TWEEDE KAMER OVER NEDERLANDS-DUITS VERDRAG Russische militairen gaan van Cuba weg Overstromingen in Zuid-Slavië ONDER- OF BOVENWATERVLOOT MET KERNWAPENS? fj ZIERIKZEESCHE E«™ NIEUWSBODE!! Donderdag 21 februari 1963 119e jaargang No. 19332 WAARIN OPGENOMEN •DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 -1Ö89 RÊDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, (el. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1» tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01 tl0-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: I Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Personeel Zijpse veerdienst gehuldigd DEN HAAG, 20-2. De minister president, prof. dr.v J. E. de Quay, heeft woensdagmiddag in de Tweede Kamtr meegedeeld dat de regering bereid is enkele nieuwe categorieën toe te voegen aan degenen die in aanmerking komen voor een uitke ring uit de 125 miljoen Duitse mar ken die VVest-Duitsland Nederland op grond van het algemeen \erdrag zal moeten betalen voor nazi-slacht offers. De regering stelt zich voor ook een uitkering te doen aan bepaalde groepen blijvend invaliden, die niet of korter dan drie maanden in ge vangenschap zijn geweest. Deze in validen zijn verzetsstrijders die bui tengewoon pensioen ontvangen en degenen die onderstand krijgen op grond van de regeling hulpverlening aan oorlogsslachtoffers. Minister De Quay, die dit zei bij de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring va'n het Nederlands- Duitse algemene verdrag, wees erop dat het principe van de objectieve criteria dat door de commissie-Drees en ook door de regering was aan vaard, hierbij gehandhaafd blijft. De regering zal deze wijzigingen nader uitwerken en de Kamercom missie van de resultaten op de hoogte stellen, aldus de premier. De Tweede Kamer, die zich van daag (donderdag) over het wetsont werp definitief zal uitspreken, toonde zich ook de tweede dag van de be handeling niet erg ingenomen me. het verdrag. De minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zei dat de regering evenmin geest driftig is maar het resultaat toch we' aanvaardbaar acht. Uit wat de Ka merleden tijdens de behandeling ge zegd hebben, kan men de conclusie trekken dat de Tweede Kamer za' vóórstemmen. Geen schuldbesef Minister Luns befreurde het dat er geen schuldbesef tot uiting is geko men toen het om aanvaarding var Nederlandse desiderata ging. De mi nister zei echter ook dat men moei bedenken dat het verdrag vijftien jaar na de oorlog is gesloten en niei met de nazi's, maar met een ander Duitsland, dat Nederlands bondge noot is en een democratische basic heeft. Hij bleek van mening dat ver werping van het wetsontwerp Ne derland in een ongunstiger positie zou brengen. Voor de regering werd ook gespro ken door de minister van verkeer en waterstaat, dr. H. R. van Houten en de heer E. G. Stijkel. Dr. van Houten zag in het Dollard- Eems-verdrag het voordeel dat er nu Het gaat 0111 enkele duizenden WASHINGTON, 19-2. Van diplo matieke zijde in Washington is ver nemen dat de Sowjet-Unie de Ver enigde Staten ervan in kennis heb ben gesteld, dat verscheidene dui zenden Russische militairen, die nog skeds op Cuba zijn. de komende drie weken zullen worden terugge trokken. Volgens een schatting van de Ame rikaanse regering hebben de Russen nog rond 17.000 man op Cuba. Hier bij zijn drie gevechtsgroepen. De rest bestaat uit technici en eenheden, die de Cubaanse strijdkrachten ver trouwd moeten maken met de mo derne wapens. De Russen zullen vóór 15 maar! teruggetrokken worden. Het Russi sche besluit is in de loop van maan dag ter kennis van de Amerikaanse regering gebracht en wel langs de normale diplomatieke weg. Men wees er in Washington op. dat het besluit van de Russen in overeenstemming is met de bood schap, die Chroesjtsjov op 20 no vember van het vorig jaar aan Ken nedy heeft gezonden. Hierin zei de Russische premier dat de troepen, die nog op Cuba waren, te zijner tijd teruggetrokken zouden worden. Gevechtsgroepen