OVEREENSTEMMING TUSSEN V.S. EN WEST-DUITSLAND Polaris-onderzeeboten voor Middellandse E.E.G.-gedachte blijft toch leven in Europa Scheepsaanvaring Broek in Waterland geen paradijs Nederland en de E.E.G. Minister Klompé in Suriname „De slag bij Waterloo" Voedseltekort in Leopoldstad Het Landbouw- egalisatiefonds ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 februari «19631 119e jaargang No. 19328 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakonman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Grondstruktuurproblemen op Schouwen-Duiveland Plooion weer glad gestreken BONN, 13-2. De Amerikaanse on derminister van landsverdediging R. Gilpatrick heeft woensdag twee uur te Bonn met de Westduitse bonds kanselier dr. Konrad Adenauer over politieke zaken beraadslaagd. Een Westduitse regeringswoordvoerder heeft verklaard dat het overleg tot „algehele overeenstemming" heeft geleid. In een door de Westduitse rege ringspersdienst uitgegeven verkla ring wordt gezegd dat de twee staats lieden de jongste politieke ontwikke lingen hebben besproken, waarbij speciaal aandacht aan N.A.V.O.-aan- gelegenheden is geschonken. „Bij het openhartige overleg werd volledige overeenstemming bereikt. Bondskan selier dr. Adenauer legde de nadruk op het belang van een nauwe en op vertrouwen gebaseerde samenwer king tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten, om tot een verde re versterking van het Noorda-tlan- tisch bondgenootschap te komen", aldus de bekendmaking van de West. duitse regeringspersdienst. Onderminister Gilpatrick kreeg de verzekering dat het verleden maand in Parijs ondertekende Frans-Duitse vriendschapsverdrag geen averrecht- se uitwerking op de tot nu toe door West-Duitsland aangehangen strate gische opvattingen zal hebben, aldus werd woensdagavond te Bonn van Amerikaanse zijde vernomen. Hieraan werd toegevoegd dat mi nister Von Hassel nadrukkelijk had verklaard dat de Franse regering had ingestemd met een „strategie van de voorste linie". Hij had ook gezegd dat het Frans-Duitse overleg tot nu toe was gevoerd overeenkom stig de richtlijnen, die de Verenigde Staten en West-Duitsland betreffen de hun militaire strategie hadden aanvaard. Gilpatrick was, naar verluidt, tot de slotsom gekomen dat hetgeen hem van Westduitse zijde was meege deeld over het Frans-Duitse verdrag geen afbreuk deed aan de bestaande Amerikaans-Westduitse overeenkom sten betreffende bewapening en de aanschaf van Westduitse wapens in de Verenigde Staten. De Westduitse minister van lands verdediging had omstandig uiteen gezet hoe het oorspronkelijke ont werp voor het Frans-Westduitse vriendschapsverdrag was gewijzigd, om het in overeenstemming te bren gen met de Amerikaans-Westduitse overeenkomsten. Bases in Schotland of V.S. WASHINGTON, 13-2. Amerikaan se officiële kringen verklaarden woensdagavond, dat de drie Polaris- onderzeeboten, die begin april naar de Middellandse zee zullen worden gezonden, hun basis in Schotland of in de Verenigde Staten zullen krij gen. De V.S. trachten niet in Spanje of Italië een basis voor deze schepen te krijgen, zo werd gezegd. Uit de mededeling, dat de V.S. de vlootbasis Rota in Spanje niet als basis voor de Polaris-onderzeeboten willen gebruiken, leidt men af dat de V.S. thans een ander standpunt innemen dan voorheen, daar volgens betrouwbare kringen over deze kwestie reeds gedurende enige tijd besprekingen met Spanje gaande waren. In recente berichten werd Engelands minister van marine, lord Carrington, heeft woensdag in het Hogerhuis verklaard, dat Enge land tegen