Panamese tanker werd vuurzee na botsing met Engels olieschip Scheepsramp op Westerschelde Bemiddeling van Oostenrijkse president in driemaandelijkse regeringscrisis Durend gesprek over Engeland en E.E.G. Stakingsdreiging in Frankrijk A-griep in de V.S. Het gaat slecht in Genève Naar een multilaterale NAVO-kernmacht? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 februari 1963 119e jaargang No. 19335 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT R6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakctnman Ochfman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk In dit nummer: Laatste Duivelandse kleermaker met pensioen Herdenking februari-staking (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) RILLAND BATH, 25-2. Laat in de avond nog joegen in de maanloze duisternis over de Westerschelde de vlammen omhoog uit het wrak van de Panamese tanker „Miraflora", die maandagmiddag op slechts enkele honderden nieters uit de kust van Zuid-Beve land geladen met 30.000 ton ruwe olie, midscheeps en met vernietigende kracht werd geramd door de Britse „Abadesa", eveneens een olieschip, dat kort na het middaguur met 19.000 ton stookolie uit Ant werpen was vertrokken. De „Abadesa" geraakte ook in brand, maar niet in zo ernstige mate als eerstge noemd schip. De Britse tanker kon later op eigen kracht naar Antwerpen terugkeren. Het inferno markeerde-' de plaats waar zich om kwart over vier één van de ergste scheepsrampen van de laatste jaren in de Zeeuwse wa teren heeft afgespeeld. Het ongeluk gebeurde in de smalle vaargeul vlak voor de Belgische grens, het beruch te Nauw van Bath, dat de trieste faam heeft gekregen van schepen kerkhof van de Westerschelde. De gevolgen waren zo verschrik kelijk, dat ook nu nog de bewoners van de kleine kustplaats Bath er slechts huiverend over durven te spreken. „Ik hoorde een harde klap" zei iemand die op de dijk liep, „en direct spoot de brandende olie zwartgeblakerd over het schip uit. Mensen gilden, een paar sprongen al in het water om te ontkomen aan het vuur, dat zich snel over de gol ven verspreidde. Het was een ver schrikkelijk gezicht". In Krabbendijke - tien kilometer verder - dacht men even aan een zonsverduistering, toen de wind en kele minuten later de roetzwarte wolken over het land dreef. Daar ook liepen de mensen uit de huizen om te zien wat er aan de hand was. Bij deze ernstige scheepsramp zijn twee opvarenden van de .Miraflores' om het leven gekomen, terwijl het lot van acht opvarenden onzeker is. Tot de vermisten behoren de kapi tein en de eerste machinist. Een aan tal van 30 overlevenden bracht de nacht door in het dorpshuis van Rilland-Bath. Bij restauratie koninklijk paleis te Amsterdam krijgen ook de schilderijen een- beurt BEN HAAG, 25-2. Op de vloer van het enorm grote atelier van de restaurateur N. van Bohemen aan de Laan van Roos en Doorn in Den Haag ligt een schilderij van Jacob de Wit, geschilderd in 1737 en voor stellende IVJozes die zeventien oud sten kiest. Het schilderij ligt op een speciaal aangebrachte naadloze vloer en on dergaat een zeer grondige- behande ling. De heer van Bohemen werkt De 31ste Een negerin in Johannesburg heeft vorige toeek haar een- en-dertigste kind gekregen. De drie-en-vijftig-jarige vrouw schonk in zeventien bevallin gen het levenslicht aan een vierling, twee drielingen en zeven tweelingen. Zeven kin deren kwamen alleen ter we reld. 7Leven-cn-twintig kinde ren zijn nog in leven. De laat ste van de zeven tweelingen werd vier jaar geleden gebo ren er al sinds medio december met vier medewerkers aan. De afmetingen van het schilderij zijn 12,50 bij 6 meter. Het doek hoort thuis in het Koninklijk Paleis aan de Dam in Amsterdam. Het Koninklijk Paleis ondergaat thans een grondige restauratie on der toezicht van een daartoe inge stelde commissie en onder leiding van de Rijksgebouwendienst. Deze gelegenheid heeft men aangegrepen om ook de schilderijen, zo nodig, te 'herstellen. Nu kan ieder doek en paneel onderzocht worden. Ongeveer veertig schilderijen zul len behandeld moeten worden. Deze schilderijen worden gerestaureerd door de heer van Bohemen in Den Haag en de 'heer