EEN MINISTER GEVRAAGD Denemarken ivel of geen lid m de E.E.G. Topconferentie van „de Zes" Iedere uitgevroren bouwvakker krijgt een extraatje Acht kinderen van gezin omgekomen Ernstig ongeluk verspert Rijksweg 12 Licht op een zeventiende eeuwer Heuric Danielsz. Slatiuseen beruchte Oosterlander (1585-1623) ii. Lid van een samenzweerdersbende dut is juist iets voor Henric, hij kan hier zijn wraakgevoelens luchten metterdaad. Wat is het geval? De Remonstranten waren zeer gebeten op prins Maurits van Nassau (1567- 1625), stadhouder van Holland en Zeeland, die als belijder van de al oude Waarheid, zich aan het hoofd had gesteld van de Contra-Remon stranten en een vurig verdediger van de leer van Calvijn was. Willem van Oldenbarneveld, Heer van Stouten- burg (1590-1634), jongste zoon van de onthoofde, landsadvocaat Johan van Oldenbarneveld was, naar een kwa lificatie uit die tijd een „baldadig" man, welke zijn vader tijdeps diens leven zeer veel hartzeer en leed be rokkend heeft. Desondanks poogde hij diens dood te wreken op de door luchtige prins Maurits van Nassau, omdat hij deze als de oorzaak hier van hield. Tevens had hij een om keer in de regering des lands in het hoofd, om te trachten de zaken der Remonstranten op te beuren. Dit zou echter, zo was de mening van de Heer van Stoutenburg, niet gaan, zolang prins Maurits, die in zijn tijd voor één der bekwaamste veldheren doorging, nog leefde. Hij sprak er telkens over met zijn broei-, Reinier van Oldenbarneveld, Heer van Groe- neveld, die echter aanvankelijk wei nig voor het gewaagde plan voelde. Toch wist zijn broer Willem er hem tenslotte toe over te halen zijn me dewerking aan het snode plan te geven. Andere samenzweerders Intussen vond men een aantal personen, die heet op vertwijfelde aanslagen, met de heren van Olden barneveld raad hielden hoe en wan neer men de aanslag zou volvoeren. Daar waren David Koornwinder, eertijds secretaris te Berkel, Adri- aan Adriaanszoon van Dijk, gewe zen schout van Bleiswijk, vermoede lijk een oud gemeentelid van ds. Slatius, Jan Blansaart, saaiwerker te Leiden en tevens Remonstrants pro ponent, Cornelis Gerritszoon van Woerden, schrijnwerker te Rotter dam en zwager van Slatius en nog meerderen. Van Woerden en Slatius wérden aangewezen het buskruit te drogen en de kogels te gieten, die men dacht nodig te hebben voor de aanslag. Verder werd ten hyize van Slatius het moordgeweer vervaar digd. Men huurde een drietal matro zen. Jan Klaaszoon uit Zuidland, Herman Hermanszoon uit Embden en Dirk Leendertszoon uit Katwijk. Het illustere gezelschap was voorne mens de prins te Rijswijk te ver moorden. Hij kwam daar dagelijks omdat er zijn stallen waren en het plan was hem bij het in- of uit stappen van zijn rijtuig een kogel door het hoofd te jagen. De drie matrozen, ruige lieden, hadden op dracht de daders van de aanslag te helpen of eventueel te helpen ont vluchten. Verder zocht men nog een viertal bootsgezellen op, waarvan men wist dat het vurige Remon- strantsgezinden waren. Het zijn Je roen Ewouts, Jan Faassen, Pieter Janszoon Broek en Jan van Engelen. Door bemiddeling van de Heer van Groeneveld had men zesduizend gul den weten te bemachtigen teneinde de huurlingen te kunnen betalen die de aanslag plegen zouden. Men •had echter de bootsgezellen onkun dig gelaten van wat er gebeuren ging om niet te Veel ruchtbaarheid aan het plan te geven. Men had hen verteld dat er iemand uit de weg geruimd moest worden, zulks in be lang van het land. De samenzweer ders besloten uiteindelijk om de prins de zevende februari 1623, daags voor de algemene biddag uit de weg te ruimen. 