T&hcVi Date meegenomen, mevrouw 1 Vooruitzichten op verdrag bemoedigender bouillon is kracht bouillon VEEL BELANGSTELLING VOOR STRUKTUURPROBLEMEN Begrafenis slachtoffers roofmoord Eerlijk bier INGEZONDEN STUKKEN HET GEHEIM Heerlijk bier STAD EN PROVINCIE Verser bier VAN TURTON TOWER Verkoop „Rooterij Dreischor" onder Schuddebeurs ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 februari 1963 No. 19328 Het outwajteniiigsoverleg Ingezonden mededeling Oe tijdelijke, extra voordelige aanbieding is nu nog geldig: 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f.1.* 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slecht- 75 ct Direct van profiteren! Knorr bouillon voor Uw eigengemaakte soep. Verrukkelijk als smaakverfijner in Uw gerechten. Lekker en opwekkend als pure drinkbouillon. Bcdrijfsstudiegroep „Schouwen-Duiveland" ZIERIKZEE, 13-2. Uitgaande van de Bedrijfsstudiegroep „Schouwen-Dui veland" vond onder voorzitterschap van de heer A. Doeleman te Nieuwer- kerk, dinsdagavond in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" te Zie- rikzee een zeer druk bezochte vergadering plaats, welke speciaal was belegd ter bespreking van de problemen rondom de struktuur van de grond. On danks het slechte weer was een honderdtal belangstellenden aanwezig. Als eerste spreker trad op dr. ir. S. F. Kuypers, Rykslandbouwconsulent vcor bodem en bemesting te Bennekom. Aan de hapd van dia's toonde spr. het verschil in opbouw tussen goede en slechte grond. Goede grond bevat meer poriën, een betere grond-, lucht- en waterverhouding. Voor slechtere grond is dat te verbeteren met kalk en organische stof. Belangrijk is ook een juiste grond bewerking. In de na-zomer zien we vaak dat van de bouwvoor de bo venste 10 cm het slechtst is. Daar- onder bevindt zich een laag met vol doende poriën. Deze laag wordt door ploegen in het najaar aangeroerd en hierdoor in feite verslechterd. Droog ploegen is daarom zo belangrijk. Het bestuderen van het profiel is belangrijk om tot maatregelen als dieper ploegen, woelen of diep-ploe- gen over te gaan. Die'p-ploegen is echter niet goedkoop en wanneer eerst niet alles goed wordt onder zocht, valt het resultaat soms tegen. In Schouwen ontdekt men op veel plaatsen op geringe diepte een kalk- rijke laag. Door dit te mengen met de bovenste grond kan het profiel in gunstige mate worden verbeterd. Dr. Kuypers wees op de werking van de drains. Hoe ondieper deze liggen, hoe hoger de waterstand in de grond. De mening van de praktijk om de drains ondieper te leggen, is niet juist. Spr. was huiverig voor het woelen, waardoor het profiel wordt verstoord. Dr. Kuypers gaf verder een uit- eenzetting hoe op veeloze bedrijven /toch voldoende organische stof in de grond kan worden gebracht. Juiste behandeling van de grond, goede ontwatering en het brengen van or ganische stof in de grond verbeteren de struktuur. Groenbemestingsgewassen schillende werkzaamheden in het voorjaar is belangrijk. Verder het brengen van organise he stof in de grond. Wisselbouw is noodzakelijk; veelal blijft het grasland te lang lig gen. Stoppelen in gevoelige gronden is fout, wanneer niet op tijd kan worden geploegd. Vooral de zwaardere gronden moe ten op tijd worden geploegd. Lich tere gronden kan men beslist later ploegen, alleen onder droge omstan digheden. Fouten in de bedrijfsvoe ring vindt men terug in de struktuur van de grond. Bedrijven met eén goede arbeidsorganisatie hebben ook meestal voldoende tijd om aan de grond voldoende aandacht te be steden. Humus en goede ontwatering Met bekalken alleen komt men ei niet. Veel humus is nodig en vooral een goede ontwatering. Het verbete ren van struktuur is tijdrovend en gaat ook gepaard met teleurstellin gen. Op veel bedrijven zal men zich meer moeten afvragen wat er ge beurt bij alles wat men op of aan de grond doet. Kennis van de grond is hierbij noodzakelijk. In de polder Schouwen