TWEEDE REHENPBK EEN MINISTER GEVRAAGD kou gevat? Europa vindt geen antwoord Sunil bleekt voor u Sunil blaiiwf voor u t ...èn Sunil is nylon-acttef SUNIL, NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL D.A.F. bestelwagen Campagne voor hongerbestrijding Die C LEKKERLAND-EXPRES fyioeuw waand...! Een authentiek Zierikzees' verhaal DE GESCHIEDENIS VAN DE „KLOKKE ZONDER ÏÏERK" Ingezonden mededeling SUNIL HAUTE PRUS Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere r; moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam. Sunil wast stralend wit. 2 "A"Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van J nylon e.d. tegen. NAAR 48 UREN PER WEEK De arbeidstijdverkorting in de veehouderij Na de Frun.se tyd heeft het de grootste moeite gekost de welvaart van ons land weer enigszins te her stellen en de periode 1840-1850 is een dieptepunt geweest van werk loosheid en armoede. Vooral de bui ten de handelswegen gelegen plaat sen hadden het zwaar te verduren. De Vlissingscbe Courant van 26 fe bruari 1845 schrijft dan ook over „het zoo ongelukkige Zierikzee, die stad des jammers, waar buitendien toch reeds armoede, verdrukking en tweedragt wonen en waar een groot deel der zoo arme klasse in den win ter hoegenaamd niets verdient". De winter van 1844-1845 was bijzonder streng, zoiets als de tegenwoordige, en het is dus wel begrijpelijk dat de dwangverkopen door deurwaarders wegens het niet stipt betalen van de belasting verbittering wekten. De deurwaarder M. Costerus, wo nende in het huis „de Zoutkeet" in de Poststraat, maakte zich nog bij zonder gehaat door bij die verkopin gen soms zelf iets te kopen (hetgeen in strijd was met de wet). Zo had hij ook een zogenaamde kasklok op de kop getikt. De klok liep echter niet en toen Costerus de klok bij zijn overbuurman, een horlogemaker ter reparatie bracht, constateerde deze dat er helemaal geen uurwerk in de kast zat. Het geïrriteerde publiek verheugde zich bovenmatig dat de slimme Costerus er zo ingelopen was en een „dichter" vervaardigde een schimplied, dat spoedig algemeen ge- zengen werd, voornamelijk in de Poststraat voor het huis van de on gelukkige deurwaarder. Zoals in het kranteknipsel vermeld ontstonden daar 18, 19 en 20 februari 1845 's avonds grote oplopen (iemand noemt zelfs een getal van meer dan duizend mensen) en werden de rui ten van Costerus en van diens schoonzoon ingegooid. Ook de wet- f Nevenstaand schrijft dr. J. J. i 4 Westendorp Boerma een aan- i1 vulling op het maandag j.l. op- i 4 genomen 19e eeuwse kranten- i1 knipsel: „Zierikzee beleefde in i1 4 1845 belasting-oproer". i1 De „klokke zonder werk" is i1 4 een authentiek Zierikzeese his- i1 4 torie uit die dagen. i1 4 Hoewel reeds eerder hierover i1 4 werd gepubliceerd, prijzen wij i1 4 ons gelukkig thans deze bij- p drage van zeer deskundige p l hand te kunnen opnemen. p houder De Jonge kwam in het ge drang. Hiertegen waren de zes po- litie-agenten met de nachtwachts niet opgewassen. Daarom werd de schutterij in het geweer geroepen en zelfs een burgerwacht opgericht. (Men kon zich in de dagen van de Franse revolutie wanen!). Het pro vinciaal bestuur zond nog een deta chement soldaten en toen liep alles met een sisser af. Hier volgt nu het bewuste lied: Nieuw lied over de klok zonder werk (Wijze: Sara Geldhoff) Kom vrienden, hoort dit lied wat er onlangs is geschied: drie broeders en een zuster daar, leefden met elka&r. Dat duurde toch niet lang, of daar kwamen uit eigenbelang twee