DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland doet voorstel tot uitzending van deskundigen Griekse minister-president aangekomen in Nederland De ramp met de tanker „Miraflores" Ds Perzische vrouwen De negers in de V.S. Conferentie E.E.G.-ministers De Duitse metaalbewerkers Oude vechtjas overleden ZIERIKZEESCHE - NIEUWSBODES Donderdag 28 februari 1963 119e jaargang No. 1933G WAARIN OPGENOMEN REDAKME EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lalonman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: I Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk In dit nummer: Middeleeuwse dagente Zierikzee De hulp aan onderontwikkelde gebieden TRAINEN OP DE THEEMS NEW VORK. 27-2. Nederland heeft in een V.N.-commissie voorge steld dat groepen deskundigen der Verenigde Naties naar onderontwik kelde gebieden zullen worden uitge zonden, waar zü zouden moeten helpen b(j het opstellen van plannen cp economisch en maatschappelijk gebied. Deze deskundigen zouden tevens een schatting moeten maken van de buitenlandse hulp. die het gebied, waarin zü zich bevinden, no dig zou hebben. Het betreffende voorstel werd door J. H. Lubbers, de Nederlandse vertegenwoordiger in een V.N.-com- missie, waarin elf landen zijn ver tegenwoordigd, gedaan. Deze com missi e, moet in de komende tien jaar. waarin de V.N. economische hulp aan onderontwikkelde gebie den zullen verlenen, ervoor zorgen dat er de nodige samenhang tussen de verschillende hulpverleningspro gramma's bestaat. Lubbers stelde voor de V.N.-groe- Pen naar alle landen te zenden, die hierom zouden vragen. Volgens hem zouden er deskundigen op econo misch, financieel, onderwijs-.land- bouw- en industriëel gebied in moe ten worden opgenomen, evenals ex perts op bestuursgebied, verbindin gen, maatschappelijk welzijn en het gezondheidswezen. Geen nieuw orgaan. De V.N.-deskundigen zouden in de hun toegewezen gebieden de be staande ontwikkelingsprogramma's moeten bestuderen. Zij zouden voorts een schatting moeten geven van de totale, door de Verenigde Naties aan het betrokken gebied verleende hulp. Tenslotte zouden zij op regionaal, nationaal en internati onaal plan, voorstellen moeten doen ter bevordering van de ontwikke ling in hun gebieden. Lubbers stelde voor te bepalen dat eind 1965 een aantal veelomvat tende rapporten betreffende de te helpen gebieden gereed moet zijn. De Nederlandse vertegenwoordi ger merkte nog op, dat op de kort geleden te Genève gehouden confe rentie over het verlenen van weten schappelijke en technische huln aan de economisch ten achter gebleven gebieden „een bepaalde ontevreden- Noenmaal op paleis Soestdijk DEN HAAG. 27-2. De Griekse minister-president, de heer C. Cara- manlis. is heden (donderdag)morgen op Schiphol aangekomen, voor zijn officieel bezoek aan de Nederlandse regering. Hij is onder meer vergezeld van zijn echtgenote, mevrouw A. Cara- manlis-Cannellopoulos en de Griek se minister van buitenlandse zaken, de heer E. Averoff-Tissozza. Verder komen enkele ambtenaren met de premier mee. alsmede de Neder landse ambassadeur in Athene, de heer A. Merens. H.M. de Koningin ontvangt de premier en diens echtgenote op pa leis Soestdijk, waar het noenmaal zal worden gebruikt. Verder zitten hierbij aan minister Averoff. de Griekse ambassadeur in Nederland. Naar verdronkenen wordt gedregd WEMELDINGE, 27-2. Het dreg gen naar de lichafpen van de negen bij de scheepsramp op de Wester- schelde omgekomen opvarenden van de Panamese tanker „Miraflores" heeft nog geen resultaat gehad. De twee boten van de rijkspolitie te wa ter uit Wemeldinge en Terneuzen, die met dit droeve werk zijn belast zullen het dreggen voortzetten. ,,'t Is beslist niet een van de pret tigste karweitjes" vinden de beman ningsleden van de RP-10 en de RP Nieuwe Surinaamse postzegel PARAMARIBO. 