kou gevat? Renesse's „Luctor et Emergo" kreeg nieuw vaandel Vlasfabriek Haamstede voor ramp behoed Verrassing uji geslaagde uitvoering KENESSE, 16-2. De Renessenaren leven mee met „Luctor et Emergo". Dit bewees wel de volle zaal tijdens de jaarlijkse donateurs-uitvoering, die met een welkomstwoord werd geopend door de voorzitter, de heer J. M. de Nooüer. Van hun belang stelling gaven blijk hurgemeester jhr. K. J. H. Q. Röell en wethouder L. van der Klooster met hun dames, de heer II. P. Verton, dirigent van „Witte van Haemstede" en de ere- le*den, de heren W. Hogerhuis en K. v. d. Have. De ere-voorzitter, de heer VV. H. Seholder, zond bericht van verhindering. De heer De Nooijer bracht dirigent en leden dank voor de talloze malen dat zij de gemeente van muziek heb ben voorzien. Dank zij de ijver en de kunde van de dirigent de heer J. H. Blom is het peil van het korps nog aanzienlijk gestegen. Het korps lid de heer L. Kooman kreeg een dankwoord voor het opleiden van tamboers. De kans dat t.z.t. 'n drum band zal worden gevormd is aanwe zig. De heer P. v. d. Hoek is veertig jaar aktief lid van de vereniging ge weest en beheerde op uitstekende wijze de geldmiddelen. In het afge lopen jaar bracht de oud-papier- ak- tie een bedrag op van f 505,95 (het jaar daarvoor f 946,50). Het gemeen tebestuur kreeg een dankwoord voor dc verleende subsidie. De donateurs- gelden werden opgetrokken tot f 4, en slechts drie donateurs bedankten. Op verzoek van de voorzitter trad hierna het jongste lid Leo Lemsom naar voren, die een lint doorknipte waardoor een laken wegviel, waarna een prachtig nieuw vaandel voor de aanwezigen zichtbaar werd. Het oude vaandel, indertijd ge schonken door baron van Boetselaar, was oud en vaal geworden en was dringend aan vernieuwing toe. Het nieuwe vaandel werd ontworpen door de heer M. C. v. d. Bout. die reeds eerder zijn kunstzinnigheid be wees met het ontwerpen van een marionettenspel en het vervaardigen van décors. De heer de Nooijer sprak woorden van dank tot de heer v. d. Bout voor de wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. De heer v. d. Bout zei hierop het vaandel te be schouwen als het visitekaartje van Willy Brandt blijft burgemeester BERLIJN, 18-2. De sociaal demo cratische partij van west-Berlijn heeft Willy Brandt maandag op nieuw benoemd tot burgemeester van 't stadsdeel. Ook heeft de partij de eis van Brandt tot vorming van een nieuwe senaat gesteund, wat be tekent dat de S.P.D. niet alleen wil regeren. Willy Brandt heeft echter na het grote succes van zondag ge zegd geen regering te willen waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd. Prins Bernliard naar Afrika DEN HAAG. 19-2. Hedenmorgen is Z.K.H. Prins Bernhard, vergezeld door zijn adjudant luitenant-kolonel C. C. Geertsema, met de regerings- Friendship vertrokken voor een reis van enkele weken door centraal Afrika. De prins reist via Khartoem naar de republiek Tsjaad en de Cen traal Afrikaanse Republiek. Medio-maart wordt de prins in ons land terugverwacht. Ingezonden mededeling Reparatie, Philishave! Snel - billijk en goed. Met 1 jaar garantie. TECHN. BUREAU V. D. BERGE TELEFOON 2962 - ZIERIKZEE Voor 55 jaar.... ZIERIKZEE. De zangvereniging „Polyhymnia" bracht het oratorium „Joseph in Egypte" in de Concert zaal. ZIERIKZEE. De gymnastiekver eniging „Rust Roest" gaf in de Con certzaal een uitvoering onder leiding van de heer A. M. A. Steijns. ZIERIKZEE. Dc burgemeester de zer gemeente de heer Ch. W. Ver- meijs heeft met ingang van 1 mei ontslag uit zijn betrekking gevraagd. ZIERIKZEE. In de Concertzaal organiseerde de Vereniging „Vreem delingen-Verkeer" een tentoonstel ling van aquarellen en tekeningen van de Haagse Kunstkring. NIEUWERKERK. De alhier in