EEN MINISTER GEVRAAGD Acute en chronische bronchitis Neem het er even van-steek 'n NORTH STATE op! een, AiMeb— fcloo/i! jjjjalston-verf, de verf voor alles, de verf voor U. J^ltijd een mooi resultaat. JJj aat de verf zélf glad- vloeien Qtrijkt vlot en voorde lig. ^overt Uw kamer, keuken, kantoor jjyngeë'venaard ge makkelijk om tot IJfóieuw! BMSOTMH' Moderniseer uw meubelen met Ceta-Bever PRAnHTBIJTS^^' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 februari 1963 No. 19333 Deze ijstijd bracht veel bronchitis Ingezonden mededeling De „gewone" bronchitis ontwikkelt zich nogal eens uit een neusverkoud- heid en ook icel uit een keelontste king. Het is een aandoening die vooral aan het einde van de winter optreedt, in het jaargetijde dus, waarin kou-vatten en griepkrijgen aan de orde van de dag zijn. De ontsteking van het neus- en keelslijmvlies zakt als het ware af naar de luchtpijp en de vertakkin gen daarvan in de borstholte. Een bronchitis die in de grote luchtpijp takken zetelt, is meestal wel goed aardig. Hoe fijner de vertakkingen zijn waarin het ontstekingsproces zich bevindt, des te gevaarlijker de zaak wordt. Vooral bij zwakke, jonge kinderen kan een bronchitis van de allerfijnste takjes optreden, die ta melijk kwaadaardig is. In bed blijven Bij een heftige acute bronchitis heeft de patiënt koorts. Hij voelt zich algemeen ziek en hij blijft dus ivel braaf in bed. Jammer genoeg is menigeen zo onverstandig om weer gewoon aan de slag te gaan zodra hij een veertje kan wegblazen, ook al heeft de dokter nog zo gezegd dat er nog rust gehouden moet worden. Op die manier is het best moge lijk, dat de ziekte chronisch wordt en dan is het niet zo gemakkelijk meer om er nog eens af te komen. Iemand met chronische bronchitis heeft veel last van hoestbuien en moet dikwijls slijm opgeven. Het arbeidsvermogen is bij patiën ten met chronische bronchitis vaak sterk verminderd. Daarom heeft de kwaal niet alleen betekenis voor de gene die er aan lijdt; in zekere zin vormt de chronische bronchitis ook een maatschappelijk probleem. Eigen invloed Bij onderzoekingen, die onlangs in Engeland zijn verricht, bleek dat bij na 15 procent van de bronchitislij- ders onder de 50 jaar en meer dan 50 procent van de 50-jarigen en ouderen, vrijwel volkomen onge schikt ts om te werken! Dit alles wil niet zeggen dat de lijder aan chronische bronchitis zelf geen invloed op zijn kwaal zou kunnen uitoefenen. Sterke overgangen van temperatuur, het roken van sigaret ten, sigaren en pijpen hebben een slechte invloed op de ziekte. Ook het verblijf in tocht en in stof zijn voor bronchitispatiënten niet bevorderlijk. Het kan in verband daarmee soms nodig zijn van beroep te veranderen! Behandeling Het wegblijven bij de dokter, om dat er „toch niets aan te doen" zou zijn, is beslist verkeerd. Bij de acute bronchitis vormen geneesmiddelen als penicilline en andere zogenaam de antibiotica tegenwoordig geduch te wapenen. Daarnaast worden, zowel bij de acute als ook bij de meer chronische toestanden, met succes medikamen- ten toegepast die taai slijm losma ken of die een heftige en hinderlijke hoestprikkel tot bedaren brengen. Bepaalde complicaties van een lang bestaande bronchitis zijn soms met goed gevolg op operatieve wijze te verhelpen. Een onbruikbaar ge worden gedeelte van de long wordt wel eens weggenomen, hetgeen een grote verbetering kan geven. Dr. Alfreda Briedé. Ingezonden mededeling DE GAULLE GREEP IN Jacht op trekvogels in Frankrijk gesloten DEN HAAG. 24-2. Naar aan mr. dr. I. G. van Maasdijk, de Neder landse vice-voorzitter van de Inter nationale