VERKWIK- Personeel van de veerdienst op hartelijke wijze gehuldigd STAD EN PROVINCIE Eerste „coaster" in Zierikzeese haven Engeland's defensie Wilmie plechtigheid op ijskoud A.J.-polder (Van onze redakteur). ANNA-JAC'OBAPOLBER, 20-2. Een jjskoud A.J.-polder is woensdag avond getuige geweest van een hartverwarmende plechtigheid. In de „milk- bar" van de R.TJVI. vond de huldiging plaats van het R.T.M.-personeel, dat gedurende de vorstperiode er in geslaagd is - met méér dan normale in spanning - de enige verbinding van Schouwen-Duiveland met de vaste wal in stand te houden, een prestatie waarvoor mannen en vrouwen (zij zorgden in d?e barre winter voor de inwendige mens) een verdiende en onverbloemde hulde is gebracht. Met wcorden alléén behoefden zij het ecliter niet te doen, want het dap pere personeel werd goed bedacht met een tweetal enveloppcs met inhoud en een stralende fruitmand, volgepakt met zomerse vitaminenrijke lekker nijen. -> zo moest gevaren Van waar al deze schone giften? Burgemeester mr. F. Th. Dijckmees- ter van Zierikzee maakte het al of niet goed bewaarde geheim open baar. De gezamenlijke gemeentebe sturen van Schouwen-Duiveland hadden de hoofden bijeengestoken en besloten „iets" te doen voor de mannen van de Zijpse veerdienst. Daarnaast was er de opbeurende activiteit van het Actie-Comité veer pont) Zijpe-A.J.-polder, dat gelden inzamelde in een „bliksemactie", die niet slechts het weerlicht opleverde van een prijzenswaardig initiatief, maar ook een fikse gelddonderslag, die woensdagavond gezellig nar om- mélde op A.J .-polder, dat qua cou leur locale helemaal in de stijl van het gebeuren was, want het was er (weer eens) bitter koud. Vertraging Er was ook bij de overtocht ver traging, helemaal in stijl dus van de afgelopen weken. Ditmaal echter was niet het ijs de 'hoofdschuldige, hoewel er nog bar veel in het Zijpe dreef, maa£ vertragend trammelant met een 20-tons stuk gietmetaal voor' de Deltawerken, dat geplaatst op een trailer bij het opvaren van de Zijpe' ging kantelen. Het probleem kon alleen worden opgelost door een stuk van het gevaarte met snijbran ders weg te branden. De huldigers van Schouwen-Duiveland 'op weg naar A.J.-polder maakten der-halve de overtocht met een sleepboot en een en ander gaf wat vertraging, zodat de plechtigheid in de „milk- bar" (een op-koeilijk drankje was er trouwens ook) wat later begon, zulks in tegenwoordigheid van de burgemeesters van Schouwen-Dui veland, de wethouders, verschillen de secretarissen, 'het betrokken R.T. M.-personeel (helaas niet helemaal volledig, want door de vertraging moest een deel der bemanning dienst blijven doen), de onderdirecteur van de R.T.M. de heer J. Deïst en de leden van het Actiecomité, bestaan de uit de heren M. C. Doeleman, G. Timmerman en P. Ribbens. Het lid de heer E. P. J. Krips - die zich zeer verdienstelijk maakte bij de actie - moest verstek laten gaan. Bovendien .waren enkele vertegenwoordigers aanwezig van de Zierikzeese Mid denstandscentrale, o.w. de voorzitter de heei1 J. C. v. d. Doel. Risico's Burgemeester mr. Dijckmeester gaf uiting aan de behoefte der ge meentebesturen het R.T.M.