jbfaaé ztéjf- <êc$fce// SUNNY ROZIJNENBROOD CO-OP T IS VAN'DE CO-OP BAKKER Na Brussel Chinese kernbom ontploft? Miljoen gulden weg uit K.LM.-machine De toestand in Irak f@fc&ere tofiie... Scheepsbotsing op Westersclielde „DE DAGERAAD" HOGE STROOM j Russische technici zijn van A plan, met behulp van een ka- J belballon op 13 km. hoogte a fi een generator van dertig ton fi te verankeren, die de in de a fi bovenatmosfeer heersende fj winden in elektrische stroom 5. moet omzetten. De benodigde f transformator en het controle- f apparaat zouden op de grond f worden gebouwd. Op deze f wijze zou men elektrische i f stroom vijf of zesmaal zo goed- f koop als in de bestaande een- trales kunnen produceren. Com promitterende liefdesbrieven NANCY, 11-2. De ontdekking van meer dan 100 liefdesbrieven aan een verpleegster heeft ertoe geleid dat dr. Maurice Ducrocq beschuldigd wordt van moord op zijn echtgenote. Twee weken geleden reed de dokter zijn vrouw, die een kogelwond in het hoofd had, naar het ziekenhuis. Zij overleed tijdens het vervoer en de dokter zei, dat zij zelfmoord had gepleegd. Op de vraag van de politie, of er een andere vrouw in zijn leven was, had de dokter geantwoord, dat hij het te druk had. Naderhand heeft de politie echter meer dan 100 liefdes brieven gevonden, die de dokter aan een verpleegster in Bordeaux had geschreven. In een hiervan staat: ..Als jij mij toestemming geeft, zal ik mijn vrouw uit de xveg ruimen". Onder cle brief stond als p.s.: „Ver brand deze correspondetitie. Je weet nooit ivat er kan gebeuren". De verpleegster heeft deze raad niet opgevolgd en nu zit dr. Ducrocq in de gevangenis en wordt hij be schuldigd van moord. LAND- EN TUINBOUW lYIaaikneuzer aJs sneeuwruimer De maaikneuzer heeft in ons land reeds ruimschoots zijn bestaansrecht bewezen, aldus „De Nieuwe Veld bode". Hij wint overigens nog steeds terrein: jaarlijks schaffen tal van boeren zich dit werktuig aan, om gras te maaien en te conserveren. In deze barre winter is een firma te Wanrooy op het idee gekomen de machine voor het ruimen van sneeuw te gebruiken. De maaikneuzer blijkt in de prak tijk volgens de proeven die de Bra bantse firma heeft genomen een ide ale sneeuwruimer te zijn. Terwijl overal in Nederland wordt gewerkt met bulldozers en sneeuwschuivers, die de kwalijke eigenschappen be zitten de sneeuw niet op te nemen, maar te verplaatsen, biedt de maai kneuzer de mogelijkheid via het uit- laatkanaal de sneeuw op de vracht auto of platte'wagen te brengen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BORNEO. De Britse torpedojager „Bjarrosa" heeft bij Noord-iBorneo een zeeroversschip aangehouden. De dertien piraten probeerden door in zee te springen te ontkomen. Zij werden echter met een motorsloep achtervolgd, waarbij de matrozen vier van hen uit het water haalden. Een van de zeerovers, die een wapen droog had weten te houden, schoot echter op de marinesloep en ver wondde een Britse matroos. Men moest toen de achtervolging staken om de gewonde, die later is overle den, hulp te verlenen. De negen overgebleven piraten ontkwamen. RINGSPORT. In Ringsport (Ten nessee) heeft een nachtwaker zijn vijf kinderen van twee. tot veertien jaar vermoord en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De politie vond een briefje waarin hij schreef tot zijn daad gekomen te zijn omdat zijn vrouw er met een andere man van door was? gegaan en de kinderen niet buiten hun moeder bleken te kun nen. „Ik hield zo veel van hen dat ik ze niet langer kon laten lijden". HAIFA. Aharon Kruvi uit Haifa, die vier jaar geleden een hartaan val had gehad en na zijn herstel zich geleidelijk aan weer oefende met wandelen en hardlopen over steeds grotere afstanden, heeft dezer dagen bij een wedstrijd gewichthef fen in Tel Aviv de eerste prijs be haald. PARIJS. - In het Franse district Monebeliard is als gevolg van glad heid op de weg een autobus met ar beiders in een tien meter diep ravijn gestort. Er waren 37 gewonden, van wie er twaalf ernstig aan toe waren. BRUSSEL. Prins Albert van Bel gië is per vliegtuig naar het Ameri kaanse continent vertrokken voor 'n goodwill-reis van drie weken door de V.S. en Canada. Wat gaat Engeland doen? LONDEN, 