ROMANCE ROMANCE DE TV SHOW VAN BRIGITTE BARDOT kou gevat? jjt Chinees-Russische ideologische geschil krijgt ernstig karakter Mysterieus massagraf met olifanten uit de steentijd! A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 februari 1963 No. 19336 Fotografisch troostertje Ingezonden mededeling \x ft A Nu de winter bezig is stevige records van vroeger aan het wankelen te brengen, zijn we maar in de platendoos gedoken op zoek naar een fotogra fisch Lroostertje. We meenden het te hebben gevonden met een afbeelding van de vermaarde zomerse strandzesdaagse van Den Helder naar Hoek van Holland. Men stelle het zich maar eens even voorwandelen door warm zand, onder een blauwe lucht en met de zachte dreun van de zee in de oren. Raadselachtige vondst van skeletten in Spanje De schedels ontbreken Ruim 150 kilometer noordoostelijk van Madrid vinden we het hoogland van Torralba. Momenteel is daar een groep oudheidkundigen en an- thropologen druk bezig met opgra vingen, die gerekend mogen wor den tot de meest interessante die in Europa zijn gedaan. Men is hier ge stoten op een enorm massagraf van complete olifantenkudden, die waar schijnlijk door onze verre voor ouders van zo'n 300.000 jaar geleden zijn omgebracht. Minstens 50 exemplaren van deze in die tijd over geheel Europa ver breide groepen jagers uit de oude steentijd met hun grove vuurstenen wapens en gereedschappen werden geslacht. Reeds in 1888 werden bij de aan leg va» een spoorbaan op dit hoog land geweldige bruine beenderen uit de bodem gehaald, maar nie mand bekommerde er zich om of had er belangstelling voor. Onge veer 20 jaar later was het een ze kere graaf De Cerralbo, die een gro te hoeveelheid beenderen en wel een ware collectie olifantskeletten en stenen werktuigen aan het daglicht bracht. Daarna bestond er weer geruime tijd geen aandacht voor deze unie ke vindplaats, totdat de Amerikaan se anthropoloog prof. Clark Howell er het grote belangvan inzag. Het ging hier toch om de eerste vind plaats buiten Afrika, die vergelijk baar was met de massale vondsten van dierlijke resten in de grote oude Afrikaanse jachtplaatsen en deze Europese vindplaats was bovendien zeer oud. Door bestudering van deze vind plaats in Spanje hoopte professor Howell een studie te kunnen maken van het dagelijks leven van onze verre voorvader, de oer-Europeaan. Alle andere vindplaatsen uit deze zeer oude tijd leverden slechts wat vuurstenen werktuigen en botten- resten op. In Torralba daarentegen liggen hele scharen olifanten als skeletten compleet en wel in het moeras van de ijstijd. Slechts enkele beenderen zijn door de oermensen versleept om te splij ten en er het merg uit te halen. Het merkwaardige is echter, dat alle schedels ontbreken! Hier vond professor Howell niet alleen zo'n vijftig olifantskeletten, doch tevens de resten van vele her ten, wilde paarden en enkele neus hoorns die hun laatste rustplaats vonden in het moerassig terrein van modder en kleine watertjes, dat zo'n 300.000 jaar geleden in een periode tussen twee ijstijden dit deel van Spanje bedekte. Raadsels. Hoe kwamen de diexen hier, vraagt men zich af? Waren zij het slacht offer van door de oer-Europeanen georganiseerde drijfjachten? Dat wil men niet aannemen, aangezien bij deze skeletten juist het meest olifan ten voorkomen en dat waren in die tijd zeker niet de minst gevaarlijke tegenstanders voor de mens. Hij had in dat geval gemakkelijker een an dere buit kunnen kiezen die minder gevaar opleverde. Het is ook mogelijk dat de dieren het slachtoffer zijn geworden van bos- en steppenbranden, waardoor zij in het moeras zijn gejaagd. Wij kennen daarvan een prachtig voor beeld aan de hand van de vindplaats van Pikermi in Griekenland, waar duizenden zebra's .oerpaarden, ga zellen, olifanten, apen en giraffen, door dergelijke branden opgejaagd hun einde vonden in een geweldig massagraf. Het oude moeras van Torralba kan echter ook een kerk hof voor stervende dieren geweest zijn, waarin de mens slechts de rol van aasjager