Rede van prinses Beatrix bij installatie van nationaal comité S| Winter deed hernieuwde aanval op Europa De „Anzoategui" Kennedy over tijdslimiet van kernstop ZWARE AARDBEVING TEISTERT LYBISCHE STAD BARCE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Vrijdag 2*1 februari 1963 119e jaargang No. 19333 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. Oil 10-2} 18, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 1 Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cenl. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm) f 1,per stuft In dit nummer: Een Deltaplanuit 1810 HERDENKING 1813-1963 DEN HAAG, 21-2. - De minister president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft donderdagmiddag in de Trè- veszaal in Den Haag hét onder voor zitterschap van ll.K.H. prinses Bea trix staande comité nationale her denking 1813-1963 geïnstalleerd. Vi- ce-voorzitter van het comité, dat in totaal 25 leden telt, is de vice-voor- zitter van de raad van state, dr. L. J. M. Beel. Prinses Beatrix heeft na de instal latie in een rede gezegd de opgave aan het comité te zien in de even te voren door de minister-president uit gesproken woorden: „De verwach ting dat het comité een zinvolle her denking zal weten voor te bereiden". De prinses wees erop dat dit aller minst eenvoudig is omdat het hier om een gebeurtenis gaat die de Ne derlanders alleen uit de geschiedenis kennen. De herdenking van 1813, toen de Nederlandse staat ontstond, geeft ons een aanleiding om vanuit de opge dane ervaringen, gestimuleerd door nieuwe initiatieven en bewuste in spanning, de Iün der geschiedenis door te trekken. De diepste betekenis van 1813 was volgens de prinses, het herstel van de vrijheid en onafhankelijkheid van de staat, maar tevens van Haar bur gers. als individuele persoonlijkhe den. Hoe onmisbaar dit recht is, heeft onze generatie pas ten volle beseft tijdens de bezetting van Nederland in 1940. Nog eigen plaats? Voor velen rijst nu in de laatste jaren de vraag: „Wordt de wereld niet te groot en hebben wij daarin nog een eigen plaats?". Nieuwe verhoudingen moeten worden ge zocht, een nieuw evenwicht moeten Kaperschip „Anzoategui" BELEIYI (Brazilië), 21-2. - Brazili aanse autoriteiten hebben in de ha ven van Belem donderdag het door negen Venezolaanse Castro-commu- nisten gekaapte vrachtschip „Anzoa- tegui" weer ter beschikking van Ve nezuela gesteld. Bij de overdracht waren vertegen woordigers van de Vènezolaanse am bassade en van de rederij aanwezig. Het schip zal, wanneer het voorra den heeft ontvangen, de terugreis naar Venezuela aanvangen. De negen kapers zullen vandaag (vrijdag) met een Braziliaans mili tair vliegtuig naar Rio de Janeiro worden overgebracht. Zij zullen, blij kens een mededeling van een woord voerder van het Braziliaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken, aan vankelijk in het marineziekenhuis van Friburg, een in de bergen in de omgeving van Rio gelegen vakantie oord, worden geïnterneerd. Later zullen zij politiek asiel in Brazilië verkrijgen. De Indonesische verliezen DJAKARTA, 22-2. Een woordvoer der van de Indonesische generale staf die speciaal belast was met „de bevrijding van Irian" heeft meege deeld, dat bij de gevechten die voor afgingen aan de politieke regeling van het Nederlands-Indonesische ge schil om Nieuw-Guinea,' 1.395 Indo nesische parachutisten boven Nieuw- Guinea zijn neergelaten. Van dit aantal sneuvelden er 214, terwijl 296 Indonesiërs werden krijgsgevangen gemaakt. J SLIMME VOSSEN... STOCKHOLM, 21-2. De auto riteiten van de Zweedse plaats Kalix in de provincie Norr- botten