de afgelopen maanden gehouden dam- cursus loerd met een openbare les afgesloten. ZIERIKZEE. De zangschool van de heer K. gaf de jaarlijkse uitvoering, die geopend werd met de fraaie ouverture Commediettavan C. Gurlitt. OUWERKERK. De heer C. A. - 72 jaar - heeft ontslag gevraagd als wegwerker bij de polder „De Vier Bannen, die hy niet minder dan 45 jaar trouw heeft gediend. ZIERIKZEE. De Leger des Heils- afdeling heeft de grond voor een te, bouwen zaal met officierswoning aangekocht. OOSTERLAND. „Oosterlands Fan fare" gaat het tienjarig bestaan herdenken. RENESSE. De heer V. kreeg voor 50-jarige trouwe dienst bij 's Rijks kust,verlichting, de bronzen ere-me- daillc van Oranjc-Nassau. het korps dat er achter loopt, en zeer vereerd te zijn geweest met de opdracht. Hij sprak de wens uit dat de leden met veel genoegen, een drachtig en eensgezind achter het nieuwe vaandel zich zullen scharen. Muziek en toneel „Luctor et Emergo" begon hierna onder leiding van de heer J. H. Blom aan de uitvoering van het progranv ma, dat geopend werd met de mars „Bugiers and Drums on Parade". Verder werden ten gehore gebracht een selectie uit de operette „Die lus tige Witwe" van Frans Léhar, de wals „Wiener Blut" van Joh. Strauss Een selectie van negro-spirituals „Katoenplantages", was samenge steld door de dirigent de heer Blom. Hierna volgden nog „Sleigh-ride in Alaska" van Jos Cleber en „Brasses to the fore", een mars van Walters. Met dit gevarieerde programma be wees „Luctor et Emergo" onder de kundige leiding van de directeur tot stijgende muzikale prestaties in staat te zijn. Na elk nummer viel het korps een spontaan applaus ten deel. Na de pauze bracht de toneelver eniging „Op Drift" de thriller „Man in de rolstoel" ten tonele. De tone listen deden hun goede naam met deze opvoering alle eer aan en brachten dit boeiende stuk onder re gie van de heer J. H. Blom met veel vaart op de planken. Aan het slot sprak de heer de Nooijer namens de aanwezigen woorden van dank. „U bent met de opvoering elders van dit stuk bij voorbaat van succes ver zekerd", aldus spr., die een envelop pe met inhoud aanbood aan de voor zitter van „Op Drift", de heer L. M. Ackema. De heer Blom gaf hierna nog een overzidht van de wijze waarop dit stuk was ingestudeerd. Dank bracht de regisseur aan de he ren C. v. d. Hoek en W. Lemsom voor de hulp bij de inrichting van het toneel. De in de pauze gehouden verloting bracht het record-bedrag op van f 307,50. Deze geslaagde uit voering werd besloten met een niet minder geslaagd bal. Brand in stal met kistkalveren kalfje kwam door verstikking om het leven. Inmiddels was ook de brand weer van Renesse gearriveerd, doch deze behoefde geen dienst te doen. Op het totale bedrijf bevinden zich zo'n 200 kistkalveren. Zonder het ac curate optreden van de brandweer met de nevelspuit had de ramp ze ker. niet te overzien geweest. Over de oorzaak van de brand heerst on zekerheid, maar mogelijk is de brand ontstaan door oververhitting van de in de stal aanwezige olie-kachel. De vroege brand trok nog al wat belangstelling. Op het terrein was o.a. aanwezig wethouder Van dei- Klooster van Westerschouwen. HAAMSTEDE, 19-2. Dankzü snel en doeltreffend optreden met de ne velspuit door de Haamstcedse brand weer onder leiding van de comman dant VV. J. v. d. Maas is heden (dins dagmorgen) de vlasfabriek te Haam stede van de heer D. Timmers aan de Dappervveg voor een zekere ramp behoed. Omstreeks 7.20 uur ontdekte de eigenaar dat brand was uitgebroken in een van de tot stallen omgebouw de bedrijfsgebouwen, waarin 80 kist kalveren verbleven. Boven en naast deze stallen zijn zeer grote partijen gezwingeld vlas en een grote partij pakken stro opgeslagen. Om 7.35 uur arriveerde de brandweer, welke