Russische delegatie poogt neutrale landen te winnen Mislukking van Brussel niet liet einde De Groot-Maleise federatie Armada graanschepen naar Rotterdam Engeland wil internationale tariefsverlag Hulp aan enkele landen zou gestaakt De politieke verhoudingen in de V.S. De V.N. en Kongo Toestand in Irak snel normaal geworden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 februari 1963 119e jaargang No. 19327 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 <EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lak^nman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: I Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,SS, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk In dit nummer: Zwanen op onderduikadres Nieuw gesprek te Genève Dintelsas—Ooltgejisplaat GENÈVE, 11-2. De Russische dele gatie by het ontwapeningsoverleg in Genève heeft maandag, aan de voor avond van de hervatting der bespre kingen, de acht neutralistische afge vaardigden uitgenodigd voor een ge dachten wisseling over de kwestie van een verbod op het nemen van kernproeven. Westelijke diplomatieke waarne mers beschouwden deze Russische invitatie als een belangrijk onder deel van de campagne van Moskou om met steun van de neutralisten het Westen concessies af te dwingen. Zoals gemeld hebben de Russen de Britten en de Amerikanen er van beschuldigd, dat zij door hun onbuig zaamheid het geheime vooroverleg over de kwestie van de kernproeven in New York en Washington hebben doen mislukken. De Russen braker dit overleg, dat op 14 januari war begonnen, onverwachts af, toen zi.: zich bereid hadden verklaard ak koord te gaan met drie inspectie; per jaar op hun gebied, terwijl he' Westen slechts acht tot tien inspec ties aanvaardbaar achtte. De Britse delegatieleider Godber heeft echte- al laten weten, dat deze acht tot tier inspecties niet het laatste woord var het Westen zijn. Teleurstelling b\j de acht De acht neutralistische landen, die aan het. Geneefse overleg deelnemer - Birma, Brazilië, Ethiopië, India Mexico. Nigeria, de V.A.R. en Zwe den - ziin zeer teleurgesteld over de mislukking van het vooroverleg tus sen de V.S., de Sowjet-Unie en En geland, dat zich aanvankelijk veel belovend liet aanzien. Men verwach' dat zij het Westen zullen bewegen tot concessies. Van Amerikaanse zijde is echter verklaard, dat de V.S. geen concessies zullen doen, als dit de veiligheid van het Westen in gevaar zou kunnen brengen. In dit verband wordt er aan her innerd. dat de V.S. inmiddels hun ondergrondse kernproeven, die zij tijdens het vooroverleg in New York en Washington hadden opgeschort hebben hervat. De Algemene Verga dering van de V.N. had er in haar laatste zitting op aangedrongen, oilc kernproeven vóór januari van di( jaar te beëindigen. Bij de hervatting van de conferen tie dinsdagmorgen (om 10.30 uur Ned. tijd) hielden de leiders van de be langrijkste drie afvaardigingen rede voeringen, n.l. de Rus Koeznetsov. de Amerikaan Poster en de Bi it Godber. ENGELAND EN DE E.E.G. Appel-mysterie .'"^OCKHOLM. 11-2. Appels ~ij7i in f-ite kie ne gasfabriek- jes. De mensen houden over het algemeen wel van hun geur maar als men een stuk of wat appels rond een vaas met anjers legt, gaan de bloe men hangen. Dat komt door het vergiftige ethyleengas dat door deze vruchten wordt ge produceerd. Een groep des kundigen van het Zweedse tuinbouw instituut in Alnarp heeft nu een project van drie jaar aangevat om de geheimen van de appel-uitwaseming en het mogelijk verband daarvan met het rijpingsproces te door vorsen. Men is al tot de con clusie gekomen dat zomer-ap- pels