Sterkte Amerikaanse troepen in Europa onveranderd gebleven Kennedy en Luns wisselden boodschappen Slachtoffers van de winter Niertransplantatie gelukt Brand in manege Influenza-golf over Nederland De Groot-Maleise Federatie BELGISCH-NEDERLANDS-BRITS OVERLEG IN BRUSSEL Amerika trekt B-47-toestellen terug ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Vrijdag 15 februari 1963 119e jaargang No. 19329 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2933 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Laltanman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: I Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Jaarvergadering harmonie Crescendo Aantal onderhoud** troepen werd teruggetrokken Overstromingen in Joego-Slavië WASHINGTON. 14-2. - President Kennedy heeft donderdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat de V.S. de zes divisies, die zy thans in Europa hebben, daar zullen laten, „tenzij West-Europa de wens uit dat z(j zullen worden terugge trokken". Hy voegde hieraan toe dat nog geen enkel Westeuropees land een dergelijk verzoek had gedaan. De Verenigde Staten hebben over een periode van enkele maanden een aantal onderhoudstroepen terugge trokken. De sterkte der gevechts troepen is echter dezelfde gebleven en hun uitrusting wordt verbeterd aldus de president. In antwoord op een vraag naar zijn reactie op de politiek, die Frank- rijk's president, generaal De Gaulle thans tegenover het westerse bond genootschap voert, verklaarde Ken nedy: „Ik kan definitief verklarer dat ik geen economische of politieke vergeldingsmaatregelen jegens de Franse leider overweeg". In antwoord op een andere vraag deelde de president mee dat de er varen Amerikaanse diplomaat Li vingstone Merchant binnen ongeveer tien dagen naar Europa zal reizen, om aldaar meer in'bijzonderheden te beraadslagen over de voorgestelde multilaterale NAVO-kernmacht. Verantwoordelijkheid „Het vraagstuk, wie de verant woordelijkheid voor deze kernmacht zal krijgen en er het toezicht op zal uitoefenen, is zeer ingewikkeld. Kernwapens moeten binnen vijf mi nuten kunnen worden afgevuurd. Wie moet de uiteindelijke verant woordelijkheid krijgen, om hierover voor Europa te kunnen beslissen? Indien deze niet bij. de president der Verenigde Staten zou komen te lig gen, zou zij in handen van de Franse president, generaal De Gaulle, of de Britse eerste minister Macmillan of in de handen van nog iemand anders moeten worden gelegd", aldus presi dent Kennedy. HU vervolgde: „Het is volkomen natuurlijk dat West-Europa meer zeggenschap wenst by het toezicht op z(jn kernbewapening. De Ver enigde Staten pogen de Westeuropea nen hierin tegemoet te komen, door hun deze vergrote invloed, via een multilaterale kernmacht, te schen ken. Wij hopen dat wij Europa gro tere waarborgen zullen kunnen bie den, dat slechts met zorg zal worder overgegaan tot het gebruik van kern wapens voor zijn verdediging", aldu: de Amerikaanse president. Kennedy verklaarde dat het voor stel, dat de voormalige NAVO-op- perbevelhebber, generaal Norstad heeft gedaan om tot de vorming var een „opperste groep" in de NAVO te komen, die het recht zou moeten krijgen om over een aanwending van kernwapens te beslissen, het over wegen waard is. „Het is mogelijk dat Norstad's voorstel niet tegemoet komt aan dc wensen van die NAVO-mogendheden welke niet over kernwapens beschik ken. Doch indien de Westeuropese landen bereid zouden zijn hun be slissingsbevoegdheid over te dragen aan b.v. president De Gaulle of de Britse minister-president Macmillan zouden de Verenigde Staten instem men met een bespreking van hel voorstel van generaal Norstad", al dus Kennedy. Berlijn De vraag is, vervolgde de presi dent. of regelingen die door kern- mogendheden worden getroffen, be antwoorden aan de behoeften van dc niet-kernmogéndheden van het wes telijke bondgenootschap. Berlijn wordt niet zo openlijk be dreigd als enige maanden geleden. Het Westen moet voor dat succes be- DEN HAAG, 