hadden er iets op ge vonden, dachten zij, om het al te zeer uitgebreide aantal vos sen in de bossen aldaar tot wat redelijker proporties te rug te brengen: zij boden vijf tien kronen voor elk in te le veren vossenvel. Resultaat bleef niet uit. Er kwamen hele pakken vellen binnen en de beloofde premies werden uit betaald. Maar er bleven rond Kalix nog evenveel vossen rondsluipen als voorheen. De luie „jagers" van Kalix ble ken de vossen nog te slim af te zijn geweest. Zij waren naar de huidenmarkten van Jokkmokk en Geallivare in Lapland gegaan waar vossen vellen voor de prijs van slechts vijf tot tien kronen te krijgen waren, hetgeen een aantrekkelijke winstmarge ten opzichte van de toegezegde premie van vijftien kronen overliet wij trachten te vinden, waarin de waarden zinvol en van werkelijke betekenis zijn. De Nederlanders beschikken over verworvenheden en hebben specifie ke deugden en waarden, die men Ne derlands werkelijk „vermogen" zou kunnen noemen. Dat vermogen moe ten wij aktief en geïnteresseerd in brengen in de opbouw van een zo goed mogelijke toekomst. Het her denken van 1813 kan in dit verband zinvol zijn. Initiatieven welkom De prinses zei voorts dat het co mité alle initiatieven verwelkomt die in de gepaste gedachtensfeer passen. Reeds had men gehoord van ver schillende originele en enthousiaste plannen. Het comité zal zelf zo min mogelijk van bovenaf regelen, doch voornamelijk coördinerend optreden. Het algemeen werkcomité heeft con tactgroepen ingesteld om te peilen welke gedachten er leven onder de bevolking en tevens bemiddelend op te treden bij de uitvoering van ver schillende plannen. Twee van deze groépen, die voor de publiciteit én de jeugd, zijn reeds bijeengekomèn. Binnen het kader van de herden kingsperiode van eind april 1963 tot eind maart heeft het comité 30 no vember als officiële herdenkdag ge kozen, de dag van dé landing van de prins van Oranje te Scheveningen in 1813. Zij sprak namens het comi té de hoop uit dat iedereen in het gehele koninkrijk dit gebeuren be wust en aktief mee zal vieren. Opnieuw dikke pakken sneeuw PARIJS, 21-2. De vorst heeft don derdag een hernieuwde aanval on dernemen op Europa, wat vooral tot uiting kwam in noord-Duitsland, waar de strengste vorst van deze winter werd genoteerd, en het ge- - bied van Parys, waar het in tien jaar niet zo hevig gesneeuwd had. Op de hellingen van Montmartre en bij het Chaillot-paleis, in de buurt van de Eiffeltoren, werd zelfs druk geskied. Ook andere delen van Frankryk hadden te lyden van zware sneeuwval. Aan de noordkust van Duitsland daalde de temperatuur in de afge lopen 24 uur tot 20 graden onder nul, een record voor dat gebied in deze winter, in zuid-Zweden, waar het ook al sneeuwde, kwam het verkeer op vele plaatsen stil te liggen en werden militairen ingeschakeld bij het sneeuwruimen. Alle beschikbare ijsbrekers stellen pogingen in het werk om schepen die in de Oostzee zijn vastgevroren, te bevrijden. In Denemarken vroor het donderdag op verscheidene plaatsen 26 graden. Hefschroefvliegtuigen brenger, voed sel naar geïsoleerde eilanden en vuurtorens. Overstromingen in Spanje In zuid-Europa heeft men niet zo zeer van ijs en sneeuw te lijden. Daar doen zich echter in sommige gebieden overstromingen voor als gevolg van zware regenval en dooi. In het zuiden van Spanje, waar vele rivieren buiten hun oevers zijn ge treden, schijnt een lichte verbetering te zijn ingetreden. De schade aldaar loopt in de miljarden peseta's. Bijna alle 680 inwoners van Ne- rano, dat op het heuvelachtige schiereiland Sorrento ten zuiden van Napels ligt, hebben