L. Marehand in Dordrecht. Dit werk zal ongeveer twee en een half jaar in beslag ne men. Bij een botsing, die zich heeft voorgedaan tussen de 238 ton me tende Japanse veerboot „Tokiwa Marui" en het Japanse vrachtschip „Richmond Maru" (9.545 ton) zouden acht opvarenden van de veerboot zijn verdronken terwijl negen-en- dertig personen worden vermist. WENEN, 25-2. De Oostenrijkse president, dr. Adolf Schaerf, Is maandag voor het eerst tussenbeide gekomen in de regeringscrisis die nu al drie maanden duurl. Hij deed een hcroep op de twee voornaamste politieke partijen, dc volkspartij en de socialisten, snel lot overeenstemming te komen en er zorg voor te dragen dat het aan- j ien van Oostenrijk in het bulten land geen gevaar loopt door einde- De bergers slaagden er in 30 man uit de op de golven dansende bran dende olie te halen. Ontroerende ontvangst De schipbreukelingen werden te Rilland op ontroerende wijze ont vangen. De commissaris der konin- ging jhr. mr. A. F. C. de Casembroot kwam een half uur na de ramp in Bath om eventuele maatregelen van burgemeester J. C. W. Jobse, die de B.B. had gemobiliseerd en voor de kens, kleding en voedsel had ge zorgd, te ondersteunen. De bevolking zelf leefde ook intensief mee. Velen kwamen met kleren of warme drank aandragen toen de „Ary" de dren kelingen, die verstijfd waren van de kou, in hun kleine gemeente afle verden. Directe steun werd ook geleverd door de commandanten van de le gerplaats Ossendrecht en de vlieg basis Woensdrecht, die onder andere ambulancewagens en geneeskundig personeel naar Bath stuurden. In Rilland was het dorpshuis ingericht als opvangcentrum. Daar verleende dr. Kamps de eerste hulp met assis tentie van enkele verpleegsters van het Rode Kruis en enkele dames van de B.B., die zich vooral bezig hiel den met de drie of vier man die een shock hadden opgelopen. De zaal leek op een veldlazaret met dekens her en. der over de grond verspreid, mannen die verbonden werden en een verbandkist op het biljart. De twee omgekomen zeelieden zijn: de derde machinist die aan boord van het schip in de machine kamer verbleef en de opvarende die aan boord van een kustvaarder is overleden. In Rilland-Bath hield men er van nacht nog steeds rekening mee, dat enkele opvarenden aan boord van een ander schip zijn terecht geko men. De redding „Er op af. Met zijn allen", dat moet volgens de directeur van Van den Akkers Bergingsmaatschappij uit Vlissingen de 48-jarige Peter Pleussers geschreeuwd hebben tegen de 32-jarige schipper Evert van den Bosch. Met de sleepboot „Zeearend" en het bergingsvaartuig „Ary" voe ren deze mannen met hun tien man schappen weg van de wrakstukken van het vorige week op de rede van Rilland Bath gezonken Finse vracht schip „Alca" naar de beide tankers. Hun vaartuigen kregen gezelschap van het directievaartuig van Rijks waterstaat, de „Directeur-generaal Harmsen" met gezagvoerder Jo Sóheers aan boord. Nog geen hon derd meter was men op weg naar de schepen met averij of de Pana mese tanker „Miraflores" stond van voor- tot achtersteven in. vuur en vlam. De bemanning sprong ogen blikkelijk te water. Frankrijk in het isolement BRUSSEL, 25-2. De mislukte con ferentie ever de toetreding van En geland te' de E.E.G. is maandag ter sprake gekomen in de ministerraad van de Europese Economische Ge meenschap in Brussel. Aanleiding waren twee resoluties van het Europese parlement, waar in de Europese commissie wordt ge vraagd een rapport op te stellen over de conferentie met Engeland en oplossingen aan te geven voor de nog onopgeloste punten in dit over leg over het Britse lidmaatschap en voorts een verzoek aan de minister raad de mogelijkheden van verdere- besprekingen in het raam van de conferentie van de „zeven) (E.E.G. plus Engeland) open te houden. De Franse afgevaardigde voerde een aantal juridische bezwaren aan tegen de resoluties van het parle ment, die echter bij de overige de legaties geen steun vonden. Nadat de Duitse staatssecretaris, Muller Armack, had betoogd dat hij een verdere bespreking van deze re soluties „op grote prijs" stelde werd PARIJS, 25-2. De stakingsdreiging onder de arbeiders van de Franse ge