SUNIL 1 bleekt voor u SUNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief carrvrw een minister gevraagd kou gevat SUNIL WAST STRALEND WIT Het schoolgeld Grote vraag naar sla Amerikanen lanceren satelliet concessie doen? ZIER 1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 februari 1963 No. 19332 Ingezonden mededeling Daarmee is Sunil het meest compJete wasmiddel voor de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam, Sunil wast stralend wit. Geen wonder dat Sunil Nederlands grootste wasmiddel is. Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. DE PAARDEN ONTBRAKEN Renesse vierde Strafeest Het is de-ze week voor Renesse wel een bijzonder ongebruikelijk Stra ge worden, daar de paarden - waarop dit folkloristisch feest Is afgestemd - zoals reeds algemeen werd verwacht tengevolge van het barre winterse weer ditmaal verstek moesten laten gaan. Ingezonden mededeling Eerlijk bier DEN HAAG, 20-2. Het Tweede Kamerlid mevr. D. Heroma-Meilink (P.v.d.A.) heeft aan de minister vra gen gesteld over eer. verruiming van de bepalingen van de schoolgeldwet 1955. Zij vraagt de minister of er geen aanleiding is de reductie-regeling dusdanig te verruimen, dat meer vormen van onderwijs in deze rege ling worden betrokken. Zij denkt hierbij met name aan de lagere leerjaren van de land- en tuinbouw scholen. DEN HAAG, 20-2. Terwijl alle groentesoorten zeer duur werden betaald, lag de prijs van sla vele weken achtereen op een betrekke lijk laag niveau. Sedert vorige week is dat gaan veranderen. Deze week is de prijs van de goede kwaliteit sla uit de Nederlandse kassen zelfs zeer sterk opgelopen. Op de binnen landse markt neemt de vraag naar sla toe. Ook komen er meer export mogelijkheden nu de vorst wat is afgenomen. De kwaliteit van de Nederlandse kassla is zeer goed. Maandag werd op de groenteveilingen voor de goede kwaliteiten sla tussen 50 en 56 cent per krop betaald. Er is uitvoer van dit produkt naar Westeuropese landen, in het bijzon der naar Engeland en west-Duits- land. De 'bestrijding van wilde haver, die plaatselijk een groot probleem vormt, zal onverwijld moeten plaats hebben. Het gevaar wordt vaak te laat onderkend en men zit er onder voor men er erg in heeft. Besteedt daarom alle aandacht aan de bestrij ding, ook al is er maar een lichte besmetting. Tot dusver stond de landbouwer geen afdoende bestrijdingsmiddelen ter beschikking, maar hierin is nu verandering gekomen door de uit vinding van „Caryne", hiermede kan de wilde haver afdoende worden be streden. Dit middel wordt gebruikt in de dosering van 3 L/ha. en toegepast in het jonge gewas, wanneer de wil de haver reeds is opgekomen. Voor een goed resultaat zijn de volgende punten belangrijk: 1. De wilde haver moet 1-2 blaadjes hebben. 2. Het graangewas en ook de wilde haver moeten droog en afgehard zijn. De hoeveelheid spuitvloeistof moet niet meer dan 150-200 L/ha. bedragen. Een zwaar gewas bevordert het DREISCHOR, 20-2. De voeder-ak- tie, ter bescherming van de honder den vogels in het Dijkwater tussen Dreischor en Sirjansland, waarmee men rond de jaarwisseling is gestart, duurt nog steeds voort. Wachtmeester A. M. Klaasse van de rijkspolitie te Dreisohor begeeft zich om de andere dag naar het Dijkwater met zakken voedsel om de hongerende vogels te behoeder, voor de hongerdood. De bakkers uit Drei- iii de sneeuw Natuurlijk ontbraken de mannen van het fanfarecorps „Luctor et Emergo" niet op het appèl, toen