weg? In diplomatieke kringen in Wash ington werd meegedeeld, dat de Rus sen niet hebben laten weten hoeveel man er precies teruggetrokken zal worden. Ook hadden zij niet gezegd of het ging cm de terugtrekking van de gevechtsgroepen of de technici. De drie gevechtsgroepen op Cuba Meer dan 2500 automobilisten heb ben woensdag deelgenomen aan een toertocht over het IJsselmeer over een afstand van 130 km. Op de bij gaande foto zien we een lange rij deelnemers die bij Stavoren weer even de vaste wal opzoeken, alvo rens de tocht over het ijs voort te zetten: een geheel nieuwe ervaring rijker. (Luchtfoto A.N.P.) zijn in totaal 5.000 man sterk. Men neemt echter aan, dat de gevechts groepen weggehaald zullen worden want Washington heeft juist tegen aanwezigheid van deze troepen op het eiland grote bezwaren. Vóór deze Russische reactie had den de Amerikanen er langs diplo matieke weg bij Moskou op aange drongen een datum te noemen voor terugtrekking van de Russische troe pen. een regime was voor de gehele Eems, al betreurde hij het dat de Duitsers er niet mee hebben ingestemd de Dalweg van de Eems als grens aar te wijzen. De regeling vond hij we! bevredigend. De staatssecretaris, die een grote rol heeft gespeeld bij de onderhan delingen, bleek voorts van mening dat de aanvullende overeenkomst te gen de toepassing van de Spaltungs- theorie volkenrechtelijk waterdich! is. BELGRADO, 20-2. In Chuprija, in het zuidoosten van Servië, is de ri vier Velika Morava buiten haar oe vers getreden. De bevolking is in derhaast geëvacueerd uit de bedreig de stadsdelen. Het spoorwegstation staat al onder water. Ongeveer vijf tien domen en landerijen in de stroomgebieden van dé Velika, de Jozna en Zapadna zijn overstroomd. De spoorwegverbinding tussen Bel grado en Skoplje is bij Stalac ver broken. In Montenogra staan eveneens veel dorpen onder water. De laatste vijf dagen heeft het er zonder ophouden geregend, waardoor verscheidene ri vieren het water niet meer kunnen verwerken. Veroordelingen in Spanje MADRID, 20-2. Een militaire recht bank in Madrid heeft woensdag 25 mensen tot gevangenisstraffen van één tot tien jaar veroordeeld. Zij werden ervan beschuldigd, het vorig jaar te hebben getracht een commu nistische organisatie in Valencia op te richten. Üe vonnissen-móeten" nog worden bekrachtigd door de militai re gouverneur-generaal. De commu nistische partij is in Spanje verbo den. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Prinses neemt initiatief tot herbouw Perzisch dorp DEN HAAG, 20-2. H.K.H. prinses Beatrix is in haar capaciteit van presidente van de Europese werk groep van jongeren bezig een plan uit te werken dat voorziet in mede werking van deze werkgroep aan de heropbouw van het Perzische dorp Dusadj ten westen van Teheran, dat verwoest werd tijdens de aardbeving van vorig jaar september, zo wordt vernomen uit kringen die in nauw contact staan met de werkgroep. De werkgroep werd in juni 1962 tijdens een bijeenkomst op 'het kas teel Gutenfels te Caub aan de Rijn in Duitsland opgericht op initiatief van een voorlopig comité van Euro pese jongeren, dat door de Neder landse prinses in het leven is geroe pen. De prinses bracht op 22 oktober van het vorig jaar aan het eind van een vijfdaags verblijf in Perzië een bezoek aan het rampgebied,, in het bijzonder aan de plaatsen Bo-Ien en Dan Isfan. Zij toonde bij deze gele genheid grote belangstelling voor het heropbouwwerk in de door de aardbeving verwoeste steden, dor pen en gehuchten, waar in 32 ramp zalige seconden meer dan 12.000 mensen de dood vonden. Volgens eerdergenoemde kringen heeft prinses Beatrix direct na te rugkeer in Nederland van haar reis door Azië begin decembdr contacten gelegd met ongeveer 60 jongeren uit dertien landen, die in de werkgroep zijnvertegenwoordigd. Verwacht wordt dat deze jongeren - in En geland, Duitsland, Italië, België, Nederland, Frankrijk, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk, Griekenland en Turkije - over enkele maanden