14-2. President Ken nedy heeft het Nederlandse jonge- renvrijwilligersprogramma zljn beste wensen doen toekomen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zei in zijn antwoord op de boodschap van de Amerikaanse president te hopen dat er een nuttige samenwerking zal ontstaan tussen de Nederlandse vrijwilligers en de le den van het Amerikaanse vredes- ':orps. President Kennedy's boodschap aan minister Luns luidt: „Mijn bes te wensen voor het Nederlandse vrij willigerskorps. Een dergelijke natio nale inspanning is in overeenstem ming met Nederlands historische tra ditie van dienstverlening aan ande ren. Ik ben vol vertrouwen dat uw jeugd een belangrijke bijdrage zal. leveren tot het welzijn van ontwik kelingsgebieden". De tekst van minister Luns' ant woord is: „Ik waardeer ten zeerste uw vriendelijke boodschap ter gele genheid van de instelling van een Nederlands vrijwilligersprogramma en ik betuig U mijn grote dank daar voor. Het Amerikaanse vredeskorps en de grote prestaties van zijn vele LONDEN, 14-2. Onder de slacht offers van dc winter telt men nu ook het oude „Gouden Huis" van Nero cn de baden van de Romeinse keizer Caracalla. die ernstig hebben gele den van de zware regenval en de vorst. De bovenste verdiepingen van het reusachtige colosseum in Rome zijn gesloten omdat er stenen naar bene den komen vallen, zo zei een func tionaris. Uit noord-Noorwegen komen be richten over het omkomen' van enige honderden rendieren in het Gratan- ger-gebied, die de laatste twee we ken van honger zijn omgekomen. De rendieren zijn eigendom van drie Lapland-families. De dieren werden vanuit de lucht van rendiermos voor zien, maar wilden dat niet opeten. Ook zijn veel rendieren door roof dieren verscheurd. Dooi Uit Oostenrijk wordt warmer weer êemeld en in Hongarije vreest men overstromingen door de plotselinge dooi. In Tsjechoslowakije is de vorst geweken voor hevige sneeuwval. De dooi in België heeft een influenza- epidemie ontketend. In de provincie Limburg moest een school worden gesloten omdat honderd van dc 300 leerlingen ziek zijn. jonge vrijwilligers overal ter wereld zijn een stimulerend voorbeeld voor de Nederlandse inspanningen en ik zie uit naar een nuttige samenwer king met uw organisatie". Cubaanse vluchtelingen MIAMI (Florida), 14-2. Aan boord van het vrachtschip Santo Cerro zijn donderdag 746 Cubaanse vluchtelin gen uit Havanna in Port Everglades in de Amerikaanse staat Florida aangekomen. Zij waren woensdag avond aan boord van deze bananen- boot vertrokken, nadat het Rode Kruis als losprijs medische artikelen ter waarde van twee miljoen dollar in Havanna had afgeleverd. De Cu baanse regering heeft een totale losprijs van 53 miljoen dollar ge- eist. LEEDS, 14-2. Het overbrengen van een nier uit een. dode in het lichaam van een patiënt schijnt voor de eer ste maal succes te hebben. Engelse artsen hebben met toestemming van de familieleden een nier verwijderd uit het stoffelijk hulsel van een man van middelbare leeftijd en deze overgeplant in de 37-jarige Peter Lucas, die nu „goed vooruit gaat en zal worden ontslagen" uit het alge meen ziekenhuis ie Leeds. De ope ratie heeft hij nu 66 dagen geleden ondergaan en hij „voelt zich uitste kend". Voor de operatie werd Lucas in leven gehouden door herhaalde behandelingen met een kunstnier. Nu heeft hij drie nieren, twee on bruikbare en de overgeplante. HEERLEN, 14-2. Donderdagmor gen brak brand uit in een manege aan de Rimbui'gerweg te Brunssum, nadat een pikeur had getracht een kraan te ontdooien met een gasvlam De vlam bereikte echter via een waterleidingbuis de binnenkant van de stallen, waar balen stro lagen op gestapeld. De brand ging gepaard met een geweldige rookontwikke ling. Twaalf van de dertien in dc stallen aanwezige paarden konden, zij het op het nippertje, worden ge red. Eén paard stierf als gevolg van de verstikkende rook. De brandweer bestreed het vuur aanvankelijk met de nevelspuit. Later werd overge gaan op het gebruik van de spuit- wagen, die