-personeel nu eens precies te laten weten, hoe de bestuurders over het werk van de mannen van dé veerdienst, ver richt onder zeer moeilijke omstan digheden, dachten en denken. Zou een „koudetoeslag" in de gewone zin des woords op zijn plaats zijn ge weest, daar wees de burgemeester er toch op, dat er nog veel meer is geweest dan koude alleen. Er zijn risiko's genomen. Zo nu en dan zat de pont vast in het ijs en het af- drijfgevaar was - zoals de praktijk bewees - lang niet denkbeeldig. Verleiding „Er kon schade komen aan de pont en die kwam er ook, wanf zo nu en dan moest een kikvorsman omlaag om een stuk van de schroef af te halen. We hebben ons wel eens Ingezonden mededeling de natuurzuivere afgevraagd, wat er van die schroef tenslotte overbleef", zo grapte bur gemeester Dijckmeester, die ook wees op de verleiding voor de man nen van de dienst er maar mee te stoppen. De directie immers moest afgaan op het oordeel van hen, die de dienst onderhielden. Had men „nee" gezegd, dan was -het gedaan geweest. „Het was erg verleidelijk nee te zeggen, maar men heeft het niet gedaan". Een ander aspect van de zaak was, dat de R.T.M.-ers te maken kregen met mensen, die in grote zorgen za ten, door de lange wachttijden. De vervoerders liepen enorme schade op door de dito vertragingen, maar mr. Dijckmeester complimenteerde het personeel met name voor de uitste kende wijze waarop men deze pas sagiers is tegemoet getreden. Met bereidwilligheid, vrien- delijkheid en beslistheid werd werkelijk serviceverleend en dat was belangrijk meer dan re delijkerwijs mocht worden ver wacht. Na hierover zijn grote bewondering te hebben uitge sproken, ging mr. Dijckmeester over tot uitreiking van de en- veloppes met inhoud. Fruitmanden In gelijke zin sprak de heer J. C. v. d. Doel, die uiting gaf aan zijn grote dankbaarheid voor de wijze waarop men de verbinding in stand heeft weten te houden. Hij gewaag de van de activiteiten van het Ac tiecomité en vond 'het een eer - als waardering voor het gegeven feit - te mogen overgaan tot uitreiking van een enveloppe met inhoud en een fraaie fruitmand aan elk der betrokkenen. Een slotwoord werd gesproken door de controleur de heer M. L. van Driel, die zijnerzijds ook dankte door de van officiële zijde ontvan gen medewerking, tijdens de moei lijke vaarperiode. Oorkondes Als het fruit is opgesnoept en het geld verbruikt, zullen de betrokken personeelsleden van de veerdienst nog een blijvende herinnering heb ben aan deze uitzonderlijke winter. Mr. Dijckmeester overhandigde niet alleen de cnveloppes, maar ook aan alle betrokkenen een oorkonde, waarin met fraaie gecalligrafeerde letters - in dichtvorm - die herin nering aan de barre winter van 1962-1963 staat neergeschreven. Een bijzonder attentvol en men selijk presentje. Geen wonder dat de heer van Driel in zijn dankwoord speciaal de toezegging deed, dat deze oorkonde een ereplaatsje in de wo ningen der R.T.M.-ers zal krijgen. Noemen wij hier tenslotte nog de namen der begiftigden, t.w. de da mes: mevr. Th. van Huizen-Hofman, mej. M. v. d. Berge, mej. M. J. Bal en de heren M. L. van Driel, W. Zondervan, C. de Keijzer, C. J. Roth, J. Kik, C. Kok, H. Kok, P. Nouwen, J. M. de Ronde, W. Quist, H. O. van Geesbergen, A. L. Sohults, W. F. de Ridder, F. G. van Galen, J. J. v. d. Linde, J. v. d. Schelde, M. M. J. Oudesluijs, J. M. Lodewijk, J. J. M. Kik, M. v. d. Wielen, W. A. de Vin, Th. van Huizen en A. Sies. Ijs werd gebroken ZIERIKZEE, 21-2. Gistermiddag is het ijs van de Nieuwe Haven gebro ken door een schip van de firma M. v. d. Marei te Viane. Doel was in eerste instantie de „weg" te effenen voor het kustvaartuig „Diedert", dat inmiddels alhier is' aangekomen. De „Diedert" is een schip van 330 ton, dat ligplaats gekozen heeft aan het Luitje. Het zal een lading export aardappelen voor Engeland