Jachtraad, is gebleken, is In de leunstoel.... Een 19-jarige student in New Haven, Connecticut, heeft naar zijn zeggen het afgelopen weekeinde een record geves tigd door dertig uur achtereen in een leunstoel door te bren gen. Dit vergde volgens hem „veel meer wilskracht en con centratie" dan het maken van de een of andere mars. De student, Jeffrey Jennings, wil de met deze „sit-down" actie namens alle „slappe Amerika nen" protesteren tegen de marsrage die na de aanbeve lingen van president Kennedy in de Verenigde Staten is ont staan. het aan persoonlijk ingrijpen van president de Gaulle te danken, dat- de jacht van trekvogels in Frankrijk voorlopig op 10 maart is gesloten. Het had bij de organisaties van jagers in verschillende Europese lan den, waar de jacht in verband met de strenge koude was gesloten, ont stemming gewekt, dat kortgeleden in Frankrijk de jacht op trekvogels weer was opengesteld. Naar de heer van Maasdijk meedeelt heeft presi dent de Gaulle, nadat' hij zich hier omtrent heeft laten voorlichten, per soonlijk bij zijn ministerie van land bouw, waaronder evenals in Neder land de jacht ressorteerd, geïnterve- niëerd en een decreet laten afkondi gen, waarbij deze jacht van 22 febr. af voor drie weken wordt verboden. ZEVENAAR. Nabij Zevenaar, on geveer zes kilometer van de grens, zijn een Engelse en een Duitse auto met elkaar in botsing gekomen. Van de totaal zes inzittenden werden er vier gewond, waarvan drie ernstig. Ingezonden mededeling Meer dan een miljoen gratis verspreide Ralston schildercursussen vertellen U alles, wat U maar wilt weten over RALSTONNEREN, de gemakkelijkste, mooiste en voordeligste manier van zclfschlldercn. I Icbt U geen cursus ontvangen, vraag dan gratis een exemplaar aan dc Ralston Voorlichtings dienst, Oudegracht 74-76, Utrecht. PLECHTIGHEID TE AMSTERDAM Rijksdagbrand en februaristaking herdacht AMSTERDAM, 23-2. Zaterdag avond, aan de vooravond van de herdenking van de februaristaking van 1941, hebben de Vereniging vna ex-politieke gevangenen en de Fe deratie van het voormalig verzet, in samenwerking met drie bladen, die in de oorlog illegaal verschenen (Het Parool, Trouw en Vrij Neder land) een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarop o.a. redevoerin gen werden gehouden door de vroe gere hoofdredakteur van VrU Ne derland, de heer van Randwijk en de Amsterdamse rabijn J. Soeten- dorp. De heer van Randwijk riep het feit in herinnering, dat dertig jaar geleden het Rijksdaggebouw in Ber lijn afbrandde, waarna Hitier aan de macht kwam. Hitler was geen uitzondering op de regel, dat iedere dictator aan de macht komt met be hulp van de goedwillende patriotten, zo zei de heer van Randwijk. Na een uitvoerige historische schets van de gebeurtenissen na de Rijksdagbrand verklaarde hij, dat de toestand in 1963 slechts ogenschijnlijk verschilt van die in 1933. „Npg bestaat er een diep wantrouwen en een ernstige onverschilligheid jegens de demo cratie. Overal heerst nog de bijna ri dicule angst voor het communisme. Nog zijn er de geheime financiële machten als een „Union Minière". Kon. Aardrijkskundig Genootschap AMSTERDAM, 25-2. Plet Konink lijk Nederlands Aardrijkskundig Ge nootschap viert zijn negentigjarig bestaan te Amsterdam in een acade mische zitting donderdagmiddag 9 mei in de kleine zaal van het Con certgebouw, met een symposion over aride en semi-aride gebieden, op vrijdag 10 mei in de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen en met enkele excursies, die in de ochtend en de middag van za terdag. 