VRACHTBOOT „ANZOATEGW" BIJ BRAZIJLIAANSE KUST Rijn op laagste peil sinds mensenheugenis Het blijft winteren De wereld anti-honger week in geheel Europa REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lak^nman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: I Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. (5 mm) 1 1,per stuk kapers wonnen de eerste ronde In dit nummer: Nieuw vaandel voor Luetor et Emergo" ZIERIKZEESCHE Dinsdag 19 februari 1963 119e jaargang No. 19331 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1689 ROTTERDAM, 18-2. Hoewel de Rijn Ito aan Koblenz „blank" is, kan door abnormaal lage waterstand van de rivier, bijna geen enkel schip - ook niet half geladen - steden aan de benedenloop van de rivier berei ken. Woordvoerders van de Neder landse R\jnvaartverenigingen - man nen vergrijsd in het vak - hebben de waterstand nog nimmer zo'n laag peil zien bereiken als dat nu het ge val is. Door het barre winterweer en dooi de x^age waterstanden van de rivier ligt de Rijnvaart nu al een maand of twee geheel stil. Gedurende die tijd is evenwel de aanvoer van grondstoffen en stukgoederen van overzee naar de Rotterdamse haven, uitgezonderd de graanaanvoer, die lange tijd heeft stilgelegen, door de havenstaking aan de Amerikaanse oostkust, normaal doorgegaan. Een groot gedeelte van deze goederen wordt onder normale omstandighe den door de Rijnvaart verwerkt. Nu deze Rijnvaart het moest laten af weten is Rotterdam gedurende de laatste twee maanden veranderd in een enorm 'pakhuis waar duizenden tonnen aan goederen op vervoer lig gen te wachten. Blijvende moeilijkheden Toen enige weken geleden bekend werd dat door de opheffing van de havenstaking aan de Amerikaanse oostkust een geweldige toevloed van graan zou loskomen, voorzag men in Rotterdam, in verband met de stremming van het Rijnvaartvcrkeer de grootste moeilijkheden, omdat men wellicht geen kans zou zien de duizenden tonnen graan op te slaan. De dooi trad echter tijdig in, zodat een groot aantal lichters, die ook voor de opslag kunnen dienen, uit de decimeters dikke ijslaag bevrijd kon worden. Toen de dooi leek door te zetten, verwachtte men, dat het Rijnvaartverkeer ook spoedig moge lijk zou zijn. De Rijn werd inder daad tot aan Koblenz ijsvrij ge maakt, maar het dooiwater bleek bij lange na niet voldoende om de al maandenlang lage waterstand van de Rijn wat op te trekken, Waardoor scheepvaartverkeer in ieder geval tot aan Koblenz mogelijk zou zijn. Hoewel de ijsmassa's op de Rijn voor een groot gedeelte verdwenen zijn, blijven de Rijnvaarders en ook Rot terdam. in de moeilijkheden zitten. Slachtoffer steekpartij ROTTERDAM, 19-2. Bij een steek partij op het Rotterdamse Katen- drecht is maandagnacht de 23-jarige varensgezel S. de W. uit Groningen om het leven gekomen. De fatale ruzie ontstond in café „Liberty" aan de Delistraat in het centrum van de Rotterdamse uit gaansbuurt voor zeelieden. Na een woordenwisseling werd de Gronin ger met een mes neergestoken dooi de 27-jarige F. N. (zonder beroep). De dader vluchtte, maar werd kort daarna door de politie aangehouden. Bij zijn opsporing waren vele poli- tie-radiowagens ingeschakeld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De overioinningen van de vrede zijn groter dan die van de oorlog. Een kijkje vanaf een naastgelegen gebouio in het pand van C. A. in Amsterdam: verwrongen staal en bergen puin zijn hel enige dat nog resten. Niet veel wind Verwachting tot woensdagavond: Bewolkt met plaatselijk mist, hier en daar wat sneeuw, maar ook plaatse lijk opklaringen; overwegend zwak ke noordoostelijke wind; lichte tot- matige vorst. 20 febr. Zon op 7.47, onder 18.02. Maan op 5.29, onder 13.46. 