27-2. In het kader van de wr-reld campagne tegen de honger, zullen door Suriname op 21 maart bijzondere postzegels worder uitgegeven in de waarden van 10 ct. en 20 cent. De zegels zullen verkrijgbaar wor den gesteld tot en met 20 juni 1963 en zullen voor frankering worden, toegelaten tot en met 31 december 1963. 18. Het is zwaar werk. De ijskoude touwen waaraan de raam- of beug- dreggen zijn bevestigd, moeten met de handen worden vastgehouden. De politiemannen kunnen dan precies voelen of de kabeljauwhaken van de dreg een lichaam grijpen of iets anders, bijvoorbeeld een boomstronk of een stuk wrakhout. Hoe lang het kan duren voor men de lichamen geborgen heeft is niet bij benadering te zeggen. TEHERAN, 27-2. De sjah van Per- zië heeft woensdag bekend gemaakt, dat de vrouwen in zijn land voortaan zullen mogen deelnemen aan parle mentaire verkiezingen. Op een eco nomische conferentie in Teheran zei hij, dat er een einde zal worden ge maakt aan de „sociale schande" dat de vrouwen in Perzië worden gelijk gesteld met misdadigers en krank zinnigen die ook geen stemrecht be zitten. heid viel te bespeuren met betrek king tot de vraag, of de hulpverle ning via de Verenigde Naties als een wezenlijk doelmatig instrument voor het inlopen van de achterstand van de onderontwikkelde gebieden nient te worden beschouwd". „Nederland is van mening, dat een nieuw internationaal orgaan voor deze hulpverlening moet wor den gesticht. WASHINGTON. 28-2. President Kennedy heeft donderdag een wets ontwerp naar het congres gezonden dat beoogt de rechtspositie van de negers in, de Verenigde Staten te verbeteren. Het ontwerp stelt meer gelijkheid op het gebied van kies recht tussen de blanke en de ge kleurde bevolking, meer studiefaci liteiten en gelijke kansen bij het verlenen van functies voor. De president doet in het wetsont werp een beroep op de blanke be volking om een einde te maken aan de rassendiscriminatie, „waaronder al te vaak buitenlandse diplomaten, studenten en toeristen te lijden heb ben". de heer P. A. Verykios en diens echtgenote, alsmede enkele leden van de hofhouding. Besprekingen. Premier Caramanlis en. minister Averoff zullen vanmiddag in Den Haag een bespreking hebben met hun Nederlandse ambtgenoten, res pectievelijk dr. J. E. de Quay en mr. J. M. A. H. Luns. Minister-president en mevrouw de Quay bieden donderdagavond een diner aan, terwijl premier Caraman lis vrijdagavond een diner aanbiedt. De Griekse bezoekers vertrekken "aterdagmiddag even over twaalf van statiën Hollands Spoor. Het laatste officiële bezoek van een Griekse minister-president aan Nederland was in 1954. Bouwen in Hardenberg HARDENBERG, 27-2. In Har denberg in Overijssel gaat men arbeidersflats met centrale verwarming bouwen. Het gaat om een complex van 120 xvo- ningivetwoningen. De huurxyan.. deze arbeider spaleis jes zal 18 per week gaan bedragen. De centrale verwarming kost 5,60 per week. Verwarmd zullen worden de woonkamers, de grote slaapkamer, de keu ken en de douchecel. De ver warming zal 200 dagen per jaar branden. De gemeente raad van Hardenberg heeft be sloten, aan de woningbouw vereniging „Beter Wonen" een krediet van f 300.000 voor de centrale verxvarmingsinstalla- tie beschikbaar te stellen. Ook Hengelo en Zwolle willen wo ningwetflats met centrale ver warming gaan bouwen. Kon v.) Boudeirijn der Belgen heeft de Kongolese premier Cyrilte Adoela ontvangen. Rechts op de foto de Belgische minister van buitenlandse zaken Henri Spaak. BONN, 27-2. Volgens welingelichte kringen in Bonn zal de conferentie van ministers van financiën der E. E.G.