Damp0 breekt Rampmonument Zierikzee T ivintigduizend vlinders Zierikzee in seizoen vijf dagen „Middeleeuwse stad" STAD EN PROVINCIE Inwonertal Westerschouwen door repatrianten sterk uitgebreid 4-voudige werking... exUa geneeskracht! CKefariite ,4 „Theater" bracht stuk van Jan Staal Het zal moeilijk zijn qua vorm en opzet een min of meer analoog stuk te noemen van Jan Staal's toneel spel ia vijf bedrijven: „Verlos ons van de boze", dat dinsdagavond voor een redelijk gevulde Concert zaal voor het voetlicht werd ge bracht door de toneelgroep „Thea ter". „Verlos ons van de boze" heeft als gegeven een sterk actuele en oer-vaderlandse probleemstelling, zijnde de opmars van het massa toerisme naar streken, waar het le ven geleefd wordt volgens eigen normen, die zijn geënt op zeer strenge protestants-christelijke over tuigingen. Het gevaar van een ver algemenisering van de in het stuk opgeroepen tegenstelling, omdat er een - bijna traditioneel - verzwijgen Is van de divergenties in het begrip „protestants christelijk", heeft o.i. de schrijver niet geheel omzeild. Men zal toch dienen te bedenken, dat het extreme kiezen als uitgangs punt, een zwart-wit-schema te voor schijn roept, dat al te geredelijk misleidend werken kan. In ieder geval gold hier de sfeer van b.v. Van Reest's „Gebondenen" als „typisch" voor een „streng pro testants christelijke gemeenschap" en in confrontatie met het massaal toerisme in opmars, vond de schrij ver stof voor een bijzonder sterk - en gemakkelijk aansprekend - stuk, dat door dertien vrouwen (wel een unicum op de planken) boeiend en evenwichtig werd vertolkt. Het stuk krijgt zijn grootste gela denheid door het optreden van de oudste dochter in het gezin van een overleden predikant. Het meisje heeft een sterke vaderbinding en tracht de kerkelijke gemeenschap te mobiliseren tegen allerlei recreatie ve plannen, die in het dorp worden gemaakt, om het om te vormen tot badplaats. Zij werkt daarbij geheel in de stijl van haar vader, wiens woord wet was en geen verzet* dul- de. Toch is er verzet o.m. van de zijde van één harer zusters, die de duffe, bedompte sfeer van het rod- delzieke dorp meer dan beu is en haar vleugels wijder wil uitslaan. Zij komt achter de geheimen van haar (overleden) tante Theresia voor wier charmes haar vader in vroe ger jaren blijkt te zijn bezweken. De schrijver gebruikt een „gevonden brief' ais deus ex machina om aan nemelijk te maken, dat het verzet van haar fanatieke zuster snel ge breken wordt. Ook praktisch wordt Ingezonden mededeling de kracht van een verkoudheid lam bij Vader, Moeder en Kind.HMH Nadat een groep dames op uitno diging van het Comité Rampmoiiu- ment-Zierikzce zich in de afgelopen week had 'belast met het ophalen der giftzakjes, die ter plaatse huis- aan-huis met een begeleidend schrij ven werden verspreid, kon woens dagavond het ingezamelde geld ten bate van het op te richten rampmo nument ter plaatse worden geteld. Inclusief de girale stortingen op de girorekeningen der verschillende banken, bleek het totaalbedrag te bedragen f 2140,04, een resultaat waaifover het comité ten hoogste voldaan is. Bij genoemd bedrag zjjn uiteraard niet begrepen de bedragen die reeds door verschillende grote bedrijven voor het genoemde doel zijn toegezegd. dit trouwens bewerkstelligd, daar afvalligen van de kleine kudde ge trouwen er voor zorgen dat de fa milie de pastorie moet verlaten. Van het fanatieke meisje Dora, gaf Anita Menist een beklemmende vertolking, die