en de zwaardere gronden elders ligt de klemtoon ophet niet te vroeg be ginnen in het voorjaar, het geven van kalk en humus aan de grond en het op tijd ploegen en goede ontwa tering. Op de lichtere gronden (voor al in Duiveland) zal men moeten zor gen voor goede ontwatering en het brengen van humus in de grond. Tenslotte besprak de heer C. J. M. Klompe te Dreischor enige ervarin gen op zijn bedrijf. De heer Klompe vertelde reeds jaren geleden begon nen te zijn met het aanwenden van veel kalk op zijn bedrijf en met goed resultaat. Goede resultaten had de heer Klompe ook met de spitploeg. Hierna behandelde een forum, met ook de heer J. Boot Pzn. te Duiven- dijke, verschillende vragen. Tot Slot deed de voorzitter een be roep op de landbouwers mee te hel pen met het openhouden van de dui kers en het sparen van de wegen. Droeve plechtigheid te Rotterdam ROTTERDAM, 13-2. - Het intense medeleven van de bevolking van Rotterdam met de trieste roofmoord van vrijdagnacht jj., is ook woens dagmorgen tot uiting gekomen bij de begrafenis van de beide slachtof fers, de 38-jarige mevrouw A. B. van Hoff-Van Heek en haar 8-jarig zoon tje Marcel, op de Zuidcr Begraaf plaats. overheid middelen zou vinden en toe passen om de maatschappij tegen dergelijke misdaden te beschermen. De pastoor zei tientallen telefoon tjes te hebben gekregen van mensen die de drie achter gebleven kinderen in hun gezin willen opnemen. WASHINGTON. 13-2. - President Kennedy heeft ter gelegenheid van de hervatting van de ontwapenings conferentie in Genève een verkla ring uitgegeven waarin bij zegt, dat de vooruitzichten op een verdrag in zake een verbod op het nemen van kernproeven „wat bemoedigender" zijn dan voorheen, maar dat nog zeer belangrijke vraagstukken moeten ge regeld worden. Ingezonden mededeling DREISCHOR. 13-2. De enige fa briek van Dreischor de onder Schuddebeurs staande vlasfabriek zal niet meer aan zijn oude bestem ming 'toekomen, maar wordt ver kocht. AI jaren staat deze fabriek een zaam en verlaten op «een overigens wondermooi plekje, vooral in de zo mermaanden geverfd door de fraai ste toetsen van het natuurpalet. „Rooterij Dreischor" staat met grote zwarte letters op een wit veld ge schreven. Voor de fabriek staat een kloeke schoorsteen; maar al sinds jaren stijgt geen rookpluim meer omhoog, want de vlasroterij van Dreischor heeft zijn poorten noodge dwongen moeten sluiten. Het was een ernstige tegenslag voor Drei schor, want vele jaren had de vlas teelt welvaart gebracht in het dorp en aan vele handen werk gegeven. Russische dumping Kunstmatige vezels hadden de vlasserij feitelijk al op de knieën ge dwongen, maar de Russische vlas dumping van 1956 gaf de genade- stoot. De vlasindustrie was ziek en ondanks de grote liefde voor het vak was er geen redden meer aan. In Dreischor hoe was er vroeger ge zwoegd in het vlas wilde men er nog niet aan en men koesterde nog altijd een stille hoop, dat het getij keren zou. Het heeft niet zo mogen zijn. Het vlas kwam niet terug en KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Warns-Scharl: L. Jan sen Schoonoven te Roodeschool; te Woudenberg: B. Haverkamp te Groe- nekan; door de generale synode als predikant voor buitengewone werk zaamheden (legerpred.)G. J. v. d. Heide te Klaaswaal. Aangenomen naar Rotterdam- Schiebroek (toez.): S. v. d. Bos te Vlaardingen. Geref. Kerken Beroepen te Dussen: E. Warnink, kand. te Zaandam; te 's-Hertogen- bosch (tweede pred.pl.): M. v. d. Sijs, laatstelijk pred. te Hollandia, woon achtig te Ermelo, die dit beroep ook aannam en voor dat naar Diever be dankte. Bedankt voor Amsterdam-zuid (vac. wijlen J. M. Mulder): Joh. Le ver te Vlaardingen; voor Badhoeve dorp (tweede pred.pl.): Jac. Boonstra •te Middelburg; voor Hoogeveen (vac. D. H. Borgers): H. Riezebos te Lut- telgeest (N.O.P.). Chr. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Rijswijk; A. C. Noort te Groningen en J. J. Rebel te Haarlem-N. Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht: A. Hofman te Zeist en L. Rijksen te Rotterdam- w. Beroepen te Gorinchem: P. Blok te Dirksland. DEN HAAG. Evenals dat het geval is geweest bij de thans beëindigde cnt-campagnc zal dc minister van Landbouw cn Visserij de gelegenheid openen jonge honden te laten enten voor f 2,per dier. Binnenkort zal de regeling terzake worden bekend gemaakt. Tn hot zuidelijke woestijngebied in Israël is deze winter nog slechts twee millimeter regen gevallen te gen ongeveer honderd mm. normaal per jaar. Dit is dc schadelijkste win ter van zes opeenvolgende jaren van droogte. AMSTERDAM. Van 3 tot 13 maart zal de voorjaarsbeurs voor techni sche cn verbruiksgoederen der Leip- ziger Messe worden gehouden. Uit Nederland worden ruim tachtig cx-, posanten verwacht. Hij pleitte voor een „oprechte geest van samenwerking" en een vastbe raden houding om een einde te ma ken aan de gevaarlijke vorm die de bewapeningswedloop gaat aannemen De president baseerde zijn mening over een kernstopverdrag op het feit, dat de Sow jet-premier Chroesjt- sjov in december akkoord was ge gaan met het beginsel van inspectie ter plaatse die tot doel heeft, na te gaan of er in het geheim onder grondse kernproeven zijn genomen. Als er regelingen kunnen worjlen getroffen om de kerndreiging in te perken zou het ontwerpen van een veelomvattend programma voor al gemene en algehele ontwapening ze. ker in een atmosfeer van groter in ternationaal vertrouwen en grotere stabiliteit en veiligheid geschieden, aldus de Amerikaanse president. Sclieepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 11-2 t.a. Brega. Kelletia (t.), 12-2 van Stockholm naar Rotterdam. Straat Colombo, 12-2 te Abidjan. Zafra (t.), pass. 12-2 Pantellaria naar Tranmere. In Japan is men begonnen met de bouw van de grootste onderzeetun nel van de wereld. De tunnel, die in zeven jaar klaar moet zijn, zal het eiland Honsjoe verbinden met het ten noorden daarvan gelegen eiland Hokkaido. De tunnel wordt in zijn geheel rond 37 km. lang, het stuk onder water 21 km. de vlassers moesten een ander heen komen zoeken. De vlasfabriek of wel de „Roterij" zoals het fabrieks gebouw in de volksmond wordt ge noemd wordt th^ns door de eige naars te koop aangeboden. Meneer de redakteur. Gaarne dit bericht in uw veelge lezen blad. Sinds ik ongeveer een maand met de bus ga, is het mij opgevallen, dat de scholieren als beesten behandeld worden. Ik weet dat wij altijd ver schrikkelijk duwen, ik niet uitgezon derd. Al9 de bu9 bij het station aan komt, gaat de chef bij de ingang van de bus staan, hij duwt dan de scho lieren weg en laat de oudere mensen eerst gaan. Nu vindt ik dit niet zo erg, maar als de ouderen ingestapt zijn, mogen de kinderen van de B.L. O.-school. Dit komt natuurlijk, om dat de meester of juffrouw er altijd bij is. Maar ik vind dit niet juist, het zijn net zulke belhamels als wij, en ze kunnen best „hun eigen boontjes doppen". Ik zie niet in, waarom zij eerst de bus in moeten en wij later, zodat wij meestal kunnen staan. Wij hebben net zo veel recht om te zit ten als zij, de kleinere kinderen na tuurlijk uitgezonderd. Ook heb ik meegemaakt dat de chauffeur ons zo'n duw gaf, dat er gewoon een paar languit op straat vielen. Maar je moet wel hard duwen, anders weet je van te voren, dat je staan kunt. En wij zijn niet van plan elke dag te staan. Dit is ook de reden, waarom wij niet zo gauw onze plaats af willen staan aan oudere mensen. Tenslotte zijn de scholieren toch wel de beste klanten. Ik geloof niet, dat wij te weinig voor een buskaart be talen. Daar komt nog bij dat ze er altijd flink wat in een bus kunnen duwen, zodat de bussen meestal dan ook propvol zitten. Ook geloof ik niet, dat het aan een buschauffeur is geoorloofd, om een eind voor de bushalte te stoppen (omdat hij even een auto moet laten passeren) en dan aan desene, die zo gauw niet in de gaten heeft, dat het de bedoeling is om hier al uit te stappen, een grote mond geeft. Zo zou ik nog veel meer dingen kunnen vertellen. Ik weet zeker, dat veel scholieren het met mij eens zijn. Ik hoop dat de direktie van de busdiensten op Schouwen- Duiveland dit zal lezen, en dat zij alles iets beter zal gaan organiseren. U.L.O.