midden 1964 een Rijnle- ger hoopt te hebben van 55.000 man. Deze sterkte wordt in 'het Navo-ver- drag geëist. Diverse landen willen lidmaatschap LONDEN, 14-2. - De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Kreisky, heeft woensdagavond via de Weense televisie verklaard dat zjjn land zal blijven streven naar associatie met de E.E.G., ondanks de mislukte besprekingen over de Brit se toetreding. Oostenrijk zal daarbij een oplossing trachten te vinden die geen openlijk conflict met zijn deel genoten in de Europese Vrijhandels Associatie (E.V.A.) zal teweegbren gen. In Kopenhagen zei premier Krag in het parlement dat zijn regering op een latere datum lidmaatschap van de E.E.G., met Engeland, zal na streven. De regeringspolitiek was door de mislukking van het Brussel se overleg niet veranderd. In Oslo drong premier Gerhardsen in het parlement aan op nauwere samenwerking binnen de E.V.A.en waarbij men de Europese eenmaking in het oog moet houden. Noorwegen is voor nauwe economische en poli tieke samenwerking in Europa en wil deelnemen aan een Europese or ganisatie „die duidelijk is gebouwd op democratische beginselen". In New York verzekerden Franse VLISSINGEN. Het Finse schip „Alca", dat ter hoogte van Bath een aanvaring had met de Zweedse boot „Avafors", is woensdagmiddag door midden gebroken. Met behulp van sleepboten is de bemanning van boord gehaald. De wrakstukken van de „Alca" liggen buiten de vaargeul in de Westerschelde. en Italiaanse afgevaardigden, een werkgroep van de V.N., die over de E.E.G. spreekt, dat de gemeenschap pelijke markt geen autarkie wenst. De E.E.G. wil de ruimste betrekkin gen met alle landen onderhouden, aldus de Franse afgevaardigde. De Amerikaanse troepen in Europa WASHINGTON, 14-2. Het Ameri- kaanse ministerie van Defensie heeft woensdagavond meegedeeld, dat van de 40.000 man Amerikaanse troepen, die in 1961 tijdens de crisis om Ber lijn naar Europa waren gezonden, er 15.000 geruisloos zijn teruggetrokken. Er zijn echter geen plannen om ook de overigen naar de Verenigde Sta ten terug te brengen. In deze verklaring, die werd uit gegeven na berichten als zouden alle 40.000 manschappen worden terug getrokken, wordt onder meer gezegd „Het wordt niet verwacht, dat an dere dan ondergeschikte troepenver anderingen zullen plaats hebben". De 15.000 man, die werden terug getrokken - de helft sinds de afge lopen zomer - waren troepen, belast met logistieke verbindingswerk- zaam'heden waarvoor zij niet langer nodig waren. Er zijn geen gevechtseenheden te ruggetrokken en wij hebben geen plannen om ze terug te sturen, aldus de verklaring. In de V.S. zijn in 1962 bij ver keersongevallen ongeveer 41.000 men sen om hel leven gekomen. Ongeluk ken in huis kostten aan ruim 28.000 mensen het leven. Stinkende rook en ratten AMSTERDAM, 13-2. De kleine schilderachtige gemeente Broek in Waterland ligt niet alleen onder de rook van de hoofdstad, maar de laatste tijd vooral ook in de rook van Amsterdam. Of duidelijker ge zegd: in de rook van de grote vuil stortplaats, die zich over een opper vlakte van vele hectares uitstrekt langs de grens tussen Amsterdam en Broek in Waterland. De laatste jaren gebeurde het re gelmatig, dat de honderdduizenden tonnen vuil aan het smeulen raak ten, waarna een roodgrijze prikke lende rook de 2000 Broek-in-Water- landers dagenlang keelpijn bezorgde. „Op het ogenblik dreigt de situatie echter onhoudbaar te worden", zo vindt men in het dorpje: sinds no vember is de belt nu al onafgebro ken aan het smeulen. Zodra de wind gesuggereerd, dat de Spaanse rege ring