met drie nevelspuiten het vuur wist in te sluiten, waarna om 7.55 uur het sein brand meester kon worden gegeven. De kistkalveren moesten in een ver stikkende rook de blussingswerk- zaamheden lijdelijk ondergaan. Eén SPORT KEGELEN Herovema II wint de beker Z.K.B. Gisteravond (maandag) werd de laatste partij gespeeld om het club kampioenschap van de Z.K.B. in ho tel „Concordia" te Zierikzee. De strijd ging dit keer tussen St Jan en Alle Negen. Bij de eerste vijftallen was de strijd reeds beslist omdat Sans Souci I vorige week de Z.K.B. beker reeds wist te veroveren. Niet temin werd er toch fel gestreden om de eer van de overwinning. Zoals wij reeds eerder hebben vermeld komt Alle Negen in dit seizoen fel opzet ten en ook op deze avond leverde Alle Negen de mooie px-estatie door tot tweemaal toe van St. Jan I te winnen, hetgeen de tweede plaats opleverde in het eindklassement. In punten was de uitslag: Alle Negen I tegen St. Jan I met 276 tegen 249 en 280 tegen 264. Bij de tweede vijftallen stelde St. Jan II wel erg teleur door de eerste partij in de laatste serie ballen toch nog te verliezen en daardoor de kans vei-speelde om met Herovema II in punten gelijk te komen. Herovema II werd daardoor kampioen bij de.twee de vijftallen, hetgeen zeker een ge- lukvvens waard is. In punten was de uitslag: Alle Negen II tegen St. Jan II 225 tegen 199 en 211 tegen 251. Deze competitie is nu teneinde. Het einaresultaat is als volgt geworden: Eerste vijftallen: 1. Sans Souci met 14 punten; 2. Alle Negen met 12 pun ten; 3. St. Jan met 8 punten; 4. T.O. G. met 6 punten; 5. Herovema met 0 punten. Tweede vijftallen: 1. Herovema met 12 punten; 2. en 3 St. Jan en Sans Souci beiden met 10 punten; 4. Alle Negen met 8 punten; 5. T.O.G. met 0 punten. INGEZONDEN STUKKEN Een dringend verzoek Hebt U wel eens opgemerkt (of misschien ook niet) dat als er iemand met een bus voor uw deur staat dit meestal een wat oudere dame is? Misschien hebt U zelfs wel eens op gemerkt dat dit vaak dezelfde dame is. Hoe komt dat? Dat komt omdat diverse liefdadige instellingen steeds meer en steeds weer een beroep doen op de vrou wenverenigingen om collectrices te leveren. U zult het toch met ons eens zijn, dat het niet helemaal juist is dat steeds deze dames, dikwijls al op oudere leeftijd of moeder van een gezin, hun goede hart laten spreken •en er niet één keer, maar soms wel vier of vijf keer met de bus op uit trekken. Bovendien de stad krijgt een steeds groter aantal wijken en steeds meer aspekten van de samenleving vragen financiële steun (bijvoorbeeld N.O.V.I.B. en mindervaliden). Daarom doen wij een dringend be roep op de Zicrikzeesc dames die n i c t bij een vrouwenvereniging z\jn aangesloten, evenals op de jeugd bo ven de achttien jaar. Zoudt U niet éénmaal per jaar voor dc gemeenschap een middag of een avond willen opofferen en mee helpen collecteren? Schrijft U dan even oen briefkaart met uw naam en adres er op en adi-esseert U die aan dc sekretaris van de collcctecommissie, de heer F. C. Hekman, Stadhuis, Zierikzee. Dank U! Namens d« Zierikzeese collecte- commissie; L. A. DYCKMEESTER-DE BRAUW KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. - De bevolking in Noord-Brabant is in de periode tus sen de tellingen van 1947 en 1960 toegenomen met ruim 315.000 perso nen (van 1.180.133 tot 1.495.559) dat wil zeggen met bijna 27 procent. UTRECHT. De Utrechtse recher che heeft aangehouden de 26-jarige slager G., die in de vorige nacht zijn woning in de Vlasstraat in brand heeft gestoken. AMSTERDAM. De 38-jarige Span jaard Antonio. Ibanez Folch, die se dert november jl. bij Ford in Am sterdam werkte, is sinds 10 februari zoek. De politie, die een ongeluk •vreest, heeft een opsporingsbericht