verdere stap pen gaan ondernemen om dit inter nationaal hulpverleningsplan gestal te te geven. Twee zwaargewonden bij aanrijding AMSTERDAM, 20-2. - Twee" Am sterdammers hebben ernstige ver wondingen bij een botsing op de Schellingwouderbrug, waardoor het verkeer geruime tijd werd gestremd. De aanrijding ontstond toen een uit Amsterdam-noord komende bestel auto plotseling stopte omdat er mid den op de rijbaan een kist stond. Een achter deze bestelauto rijdende vrachtauto kon niet meer bijtijds remmen, week naar links uit en ram de de uit de richting van de stad komende personenauto. De bestuur der daarvan, de 55-jarige J. A.S. 'en zijn 53-jarige echtgenote die naast hem zat werden met ernstige ver wondingen in het O.L.V. Gasthuis opgenomen. De materiële schade was groot. Voor het eerst na het afbreken van de onderhandelingen met Engeland, kwam dinsdag in Brussel de ministerraad van de E.E.G. weer bijeen. Dins dag en woensdag zouden worden besteed aan de behandeling van nieuwe verordeningen voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid, donderdag en vrijdag'zullen economische onderwerpen worden behandeld. Volgende week komen de E.E.G.-ministers van buitenlandse zaken bijeen - Foto: op de vergadèring van dinsdag klopte de Franse minister van landbouw Edgard Pisani, mr. S. Mansholt, de Nederlandse vice-president van de E.E.G.be moedigend op de schouder. ROUDE-TOESLAG VOOR AMBTENAREN DEN HAAG, 19-2. - Dc regering heeft besloten aan het personeel, dat een salaris geniet van f 6.500,of lager en gehuwd of ongehuwd-kost- winner is, een koudetoeslag te verle nen van f 35,waarbij loonbelas ting en premie-A.O.W./A.W.W. voor rekening van het ryk worden geno men. Zij, die reeds een toeslag hebben ontvangen wegens het verrichten van werkzaamheden in de buitenlucht, zullen de koude-toeslag eveneens ontvangen, met dien verstande dat in totaal niet meer dan f 50,wordt genoten. Dit is medegedeeld in de vergade ring van de commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken, die onder voorzitterschap van prof. mr. N. E. H. van Esveld bijeen is ge weest. Gooi geen oude schoenen iveg... RAMAT GAN, 20-2. Jammer me vrouw, maar het is mijn maat niet". Met deze woorden had een vodden koopman in de Israëlische plaats Ramat Gan een paar oude schoenen, waarvoor hij interesse had getoond, toch aan de schoonmakende vrouw terug gegeven. De vrouw, die er ver der ook niets in zag, gooide het af gelopen paar in het vuilnisvat en vergat het gevaltotdat zij des avonds van haar thuiskerende echt genoot vernafn dat deze enkele hon derdjes in een van die oude schoe nen had weggestopt. De schoenen waren er nogmaar de politie zoekt nu naar de „niet" geïnteres seerde koopman. Veel inbeelding met weinig verbeelding maakt hardvoch tige mensen. WAT mr vi BILT Matige tot strenge vorst Verwachting tot vrijdagavond: Op vele plaatsen opklaringen en geen neerslag van betekenis; van nacht en morgenochtend matige tot strenge vorst en morgenmiddag over wegend lichte vorst; veranderlijke wind. 22 febr. Zon op 7.43, onder 18.05. Maan op 7.04, onder 16.01. Nieuwe maan: 24 febr. te 3.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 febr. 1.43 v.m. 14.23 n.m. BROUWERSHAVEN 22 febr. 1.34 v.m. 13.52 n.m. Doodtij: 26 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-2. Het K.N.MJ. deelt mede: Een zwakke rug van hogere luchtdruk, die zich uitstrekt van het zuiden van de Noordzee naar zuid- Zweden, verplaatst zich langzaam in de richting van ons land. De kans op opklaringen neemt daardoor toe en mede door de geringe wind zullen de temperaturen de komende nacht over het algemeen lager zijn dan de afgelopen nacht. Plaatselijk zal daar bij weer strenge vorst voorkomen. Belangrijke veranderingen in de weerstoestand komen boven Europa niet voor. Een storing, die gisteren boven Frankrijk was gelegen is naar Italië getrokken. Aan de achterkant van deze storing stroomde koudere lucht naar het westelijke deel van de Middellandse Zee. Boven