de „Forrestal" opgestegen, die de Sowjet-toestellen, terwijl de ze in noordelijke richting terugvlo gen, over een afstand van ongeveer 150 mijl in het oog hebben gehou den. De Russische vliegtuigen leg den geen vijandelijke bedoelingen aan de dag", aldus McNamara. In foto's vastgelegd. De minister verklaarde nog dat het overvliegen der Russische vlieg tuigen in foto's is vastgelegd. „In de afgelopen vier of vijf we ken hebben zich drie of vier van dergelijke voorvallen voorgedaan, die zich volgens een bepaald patroon afspelen. Sowjet-Russische vliegtui gen hebben reeds eerder dergelijke vluchten gemaakt, doch er is thans een duidelijke toename in het aantal te constateren. De Verenigde Staten moeten maat regelen nemen, om zich hiertegen te beschermen. Wij hebben hiervoor de juiste verdedigingstactiek ontwor pen", aldus McNamara. De Amerikaanse minister voor landsverdediging verklaarde nader dat Sowjet-Russische verkennings vliegtuigen sinds 27 januari j.l. nog boven drie andere Amerikaanse vliegdekschepen dan de „Forrestal" hebben gevlogen. Vijftienduizendste deelnemer verwacht bij laatste autotocht over de Gouwzee AMSTEHDAM, 28-2. Komend week- einde zal (voorlopig?) voor het laatst gelegenheid bestaan een autotocht te maken over de bevroren Gouw zee. Zo TiecSfc het bestuur van de ijs- vereniging van Monnikendam don derdag bekend gemaakt. In de loop van dit weekeinde wordt de 15.000ste auto verwacht. Aan alle deelnemers zal deze beide dagen een herinneringsoorkonde uit gereikt worden. De 15.000ste zal in de plaats waar hij wil starten - in Monnikendam of in Volendam - met muziek wor den opgewacht. Zijn auto wordt met een krans versierd. In een feestelij ke optocht wordt bij begeleid naar bet stadhuis van Monnikendam. Daar zullen de burgemeester en het bestuur van de ijsvereniging Mon nikendam hem begroeten. Met de herinneringsoorkonde wordt hem een enveloppe met 500 gulden ge offreerd. Daarna zal hij de tocht over de Gouwzee maken, niet in zijn auto doch in een anreslede vooraf gegaan door een fanfarekorps. Vragen over vorstschade aan Zeeuwse oesterteelt DEN HAAG, 28-2. Het lid van de Tweede Kamer, de heer W. P. G. Assmann (k.v.p.) heeft aan de mi nister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, schriftelijk ge vraagd of hij de vermoedelijke schade kan meedelen die de lang durige vorst heeft aangericht aan de oesterteeltbedrijven in de Ooster- schelde. Ook vraagt dit kamerlid of het juist is dat een groot aantal - voornamelijk kleinere - oesterkwe kers tengevolge daarvan in hun be staan worden bedreigd. De heer Assmann vraagt de mi nister als hij deze laatste vraag be vestigend beantwoordt, of hij dan van plan is maatregelen te overwe gen om de helpende hand te bieden en zo ja, waaruit die maatregelen dan zullen bestaan. Onderweg zullen 'hem nog enkele geschenken worden aangeboden. In Monnikendam (natuurlijk) een por tie paling, in Voler.dam een bottertje en in Marken een Markerpop. Nederlander Verongelukt in België BRUSSEL, 282. Woensdagnamid dag is op de Steenweg naar Meisse, ter hoogte van de „Dikke Linde", een bestelauto met zeven personen, allen uit Den Haag, door een vracht wagen aangereden. Alle inzittenden van de bestelauto liepen ernstige verwondingen op namelijk schedel of beenbreuken. Een van hen, de 47- jarige Willem van de Zande, die met de zes andere passagiers naar het Brugman- ziekenhuis werd overge bracht, is kort