verspreid. DEN HAAG. De 69-jarige heer H. M. Hage, die in zijn woning in Den Haag van de ti'ap is gevallen, is za terdag in het ziekenhuis aan de Zuidwal overleden. Hij werd met een schedelbasisfractuur in het zie kenhuis opgenomen. AMSTERDAM. De Amsterdamse actrice Beppie Nooy speelt donder dag 21 februari in het Centraal Theater in de hoofdstad voor de 750-ste maal met het Amsterdams Volkstoneel „Rooie Sien". DEN HAAG. In een brief aan de minister van landbouw en visserij vraagt het Landbouwschap om sub sidie voor het op peil houden van de paardenstapel. GEMERT. De 49-jarige heer M. van Schijndel is, op weg naar zijn werk op de vliegbasis Volkel, bij „De verre heide" in Gemert om het leven gekomen. Hij is met zijn brom fiets geslipt en kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij op slag dood was. SCHIPHOL. De Ghanese ambas sadeur in Bulgarije, de heer Apnah Sampong, die met 18 mannelijke en 2 vrouwelijke Ghanese studenten uit Sofia op Schiphol aankwam, is weer per K.L.M. naar de Bulgaarse hoofd stad vertrokken. WEERT. - In Weert is overleden prof. dr. F. L. J. Sixma uit Geleen. Frof. Sixma was buitengewoon hoog leraar aan de technische hogeschool in Eindhoven en was chef van het centraal laboratorium van de Staats mijnen in Limburg. Hij is 40 jaar oud geworden. Prof Sixma werd op 6 februari j.l. ernsti? gewond bij een verkeersongeval op de Eindhovense- weg bij Weert. De werktijd van jeugdige arbeiders DEN HAAG, 18-2. De staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid, de heer B. Roolvink, heeft de algemene vergunning van 31 januari 1962 om onder bepaalde voorwaarden arbeiders van zestien en zeventien jaar in fabrieken of werkplaatsen negen uur per dag te laten werken, vei'lengd tot 1 januari 1964. Anders dan de soortgelijke al gemeen vergunning ten aanzien van arbeiders van achttien jaar en ouder, die tot wederopzegging is verleend, werd de vergunning ten aanzien van de zestien- en zeventienjarigen slechts voor de tijd van een jaar verlengd. Jaarvergadering „Zevibel" GOES, 18-2. Besloten is om de jaarvergadering van „Zevibel" in Yerseke te houden en wel op 29 juni 1963. Als spreker zal optreden de heer mr. J. Kiewiet dc Jonge, voor zitter van de Stichting van de Ne derlandse Visserij. Deze spreker zal een inleiding houden over de „Euro- pêche" (d.i. de bundeling van de be- drijfsgenoten in de zes E.E.G.-lan~ den). STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vergadering Middenstandscentrale Op maandag 25 februari a.s. wordt in „Concordia" een belangrijke ver gadering gehouden van de Zierik zeese Middenstandscentrale. In de aan de leden toegestuurde convoka- tie deelt het bestuur mede, dat tus sen 'het gemeentebestuur, de Stich ting „Zierikzee Ontvangt Vreemde lingen" van de Middenstandscentrale thans besprekingen aan de gang zijn om te komen tot een grootse zomer avondmanifestatie. Uiteraard kan hierbij het oordeel der leden niet worden gemist, zodat een flinke op komst van middenstanders ditmaal uitermate urgent is. Z.V.U.-schoolconcert De trompetist Rob Westerink (bij ontstentenis van de aangekondigde Harry Sevenstern) en de pianist Harry Holtman verzorgden onder auspiciën van de Z.V.U. een instruc tief concert voor leerlingen van het middelbaar, het u.l.o. en het nijver heidsonderwijs in de Concertzaal. De trompetist demonstreerde de ver schillende tempi en zette de samen stelling van een trompet uiteen en de wijze waarop dit instrument be speeld wordt. Ten gehore werd gebracht Haydn's concert voor orkest (piano) en trom pet, de delen een en twee, aange vuld met een Bach-cantate. Verder werd gespeeld een trompet-solo van een Haagse componist. Gewezen werd op het improviserend element bij de moderne jazz, een muziek