13-2. Onderminister van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, die de voornaamste Britse onderhan delaar is geweest bij het mislukte Brusselse overleg over de Engelse aanvrage van het lidmaatschap der Europese gemeenschappelijke markt, heeft in het Lagerhuis in grote lijnen de politiek uiteengezet, die Groot- Brittannië thans wil gaan voeren. „Engeland streeft naar een politiek van de open deur in Europa. Het is altijd van plan geweest van ganser harte deel te nemen aan de bouw van een groter Europa en daarbij alles achterwege te laten, dat af breuk zou kunnen doen aan dit stre ven", aldus Heath. De electrische D.E. koffiemolen is verkrijgbaar op 3000 pun ten, verpakt bij D.E. koffie en thee. Ook de bekende D.E. wand- koffiemolen blijft verkrijgbaar (1500 punten). Op elk pak koffie en potje Moc- cona 10 punten. Op elk pakje thee cn doosje theezakjes 4 punten. De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt vol ledig tot haar recht, als u deze direct voor het zetten zelf maalt. Gebruik daarvoor de nieuwe elec trische D.E. koffiemolen, die de volgende voordelen heeft: De enige molen met handvat In de maalbeker is het aantal koppen aangegeven Extra-krachtige motor met groot reserve vermogen zorgt voor zeer regelmatig maalproduct NIEUW DELHI, 13-2. - Het blad „Indian Express" meldt, dat China zijn eerste kernbom tot ontploffing heeft gebracht in de woestijn van Sinkiang en wel op 11 januari. Butler ontdekte het... ICKWORTH. - Dieven hebben de verzameling oude munten van de markies van Bristol gestolen. Zij hadden daartoe ingebroken in het achttiende eeuwse kasteel van Ick- worth. De markies brengt de winter in Spanje door, maar zijn butler ont dekte de diefstal bij zijn dagelijkse inspectie van de tweehonderd ka mers, die vele kostbaarheden bevat ten. De waarde van de verzameling oude munten, die een van de mooiste particuliere collecties in Engeland wordt genoemd, is niet bekend. Eerste Kamer aanvaardt Mammoetwet DEN HAAG, 13-2. De Eerste Ra- mer heeft na langdurige discussies met 49 tegen 16 stemmen de wet op het voortgezet onderwijs, de zoge naamde „Mammoetwet" van minis ter Cals, aanvaard. Tegen stemden liberalen, communisten, alsook drie leden van de A.R.P. en vier van de C.H.U.-iraktie. Een liberale imotie om de stemming uit te stellen totdat meer gegevens bekend zouden zijn over het beleid inzake het openbaar onderwijs, haalde de eindstreep niet. Deze motie werd verworpen met 57 tegen 9 stemmen, waarbij de liberale fraktie de steun kreeg van die van de communisten. Minister Cals kreeg, toen de uit slag van de stemming bekend werd, een licht applausje van de Kamer leden, die daarna in drommen op hem toekwamen om hem. te felicite ren. SCHIPHOL, 13-2. Naar eerst thans bekend is geworden, is vrijdag j.l. bij de aankomst van de K.L.M. D.C.- 8 uit Johannesburg op Schiphol ge bleken, dat uit het vrachtruim een kistje wag verdwenen, waarin zich Engels bankpapier bevond ter waar de van ongeveer één miljoen gulden. Vier andere kistjes waren onaange roerd gebleven. De totale zending bestond uit vijf kistjes, verpakt in twee jutezakken. De totale waarde aan Engels bankpapier was 4,6 mil joen gulden. De K.L.M.-persdienst heeft de vraag of de zending bestemd was voor een bank in Genève, bevesti gend beantwoord. Door de geringe afvoer is op de Maas nog geen vaart mogelijk. De Lek is vanaf Rotterdam tot Vrees wijk goed bevaarbaar. TEHERAN, 13-2. Volgens in Perzlc ontvangen berichten schijnt 't nieu we bewind in Irak de situatie in het gebied van Basra, waar zich de af gelopen dagen hevige gevechten tus sen voor- en tegenstanders van de terechtgestelde premier Kassem heb ben voorgedaan, nu vast in handen te hebben. Er zouden 400 mensen zijn gesneuveld. Het centrum van het verzet van communisten en andere tegenstan ders van het nieuwe bewind zou zich verplaatst hebben naar Amara, dat dertig kilometer van de Perzische grens is gelegen. Communisten zouden hebben ge tracht de olie-installaties te Fao in brand te steken, maar zij werden aangehouden en naar Basra overge bracht. De myïitaire gouverneur van* deze stad heeft laten weten, dat sa boteurs zonder vorm van proces zul len worden