men niet licht zal vergeten. Op hartveroverende wijze speelde Marie Hamel de moederrol in dit merkwaardig familiestuk. Twee andere zusterrollen werden vertolkt door Elly Ruimschotel en Nienke Sikkema, waarvan vooral de laatste overtuigde met zeer indrin gend spel. Een (later afvallige) vriendin van de familie werd ge bracht door Enny Mols-de Leeuwe, die ook ditmaal zorgde voor spran kelend spel, dat verrukkelijk was om te zien en te horen. Onder de andere medewerksters ontdekten we enkele oude getrouwen van het Volkstoneel. Onder de strakke regie van Ferd. Sterneberg en tegen een bijna ma caber décor van Leontien van Beur den, kreeg samenvattend het stuk een sublieme vertolking. De voorzitter van de werkgroep, dr. J. J. Westendorp Boerma, bood na afloop de speelsters een fruit mand aan, een blijk van waardering dat met langdurig applaus werd on derstreept. B. d.V. De veertienjarige zoon Arieh Heyman, zoon van een hotel houder in de zuid-Israëlische plaats Asjkelon, heeft het Car- negie-museum voor natuurlij ke historie in Pittsburgh (V.S.) in een jaar tijds reeds een col lectie van twintigduizend vlinders en andere insekten uit Israël bezorgd, nadat de curator van het museum, die als toerist in het hotel van zijn vader hem leerde kennen, een geldelijke regeling daartoe met hem had getroffen. Financiën en Economie N.V. Kcninkljjke Maatschappij „De Schelde" VLISSINGEN. 28-2. In het heden gepubliceerde jaarverslag over 1962 van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen deelt de directie mede dat voorgesteld wordt op de preferente in gewone aandelen converteerbare aandelen 5 procent en op de gewone aandelen 12 procent (onveranderd) dividend uit te keren. Dit betekent voor de N.V. nationaal bezit van aandelen Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" respectievelijk 5 procent en 12% procent (onveranderd) dividend. Sclieepvaartbericliten Attis, 27/2 van Hamburg naar Am sterdam. Kelletia (t.), 27-2 te Stockholm. Willem Ruys, 27/2 van Port Evergla des naar Bermuda. Straat Colombo, 28/2 te Lobito ver wacht. Initiatief van Z.O.Y. en Miridenstamlscciitrale C.H.U.-Statcnlcden op Schouwcn-Duiveland Met de neus op de problemen van de schelpdierencultuur BRUINISSE, 27-2. Burgemeester C. H. van de Linde heeft de goede gedachte gehad om tijdens een be zoek van de C.H.-Statenleden en het Tweede Kamerlid de heer C. F. van der Peil, ook het bestuur van de Bruinisser mcsselvissersvereniging uit te nodigen, evenals de voorzitter van de vereniging „Helpt Elkander" te Zierikzee. Nadat door b. en w. van Bruinisse de bezwaren tegen het entworpen streekplan kenbaar waren gemaakt (tc Bruinisse heeft men daartegen ernstige bezwaren, omdat het niet is afgestemd op de praktijk met na me wat betreft de economische pers pectieven en consequenties), kon het bestuur van de vissersvereniging in een ongedwongen gesprek zijn me ning kenbaar maken, betreffende de kansen van de schelpdierencultuur in Zeeland na voltooiing van de Deltawerken. Daarin gesterkt door de lezing met dia's veertien dagen geleden door drs. Drinkwaard te Bruinisse gehou den, hebben de visserijmensen bij monde van de heer D. de Koning, voorzitter van de vissersvereniging te Bruinisse betoogd dat schelpdie rencultuur ook na afsluiting van de zeegaten zeker nog mogelijk zal zijn. Het grote belang van het door gaan van de oesterproeven in het Veerse Gat werd duidelijk in het licht gesteld, maar aldus de heer de Koning, mocht het uitvoeren