vorm die ook in het klassieke wordt getrokken. Tot slot werd een stuk gespeeld van een Fi-anse jazz-com- ponist. Zierikzeese Film-Liga Op woensdag 20 februari a.s. wordt weer een avond gehouden van de Zierikzeese Film-Liga. Vertoond zal worden de Russische partisanen- film „De een en veertigste". Buiten het normale voorprogramma heeft het bestuur van de Filmliga nog be slag weter. te leggen op de fijnzin nige Franse film „Le Ballon Rouge". Z.V.U. „Theater" in Concertzaal Op dinsdag 26 februari brengt de toneelgroep „Theater", onder aus piciën van de Z.V.U. het toneelspel in vijf 'bedrijven van Jan Staal „Vér- los ons van de boze" op de planken van de Concertzaal. Vereniging gemeentepersoneel In de Trouwzaal van het stadhuis zal op donderdag 21 februari a.s. een vergadering worden gehouden van de vereniging van gemeenteper soneel. De heer G. H. Breetvelt zal op deze bijeenkomst zijn dia-serie van Canada vertonen. BURGH-HAAMSTEDE Slapte in vergaderprogramma Het winterse weer heeft schijn baar alle troef uit de mensheid weg gecijferd, want ofschoon er nog een respectabel aantal vergaderingen ge houden moet worden, zit er nog steeds geen voortgang in. Ook voor deze week staat er niets op het pro gramma behoudens de commerciële bijeenkomst van .de Bayer die maan dagavond in hotel Bom werd gehou den. Het ziet er naar uit dat in de maanden maart en april de achter stand ingehaald zal moeten worden, wat een geweldige opeenhoping ten gevolge zal hebben, met daaraan ver bonden een vermindering van het bezoek en dat kunnen de heden daagse vergaderingen toch al niet meer hebben, omdat het bezoek, be houdens enige uitzonderingen, toch al minimaal is. DREISCHOR Uitvoering kerkkoor Op vrijdag 22 februari a.s. vindt in het Dorpshuis alhier de uitvoe ring plaats van het hervormd kerk- koor onder leiding van de dirigent de heer K. W. Everwijn te Zonne- maire. Het koor zal een achttal lie deren ten gehore bi-engen, waarna een groep van negen tonelisten het stuk „De stap terug" van Bert Peets voor het voetlicht brengt. De diri gent krijgt het druk deze avond, want ook in het toneelstuk speelt hij een rol. ANNA JACOBAPOLDER N.C.V.B.-vergadering Onder leiding van haar presidente mej. van Strien, kwam de plaatse lijke afdeling der Ned. Chr. Vrou wenbond in vergadering bijeen. De heer Jonkheer uit Dordrecht sprak over „Jeanne d'Arc, de maagd van Orleans". Na de pauze werden dia's vertoond. Op 1 maart zal de Vx'ouwen-we- reldgebedsdag gehouden worden. Gedood bij aanrijding ALKMAAR, 18-2. Op de rijksweg langs het Noord-Hollands kanaal is maandagmoi"gen even ten zuiden van Schooiidam een militaire vi'achtwagen, bestuurd door de 20- jax'ige dienstplichtig soldaat W., ge slipt en op de linker weghelft in aanrijding gekomen met een. auto met eieren. De linker voorzijde van deze auto werd totaal ingedrukt., waarbij de bestuurder, de grossier in eieren, J. Vexmeulen, uit Oegst- geest, op slag werd gedood. Zijn dochter, die naast hem zat, moest naar een ziekenhuis in Alkmaar ver voerd worden. Een vrouw in Aberdeen, die reeds twee tweelingen heeft, verwacht nu een vierling, die waarschijnlijk in juni geboren zal worden. Dit heeft haar man, de bakker Robert Curh- ming, meegedeeld. De Franse mijnwerkersbonden die zijn aangesloten bij het C.G.T., heb ben een staking van achtenveertig uur uitgeroepen. De staking zal op 1 cn 2 maart gehouden worden. Schouwse weersvoorspellingen WESTHOEK. 