21 febr. Zon op 7.45, onder 18.03. Maan op 6.21, onder 14.48. Nieuwe maan: 24 febr. te 3.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 febr. 12.10 n.m. n.m. 21 febr. 0.44 v.m. 13.22 n.m. BROUWERSHAVEN 20 febr. 11.48 v.m. n.m. 21 febr. 0.36 v.m. 12.56 n.m. Doodtij: 19 febr. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 19-2. Hel K.N.M.I. deelt mede: De vorsttoestand in Europa houdt nog steeds aan. In een zwak hogedrukgebied boven Scandinavië komt zeer strenge vorst voor. In een groot gebied in midden-Zweden vriest het meer dan 25 graden. In Duitslarid komt slechts op enkele plaatsen strenge vorst voor. In ons land meldde Eindhoven met 9 gra den vorst vannacht de laagste tem peratuur. Langs de grens van de vorst, die boven zuid-Frankrijk ligt, trekt een van de oceaan afkomstige storing naar het oosten. Hij brengt zware sneeuwval in»het Alpengebied en doet de luchtdruk in dat gebied dalen. Tengevolge hiervan wordt de wind in ons land meer noordooste lijk, waardoor koudere lucht uit De nemarken het noorden van het land kan bereiken. Aangezien er echter niet veel opklaringen zullen komen, zal over het algemeen niet meer dan matige vorst voorkomen. Plaatselijk kan nog wat sneeuw vallen. Het ho gedrukgebied boven Scandinavië wordt aangetast door een depressie bij de noordwestkust van Noorwe gen. Deze ontwikkeling zal pas na morgen van betekenis worden voor het weer in ons land, CARACAS, 19-2. Het Venezolaanse vruchtschip .Anzoategui', dat woens dag in de Caraïbisehe Zee door link se extremisten werd overmeesterd, is maandag in Braziliaanse territo riale wateren aangekomen. Met de zekerheid dat zij de eerste ronde ge wonnen hadden, zijn de piraten in de buurt van het Braziliaanse kustci- land Maraca voor anker gegaan. Vol gens de Cubaanse radio hebben de kapers naar Rio de Janeiro geseind dat zde komst van de Braziliaanse autoriteiten zullen afwachten. RIO DE JANEIRO. Brazilië heeft ren oorlogsschip gezonden om de ge kaapte Venezolaanse vrachtboot „Anzoategui" naar een Braziliaanse haver., mogelijk Belem, te begelei den, waar de rebellen aan boord van het Venezolaanse schip politiek asiel zullen krijgen. In een communiqué van het Bra ziliaanse ministerie van buitenland se zaken wordt gezegd, dat wanneet- de „Anzoategui" in een Braziliaan se haven zal zijn aangekomen, er be slag op gelegd zal worden met het doel het schip aan Venezuela terug- te geven. PARIJS, 18-2. In een groot gedeel te van Europa blijft het winteren en waar dat niet het geval is heeft men van zware regenval en waterover last te lijden, zoals in Spanje en in zuid-Italië. In noordwest- en mid den-Europa wordt een nieuwe kou- deperiode verwacht die volgens des kundigen weieens tot half maart zou kunnen duren. j BLINDE RECHTER KARLSRUHE, 1S-2. Voor de J eerste maal in de geschiedenis is een blinde benoemd tot (f rechter bij het opperste ge- rechtshof te Karlsruhe. De 40- l jarige dr. Hans-Eugen Schulze, die van zijn geboorte af blind r is, zal zijn ambt op 1 maart f i aanvaarden. DEN HAAG, 18-2. Prins Bern- liard zal de Wereld Anti-honger week inleiden op een bijeenkomst op 21 maart in het Kurhaus te Sche- veningen. De prins is, zoals bekend, alge meen voorzitter van Nederlandse or ganisatie voor Internationale Bij stand (N.O.V.I.B.). Tijdens deze bijeenkomst zal de premiere plaats hebben van de film „Voedsel of Hongersnood", die een internationaal concern (Shell) ten behoeve van de Wereld Anti-Honger Actie heeft vervaardigd. De „Anzoategui" die woensdag door tegenstanders van president Betancourt van Venezuela in volle ze^ gekaapt werd, bevindt zich thans in Braziliaanse territoriale wateren, terwijl Amerikaanse