AMERIKA BEREID AANTAL INSPECTIES TE BEPERKEN Weer brand in Amsterdamse binnenstad Grondverschuiving bij Napels Spanje Spoorwegongeluk m Nieuwe aardbevingen in Libische stad Jeugd Rode Kruis helpt Libië BESPREKINGEN IN PARIJS OVER NAVO-KERNMACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M Muunilag 25 februari 1965 119e jaargang No. 19334 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 •DAMIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzea. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lak^nman Ochtman. lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: 99 Grote Avond" prof. Zeemanlyceum Voortzetting ontwapeningsconferentie Dit nummer bestaat uit 6 pagina's GENÊVE, 23-2. - Maandag (van daag) wordt in Genève de ontwape ningsconferentie voortgezet. Zoals bekend z(jn de onderhandelingen voorlopig vastgelopen op de belang rijke kwestie van het aantal inspec ties ter plaatse, die nodig zijn om de naleving van een verdrag over het stopzetten van de kernproeven te ga randeren. De Amerikanen hebben de Russen laten weten, dat zij eventueel" bereid zijn genoegen te nemen met zeven inspecties per jaar op Russisch grond gebied. mits de Russen instemmen met „zinvolle" inspecties. Vóór deze concessie hielden de Amerikanen vast aan minimaal acht inspecties per jaar. Intussen heeft Kceznetsof, de lei der van de Russische delegatie, ver klaard, dat hij, overeenkomstig het aanbod van Chroesjtsjov, niet verder wil gaan dan twee of drie inspecties. En dit aantal is voor het Westen on aanvaardbaar. De acht neutrale landen op de con ferentie blijven aandringen op her vatting van onderhandelingen over het stopzetten van de kernproeven die houtsnijden. Zij zullen dinsdag bijeenkomen om een voorlopige ba lans te maken over de toestand. De Russen hebben vorige week een verklaring ingediend over een niet- aanvalsverdrag tussen de landen van het Verdrag van Warschau en de lan den van de NAVO. De Amerikanen hebben hierop gereageerd met de mededeling, dat de conferentie nu niet het geschikte forum is voor Plastic-bedrijf uitgebrand AMSTERDAM, 23-2. Zaterdag ochtend omstreeks acht uur is een hevige brand uitgebroken in een plasticbedrijf in de Haarlemmer houttuinen in Amsterdam. De brand weer, die spoedig met een enorme hoeveelheid materiaal aanwezig was, kon voorkomen dat het vuur zich in de dicht bebouwde oude wijk uit breidde, maar moest toestaan dat het plasticbedrijf, dat sinds kort ge vestigd was in het geheel verbouw de pand Haarlemmer Houttuinen nummer 71, totaal uitbrandde. Het vuur werd kort na acht uur ontdekt door enige voorbijgangers, om half negen sloegen de vlammen aan de achterzijde uit het dak- De brandweer wist het vuur met tal van stralen spoedig in te sluiten. Ook de drijvende motorspuit Jan van der Heijden was daarbij behulp zaam. Kort na negen uur kon de brandweercommandant het sein ge ven dat men de brand meester was en was gevaar voor uitbreiding ge weken. Zoals bekend zijn er de laatste tijd in de Haarlemmerhouttuinen vrij NAPELS, 23-2. Grondverschuivin gen, huizen die verzwolgen worden, boeren die vluchten voor de onaf wendbare modderstroom, ziedaar het beeld dat het gebied ten zuiden van Napels, waar het dagen achtereen geregend heeft, te zien geeft. Een lawine van modder en aarde stortte zich vrijdagavond over een breedte van 400 meter op het gehucht San Antonio, ten zuiden van Napels. De 75 inwoners werden volkomen ver rast, maar konden toch nog tijdig wegkomen. Al hun huizen en bezit tingen moeten waarschijnlijk als verloren worden beschouwd. Wat het dorpje Nerano, op het schier eiland Sorrento, betreft scheen het gevaar vrijdag enigszins geweken. Brandweerlieden en militairen gelo ven, dat zij er in geslaagd zijn om de enorme hoeveelheid modder die het dorp langzaam omsingelde en dreigde te verzwelgen in de richting van de zee te leiden. De 680 inwo ners van Nerano, die hun dorp