van de ze plannen en het bouwen van hot proefbassin op financiële bezwaren stuiten, dan kan ook zonder deze proeven, waarvan de uitslag immers toch van te voren vast staat, de schelpdierencultuur ter hand worden genomen c.q. behouden blijven voor en in de Grevelingen. Nodig is slechts dat in de dam door het Brou- wershavense Gat sluizen worden ge bouwd, zoals in de afsluitdijk, waar door water in de Grevelingen kan worden ingelaten. De heer C. F. van der Peijl gaf eveneens zijn visie op deze zaak. In 1957 heeft minister Mansholt de bouw van het proefbassin in het Veerse meer toegezegd. Sindsdien echter heeft men de plannen steeds uitgesteld. Dat dit zou zijn te wijten aan de hoge kosten meende de heer van der Peijl te moeten betwijfelen. Gezien de totale kosten van de Del tawerken zijn de kosten van het proefbassin van geen belang. Uitwateringssluizen Er komen, en dat is een nieuw standpunt van Waterstaat, nu wel sluizen in de dammen in de zeega ten, maar aldus de heer van der Peijl, alleen uitwateringssluizen. Wanneer het water een bepaald peil heeft bereikt zal het kunnen worden afgevoerd naar de Noordzee. Daardoor genoodzaakt door een motie, ingediend en ondertekend dpor de vaste commissie voor de visserijzaken in de Tweede Kamer zal de minister nu spoedig antwoord moeten geven over de plannen van de regering ten opzichte van de oes terproeven in het Veerse Gat. Als er uitwateringssluizen komen, zal het een kleine moeite zijn deze zo te maken dat ook zout water kan worden ingelaten. De heer de Koning wees er nog op dat verhuizing naar Harlingen, hoe ongewenst uit Zeeuws oogpunt bekeken ook, geen uitkomst geeft voor de betrokkenen omdat er tc weinig cultuurgrond beschikbaar ds voor alle mosselbedrijven. Ook dit voor de Zeeuwse vissers zo nijpende vraagstuk (verdeling cultuurgronden Waddenzee) en con troverse tussen mossel- en garnalen visserij kofi nog onder de loep wor den genomen, zodat alleen al hierom de reis over ons eiland van de C.H. U.-politici zeker niet vergeefs is ge weest. ZIERIKZEE, 26-2. Als de plannen willen vlotten, gaat Zierikzee in het komende zomerseizoen, een zich vijfmaal op donderdagen herha lend evenement tegemoet, dat de stad de kleur en de sfeer zal terug geven van de opbeurende feestdagen bjj gelegenheid van het 1100-jarig bestaan der stad in 1949. Op een deze week in „Concordia" door de Middenstandscentrale en de Stichting „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen" gehouden vergadering zijn hartverwarmende plannen ontvouwd, om weer wat leven in de zomerse brouwerij te krijgen, min of meer in de stijl van de Zomeravondfeesten, maar dan toch ook weer geheel anders en stellig meer karakteristiek voor etn historische stad als Zierikzee. Op de vergadering, onder leiding van de voorzitter der Middenstands centrale de heer J. C. v. d. Doel zijn de plannen ontvouwd, waarvan de kern dus gaat vormen het organise ren van vijf „Middeleeuwse dagen", in een stad, die een duidelijke trans formatie zal ondergaan. In de eerste plaats is het oude beproefde recept van de costumering weer aanbevolen voor toepassing. De burgerij zal ver zocht worden zich in de historische costuums te willen steken op de be wuste donderdagen, die vallen in de drukste toeristenperiode. Met name zal een beroep worden gedaan op de schoolkinderen. Men herinnert zich van toen hoe bijzonder fleurig de jeugd staat met Poorterspakken en Poortersjurken. De beide organiserende instanties hebben hoop en