innemen van de Coöperatieve Telersvereni ging. Het is verleidelijk de „Diedert" aan te merken als de eerste zwaluw, die weliswaar nog geen lente brengt, maar die toch teken is, dat de tijd begint op te schieten. In kringen van de Telersvereniging was men bijzon- Nieuwe politieke partijen ingeschreven DEN HAAG, 20-2. De namen van de zes nieuwe politieke partijen zijn woensdagmorgen door de kiesraad in Den Haag ingeschreven. Het zijn de „Partij Economisch Appel", „De Eu ropese Christelijk Demokratische Unie", de „Liberale Staatspartij", „Veilig Verkeer en 100.000 woningen per jaar", de „Liberale Unie" en de „Partij Woningbouw". Een zevende partij werd -niet geregistreerd, daar er twee aanvragers van dezelfde naam waren. De heer Fabius had namelijk om naamswijziging van zijn partij in „Vrije Burgers" verzocht terwijl enige andere personen om bewijzen van registratie vroegen on der dezelfde naam. Volgende week woensdag zal de kiesraad bijeen ko men om uit te maken wie van beiden nu de echte opvolgers van de oor spronkelijke partij van „Vrije Bur gers" zijn. Hiertoe zullen vertegen woordigers van beide groeperingen worden gehoord. LONDEN, 20-2. - Groot-Brittannië zal in het financiële jaar 1963-1964 in totaal 1,838 miljoen pond sterling aan zijn verdediging uitgeven. Dit werd woensdag bekend gemaakt in de jaarlijkse ramingen voor de drie onderdelen van de Britse strijdmacht In een daarbij gaande verklaring betreffende de luchtmacht werd ge zegd, dat ondanks het wegvallen van de „Skybolt"-raket de nadruk nog een aantal jaren op de bommenwer per zal vallen. Engeland zou .voor zijn luchtverdediging in de eerste plaats vertrouwen op bemande vlieg tuigen. Dode bij slippartij BOEKEL, 20-2. Op de Poeldijk tussen Elsendorp en Handck onder de gemeente Gemert is de 24-jarige heer B. W. M. de Bij uit Eindhoven woensdagmiddag met zijn personen auto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. Zijn verloofde, die naast hem zat, is ernstig gewond naar het ziekenhuis te Veghel over gebracht Voor haar leven wordt ge vreesd. Achter in de auto zat de moeder van de heer de Bij, die even eens met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis is vervoerd. De wagen is vermoedelijk op een ijs richel langs de weg geslipt. der verheugd met deze eersteling. V „Eindelijk komt er weer wat- leven in de brouwerij", zo zei men ons vanmorgen. Men kan geen sneeuw meer zien... UTRECHT, 20-2. Vergeleken met het vorige jaar is er sprake van, een daling van de belangstelling voor de wintersportreizen. Zowel de reisbu reaus die speciale wintersporttreinen laten rijden als de N.S. zijn deze me ning toegedaan. „Men kan geen sneeuw meer zien", zei ons een directeur van een groot reisbureau. Men hoopt dat de zomer reizen een stijging zullen vertonen. Grotere belangstelling ondervindt de Franse Touristen Service, die de vijf- en meerdaagse reizen naar Parijs or ganiseert. Ondanks het feit, dat men zich genoodzaakt heeft gezien na tien jaar af te stappen van de populaire prijs van f 98,vijf dagen Parijs, overschrijdt het aantal boekingen dit jaar alweer dat van het vorige jaar. Men heeft de prij9 moeten verhogen in verband met de stijgende kosten inFrankrijk. De directie van de Franse Touristen Service in ons land heeft hoopvolle verwachtingen van het komende seizoen nu Parijs niet meer onveilig wordt genfaakt door de O.A.S. Voor een pijnlijke verrassing zorg de het Spaanse hotel- en restaurant wezen. Terwijl men de programma's reeds in Nederland gereed had voor reizen naar Spanje, kwam de mede deling dat men in Spanje gedwongen was de hotel- en logiesprijzen met 25 procent te verhogen. LAND- EN TUINBOUW Data L.E.I.