om elf uur bij het Dorpshuis werd op gesteld. Ondanks de sneeuwbuien, die zich op dit tijdstip speciaal bo ven Renesse schenen te ontladen, werd onder de tonen van vrolijke marsmuziek een rondgang door de kom van het dorp gemaakt. Voor het voormalige gemeentehuis maakte burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell zijn opwachting, waar door „Luctor et Emergo" de gebruikelijke aubade werd gebracht. De voorzitter van het korps, de heer J. M. de Nooijer, die namens de Renessenaren de bur gemeester en zijn gezin de beste wensen aanbood in het nieuwe jaar, wees nog op het bijzondere feit dat de Strê deze maal samenviel met de jaardag van prinses Marijke. Met de wens dat dit een bijzonder blijde dag zal mogen zijn voor het konink lijke gezin feliciteerde hij de bur gemeester met deze gebeurtenis. Burgemeester RÖell bracht hierna dank voor de gebrachte aubade. „Luctor et Emergo" in de sneeuw Ondanks de besneeuwde wegen heeft „Luctor et Emergo" zioh niet laten afschrikken om aan het stra feest de nodige fleur te geven. On der een zware sneeuwbui werd hier na door „Luctor et Emergo" ter ge legenheid van de verjaardag van prinses Marijke het Wilhelmus ge speeld, wat door burgemeester Röell werd afgesloten met een driewerf „hoera" op de jarige prinses, een hoera dat gretig door het publiek werd overgenomen. Hierna trokken de muzikanten zich terug in de voor malige raadszaal waar de chocolade melk en de glaasjes gereed stonden om het korps weer Wat op verhaal te brengen. Tussen de bedrijven door werden ook nog warme worste broodjes opgediend. De burgemees ter deelde hierbij mede dat zijn vrouw door ziekte helaas deze maal niet als gastvrouw kon optreden. Verder kwam hij nog even terug óp de uitvoering van jl. zaterdag waar bij hij hulde bracht voor de presta ties die daarbij door het korps zijn geleverd. Hij sprak de wens uit dat de bevolking van Westersohouwen no® Tnng mogen genieten van dr uitstekende muziek die „Luctor et Emergo" weet te brengen. Een spe ciaal woord van hulde bracht hij aan de •directeur, de heer J. H. Blom voor de initiatieven welke door hem aan de dag worden gelegd. Onder aantal argwanende ogen naar muren en plafond werd dit bezoek afgesloten onder de tonen van de „Broadway" mars. Na nog een rond gang door het dorp te hebben ge maakt marcheerde „Luctor et Emer go" als eerste pleisterplaats hotel „Het wapen van Ren.esse" binnen, waarna later op de dag de muzikan ten in hotel „Het wapen van Zee land" hun muzikale bijdrage kwa men leveren. Ondanks de ongebrui kelijke manier waarop het Strafeest deze maal plaats vond, heerste er in beide hotels een aangename en opgewekte sfeer, zodat Renesse toch nog kan terugblikken op een ge slaagd Strafeest, ondanks de hinder- nisen. welke, vooral door de muzi kanten, op de spiegelgladde wegen moesten worden overwonnen. resultaat. De wilde haver wordt niet direct gedood maar in groei geremd, wat door een zwaar gewas wordt be vorderd. Wanneer men zich aan de voor schriften houdt, wordt met Caryne een afdoende bestrijding verkregen. Nu er een middel voor de bestrij ding van wilde haver is gevonden, is het wenselijk dat men hiervan ook gebruik zal maken, het kan voor nu, maar ook voor de toekomst van nationaal belang zijn. Het is nl. lang niet uitgesloten, dat de N.A.K. nog strenger de hand zal houden aan de eis, dat zaaigranen wilde haver- vrij dienen te zijn. Vooral de export kan hier in het geding komen. Maar