vertrouwen, dat er via de scholen op dit punt iets zal kunnen warden bereikt. „Artistieke tenten" De idee van grote manifestaties op het Havenplein heeft men los gela ten. Men wil het straks zoeken in een tweetal aanvullende attrakties. In de eerste plaats zullen de midden standers hun zaken voorzien van 'n tweede historische gevel, zodat het oude aspect van de stad als 't ware een speciaal accent krijgt. De twee de gevel behoort bij een als 't kan zo artistiek mGgelijke tent, die op de stoepen der eigenlijke winkels wordt opgebouwd. In combinatie met een late winkelsluiting, kan dit een bij- zender gezellige aanblik opleveren. Op diverse punten van de stad, als Balie. Vismarkt e.d. zal de Z.O.V. feestelijkheden organiseren, w.o. mu zikale manifestaties. Bovendien zal op de bewuste da gen cp de Vismarkt gelegenheid zijn tot het consumeren van mosselen, al les tesamen zaken, die de vreemde ling zonder twijfel zullen aanspre ken. De vergadering Ter vergadering werden al deze plannen uiteengezet en nader toege licht door de voorzitter van de Stichting Z.O.V., de heer M. C. Doe- leman. Belangrijk animator der plan nen bleek burgemeester mr. Dijck- 'meester, die herinnerde aan de door de Z.O.V. in het verleden geboekte resultaten. Enig bezwaar hierbij was dat de manifestaties geen typisch Zierikzees' karakter droegen. Met de plannen die thans op stapel staan, is dit echter wel het geval. Wegens gebrek aan leerkracht Kleuterschool Brouwershaven gaat dicht Aanstaande maandag 3 maart zul len de veertig kinderen van de ge meentelijke kleuterschool te Brou wershaven „op straat" gezet wor den, niet vanwege het huidige koude weer maar door gebrek aan een be voegde leerkracht. De huidige hoofdleidster, mej. E. Quant te Zierikzee, die wegens ziek te reeds geruime tijd haar werk niet kon. verrichten wetd tot 1 januari vervangen door mevr. Verstrate- Stoel uit Zonnemaire, zodat het kleuteronderwijs normaal doorgang kon vinden. Vanaf deze datum kon deze kleuteronderwijzeres wegens het feit, dat zij niet gediplomeerd is deze waarneming jammer genoeg niet voortzetten, daar zulks van ho gerhand per genoemde datum ver boden werd. Het was mevr. Flohil- de Jonge uit Scharendijke, die tij delijk de scepter zwaaide in de Brouwse kleuterschool, maar per 1 maart kan ook deze onderwijzeres wegens werkzaamheden in haar pen- sionbedrijf de Brouwse kleuters niet verder onderrichten. Al met al een penibele situatie die om een spoe dige oplossing vraagt. Zowel van ge meentewege, schoolbestuur en. in- spectrice kleuteronderwijs in Zee land wordt alle mogelijke moeite ge daan om in deze vakature zo spoe dig mogelijk te voorzien. Hopenlijk zullen deze instanties hierin slagen opdat de gedwongen vakantie maar van korte duur zal zijn. Uit de vergadering kwamen na de globale bespreking der plannen nog verschillende suggesties naar voren. Er was nog enig bezwaar tegen de donderdagen, maar hierin zal geen wijziging komen. De middenstand overweegt in het kader der plannen ook nog een speciale speldjesactie. De niet-aanwezige middenstanders op de vergadering, zullen hoofd voor hoofd worden bezocht teneinde ook hen voor de plannen te winnen. De Stichting Z.O.V. zal zich met de re clame belasten, om van deze Zierik- zeese „Middeleeuwse dagen" een zo groot mogelijk succes te maken. Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee e.o." Op maandagavond 4 maart a.s. wordt in het Dorpshuis te Nieuwer- kerk de algemene ledenvergadering gehouden van de Coöp. Raiffeisen bank „Zierikzee en omgeving". De agenda vermeldt o.a. vaststelling van de balans- en verlies- en winst rekening over 1962. Aftredend be stuurslid is de heer C. J. van Wes ten te Nieuwerkerk, aftredend lid van de Raad van Toezicht de heer J. H. Kooyman, eveneens te Nieu werkerk. Beide heren zijn herkies baar. De balans per 31 december 1962 sluit in ontvangsten en uitgaven met f 8.136.699,80. Het saldo winst bedraagt f19.577,71 (1961: f 14.275,74). De omzet jaarrekening 1962 was f 44.237.000,— (1961: f40.237.000,—). Het aantal leden nam toe van 494 tot 525. Het aantal boekingsposten onderging het afgelopen jaar op nieuw een stijging en beliep een aantal van 73.000 ('61: 64.000). Het aantal gewone spaarrekeningen steeg met 60 tot 2592, spaargelden voor jaar vast van 3 tot 6, spaar gelden voor 1 jaar vast van 49 tot 105, jeugdspaarwet van 117 tot 150, ambtenarenspaarregeling van 14 tot 16, het aantal verstrekte voorschot ten van 174 tot 197. OUWERKERK „Op Drift" speelde voor Culturele Vereniging Jl. dinsdagavond bood de Cultu rele Vereniging te Ouwerkerk zijn leden in het Dorpshuis een toneel avond, die uitstekend bezocht was. De vereniging „Op Drift" te Re- nesse voerde op het stuk in drie be drijven „De man in de rolstoel". Medewerkenden waren de dames: J. Verseput-de Moor, H. A. Blom- Schaleven, J .de Wit-Dorreman, M. Gilijamse-Meijer, J. Ackema-de Fei- Vakantispreiding werd een grote mislukking ARNHEM. De Grote of St. Barba- rakerk in Culemborg, waarin de stichter van de Kaapkolonie Jan van Riebeeck in 1619 werd gedoopt, ver keert in een verwaarloosde toestand. De uit de dertiende eeuw daterende monumentale kerk, die in de mid deleeuwen tot tweemaal toe af brandde, zal worden gerestaureerd. HAAMSTEDE, 28-2. Onder voor zitterschap van burgemeester jhr. R. J. H-. Q. Röell kwam de gemeen teraad van Westerschouwen woens dagmiddag in openbare vergadering bijeen. In een terugblik over het af gelopen jaar herinnerde de burge meester aan het overlijden van H.M. Koningin Wilhelmina en de off-cii ele opening van de Outward Bound school te Renesse, door Prins Bern- hard. De gemeenteraad kwam elf maal in vergadering bijeen, het col lege van b. en w. 56 maal. Intrede in de gemeente deed de trommel- auto, 21 huwelijken werden gesloten 71 geboorten vonden plaats en 50 sterfgevallen. Het inwonertal van de gemeente nam toe met 131, maar in dit getal zijn begrepende hier tijdelijk verblijvende repatrianten. Al werd de vacantiespreidlng het afgelopen jaar een grote mislukking de gang van zaken met het vreem delingenverkeer was voorspoedig. De opbrengst van de haven Burgh- sluis liep terug. Er kwamen 389 schepen in de haven ('61: 419). Uit baggering van de haven en de ha veningang wordt een urgente zaak, aldus de burgemeester. Te Renesse kwam gereed de Jan van Renesse- weg met parkeerterrein. Voor het lopende (nieuwe) jaar zou de burge meester voor de gemeente de vol gende wensen gerealiseerd willen zien: een gemeentehuis, politiebu reau en postkantoor, een gymnas tiekzaal, .landbouwhuishoudschool en rioolzuiveringsinstallatie te Haam stede en Noordwelle. In de vérdere toekomst denkt de burgemeester aan een U.L.O.-school, een kinder zwembad en een nieuwe o.l.