niet samen met winter appels opgeslagen moeten worden omdat de rijpingsgas- sen van de eersten het rij pingsproces van de laatsten te zeer zouden versnellen. DEN HAAG, 11-2. De Britse mi nister van staat voor buitenlandse handel, Alan Green, die een onoffi- ciëel bezoek van een dag aan Neder land heeft gebracht, heeft maandag avond in een persconferentie ver klaard, „dat Brussel niet het einde Gevraagd naar zijn mening over het mislukken van de onderhande lingen over toetreding van Engeland tot de E E.G. zei minister Green, dat dit teleurstellend was. „Europa en Engeland hebben echter al eerder teleurstellingen gehad. Wij hebben ons door die teleurstellingen niet la- - ten verslaan en wij laten ons ook niet door deze verslaan". Naar de persoonlijke mening van minister Green is een van de resul taten van het mislukken van de on derhandelingen in Brussel, dat in Engeland de mening veld heeft ge wonnen, dat Engeland zijn banden met Europa moet handhaven. Geen associatie. Minister Green verwierp de sug gestie, dat Engeland associatie zon der meer mgt de gemeenschappelij ke markt zou kunnen aanvaarden. „Associatie zou het ons niet mogelijk maken te doen, wat wij, als goede Europeanen, wensen te doen: helpen de gemeenschap tot ontwikkeling te brengen". Minister Green nam aan, dat de werkelijke wens die binnen de „Zes" leeft, is precies die soort naar buiten gerichte gemeenschap te hebben, die Engeland zou willen helpen tot ontwikkeling te brengen. Een associatie zou Engeland hiertoe niet in staat stellen. Naar aanleiding van een vraag over Engelands betrekkingen met Na de Iraakse revolutie WASHINGTON. 11-2. Het State Department heeft maandag bekend gemaakt dat de V.S. de nieuwe Iraakse regering hebben erkend. Ook Engeland, Tunesië en Libanon hebben het nieuwe bewind in Irak erkend. de Europese vrijhandelsassociatie zei de Engelse bewindsman o.a., dat de politiek van de Britse regering niet is veranderd: Engeland blijft ernaar streven toe te treden tot een naar buiten gerichte (outward looking) gemeenschap en de voordelen ervan te delen met zoveel mogelijk men sen. KOELA LOEMPOER, 12-2. De vorming van de Groot-Maleise fede ratie gaat door ondanks het Indone sische dreigement van een gewa pend conflict. Dit heeft de vice-premier en mi nister van'defensie van de Maleise federatie, Abdoel Razzak, maandag avond in Koeala Loempoer gezegd in antwoord op de verklaring van de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio. De Groot-Maleise Federatie 'be antwoord aan de wens van het volk en wij zullen blijven werken voor de verwezenlijking. Indonesië heeft hier niets mee te maken, aldus de vice premier. Het kabinet van de Maleise Fede-' ratie zal vandaag, dinsdag, bijeen komen om de verklaring van Soe bandrio te bespreken. In totaal 400.000 ton graan verwacht ROTTERDAM, 11-2. Het Ameri kaanse m.s. „Starlight" is maandag als eerste van een armada graan schepen de Rotterdamse haven bin nengelopen. De „Starlight" kwam met 19.000 ton. In totaal verwacht men in de komende weken 400.000 ton graan, de hoeveelheid die door de havenstaking aan de Amerikaan se oostkust, enige weken geleden, in de Verenigd© Staten aehterbleef .De Amerikaanse graantransporten heb ben maanden lang nagenoeg geheel stil gelegen. Deze week zullen nog een zestal schepen arriveren met ruim 120.000 ton. Debat in Engelse Lagerhuis Plan van Amerikaanse regering WASHINGTON, 12-2. Volgens wel ingelichte kringen in Washington overweegt de Amerikaanse regering de mogelijkheid om het aantal lan den, dat hulp van de Verenigde Sta ten ontvangt, drastisch te verminde ren. Niet