noord- Scandinavië handhaaft zich een la gedrukgebied, dat nu echter iets in betekenis afneemt. Op het oostelijke deel van de Atlantische Oceaan blijft de depressie-aktivlteit gerfng. AMSTERDAM. - Het Amsterdams gemeentelijk bouw- en woningtoe zicht heeft in verband met instor tingsgevaar opdracht gegeven het bouwvallig perceel Houtrijkstraat 55 onmiddellijk te ontruimen. In de vier woningen van dit perceel woonden vijf gezinnen, die een voorlopig on derdak hebben gekregen en zo spoe dig mogelijk nieuwe woonruimte zul len toegewezen krijgen. Onthulling te Washington .vjBfepKW.pft> j M f f. A WASHINGTON, 20-2. Woensdag is te Washington van officiële zijde vernomen dat de Amerikaanse rege ring thans nagaat of bovcnwatcroor- logsschepcn wellicht geschikter zijn om de basis te vormen van een mul tilaterale N.A.V.O.-kernmacht dan onderzeeboten. Hieraan werd toegevoegd, dat het de Europese bondgenoten zijn die zowel een deel van de kosten van deze strijdmacht zullen dragen, als mee zullen werken bij de ontwikke ling ervan die hierin een keus zullen moeten maken. Deze onthul ling wordt te Washington beschouwd als een veelbetekenende wijziging doch meer in accentlegging, dan in wezen van de Amerikaanse poli tiek terzake. Van officiële Amerikaanse zijde wordt echter duidelijk gemaakt dat deze overweging der Verenigde Sta ten geen invloed zal hebben op de overeenkomst van Nassau, waarbij Groot-Brittannië het recht kreeg de Amerikaanse „Polaris"-rakctten voor Britse onderzeeërs aan te kopen. Een „bovcmvatervloot" De voordelen van een bovenwater- vloot zouden de volgende zijn: 1. Zij kan op kortere termijn in hel leven worden geroepen dan een Polaris-strijdmacht. Dc Verenigde Staten, zo wordt in dit verband opgemerkt, willen zo snol moge- boten. Zij kan worden voorzien lijk een afschrikwekkende N.A.- V.O.-strijdmacht in een of andere vorm tot stand brengen om blijk te geven van hun bereidheid, de verantwoordelijkheid voor een kernmacht met andere landen te delen; 2. de opbouw ervan is minder duur en eenvoudiger en de vloot kan operationeel worden zonder dat daar de langdurige opleiding aan voorafgaat die vereist is voor de bemanningen van kernonderzee- van gemengde bemanningen uit verschillende landen; 3. zij zou op Europese scheepswer ven kunnen worden vervaardigd, hetgeen minder kosten betekent. Livingston Merchant, de speciale afgfezant van president Kennedy, die vrijdag naar Europa vertrekt voor overleg over de vorming van een multilaterale N.A.V.O.-kernmacht, zal de argumenten, voor en tegen aan de Europese autoriteiten uiteenzet ten. E.E.G.-ministerraad in Brussel zonder resultaten BRUSSEL, 20-2. De eerste bijeen komst van dc ministers van de zes landen van' de Europese Economische Gemeenschap na het echec van de onderhandelingen over de Britse toe treding tot de gemeenschap is een aanwijzing geworden voor de gang van zaken in dc nabije toekomst. Twee dagen vergaderen de minis ters van Landbouw in Brussel zon der ook maar één beslissing te ne men van enig belang over de werke lijk grote aan de orde zijnde onder werpen te nemen. Men nam wel be sluiten, die het „door-regeren" in de gemeenschap mogelijk moeten ma ken. „Het leven is er uit", merkte een delegatielid op. De bijna kunst matige opgewektheid van de Franse minister van Landbouw, Pisani. kon daar niets aan veranderen. De Fran se minister gebruikte zelf tijdens de debatten al dan niet toevallig enkele Engelse termen. Dit ontlokte aan zijn collega's van de andere E.E.G.-lan- den de opmerking, dat „Engels nog geen officiële taal van de gemeen schap is". Bijna opvallend werd ove rigens vermeden in de uiterst tech nische besprekingen over landbouw vraagstukken de datum 28 januari te noemen. Op die dag sprak Frankrijk namelijk definitief het veto over de Britse onderhandelingen uit. Des te voelbaarder echter was deze datum in de sfeer, waarin de besprekingen werden gevoerd en die door geen enkel inqjjdent werd verstoord. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1