eventuele besprekingen over het gebruik van de basis Rota door Polaris-onderzeeërs zou kunnen aan grijpen om Spanje's opneming in de NAVO erdoor te krijgen. De Zuid-Molukkers in Nieuw-Guinea DEN HAAG, 13-2. Zijn in 1962 toe zeggingen gedaan aan in west Nieuw Guinea verblijvende Zuid-Moluk kers, dat zij in de komende maan den naar Nederland zouden worden overgebracht en zo ja, zijn deze toe zeggingen alle reeds nagekomen of wordt aan de uitvoering van deze beloften nog gewerkt? Dit heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer Scheps (P.v.d.A.) schriftelijk ge vraagd aan de ministers van justitie en buitenlandse zaken, mr. A. C. W. Beerman en mr. J. M. A. H. Luns en aan de staatssecretaris van. binnen landse zaken, mr. Th. Bot. Heeft de regering redelijke zekerheid, dat alle Zuid-Molukkers en alle andere in west Nieuw-Guinea thans nog ver blijvende voor wie het verblijven in west Nieuw-Guinea na 30 april 1963 gevaar opleveren kan, tijdig zullen zijn afgevoerd, zo vraagt de heer Scheps voorts. BRUSSEL, 12-2. Naar van welin gelichte zijde in Brussel wordt ver nomen kan worden verwacht, dat nog in de loop van deze week de definitieve tekst gereed zal komen van een Belgisch-Nederlands voor stel om uit de crisig te geraken, die na de breuk in de onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap is ontstaan. Van Nederlandse zijde wordt thans een ontwerp-tekst bestudeerd, die de vorige week door de vier Belgische ambtelijke onderhandelaars in Den Haag is besproken en daar „gunstig" werd ontvangen. PARAMARIBO, 13-2. De Neder landse minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. Klompé, heeft dinsdag in Suriname overleg ge pleegd met leden van de Surinaam se regering. Hieraan namen drie Su rinaamse minister's en 'hun adviseurs deel. Ondei'werp van het gesprek was o.a. het vraagstuk van de „ont spoorde" Surinamers in Nederland. Verder heeft mej. Klompé dinsdag bezoeken gebracht aan het Suri naamse departement van opbouw en de Billiton-maatschappij. Woensdag begon zij in gezelschap van de waar nemende gouverneur en, mevrouw Currie en minister Ensberg van so ciale zaken en volksgezondheid en diens echtgenote, een tocht door Su riname, waarbij het district Nickerie wordt bezocht. Dinsdag 19 dezer ver trekt de Nederlandse minister naar de Ned. Antillen. uit het zuidoosten waait, moeten alle ramen en deuren hermetisch worden, afgesloten, wil men zich bin nenshuis vrijwaren van wat de ge meente-arts „zoete, weeïge, stin kende, misselijk makende rook" noemt, die vooral voor asthma-pa- tiënten erg schadelijk is. En wat op het ogenblik nog erger is: door de koude zijn duizenden ratten uit de stortplaats tevoorschijn gekomen, die het vredige Bx-oek in Waterland on veilig dreigen te maken. Jarenlange pogingen om „er iets aan te doen" zijn tot nu toe nog steeds mislukt, maar thans is men in Broek in Waterland dan toch zo ver gekomen, dat het geduld ten einde ï'aakt. Het gemeentebestuur is vast besloten om desnoods de hulp van de Kroon in te roepen. Maar ook de bevolking zelf wil tot. acties over gaan. Minister M. A. M. Klompé, die mo menteel in Suriname vertoeft voor besprekingen met de regering. DEN HAAG, 13-2. Een nabootsing van de slag bij Watex'loo - zo die na bootsing er komt - is niet bepaald de zinvolste en meest verantwoorde ^manier om er het 150-jarig bestaan van het Koninkrijk der Nedex-landen mee te viex'en. Dit is de mening van vele leden der Eerste Kamer-com missie, zoals die is neergelegd in het voorlopig verslag dat die commissie heeft uitgebracht op de begroting voor 1963 