18-2. Aan weersvoorspellingen geen gebrek in deze tijd van durend winterongemak. In de rij van al of niet habituele weeisvoorspellers mogen de Schouwse niet ontbreken. De heer W. G. Boot Jz.'te Westerschouwen heeft deze typische gezegdes zelfs gebundeld, om ze voor het nageslacht te bewaren. Ze staan opge tekend in onvervalst Schouws, wat de kernachtigheid wel ten goede komt. Om te beginnen zijn er talrijke Schouwse gezegdes, waaruit moet blijken dat er regen op komst is. Hier zijn er enkele: ,.As d'n bitter stienkt"; As de leien na opslae"; „As de zogen loape"; „As de rook neerslaet"; As d'n dag gaept"; „As de meeuwen op de weie zilte"; „As de zwaemeltjes laege vliege"; „As bie 'n slechte locht de wind gae leage"; As de zeë kookt"; „As d' oenders buute bluve as 't re gent, bluuft 't regene"; „Douw op regen is weer regen". Andere voorspellingen en gezegdes uit de „ouwen tied" zijn: „As de schoolgasten zö te wèreke gae, komt er sturw"; „As de sneeuw 9 daegen leit, leit ze 'r 9 weken"; „As de wurremen in de grond lucht zitte, komt er gin vorst"; „As de sneeuw uiri 't westen komt, is mèrrege de wind oöst"; „As je 's nachts wèrmtegolven tegen komt betekent dit droógte; „Een rier.k rond de maene is wind op de baene"; ,,'t Maentje in 'n nisje, is mèrrege 'n pisje"; „Rienk rood de zonne, is waeter iix de tonne"; ,'lkkestaerten vooispellen slecht weer"; ,,'n Oösterregen in 'n ouwe wuufsgekief, staet 3 dae gen stief"; „Regen vö de preek, is vö 'n eële week"; „Onweer! 't noorden omme, komt veromme, ma 't zuujen ene, dan is' t ver- dwene"; ,,'n Kouwen dooi is 'n trouwen dooi"; „As 't weer luustert, gaet d'n dooi nie deur"; „Kpsseinisse op de plaete, is Paese op de straete". Een oud bijgeloof van vroeger was het volgende: As 't 'n zwaere locht was, in de boeren waere nae 't leëge land om ooi, dan mos ten ze vroeger de klompen omme legge, dan bleef 't droog. As de Vesuvius werkte, dan kö je d'r op ï'ekene dat je 'n wakke zomer oa. Tenslotte nog twee gezegdes; ,,'n Krimpende wind in kievende vrouwen bin niet te vertrouwen"; „Gin sturrem zó gróót of ie waoit in 3 daegen dood". Ingezonden mededeling CAUSERIE TE ZIERIKZEE „De techniek van liet spuiten in de praktijk'' ZIERIKZEE, 16-2. Voor een groot aantal belangstellende landbouwers sprak in het „Huis van Nassau" de heer K. Schipstra te Wageningen over het onderwerp: „De techniek van het spuiten in de praktijk". In deze causerie liet de heer Schip stra een groot aantal bestrijdings middelen de revue passeren, die te onderscheiden zijn in de arbeidsbe sparende spuitmiddelen (onkruidbe- strijding) en de ziektebestx-ijdings- middelen. Zo treft men als voor beeld van de eerste in de bietencul tuur de zg. rijenbespuiting aan, als één van de middelen om het arbeid- 'tekort op te vangen. Voor bieten spuit men recht streeks na het zaaien het middel En- todal, echter niet in een droge pe riode. Een nieuw middel - dat na op komst moet gebruikt - is in opkomst. Tegen vergelingsziekte (virus zwar te bonenluis) wox*dt op Schouwen- Duiveland nog maar weinig gespo ten ,maar dit is toch aanbevelens waardig. Vanaf juli tot medio aug. valt te spuiten met kort- en lang- werkende middelen. De uien Bij de uien-onkruidbestrijding is C.-I.P.C. een goed middel voor na opkomst, mits men 250 m. verwij derd blijft van een vlasperceel. Voor uien in beginstadium gebruikt men D.N.O.C., als het beste en goed koopste middel. De meeldauw in uien bestrijdt men met Zineb. Reglone is een middel (voor op komst aan te wenden) als onkruid bestrijder. Aai'dappelen verdragen in het begin D.N.Ö.C.; M.C.P.A. kan Mislukte ontvluchtingen naar West-Berlijn WEST-BERLIJN. 