-school te Renesse. De voorzitter bracht verder dank aan secretaris en gemeentepersoneel dat zijn beste krachten gaf in 1962 vpor de gemeente, onder het uitspre ken van de wens dat Westerschou wen in groei en' bloei zal mogen toe nemen, beantwoord door het oudste raadslid, de heer N. A. Krijnse Locker. Begroting 1963. Voor dit jaar vermeldt de begro ting o.a.; bouwrijp maken van het terrein nabij het Ostoerio-hotel, ver betering straatverlichting Renesse (pan west), riolering gedeelte Klöos- terweg Haamstede, gedeelte paden Bad- en Strandweg via Schouwse Boer. In de tweede wijziging 1963 worden reeds gelden aangevraagd voor verbetering van de straat in de kom te Burgh. Indien het Rijk de nodige financiën hiervoor ter be schikking stelt (volgens de z.g. IN- CORET-subsidie) wil de gemeente verder trachten tot de volgende toe ristische verbeteringen te komen: Renesse: parkeerterrein einde Laone voet-rijwielpad langs de Laone, par keerterrein begin Oude Moolweg, verbetering Hogenboomlaan incl. waterleiding, electriciteit en riole ring, verbetering duinovergangen en duinpaden. Haamstede: ontsluitingswegen, aan leg rijwiel-voetpad vanaf J. 3. Boeijeweg naar het strand, aanleg parkeerterrein Strandweg begin Middenpad, verbetering duinover gangen. Burgh: riolering Hogeweg, par keerterrein Westenschouwen en ver betering duinovergangen. Algemene beschouwingen. In de algemene beschouwingen rpees het p.c.-raadslid de heer A. D. Dalebout de werkwijze van het ge meentebestuur en de goede onder linge samenwerking. Tot de heer L. v. d. Klooster richtte de heer Dale bout de betiteling „recreatiewethou der". Spr. zei zich hierover te be vreemden omdat „familie van de wethouder in de recreatie zit". „Naar men zegt", aldus de heer Da lebout, „zou deze familie hier voor deel van kunnen plukken". De heer Dalebout betreurde het verder dat geen toewijzing voor "Woningwetwo ningen is gekregen. De brandweer sirene zit naar spr.'s mening te ver buiten het bereik van de comman dant, zodat 'het altijd nog een tele foontje kost voordat deze in wer king kan worden gesteld. Spr. uitte voorts zijn bezorgdheid over het na tuurschoon, vooral in de Hogen boomlaan te Renesse. Tot slot vroeg de heer Dalebout nog aandacht voor de zondagsrust, welke naar zijn me ning steeds meer in het gedrang komt.. In zijn antwoord zei burgemeester Röell dat de gemeente geen recrea tiewethouder heeft. Alle recreatiebe- langen worden door het gehele col lege behandeld. Weth. v. d. Klooster heeft in deze geen speciale opdracht aldus de voorzitter. De heer Dale bout merkte op, „dat men zegt heel' z'n familie zit er in", die overi gens geen enkele kritiek wilde heb ben op 'het werk van de wethouder. De voorzitter deelde voorts mee dat de mogelijkheid bezien wordt tot afstandsbediening te komen van de brandsirene. De nieuwe sirene is reeds gearriveerd, maar kan door sneeuw op het dak nog niet ge plaatst worden. In voorbereiding is een adres van alle gemeenten op het eiland om te trachten meer woon ruimte toegewezen te krijgen. Wethouder v. d. Klooster zei dat de uitspraak van de heer Dale bout hem te denken geeft. Po sitieve gegevens om ergens de vinger op te leggen zijn er niet en nu gaat men insinueren. „Dal mijn familie bevoorrecht is door mijn positie moet nog bewezen worden", aldus wethouder v. d. Klooster. Volgens de heer Dalebout zijn .er wel eens moeilijkheden geweest en toen zei „men", dat de familie v. d. Klooster voorgetrokken werd. Spr. zei het gelukkig te vinden dat het niet zo is „maar het leeft in de ge- Westhoek praktisch in de recreatie zei dat de gehlce gemeenschap in de Weslohek praktisch in de recreatie zit. Op een vraag van de heer Dale- bout wer dbcslolcn om tic begroting der Soc. Dienst aan te houden tot de volgende vergadering Volgende beschouwingen werden gehouden door de heer M. J. Steur namens de V.V.D.