vlieg tuigen en schepen zich gereed hou den om het schip opnieuw te volgen indien het weer zee mocht kiezen. Een van de twee Venezolaanse tornedobootjagers, die de „Anzoate gui" achtervolgen, heeft de Ameri kaanse marinebasis op Trinidad aangedaan voor reparaties. In Port of Spain (Trinidad), heeft de Vene zolaanse consul-generaal gezegd, dat enkele opvarenden van de „Anzoa tegui" van boord zijn gegaan. Bespreking met Kennedy President Betancourt van Vene zuela arriveerde intussen maandag op Porto Rico voor een bezoek van een dag op doorreis naar Washing ton, waar hij overleg zal plegen met president Kennedy. Bij zijn aan komst waren strenge veiligheids maatregelen getroffen. Ongeveer 25 duizend mensen waren jn de hoofd stad San Juan op de been om de Ve- Frankrijk werd maandag voor het grootste gedeelte weer onder een sneeuwdek gelegd. In het midden, oosten en zuidwesten van het land kwam zelfs zware sneeuwval vooi\ In Scandinavië sloeg de koude alle records voor deze winter: zowel in de Noorse plaats Karsjok als de Fin. se stad Salla werd een temperatuur van 46 graden Gnder nul genoteerd. In Stockholm vroor het maandag 22 graden. Ook in Duitsland weet de 'winter nog niet van wijken: er viel maandag een flink pak sneeuw. Ge zondheidsautoriteiten in Hannover deelden mee, dat er in de afgelopen weken op verscheidene plaatsen in do Bondsrepubliek gevallen van de .Aziatische griep' zijn geconstateerd. Overstromingen in Spanje In zuid-Spanje hebben overstro mingen aan vier mensen het leven gekost. In de provincie Cordoba zijn drieduizend mensen dakloos gewor den. Doordat landbouwgronden on der water zijn komen te staan, wer den 90.000 mensen werkeloos. Te Ecija, in ""de buurt van Sevilla, en Jerez, bij Cadiz, nemen Spaanse mi litairen en hefschroefvliegtuigen van Amerikaanse bases' deel aan de red dingsacties. In Ecija voerden chirur gen, tot aan hun middel in het water staande, een operatie wegens een acute blindedarmontsteking uit. Zij kwamen juist op tijd klaar om nog met hun patiënt te kunnen worden geëvacueerd. De schade die de over stromingen in zuid-Spanje hebben veroorzaakt loopt in de miljoenen peseta's. Bij een vechtpartij in een bier huis te Livingstone in Noord-Rho- desië zijn drie negers om het leven gekomen. nezolaanse president te verwelko men. De besprekingen tussen Betan- court en president Kennedy zullen voornamelijk gaan over de Ameri kaanse invoerbeperkingen op Vene zolaanse olie en de politieke topstand in het Caraibische gebied. Plaatsing kernwapens GENËVE, 18-2. Dc Amerikaanse afgevaardigde naar de ontwape ningsconferentie, W. Foster, heeft op de bijeenkomst van maandag ver klaard, dat de V.S. sterk gekant zijn tegen het plaatsen van kernwapens onder nationaal toezicht van niet- kernmogendheden, en dat een multi laterale kernmacht van de N.A.V.O. niet in strijd is met deze politiek. Wel zouden de bondgenoten van Amerika hierdoor een stem krijgen in de kernstrategie, maar zij zouden- niet meer. behoeven te streven haai de ontwikkeling van een eigen onaf hankelijke kernmacht. Hel onlangs gesloten Frans-Duitse verdrag inza ke nauwere samenwerking heeft met "kernwapens niets te maken, zo zei Foster. Hij bracht de woorden van president Kennedy in herinnering volgens welke West-Duitsland zich blijft houden aan zijn verplichtingen geen kernwapens te vervaardigen of aan te schaffen. Minister Klompé barrevoets... PARAMARIBO, 18-2. Door de zware regens die de laatste welcen in Suriname zijn gevallen, is de wa terstand in de rivieren abnormaal hoog. Dat ondervond onder andere minister Klompé. Toen zij in het stuwmeergebied bij Affobakka ëen bezoek bracht aan een zg. „transmi gratiedorp". Door