donderdag hun dorp verlaten, daar dit. door een aardverschuiving dreigt te worden bedolven. De massa aarde en mod der kwam langs een helling naar be neden met een aanvankelijke snel heid van tien meter per uur maar later nam deze belangrijk af. Enkele huisjes op enige afstand van het dorp zijn reeds verwoest. Ook Capo- sele, een bergstadje op 72 kilometer ten oosten van Napels, wor.dt door een grondverschuiving bedreigd. On geveer 100 huizen zijn ontruimd. In een dorp in het centrum van Peru zijn vijftien kinderen aan ma zelen gestorven. Cuba heeft donderdagavond te gengesproken, dat Cubaanse vlieg tuigen woensdag een Amerikaanse garnalenboot hebben aangevallen. N.T.S.-bestuur tegen commerciële televisie HILVERSUM, 20-2. Het N.T.S.-be- stuur is unaniem van mening, dat de voorstellen van de overheid inzake commerciële televisie moeten wor den afgewezen. In een aan de Tweede Kamer ge zonden memorandum heeft het be stuur van de N.T.S. opnieuw uiteen gezet, welke redenen aan deze me ning ten grondslag liggen, Daarbij wordt o.m. de bereidheid uitgespro ken om mee te werken aan een op lossing voor het uitzenden van re clameboodschappen in de televisie, indien de regering en het parlement op economische gronden tot de wen selijkheid hiervan zouden besluiten. De overheid legt, vooral sinds het einde van de tweede wereldoorlog, fM-oto zorg voor de cultuur aan de dag en deze zorg geeft veel goede re sultaten te zien. Dit maakt temeer onbegrijpelijk, dat de staatssecreta rissen televisiezendtijd ter beschik- k:ng willen stellen van maatschap pijen, wier doel niet in de eerste plaats is de televisie ten dienste te slellen van de geestelijke, culturele en maatschappelijke ontwikkeling van ons volk, zo wordt in het me morandum opgemerkt. Inundaties in Italië De door de overvloedige regenval •gezwollen rivier de Volturno ten noorden van Napels is buiten haar oevers getreden en heeft ongeveer duizend hectare landbouwgrond on der water gezet. Ook langs de Tiber en de Nera ten noorden van Rome doen zich overstromingen voor. In het bergdorpje Stenico bij Trento zijn de daken van vijf eeu wenoude huizen onder het gewicht van de sneeuw bezweken. Er vielen geen slachtoffers. Uitleverin» o oorlogsmisdadiger SANTIAGO, 21-2. De president van het Chileense hooggerechtshof, Foatecilla, heeft vrijdag een gunstige beslissing gegeven op het verzoek der Westduitse regering tot uitleve ring van de voormalige S.S.-generaal Walter Rauf, die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord op 90.000 Joden in Kiev, tijdens de jongste wereldoorlog. Rauf heeft tegen deze beslissing beroep aangetekend. BELEM, 21-2. De werkelijke leider van de kapers van het Venezolaanse vrachtschip „Anzoategui" is niet ka pitein Medina Rojas maar een stu dent v genaamd Jose Romulo Nino. Dit heeft de Braziliaanse loods die het schip een stuk in de territoriale wateren van Brazilië heeft bestuurd, medegedeeld. Hij had voorts van de kapers ver nomen dat de bemanning zich zon der verzet aan de piraten had over gegeven en dat kapitein Pereira de gehele reis in zijn hut moest blijven. Er was tegen de kapitein en zijn be manning geen geweld gebruikt. De bemanning had gehoor 'gegeven aan de bevelen van de kapers maar geen woord meer tegen hen gezegd. Ge durende de gehele reis hadden de beide groepen elkaar gerespecteerd maar geen enkele betrekking onder houden. Na de Brusselse mislukking LONDEN, 21-2. - Nederlandse en Britse deskundigen op het gebied van financiën en van buitenlandse zaken hebben donderdag de toestand, die ontstaan is na het mislukken van de besprekingen in Brussel over