-onderzoek naar landarbeiders Zoals wij reeds hebben gemeld, stelt het Landbouw-Economisch In stituut een onderzoek in naar de landarbeiders in de zeekleigebieden. De enquêteurs verzamelen van 25 februari tot 1 maart gegevens in de voormalige gemeenten Nieuwerkerk, Oosterland, Ellemeet en Noordwelle. Bij Tezpoer, iin Assam, heeft een dolle olifant, die volgens het Indi sche blad Statesman op zoek was naar sterk edrank, een vrouw en drie kinderen doodgetrapt, vier per sonen verwond en een aantal hui zen 'verwoest. In het gebied zijn klandestiene stokerijen. Zuidelijke hagel PARIJS, 20-2. Dat men vrijwel nergens meer veilig is voor de win ter bleek woensdag op de Kaap Ver- dische eilanden, die in de Atlanti sche oceaan ter hoogte van Senegal liggen. Daar viel namelijk voor het eerst in de geschiedenis van deze eilanden met hun gezegend klimaat hagel, en niet zo'n klein beetje ook. De autochtone bewoners keken hun ogen uit want zij hadden dit „zout zonder smaak", dat in hun handen smolt, nog nooit van hun leven ge zien ZIERIKZEE Bezoek districtsleider Leger des Heils Voor het houden van bijzondere samenkomsten in het gebouw „De Lichtboei" van het Leger des Heils brengen zondag 24 februari a.s. ko lonel en mevrouw Gladpootjes uit Den Haag een bezoek aan Zierikzee. Kolonel Gladpootjes is verantwoor delijk voor het evangelisatiewerk in de Zuid-Nederlanddivisie. omvatten de Zuid-Holland, Brabant en Zee land. (In verband met de slechte ver bindingen moest dit bezoek eerder worden uitgesteld). Op maandag 25 februari vindt een bijzondere jeugddienst en kontakt- avond plaats in verband met de jaar- lijkse boekenprijsuitreiking aan de jongelui van de zondagsschool, die ongeveer 100 leden telt. Deze avond zal bijna geheel worden gevuld met toneel, verzorgd door de kinderen zelf. Door ongeveer 150 jongelui wordt momenteel weer hard gewerkt aan de a.s. tentoonstelling die in begin mei zal worden gehouden. Het be looft weer een smaakvolle expositie te werden. Gm ook in de zomer meer" het kontakt met de clubhuis- jeugd te bewaren ligt het in de be doeling in het a.s. seizoen sport avonden te houden. KERKWERVF. Uitvoering Chr. Gemengd Koor Het chr. gemengd koor „Soli Deo Gloria" gaf zaterdagavond een ge slaagde zang- en toneeluitvoering in het verenigingsgebouw. Ondanks het winterweer mocht het koor zich ver heugen in een stampvolle zaal. Dit was des te meer verheugend daar het koor deze avond het eerste lus trum vierde. De avond werd geopend door ds. Zonneveld, waarna een aan tal zangnummers ten gehore werd gebracht wat voor de liefhebbers het begin vormde van een mooie avond. Hierna werd opgevoerd het toneel spel „Het vrouwtje van Stavoren". Dit werd een groot succes door de goede wijze waarop alle spelers hun rol vertolkten. Aan costuums en het decor was grote aandacht besteed. Burgemeester Francke sprak een slotwoord op deze geslaagde avond, waarbij hij de dirigent, de heer Ever wijn, en zijn koorleden veel succes toewenste. Enige heren en een meis je ontvingen een blijk van waarde ring voor het goede werk dat zij voor de vereniging deden door zich voor het toneelspel beschikbaar te stellen. BURGH-HAAMSTEDE Openstelling ijsbaan Nu de animo voor de schaatssport ver is gedaald, en het maar qnkelin- gen zijn die in de week nog willen rijden, heeft het bestuur