19-2. In de al- gelopen nacht hebben de Oostduitse grensbewakers verscheidene mensen, die probeerden naar het Wekten te ontsnappen, gegrepen. In West-Ber lijn hoorde men een groot aantal schoten. Volgens de politie werden lichtkogels afgeschoten en hoorde men mensen om hulp roepen. Zij zag dat op de grens van de Amerikaanse sector een vrouw door Oostduitse politiemannen die met fakkels het terrein afzochten, werd ontdekt. Oude meester gestolen AIX-EN-PROVENCE, 18-2. Uiteen museum in de Zuidfranse stad Aix- en-Provence is een schilderij gesto len van de zestiende eeuwsc Duitse meester Lucas Cranach de oudere. Het doek een portret van een jong meisje is uit de lijst gesne den. Volgens dc directie van het mu seum is het schilderij zo algemeen bekend, dat hel moeilijk voor de dieven zal ziin om het kwijt te ra ken. Men kon de waarde van het doek niet schatten. De ministerraad van de Euro pese Vrijhandels Associatie (EVA) is in Genève bijeengekomen om dc ba lans op te maken na het mislukken van do onderhandelingen over En- gelands toetreding tol de E.E.G. aangewend als doodspuiter in juli. Tegen aardappelkwaad is Zineb aan te wenden. Een tinverbinding zon der gi'oeii'emming is Brestan. Gra nen vorderen voor onkruidbestrij- diixg in het vroege voorjaar D.N.O.C. en later M.C.P.A. Onkruidbestrijder in sniimais is Atrazim, mits de grond vochtig is. In erwten gebruike men het oude, beproefde middel D.N.O.C.. maar op tij'd. Is de vrucht enkele centimeters boven de grond, dan dient in voch tige grond gebruikt Diuson en C.I. P.C. Op deze technische inleiding volgde een geanimeerde bespreking. Spectakels Wat ooit nog op het witte doek ■geweerd zal worden, de spectakel- stukken blijven er in gaan als koek. De oudheid is een nimmer opdrogen de bron, waaruit kan worden geput om kolossale scènes in beeld te brengen a la De Mille. Wie meent dat men in de filmkeukens het met de attributen, de aankleding en wat men tonelistisch de mise en scene noemt, niet uiterst serieus zou op nemen, vergist zich. Hoe collectief de handelingen op het doek ook mo gen zijn, stuk voor stuk zijn de man nen en vrouwen getransformeerd in „antieken". Ieder plooitje dat er zijn moet is er; elk kettinkje, elke san daal, elke helm, elke kleeddraperie is natuurgetrouw nagebootst. Men moet wel de fantasie van een Couperus hebben om de uiterlijkheden van dit „antiek toerisme" zich zo te kun nen indenken. Hollywood mag dan al een wufte naam hebben, op die punten is men uiterst serieus, al blijft dan altijd het bezwaar bestaan van het Yanks-gekleurde Engels, dat diezelfde antiekelingen zo vlijtig prevelen. Des te grappiger is, wanneer men moderne slippertjes ontdekt. Die ke rels met enorme torsen zijn de moei te waard en de vrouwen, die - gaaf en schoon - zich in het vijandelijke kamp wagen, mag men ook niet ge ring achten, maar pas menselijk wordt de film, als er in een flits zo'n 20ste eeuwse oneffenheid is te zien. In de film over Hannibal, die met zijn logge olifanten over de Alpen trok, tvas even een wilde krijger te zienmet een polshorloge aan. Verrukkelijk! Terecht vermaard is de film „Car thago in vlammen", want daarin heeft de regisseur zich spectakulair kunnen uitleven. Het was „net echt" maar één van de velen, die in het tumulteus geweld rondwentelden, had een ritssluiting in zijn tuniek. Een gaaf voorbeeld zagen wij ten slotte in de speelse film „Madame sans gêne", waarin Napoleon zo vol strekt dapper en zelfbewust rond stapt. En niet te vergelen Sophietjc Lorcn, die haar wasblousc zo vrij moedig laag weet te dragen. Hope lijk heeft het de aandacht niet te veel afgeleid, want als Napoleon, staande op een heuvel, stoer zijn troepen instrueert hoe vinnig zij wel op dc Oostenrijkers moeten losstor men, is (even maar) aan de helblau- we lucht een smal gouden streepje te zien. Hel is een onvervalste con- densstreep van een straaljager ge weest, die dc regisseur een fralctie van een seconde voor schut zette, zij het ditmaal buiten zyn schuld. Gelukkig maar, dat de echte Napo leon er niet over beschikken kon. De Zuidhavenpoort zou vog „Port du Sud" heten! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2