na aankomst aldaar overleden. Bekend hotel uitgebrand BREDA, 28-2. Donderdagmorgen is het enkele eeuwen oude hotel café „De Roskam" aan de Molen straat te Zundert door nog onbe kende oorzaak in brand geraakt en geheel verwoest. Een voorbijlganger ontdekte de brand en alarmeerde de exploiterende familie Hereijgers. Het echtpaar met hun vijf kinderen tus sen de twee en negen jaar en de ho telgasten konden zich in veiligheid stellen. De hele inventaris, de baga ge en het merendeel van de kleren der gasten gingen in vlammen op. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer van Zundert niets meer kon redden. De schade beloopt vele duizenden guldens. Ter dekking van het tekort ad ruim 4,5 miljard rupee (ongeveer 3,4 miljard gulden) op de nieuwe be groting, die de minister van India donderdag aan het parlement heeft voorgelegd, zal in India een aantal belastingmaatregelen worden inge voerd. Het tekort is vrijwel geheel te wijten aan hogere defensie-uit gaven in dit jaar. HU erkende dat ook Amerikaanse vliegtuigen van tijd tot tyd over Sowjet-Russische schepen vliegen. „Wanneer dit boven open zee ge schiedt, is het juridisch volkomen in orde", aldus McNamara. DEN HAAG, 28-2. In de wereld anti-hongerweek (van 17 tot 23 maart) zal vóór de bijeenkomst van 21 maart, waarmee de week in Ne derland wordt geopend en waarin prins Bernhard als algemeen voor zitter zal spreken en de film „Voed sel of hongersnood" voor het eerst zal worden vertoond, de jaarverga dering van het algemeen bestuur van de NOVIB (Nederlandse Orga nisatie Voor Internationale Bijstand) worden gehouden. Daarin zal de heer P. V. Sukhatme, directeur van de afdeling statistieken van de F.A.O., een inleiding houden: „The pheno menon of hunlger, as fao sees it". Na de openingsbijeenkomst van de anti hongerweek, waarin een blaasen- semble van het Residentie Orkest voor de omlijstende muziek zal zor gen, zullen de prins de eerste spe ciale anti-honger postzegels (met waarden van 12 en 30 cent) worden aangeboden. Het motto van deze dag is „Hon ger, ziekte van miljoenen". Nieuwe aardbeving BENGHAZI, 28-2. De Libische stad Barce, die vorige week groten deels door een aardbeving werd verwoest, waarbij 262 personen het' leven verloren, >is donderdagavond opnieuw door een aardbeving ge troffen. Vele der gebouwen, die na de vorige beving nog overeind wa ren gebleven, werden nu verwoest. Ook werden kazernes beschadigd. Van slachtoffers is echter geen mel ding gemaakt. Auto-ongeluk eist dode en gewonde HORST, 28-2. Donderdagmorgen omstreeks half negen is de 50-jarige landbouwer G. H. Versteegen uit America (L.), met zijn auto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. Een naast hem zittende 33-jarige landbouwer, eveneens uit America, is met een kaakfractuur opgenomen in een ziekenhuis in Horst. De vier andere inzittenden bleven ongedeerd. Het ongeluk zou gebeurd zijn door dat dé landbouwer tijdens het rijden de bevroren voorruit van zijn auto met een vloeistof wilde ontdooien. Het slachtoffer was gehuwd en va der van tien kinderen. Zes jaar drijven SAN DIECO, 28-2. Tien mannen, onder wie enkele etnologen, hebben woensdag in San Diego, Californië, zee gekozen met een houten vlot, de „Lehi 5", waarmee zij in zes jaar tijds om de wereld willen drijven. Het vlot zal eerst de Amerikaanse westkust afzakken tot zuid-Mexico. Daarna wil men het vaartuig naar de Golf van Mexico laten brengen, vanwaar het door de stroom in New York moet belanden. Na de over tocht over de Atlantische oceaan naar Engeland moet het vlot, nog steeds zonder enig hulpmiddel voor de voortstuwing, koers zetten naar de Middellandse zee, vervolgens naar de Rode zee en de Indische oceaan. De stromingen in de Stille oceaan moeten het dan weer terug voeren naar Californië, waar het in 1969 terugverwacht wordt. 