der ijsclub Haamstede-Burgh in een vergade ring besloten om, indien de vorst aanhoudt, zaterdag en zondag de ba nen te openen. Wel zal de hulp ge vraagd worden van vrijwilligers, die zaterdagvoormiddag willen helpen met het verder schoonmaken der ijsvloer. Woensdagmiddag 'heeft Jhr. van Citters met' zijn auto en daar achter een sneeuwschuif de grootste sneeuw er af geschoven, doch het fijne werk moet nog gebeuren. Het bestuur rekent dan ook op de hulp van velen. Het ligt in de bedoeling om ook in de avonduren te laten rijden. Er zal op deze dagen, zowel in de middag als in de avond een kleine bijdrage gevraagd worden van iedere rijder of rijdster boven de 16 jaar. Het is gebleken dat de financiering een dusdanige omvang gaat aannemen, dat de baten de uit gaven niet meer dekken. De schuld ligt bij de zeer lange winter, waar door de uitgaven steeds groter wor den. In normale winters komt het bestuur met de huidige contributie wel uit, doch nu loopt het mis. Teneinde de leden in de gelegen heid te stellen om wensen naar vo ren te brengen, belegt de ijsclub een algemene vergadering, volgende week woensdag, des avonds in hotel „'Het wapen van Burgh". Dit wordt een belangrijke vergadering, omdat ook het bestuur enige wensen heeft en verandering aan wil brengen. HAAMSTEDE De brand in de vlasfabriek De zo snel bedwongen brand in de vlasfabriek te Haamstede, heeft niet aan één kalfje het leven gekost, doch aan vier stuks. In de loop van de voormiddag zijn nog drie dieren aan rookvergiftiging gestorven. De 'brandschade aan de stallen valt ontzettend mee. DREISCHOR Zaterdagavond start instuif De jongens en meisjes in Drei- schor zullen zich er zeker niet van later, weerhouden om de tocht naar het Dorpshuis te maken op zater dagavond 23 februari a.s. wanneer de instuifavonden daar weer van start gaan. Er worden spelletjes ge daan, men kan er 'biljarten, maar de hoofdzaak van dergelijke instuif avonden is toch wel dat de jeugd van Dreischor gelegenheid wordt ge geven voor gepaste ontspanning en dat men zich er thuis voelt. Hoewel men dit jaar wel wat laat met het organiseren van dergelijke instuif avonden is begonnen schijnt de be langstelling ook nu weer groot te zijn. Spijtig is dat men geen oplos sing heeft kunnen vinden voor de zondagavonden, want er blijft geen twijfel over bestaan dat de opgroei ende jeugd op zondagavond noodge dwongen thuis moet blijven of an ders minder gepast vertier gaat zoe ken. OUWERKERK Lezing Simon de Waard De Culturele Vereniging bood de leden maandag met het optreden van Simon de Waard een genotvolle avond. De bekende spreker hield een lezing over Turkije, toegelicht met kleurendia's en films. Via het oude Konstantinopel ging de reis naar de moderne badplaatsen langs de kust van de Zwarte Zee en Egeïsche Zee, verder via de Bosporus cn de Zee van Marmora naar dc kust van Klein-Azië, de ruinen van Troye en Bursa in hel binnenland. Onder de krachtige leiding van Ataturk, vader der Turken, zijn de toestanden in het arme land na de eerste wereldoorlog sterk vooruit gegaan. Na de dood van Ataturk, die op 54-jarige leeftijd is gestorven, heeft het land steeds ge brek aan sterke leiders gehad. Thans zijn er vele werklozen. De mensen zijn er zeer gastvrij en hoffelijk. Het is er goedkoop voor vreemdelingen. In de boeiende reisbeschrijving van de heer De Waard kwamen hierna nog sterk naar voren de „Turkse Ri- vièra" en de moderne hoofdstad An kara (700.000 inwoners). Deze stad is het symbool van het nieuwe