nationaliseerde industrieën neemt toe. De 700 arbeiders van de urani- ummijn in Raze, in centraal-Frank- rijk, zullen zich aansluiten bij de 240.000 mijnwerkers van .de steen- kolenindustrie, die voor vrijdag a.s. eer. onderbreking van ihet werk heb ben afgekondigd. Vandaag (dinsdag) komen de vak bondsleiders van het spoorwegper soneel bijeen om te beraadslagen over de vraag of ook de spoorweg arbeiders zullen meedoen. Ook de vakbond van Parijse transportarbei ders zal zich dinsdag hierover be raden. WINTERSWIJK. Door samenwer king van de politie in enkele Oost gelderse en Duitse grensgemeenten zijn vrijdagmiddag drie Duitsers ge arresteerd, die ervan worden ver dacht de laatste maanden tientallen inbraken in de Achterhoek en het aangrenzende Duitse gebied te heb ben gepleegd. met steun van Italië, België en Ne derland besloten beide op de agen da te handhaven als basis voor ver dere besprekingen in de minister raad over de vraagstukken van de onderhandelingen over een Brits toe treden tot de E.E.G. WASHINGTON, 25-2. Het aantal doden als gevolg van de influenza- epidemie, welke op het ogenblik in de. Verenigde Staten heerst, heeft in de afgelopen week 759 bedragen. Dit was 50 meer dan in de week daar vóór. Volgens de Amerikaanse gezond heidsdienst breidt de epidemie zich nog steeds uit. In een acht-tal sta ten, die er tot dusver voor gevrij waard waren gebleven, hebben zich nu de eerste gevallen voorgedaan. LONDEN, 25-2. De Britse verte genwoordiger bii de kernstopconfe- rentie in Genève, Godber, heeft maandag gezegd, dat de kloof tus sen de meningen van oost en west groter is dan ooit tevoren. Tegen verslaggevers zei hij teleur gesteld te zijn over de negatieve houding van de Sówjet-Unie. Het Westen heeft zich bereid getoond tot concessies, terwijl de Sowjet-Unie niet wil meewerken. „Deze schaak partij staat nu mat", aldus Godber. Enquête onder advocaten DEN HAAG, 25-2. Het college van afgevaardigden van de Nederlandse Orde van Advocaten zal een en quête houden onder de leden van deze orde. Deze enquête beoogt het verkrijgen van gegevens omtrent de samenstelling van de balie, haar fi nanciële positie, de verhouding van de praktijkinkomsten en -onkosten en omtrent 'het arbeidsinkomen van de medewerkers. Het onderzoek wordt gehouden mede met het oog op de bestudering van de mogelijk heden van oudedagsvoorziening en weduwen- en wezenpensioen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal de vragenformulieren bewerken. Overeenstemming Engelanrl-V.S. loze onderhandelingen over een coa litie. De besprekingen tussen de twee partijen liepen vrijdag j.l. vast door onenigheid over de bezetting van het ministerie van buitenlandse zaken. De volkspartij wil dat de socialisten in het vervolg het ministerie van buitenlandse handel onder hun hoe de nemen in plaats van dat van bui tenlandse zaken. De socialisten ne men daar geen genoegen mee. Dr. Bruno Kreisky, een socialist, was se dert 1959 minister van buitenlandse zaken. LONDEN, 25-2. Maandag is te Lon den van gezaghebbende zijde verno men, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië overeenstemming hebben bereikt over een gemeen schappelijke benadering van dc an dere NAVO-lcden over het Voorstel om een multilaterale NAVO-kern macht in te stellen. Deze overeenstemming werd be reikt tijdens de Brits-Amerikaanse besprekingen, die verleden week in Washington zijn gehouden en die lie pen over tenuitvoerlegging van de overeenkomst van Nassau. Van deze gezaghebbende Britse zijde werd nog vernomen dat de denk beelden van Engeland en de Ver enigde Staten over de wijze, waarop volgens hen de eerste fase van dr instelling der NAVO-kernmacht zou moeten worden verwezenlijkt, aar de permanente NAVO-raad, die dins dag (vandaag) in Parijs vergadert, zullen worden voorgelegd. Op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam, bij liet standbeeld van de Dokwerker vond de jaarlijkse herdenking plaats ter gelegenheid van de februaristaking: het eerste massale verzet legen de Jodenvervolging in ons land tijdens de oorlog. - Op de foto zien we hoe burgemeester mr. G. van Hall een krans plaatst aan de voet van fret monument. Enkele punten De NAVO-raad zal zich bij zijn be sprekingen over de volgende punten moeten beraden: 1. Hij moet bespreken welke lan den, "hetzij direct, hetzij later, aan de vorming der voorgestelde NAVO- kernmacht zullen deelnemen. Vol gens de huidige plannen zullen slechts die NAVO-leden deelnemen, welke óf, zoals Engeland, over eigen kernwapens beschikken, óf, zoals West-Duitsland, raketten bezitten, waarmede kernwapens kunnen wor den afgevuurd, doch waarvan de atoomkoppen onder Amerikaans be heer staan. 