moes ten verlaten, mogen echter nog niet terugkeren. Stakinwgrel in Columbia BOGOTA, 24-2. Zaterdag zijn bij een treffen tussen stakers vari een cementfabriek in Santa Barbara en militairen elf mensen om het leven gekomen en een vijftigtal gewond. Er werden ongeveer honderd arres taties verricht. Het gevecht ontstond, toen stakers een convooi met cement beladen vrachtauto's, die door mili tairen werden bewaakt, trachtten tegen te houden. Volgens de officiële lezing zouden de militairen door de stakers met automatische wapens zijn aangeval len. terwijl ook met „Molotov-cock- tails" en stenen werd gegooid. veel brandjes geweest. Enige weken geleden brak bij een aantal dertig meter verder gelegen huizen her haalde malen brand uit. De politie vermoedde dat het werk was van een brandstichter. Over de oorzaak van de brand in het plasticbedrijf valt nog niets te zeggen. Arrestante ontsnapt in nachtgewaad ROERMOND. 24-2. Uit het St. Laurentius-ziekenhuis te Roermond is zondagmorgen een 40-jarige Duit se mevrouw Braun ontsnapt die daar onder politiebewaking werd ver pleegd. De politie houdt er rekening mee dat zij behoort tot een interna tionale inbrekersbende. Zij was in het ziekenhuis opgenomen voor een blindedarmoperatie en stond onder voortdurende bewaking van de rijks politie. Zondagmorgen omstreeks 7 uur merkte zij kennelijk dat haar bewa ker haar voor een ogenblik verlaten had. Zij heeft dat moment benut en zag kans ongezien in nachtgewaad te verdwijnen. Men vermoedt, dat zij van buiten hulp heeft gehad, want in de buurt van het ziekenhuis is omtrent die tijd een Duitse grijze personenauto gesignaleerd. De politie heeft haar tot dusver niet teruggezien. West-Duitsland zal aan India met spoed een lening van 107 miljoen mark verstrekken om de financiële moeilijkheden van dit land als ge volg van het grensconflict met com munistisch China te verlichten. Telegram aan minister over toekenning koudetoeslag UTRECHT, 23-2. Het bestuur van de R.K. Centrale van Overheidsper soneel. in Utrecht in vergadering bij een. heeft in een telegram aan de minister van binnenlandse zaken uiting gegeven aan ziin verontwaar diging over het besluit van de rege ring inzake de toekenning van dc koudetoeslag. Het bestuur meent, dat het bedrag van deze toeslag en de gestelde sa- larisgrens zodanig is, dat zij in ge- nendele voldoen aan de behoeften welke zijn voortgevloeid uit de zee1 langdurige koudeperiode. Bovendier wordt betreurd, dat de regering ge meend heeft in deze geen verant woordelijkheid te hebben voor de ge pensioneerden, alsmede, dat ook dr ongehuwden, die een zelfstandige huishouding hebben of in pensior wonen, voor deze toeslag niet. in aan merking komen, terwijl tcch ook zi. de financiële gevolgen van dezr koudeneriodp ervaren. Het bestuur wijst tenslotte de kop peling van de koudetoeslag aan d' zogenaamde buitenwerktoeslag var de hand. ROTTERDAM. 24-2. Met onver minderde kracht is het afgelopen weekeinde de aanval op de vaak bijna 20 centimeter sneeuw- en ijs laag op het Fcijenoordveld voortge zet. Na vijf dagen van vaak misluk te experimenten heeft de staf van experts eindelijk loon naar werken gekregen. Zondag werden in de loop van de dag de eerste meters gras zichtbaar. Bovendien bleek de methode om het smeltwater via zo'n 5.000 verti cale galen door het drainage-sys teem af te voeren doelmatig. Uit di- Gunstige perspectieven ontmoetin*» Nederland-Bel<;ië verse afvoerbuisjes liep zondagmid dag een bescheiden, doch regelma tig straaltje smeltwater. De heer H. A. Bremekamp, chef van de grondtechnische dienst van de K.N.V.B., die vrijwel permanent in de kuip van het stadion verblijft, vo'gt de ontwikkeling van uur tol uur. ..Het heeft er heel erg somber uitgezien, maar nu gaan we toch eindelijk de goede kant op", zei de heer Bremekamp zondagmiddag. „AI9 alles blijft meewerken rekenen we er op, dat binnen 48 uur de