Turkije. Voorzitter C. P. Kuijper was de tolk van de aanwezigen toen hij spreker hartelijk dank bracht voor zijn in teressante causerie. Op 26 februari a.s. zal de toneel vereniging „Op Drift" uit Renesse voor de Culturele Vereniging een op voering geven van het toneelspel „De man in de rolstoel". BRU1NISSE Motor in nieuw schip Bij machinefabriek L. Padmos te Bruinisse is in het nieuwe schip Ouddorp 19 van de heer J. Reedert te Ouddorp, een 250 p.k. Kromhout Diesel geplaatst, type 4 L 240. Het schip werd uitgerust met kimkoe- ling, een 7 p.k. Samova hulpmotor en een 5 kops vislier. Een bijzonder heid is dat het schip in het visruim geheel is bekleed met kurk, waar over cement is aangebracht. Het schip is bestemd voor de kustvis serij. Us in reparatiehaven opengebroken Het ijs in de reparatiehaven is op gebroken. Dit gebeurde door de nieuwe Ouddorp 19 van schipper J. Reedert, die aangelokt door de ver halen over de grote prijzen die voor de garnalen worden betaald, zijn zinnen er op had gezet, de reparatie haven, kost wat kost, uit tc varen. Hij 'heeft' geluk gehad. Maandag avond werd een strook ijs langs hel schip verwijderd om hem ruimte te geven; toen kwam men wel van zijn plaats, maar niet ver genoeg. Het water ging zakken en men kon die avond niet wegkomen. Dit gelukte wel dinsdagmorgen, toen een staal draad op de wal uitgezet werd in verbindingmet het schip. Krakend en scheurend weken de schotsen uiteen toen Reedert de kracht van zijn nieuwe schip en motor met het ijs ging meten. De Bru 17 (fa. van den Berge en de Koning) en de Bru 68 van de fa. Gebrs. Okkerse, heb ben zich daarna uit de vissershaven bevrijd en hebben ligplaats \genomen in de reparatiehaven. Model „Zwarte Zee" voor Madurodam DEN HAAG, 21-2. - Madurodam krijgt een koperen miniatuur van de sleepboot „Zwarte Zee". Dezer dagen is het model gereed gekomen van de motorzeesleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam. Dit model dat geheel van geelkoper is gemaakt zal een plaats krijgen in „een der wateren" van de miniatuurstad Ma durodam. Het model van des werelds groot ste, sterkste en snelste motorzee sleepboot (9.000 i.p.k.) werd gebouwd door de modelmakerij A. Dubbelman te Ridderkerk in ongeveer 600 man uren. OUWERKERK Vergadering Oranjevereniging In hei Dorpshuis vergaderde de Oranjevereniging „Prinses Beatrix". De heer Joh. Berrevoets leverde het jaarverslag, waarin werd vermeld dat de heer M. C. Kuijper zijn voor- zittersfunktie om gezondheidsrede nen heeft neergelegd. Hij is tot ere lid benoemd. Wegens studieredenen bedankte ook de heer M. G. N. de Pree als bestuurslid. De gemeente Duiveland zal een subsidie verlenen van f 1,per schoolgaand kind. Een aanvraag om jaarlijkse subsidie werd afgewezen. Het tegenwoordige be stuur bestaat thans uit de heer M. de Rijke, voorzitter; Joh. Berrevoets, secretaris; J. L. Vijverberg, penning meester en de leden M. K. Romeijn, C. H. van Schelven, M. Hage en W. Bolijn. Gememoreerd werd dat de penningmeester, de heer J. L. Vijver berg. vijfentwintig jaar als bestuurs lid is opgetreden en de voorzitter dankte hem daar hartelijk voor. De rekening gal' aan: ontvangsten f 885, 43, uitgaven f 718,71, alzo een batig saldo van f 166,72. Namens het be stuur sprak de voorzitter zijn harte lijke dank uit aan het adres van de burgerij voor de ondervonden bui tengewone financiële steun. De he ren Berrevoets en Bolijn werden ver volgens als bestuurslid herkozen. Unaniem was de vergadering van oordeel, dat de voorbije optocht uit stekend was geslaagd. Tenslotte heb ben de heer M. K. Romeijn fraaie dia's ep de heer W. Bolijn een film vertoond van de feestelijke optocht. Het was zeer jammer dat niet meer leden aanwezig waren om het ver toonde le zien. De voorzitter dankte de opgekomen leden voor de bijwo ning van deze geanimeerde samen komst. Het V.N.