deurwaarders al heel ras, of er geld voor de belasting was. en dat voor dubbeld personeel, was dat voor hen niet al te veel. Zij zeiden: neen, mijnheer, neen, daar zijn geen gelden meer, een' dubbelde aanslag is te zwaar, dat valt niemand wonder raar. Martinus dacht, dat valt heel schoon, dan is die klok goed voor mijn zoon, schreef terstónd wat dat er was, schreef ook een klok, maar 't was een kas. Martinus was verheugd van zin, dacht, waar ik zoo een klokke vind. Een korte tijd daarnaar Martinus maakt, met belang, de koopdag klaar, eene tafel wierdt gerigt, de klok kwam voor het licht. Wie heeft dat ooit gezien, Martinus bood vijf gulden tien, is dat niet wonder sterk voor eene klok zonder werk, en hij wees op het avonduur nu ook reeds op twaalf uur. De burgers in het rond stonden alle heel verstomd en riepen nu vol spijt: nu zijn die arme drommels hun klokke kwijt. Martinus was verblijd, kocht een tafel met drie pooten er bij en riep toen overluid: Wie brengt die tafel en klok eens 't huis. Verseput stond toen ook daarbij en sprak: mijnheer, hier hebt gij mij. Die man, die sprak heel fijn: mijnheer, waar moet die klokke zijn. Hij deed dat heel beleefd, dacht, als gij maar een fooitje geeft. Martinus dacht op geen abuis en sprak: brengt de klok maar bij mij 't huis. En daar digt bij woonde de bakker, zijn zoon. Die heeft de klok, nu fraai en schoon. De bakker stond op de koopdag er bij, liep naar zijne vrouw verheugd en blij. En sprak: mijn lieve Saartje, ziet, wij hebben nu de klok voor niet. Vijf gulden tien, dat is geen geld, dat hebben wij gaauw afgeteld. Van ieder broodje eene kluit dan betalen wij geen eenen duit; dan betaald elk een er aan, zonder dat men het merken kan. En toen heeft hij regelregt aan den knecht den koop gezegd. Hij zegt: vader heeft de klok gekocht, aanstonds wordt hij 't huis gebrogt. Maar het was ook abuis, Martinus hadide klok al 't huis. Hij liep zelf met een goed humeur, naar de horlogeriemaker over de Hij sprak toen: buurman, [deur. help die klok eens aan de gang. En buurman was heel bij de hand en hing de klok toen aan de wand. De horlogiemaker heel verkoeld, omdat hij daar geen werk in voelt, en vroeg toen al heel gauw: wel mijnheer, wat wil je nou? Gij bedriegt mij waarlijk sterk, het is eene kasklolc zonder werk, wie heeft dat ooit gezien voor zulk een kas vijf gulden tien! Toen zag Martinus waarlijk ras, dat hij zeer sterk bedrogen was. Eene ware gebeurtenis in een stadje in Zeeland in de maand Januarij 1845. J. J. W. B. KERKNIEUWS Rome en tie andere kerken GENËVE, 13-2. De algemeen se cretaris van de Wereldraad van Ker ken, dr. W. A. Visser 't Hooft, heeft een rapport opgesteld over het Vati caans Concilie, waarin hjj verklaart dat de rooms-katholieke kerk reke ning begiht te houden met het be staan Van andere christelijke kerken. Hij heeft het rapport voorgelegd aan de uitvoerende commissie van deze raad, tiidens haar halfjaarlijkse bijeenkomst in Genèvc. Het belangrijkste is thans, aldus dr. Visser 't Hooft, te weten te ko men of het oecumenisch streven van de katholieke kerk slechts de vorm van andere bewoordingen en een meer vriendelijke houding zal krij gen of dat deze kerk bereid zal blij ken tot een waarachtig gesprek. Vol gens de rapporteur laat het Concilie duidelijk zien, dat de katholieke kerk grotere vernieuwingsmogelijkheden heeft dan het merendeel der chris tenheid, ook de meeste rooms-katho- lieken zelf, voor mogelijk hielden. Atomen tegen insecten TEL AV1V. 