-fractie. Hij wees er op, dat de leefbaarheid in deze recreatiegemeente op peil moet blij ven. Ook hij is voor een U.L.O.- school in de Westhoek, Bovendien moet er voor de mensen ook iets an ders zijn dan alleen maar wonen. Aandacht vroeg dezelfde spreker nog voor de brandweer te Renesse. De voorzitter antwoordde hierop, dat het wonen op het platteland niet veel goedkoper is dan in de stad. Gemiddeld hebben we wel hogere uitgaven omdat we op een eiland wonen. De brandweer zal dit jaar in de raad behandeld worden. BRUINISSE De oesterproeven De in de gemeenteraad van Brui nisse onlangs aangenomen motie, waarin werd aangedrongen op het voortzetten van de oesterproeven in Zeeland en het bouwen van een proefbassin daarvoor in het Veerse Gat is in alle gemeenten van Zee-* land, waarheen zij werd gezonden om adhaesiebetuiging, aangenomen, voor zover althans deze gemeente raden in vergadering bijeen waren. Aanschaf douches Gewezen wordt op de mogelijk heid tot het verkrijgen van een sub sidie aan personen, die wensen over te gaan tot het aanschaffen van een douchegelegen'heid. Wanneer deze douche wordt inge richt in een reeds bestaande ruimte, kan een subsidie worden verkregen van een maximum 33% pet. van f 400. Moet een nieuwe doucheruim te worden gebouwd, dan kan een subsidie worden verkregen van 33% pet. van f 800. De te Bruinisse gehouden huis- aan-huis-colledte voor het T.B.C.- bestrijdingsfond „Draagt Elkanders Lasten" van het C.N.V. heeft f 150 opgebracht. ZIJPE Bromfietser viel De heer J. Mol uit St. Philipsland kwam, toen hij met zijn bromfiets op Zijpe reed, tengevolge van de gladheid te vallen. Dokter K. van Leeuwen moest eerste hulp verlenen en de opgelopen kwetsuren waren van die aard dat de heer Mol naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden vervoerd. OOSTERLAND De D.E.L.-collecte De opbrengst van de buscollecte voor liet D.E.L.-fonds (t.b.c.-bcstrij- ding), uitgaande van het Chr. Nat. Vakverbond en die werd gehouden door Anna Marie van Dijke, bracht de som op van f 58,37. Een dank woord hiervoor aan de milde gevers (sters) en aan do collcctnnto is zeker niet misplaatst. ter en de heren: K. J. v. Tiggelho- ven, J. S. de Feiter, M. L. de Feiter, Jac. Verseput en G. van Splunder. Het is een thriller met veel span ning en de nodige humor. Dr. Sme- ling, een criminoloog, heeft de po litie wel eens geholpen bij moeilijk oplosbare misdaden. Dat hijzelf ook een misdadiger is, wordt dan ook niet vermoed, want hij speelt per fect comedie. De rolstoel waarin hij zit, is een onderdeel van dit come- diespel. De ontknoping komt in de laatste acte, waarin hij met zijn me dewerkers de gevangenis in gaat. De voorzitter van de Culturele Vereniging, de heer C. P. Kuijper, dankte de tonelisten namens de aan wezigen voor hun boeiende spel. Verhielden wij nog, dat de grime in handen was van de heer L. Acke- ma, de regie had de heer M. L. de Peiter, souffleuse was mej. M. Vier gever. BROUWERSHAVEN Vrouwen-wereldgebedsdag Te Brouwershaven wordt op vrij dag 1 maart a.s. des avond 8 uur in het Jeugdgebouw de wereld-vrou wengebedsdag gehouden, waar alle vrouwen uit de gemeente worden verwacht. Cursisten deden veilig-verkeers-examen Dinsdagavond werd in hotel Rin- gelberg te Brouwershaven door een zevental dames en achttien heren het examen afgelegd van het Ver bond voor Veilig