yyiA*s*\0i-a-'l 18 fehruari 1963 Totale schade wordt geschat op vijftien miljoen gulden Frankrijk en de Ver. Staten Jupiter-raketten verlaten Turkije Rusland wil dat Westen volgende stap doet Venezolaans rebellenschip voor kust Brazilië Malakka en Borneo Groep GSianese studenten wil hier studeren 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 119e jaargang No. 19329 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij da Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lak^nman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1» tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: I Prijs per 3 maanden bij, vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) I 1,per stuk In dit nummer: Gouden jubileum Groene Kruis - Haamstede DE BRAND TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 17-2. De reusach tige brand, die in de nacht van vrij dag up zaterdag in Amsterdam ge woed heeft, heeft naar schatting voor een totaal van vijftien miljoen gulden schade aangericht. De waar de van het gebouw, dat eigendom is van de Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Zaken Beurspas- sage N.V.N., bedraagt ongeveer acht miljoen gulden, welk bedrag in de vijftien miljoen gulden is inbegre pen. Daartoe behoort ook de schade aan voorraden en inventaris van het hoedenmagazjjn Gieskcs ten bedrage van een half miljoen gulden. Het dames- en meisjesbedrijf van C. A. zal zo spoedig mogelijk, zij het op kleinere schaal, worden voort gezet in de herenafdeling aan de Nieuwendijk, die door de brand ge spaard is. Daar zal dan ook het 200 personen tellende winkelpersoneel van de dameszaak zoveel mogelijk worden ingeschakeld. Het hoofdkan toor van C. A. zal tijdelijk wor den ondergebracht in een huurpand aan het Rapenburg. Dit weekeinde is gebleken, dat de twee zuster Van der Eeden van de huishoudelijke dienst van C. A.. de enigen die in het uitgebrande pand woonden, en naar wie de brandweer tot tweemaal toe in de vuurzee heeft gezocht, veilig en wel bij familie in Noord Brabant ver- toefenden. Zij brengen daar hun wiritervakantie door. Opnieuw beginnen Het achttien man tellende perso neel van de firma Gieskes zal voor een deel bij andere zaken worden ondergebracht. De overigens zullen waarschijnlijk op wachtgeld worden gesteld om dadelijk weer aan het NEW YORK, 18-2. De voorzitter van de Amerikaanse senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen, William Fulbright, heeft zondag in een televisie-interview als zijn me ning te kennen gegeven, dat het Franse veto tegen de Britse toetre ding tot de E.E.G. de ernstigste te genslag voor de Amerikaanse bui tenlandse politiek is van na de oor log. Hij noemde het Franse verzet „een verstoring die hoogst ernstig is en dan ook zeer ernstig moet wor den opgenomen". In hetzelfde programma zei de Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, dat hij zich Frankrijks verlangen om een grotere rol te spelen in de Europese strategie en die van het allantische bondgenootschap best kon voorstellen. In weerwil van wat er gebeurd is moeten de Verenigde Staten naar zijn mening blijven streven naar de eenwording van Europa. Weer volkscommunes in China? MACAO, 17-2. Volgens van het Chinese vasteland afkomstige reizi gers zou men in communistisch- China spoedig weer het systeem van de volkscommunes invoeren, nadat dit ruim een jaar lang niet meer was toegepast. Men zou hiermee in de provincie Kwangtoeng reeds een begin heb ben gemaakt. China voerde in 1958 deze volksgemeenschappen in, door kieine boerenbedrijven tot een gro ter geheel samen te voegen, waar