13-2. In Israel gam men deze zomer een „atoomoorlog" voeren tegen de „vruchtenvlieg", een insekt dat de zuidimichtenoogst in dat land bedreigt. Het plan is zo'n dertig miljoen door middel van gamma-stralen ste riel gemaakte mannetjes-vliegen tij dig in de boomgaarden los te laten en ze met de daar aanwezige vrouw- tjes-insekten te laten paren, met als gevolg dat er slechts onbevruchte eieren van komen. Aldus hoopt men deze vliegenplaag binnen enkele ja ren te kunnen uitroeien. De bestraling van de insekten ge schiedt als deze nog in het larve stadium zijn. Als de larven dan uit komen worden vrouwtjes en man netjes van elkaar gescheiden door de laatsten met een speciaal aas aan te lokken waar de eersten niet op reageren. De vrouwtjes worden met een vernietigd. SPORT MICRO-KORFBAL WIK-SKNWK 3-4 Maandagavond kwamen voor de eerste maal in de microcompetitie van de S.D.K.B. de teams uit groep I binnen de lijnen. De eerste ontmoe ting, tussen WIK en SKNWK, lever de al direct een verrassing op, daar de Nieuwer kerkers tegen de ver wachting in er in slaagden beslag op de volle winst te leggen. In het«begin van de strijd zag het daar evenwel in het geheel niet naar uit daar het in een vlot tempo gestarte WIK al spoedig door mevrouw Bil-Feitel de leiding wist te nemen, 1-0. De groen- witten bleven na de openingstreffer de toon aan geven. Met een mooi af standsschot werd -het door Rinus Berrevoets 2-0. Na de vakverwisse ling slaafden de Nieuwerkerkers er in het initiatief in handen te nemen. Met een fraai schot wist Leen Stout- jesdijk de achterstand terug te bren gen tot 2-1, waarna Bram Heijboer voor een 2-2 ruststand zorgde. Na de hervatting kon WIK door Leen v. d. Wekken weer een voor sprong nemen, 3-2, maar verder liet de SKNWK-verdediging het niet ko men. Uit een doorloopbal wist Wim Stoutjesdijk aan de andere zijde de balans weer in evenwicht te bren gen. In de slotfase ontstond er een spannende strijd om de overwinning welke Bram Heijboer, met een mooi schot, uiteindelijk voor zijn club uit het vuur wist te slepen. Brouwcrshaven-Burgh 3-4 Burgh, de kampioen van het vori ge seizoen, heeft zich tegen het uit stekend spelende Brouwershaven tot het uiterste moeten inspannen om beslag op de winst te kunnen leg gen. Beide teams gingen in een snel tempo van start waarbij de eerste aanval van Burgh zich iets betere kansen wist te scheppen. .Met een. doorloopbal kon Adrie v. d. Weel de' club uit de Westhoek de leiding ge ven, 0-1, welke voorsprong hij even later wist op te voeren tot 0-2. Na de vakverwisseling bleek al spoedig dat de Brouwenaren nog geenszins van plan waren zich zo maar zonder pieer gewonnen te geven. Met snelle aan vallen slaagden zij er in de Burgh- verdediging danig in het nauw te brengen. De Burgh-verdediging raakte door al het geweld dat de Brouwenaren produceerden aan het wankelen en toen Kees de Moor even voldoende vrijheid werd gelaten be tekende dit meteen 1-2. Aangemoe digd door dit succes bleef Brouwers haven aandringen en nog voor het verstrijken van de eerste helft bracht Kees de Moor de partijen, naast el kaar, 2-2. Na de hervatting toonde Burgh zich in de begin-opstelling weer het gevaarlijkst. Maarten Hanse kon Burgh weer een voorsprong geven, 2-3, welke door Corry van Nieuwen, huize even later werd opgevoerd tot 2-4. Nog gaf Brouwershaven zich niet gewonnen en toen Wurth met een" handig balletje de stand op 3-4 wist te brengen was de spanning weer volledig teruggekeerd. Wat ze in de resterende tijd ook nog onder namen in de stand wisten zij geen 1 verandering meer te brengen. 