speelde. Misschien speelden vergiftigde dampen die uit het moeras en warme bronnen op stegen. ook wel een rol bij het om komen van deze dieren. n kamer groter met onze 3 f I vaste vloerbedekking. Dat geeft een behaaglijk effect, m en is gemakkelijk ih onderhoud. Vele soorten in voorraad. GEBR. THIEN S Appelmarkt 24 - Zierikzee 'm Telefoon 2604 ims n M ::i m j HILVERSUM. De VARA-televisie- sectie heeft weer enige nieuwe me dewerkers aangetrokken. Op 1 maart treedt de heer Joh. van Os van de Abeelen in dienst als parlementair redacteur bij de afdeling actualitei ten. De heer van Os is thans parle- mentsverslaggever bij de Nieuwe Rotterdamse Courant. PEKING. 26-2. Dinsdagnacht is voor radio Peking voorlezing gedaan van een in het Pekingse „Volksdag blad" gepubliceerd hoofdartikel over het ideologische geschil tussen de Sowjet-Unie en de Chinese Volks republiek. In dit artikel wordt ver klaard, dat „de meningsverschillen tussen de communistische landen hun oorsprong hebben gevonden in het onderhoud dat president Eisen hower indertijd, ter gelegenheid van Chroesjtsjov's bezoek aan de Ver. Staten, in Camp David, met de Rus sische premier en partijleider heeft gehad". „Deze samenkomst vormde een zeer duidelijk inbreuk op de des tijds door de communistische staten ondertekende „verklaring van Mos kou". De Chinese volksrepubliek is het volstrekt oneens met de stelling, volgens welke bepaalde staten, via een zg. topconferentie, de interna tionale vrede kunnen verzekeren", aldus het door radio Peking aange haalde hoofdartikel van het „Volks dagblad". Het artikel vervolgt: „De Chinese volksrepubliek heeft er reeds ver scheidene malen bij de Sowjet-Unie op aangedrongen haar geschillen met de Albanese communistische partij bij te leggen. En mocht dit niet di rect mogelijk zijn, dan is, zoals Chi na heeft uiteengezet, een geduldig afwachtende houding de juiste, om een verergering der meningsver schillen te voorkomen. Doch de Sow jet-Unie heeft op geen enkele wijze met ons standpunt rekening gehou den", aldus het „Volksdagblad". Het artikel vervolgt: „Het Chinees -Sowjet-Russische geschil zal een ernstiger karakter krijgen, indien de Sowjet-Unie haar aanvallen op de Chinese volksrepubliek voortzet. De toestand is thans ernstig geworden. Meent de Sowjet-Unie inderdaad Raadselachtig blijft echter, hoe het mogelijk is, dat onder de vele oli fanten die hier liggen, zoveel jonge dieren zijn. Waren het huisdieren? Men zou in dat geval geneigd zijn aan menselijke invloed op de dood van de dieren te denken. In beender- vindplaatsen van jonger datum van na de ijstijden treffen de onderzoe kers veel skeletten van jonge die ren aan. Dit ivas het gevolg van het feit, dat de mensen in die tijd reeds huisdieren hielden en vee en uit de kudden juist de jonge malse dieren kozen voor de slacht. Zo redenerend zou men tot de conclusie kunnen ko men dat deze oer-Europeanen van 300.000 jaar geleden olifanten als huisdieren hadden. Zo staat men momenteel nog voor een groot aantal raadsels en proble men. Vast staat echter, dat hier men sen uit de oude steentijd met vuur stenen messen en schaven vlees van de dode kolossen afsneden, botten spleten en vermoedelijk aan de rad van het aan buit zo rijke moeras ware smulfeesten aanrichtten. Hier van getuigen de vele stenen werk tuigen die men er vond en het ont breken van de schedels, die'vermoe- delijk meegesleept werden om er thuis de hersenen uit te koken. De mogelijkheid is echter ook niet uit gesloten, dat ze meegenomen wer den om verzameld te worden in een soort heiligdom, zoals men die kent in zuid-Duitsland uit de late steentijd en waar men hele collecties schedels van holenberen vond. Maar noch schedelverzamelplaats, noch resten van de mens uit die tijd wer den helaas gevonden. Alleen de overblijfselen van zijn maaltijden en gebruiksvoorwerpen vormen de aan wijzingen van zijn aanwezigheid. Ingezonden mededeling m sma w i» Roof per invalideiiivagen NEW YORK, 27-2. Een bank in New York is dinsdag over