doodgeschoten. Lantlbomv- bedrijfspensioenfonds DEN HAAG, 13-2. Het bestuur van het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw heeft besloten om in ver band met de strenge winter aan hen die voor rekening van het fonds een ouderdoms-, een invaliditeits- of een weduwenpensioen genieten, een één malige koudetoeslag te verstrekken ter hoogte van een maand basispen sioen, zulks met een minimum van f 5,— cn een maximum van f 25, Deze koudetoeslag zal 1 maart gelijk met het pensioen over maart door het fonds betaalbaar worden gesteld. Dodelijk auto-ongeval BERGEN OP ZOOM, 12-2. Op de Wouwsestraatweg onder de gemeen te Bergen op Zoom heeft tengevolge van de gladheid van de weg een au to-ongeval plaats gehad met dodelij ke afloop. Een personenauto, be stuurd door de 37-jarige M. A. H„ garagehouder te Kapelle (Zeeland) ging ter hoogte van het Canadese kerkhof slippen en kwam daardoor op het linkerweggedeelte waar hij werd aangereden door een vracht auto. De auto kwam tegen een boom tot stilstand. Zwaargewond werd de bestuurder naar het Algemeen Bur gergasthuis vervoerd, waar hij aan de gevolgen van de bekomen ver wondingen is overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van drie kinderen. Uitzending jongeren naar onderontwikkelde landen DEN HAAG, 13-2. - De regering heeft besloten een program voor uit zending van jonge vrijwilligers naar onderontwikkelde landen op te stel len. Zij zal een bedrag van 700.000 A 800.000 gulden beschikbaar stellen voor een experimentele fase, waarin een vijftigtal jongeren in samenwer king met particuliere organisaties zullen worden gerecri^teerd, opgeleid en uitgezonden, zo heeft minister J. Luns bekend gemaakt op een pers conferentie in Den Haag. In het najaar zullen de eerste jon ge vrijwilligers worden uitgezonden. Volgend jaar zal het program, aan de hand van de ervaring, op defini tieve leest worden geschoeid en zal het aantal vrijwilligers worden uit gebreid tot enige honderden. De V.S. zullen per 1 april met Po- laris-raketten uitgeruste onderzeeërs verschaffen voor de verdediging van het Middellandse-zeegebied, zo heeft een Amerikaanse zegsman in Rome bekend gemaakt. Hij zei dat de V.S. in Spanje of elders naar een basis voor deze onderzeeërs zoeken. In het bergdorp Rahwatoe, op midden-Java, zijn 17 mensen om het leven gekomen en acht gewond bij een aardverschuiving, zo werd eerst bekend. De leider van de fractie van bondskanselier Adenauers Christen- Democratische Unie in de Bondsdag, de oud-minister van buitenlandse zaken dr. Heinrich von Brentano. gaat volgende maand naar Washin- ton voor besprekingen met leden van de Amerikaanse regering. LANDBOUW EN VEETEELT Hoge kosten bestrijding veeziekten DEN HAAG, 12-2. De bestrijding van veeziekten heeft in 1962 één miljoen 750.000 gulden meer gekost dan geraamd was. Schadeloosstellin gen in verband met bestrijding van veeziekten vergden zelfs f 43.750.000 meer. Dit blijkt uit een wetsontwerp tot wijziging van de begroting voor 1962 van het departement van Land bouw en Visserij dat bij de Tweede Kamer is ingediend. In de memorie van toelichting die het wetsontwerp begeleidt wordt gezegd, dat van de in totaal 339.000 aan mond- en klauw zeer lijdende varkens of varkens die er van verdacht werden aan die ziekte te leiden, 83.000 stuks door be middeling van 't Produktschap voor Vee en Vlees en het voedselvoorzie- nings In- en Verkoopbureau ver kocht zijn. 101.000 zijn er door de destructoren verwerkt. Van de ove rige 155.000 zijn er 35.000 als niet slachtwaardig gedestruëerd cn zijn er 120.000 begraven. DEN HAAG, 13-2. Het Finse schip „Alca" (5.485 tort.) heeft bij een he vige aanvaring op de Westerschelde met het Zweedse erts-schip „Ava- fors" (10.810 fort.) ernstige schade op gelopen als gevolg van de aanvaring en de erop volgende brand, die pas na vier uur was bedwongen. Twee opvarenden van de „Alca" werden gewond. Havenplein 2 Zierikzee Telefoon 2879 met dozijnen zon-gerijpte rozijnen en de smaak van het fijnste banket. Sunny feestelijk brood opz'n zondags. Geurig vers van de eerste tot de laatste snee. Ook uitsluitend bij de CO-OP bakker: GOUDBRUIN MOUTBRUIN DUBBELMALS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7