zover behoeft het nieV te komen wanneer de bestrijding maar tijdig en grondig wordt aangepakt, dan al leen "kan veel onheil worden voor komen. In vele delen van Europa vieren na een afwezigheid van een week, de sneeuw en sneeuwstormen weer hoogtij, hetgeen gepaard gaat met een scherpe daling der temperatuur. schor stellen regelmatig oud brood ter beschikking, terwijl ook de schooljeugd nog steeds actief is om etensresten bijeen te brengen. Men verzocht ons mede te delen, dat restjes oud brood, aardappelen, za den en graanafval nog steeds wel kom zijn op het verzameladres aan de Mr. Pieter Moggestraat 17 te Dreischor. Ook uit het naburige Sir jansland en Oosterland worden re gelmatig nog hoeveelheden voedsel in het Dijkwater gebraoht. POINT ARGUELLO, 19-2. De Ame rikaanse luchtmacht heeft dinsdag van Point Arguello in Californië een satelliet'gelanceerd met behulp vap een raket van het type „Blue Scout" die door vaste brandstof wordt voortgestuwd. Er werden geen bijzonderheden bekend gemaakt. Het feit, dat de sa telliet van Point Arguello is gelan ceerd, duidt er op dat hij een baan om de polen moet maken. Spaaroverschot in januari 1963 AMERSFOORT, 19-2. Januari 1963 is voor de plaatselijke spaarbanken een record-maand geworden. In to taal werd in de afgelopen maand f 208,5 min. gestort en f 158,1 min. opgevraagd - het 'spaaroverschot be loopt derhalve f 50,4 min. (v.j. 43.8 min.). Dit overschot is hoger dan ooit tevoren in januari is voorgeko men. Voor het eerst werd een maandoverschot van meer dan f 50 min. bereikt in februari 1962, aldus meldt de Nederlandse Spaarbank- bond. Het aanzienlijke spaarresul- taat van de afgelopen maand is in overeenstemming met het seizoen patroon, volgens hetwelk januari en februari tot de beste spaarmaanden van het jaar behoren. Het gezamen lijke inleggerstegoed van de spaar banken die geregistreerd worden door de Nederlandse Spaarbankbond bedroeg per ultimo januari 1963 f 3688.4 min. Ingezonden mededeling Heerlijk bier vmtt Prinses Margriet "bezocht „Bronbeek" ARNHEM, 19-2. Prinses Margriet heeft, vergezeld door jonkvrouwe B. Röell, hofdame van de koningin en luitenant-kolonel H. ScJhaper, chef van het militaire huis van de koningin, een bezoek gebracht aan het koninklijk militair invalidenhuis „Bronbeek" in Arnhem, dat honderd jaar bestaat. Schilderijen terecht Door Duitse soldaat in 1944 gestolen MUNCHEN, 19-2. Vijf kostbare Italiaanse schilderijen die een Duit se soldaat in 1944 uit het Uffizi-mu- seum in Florence had gestolen, ziin namens de WeStduitse regering aan de Italiaanse ambassadeur in Bonn overhandigd. De schilderijen, waarvan de waar de op ruim twee miljoen gulden ge schat wordt, werden onlangs in het huis van een in München wonende Duitse ex-militair gevonden, die de kunstwerken in een kast bewaarde. WASHINGTON, 20-2. De Ameri kaanse regering zal volgens welinge lichte kringen in Washington bin nenkort op de ontwapeningsconfe rentie te Genève een nieuw initia tief ontplooien om het bereiken van een akkoord inzake een verbod op kernproeven te vergemakkelijken. Washington zou een concessie wil len doen wat het aantal inspecties ter plaatse op de naleving van een dergelijk akkoord betreft en genoe gen nemen met een verlaging hier van tot ongeveer vijf per jaar. Zoals bekend vindt premier Ohroesjtsjef twee of drie inspecties per jaar vol doende. AANBESTEDINGEN Ruilverkaveling „Canisvliet" Op 18 februari 1963 werd te West- dorpe (Zeeuws-Vlaanderen) in het openbaar aanbesteed bestek no. UD 1 - dienst 1963, te weten: het gra ven van leidingen en sloten, het ma ken van kunstwerken, het leggen van duikers, het ophogen en afgra ven van percelen, het maken van perskaden, het ontgraven en terug zetten van bovengrond, het aanvoe ren en verwerken van bovengrond, het draineren van percelen en ver dere bijkomende werkzaamheden ten behoeve van de ruilverkaveling „Canisvliet". De directie over dit werk voert de N.V. „Grontmij" - De Bilt, districts kantoor Goes. Er waren 21 inschrijvers, waarvan de vijf laagsten als volgt hebben in geschreven Aannemingsmaatschap pij „Zeeland", Middelburg f 4.310.000 Firma Nieuwenhuijze en de Braai, Kruiningen f 4.290.000; N.V. „A.V. O.B." Eimert Bouman, te Vug'ht f 4.289.000; Firma J. D. Janse, Mid delburg f 4.288.000; Aannemingsbe drijf „Schouwen-Duivcland" N.V. Zierlkzee f 4.240.000. De raming bedroeg f 3.888.801. Hart- en long transplantatie MOSKOU, 19-2. „Pionerskaya Prawda", het door de Sowjet-Rus- sische communistische partij uitge geven dagblad voor kinderen meldt dat de Russische chirurg Wladimir Demikov er in is geslaagd het hart en een long van twee bavianen te verwisselen. De operatie verliep met succes. Zij werd ondernomen in het raam van het medische streven om het moge lijk te maken zieke organen in het menselijke lichaam door gezonde te vervangen. Dr. Demikov betoonde zich opti mistisch met betrekking tot de mo gelijkheid om in de nabije toekomst overeenkomstige operaties bij men sen uit te voeren. SPORT MICRO-KORFBAL NOAD-SKNWK II 9-1 Het overwegend sterkere NOAD heeft weinig moeite gehad op de re serves van SKNWK een grote zege te behalen. NOAD startte al direct in een snel lempo waardoor de blauw -zwarten geheel werden overspeeld. Cor v. d. Werve gaf de club uit Dreischor een 2-0 voorsprong waar na Jan Smits met twee treffers voor een 4-0 ruStsstand zorgde. In de 2e helft had v. d. Werve weer spoedig twee maal succes (6-0) waarna Cor Peute er in slaagde de eer te red den (6-1). Jo v. d. Linde en v. d. Werve nog twee maal zorgden .voor een 9-1 eindstand. Brouwershaven II-SVOWK 3-6 In deze wedstrijd weinig krachts verschil in het veld, waarbij de gro tere productiviteit van de Ouwer- kerkers de doorslag gaf. In de be ginopstelling kwam SVOWK met 2-0 voor te staan door Adrie v. d. Werf en Jacob Manni. De le helft werd afgesloten met een 4-0 voorsprong voor SVOWK door nog twee treffers van Bram Buijs en Ella Zoeter. Uit een strafworp scoorde Hanny Mali- paard tegen (4-1) waarna Gerie Meulemeester de korf wist te door boren (4-2). SVOWK liep hierna uit tot 6-2 door Nico Pankow en Bram Buijs. Kort voor tijd slaagde Hennv Malipaard er in de eindstand op 3-6 te brengen. SVOWK-ZSC II 5-1 SVOWK speelde veel rustiger en doeltreffender, waardoor het er in slaagde een nog vrij afgetekende zege te behalen op het zich kraohtig verzettende ZSC. SVOWK nam een voorsprong door Adrie v. d. Werf (2 maal) en Nico Pankow, waarna door mej. v. Oeveren de ruststand op 3-1 werd gebracht. In de 2e helft konden mej. Kuijper en Jacob Manni de eindstand op 5-1 brengen. VOLLEYBAL Nog gccti volleybal te Dreischor Naar wij vernemen is de gymnas tiekzaal in Dreischor nog niet be schikbaar voor het beoefenen van de volleybalsport. Er zullen eerst nog' enige besprekingen imoeten plaats vinden alvorens men met de training kan beginnen. SCHAKEN Onderlinge wedstrijden Zierikzeesche Schaakvereniging