het nodige bluswater be trok uit een nabijgelegen vijver. De gebouwen, eigendom van de gemeen te Brunssum, en de paarden zijn verzekerd. Er is slechts lichte water schade. talen met grotere problemen binnen het bondgenootschap. Indien de Ber- lijnse crisis terugkeert, zal de alli antie zich weer nauwer aaneen sme-" den. De president zei dit naar aan leiding van de jongste meningsver schillen in het Westen, die hij logisci achtte omdat in een aantal gevaller kwesties van leven en dood in he. geding waren. Studenten in studio Studenten van een universiteit in de Canadese stad Quebec hebben woetisdagavond twin tig minuten lang de vier par ticuliere radiozender van de stad bezet. Zij namen de uit zendingen in eigen hand en gebruikten deze om propagan da te maken voor het door hun school georganiseerde winter carnaval. Korte tijd la ter gaven zij de installaties weer in handen van het be voegde personeel, boden ver ontschuldigingen voor de over last aan en gingen carnaval vieren. DEN HAAG, 14-2. Veel Nederlan ders hebben momenteel griep. De in fluenza-golf geeft geen reden tot on gerustheid. Het ziekteverloop is goed aardig, terwijl er van complicaties weinig sprake is. Dit heeft de hoofd- inspektie van de volksgezondheid meegedeeld. De ontwikkeling van de situatie wordt in samenwerking met de pro vinciale inspekteurs van de volksge zondheid nauwlettend gevolgd. Ook in on9 omringende landen heerst de griep, die eveneens niet kwaadaardig is. De griep maakt dit jaar in ons land meer slachtoffers, dan het vo rige jaar en minder dan in het sei zoen 1960-1961. De griep-golf heeft de moeilijkhe den bij de postbestelling in Leiden waar reeds een personeelstekort was zo groot gemaakt, dat mili tairen van de koksschool in Leiden enkele dagen zijn ingezet om post te sorteren en te bestellen. Tot leider van de Britse Labour - partij is donderdagavond gekozen de 46-jarige Harold Wilson, die 144 stemmen verkreeg tegen 130 stem men die de plaatsvervangende La- bourleider George Brown op zich verenigde. Brown was als zodanig opgetreden na de dood van Hugh Gaitskell. WASHINGTON, 14-2. De V.S. zijn van plan in de loop van de volgende maanden driehonderd straalbom- menwerpers van het type B-47, die hun bases in het buitenland hebben, terug te trekken. De maatregel zal betrekking heb ben op vier bases in Engeland en drie in Spanje. Op het ogenblik be schikt de Amerikaanse luchtmacht over negenhonderd toestellen var het type B-47. De B-47-vliegtuigen zijn langei dan tien jaar een onderdeel van hel zwaard der V.S. geweest. De terug trekking maakt deel uit van dc voorgenomen overgang op raketten als de Minuteman en de Titan, die SINGAPORE, 13-2. President Soe- karno heeft woensdag in een rede in het stadion van Djakarta tot tien duizend mensen gezegd dat de grote federatie Malesië, zoals door premier Abdoel Rahman van de Maleise Fe deratie is voorgesteld, de „belicha ming van het neo-kolonialisme" is. Indonesië zal zich tegen de plan nen verzetten. Wij willen niet dat het kolonialisme ons insluit, aldus de president, die de huidige Maleise Fe deratie het brein en de ziel van hel neo-kolonialisme noemde en die op nieuw zijn steun aan de strijd van de volkeren van noord-Borneo en Broenei „voor hun bevrijding" ge tuigde. Pogin" uit E.E.G.-crisis te geraken BRUSSEL, 14-2. De Britse ambas sadeur bij de Europese gemeenschap pen, sir Arthur H. Tandy, heeft don-, derdag in Brussel besprekingen ge voerd over het Belgische initiatief om uit de crisis te geraken, die na het Franse veto over de onderhan delingen over de Britse toetreding tot de gemeenschap is ontstaan. Met een drietal Britse topambte naren ontmoette hij in het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken Belgische en Nederlandse ambtelijke onderhandelaars voor wat werd ge noemd een „algemene gedachtenwis- seling". Het was in feite' het eerste contact op ambtelijk-technisch ni veau, dat de Britse delegatie na het afbreken van de conferentie over het Engelse lidmaatschap