-landen, die was uitgesteld na de mislukking van de onderhande lingen over Britse toetreding tot d'e gemeenschappelijke markt, op 11 en 12 maart in Baden-Baden worden gehouden. Er zal onder meer worden gespro ken over de Franse voorstellen aan gaande controle op Amerikaanse in vesteringen in Europa. FRANKFORT, 28-2. Het bestuur van de Westduitse vakbond van me taalbewerkers heeft woensdag me degedeeld de arbeidsovereenkomsten voor bijna twee miljoen leden per 31 maart op te zeggen. De bond ver langt een loonsverhoging van 8 pro cent in verband met de gestegen kasten van levensonderhoud en de gunstige economische situatie in de metaalindustrie. Het bestuur hoopt, dat de werk gevers zullen instemmen met loon- besprekingen op 15 maart. Vragen over de scheepsramp in Tweede Kanier DEN HAAG, 27-2. Het Tweede Kamerlid de heer H. C. W. Moorman (KVP) heeft aan de staatssecretaris van marine en aan de minister van verkeer en waterstaat schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de scheepsramp op de Westerschel- de, waarbij het Panamese tankschip „Miraflores" en de Engelse tanker „Abadesa" betrokken waren. Hij vraagt of de regering niet van mening is dat de toeneming van het aantal scheepsrampen in of nabij het Nauw van Balih nadere voorzienin gen vraagt „ter verzekering van de veiligheid van de daar passerende schepen en hun opvarenden, alsmede van de aan de oever gelegen woon- centra". AMSTERDAM, 27-2. Van 1 maart af kunnen verkeerszondaars in het arrondissement Amsterdam bij een voorwaardelijke veroordeling worden verplicht een verkeerscursus te vol gen op het hoofdbureau van politie. Deze bijzondere voorwaarde zal in daartoe geëigende gevallen worden opgelegd als opvoedende maatregel. ,Dc justitie-denkt in het bijzonder aan verkeersdeelnemers, die er bij de behandeling van hun zaak blijk van hebben gegeven niet of onvol doende op de hoogte te zijn van de verkeersregels. Het initiatief voor deze door de justitie in samenwer king met de Amsterdamse verkeers politie uitgewerkte maatregel is uit gegaan van de Amsterdamse Vereni ging voor veilig verkeer „De vlag in top", die ook bij de voorbereiding werd betrokken. De voorzitter van deze vereniging, de Amsterdamse substituut officier De eerste in Israël gezette bijbel uitgave is daar nu in verkoop geko men. Deze uitgave is verzorgd door Eliahu Koren en volgens de uitge ver vrij van spel- en leestekenfou- ten zoals die veel in andere He breeuwse uitgaven voorkomen. SALT LAKE CITY, 27-2. Charles Sweeny, die in de tweede wereld oorlog het befaamde Amerikaanse „Eagle Squadron" van de Britse Royal Airflorce aanvoerde, is woens dag cp eenentachtigjarige leeftijd in een ziekenhuis te Salt Lake City ge storven. Sweeny vocht in zeven oorlogen voor vijf verschillende landen. Hij was zestien jaar toen hij zijn eerste stap op het slagveld zette, na melijk in de Spaans-Amerikaanse oorlog. In 1914 nam hij dienst bij het Franse vreemdelingenlegioen, waar bij binnen drie jaar de rang van lui tenant-kolonel bereikte. Toen de Verenigde Staten in 1917 de oorlog aan Duitsland verklaarden werd hij naar het Amerikaanse leger overge plaatst. Aan het einde van deze oor log was hij daar kolonel en drie maal gewond geraakt. In de daar opvolgende twintig jaren nam hij deel aan gevechten in Exiropa, het midden-oosten en Afrika. Hij werk te soms als oorlogscorrespondent van Amerikaanse kranten 'en tijdschrif ten. Als generaal Sxveeny van hel Poolse leger streed hij tegen de bols jewisten en stapte daarxxa over in het revolutionaire leger vaxi Kemal Ataturk. In 1925 voerder Sweeny een squadron Amerikaanse piloten aan, die