47 Hij heeft geen auto. Hij is met de trein gekomen. Ik heb je toch ver teld, dat hij bankemployé is?" „Onzin. Hij is indertijd toch opge roepen voor een ministersportefeuil le? Ik heb zelf zijn foto in de krant gezien". „Dat.dat was een flauwe april grap. Ze hebben hem er in laten lo pen". „Wie?" „O, een paar collega's van de bank. Toe nou, Tomlaat 'm niet meer drinken.Als z'n moeder het te weten komt. „Oké". Hij liet haar los en ging naar Jan-Piet, die hij kort ên bon dig een fles uit de hand haalde. Jan- Piet had geen glas meer kunnen vin den en had kort en bondig de fles aan zijn lippen gezet. „Zo, blanke broederik zou zeggen, dat je nu wel genoeg hebt niet?" Jan-Piel keek hem misprijzend aan. „Dat heeft Vonnie je zeker voorgezegd, he? Nog niet eens ge trouwd.... en nu al onder de pan toffel. Maar ze kan me nog meer vertellen.... Ik ben vanavond uit. E.Tom, dat moet gezegd worden, dat drankje van jou was veel te sterk.... Je kunt misschien - hik - een heleboel.... maar die limonade smaakt veel lekkerderDat merk moet ik toch eens onthouden.dat is gemakkelijk, voor thuisZeg, hoe heet dat ook weer? Ik kan die gekke letters niet lezen UTRECHT, 13-2. Men moet niet al te gemakkelijk de conclusie trekken dat werktijdverkorting op de land bouwbedrijven niet mogelijk is. Deze uitspraak deed de heer P. Westra, van het proefstation voor de akker en weidebouw te Wagcningen tijdens de in Utrecht gehouden studiedag van de drie centrale landbouworga nisaties. Hij deelde mede, dat op een zestal weidebedrijven in zuidwest-Fries land van i mei 1959 tot 1 mei 1962 een proef gehouden is om na te gaan in hoeverre het mogelijk zou blijken alle werk in gemiddeld 48 uren per week uit te voeren, met behoud van dezelfde bedrijfsresultaten. De deelnemers aan de proef waren bij de aanvang weinig enthousiast over de kans van slagen. Na afloop van de proef heeft men evenwel de verkorte werkweek gehandhaafd. Het slagen van de proef, aldus de b De vergadering van de E.G.K.S.- ministerraad, die op 5 februari werd uitgesteld, zal op 26 februari in Lu xemburg worden gehouden. DEN HAAG. Op de Bezuidenhout- seweg bij het Emmapark is de 40- jarige ambtenaar A. den Duik uit Den Haag dood naast zijn fiets ge vonden. door B. J. TEN WESEPE „Dat zal ik je morgen wel vertel len. „Morgen? Dan ben ik al lang weer thuis.... Apropos, hoe laat gaat de laatste trein ook alweer?" „Maak je daar maar niet bezorgd over. Vonnie brengt je wel met haar wagen. „Vonnie?" Hij kwam half overeind en keek naar de dansenden. Maar hij zag alles door elkaar en zakte weer terug in zijn stoel. Hij wuifde met zijn hand en antwoordde: „Daar komen ongelukken van. Zeget was zoëven toch maar één Vonnie? En nu staan er twee.Is ze soms boven haar theewater, Tom, ouwe jongen? Haha.... laat me niet lachenwie drinkt er nu ook thee op zo'n avond als deze.... Daar word je ziek van.... Nee, geef mi; maar van die lekkere limonade Hoe zei je ook weer, dat het merk heette? Gek) die hele kamer van jou draait ondersteboven.Daar moet je wat aan doen, TomZou ik eens over gaan praten me de huis baas. Verdraaid nog an oe. en waar heb je Vonnie nu gestopt?" Jan-Piet zakte langzaam weg en een minuut later was hij in een die pe slaap verzonken. Yvonne keek met opgetrokken wenkbrauwen naar de gastheer. „M'n compliment, hoor, een tien met een griffel. Binnen een uur hem zat gevoerd, zo zat als het maar kan. Leuke