11 mei worden gehouden.. Te zware man. SECAUSUS, 25-2. In de Ameri kaanse staat New Jersey is zondag de 29-jarige John Sully aan een hartaanval overleden. John woog ruim 294 kilo. Zijn dokter had hem er al herhaalde malen op gewézen, dat hij te zwaar werd en dat hij zijn eetlust moest matigen. Niettemin hield John vast aan zijn gewoonte om 's avonds tijdens het kijken naar de televisie zes flinke pasteitjes te nuttigen en een krat bier op te ma ken. Er moesten zes mensen aan te pas komen om hem in een doodkist te leggen. AMSTERDAM. De 65-jarige Am sterdammer H. A. van Koperen is het slachtoffer geworden van een bevroren sneeuwkorst in de Eerste Constantijn Huygensstraat in de hcofdstad. De man moest met zijn fiets naar rechts uitwijken, waar langs het trottoir de sneeuw niet ge ruimd was. Het achterwiel slipte op de bevroren sneeuwrand en de man viel. In bewusteloze toestand werd hij naar het Wilhelmina Gasthuis ge bracht, waar hij 's nachts is over leden. Jaarvergadering Rode Kruis, afdeling St. Philipsland SPORT Micro-competitie draait op volle toeren RENESSE. 25-2. Nadat door de minder gunstige weersgesteldheid en de daarmee gepaard gaande slechte toestand der wegen, de mi cro-korfbalcompetitie van de S.D. K.B. te Nieuwerkerk, waarvoor van de zijde der verenigingen een neg steeds toenemende belangstel ling bestaat, maar moeilijk op gang kon komen, draait deze momenteel op volle toeren. In het afgelopen weekend was men dan ook al zo ver gevorderd, dat alle verenigingen de eerste helft achter de rug hebben. In de groep I zien wij Burgh weer ongeslagen aan de leiding, al dient daarbij te worden opgemerkt, dat tot nü toe het overwicht van de club uit de Westhoek niet zo groot is al9 in het vorige seizoen. In de twee ontmoetingen tegen Brouwershaven heeft beide malen (4-3 en 5-4) de overwinning maar aan een zijden draadje gehangen. SKNWK, dat én- maal van Brouwershaven verloor, volgt met twee punten achterstand op de tweede .plaats. Zeemeeuwen, dat nog geen enkel winstpuntje wist te bemachtigen, is' uitgesproken het zwakke zusje in deze groep. De stand is nu: Burgh 4 4 0 SKNWK 4 3 0 WIK 4 2 0 Br'haven 4 1 0 Zeemeeuwen 4 0 0 casseren van Burgh, terwijl Burgh van DES verloor en tegen WIK ge lijkspeelde. DES, dat ook debuteert, bezet momenteel de laatste plaats, maar de Sirjanslanders hebben te gen Burgh bewezen toch wel iéts in hun mars te hebben, zodat zij ze ker nog niet behoeven te wanhopen. Evenals in de andere groepen mag in de tweede helft van het program ma nog een spannende strijd worden verwacht voor de beslissingen zijn gevallen. De stand in groep IV is momenteel: Renesse Burgh III Unitas II WIK III DES 4 3 0 1 16-11 6 4 2 11 27-20 5 4 2 0 2 20-22 4 4 112 15-18 3 4 10 3 22-29 2 In een volle bovenzaal van hotel „De Druiventros" hield het Rode Kruis haar jaarvergadering onder leiding van dokter H. Menger. Van het Kringbestuur waren aanwezig de heren mr. v. d. Weel en Constandse. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester het volgende: Beginsal- do en inkomsten f 6.043,59, uitgaven f 4.335,86, zodat er een saldo over bleef van f 1.708,02. Als lid van de financiële kommissie werd gekozen de heer M. Verwijs Az. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek dat de campagne '62 f 2.652,33 had opge bracht, dit is f 20 mer dan vorig jaar. Het streefbedrag was f 540* dus zat de afdeling 491.1 pet. boven het streefbedrag. De tweede Provinciaal was de afdeling no. 1. Na acht maal in concessie landelijk de eerste te zijn geweest was zij nu tweede. Door bijzondere omstandig heden was Elten in Gelderland dit jaar eerste. Bij de boottocht is één patiënt mee geweest. In 1962 waren twee bloedafname-avonden die in totaal 469 flessen opbracht. In de 15 maal dat de afdeling dit heeft ge daan kwam zij aan een totaal van 3420 flessen, dit is gemiddeld 228 flessen per afname-avond. Betref fende de ledenwerfaktie deelde hij mede dat de afdeling 507 leden telt. Van deze leden werd bijeengebracht f 878, dit is f 1,73 per lid. Het Jeugd Rode Kruis heeft aan het hoofdbe stuur afgeleverd: een elektrisch ver keersbord voor een B.L.O.