Van de op dinsdagavond gehouden wedstrijden van de Zierikzeesche Schaakvereniging zijn de uitslagen als volgt. Groep I: J. J. v. d. Ende-ir. J. Elzerman 1-0; A. J. Scheele-dr. J. J. Westendorp Boerma 0-1. Groep II: J. Bevelander-O. E. Vleeshouwer 0-1. Groep III: A. Kooy-R. P. Hoger- heijde 0-1; J. Rotte-F. Nauta 1-0. Feuilleton 51 Ze haalde luchtig haar schouders op. „O, die kun je iedere dag krij gen, als je wilt. Nee, dat is het niet. Overigens, dat doe je toch niet. Jij zit nu eenmaal vastgeroest aan die baAk van je „Ik werk er toch weer prettig". „O, dat zal best. Nou?" „Ehlaat eens kijkenje bent gauw jarig „Dat ben ik elk jaar. Maar dat is pas in februari. Onthoudt het maar: de tweede. Dan weet je het meteen. Dat is dus ook fout. Nog één keer". „Tja, wat kan het dan wezen?" „Ik zal je een eindje op weg hel pen. Het betreft ons samen. Dat wil zeggen: het is natuurlijk voor mij alleenhoewel Hij zuchtte. „Dat is me te inge wikkeld. Zeg het maar, want ik kom er nooit op". Ze boog zich naar hem toe en zei zacht: „M'n verlovingsjapon. Vol gende week vrijdag is-ie klaar. Een verrassing. Je mag hem pas zien op onze verloving". „Leuk", antwoordde hij timide, Ze gaf hem een por in z'n zij en sprong overeind. Ze ging voor hem staan en keek hem misprijzend aan. „Ga weg, je vindt het helemaal niet leuk. Wacht maar es, jochie, als je hem gezien hebt. Het is gewoon een droomHet nieuwste Parijse mo delje zult niet weten, wat je ziet". Hij schraapte zijn keel. „Apropos, Vonnie, wat die verloving betreft, dat moeten, we nog maar even laten wachten. Per slot van rekening ken nen we elkaar nog maar zo kort, nietwaar? Overigens, waarom zul len we zo'n haast maken?" Ze keek hem verbaasd aan en plofte naast hem neer. „Wat zullen we nu hébben? Waarom zullen we nog langer wachten? Houd je dan niet van me?" „Natuurlijk.... dat is te zeggen., hoewelvoor een huwelijk, niet- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Wederom zijn enige Ghanese studenten uit Bulgarije op Schiphol aahgekomen. Het waren zes mannelijke studenten, die even als hun twintig voorgangers, die vrijdag uit Bulgarije naar Nederland kwamen, niet meer in Sofia wensen verder te studeren.'. DEN HAAG.. Nanr het zich laat aanzien zal de K.L.M. DC-8, de PH- DCB Daniël Bernoulli het eerste DC-8 straalvliegtuig zijn dat 10.000 vlieguren heeft volgeboekt, zo wordt van de zijde van de K.L.M. bericht. DEN HAAG. De zaakgelastigde van de Sowjet-Unie, de heer N. Ti- mofejew, en de militaire attaché, ko- lonelW. Kramar, zullen op 23 fe bruari op de Russische begraafplaats bij Amersfoort een krans leggen ter gelegenheid van de 45ste verjaardag van leger en marine van de Sowjet- Unie. DEN HAAG. In de Ursulakliniek te Wassenaar is overleden de 43-ja- rige Catharina J. C. van den Wijn gaard uit Rijswijk. Op 5 februari was zij uit een taxi geslingerd, toen deze op de hoek van de Melis Stoke- laan en de Moerweg in Den Haag geen voorrang verleende aan een truck. door B. J. TEN WESEPE waar, is er nog meer nodig, dacht ik" Ze greep hem bij de schouders en keek hem recht in de ogen. „Nou geen onzin, Jan-Piet. Je houdt van me of je houdt niet van me. Voor een huwelijk is alleen maar nodig, dat een man en een vrouw elkaar liefhebben, is het niet?" „Allicht", verzekerde Jan-Piet, die zich hoe langer hoe minder op zijn gemak gevoelde. „Maar waarom wil je zo overijld te werk gaan?" Ze liet haar handen van hem af glijden en knikte begrijpend. Ze