van het departement van algemene zaken. Ze hebben dan ook de wens uitgesproken, dat het de re gering zal gelukken voor de feeste lijke herdenking van dat 150-jarig bestaan een passender en opbou- wender „piece de resistance" te vin den. Nog geen kranten in New York COLORADO SPRINGS, 14-2. De leiders van de vakbonden van typo grafen zullen vandaag (donderdag) in Colorado Springs bijeenkomen en beraadslagen over de mogelijkheid om de staking van de typografen bij dagbladen in New York uit te brei den tot de aan de Amerikaanse westkust verschijnende editie van de New York Times en tot de Parijse editie van dit blad. De staking duurt i*eeds 68 dagen. De onderhandelingen tussen werk gevers en vakbonden werden maan dag afgebxeken, zonder dat afspra ken voor een nieuwe bijeenkomst werden gemaakt. LEOPOLDSTAD, 13-2. - Premier Adoela van de centrale Kongolese regering heeft op de autoriteiten in gebieden, waar een voedseloverschot is, een beroep gedaan dit naar de hoofdstad te zenden, waar een acuut tekort aan levensmiddelen heerst. Dit ikomt doordat de autoriteiten van de provincie Leopoldstad drie weken geleden op ongeveer 40 kilo meter van de gelijknamige hoofdstad aan de weg van Matadi een „douane- grens" hebben ingesteld, waar-door de voornaamste aanvoerweg voor voedsel is afgesloten. Volgens welingelichte kringen in Leopoldstad is de centrale regering bereid liever levensmiddelen uit an dere delen van het land in te voeren dan het op een krachtmeting met de provinciale autoriteiten te laten aan komen. Schaatsen op IJsselineer WORKUM, 13-2. Ruim 1400 schaat sers hebben een tocht gemaakt over het IJsselmeer tussen Workum en Medemblik. Zij maakten allen de tocht heen en terug. In Workum kwamen ongeveer duizend schaats- liefhebbei's aan de start. Vanuit Me demblik begonnen ruim 400 schaat sers de tocht. Beide groepen startten om half tien des moi-gens. Het ijs was betrouwbaar en goed te berijden. Daar ook de weex-som- standigheden meewerkten leverde deze tocht van omstreeks 65 km. geen moeilijkheden op. Internationale huishoudbeurs AMSTERDAM, 12-2. Met een op- pervlakte van 23.000 vierkante meter 1.000 vierkante meter meer dan vorig jaar is de komende acht tiende intex-nationale huishoudbeurs in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de gxeotste beurs in de geschiedenis van onze organisatie, aldus de diiec- teur van de „intex-nationale huis houdbeurs", de heer A. Blokker. De beurs wordt van donderdag 28 fe- bruax-i tot en met zondag 10 maart gehouden en staat in het teken van de Europese gemeenschap. Mevrouw H. J. Mansholt-Postel, echtgenote van di\ S. L. Mansholt, vice-voorzit- ter van de Europese commissie der E.E.G., zal de beui's openen. Fout openbaarde bedrog BRUSSEL, 13-2. Een vergissing bij de regie van een t.v.-prijsvraag in België heeft een ambtenaar van de P.T.T. tegen de lamp doen lopen. Hij had zijn zoon de oplossing gegeven van de prijsvraag, waarmee een be drag van 15.000 frank, ruim duizend gulden, kon worden gewonnen. Door een fout in de uitzending was het echter onmogelijk, dat iemand de oplossing kon vinden. Toen vijftien seconden na de uitzending toch de juiste oplossing per telefoon aan de studio van de R.T.È. werd gemeld, ivas het duidelijk, dat er een „lek" moest zijn. Het t.v.