van de E.E.G. met de gemeenschap had. Daarvoor hebben woensdag en donderdag in Brussel verdere be sprekingen op ambtelijk niveau tus sen België en Nederland plaats ge had over het Belgische initiatief, dat de vorige zaterdag voor het eerst in Den Haag werd besproken. Over de confrontatie van de resultaten daar van met de Britse vertegenwoordi gers werden donderdagavond geen mededelingen verstrekt. Wel is be kend geworden, dat van Engelse zij de „standpunten" naar voren werden gebracht, die het vermoeden hebben doen rijzen dat de Belgische gedach ten niet op alle punten de volledige instemming van de Britse afgevaar digden hebben gekregen. Geheimzinnigheid Over de besprekingen wordt in Brussel nog steeds de grootste ge heimzinnigheid in acht genomen cn over de inhoud ervan wordt geen enkele mededeling verstrekt. Zelfs werd getracht verborgen te houden, dat de Britse ambassadeur Tandy donderdag aan het overleg deelnam. Uit hetgeen kon worden vernomen kan worden afgeleid, dat het Belgi sche initiatief als twee voornaamste doeleinden heeft: 1: het gesprek over de Britse toe treding tot de E.E.G. gaande te houden; 2. het onderzoek naar de vraag, hoe de reeds bereikte resultaten van de conferentie over het Britse lid maatschap van de Europese ge meenschap kunnen worden ge bruikt om het verder uit elkaar groeien van Engeland en de Eu ropese Economische Gemeenschap te voorkomen. Overgangsperiode Daarbij woi'dt gedacht aan een overgangsperiode tot aan het tijd stip, waarop de toetreding van En geland mogelijk zal worden. Als ter mijn wordt daarbij wel genoemd het begin van de derde etappe van de overgangsperiode van het verdrag van Rome. waarin de gemeenschap in een definitief eindstadium gaat komen. Een van de belangrijkste ge volgen van de intrede in de derde etappe is, dat het vetorecht van de lid-staten voor een groot aantal kwesties vervalt en plaats maakt voor meerderheidsbesluiten. Inmiddels heeft in tegenstelling tot hetgeen begin deze week in Brussel werd verwacht het overleg niet ge leid tot de formulering van een vast omlijnd plan. Het gesprek is nog steeds in het stadium van „aftasten van de mogelijkheden" cn aangeno men wordt, dat nog geen keuze uit de verschillende mogelijkheden is gedaan. Extremisten overmeesteren Venezolaans vrachtschip bCARACAS, (Venezuela), 14-2. De Venezolaanse politieke extremisten, die zich in volle zee meester hebben gemaakt van het 3.127 ton metende Venezolaanse vrachtschip „Anzoate- gui", hebben donderdag in een ra dioboodschap aangeboden de beman ning uit tc wisselen tegen politieke gevangenen in Venezuela. De Venezolaanse minister voor vervoerszaken, kapitein Pablo Milia- no, heeft echter meegedeeld dat de positie van de „Anzoalegui" nauw keurig door vliegtuigen en schepen is vastgesteld. „I-Iet schip zal door Amerikaanse en Venezolaanse oor logsbodems worden aangehouden", verklaarde hij. De minister zei ook dat een groep van negen man, die onder leiding stond van de tweede stuurman Wis- mar Medina, zich in de nacht van woensdag op donderdag van 't schip meester heeft gemaakt. De piraten worden leden van het Venezolaanse „nationale bevrijdings front" genoemd. Zij zijn tegenstan ders van president Romulo Betan- court, die woensdag j.l. vier jaar aan het bewind was. Door de snelle dooi is de rivier Morava in Oost-Servië buiten de oevers ge treden. Op deze foto uit het overstroomde Cuprija. is te zien hoe een moeder met haar zoontje wordt weggehaald in een bootje om te worden geëvacueerd Driehonderd straalbommenwerpers uit buitenland hun bases op land hebben en de Po- laris-raketten, waarmee Amerikaan se kernduikboten zijn uitgerust. Naar verluidt wordt verwacht, dat alle B-47-toestellen tegen midden 1964 van de bases in het buitenland teruggetrokken zullen zijn. Deze nieuwe Amerikaanse maat regel volgt op de ontmanteling var Thor-raketbases in Engeland en de opheffing van de bases van Jupiter- raketten in Turkije en in Iajië. Goed spaarresultaat boerenleenbanken UTRECHT, 