Verkeer. Na dit examen behandelde de do cent, de heer A. M. Klaasse, wacht meester le klas der Rijkspolitie te Dreischor de examenvragen, zodat men de antwoorden kon toetsen aan hetgeen men op de examenformulie ren had ingevuld. Over vier weken zullen de uitslagen bekend zijn cn ontvangen de geslaagden een ver- keerssleutel met diploma, hetwelk op een bijeenkomst met de cursisten van Zonnemaire en Noordgouwe zal word enuitgereikt te Zonnemaix*e tij dens een officiële slotavond van ge noemde cursus. De heer P. L. Bastiaanse richtte zich namens de „leerlingen" met enige gevoelvolle woorden van dank tot de heer Klaasse voor het geno ten onderwijs, ondanks de Siberi sche reizen naar Brouwershaven. In zijn dankwoord betrok hij ook de heer A. Snijders, de „rechterhand" van de wachtmeester, in zijn funktie van bestuurslid Veilig Verkeer afd. Dreischor. De heer Klaasse 'mocht ter herinnering aan deze cursus een fraaie vierkleurenballpoint en twee vogelboeken van J. P. Strijbos in ontvangst nemen, de heer Snijders eveneens een vierkleurenpotlood en een rokertje. Beide heren dankten de cursisten voor deze geste en hoop ten in de toekomst nogmaals in Brouwershaven een verkeerscursus te kunnen geven. OOSTERLAND Vereniging „Volksonderwijs" Op vrijdag 1 maart a.s. houdt de afdeling „Oosterland" van de ver eniging „Volksonderwijs" de jaar lijkse uitvoering in de Conferentie kamer. Op deze bijeenkomst zal het blijspel „Laat mij maar begaan" worden opgevoerd. Na afloop volgt een gezellig samenzijn. Grond zeer hard Welk een zware last het lange aanhoudende winterweer veroor zaakt, ondervinden vooral diegenen, die in de grond moeten graven. Zo waren de gemeentewerklieden dezer dagen op de begraafplaats alhier be zig een graf te graven juist op een plaats bij de aula waar hoegenaamd geen sneeuw gelegen heeft. Normaal wordt dit gedaan door de grafdel ver, tevens gemeentewerkman, de heer C. de Later in enkele uren x tijds. Nu echter de grond daar ter plaatse omstreeks 70 a 75 cm. dik bevroren is, moest ook de andere ge meentewerkman de helpende hand ■bieden. Met een zware bijl, dito voorehamer en twee stalen beitels, waarvan zij er al één spoedig door de helft sloegen, wordt dit moeizame werk gedaan. Meer dan een dag hebben de twee mannen nodig om de ongeveer 1% m:?. grond op de kant te krijgen. De bevroren laag is onvoorstelbaar taai en hard. Vrouwen-wereldgebedsdag Ook hier ter plaatse zal op vrij dagavond 1 maart a.s. de vrouwen wereldgebedsdag worden gehouden, aanvangende half acht in het Herv. Verenigingsgebouw, aan de Sint Joostdijk. Iedere vrouw, van welke kerkelijke gezindte ook, is hartelijk welkom op dez? bijeenkomst, ten einde samen m?t ïcnucrdduizt-nden vi ouwen over de gehele wereld tc bidden om vre - en geluk in deze- bange en ernstige tijd. Als gewoon lijk zal weer een iwvelal dames van verschillende keriver. het gebei en do liturgie voorlezen, de laatste ditmaal onder het thema van het Paulinische woord uit de Romeinenbrief: „Meer dan overwinnaars". De twee dames, die ditmaal aan het woord zullen komen zijn één uit de Ned. Herv. gemeente en één uit de Ger. Ge meente. Ingezonden mededeling Vier middelen in één labiel werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Tegen pijn en griep wordt meer cn meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 tabletlen f 0.80 Handig# MripvprpaUIng 40 fsblêllen f 1.50 Voordelige flacon 100 Ublttlen f 3.50

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2