als vrijwilligers voor de Fransen teg enhet leger van Abd El Krixn' streden. Men zag hem vervol gens in Spanj eals militair raadge ver voor de republikeinen in de bur geroorlog en in 1939 weer in het Franse vreemdelingenlegioen. Toen de tweede wereldoorlog uit brak vormde Sweeny uit een groep Amerikaanse vrijwilligers het be faamde „Eagle Squadron", dat aan vankelijk een onderdeel was van de Franse luchtmacht, doch dat na de val van Frankrijk xxaar de Britse Royal Airforce werd overgeplaatst. Het squadron voerde een groot aan tal belangrijke en gevaarlijke op drachten uit. Na deze oorlog vond Sweeny het tijd om de xwchtjas uit te trekken en hij vestigde zich in de Verenigde Staten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 4 Het is een wijs vader, die 4 zijn eigen kind kent. WA T ZEG T Dl BILT De training voor de komende jaarlijkse bootrace tussen de ploegen van Cambridge en Oxford op 23 maart a.s. is weer in volle gang. Ondanks de koude kan men de deelnemers schier dagelijks op de rivier zien oefenen om hun stijl xxog meer te perfectioneren en hun snelheid nog meer op te voeren. Op de foto zien we de ploeg van Oxford aan het oefenen voor de grote strijd. VOOR VERKEERSZONDAARS Verplichte verkeerscursus in Amsterdam van justitie mr. H. G. van Everdin- gen. zei dat het pian met enthousias me bij het Amsterdamse parket is begroet. „Het is nuttiig iets opvoe- dends te doen en de weggebruikers meer verkeersdiscipline bij te bren gen", zei hij. Met belangstelling ziet hij de resultaten tegemoet. De pluimveehouderij UTRECHT, 27-2. In de eerste maand van dit jaar heeft Nederland voor een waarde van f 61.066.181, aan pluimveehouderijprodukten uit gevoerd. In dezelfde maand van het vorig jaar bedroeg de waarde van de export f 50.727.495,Dit deelde de heer H. H. Garrelds mee, voorzitter van het Produktschap voor Pluim vee en Eieren tijdens een in Utrecht gehouden vergadering van het Pro duktschap. De consumptie-kippeëieren vor men de basis van de Nederlandse uitvoer van pluimveehouderijpro dukten. In januari jongstleden ging er voor f 42.765.108 over de grens, tegen vorig jaar f 32.903.747. Een rozenontbladermachine DEN HAAG, 27-2. Een rozenont bladermachine en een plantmachine voor de boomkwekerij zullen bin nenkort naar Nederland komen om hier op hun gebruiksmogelijkheden te worden beproefd. Het bestuur van het Landbouwschap heeft, via een subsidie aan het proefstation voor de boomkwekerij in Boskoop, twee duizend gulden voor de aanschaf ge fourneerd. Deskundigen hebben geconstateerd dat de mechanisatie in de grote boomkwekerij gebieden in Denemar ken en noord-Duitsland op verschil lende punten belangrijk verder is voortgeschreden dan bij ons. Be zorgd voor Nederlands concurrentie positie hebben zij zich ingespannen om een zichtzending van machines mogelijk te maken. De prijs van de bietsuiker DEN HAAG, 27-2. „Is het juist, dat de bielsuiker, welke is geprodu ceerd boven het gegarandeerde kwantum in de jaren 1960-1961, als gevolg van de geringere produktie in 1962, alsnog voor de gegarandeer de prjjs in aanmerking komt?" Deze vraag heeft het Tweede Ka merlid, de heer Egas (P.v.d.A.) schriftelijk gesteld aan de minister van landbouw. Indien deze vraag bevestigend be antwoord wordt, wil het kamerlid weten, welke hoeveelheid hiermede gemoeid is en welk bedrag alsnog aan de bietenteler kan worden uit betaald. Hij vraagt minister Marij- nen of deze niet van oordeel is, dat ingeval er een belangrijk bedrag voor de bietentelers beschikbaar komt - dit bedrag aan de telers van suikerbieten in de jaren 1960-1961 ten goede dient te komen. Verder in formeert hij of de suikerproduce rende industrie volledig