'ï-U i" u Wfi - - i*4sL. 1 I In deze - blauwe - bestelwagen werd ex-kolonel Antoine Argoud, eens een van de grote mensen in de O.A.S., door zijn vroegere kameraden „afgele verd". De auto, met Argoud gebonden in de laadruimte, werd geparkeerd bij de Notre Dame, waarna dc politie door middel van een anoniem telefoontje gewaarschuwd werd waar en wat er te halen was. BRUSSEL, 28-2. De stakingsactie in de Belgische metaalverwerkende industrie is donderdag in omvang toegenomen. In verscheidene grote bearyven werd het werk voor 24 uur neergelegd en verwacht wordt, dat nog »nccr stakingen en op gro tere schaal zullen volgen. Minister-president Leo Lefèvre zal brachten in het conflict te be middelen om een algemene staking te voorkomen. De actie, die door de twee grote vakbonden (de socialistische en die katholieke) wordt gesteund, ds en kele dagen geleden begonnen met een staking van één uur. Geëist wordt een loonsverhoging van 4% procent en een bijdrage van de werkgeverg aan het sociale fonds van één procent. Toernee Wiener Sanger-ltnaben AMSTERDAM, 28-2. De Wiener Sanger Knaben - 22 jongens van acht tot vijftien jaar - zullen onder leiding van de dirigent Uwe Mund- naken voor het eerst sedert ongeveer tien jaar weer een toernee door ons land maken, en wel in de tweede helft van maart. Het koor treedt op in Emmen (15 en 16), in Amsterdam (17), Cuyk (18), Hengelo (20), Goes (21), Zierikzee (22), Treebeek (23), Nijmegen (24), Tilburg (26), Groningen (27), Den Haag (28) en Enschedé (30 maart). Inbraak opgelost MEPPEL, 28-2. De politie in Mep- pel heeft vier personen aangehouden die zij er van verdenkt verleden week in de nacht van donderdag op vrijdag een inbraak in het Meppeler gemeentehuis te hebben gepleegd. Uit de gekraakte brandkast van de gemeente-ontvanger werd ruim 35 duizend gulden van de dienst Soci ale Zaken ontvreemd. De arrestan ten zijn: de 35-jarilge L. A. M., de 25-jarige A. M. van O. en de 16-ja- rige P. P. G. B. allen uit Den Haag en de 19-jarige M. G. V. uit Heer len. De gearresteerden zijn voor een verhoor naar Meppel overgebracht. Ze hebben nog niet bekend. De Belgische metaalverwerkende industrie heeft een loonsverhoging aangeboden van twee procent plus een verhoging van één procent, af hankelijk van het indexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud. Op ,een later tijdstip zonden bespre kingen kunnen worden gevoerd ovór de ontwikkeling in de twee volgende jaren. De vakbonden hebben echter al doen weten, dat dit aanbod onaan vaardbaar is. Bij een explosie op een basis voor raketproeven te Pomona in Californië, zijn woensdag 12 mensen gewond. Vijf en zeventig jaar Gereformeerd jeugdwerk AMSTERDAM, 28-2. Prins Bern- hard zal een toespraak houden op de samenkomst van de Bond van Gere formeerde Jeugdverenigingen in de Margriethal te Utrecht op hemel- vaartsmorgen (23 mei) die wordt be legd ter viering van het 75-jarig ju bileum van het gereformeerde jeugdwerk. De voorafgaande middag, woens dag 22 mei, wordt in Tivoli aldaar de officiële herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarop drs. J. Firet een rede houdt en de oud-bondsvoorzit ter prof. dr. K. Dijk het slotwoord spreekt. In de dankdienst des avonds in de Domkerk is de bondsvoorzitter, ds. G. N. Lammens (Heemstede) voorganger. Na de prins zullen op de morgensamenkomst van de bondsdag vier sprekers vanuit hun eigen levenskring in korte toespra ken zeggen wat zij vandaag van de jeügd verwachten. Het zijn: de voor zitter van de generale synode van de Gereformeerde Kerken, (wordt op komende synode gekozen), prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, rector mag nificus van de Vrije Universiteit, de heer H. Algra, lid van de Eerste Kamer, en prof. dr. J. H. Bavinck. Aan het slot van de samenkomst wordt de opbrengst van de inzamel- actie „Heb het hart eens", op de bondsdag 1962 begonnen en bestemd voor het op .te zetten zendingsjeugd werk in Ruanda bekend gemaakt. Donderdagochtend is op Schiphol aangekomen de Griekse minister-presi dent Const,antine Caramanlis, die een tweedaags bezoek aan ons land zal brengen. - De foto toont hem op de luchthaven in gesprek met de Neder landse minister van buitenlandse zaken, mr. ,7. M. A. H. Luns, die hem ver welkomde. DE BILT, 28-2. De gemiddelde temperatuur van het zo juist geëin digde tijdvak van de drie winter maanden december, januari en fe bruari, bedroeg te de Bilt 3.0 graden Celsius onder het vriespunt tegen 2.2 graden normaal. Daarmede is dit tijdvak op écn het koudste van de laatste twee en een halve eeuw waarvan waarnemingen bekend zijn. Alleen in de winter van 1829-'30, ruim 130 jaar geleden dus, is dit tijdvak van drie maanden gemid deld nog 0.1 graad kouder geweest. Van de negentig dagen die deze drie maanden tellen, waren er ditmaal niet minder dan 81 aan de koude kant. Op 77 dagen is het in de Bill tot vorst gekomen tegen 41 dagen normaal. Het was sedert 1848, dit is sedert het begin der regelmatige waarne mingen, eerst te Utrecht en later te de Bilt, nog nooit gebeurd, dat in de drie wintermaanden zo vele vorst- dagen voorkwamen. Het aantal ijs dagen, dit zijn dagen waarop het voortduvend vriest, bedroeg te de Bilt 40 tegen 12 normaal, an diit op zicht 'heeft deze winter die van 1946 -'47 niet overtroffen, want toen werden in dit tijdvak niet minder dan 46 ijsdagen genoteerd. Lange duur. De winter heeft zich tot dusver vooral gekenmerkt door zijn lange duur, zeer lage temperaturen zijn - vergeleken met andere strenge win ters - slechts sporadisch voorgeko men en in dit opzicht zijn geen re cords geslagen. Zowel in januari als in februari 1956 zijn belangrijk la gere temperaturen gemeten. Het aantal uren zonneschijn is, dank zij het bijzonder zonnige einde van fe bruari, te de Bilt tot 256 opgelopen, een waarde die sedert het begin van de metingen van de duur van de zonneschijn aan het einde van dc vorige eeuw, nog in geen enkele winter was geregistreerd. Het nor male aantal uren zonneschijn be draagt 167. De hoeveelheid neerslag bedroeg gemiddeld over het gehele land ruim 120 mm tegen bijna 175 mm normaal het was de droogste winter sedert die van 1948-'49. De neerslag is voor namelijk in de vorm van sneeuw ge vallen. In dc Bilt heeft het in de afgelo pen drie maanden op niet minder dan 37 dagen gesneeuwd, een zo groot aantal dagen was tot dusver in deze eeuw nog niet eerder bereikt Dc hoeveelheden sneeuw waren echter over liet algemeen belangrijk minder groot dan in de strenge win ter van 1941-'42. Vrouwen lachen als zij kun- f «en en huilen als zij tüillc7j. f WAT UQT VI BILT Aanhoudend zonnig Verwachting tot zaterdagavond: Droog en zonnig weer; zwakke tot mtige wind tussen oost en zuidoost; vannacht lichte tot matige voj-st en hier en daar mist; morgenmiddag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. 