binnen een eigen culturele, opvoed kundige en distributiesysteem be stond. en vaak een eigen militie. Eind 1961 werd daarin wijziging ge bracht en sindsdien lag de nadruk op kleinere produktie-eenheden. Men gelooft, dat het nieuwe stelsel grote werkloosheid veroorzaakte en dat de regering daarom tot het oude sys teem terugkeert. werk te kunnen gaan als de firma een ander onderdak heeft gevonden. Want „ik ga er niet bij stil zitten en zal proberen in de binnenstad een ander pand te kopen", aldus de heer E. Gieskes, directeur van de firma. Nablussen Het tramverkeer langs het uitge brande pand van C. A. aan het Damrak in Amsterdam werd zon dagmorgen om half twaalf weer in beide richtingen hersteld. Wel moes ten de tramstellen der vijf hier pas serende lijnen ter plaatse langzaam rijden. Het rijverkeer kon korte tijd later, echter alleen in de richting Dam-Centraal Station Worden toe gelaten. Voor nablussing en bewaking wa ren nog steeds twee autospuiten ge stationeerd. In de ochtenduren van zondag hadden de brandwachts nog met zeven stralen op de nog altijd smeulende resten in het door instor tingsgevaar volkomen ontoeganke- lijke pand moeten spuiten. Vervanging door andere wapens ANKARA, 18-2. „De Turkse re gering heeft haar goedkeuring ver leend voor de vervanging van de Ju piter-raketten in Turkije door Po- laris-raketten aan boord van onder zeeboten in de Middellandse Zee. overeenkomstig de conceptie van een multilaterale NAVO-strijdmacht". Dit heeft de Turkse minister var. buitenlandse zaken. Erkin, zondag avond meegedeeld tijdens het begro tingsdebat in de Turkse Nationale Vergadering. Het spreekt vanzelf - aldus de mi nister - dat er regelingen zijn getrof fen om te voorkomen dat er geei leemte ontstaat tijdens deze vervan ging. Daar de Jupiter-raketten ech ter in het bestek van de NAVO ii Turkije en Italië zijn geplaatst, moe' ook de verdragsorganisatie met eer vervanging door andere wapens in stemmen, aldus de. minister. kwetsbaar Minister Erkin deelde mee, dat hij de Amerikaanse ambassadeur in An kara persoonlijk op de hoogte had gesteld van de beslissing van zijn re gering. Hij verklaarde zich ermee in genomen, dat de Jupiter-raketten verdwijnen, omdat hij de bases vooi die projectielen kwetsbaar vond. De fendheid en door het feit dat zij mening door hun grotere doeltref fendheid en door het feit dat zijr. van onder water kunnen worden af gevuurd, een grotere beveiliging voor het Turkse grondgebied. De minister liet zich niet uit over de da tum van de vervanging. Overstromingen in zuid-Spanje MADRID. 18-2. In de Spaanse provincie Andalusië, waar de Gua dalquivir en haar zijtakken, met name de Genil, buiten hun oevers zijn getreden, heerst een alarmeren de situatie, in Cordoba moesten twee duizend mensen worden geëvacu eerd. In dorpen langs de Genil zijn vele aardverschuivingen voorgeko men waardoor huizen zijn ingestort,.-/. Een groot aantal bruggen is ver-" woest. Te Puente Genil staat in de laagst gelegen wijken een meter water. In de driehoek die gevormd wordt door Cadiz, Cordoba en Granada zijn bijna alle wegen afgesneden en ondervindt het treinverkeer grote hinder. De sneltrein Madrid-Malaga kon bij Montilla niet verder. De ontwajienmgsconferentie Minister Veldkamp terug uit Brazilië Emigratie ginds geslaagd SCHIPHOL, 17-2. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, en de plaats vervangend commissaris voor de emigratie, de heer J. Kraan, die sa men een uitgebreid bezoek aan de Nederlandse emigrantenkolonies in Ook marsvvoede in Frankrijk EVREUX, 18-2. Vijf Amerikaanse militairen van de luchtbasis Evreux- Fauville in Frankrijk, zijn in Lisi- eux gestart voor een ijlmars van 80 km. Maar drie deelnemers moesten, niettegenstaande hun intensieve trai ning, na 25 kilometer onder gehoon van hun aanmoedigers de strijd sta ken. De 25-jarige deelnemer Arthur Piotrowski uit Port Huon in Michi gan legde de 80 km. in 14 uur als eerste af. Maar het door Robert Kennedy onlangs gevestigde record van 80 km. in 10 uur evenaarde hij dus op geen stukken na. Koninklijk Paar weer terug in ons land DEN HAAG. 16-2. Hare Majesteit de Koningin. Zijne Koninklijke Hoog heid de Prins der Nederlanden en de prinsessen Beatrix en Margriet zijn zaterdag per vliegtuig van hun va kantie in Oostenrijk teruggekeerd. Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Irene is een week in Lech ach tergebleven. WASHINGTON, 17-2. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt, dat het gekaapte Vcnozelaanse vrachtschip „Anzoat- gui" in de nacht van zondag op maandag voor de kust van Brazilië en ongeveer 30 mtfl ten noorden van het eiland Maraca gestopt heeft. Daarop kwamen twee bootjes langszij. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft nog geen inlichtingen over de nationali teit van de opvarenden der scheep jes. (Amerikaanse marinevliegtuigen schaduwen de „Anzoatgui" op ver zoek van de Venezolaanse regering). Volgens onbevestigde berichten in Washington zouden een en moge lijk twee Venezolaanse torpedoja gers zich naar de „Anzoatgui" spoe den om te pogen het schip te pak ken te krijgen voordat, het de Bra ziliaanse wateren bereikt. De rebellen die zich van het schip hebben meester gemaakt, kunnen verwachten dat zij in Brazilië asiel krijgen. Brazilië hebben gebracht, hebben geconstateerd, dat de naar verhou ding geringe emigratie naar dit Zuid Amerikaanse land bijzonder geslaagd kan worden genoemd. De minister keerde bruingebrand en op het voorhoofd zelfs verveld terug uit deze warme streken, waar hij precies een maand heeft doorge bracht, en memoreerde, dat hij in januari bij een temperatuur van min 18 graden uit Nederland vertrok en in Brazilië aankwam in een hitte golf van 38 graden boven nul Celsius Het was het eerste officiële na oorlogse bezoek van een Nederland se bewindsman aan onze emigranten in Brazilië. In totaal bevinden zich met de in het buitenland geboren kinderen tegenwoordig 400.000 Ne derlandse emigranten in alle delen van de wereld, waarvan in Brazilië slechts 8000. Van hen is ruim 3000 werkzaam in de agrarische sector. Tot slot van zijn reis bezocht mi nister Veldkamp ook nog Suriname, waar hij zich twee dagen ophield, en de Nederlandse Antillen, waar hij vjer dagen verbleef. Brand bij Cnraeaosclic krant WILLEMSTAD, 17-2. Op de bo- venste verdieping van een pand aan de Theaterstraat in Willemstad op Curagao heeft zaterdagmiddag een felle brand gewoed, die de redactie lokaliteiten en de administratie van „Beurs- en Nieuwsberichten" en de „Arubaanse Courant" heeft verwoest De daaronder liggende kantoren van de drukkerij „De Curagaosche Cou rant", welk bedrijf onlangs zijn hon- derdvijf tig jarig bestaan vierde, heb ben grote waterschade opgelopen. De drukkerijen van beide bedrijven hebben geen schade opgelopen. Beroofde hakker in slool AMSTERDAM. 