vallen door een viertal ban dieten van wie er een in een invalidenwagentje zat. De ro vers arriveerden per auto voor het bankgebouw. Terwijl twee van hen in de auto bleven ont vouwde een derde een invali denwagentje, hielp een van zijn ogenschijnlijk invalide kornuiten daarin plaats nemen en spreidde hem zorgvuldig een plaid over de benen. In het bankgebouiv sprtong de „invalide" echter kwiek over eind 'en richtte een geweer, dat onder de plaid verborgen had gelegen, op de aanwezi gen. Zijn „begeleider" haastte zich achter de balie waar hij zoveel geld bijeen graaide als hij kon dragen. Onder revol verschoten van een inmiddels gealarmeerde politieagent ren den beide rovers naar de auto, een spoor van bankbiljetten achterlatend. De verlaten auto die gestolen bleek te. zijn, werd later teruggevonden. Hoeveel geld de bank' mist was nog niet uitgerekend. b Twee Sowjet-diplomaten zijn dinsdag door IJsland personae non gratae verklaard en moeten het land verlaten omdat zij spionage hebben Bij vuurgevechten in de Katan- gaanse 'hoofdstad tussen militairen van het centrale Kongolese leger en Katangaanse politiemannen zijn dinsdagavond vier mensen gedood. Fiscale faciliteiten klein effecten-bezit DEN HAAG, 26-2. Zonder hoof- delijke stemming is het wetsontwerp „fiscale faciliteiten voor bezitsvor ming met betrekking tot effecten" dinsdag door de Tweede Kamer aanvaard. Het wetsontwerp beoogt het vormen van specifieke beleg gingsmaatschappijen voor kleine spaarders, welke maatschappijen o.a. van vennootschapsbelasting zou den worden vrijgesteld. Het criteri um van de „kleine spaarder" wordt daarbij gevonden in de inkomens grens. Koeien en varkens UTRECHT, 27-2. Zowel uit de da ling van de dekkingscijfers bij de varkens als uit de grote omvang die nhet slachten van nuchtere kalveren aann|eemt, blijkt, volgens de heer Joh. de Veer, voorzitter van hetPro- duktschap voor Vee en Vlees, dat de Nederlandse boeren gebrek hebben aan vertrouwen in de toekomst. Op de in Utrecht gehouden open bare vergadering van het Product schap zei de heer de Veer, dat deze sombere stemming niet nodig is. Hij verwaoht deze zomer zowel voor de varkens als voor de koeien grotere afzetmogelijkheden en hogere prij zen. Dodelijk ongeluk ROTTERDAM, 27-2. Woensdag morgen is de 47-jarige railmonteur J. A. du Pré in Rotterdam op de noordelijke afrit van de Willemsbrug overreden door een vrachtauto met aanhangwagen. Tijdens zijn vervoer naar het Dijkzigtziekenhuis overleed hij aan zijn zware verwondingen. De heer du Pró verrichte werkzaamhe den aan de tramrails en is, aldus de politie, niet opgemerkt door de vrachtautobestuurder. Vijftien meter voorbij de plaats van het ongeluk maakte een bromfietser de chauffeur op de aanrijding attent. dat haar houding tegenover de Chi nese communistische partij de juiste is ?Zo ja, laat zij dit dan zeggen", aldus het dinsdag door radio-Peking aangehaalde hoofdartikel van het „Volksdagblad" over het ideologi sche geschil tussen de Sowjet-Unie en communistisch China. Het internationale communistische tijdschrift „Vraagstukken inzake de vrede en het socialisme" schrijft dat een conferentie ter bespreking van het ideologische geschil tussen Rus land en China de zaak alleen nog maar erger kan maken als zo'n con ferentie niet grondig wordt voorbe reid. Daarom, aldus het blad, moe ten de voorbereidingen worden ge troffen zonder onnodige haast en zonder de discussie tot een kook punt te brengen. DEN HAAG. Ter gelegenheid van het feit dat dinsdag de wet op het voortgezet onderwijs („Mammoet wet") is afgekondigd, hebben de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en mevrouw Cals in het hoofdgebouw van het ministerie in Den Haag een ontvangst gehou den. De minister en zijn echtgenote boden deze ontvangst aan diegene aan, die aan de voorbereiding en totstandkoming van deze wet heb ben medegewerkt. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Interne verbouwing Woninginrichtings-zaak Het pand Mol 19, waarin geves tigd Woninginrichting J. M. Tuin man Zn., heeft een interne ver bouwing achter de rug, waardoor een efficiëntere indeling is vrekre gen van de verschillende ruimten binnen deze zaak. Palend aan de - enige jaren gele den gerestaureerde - voorwinkel ruimte, bevond zich voorheen een werkplaats. Deze is thans omge vormd tot een voorraadmagazijn, in gericht als toonkamer. Door z.g.n. zwevende rekken heeft men de ruimte in deze toonkamer volledig benut, zonder dat aan de logische opstelling der verschillende toon- meubelen is tekort gedaan. Een aparte wand is gereserveerd voor de z.g. fournituren, waarna nog plaats overschoot voor een bescheiden bu reauruimte. Een parterre gelegen vroegere opslagruimte, is - ter ver vanging van de verloren gegane - ingericht als werkplaats. De ver bouwing kan men zien als een aan sluiting op de winkelrestauratie van destijds. jeugd Rode Kruis naar Deltaziekenhuis Opnieuw heeft de plaatselijke af deling van het Jeugd Rode Kruis voor wat vreugde en ontspanning gezorgd in het Deltazickcnhuis te Pcortugaal. Een fraaie serie kleu rendia's van de stedelijke fotograaf de heer K. de Feijter, werd voor de bewoners van het huis vertoond. In een ruim twee uren durend programma kwamen de Zierikzeese en eilandelij ke beelden op het scherm, waarnaar ongeveer 300 be woners (velen lagen met griep op bed) met boeiende belangstelling ge keken hebben. Het leven in Zierikzee en omlig gende dorpen waarbij evenementen tijdens hoogtijdagen niet vergeten waren, kwamen op het witte doek te staan, waarvan we o.a. noemen, een sprookjesachtige reportage van een mosselfeest, optochten en pano rama's, historische gebouwen, maar ook ijs- en sneeuwplaatjeg met als extraatje beelden uit de Schouwse Westhoek. De adjunct-directrice, zr. H. H. de Wilde, dankte in hartelijke bewoor dingen namens de patiënten voor deze feestelijke avond, waarbij apart een hartelijke groet werd mee gegeven voor de twee oud-hoofdver pleegsters van het Delta-ziekenhuis, thans woonachtig in Zierikzee SIRJANSLAND Vrouwen-wereldgebedsdag Evenals op andere plaatsen wordt ook hier op vrijdag 1 maart a.s. (7.30) een bijeenkomst gehouden in ver band met de jaarlijkse vrouwen wereldgebedsdag. De bijeenkomst draagt - gelijk bekend - een inter kerkelijk karakter en is derhalve voor vrouwen van alle gezindten toegankelijk. Gebruik zal worden gemaakt van een vaste liturgie. Er zal een collecte worden gehouden voor de zending. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op vrijdag 1 maart a.s. wordt in het gemeentehuis te Scharendijke een vergadering gehouden van de gemeenteraad. Op de agenda - die een twaalftal punten telt - komt een voorstel voor tot het toekennen van een uitkering-ineens aan het perso neel, dat gedurende de koudeperi- ode in de buitenlucht heeft gewerkt. Een ander voorstel heeft betrekking op het toekennen van een koude- toeslag" aan het lager bezoldigd ge meen tepersonsel. ZONNEMAIRE Vrouwen-wereldgebedsdag De vrouwen-wereldgebedsdag zal alhier plaats vinden in het Hervormd Verenigingsgebouw op vrijdagavond 1 maart a.s. NIEUWERKERK Vrouwen-wereldgebedsdag Op vrijdag 1 maart a.s. wordt de vrouwen-wereldgebedsdag gehouden in de zaal .Rehoboth', aanvang 8 uur. Het comité, bestaande uit de dames: mevr. Becker; mevr. van Eelen, me vrouw van Hiele en mevr. Westei-- hof, roept alle vrouwen van Nieu- werkerk op, om deze gebedssamen- komst bij te wonen. Spring in de lente! Duik in het nieuwe maandblad, dat Nederland stormenderhand heeft veroverd. Nu al het grootste, omdat het jong, blij en een beetje bijzonder isl Fuif u zelf op de ROMANCE van maart en geniet van Zaterdag op uw scherm, nu al in Romance, maar dan in volle kleuren! EERST KIJKEN, 0AN KOPEN! Acht bladzijden mode-advies van Romance, compleet met prijzen en adressen. CHANTAGE van CONRAD BRUCK de complete roman van de maand. FIRST LADY JACQUELINE vertelt vrij-uit over man en kroost in het Witte Huis. U KUNT NOG VÉÉL MOOIER ZIJN! De Parijse schoonheidsspecialist Paul Flaubert leert U de