2 maart. Zon op 7.26, onder 18.20. Maan op 10.52, onder 1.33. 3 maart. Zon op 7.24, 'onder 18.22. Maan op 11.31, onder 2.47. 4 maart. Zon op 7.22, onder 18.23. Maan op 12.18, onder 3.54. Eerste kwartier: 2 maart te 18.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 maart 7.37 v.m. 20.08 n.m. 3 maart 8.32 v.m. 21.07 n.m. 4 maart 9.43 v.m. 22.20 n.m. BROUWERSHAVEN 2 maart 7.20 v.m. 19.58 n.m. 3 maart 8.19 v.m. 21.04 n.m. 4 maart 9.34 v.m. 22.22 n.m. Doodtij: 4. maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het Europese hogedrukge- bied weet zich onverminderd te 'handhaven, ook in de hogere lucht lagen, waar het centrum van het hogedrukgebied al dagen achtereen boven de Noordzee wordt aangetrof fen. Het is nu bijna 10 dagen ach tereen zonnig weer geweest, wat tot gevolg had, dat de gemiddelde tem peratuur ongeveer 5 graden is ge stegen en de sneeuwlaag voor twee derde is geslonken. Voor morgen wordt opnieuw zon nig weer verwacht, maar op enkele plaatsen kan zich mist ontwikkelen, die overdag hardnekkig kan zijn. Geleidelijk wordt de tijd; gedurende welke de temperatuur overdag bo ven nul komt langer terwijl ook de maximale waarden langzaam iets hoger worden. Op de oceaan wijken de depressies na eerst een westnoordwestelijke koers beschreven te 'hebben naar het noorden af naar het zeegebied bij IJsland. Er ontstond 'halverwege op de oceaan een enorme orkaan. Een Amerikaans weerschip meldde gedurende enkele uren een wind snelheid van meer dan 160 km. per uur en golven van meer dan 10 me ter. Het was onmogelijk bij dit stormweer een radiosonde op te la ten. Actie „Vrije boeren" te Hoogeveen HOOGEVEEN, 28-2. Ongeveer 25 „vrije boeren" onder leiding van Landbouwschap-bestrijder Koekoek zijn donderdag naar Hoogeveen ge komen om daar van nabij de even tuele ontruiming van de boerderijen van drie collega's te volgen. Zij lo geren op de boerderijen van de heer Hartman. Het is niet bekend op welke wijze 'het Landbouwschap zijn eis tot ont ruiming van de boerderijen kracht bij zal zetten. Vele landbouwers in Hoogeveen zijn er van overtuigd dat de „vrije boeren" niet zonder meer zullen toelaten, dat een deurwaarder de boerderijen bereikt. Winter werkt lang door in de groenteprijzen KAPELLE. 28-2. De voorzitter van de fruitveiling Kapcllc-Biczc- lingc verwacht dat de invloed van deze winter op de groenteprijzen tot in de maand mei merkbaar zal zijn. Dc telers hebben veel extra kosten moeten maken om de warenhuizen op temperatuur te houden. Jonge vruchtbomen op sommige percelen vertonen vorstscheuren in de stam, die zijn ontstaan door het grote verschil tussen dag en nacht- temperaturen. Wildschade aan fruit bomen kwam in Zeeland - in tegen stelling met andere streken van het land - weinig voor. De meeste telers hadden voldoende voorzorgen geno men. De voorzitter van de fruitveiling Kapelle-Biezelinge, de heer P. .T. J. Dekker uit Wem cl din ge, deelde deze bijzonderheden donderdag mee op de algemene jaarvergadering van de vcaling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1