sneeuw en het ijs verdwenen zullen zijn". overleg over een dergelijk verdrag, daar dit ook betrekking heeft op de veiligheid van vele landen, die niet op de conferentie vertegenwoordigd zijn. SARAGOSSA, 24-2. Een sneltrein tussen Barcelona en Corunna is zon dagmorgen op ongeveer 48 km. van Saragossa in noordoost-Spanje met grote snelheid op een goederentrein gereden. Vijf Spanjaarden kwamen hierbij om het leven en een dertig tal werd gewond. Van de goederen trein waren elf wagons losgeraakt en tot stilstand gekomen. De snel trein reed er met een dusdanige snelheid tegen aan, dat een passa gierswagen boven op de locomotief schoof. Dertien ernstig gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Veroordelingen in Spanje MADRID, 23-2. Een militaire recht bank in Madrid heeft vrijdag vijftien „leiders" van een onwettige linkse organisatie, het volksbevrijdings front, veroordeeld tot gevangenis straffen van negen maanden tot zes jaar. Zij werden beschuldigd van il legale propaganda in verband met stakingen in het gebied van Barce lona in mei j.l., zo werd uit betrouw bare bron vernomen. Een zekere Angel Abad Sirvent, student aan de universiteit van Bar celona, die zou hebben bekend de stakingen te hebben aangemoedigd. door middel van propaganda, kreegy zes jaar. Twee bëklaagden werden vrijgesproken. De militaire gouver neur-generaal moet de vonnissen nog bekrachtigen. Verwacht wordt, dat nog meer le den van het „bevrijdingsfront" te recht zullen moeten staan. Dode en twee gewonden bij auto-botsing ETTEN, 23-2. Zaterdagmiddag om streeks drie uur. is een personen auto met drie inzittenden op de pro vinciale weg tussen Zevenbergen en Leur uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Hierbij werd de 33-jarige W. K. uit Alblasserdam op slag gedood. De bestuurder van de auto, de 41-jarige G. de J. uit Al blasserdam, liep een shock op. De naast hem zittende ongeveer 40-ja- rige J. van E., chauffeur te Alblas serdam, werd ernstig gewond opge nomen in het St. Elizabethzieken- huis te Tilburg. Automobilisme op het IJsselmeer ANDIJK, 24-2. Ongeveer 15.000 mensen hebben zondag bij stralend weer een autotoertocht gemaakt op het IJsselmeer. Er werd gereden langs de route Wervershoof, Enkhui zen, Staveren, Hindelopen, Gorkum en Medemblik. Een herhaling dus van de tocht van 130 km. van woens dag jl. In totaal hebben gisteren 3.655 auto's meegereden. De lange file auto's werd o.a. gadegeslagen door 1800 schaatsers, die de toer tocht Andijk-Hindelopen vice-versa reden. Ook de Gouwzee, bij Monniken dam en Volendam was weer in trek. De afvoer van duizenden auto's gaf de politie 'handen vol werk. Kleuter kwam onder vader's tractor OUDENBOSCH, 24-2. Terwijl de vader, de heer B. uit Oudenbosch, zaterdagmiddag op zijn erf zijn land bouwtrekker achteruit reed om de schuur in te rijden is zijn driejarig zoontje onder een der achterwielen geraakt en ernstig gewond. Het kind is naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Twee tolo's bij dubbele programma's? DEN HAAG, 24-2. Hot bestuur van de stichting Nationale Sporttotalisa- tor overweegt of het mogelijk is bij de z.g. dubbele programma's die met de Paasdagen', Pinksteren en rond Hemelvaartsdag voor de competitie van het betaalde voetbal zullen wor den verwerkt, wekelijks niet één doch twee toto's te organiseren. Men is momenteel druk bezig de techni sche mogelijkheden van een en an der te onderzoeken. De heer Mui lenburg, directeur van de stichting Nationale Sporttotalisator, verwacht indien twee voetbalpools per week kunnen draaien, de inkomsten onge veer anderhalf maal zo hoog zijn als bij de gebruikelijke „enkelvoudige" toto. Een ironisch vraagje bij de zoveelste sneeuwfoto van deze uitzonderlijke winter zou kunnen zijn: „Vinden we de sneeuw nog mooi?" We vinden de sneeuw niet mooi meer, maar we willen straks nog wel een herinnering aan het „als maar wit" van deze vreemde koude-maanden. Zo zag een rommelig hoekje op een bedrijfsemplacement te Zierikzee er uit, toen de sneeuw alles met een witte mantel had toegedekt. De winterpoëzie won het weer even van de winter-ellende. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Aantal {loden bij eerdere schokken: 262 BARCE, 21-2. In de stad Tole- maide, in het Libische district Barce zijn zondag verscheidene gebouwen door aardschokken beschadigd. Van persoonlijke ongevallen daarbij is echter nog geen melding gemaakt. Tolemaide, met een bevolking van ongeveer 2.500 zielen,*is de vroegere stad Penatoplis' en is voor de oud heidkunde een belangrijk gebied. De nieuwe aardbevingen hebben geen verdere schade aangericht in de stad Barce, waar voorzover thans bekend donderdagavond 262 mensen omkwamen, toen zij door een aard beving werd verwoest. De Libische premier, Mohammed Othman, heeft zaterdagavond ver klaard dat spoedig een aanvang zal worden gemaakt met de herbouw van de Oostlibische stad Barce, die door een aardbeving vrijwel is ver nietigd. Othman deelde dit op 'het voornaamste plein van de getroffen stad aan overlevenden mede. Hij zei ook dat de regering thans een belans van de aangerichte schade laat op maken. Ook kroonprins Hassan Rida heeft Aanslagbiljetten en aanmaningen DEN HAAG, 23-2. In 1961 zijn 9.727.111 aanslagbiljetten en 3.703.925 aanmaningen verzonden. De fran- keerkosten hiervoor beliepen een be drag van f 755.024,54, zo deelt de mi nister van financiën, prof. dr. J. Zijl stra, in een nota naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamei inzake een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van financiën voor 1962 mee. Deze cijfers wax-en voor 1960 resp. 9.112.760, 3.581.835 en f 690.039,— en voor 1959 resp. 8.923.492, 3.447.156 en f 673.295,76. het door de aardbeving getroffen gebied bezocht. Hij sloeg het werk van reddingsploegen gade. Een colonne Tunesische vracht wagens, die met levensmiddelen be laden zijn, is zaterdag Libië binnen gereden. De colonne is op weg naar Barce. DEN HAAG, 23-2.. Het Nederland se Jeugd Rode Kruis zal per eerst volgende gelegenheid, waarschijnlijk heden (maandag) vijfhonderd ram pen-pakketten, inhoudende onder meer speelgoed, toilet- en gebruiks artikelen, naar "Libië zénderi voor de getroffen kindex-en aldaar. Kleuter verdronken GRONINGEN, 23-2. In een vijver aan de Rivierenhof te Groningen is de vierjarige j. W. Wolda. uit Gx*o- ningen ver-dronken. Het meisje was daar aan he spelen en is in het voor vogels opengehouden wak gegleden. Dragline greep man NIJMEGEN, 23-2. De 32-jarige G. Heyex'mans uit IJzendoorn is vrij dagmiddag op het terrein van de steenfabi'iek in Echteld gegx-epen door een dx-agline. De man werd zc ernstig gewond, dat hij kort na hel ongeval is overdeden. Hij was ge huwd en vader van twee kinderen. Verwachting tot dinsdagavond: Rustig, ovex-wegend droog weer met plaatselijk mist of laaghangende be wolking; in de nacht en vroege och tend op de ïrxeeste plaatsen strenge vox-st, midden op de dag bij ovex-we gend zonnig weer gedurende enige ux-en temperaturen om het vriespunt, maar lichte vorst waar de mist zich handhaaft. 26 febx\ Zon op 7.35, onder 18.12. Maan op 9.03, onder 21.30. Eerste kwartier: 2 maart te 18.18. HOOGWATERSTANDEN zierikzee: 26 febr. 4.44 v.m. 17.28 n.m. Brouwershaven 26 febx\ 4.35 v.m. 16.54 n.m. Doodtij: 26 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Geduronde het weekeinde stond het weer in grote delen van west en centraal Europa onder in vloed van een langzaam in omvang toenemend gebied van hoge lucht- dx-uk. De hoogste luchtdrukwaarden vvex-den daarbij aangetroffen in een langgerekte zone van de Wadden- kust over Duitsland en Polen naar zuid Rusland. In deze gebieden was het windstil en kwam tijdens lang- dux-ige opklaringen zeer lage mini- mumtemperatux-en voor waax-bij zich plaatselijk mist vormde. In