jongen ben jij". Tom haalde zijn schouders op. heer Westra, is vooral te danken aan een betere arbeidsorganisatie, betere melkmethoden en een intensieve voorlichting, waardoor het inzicht in het arbeidsverbruik groter is gewor den. Als algemene conclusie stelde de heer Westra, dat wel niet ieder een een 48-urige werkweek zal kun nen realiseren, maar wel dat be langrijke mogelijkheden tot rationa lisatie aanwezig zijn, ook daar waar de boer deze niet verwacht. Ingezonden mededeling DE NIEUWE is er Te bezichtigen in onze showroom Prijs I 4590.-- Laadvermogen 400 leg Vraagt demonstratie DAF dealer voor Schouwen-Duiveland Automobiel Bedrijf Fa. W. Gilijamse Renesse - Tel. 0111 6-370 „Klets, die jongen kan er niet te gen. Dat was ook met mij zo de eerste keer". „En eens moet de eerste 'keer zijn", meende Elsje. „Kom op, jongens, we brengen hem naar een van de slaapkamers, en leggen hem daar op bed. Mor genochtend "knap ik hem wel weer op". De stemming was evenwel bedor ven. Yvonne pakte haar mantel en verklaarde, dat ze er genoeg van had. „Dat vind ik niet aardig, Vonnie. Als je wilt. kun je ook wel hier blij ven, vannacht". „Merci. Ik haal hem morgenoch tend wel op. Om een uur of negen". „Zo vroeg? Ben je. „Ja, zo vroeg. En knap hem een beetje op. Heb je aspirine?" 14 De eerste dag van de nieuwe maand was voor Jan-Piet een feest dag. Bureau en stoel waren met zorg versierd cn een grote bos bloemer blikte hem vriendelijk tegen, toen hij, beduusd over zoveel blijken var hartelijkheid, in zijn stoel had plaats genomen. Van Grieken meende te moeten zeggen: meneer Jansen, hieruit moge blijken, hoe prettig wij allen hel vinden, dat u weergekeerd bent op uw oude plaats". Ja, dal merkte hij en als hij rond keek, zag hil alleen maar vriende lijke en lachende gezichten van col lega's en superieuren. En nadat hij enigszins van zijn verbazing was be komen, verdiepte hij zich weer in zijn werkzaamheden, alsof hij in het geheel niet weg was geweest. Aan het einde van de dag klopte zijn kas weer precies als altijd en had hij in tussen een regiment abuizen en tel- fouten verbeterd. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WERELDVENSTER Na de politieke zevenklapper van president De Gaulle is de opge schrikte westelijke wereld nog niet zoveel tot rust gekomen dat ze al een vastomlijnd plan heeft opgesteld voor een tegenaktie. Slechts uit Mos kou kwam een duidelijk en resoluut antwoord: het Frans-Duitse verdrag bekoort de heersers daar geenszins en de aan De Gaulle toegeschreven idee van een Europese derde macht, die met het Kremlin zaken zou kun nen doen, acht men daar absurd. De drift bij de vijf zich door het Franse veto geringeloord voelende E.E.G.-partners is nu bekoeld en veel animo' om Parijs in dat ver'- bond dwars te zitten, is er niet meer. Men komt tot de overtuiging dat dit sloopwerk zou betekenen aan het moeizaam opgetrokken gebouw van de E.E.G., waarbij niemand gebaat en iedereen geschaad zou zijn. De plannen die men nu koestert, zijn er veeleer op gericht de banden met Engeland zodanig op andere manieren aan te halen, dat de schade van Brussel zoveel mogelijk gekom- penseerd wordt. Ook Adenauer Een voorstel tot een soort voor unie is gelanceerd. Een ander sugge reert een douane-unie te vormen tussen de E.E.G. en de E.V.A. Daar bij beseft men echter, dat dit alles maar lapmiddelen kunnen zijn. Min of meer ter overbrugging van de pe riode tot Brits lidmaatschap van de E.E.G. mogelijk zal zijn. Bovendien