geheimen van de franse make-up. OPEN BRIEF AAN ANNEKE GRÖNL0H geschreven door Willem O. Duys in zijn rubriek 'Mijn wereld', en bovendien... WAARDEBON VOOR ECHT ZILVER recht gevend op aankoop van zilveren theelepels en taartvorken met Rijks- keur en meestermerk vèr beneden de juweliersprijsl Dit alles en nog verrassend veel meer vindt U in de nieuwe Vraag Romance aan de bezorger van Margriet en Revue of stuur deze bon (in open enveloppe met 4 ets postzegel) rechtstreeks aan ROMANCE, postbus 245, Amsterdam. ER LIGT EEN BIJZONDER WEL KOMSTGESCHENK VOOR U GE REED: gratis een grote roman in pracht band! invullen uitknippen en opsturen! Zend mij gratis de grote roman in prachtband en noteer mij Z als abonnee op ROMANCE a f. 1.- per maand 7N WOONPLAATS: invullen met blokletters s.v.p. en opsturen aan Romance, postbus 245, Amsterdam. VERBAZING IN WETENSCHAPSKRINGEN Salamander van vijfduizend jaar zou geleefd hebben MOSKOU, 27-2. Groot opzien heeft deze week een bericht uit de Sowjet-Unie gebaard, met name in wetenschappelijke kringen over een 5000 jaar oude salamander (men vond het dier in een grondlaag op 7% meter diepte), zou zijn gaan le ven. Van Russische zijde wordt be weerd, dat het dier behoorde tot een soort, die uitgestorven is, t.w. „de oudste en primitiefste soort van alle staartamfibieën." De salamander was drie weken in leven gebleven en na zijn dood op sterk water gezet. Hij bevindt zich momenteel volgens „Neva" in een der laboratoria van de Moskouse universiteit. Volgens het tijdschrift hadden geologen en andere wetenschaps mensen „de uitgestorven Siberische vierteninge salamander" bij opgra vingen in Siberië's „koudepool" ge vonden. Zij troffen het diertje aan in een brok klei dat een temperatuur had van tien graden onder nul. Het blad weet zelfs een beschrij ving te geven van het „ontwaken" van de salamander: „Hij begon te bewegen. Zij asgrauwe buik trok krampachtig samen. De gevangene van de koude keek met zijn onge woon bolle oogjes naar de mensen. Toen begon hij vliegen, muskieten, gras en wilde bessen te eten", aldus „Neva". In het artikel staat, dat een an dere salamander die in het uiterste noorden van Siberië was gevodnen, na zijn „ontdooiing" „bijna de ge hele zomer" in een museum heeft geleefd. Goudzoekers hadden nog een derde salamander op een diepte van veertien meter gevonden, maar het blad vermeldt niet of ook deze weer tot leven kwam. Volgens de uitlatingen van een een aantal geleerden is het weer tot leven brengen van de salamanders geen volstrekt uitzonderlijke gebeur tenis te noemen, aldus het blad. Oud-botanicus van lands plantentuin (Buitenzorg) dr. C. A. Backer overleden HEEMSTEDE, 27-2. Op 88-jarige leeftijd is te Heemstede overleden dr. C. A. Backer, botanicus en plan- tengeograaf, die pionierswerk heeft verricht op het terrein van de Indi sche plantkunde. Hij is 18 september 1874 in Ouden bosch geboren, heeft gestudeerd aan de rijkskweekschool voor onderwij zers in Haarlem en was enige jaren onderwijzer in Haarlem. In 1901 ver trok de heer Backer naar Indië waar hij aanvankelijk onderwijzer was. Van 1905 tot 1924 was de thans over ledene verbonden aan 's Lands Plan tentuin in Buitenzorg. Hij legde toen een verzameling aan van niet minder dan 35.000 plan ten en variëteiten, die wereldver maardheid genoot. Nadat de heer Backer van 1924 tot 1931 werkzaam was geweest aan het proefstation van de Javasuikerin- dustrie, repatrieerde hij naar Neder land en vestigde zich in Heemstede. De heer Backer zette zijn weten schappelijk werk voort en stelde-on der meer een woordenboek samen van in het wild groeiende of in tui nen gekweekte planten in Nederland en Nederlands Indië. Ook schreef hij boeken over theecultures en va renflora en stelde hij een plantcn- flora van Java samen. Bij het 300- jarig bestaan van de rijksuniversi teit te Utrecht verleende de senaat hem het eredoctoraat in de wis- en natuurkunde. Ingezonden mededeling 20 cént per rol

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5