ons land meldde het vliegveld Eelde met min 19 gx-aden de laagste tempex-atuux-, een waarde welke ook in Duitsland voorkwam. In Polen werd het plaat selijk min 28 graden. Iets ten zuiden van de as van het hogedrukgebied stond wat oostelijke wind en werden tempex-atui-en minder extreem laag, maar toch werden tot ten zuiden van Parijs, minimumtemperatux-en van omstx-eeks min 10 gemeld. Op de oceaan heerst wel enige de- px-essie-activiteit, maar deze zal nog geen invloed o£ het weer in west- Eux-opa uitoefenen, zodat het in de nacht opnieuw op de meeste plaat sen in ons land stx-eng zal vx-iezen. Ovex-dag lopen de temperaturen op tot om het vriespunt, behoudens daar waar in de nacht gevormde mist zich geruime tijd handhaaft. Zweedse V.N.-militaix-en hebben te Kapanga, in noord-oost-Katanga, een einde gemaakt aan een muiterij door dertig Katangaanse gendarmes, die hun officieren gevangen hadden gezet en aap het plunderen geslagen waren. Moeilijkheden Engeland-Ver. Staten PARIJS, 25-2. De speciale afgezant van president Kennedy, Livingston Merchant, begint vandaag (maandag) in Parijs zijn besprekingen met de NAVO over de voorgestelde multila terale kernmacht. Van Parijs uit zal hij gedurende verscheidene weken bezoeken afleggen aan andere Euro pese hoofdsteden voor conferentie met regeringsfunctionarissen. De be sprekingen zullexx voornamelijk de organisatie van de NAVO-kernmacht betreffen. De Westduitse minister van de fensie, Von Hassel, bevindt zich thans in de Verenigde Staten, waar hij eveneens deze nieuwe 'NAVO- taak ter spx-ake zal bx-engen. Zatcvdag besloten de Britse en Amerikaanse onderhandelaai's in Washington de overdracht van een deel van hun strategische strijdmacht aan de Noordatlantische Vex-dx-ags- organisatie, voor te leggen aan de NAVO-raad. Funetionax-issen in Washington be vestigden, dat er bij de besprekingen verschillen tussen de Bi-itse en de Amerikaanse standpunten aan het licht wax-en gekomen. De Polaris-kwestie Zoals bekend is besloten president Kennedy en premier Macmillan vo- x-ig jaar december bij hun bespre kingen op de Bahama-eilanden een gedeelte van hun huidige strategi- sche-bommenwerpersstx-ijdmacht aan het NAVO-commando over te dra gen. Zij werden het er toen ook over eens dat Amerikaanse Polaris-raket- ten aan Gx-oot-Brittannië geleverd zouden wox-den in plaats van de Sky- bolt-raket, waarop Engeland zich x-eeds lang had voox-bereid. De En gels-Amerikaanse besprekingen, die afgelopen week in Washington wer den gehouden, gingen over deze beide ondex-werpen. De overdracht van de strategische strijdmacht aan de NAVO wordt nu verder in Parijs besproken, terwijl op de Polaris- kwestie in Washington wordt voorl- geborduurd. Bevel en controle Hel belangi'ijkstc punt. bij de over dracht aan de NAVO ligt in hel vraagstuk vaix bevel en contx'ólc. Gx-oot-Brittannië zou in Washington voorgesteld hebben een politieke-mi- litaire bestuux-sraad in te stellen, die toezicht moet uitoefenen op de over- gedi-agen strategische strijdkx-achten. De raad zou uit tien leden moeten worden samengesteld, te weten: de Verenigde Staten, Groot-Brittannic, Canada, Frankx-ijk, West-Duitsland, Italië, Tux-kije, Gx-iekenland, België en Nederland. Daax-tegen zouden de Vei-enigde Staten zich verzetten, om dat zij tegen een voorstel op lan gere termijn voor een multilaterale NAVO-kex-nmacht gekant zijn. De Vei-enigde Staten zouden voorts van oordeel zijn, dat een dergelijk grote groep binnen de NAVO een beslis sende kracht zou hebben omdat een derde van de leden wordt uitgeslo ten. Dc moeilijkheden, die de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in Wash ington hadden, worden door Ameri kaanse waarnemers bezien als een voorproefje van hetgeen tc wachten staal wanneer onderhandelingen over dc schepping van ccn bredere NAVO- kernmacht in ernst beginnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1