-spel, „Drelin-Drelin", liet de kijkers combinaties maken tus sen bekende Belgische figuren en hun woonplaatsen. Daaruit konden getallen worden afgeleid, die konden worden herleid tot een telefoonnum mer. De laatste vraag luidde: „Rik van Looy (de wielrenner) is de kei zer vanIngevuld zou moeten worden: „van Herentals". Maar deze plaatsnaam kwam niet voor onder de namen, waaruit een keuze kon worden gedaan. Het juiste telefoon nummer kon dus niet worden gevon den. AMSTERDAM. Van de 21.270 mis- dx-ijven die in het afgelopen jaar ter kennis van de Amsterdamse politie znij gekomen (20.166 in 1961) zijn er 6847 opgelost. Dit blijkt uit de jaax-- cijfers die het jubilerende tienjarige .Buxeau ter voorkoming van misdrij ven van de hoofdstedelijke politie heeft gepx-oduceerd. Ixr totaal heeft de Amstex'damse politie vorig jaar 76.324 pxecessen-vex-baal opgemaakt (in 1961: 91.828). Van de 7366 gepakte dadex-s (7560 in 1961) waren er 2136 (2323) strafrechtelijk mindex-jax-igen (tot 18 jaar). DEN HAAG, 13-2. Het nadelig sal- dö van het landbouw-egalisatiefonds voor het dienstjaar 1962 wordt thans geraamd op f 301.760.000,Dat be tekent ten opzichte van de raming per 1 juli 1962 een verhoging van ongeveer f 21 miljoen. De verhoging wordt voornamelijk veroorzaakt door hogere uitgaven voor de zuivelsector en lagere inkomsten in de akker bouwsector. Dit schrijft minister Ma- rijnen in een brief aan de Tweede Kamer. In die brief wordt verder onder meer opgemerkt dat het verschil tus sen de garantieprijs voor melk van f 28,10 en de gemiddelde opbrengst van f 22,885 thans geraamd wordt op f 5,215 per honderd kg. melk. Een van de eerste foto's van na de militaire coup uit de Iraakse hoofd stad Bagdad. - Militairen van het nieuwe bewind voor de ruïne van het ministerie van defensie, waarin de vorige premier, Kassim, na felle strijd werd gevangen genomen al vorens hij ter dood werd gebracht. Rechts op de foto een moskee, welke slechts licht beschadigd werd. Dit nummer bestaat uil 10 pagina's Het zijn vaak onze hoogste loensen die ons beletten ge lukkig te zijn. V/AT UQ T 01 BILT Zuidelijke wind Vex-wachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw of regen; matige tot ki-ach- tige wind uit zuidelijke richtingen: vannacht temperaturen om het vries punt, moi-gen overdag lichte dooi. 15 febr. Zon op 7.57, onder 17.52. Maan op 0.12, onder 10.49. Laatste kwartier: 16 febr. te 18.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 febr. 7.19 v.m. 19.50 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 febi\ 6.59 v.m. 19.21 n.m. Doodtij: 19 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat in de' nacht van woens dag op donderdag tijdens het passe ren van een zwakke rug van hoge luchtdruk nog lichte tot matige vorst voorkwam draaide de wind naar zui delijke richtingen. Dit hangt samen met de nadering van het fronten systeem van een diepe depressie, die zijn invloed steeds verder over west- Europa uitbreidt. Het frontensysteem met de begeleidende neerslagzone nadert van het zuidwesten uit. ons land, het front zal vanavond ons land voor een groot deel passeien hierbij voorafgegaan door sneeuw en regen. Na het passeren van het: front zal de temperatuur verder stijgen en valt de dooi in. De aanwakkerende wind ruimt na de frontpassage naar zuid tot zuidwest. SCHIPHOL. De waarde'van het geld, dat zaterdag uit een DC-8 van de K.L.M. op Schiphol werd ver mist. bedraagt f 94.900 en dus geen miljoen. Dit bedrag bevond zich dus in het verdwenen kistje. De totale waarde van de zending, die in vijf kistjes was verpakt. bedroeg f 445.300. De organisatie van de Verenigde Naties zal voortgaan met haar plan nen voor hulp aan Cuba bij de uit voering van een landbouwprojekt waarmee een bedrag van drie mil joen dollar is gemoeid, zo is woens dag beleend gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1