het hoge water was namelijk de aanlegsteiger onder water geraakt. Dit was evenwel geen probleem voor de Nederlandse mi nister, die sportief haar schoenen en kousen uittrok en door 'het water aan wal stapte. Lachend rrcerkte zij op, dat zij blij was dat er geen foto graaf aanwezig was. Sneeuw in Duitsland HAMBURG, 18-2. In het noorden van west-Duitsland en ook in diver se andere delen van de Bondsrepu bliek sneeuwt het. Verschillende dorpen -in de omge ving van Paderborri in Rijnland- Westfalen zijn door de zware sneeuwval van de buitenwereld af gesloten. De gemeente Hamburg heeft 1.500 straatvegers opgeroepen om de straten schoon te maken. Dit extra werk zal de gemeente rond 150.000 mark per dag kosten. Ook Oslo heeft zijn „brand van het jaar" gehad: de grootste bioscoop van het land is daar dezer dagen afgebrand. Ook by deze brand ont braken de spectaculaire momenten niet: zoals het moment, dat het vuur de grote koepel boven de zaal be reikte, doorbrandde en in een baaierd van vuur liet instorten. De bijgaande fotocombinatie geeft hier van een goed beeld. Minister Marijnen bij vergadering EEG-niinistefraad? BRUSSEL, 18-2. Volgens in Brus sel nog niet bevestigde berichten zal de eerste vergadering van de raad van ministers van de Europese Eco nomisch Gemeenschap na het afbre ken van de onderhandelingen met Engeland wel door een Nederlands minister worden bijgewoond. Deze bijeenkomst wordtvolgens de officiële agenda deze week dins dag (vandaag) en woensdag in Brus sel gehouden met als belangrijkste punten van bespreking een aantal nieuwe verordeningen voor het ge meenschappelijke landbouwbeleid van de „zes". Vernomen wordt, dat de Nederlandse minister van Land bouw, de heer Marijnen het plan heeft voor deze vergadering woens dag naar Brussel te komen. bij brand in woning AMSTERDAM. 18-2. De 57-jarige mejuffrouw J. M. M. is maandag avond bij een brand in haar woning in de David Kouwenaarstraat in Amsterdam-nieuw west ernstig ge wond geraakt. Overdekt met brand wonden is zij in het ziekenhuis op genomen. Om kwart voor twaalf brak brand uit in de slaapkamer, waar de vrouw lag te slapen. Het staat volgens de brandweer vrijwel vast, dat de pe troleumkachel de oorzaak van de brand was. Op de melding „uitslaan de brand" rukte de brandweer met drie motorspuiteri en een ladderwa gen uit. Men was het vuur binnen een kwartier meester. De slaapkamer en een halletje brandden geheel uit. Bij de voorbereidende besprekin gen over deze en andere vergaderin gen van de E.E.G.-ministerraad dooi de permanente vertegenwoordigers van de E.E.G.-landen in Brussel was van Nederlandse zijde medegedeeld, dat het „een open' vraag" was,, hoe Nederland zich op de vergaderingen, die voor de maand februari waren vastgesteld, zou doen vertegenwoor digen. Hiermede werd in het midden gelaten of na het. echec van de con ferentie over de Britse toetreding tot de E.E.G. in deze periode Nederland se ministers aan het E.E.G.-beraad zouden deelnemen. O.A.S.-leden in Spanje gearrsteerd BARCELONA, 18-2. De Spaanse politie heeft maandag nog zes per sonen gearresteerd die vermoedelijk lid zijn van de „Organisatie van het geheime leger" (O.A.S.), zo is uit be trouwbare kringen in Madrid verno men. Het totale aantal arrestanten is hiermee op twaalf gekomen. (Maar aangenomen wordt wonen ongeveer 'honderd Franse „activisten" van enige betekenis in Spanje. De arrestaties van maandag wer den verricht nadat zaterdagavond een kleine helse machine voor het gebouw van het Franse consulaat- generaal te Barcelona was ontploft. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor en de schade was ge ring. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1