14-2. Januari was voor de banken aangesloten bij de Co- operatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coöperatieve Cen trale Boe2-enleenbank te Eindhoven een gunstige spaarmaand. Met een spaaroverschot van f 74.0 miljoen werd een nieuw hoogtepunt bereikt in de maandelijkse toene ming van de spaargelden. In totaal werd ingelegd f 272,3 miljoen en te rugbetaald f 198,3 miljoen. In janu ari 1961 bedroegen de stortingen f 274,9 miljoen, de terugbetalingen f 181,9 miljoen en het spaarover schot f 66.0 miljoen. De verbetering in de resultaten, die in het laatste kwartaal van 1962 bij de Raiffeisenbanken en Boeren leenbanken optrad, zet zich derhalve in de eerste maand van het jaar 1963 voort. Het totale spaartegoed,bij het ge organiseerd landbouwkredietwezen bedroeg per 31 januari 1963 f 5.482,5 miljoen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De plichten van het gewone leven op zich nemen kan ook een heldendaad zijn. WAT U0T VI bil T Vriezend weer Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met in de zuidelijke provincies enige sneeuw; vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag tempex-aturen om het vriespunt; zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. 16 febr. Zon op 7.55, onder 17.54. Maan op 1.17, onder 11.12. 17 febr. Zon op 7.54, onder 17.56. Maan op 2.23, onder 11.39. 18 febr. Zon op 7.52, onder 17.58. Maan op 3.28, onder 12.12. Laatste kwartier: 16 febi*. te 18.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 febr. 8.00 v.m. 20.31 n.m. 17 febr. 8.48 v.m. 21.22 n.m. 18 febr. 9.47 v.m. 22.22 n.m. BROUWERSHAVEN 16 febr. 7.39 v.m. 20.07 n.m. 17 febi'. 8.28 v.rh. 21.05 n.m. 18 febr. 9.30 v.m. 22.12 n.m. Doodtij: 19' febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens opklaringen kwam vannacht flinke voi-st voor. De tem peratuur varieerde van min vier tot min twaalf graden. Het front dat met een neerslagzone langzaam uit het zuidwesten naderde is tot de Frans-Belgische grens gevorderd, maar is in aktiviteit afgenomen. Het komt daar vrijwel tot stilstand. Door een randstoring die noord-Span je en de Golf van Biscaje nadert zal de luchtdruk vooral in zuid-Europa da len. Dit betekent dat in ons land de wind in de oosthoek blijft en de vorsttoestand in de komende dertig uur vooi-tduurt. Het zal van de baan van de randstoring afhangen, of de grens tussen dooi en vorst verder terrein wint. Man stak woonwagen met opzet in brand BRUNSSUM, 14-2. Een woonwa genbewoner is in het politiebureau te Brunssum ingesloten na te heb ben bekend, dat hij vorige week op zettelijk zijn woonwagen in brand heeft gestoken. Hij bewoonde een tot woonwagen omgebouwde auto bus in het woonwagenkamp aan de Rimbui-gerweg. De brand richtte voor naar schatting 3000 a 4000 gulden schade aan. Het meubilair kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. Aan het begin van de win ter vestigden de man en zijn vrouw zich te Brunssum. Enkele weken ge leden werd een 'baby geboren, die thans in het ziekenhuis te Bruns sum wordt verpleegd. Het echtpaar kreeg na de brand van de gemeen te een tijdelijk gemeubileerd onder komen, doch weigerde dit te betrek ken, oiridat het een nieuwe woon wagen wilde hebben. De man ging daarna zwerven. Honderd jaar Brabants Nieuwsblad ROOSENDAAL, 15-2. In de schouw burg te Roosendaal is donderdag het 100-jarig bestaan van Brabants Nieuwsblad officieel herdacht. Ter gelegenheid hiervan is de dii'ecteur, drs. Th. Heuts, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De hoofdi-edacteui-, de heer W. Assmann werd benoemd tot ridder in de Orde van St. Gregorius. Op het vliegveld van Londen zijn donderdag uit Moskou honderd Rus sische soldaten aangekomen. Zij vor men tezamen met nog honderd an deren, die binnenkort in de Engelse hoofdstad worden vei-wacht, het „En semble van het Rode leger". Deze groep, bestaande uit zangers, dan sers en musici, zal een toernee van een maand door Engeland maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1