-bewind in Nieuw-Guinea is thans begonnen met het vervan gen van alle Nederlanders in zijn dienst. De bedoeling is dal per 1 april reeds geen Nederlanders meer in dienst van de UNTEA zullen zijn, mogelijk énkele uitzonderingen daar gelaten. Scheepvaartberichteu Alphacca, 20-2 le Bahrein verwacht. Koudetoeslag voor G.S.W.- en S.W.H.- werkneniers BEN HAAG, 21-2. De staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer B. Roolvink, heeft besloten aan de werknemers in de sociale werkvoorziening voor hand en hoofdarbeiders (G.S.W. en S.W.H.) een koudetoeslag toe te kennen ge lijk aan die voor het rijkspersoneel. Dit betekent een uitkering ineens van netto 35 gulden aan de G.S.W.- en S.W.H.-werknemers, die gehuwd of ongehuwd kostwinner zijn. Voor zover deze werknemers in de buiten lucht hebben gewerkt onder de door het weer verzwaarde •omstandighe den kan de toeslag op netto 50 gul den worden gesteld. Verrekening zal plaats hebben met eventueel reeds door de gemeente besturen verleende koudetoeslagen. De gemeentebesturen zullen terzake nog nader worden ingelicht. ZIERIKZEESE FILM-LIGA Russische film „De 41sté" werd vertoond Woensdagavond draaide voor de Zierikzeese .Film Liga de Russische film „De 41ste". Het was de-vierde film van dit seizoen en de Film-Liga beraadt zich alweer op het program ma van een nieuw seizoen. Daartoe was een aantal vragen aan het be zoekende publiek voorgelegd. Men kon zijn voorkeur uitspreken voor bepaalde films en het toestuur sug gesties doen over de in de toekomst te volgen weg. Van deze mogelijk heid werd druk gebruik gemaakt. De film „De 41ste" was ih menig op zicht een voltreffer van de Film- Liga, want men 'heeft hier zonder twijfel te doen met een filmiek kunstwerk, dat qua sfeer, entourage en spel bijzonder indruk maakte. De film verbeeldt bet verhaal van een rode partisane en een luitenant der „witten", die door bijzondere om standigheden samenkomen op een onbewoond eiland in het Aral-meer. Hoe verschillend hun politieke over tuigingen ook zijn mogen, onder deze opgelegde omstandigheden, kan de liefde niet zwijgen. Geheel echter in de stijl van het rode élan laat het meisje de revolutionaire plicht gaan boven de liefde op een moment, dat haar gevangene dreigt te ontsnap pen. Zij doodt hem en noteert de 41ste overwinning van haar feilloos geweer. Een meesterlijke film, maar qua inhoud ook een schoolvoorbeeld van de wijze waarop een politieke bewustzijnsverenging doen en den ken van mensen kan verzieken. In het voorprogramma werd een science-fiction-film gedraaid en het speelse, lichtvoetige Franse produkt „Le ballon rouge", ook alweer een meesterstukje. Wc zijn de sneeuw beu We zijn de sneeuw hardgrondig beu. Wc zetten de stekels op tegen al dat wit. en zelfs de zachtmoedigste onder ons snakt naar wat groen. Maar als we door de smetteloze reinheid stappen van het Slingerbos en ivc zien een een stille witte bank, een oude muur en de gryrig weggedoezelde lijnen van de Noordhavenpoort tussen de kale wirwar van takken, hebben we toch weer even vrede met deze winter, die niet eindigen wil. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2