alleen zou verdere econo mische hulp worden onthouden aan bepaalde landen, die er geen behoefte meer aan hebben, doch ook aan an dere landen die van de tot dusver ontvangen hulp geen goed gebruik hebben gemaakt. Tot de eerste categorie worden, al dus genoemde kringen, gerekend Libië en Thailand en, na verloop van drie a vier jaar, ook Formosa, Israël en Griekenland. David Bell, de nieuwe administrateur van het Amerikaanse hulpprogramma, zou tot de conclusie zijn gekomen, dat de dollars, die de Verenigde Staten aan een twaalftal landen, waaronder een paar Latijns-Amerikaanse, ïhebben verstrekt, louter weggegooid zijn. Men acht het mogelijk, dat de re gering er zelfs toe zal besluiten om aan bepaalde lander. de hulp geheel te staken, welke consequenties daar uit ook zouden mogen voortvloeien. Praktisch is dit reeds het geval wat# Haiti betreft, doch het is niet uitge sloten dat ook grotere landen door een soortgelijke beslissing zullen worden getroffen. Indonesië. Volgens genoemde kringen levert Indonesië in het bijzonder een pro bleem op. Verscheidene regerings functionarissen zijn er voorstander van om alle hulp aan dit land te sta ken, hoe ernstig de gevolgen daar van ook mogen zijn, gezien de eco nomische en strategische betekenis van dit. land. Doch andere Ameri kaanse deskundigen willen de hoop niet geheel opgeven, in verband met de constructieve houding van enkele leden der Indonesische regering en de gebaren van toenadering, die reeds tussen Indonesië en het inter nationale monetaire fonds zijn ge maakt. LONDEN, 11-2. In de toespraak, waarmede Britse eerste minister. Harold MacMillan maandagavond 't debat in het Lagerhuis over de mis lukking van het Brusselse overleg heeft geopend, beschreef hg interna tionale verlagingen van tarieven als de basis van het regeringsplan om de Britse welvaart te stimuleren, nu Groot-Brittannië niet tot de Euro pese gemeenschappelijke markt kan toetreden. Hjj waarschuwde er echter voor dat er „geen eenvoudige andere op lossing" voor een Brits E.E.G.-lid- maatschap bestaat. MacMillan legde de verantwoorde lijkheid voor het mislukken der Brusselse besprekingen rechtstreeks op de schouders van de Franse pre sident-generaal Charles de Gaulle. „Terwijl Engeland zijn best zal doen om goede betrekkingen te on- Kritiek van de republikeinen WASHINGTON, 12-2. Elf republi keinse Congresleiders - vijf in de Senaat en zes in het Huis van Afge vaardigden - hebben maandag een verklaring uitgegeven waarin zfj de regering-Kennedy kritiseren wegens verstoring van de langdurige vriend schap tussen de V.S. en Groot-Brit tannië, Frankrijk en Canada. Dit was gebeurd door een „onbekwame" buitenlandse politiek, die bij de drie bondgenoten anti-Amerikaanse ge voelens had gewekt. NEW YORK, 12-2. In New York is een, negentien pagina's tellend, boekje verschenen over het optre den van de Verenigde Naties in Kongo. Hoewel het niet de hand tekening draagt van secretaris-ge neraal Oe Thant, neemt men aan dat de inhoud ervan toch zijn volledige goedkeuring wegdraagt. In dit boekje beschuldigen de Ver enigde Naties „habituele lasteraars" van het verspreiden van onjuiste en verdraaide berichten over de Kon- go-operatie, „die in de publieke opi nie wanbegrip en verwarring heeft ontmoet dan elke andere belang rijke V.N.