17-2. In een sloot langs de eenzame Westhavenweg in Amsterdam hebben de agenten van een „5 x 8"-wagen zaterdagavond de 63-jarige Amsterdamse bakker J. v. d. B. aangetroffen, die dronken was en wiens ogen waren dichtgeslagen. De man verklaarde met moeite, dat hij beroofd was door een hem on bekende man met wie hij in een café kennis had "gemaakt. Voor hoeveel de bakker bestolen zou zijn, was zondagavond nog niet bekend. Met een zware hersenschudding, een kaakfractuur en verwondingen aan de ogen is de bakker in hot Wil- helminagasthuis opgenomen. GENÈVE, 16-2. De Sowjetrussisché afgevaardigde op de ontwapenings conferentie in Genève, Koeznetsov, heeft op de vergadering van vrijdag gezegd, dat het Westen de volgende Jstap moet zetten als men wil dat de onderhandelingen over een akkoord tot stopzetting van kernproeven zul len slagen. Thans is de beurt aan de Verenigde Staten, aldus de Russische gedelegeerde. Toen de conferentie ten einde was, zei een Russische woordvoerder te genover verslaggevers, dat men niet kan verwachten, dat de Sowjet-Unie, zonder rekening te houden met pres tige of veiligheid, eenzijdige conces sies doet wanneer men aan de ande re zijde het been stijf houdt. Op een vraag, of men met het oog >p dit standpunt zou kunnen aar ke rnen, dat de Sowjet-Unie geen be lang meer stelt in voortzetting der besprekingen van uit afgevaardigden van Engeland, Rusland, en Amerika bestaande sub-commissie inzake de stopzetting van kernproeven, ant- woordde de Russische woordvoerder: dit ligt niet ver bezijden de waar heid; KOEALA LOEMPOER, 17-2. De premier van Malakka, Abdoel Rach- man, heeft zondag gezegd, dat zijn regering bereid is om, met het oog op een vermindering van de huidi ge spanning, deel te nemen aan een ronde-tafelconferentie van zuidoost- Aziatische landen over het vraag stuk Borneo. Hij stelde echter de voorwaarde dat een onpartijdig land voor een dergelijke conferentie het initiatief zou nemen. Na relletjes in Sofia SCHIPHOL, 16-2. De twintig Gha- nese studenten, die na relletjes in Sofia uit Bulgarije op Schiphol 'zijn aangekomen, willen niets liever dan hun studie hier aan onze universitei- ten voortzetten, maar ze kunnen zelf niets betalen. De Ghanese ambassadeur uit Sofia, de heer Apnah Sampong, die hen naar west-Europa vergezelt in eer poging een ander gastvrij studielanc? voor hen te vinden, zal vandaag maandag in het ministerie van buitenlandse zaken over deze kwes tie een onderhoud hebben met dr. L G. M. Jaquet, directeur Afrika en Midden-Oosten. De Ghanese ambassadeur maakte het op Schiphol duidelijk hoe zeer Prinses Marijke kreeg op haar verjaardag rubberboot van Verbindingsdienst Kon. Landmacht SOESTDIJK, 16-2. Een deputatie van de verbindingsdienst der Kon. Landmacht heeft zaterdagmiddag op paleis Soestdijk H.K.H. prinses Ma- rjjke ter gelegenheid van haar 16e verjaardag een rubberboot aangebo den. „De paden op PITTSBURGH, 17-2. De 45 kilo meter lange weg van Pittsburgh naar Washington bood zondag een ongewone aanblik: zeker vijfduizend mensen hadden zich 's morgens vroeg op pad begeven voor een „verster kende" mars, nadat president Ken nedy enige tijd geleden een circu laire van Theodore Roosevelt uit het begin van deze eeuw in hérinne- ring had gebracht xoaarin voor ma riniers een afstandsmars iwn 80 ki lometer wordt aanbevolen. Kennedy had hoge ambtenaren van het Witte Huis, onder wie de gezette perschef Salinger, hiertoe aangemoedigd. Ove rigens niet met onverdeeld succes. De Amerikanen schijnen de aanbe veling echter toch ter harte te heb ben genomen. De politie moest zon dag zelfs speciale maatregelen ne men om de marslustigen in goede banen te leiden. De heer Henk Boomsma en zijn Birmaanse vrouw Hilda konden na anderhalf jaar hun kinderen weer omhelzen. In oktober 1961 nam de heer Boomsma zijn vrouw uit Birma mee naar Holland. Het echtpaar, dal nu in Leeuwarden woont, kreeg ech ter geen pas voor de kinderen, de 