toetre ding van Engeland tot de E.E.G., be studeerd, zo is uit gezaghebbende kringen in Londen vernomen. De bijeenkomst werd gehouden in het •kader van voortgaande uitwisseling van inzichten tussen Engeland en de „bevriende vijf", Italië, West- Duitsland en de Beneluxlanden, zo als was overeengekomen na de mis lukking in Brussel. De Geneefse conferentie WASHINGTON, 21-2. - President Kennedy heeft donderdagavond op zijn persconferentie gezegd, niet van oordeel te zjjn dat er een tijdslimiet van 1 april moet worden gesteld voor de besprekingen over een kernstop- verdrag in Genève in de zin van een ultimatum. Hem was gevraagd zijn mening te geven over een verklaring van se nator Humphry volgens welke voor die datum zou moeten worden vast gesteld of de Sowjet-Unie bereid is, 'in te stemmen met een gecontroleerd- kernstopverdrag. Kennedy zei wel te hopen dat tegen die tijd vooruitgang is geboekt en dat de Verenigde Sta ten dan weten of de Sowjet-Unie tot het sluiten van een dergelijk verdrag bereid is. Het alternatief Voor een mislukking was „zo gevaarlijk", dat de Verenigde Staten het zich tot een plicht blijven rekenen om naar het sluiten van een kernstopverdrag te streven, zei hij. Kernwapenvraagstuk op vergadering S.G.P. Rede voorzitter ds. H. G. Abma UTRECHT, 21-2. De voorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Par tij, ds. H. G. Abma, heeft in de alge mene vergadering te Utrecht een re de gehouden, waarin hij onder meer het vraagstuk van het gebruik van kernwapens aan de orde stelde. Hij achtte het een verdienste van de synode van de Nederlands her vormde kerk om dit vraagstuk aan de orde te stellen. „Geenszins echter kunnen wij instemmen met de con clusie waartoe men meent te moeten besluiten en met de consequenties daaraan verbonden". Ds. Abma vond het niet billijk dat de synode, die poogt begrip op te brengen voor de „bijna bovenmenselijke verantwoor delijkheid", die politici en militaire leiders hebben te dragen, hen buiten het beraad over deze kwestie liet. MAN EN HOND Een 47-jarige arbeider in Hollywoodheeft de politie verteld, dat hij door een man met. een hond van bijna 100 dollar is beroofd. De man liep op straat, toen er naast hem een auto stopte. De bestuur der stapte uit en vroeg om een lucifer. Toen de arbeider hem wilde helpen, riep de autobe stuurder een houd uit de auto en gaf deze bevel de arbeider te bewaken. Daarna haalde hij op zijn gemak, de portefuille van de arbeider uit diens zak, roofde daar 98 dollar uit en reed met zijn auto weg. De arbeider was zo zeer onder de indruk dat hij vergat het auto nummer te noteren. Reeds 250 mensen omgekomen BENGHAZI, 21-2. Het district Bar- ce in Libic, ongeveer 90 kilometer van Benghazi, is donderdag door een ernstige aardbeving getroffen. Er zouden veel slachtoffers zijn en er is melding gemaakt van aanzienlijke schade. Barcc is een oude stad, gele gen op een hoogvlakte bij de kust van Cyrenaica. De stad ligt voor de helft in puin. Barce is tijdens de tweede wereld oorlog verscheidene malen van Ita liaanse in Engelse handen overge gaan. Het is de voornaamste stad van het Barlca-district, een droge woes tijn met een bergrug. De stad telt ongeveer elfduizend inwoners. Nader is gemeld, dat reeds 80 lij ken zijn geborgen. Men vreest even wel, dat het aantal slachtoffers gro ter zal zijn. Van de luchtbasis Wheelus zijn Amerikaanse vliegtuigen met artsen, levensmiddelen en medicamenten vertrokken. Ook Britse militairen zijn naar Barce gezonden. Meer slachtoffers? Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht in Wiesba den, West-Duitsland, zijn tot dusver 250 mensen om hel leven gekomen en ongeveer 500 gewond. Hij had zijn inlichtingen gekregen van de Ameri kaanse luchtmachtbasis Wheelus in Libië. Met het Amerikaanse transportschip „General R. M. Blatchford" is in Tandjoeng Priok een contingent In donesische para's aangekomen, dal heeft deelgenomen aan de strijd in Nieuw Guinea. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's J Het is gemakkelijker de f mens in het algemeen dan i enig mens in het bijzonder te i kennen. Dilemma Er is sprake van een onontkoom baar dilemma: oorlog met kernwa penen of communistische overheer sing. Een ernstige fout, aldus de voorzitter van de S.G.P., in het be toog van de synode is ongetwijfeld dat men uitgaat alleen van de on mogelijkheid van de toepassing van het atoomwapen en van de vredes taak van de kerk om daarna het on voorwaardelijke neen uit te spreken ten aanzien van het atoomwapen. Ds. Abma haalde voorts de Cuba- affaire aan. „Had Amerika gevolg gegeven aan de oproep van de syno de en tegen de 'kernbewapening „neen gezegd zonder ja's" dan zou de wereld er nu geheel anders uit zien". Het is onvoldoende, althans theo logisch aangetoond, waarom men wel de oorlog met conventionele en niet met kernwapens rechtvaardigt. Getal en omvang zijn in de theologie nooit doorslaggevende argumenten, aldus ds. Abma. Snelwegen in Duitsland BONN, 21-2. Het Westduitse net van autosnelwegen zal in 1966 de vierduizend kilometer bereiken. Dit is voorzien in het tweede vierjaren plan voor het onderhoud van de ver keersverbindingen dat dezer dagen bij het Westduitse parlement is in gediend door de minister van Ver keer, Hans-Christoph Seebohm. Voor gesteld wordt in de periode 1963-1966 duizend kilometer autoweg aan te leggen, waarvan de kosten op 3.6 miljard mark zullen komen. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de verbetering van de noord-zuidverbindingen en de inter nationale routes. WAT UQT Pi &ll T Matige tot strenge vorst Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist; vannacht matige tot strenge vorst, morgenmiddag overwegend lichte vorst," zwakke wind. 23 febr. Zon op 7.41, onder 18.07. Maan op 7.41, onder 17.20. 24 febr. Zon op 7.39, onder 18.09. Maan op 8.12, onder 18.43. 25 febr. Zon op 7.37, onder 18.11. Maan op 8.39,' onder 20.06. Nieuwe maan: 24 febr. te 3.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 febr. 2.37 v.m. 15.16 n.m. 24 febr. 3.23 v.m. 16.03 n.m. 25 febr. 4.06 v.m. 16.48 n.m. BROUWERSHAVEN 23 febr. 2.23 v.m. 14.41 n.m. 24 febr. 3.08 v.m. 15.29 n.m. 25 febr. 3.53 v.m. 16.12 n.m. Doodtij: 26 febr. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 22-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De' afgelopen nacht kwam in Nederland op vele plaatsen weer strenge vorst voor. Op het vliegveld Eindhoven daalde het kwik tot 17 graden onder nul. De lage tempera turen veroorzaakten plaatselijk in het westen en zuiden van het land zeer dichte mist. Wolkenvelden, die van het noorden uit het land bin nendreven temperden de vorst in de noordelijke provincies waar het 8 tot 10 graden vroor. Boven midden- Europa wordt de luchtdruk geleide lijk hoger waardoor een uitloper van hoge druk is ontstaan van de Azoren ever deze streken in de richting van Rusland. Het huidige weertype on dergaat dan ook maar weinig veran dering. De komende nacht zal het opnieuw op vele plaatsen streng vriezen, maar de temperaturen zul len afhankelijk van de WSwolking van plaats tot plaats uiteenlopen. Sterke nachtelijke afkoeling zal dan weer hier en daar mist doen ont staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1