-activiteit", aldus het boekje. De republikeinse leiders noemen onder meer de zaak van de Skybolt- ralcet, die Groot-Brittannië tegen de V.S. had ingenomen en een „onno dige openbare verklaring" over de kwestie van Canada's afwijzing van Amerikaanse kernwapens. De democratische leider in de Se naat, Mike Mansfield, heeft op deze vérklaring gereageerd met de op merking dat de republikeinen poli tieke munt trachten te slaan uit dc delicate situatie op internationaal ge bied. De tijd is gekomen dat de leden van beide partijen blijk geven van verantwoordelijkheidszin en de een heid van het land handhaven, aldus Mansfield. Engeland en het Gemenebest LONDEN, 11-2. Premiei; MacMil lan heeft maandag in het Lagerhuis meegedeeld, dat zijn regering een conferentie van de miriisters van ge- menebestlanden wil houden vóór de ministersconferentie van de G.A.T.T. die naar men hoopt in het begin van de zomer gehouden zal worden. Zijn regering zou graag zien dat de mi nisters van het gemenebest in Lon den bijeenkomen. derhouden, zou het niettemin ver keerd zijn er geen acht op te slaan dat er thans geen eenheid van stre ven tussen ons en Frankrijk bestaat", zo verklaarde hij. De premier voegde hieraan toe dat de regering echter op politiek vlak, in tegenstelling tot het economische terrein, geen speciale voorstellen wil doen om de uitwerking op poli tiek gebied der uitsluiting van Groot- Brittannië van Europa te vermin deren. Waarnemers in Londen menen dat deze opmerking van MacMillan zijp oorsprong vindt in het drukke over leg, dat het Verenigd Koninkrijk nog steeds met „de Europese vijf" voert. Koude in Slovenië Griep in de Ver. Staten LONDEN, 11-2. In de Zuidslavi- sche staat Slovenië, die aan Oosten rijk grenst, zijn als gevolg van het koude weer in de afgelopen twee maanden 22 mensen om het leven gekomen. Velen van hen vroren dood, nadat zy in de sneeuw in el kaar waren gezakt. In Japan is het aantal doden als gevolg van de koude en zware sneeuwval tot 148 gestegen. Het oostelijke deel van dc V.S. heeft te lijden van talrijke gevallen van Aziatische griep, die vaak tot longontsteking leidt. Het aantal sterfgevallen aan deze ziekte ligt sinds vier weken boven het epide misch niveau. De enorme toevoer is in Rotter dam met gemengde gevoelens afge wacht, in verband met de overslag moeilijkheden als gevolg van het winterweer. Het probleem is name lijk hoe de tienduizenden tonnen graan, die in een tijdsbestek van slechts enkele weken in Rotterdam worden aangevoerd, kunnen worden verwerkt. De binnenvaart is nog steeds gestremd en dat betekent een enorme handicap voor de verladers, want rond 95 procent van al het in Rotterdam aangekomen graan wordt per schip doorgevoerd. Verder ligt een groot aantal van de beschikbare lichters in het decimeters dikke ijs vastgevroren. Bij de lossing van het eerste schip hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan, omdat van gemeente wege hard gewerkt is om schepen en lichters uit de ijsvloer te bevrij den. IJsbreken Men is trouwens voortdurend be zig zoveel mogelijk materiaal vrij te maken. Een aantal slepers, die op het ogenblik op de grote rivieren aan het werk zijn, kunnen naar Rotterdam worden geroepen om daar ten behoeve van de graanoverslag het ijs in verschillende delen van de haven te breken. Men hoopt op die manier zoveel mogelijk lichters en schepen vrij te maken. Het graan van de „Starlight" kon gemakkelijk via een lichter in vrachtwagens en spoorwagons wor den overgeladen. Wanneer de weers omstandigheden gunstig blijven zal men de aanvoer zonder al te veel moelijkheden kunnen verwerken. De grote krachtproef komt woensdag a.s., als twee schepen met totaal 46.000 ton graan de haven binnen lopen. Dan moet blijken in hoeverre men er in slaagt de tegenslagen, die door het barre winterweer aan de Rotterdamse haven zijn uitgedeeld, heeft overwonnen. Voorlopig ziet al les er nog hoopvol uit, aldus