-school in Ierland. Verzonden werd verder aan Barthimeus te Zeist: een woonpak- huis. Aan de stichting Achissomog te Apeldoorn: 50 plakboeken, 16 hout enlocomotieven met 48 wagen tjes en 9 damborden met schijven. Aan de ziekenhuizen te Bergen op Zoom en Roosendaal 115 plakboeken. Aan het lektuurdepot werd verzon den: 50 boeken en 801 kg. tijdschrif ten. De aftredende bestuursleden J. M. Ligtendag en A. Labrujtère werden bij akklamatie herkozen. Door mr. van der Weel werd het provinciaal ereteken overhandigd, bestaande uit een Delfts blauw bord speciaal vervaardigd ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van het Internationale Rode Kruis. In zijn toespraak zeide de heer v. d. Weel: Hoewel niet no. 1 vindt het hoofdbestuur het toch een prestatie. Als surprise werd aan de mede werkers een kop en schotel uitge reikt. Ook werden op deze avond 17 Landsteinerpenningen uitgereikt. In totaal maakte dit 309. De verloting in de pauze bracht ruim f 200 op. Hierna hield ds. K. Smit uit Voor schoten een lezing met dia's over „Mijn bezoek aan Griekenland". De eerstvolgende bloedafname- avond zal gehouden worden op 29 maart aanstaande. Ingezonden mededeling Zo makkelijk - 18 fraaie houttinten I llrlVI I I UW w ^—=- Feuilleton 0 26-13 1 17-16 2 22-11 16-17 8-32 0 In groep II ontwikkelt zich een spannende strijd om de bovenste plaats tussen de reserves van Burgh en WIK en het Zierikzeese Unitas. Deze teams hebben tot nu toe ieder één nederlaag moeten boeken. Uni tas verloor van Burgh, maar wist van WIK te winnen, terwijl WIK de puntjes wist te bemachtigen van Burgh. Voor Velocitas, dat nog zon der winst is„ is de opgaaf in deze groep wel wat te zwaar. De stand is thans; Burgh II 4 3 0 WIK II Unitas ZSC Velocitas 4 3 0 4 3 0 4 1 0 4 0 0 1 17- 8 1 17-10 1 22-13 3 10-16 4 7-25 In groep III geven het Ouwer- kerkse SVOWK en 'Noad uit Drei- schor elkaar geen duimbreed toe. Beide teams speelden tegen elkaar gelijk (6-6), terwijl Noad een kost baar puntje verspeelde tegen ZSC (4-4), waardoor SVOWK thans met één puntje voorsprong de leiding in handen heeft. De reserves van Brou wershaven zitten hier nog steeds op 'hun eerste winst te wachten. De stand iö: SVOWK NOAD ZSC II SKNWK II Br'haven II Renesse, dat voor de eerste maal aan de micro-competitie deelpcemt, heeft de leiding in groep TV, op de voet. gevolgf! door Burgh III. Re nesse moest twee veflicspunfeii in-' 4 3 1 0 20-12 7 4 2 2 0 27-14 6 4 I 2 1 11-11 4 4 1- 1 2 5-13 3 4 0 0 4 7-20 0 Hij zuchtte. „Wel, als jij het graag wilt...." „En het is ook in overeenstem ming met je hogere functie, zie je? Tegenwoordig heeft immers iedereen een autoEn dan kun je je moe der eens meenemen, nietwaar?" De volgende morgen stond Jan- Piet vergeefs bij de bushalte te wachten op Sjettie. Zou ze zich ver slapen hebben? Hij keek eens op zijn horloge. Nou, hij kon hog wel één bus afwachten. Wie weet, \Vas de- vorige zo vol geweest, dat ze ér niet in kon. Maar de volgende bus bracht ook geen Sjettie en daarom ging hij al leen naar de bank. En'töt 'zijn grote verbazing zag hij het meisje al staan praten met andere collega's. Mis schien was ze deze mol-gen