-scholiere NELLY HOOGERHUIS, Renesse (Van bovenaf kan niet alles gere geld worden, Nelly. Probeer eens vriendelijk met de chauffeur te pra ten. Dan moet er toch wel een op lossing zijn, dachten wij. Red.). SPORT SCHAKEN Zierikzeesche Schaakvereniging Van de op dinsdagavond gespeelde wedstrijden van de Zierikzeese Schaakvereniging zijn de uitslagèn als volgt: Groep I: C. Nolet-J. J. v. d. Ende 0-1. Groep II: R. Huneman-J. Bevelan der 0-1; O. E. Vleeshouwer-M. M. de Raat 1-0. Groep III: F. Nauta-K. T. de Jonge Vz-Vz\ R. P. Hogerheijde-C. F. van Overbeke 1-0. KEGELEN Om clubkampioenschap Z.K.B. Ook deze week vonden er weer wedstrijden plaats om het clubkam pioenschap van de Z.K.B. Zo speelde maandagavond Herovema tegen St. Jan in hotel „Concordia" te Zierik- zee. Het eerste vijftal van St. Jan wist beide partijen te winnen en wel met 268 tegen 255 en 285 tegen 244. De tweede vijftallen hebben de punten gedeeld door elk een partij te win nen. De uitslag hiervan was Herove ma II tegen St. Jan II met 227 tegen 238 en 243 tegen 202. Zoals de punten ook wel aangeven werd er geen hoog gemiddelde gegooid. Er werden en kele bedroevend lage series gegooid, series die toch zeker in deze wed strijden niet thuishoren. Dinsdagavond vond het treffen plaats tussen T.O.G. en Alle Negen. Alle Negen, alhoewel er niet kon stan t negens werden gegooid, deed zijn naam eer aan door alle partijen te winnen. Door het grote verschil in punten was er totaal geen span ning in de wedstrijd. We hebben dit wel eens anders gezien. Dan moest vaak de laatste bal in de partij de beslissing brengen. In punten was het resultaat: T.O.G. I-Alle Negen I met 246 tegen 267 en 204 tegen 258. T.O.G. II-Alle Negen II met 213 te gen 254 en 188 tegen 255. MICRO-KORFBAL Zeemeeuwen-WIK 1-10 De jonge en nog volkomen onge routineerde Zeemeeuwen-ploeg werd in deze wedstrijd door het schiet grage WIK onder de voet gelopen. WIK wist al spoedig na het begin- signaal het initiatief in handen te nemen en door Rinus Berrevoets een 0-2 voorsprong te nemen. In de vol gende opstelling werd het door Adrie Verhage 0-3, waarna Gré IJsseldijk de ruststand op 0-4 bracht. In een snel tempo voerde WIK in de tweede helft de voorsprong nog op. Zeemeeuwen kwam bij tussen pozen ook nog in de aanval, maar hun schutters hadden steeds te veel tijd nodig voor zij tot het lossen van een schot kwamen waardoor de ver dediging van WIK steeds weer kon ingrijpen. Uit een doorloopbal werd het door Leen v. d. Wekken 0-5. Ri nus Berrevoets glipte daarna door de blauw-witte verdediging, 0-6, en waarna de snelle Adrie Verhage de stand op 0-8 bracht. Nadat Rinus Berrevoets de korf nog eens had we ten te doorboren, 0-9, wist Rinus Tangeman uit een strafworp de eer voor de Meeuwen te redden, 1-9. Tenslotte bracht Jan Kort de eind stand op 1-10. Ingezonden mededeling OUWERKERK De collecte voor de generale kas 1962 heeft opgebracht f 295, 'Als tweede spreker behandelde de heer J. M. van der Weele, specialist van bodem en bemesting te Goes, de teelt van groenbemestingsgewassen. Volgens proeven van de laatste tijd geeft vroeg zaaien van klavers de beste resultaten. Laat zaaien (half mei) mislukt bijna altijd. Vaak geeft men ook te veel stikstof aan het hoofdgewas, waardoor de klaver mislukt. Rode klaver verdraagt een M.C.P.A.