is Adenauer's goede trouw ten aanzien van zijn pogen Engeland toch in de E.E.G. te krij gen, o.m. met pleidooien bij De Gaulle zelf, in een bedenkelijk licht komen te staan door een uitlating ban minister Von Hassel. Het schijnt een privilege van de Duitse minis ters van oorlog te zijn, dat ze hun kanselier in het hemd mogen tonen aan het verbaasde volk. Von Hassel onthulde dat de re geringsleider, die met zoveel nadruk in de Bondsdag bezwoer hoezeer hij voor Britse toetreding in de E.E.G. was, in feite daartegen bezwaar had. En wel omdat de volgende regering in Londen wel eens socialistisch kon zijn, wat de politieke samenstelling van de gemeenschap zijns inziens op een nadelige manier zou beïnvloe den. Natuurlijk is er ook een goede kans dat de volgende Duitse rege ring socialistisch is, of de Franse, oj de Italiaajise. Maar men mag toch rustig aannemen, dat die nieuwe ka binetten niet zullen pogen onder dc verplichtingen uit te komen, die ze ten aanzien van de E.E.G. van hun voorgangers erven. Geen eensgezindheid In feite komt de onthulling neer op het feit, dat Adenauer en De Gaulle beiden op zij het verschil lende gronden van politieke aard, met genoegen Bmssel zagen getor pedeerd. Een dergelijke houding van de Duitse kanselier kan er niet erg toe bijdragen dat de vijf erg eens gezind een plan uitvoeren om de ergste schade die De Gaulle aan de Europese ideeën heeft toegebracht, te herstellen. Premier MacMillan van zijn kant heeft in zijn verklaringen aan het Lagerhuis evenmin veel concreets kunnen stellen om de schok van Brussel op te vangen. Het was wel licht teveel gehoopt om uit Londen een diplomatiek meesterwerkje te verwachten als na het - eveneens door Frankrijk - torpederen van de Europese Defensie Gemeenschap, maar dit totale uitblijven van een antwoord is toch wel teleurstellend. Alleen in Brussel en Den Haag is koortsachtig gewerkt aan de voor bereidingen voor een nieuw initia tief. Summa summarum: het schijnt vele landen van westelijk Europa te ontbreken aan de inventiviteit, de geestkracht en de eensgezindheid om tegenover De Gaulle iets te stellen van enigszins gelijke allure. Het maakt het de Franse leider des te gemakkelijker zijn eigen zin door te drijven, iets waarover de anderen zich zeker niet bij voorbaat hoeven te verheugen. NEW YORK, 13-2. Aan de vooravond van een „Vrij-van-hon- ger"-week hebben de algemene directeur van de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.), dr. B. R. Sen, en de directeur van het Kinderfonds der Verenigde Naties (UNICEF), Maurice Pate, een gezamenlijke oproep tot de welvarende landen gericht om begrip en goede wil onder het publiek te mobiliseren voor een wereldcampagne tegen de honger. In hun oproep zeggen zij dat in bepaalde gebieden een van elke twee kinderen gedoemd is in het eerste levensjaar door honger te sterven, als gevolg van onvoldoende hulpbronnen in die landen of een onvoldoende gebruik daarvan. Voorts lijdt van de ongeveer achthonderd miljoen kinderen in de ontwikkelingsgebieden in de tropisch en sub-tropische zones meer dan de helft aan onder voeding. De verklaring wijst er verder op, dat de kloof tussen de rijke en arme landen steeds groter dreigt te worden. Deze laatste hebben niet alleen dringend hulp en voedselvoorraden nodig, doch ook de middelen om op het gebied van de voedingsleer zichzelf te helpen. Ingezonden mededeling LEKKERLAND chocoladekorrels n ■W e r Feuilleton i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6