het Comité van Graanhandelaren in Rotterdam. BEIROET, 11-2. - Volgens radio- Bagdad wordt de toestand in Irak na de omverwerping van het regime van Kassem weer normaal. De-scho len en universiteiten z\jn heropend het lucht- en goederenverkeer per spoorweg is hervat. Het uitgaans verbod is verder verzacht. Reuters correspondent in Bagdad, Keith Deves, die met een schotwond in het been in Beiroet, Libanon, aan kwam, verklaarde dat er maandag in Bagdad nog sporadisch werd ge schoten on dat er gevechten van man tegen man werden geleverd. Onbevestigde berichten in Teheran spreken #van ongeveer 5.000 doden Zo wordt elke dag de veerboot „CTo- rinchem V" van Dintelsas (N.B.) naar Ooltgensplaat (Sluishaven, Z.H.) over het Volkerak betrokken. Voorop gaat de sleepboot „Constantina"dan vol gen de sleepboot „Broedertrouw VI" en de veerboot. De sleepboot „Lam bert" is reeds eerder voorgegaan om voor dit konvooi uit een weg door het ijs te banen. In januari heeft de veerboot 830 personen- en 1521 vrachtwagens overgezet. Een ander schip, de „Prinses Beatrix" heeft op hetzelfde traject in genoemde macCnd 660 personen- en 1021 vrachtwagens overgezet. Als dit vervoer niet had kunnen geschieden, was de strop, vooral voor de landbouw, niet te overzien geweest. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wees goede vrienden met uw buren maar laat de heg tüssen de tuinen staan. Premier Ben Bella heeft bekend gemaakt, dat de vele schoenpoetser tjes uit het stadsbeeld van Algiers zullen verdwijnen. Volgende week zullen de jongens naar tehuizen voor jeugdopvoeding worden gebracht. De gezinnen waaruit zij komen, krij gen dan een ondersteuning die on geveer gelijk zal zijn als de op brengsten van het schoenpoetsen. WAT UQT Dl bilt Noordelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk op vele plaatsen nog enige sneeuw. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 13 febr. Zon op 8.01, onder 17.48. Maan op 23.07, onder 10.10. 14 febr. Zon op 7.59, onder 17.50. Maan op onder 10.29. Laatste kwartier: 16 febr. te 18.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 febr. 14 febr. 6.15 v.m. 6.45 v.m. 18.39 n.m. 19.15 n.m. Er zouden vijfduizend slachtoffers gevallen zijn sedert 'het begin van de opstand in Irak op vrijdag. In Basra zouden zeventig demonstranten bij gevech ten met aanhangers van het nieuwe bewind zijn gedood. De nieuwe militaire gouverneur- generaal van Irak heeft beslag laten leggen op alle eigendommen van on geveer tachtig vooraanstaande per sonen van het oude bewind, onder wie oud-premier Kassem en zijn fa milieleden. De nieuwe regering heeft alle Iraakse politieke vluchtelingen in het buitenland uitgenodigd terug te keren daar het land thans is „ge zuiverd". BROUWERSHAVEN 13 febr. 5.53 v.m. 18.11 n.m. 14 febr. 6.25 v.m. 18.44 n.m. Doodtij: 19 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oud uit Frankrijk afkom stig lagedrukgebied verplaatste zich langzaam naar West-Duitsland. Het bracht in ons land nogal wat neer slag. Deze begon maandagavond op de meeste plaatsen als regen, onder koelde regen of ijsregen, maar in de loop van de nacht koelde dc atmo sfeer wat verder af en ging het sneeuwen bij een temperatuur van 1 a 2 graden onder nul. Ook morgen zal dit depressiegebied, dat zich maar uiterst langzaam naar het noordoosten verplaatst, zich nog dicht b" ons land bevinden zodat vooral aanvankelijk de kans op sneeuw nog groot is. De tempera turen blijven in het algemeen dicht bij het vriespunt bij zwakke tot ma tige winden uit noordelijke richtin gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1