5-jarige Kathleen en de 4-jarige Benedict. De Birmaanse autoriteiten hebben nu pas toestemming voor het vertrek gegeven. - Foto: tivee over gelukkige ouders klemmen hun kin deren in de armen vast. De heer Boomsma perst de lippen op elkaar om niet in snikken uit te barsten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De werkdag van de luiaard is altijd „morgen", maar zijn rustdag is altijd „heden". hij een Nederlandse geste zou waar deren. Hij verwachtte nauwelijks, dat Nederland alle 28 Ghanezen zou laten afstuderen, maar heeft goede hoop een deel van de groep in West- Duitsland te kunnen onderbrengen. Daarover heeft hij reeds contact op genomen met zijn ambtgenoot in Bonn, die dezer dagen de bondsrege ring over dit onderwerp zou polsen. Na afloop van de besprekingen in Den Haag reist ambassadeur Sam pong hoogstwaarschijnlijk terstond zelf naar Bonn in een poging daar de kwestie te regelen. Tot vandaag bleef de hele groep van studenten in hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Eersl na de bespreking in Den Haag zullen over hen nadere beslissingen kunnen worden genomen. Voorts heeft een tweetal minder valide kinderen, de 14-jarige Jopie van der Ven uit Delft, leerling op de Mytylschool te Delft en de 15-jarige Pim Vos uit achterveld, die aan spierverlamming lijdt, namens de stichting „Het Vierde Prinsenkind" de prinses een lectuurbak aangebo den. De kinderen werden begeleid door mej. C. Remmerswaal, die reeds negen maal de leiding heeft gehad van een kamp voor minder valide kinderen. De peetouders van prinses Marij ke, mevrouw D. Post-Salomons, we duwe van Johannes Post, die in juli 1944 gefusilleerd werd en de heer A. J. Andree Willens, tijdens de bezet ting voorzitter van de raad van ne gen van het studentenverzet en een prominente figuur van het geestelijk verzet in Nederland, hebben in de loop van de dag een bezoek aan prinses Marijke gebracht. Een geheim Cubaans radiostation heeft zondag in een in Florida opge vangen uitzending gemeld dat „een bevrijdingsleger op voet van oorlog" is gebracht en dat „de rode troepen uit Moskou spoedig door de bevrij dingstroepen zullen worden verdre ven. Vorst Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt maar hier en daar slechts wat lichte sneeuw val. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Lichte, in de nacht plaat selijke matige vorst. 19 febr. Zon op 7.50, onder 18.00. Maan op 4.31, onder 12.54. Nieuwe maan: 24 febr. te 3.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 febr. 10.58 v.m. 23.33 n.m. BROUWERSHAVEN 19 febr. 10.40 v.m. 23.25 n.m. Doodtij: 19 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat zaterdag in Limburg en Oost Brabant lichte dooi was voorgekomen, is de koude lucht weer over heel Nederland uitgevloeid. Bo ven noord Duitsland ontstond een kleine storing, die vergezeld gaat van een omvangrijk sneeuwgebied. Dit laatste heeft zich geleidelijk ook over onze omgeving uitgebreid. De sneeuwval is hier in het algemeen maar licht. Het vliegveld Eindhoven meldde vanmorgen met 2 cm. de grootste hoeveelheid verse sneeuw. Een rug van hoge luchtdruk boven zuid Scandinavië verplaatst zich langzaam in zuidelijke richting. In verband hiermede wordt in onze omgeving de kans op opklaringen groter en zal de vorst wat gaan toe nemen: Van de oceaan af beweegt zich een actieve storing naar de Golf van Biscaye. Ze zal het weer in onze omgeving niet kunnen beïnvloeden, maar wel zal waarschijnlijk in do loop van morgen de wind zuid-oos telijk worden en iets aanwakkeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1