-bespuiting nog het beste; daarna volgen witte klaver, lucerne en hopperups. Beter slaagt hel zaaien van 5 kg Westerwolds- of Ita liaans raaigras, gelijk met de gerst in het voorjaar. Wel zorgen dat dit gewas in het najaar niet weer in het zaad komt. Op bedrijven met gras zaadteelt niet aan te bevelen. Witte klaver mag niet te diep worden ge zaaid. Ver-volgens behandelde de heer J. H. van Nieuwenhuizen, bedrijfsvoor- lichter te Zierikzee, opgedane erva ringen gedurende de laatste jaren in de polder Schouwen. Spr. stelde vast dat slechte struktuur het gevolg is van een complex van faktoren, o.a. grond, weer, mechanisatie en her verkaveling. Het is de taak van de boer om hiernaar zijn juiste maat regelen te nemen. Slechte struktuur kost veel geld. Op tyd beginnen in het voorjaar is belangrijk. Hoe vroeger men zaait hoe beter de opbrengst. Alleen in de polder Schouwen begint het eerst laat te groeien en daarom is voor zichtigheid geboden met té vroeg beginnen, ifet combineren van ver- Honderden buurtbewoners waren daar bijeen gekomen, vele bloem stukken dekten het graf. Daarin wa ren op elkaar geplaatst dé grote kist van de moeder en de kleinere van haar zoontje. Geen der kinderen van het gezin woonde de begrafenis bij. Aan de plechtigheid was een re quiemmis vooraf gegaan, die gehou den werd in de rooms-katholieke kerk O.L. Vrouw Onbevlekte Ont vangenis aan de Slinge, gecelebreerd door pastoor S. M. Thoen. De pastoor schetste het tragische leven van de vrouw en herdacht met ontroering Marcel, dat dappere kind dat zijn moeder ging zoeken, zoals hij zei. Hij sprak de hoop uit dat de burgerlijke MARKTBERICHTEN Uienveiling Steenbergen Uien klasse I: middel f 33,00-f 33,43; bonken *f 33,01; drielingen f 35,99; picklers f 26,10. Klasse II: middel f 31,60; bonken f 31,stek f 7,50-f 10,30. Geveild 85 ton. Breekpeen f 30, Aardappelen Bintje, ongesorteerd, f 17,70; Bint je 35 mm opwaarts f 18,20. De Iraakse radio meldt, dat ook de Sowjet-Unie het nieuwe bewind heeft erkend. „VRIJHEIDS- I SCHOK" A TEL AV1V, 13-2. De genees- X heren van het psychiatrisch «j. v ziekenhuis bij Tel Aviv heb- *j* X ben zich verdiept in het ver- A schijnsel van wat zij „vrij- 'X heids-schok" noemen, dat bij X vele uit bepaalde landen ge- «j« komen immigranten tijdens de •jj* eerste tijd van hun verblijf i?i «j. v Israël is waargenomen. X „Deze „schok" is een gevolg X ♦j» van plotselinge overgang naar een toestand vdn vrijheid van X .j. handelen en spreken, die voor «j. sommigen, al te zeer gewend *j* 'X aan het opvolgen van bevelen .j. •j» en het in acht nemen van X strikte beperkingen, haast on- verdraaglijk lijkt. Bij die per- «j. sonen doen zich emotionele X X conflicten voor doordat zij in- ,j, y eens zelf beslissingen moeten *t* nemen en hun eigen proble- X •j- men moet enoplossen en het X nemen van een besluit veroor- X X zaakt bij hen angst-en schuld- .j. y gevoelens. Zij worden lusteloos 'j* X en apathisch en komen in me- X nig geval tot zelfmoordpogin- y X gen. Deze vrijheids-schok doet «j» '5* zich. volgens dr. A. Meller, *s* X hoofd van genoemd regerings- A v ziekenhuis, in het bijzonder X voor bij meer ontwikkelden. tjt A A MXmX~X**X~XmX**XmXmXmX"X~X">- Ingezonden mededeling SK/> 17. Over het dalende en rijzende dek strompelt, de magere armen hoog geheven, de vervallen gestalte van Floyd, de boots man. „Goud, ja ja! Hij spreekt de waarheid! Er zit goud in die kisten!" schreeuwt hij schel boven de fluitende wind. „Sjor ze maar vast, dwazen, sjor maar vast en je bindt de vloek vast op je schip, hahaha". „Luister niet naar die gek!" snauwt Creep driftig. „Als jullie die kisten weet te be houden. dan krijg je ieder een deel van de inhoud.. ..goud! Dan ben je rijk, be grepen!" Aarzelend maken de matrozen aanstal ten om de kisten vast te sjorren. Maar dan slaat een zware roller over de verschan sing. Mannen en kisten tuimelen in een wolk van schuim door elkaar. „De vloek! De vloek!" klinkt boven het geraas dc hoge schelle stem van Floyd, gevolgd door een wilde honende schaterlach.... EINDE VAN HET VLASTIJDPERK f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5