keek naar de deuropening, waardoor de oudere vrouw verdwenen was en zei 'toen zacht: „Je moeder, hé? Je hebt je laten bep2'aten. Ik had het kunnen weten. Maar Yvonne laat zich zo maar niet opzij dringen. Ik zal straks eens een hartig woordje met je moeder praten". „YvonneHij legde bezwerend een hand op haar arm. „Maak geen scène alsjeblieft". Ze draaide zich opnieuw naar hem toe en keek hem ernstig aan. „Jan- Piet, nu moet je eens goed naar me luistei-en. Ik houd van je en ik kan niet meer buiten je. Daarom gaan we trouwen. En wel zo spoedig mo gelijk. Dan ben je los van de invloed die je moeder op je uitoefent. En jij houdt ook van mij, jochie, dat lees ik in je ogen". In de deuropening stond mevrouw Jansen. „Komen jullie theedrinken, of wil je het hier hebben?" Met een ruk sprong Yvonne over eind. „We komen, ik heb een reuze- dorst 's Middags toerden ze over de Vc- luwe. Op een van de buitenwegen had Yvonne gestopt, vlug een zoen op zijn lippen gedrukt en toen uit gestapt. „Zo, jochie, kruip jij nu maar eens achter het stuur. Eens •kijken, wat je er nog van kunt". Hij protesteerde. „Ja, maar als wc aangehouden worden?" Ze stapte aan de andere kant al DEN HAAG. Door het ministerie van landbouw gemelde mislukking van de winterbloemkoolteelt als ge volg van de langdurige en dikwijls strenge vorst is vooral voor de Zeeuwse tuinbouw een grote scha depost. DEN HAAG. Op 1 mei hoopt de sociale verzekeringsbank gereed te zijn met alle betaalbaarstellingen van de nieuwe uitkeringen, waarop ongeveer 80.000 invaliden aanspraak maken op grond van de op 1 januari jl. van kracht geworden dnterimwet invaliditeitsrentetrekkers. BLOEMENDAAL. Een 12-jarige jongen is ernstig gewond door een automobilist aangetroffen op de noordelijke rijbaan van de Zeeweg te Overveen ter hoogte van de ere begraafplaats. Naderhand is de jon gen aan zijn verwondingen bezwe ken. DEN HAAG. Op uitnodiging van de Nederlandse regering zal de mi nister-president van Griekenland, de heer Karamanlis, vergezeld door de Griekse minister van buitenlandse zaken, de heer Averoff-Tossizza, tus sen. 28 februari en 2 maart een of ficieel bezoek aan ons land bren gen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag in Den Haag békend gemaakt. in en duwde hem achter het stuur wiel. „Nou, wat dan? Hoogstens een bonnetje. Dat betaal ik wel. Voor uit, rijden. Hou hem maar op zo'n kilometer of vijftig, dan kan je niets gebeuren". Toen ze verder reden, kroop ze dicht tegen hem aan. „Als we ge trouwd zijn, dan koop ik een grotere wagen er bij en krüg jij deze. Voor naar je werk te rijden. Je wordt tcch immers afdelingschef? Wel, dan moet je ook met een wagen naar je werk gaan. Heb je niks meer te ma ken met die bussen. We gaan vol gende week eens neuzen in de om geving van Velp. Of er niet ergens een aardig villaatje te koop is". Jan-Piet haalde zijn schouders op en gaf verder geen antwoord. Maar later op de middag maakte ze weer een scène. Jan-Piet had gezegd: „We- kunnen nog best even wachten met onze verloving, Vonnie. Ik voel er voorlopig niets voor. Dat 'kunnen we van de winter nog wel eens bekij ken. En dan eventueel volgend voor jaar trouwen". (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling Verser bier Ingezonden mededeling LAND- EN TUINBOUW Bestrijding van wilde haver Voedselvoorraden voor voedering van vogels in het Dijkwater nog altijd welkom I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7