2. De voorwaarden, waaronder de met kernwapens uitgeruste eenhe den ter beschikking van de NAVO zullen worden gesteld. 3. Het militaire stelsel van bevel voering en toezicht, waaronder de voorgestelde multilaterale NAVO- kernmacht zal komen te werken. Ook het netelige onderwerp van het politieke beheer over de voorge stelde gemeenschappelijke NAVO- kernmacht, zal door de NAVO-raad moeten worden behandeld. V.S.-lening aan India WASHINGTON, 25-2. De Ver enigde Staten hebben vandaag een lening van 240 miljoen dollar ver strekt aan India, het grootste bedrag dat in één keer is uitgeleend uit hoofde van 't Amerikaanse buiten- landse-hulpprogramma. Het Amerikaanse bureau voor in ternationale ontwikkeling (Agency for International Development - A.I.D.) maakte bekend, dat India het geld zal gebruiken voor het finan cieren van de invoer van Ameri kaanse produkten. De lening zal worden afgelost in veertig jaar. Het A.I.D. brengt India kredietkosten van driekwart procent per jaar in rekening. Door deze lening komt het totaal van de Amerikaanse ontwikkelings leningen aan India gedurende de eerste twee jaar van het lopende In dische vijfjarenplan op 910 miljoen dollar. De Verenigde Staten hebben voor deze periode 980 miljoen dollar beloofd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een 'hogedrukgebied hand haafde zich boven het Wadden-ge- bied waardoor het daar windstil bleef en er uitgebreide mistgebieden voorkwamen.' Elders waar weinig of geen bewokling was daalden de tem peraturen in de nacht op vele plaat sen weer onder de min 10 graden, hoewel in 'het algemeen tot iets min der lage waarden dan de vorige nacht. Opnieuw meldde het vlieg veld Eelde de laagste temperatuur, ditmaal min 15 graden. Inmiddels heeft zich boven de randstaten een nieuw krachtig hoge drukgebied gevormd dat nog voort durend in omvang toeneemt, en dat in de kern al een luchtdrukwaarde vertoont welke hoger is dan het hogedrukgebied bij de Waddeneilan den. Hierdoor zullen met oostelijke winden in Duitsland aanwezige wol kenvelden naar het westen gaan be wegen. Tegelijkertijd daalt de lucht druk een weinig in zuid-Frankrijk en Spanje onder invloed van een oceaandepressies waarvan de hoofd kern overigens in noordelijke rich ting over IJsland zal ontwijken. De winden zullen daardoor in ons land wat gaan toenemen uit oost tot zuid oost. De nachtelijke minimumtempe raturen worden daarbij wat minder laag. Overdag komt er weinig ver andering in het temperatuurverloop behoudens daar waar wolkenvelden overdrijven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie oud wordt, wordt milder. WAT UQT VI 6ILT Iets meer wind Verwachting tot woensdagavond: Tijdelijk overdrijvende wolkenvel den maar overwegend droog weer; zwakke tot matige, morgenmiddag in het zuiden van het land af en toe vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost; in de nacht overwegend matige vorst, morgenmiddag tempe raturen om het vriespunt. 27 gebr. Zon op 7.33, onder 18.14 Maan op 9.27, onder 22.53. 28 febr. Zon op 7.31, onder 18.16. Maan op 9.52, onder Eerste kwartier: 2 maart te 18.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 febr. 5.22 v.m. 18.05 n.m. 28 febr. 6.01 v.m. 18.43 n.m. BROUWERSHAVEN 27 febr. 5.15 v.m. 17.33 n.m. 28 febr. 5.55 v.m. 18.15 n.m. Doodtij: 26 febr. Kind verongelukt ZEVENHUIZEN (Leek), 25-2. Toen de zes-jarige Koene Hoenes na schooltijd, zonder voldoende op het verkeer te Jetten, per fiets een rij weg overstak, werd hij gegrepen door een auto met aanhangwagen, bestuurd door de heer H. L. uil Tol- bert. Hel kind was op slag dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1