erg Vróeg geweest. Hij groette iedereen op de oude, vriendelijke wijze en als koor klonk het nu: „Goedeh 'morgen, meileer Jansen". Tja, dat was waar ook; nu was hij afdelingschef. Voor hem waren al leen nog de beide directeuren en de procuratiehouder zijn superieuren. Hij was nu onmiddellijk verant woording schuldig aan deze drie bazen, Rustig hing hij zijn overjas, hoed en-das in de kast, die uitsluitend be stemd was voor. de chef, en toog toen aan zijn werkzaamheden. De ande ren bleven wachten tot de klok half negen wees, maar Jari-PiéC deed als door B. J. TEN VVESEPE zijn voorganger: meteen aan het werk. Om vijf over half negen con troleerde hij even, of iedereen in zijn afdeling aanwezig was en toen hij geen lege plaatsen had ontdekt, ging hij verder. Met dit verschil, dat hij nu aan het hoofdeinde van het vertrek zat en zijn oude plaats - kas vreemde valuta - ingenomen was door een ander, die op zijn beurt promotie had gemaakt. Ach ja, zo is het leven immers? -De één ver dwijnt en een ander neemt zijn plaats in. Om half elf ging het bekende bel letje en Jan-Piet schroefde zorgvul dig zijn vülpen dicht, 'alvorens naar het privé-kantoor té gaan. Daar aan gekomen bleef hij gewoontegetrouw bij de deur staan om de orders in ontvangst te nemen. Maar directeur Alsbach wenkte hem en stak hem over het bureau heen- de hand toe. „Zo, meneer Jansen, welkom in uw nieuwe functie. We hopen, dat u spoedig uw afdeling onder de knie zult hebben. Hier is het mandje voor u. Er is nogal wat bij vandaag. Er is een prospectus bij van dc N.V. Zaanen en Co, betreffende een nieu we emissie. Leest u die eens door. Hier is ook het-laatste jaarverslag. Leest u het op uw gemak door en deel ons dan morsen uw oordeel mee over deze n.v. Het is namelijk niet onmogelijk, dat; wij ons er fi nancieel in gaan interesseren. Maar we willen eerst graag uw oordeel. En verder ziet u maar. Als er moei lijkheden zijn met het een of ander, dan komt u maar even. We zijn al tijd bereid u voor te lichten, voor zover dat nog nodig is". De eerste dag als afdelingschef vloog voor Jan-Piet om en het was vijf uur, voor hij er erg in had. Als laatste van zijn afdeling verliet hij het vertrek en verwonderde er zich opnieuw over, dat Sjettie er niet meer was. De volgende morgen stapten ze bijna gelijk uit op het grote plein. Sjettie knikte even en liep toen ver der. Jan-Piet stond een ogenblik verbaasd maar liep toen, zo snel als zijn trage been het toeliet, achter haar aan en riep: „juffrouw Sjettie". Het meisje bleef staan en keek achterom. Toen hij bij haar was, vervolgde hij: „Ik heb u gistermor gen ook al gemist.en gisteravond". Ze kreeg een kleur. „Ja, ik weet niet of.u bent nu onze chef dan kan het toch niet meer?" Jan-Piet keek haar nog verbaas der. aan en meteen ging hem een licht op. Dus omdat hij nu afdelings chef was geworden, wilde het meisje niet meer met hem samen naar en van de bank lopen. Dat was niet overeenkomstig de standing. Voor heen waren ze collega's, weliswaar niet geheel in rang gelijk, maar toch collega's. Nu lag de nadruk meer op het verschil chef-ondergeschikte. Sjettie had de conclusie getrokken uit zijn promotie: er was nu een kloof ontstaan. Jan-Piet keek haar kwasi-grimmig aan. „Ik zal je voordragen voor ont slag", zei hij kort en bondig. Het meisje bleef verschrikt staan en haar kleur werd dieper rood. „Ontslag?" prevelde ze. „Wat heb ik dan misdaan?" „Je weigert je chef te begeleiden van de bus naar de bank en van de bank naar de bus. Dat is voldoende motief". (Wordt vervolgd). 5bw?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5