vrij is in de bestemming van de voor nabetaling beschikbaar komende gelden of dat daartoe overleg met de regering is voorgeschreven of gewenst, is. Zestig kilometer ten zuiden van Posadas, in de Argentijnse provin cie Misiones, is de trein van Posadas naar Buenos Aires ontspoord. Zeven reizigers zijn om het leven gekomen en ongeveer twintig gewond. Weinig verandering Verwachting tot vrijdagavond: Droog en zonnig weer; zwakke tot matige wind tussen zuidoost en oost vannacht matige en op enkele plaat sen strenge vorst, morgenmiddag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. 1 maart Zon op 7.28, onder 18.18. Maan op 10.20, onder 0.14. Eerste kwartier: 2 maart te 18.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 maart 6.50 v.m. 19.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 maart 6.32 v.m. 19.04 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In Duitsland is de vorst yan- nacht weer-toegenomen, omdat- dro gere continentale lucht uit Polen is binnengestroomd. Het hogedrukge- bied in Polen verandert weinig van plaats. Het breidde zich in de rich ting van zuid Noorwegen nog wat uit, waardoor de windrichting zuid- oostélijk werd. In ons land gaat dooi de felle zonnestraling het tempera- tuurniveau elke dag iets omhoog. Terwijl het 's nachts overwegend matig vriest loopt het kwik in de middag op tot enkele graden boven het vriespunt. Voor de komende 30 uur wordt er geen verandering in de weerstoestand verwacht. Intussen is deze winter volgens het koudegetal op de derde plaats gekomen van alle strenge winters sedert 1706. Aanval op kraaien DE'N HAAG, 27-2. Voor de kraaien breekt een zwarte tijd aan. Boeren, jagers en overheid leggen botje bij botje om hen naar het leven te staan. In een bepaalde week van dit jaar welke weet men nog niet, maar het zal wel in april zijn zullen alom in ons land provinciale en plaatselijke acties worden ontketend, waarbij jagers zoveel mogelijk kraai en en andere kraaiachtigen zullen neerschieten. Kraaiachtigen 'zijn schadelijke vogels en men hoopt dat 'n opruiming zowel de landbouw als de fauna ten goede zal komen. Voor iedere gedode kraaiachtige zal een beloning van drie kwartjes worden uitgekeerd, tot een maximum-aantal van twintigduizend vogels. Sneuve len er meer dan zal de premie per vogel navenant worden verminderd - hetzelfde systeem als tot voor korl bij de melkprijsgarantie gold. Man wilde scheiden HAIFA, 27-2. Mijn verhaal, mijne heren rechters, zal kort zijn, zo zei een man dezer dagen voor de gods dienstige rechtbank van Haifa. Ik wil scheiden omdat mijn vrouw geen algemene oxxtivikkeling heeft geno ten, geen moderne denkbeelden heeft en mij verveelt. De man zette uiteen dat hijzelf de afgelopen jaren de no dige kennis heeft vergaard en mo derner opvattingen is gaan koesle ren, terwijl zyn echtgenote op het zelfde peil als voorheen gebleven is. Hij zag vxaar één oplossing: een scheiding om met een „moderne" vrouw te kxinnen trouwen. Toen de rechtbank zich volledig op de hoogte had gesteld veroordeelde zij de man tot het gedxirende drie maanden bij wonen van alle zaken die bij haar voorkomen „om zelf te constateren hoeveel verveling een moderne vrouw kan bezorgen. ASSEN. Woensdagmiddag om één uur zijn de burgemeester van Mep- pel, prof. mr. A, K., wethouder F. F. en nog een persoon ernstig gewond geraakt bij een auto-ongeluk op het kruispunt Provinciale Weg-Heiker- straat in Beilen. AMSTERDAM. Pierre Cardin, de Parijse modekoning, zal persoonlijk de Nederlandse vrouw op 16 en 17 maart tijdens drie shows in het Am sterdam Hilton hotel zijn voorjaars- en zomercollectie 1963 tonen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1