'Eén van de voormannen zou de ruwe bootsgezellen toespre ken, stof daartoe bood hem het ge schrift van Slatius, getiteld: ,.De klaar lichtende fakkel". Op 4 febru ari bracht men het moordwapen in een koffer van Rotterdam naar Den Haag waar het in de herberg „Den Helm" werd opgeborgen. Op de vooravond van de fatale dag had Slatius nog een maaltijd aangericht in een herberg aan het Spui, waar men dronk op de goede afloop van deze vloekwaardige onderneming. Op deze dag echter waren de vier genoemde bootsgezellen, die wel eni ge argwaan koesterden, naar Rijs wijk getrokken waar zij gen audi ëntie aanvroegen bij de prins. Ten dienste des lands Deze gaven zij te kennen dat zij gehuurd waren tot een zekere onder neming ten dienste des lands, waar voor zij elk driehonderd gulden op de .hand hadder, ontvangen. Tevens vroegen zij of Zijne Doorluchtigheid van deze onderneming afwist. Ze vertelden verder dat er in de her berg „Het Zotje" momenteel ver schillende personen zich ophielden,, die deze aanslag hadden voorbereid. De prins zou de prins niet zijn ge weest als hij niet onmiddellijk vatte wie het slachtoffer van deze aanslag zou moeten worden. Hij gelastte de bootsgezellen hem onmiddellijk te volgen naar Den Haag, om in tegen woordigheid van de President en enige Raden van het Hof van Hol land te vertellen, hetgeen zij bij de prins te Rijswijk hadden opgebiecht. BRUSSEL. 8-2. De voorzitters van de christen-democratische par tijen in de zes landen van de Euro pese Economische Gemeenschap, hebben vrijdag voorgesteld een „top conferentie" te houden van de staatshoofden en regeringsleiders van de „Zes" oni de „samenhang en de dynamiek van de Europese ge meenschap te redden". De conferentie zou binnen vier maanden moeten worden gehouden, aldus de resolutie, die vrijdag op een conferentie in Brussel is opgesteld. Na de ondervraging werden onmid dellijk een aantal gerechtsdienaren uitgezonden die de beide herbergen „Den Helm" en „Het Zotje" omsin gelden. Verschillende voormannen konden echter nog ontsnappen, hoe wel men er ook ettelijke bij de kraag vatte. Zelfs het moordwapen trof men aan in „Den Helm", waar het op bevel van Slatius was gebracht. Bij de eerste ondervraging viel men al door de mand dat men prins Maurits had willen doden. Maurits was woedend en kende geen genade. Verschillende medeplichtigen, die aanvankelijk ontkomen waren, wer den van lieverlede gevat en ter dood gebracht. Verschillende werden ge vierendeeld en publiekelijk aan de galg gehangen. Reinier van Olden barneveld, de Heer van Groeneveld, wordt te Vlieland gegrepen, in te genstelling met zijn broer, de Heer van Stoutenburg, die naar het bui tenland wist te ontkomen, zowel als zijn zwager Adriaan van der Dus- sen. Ook Henric Slatius weet te ont komen, en ofschoon de verbannen Rem. predikanten vanuit Antwerpen een „ootmoedigh uertoogh" zenden waarin zij de voorgenomen aanslag streng afkeuren, de prins maakt het niet toleranter tegenover de Remon stranten. (Slot volgt). DEN HAAG, 8-2. Het College van Rüksbemiddclaars heeft vrij dagmiddag, zo deelt het mee na ont vangst van het advies van de „Stich ting van de Arbeid" zjjn goedkeu ring gehecht aan het verzoek van de „Stichting Risicofonds voor de Bouwnijverheid" om over de peri ode van 7 januari tot en met 8 febr. aan werknemers, die een uitkering uit dit fonds ontvangen, in verband met de bijzondere omstandigheden een extra uitkering te doen van twee gulden per uitkeringsdag voor gehuwden en kostwinners en van één gulden voor niet-kostwjnners. Daarmèe is tevens de voorwaarde vervuld om de werkloze bouwvak arbeiders, die niet voor een uitke ring uit het vorstverletfonds in aan merking komen, ook aan het extra- tje te helpen. Iedereen is er thans akkoord mee, dat iedere uitgevroren bouwvakker het extraatje krijgt. De koude-toeslag bedraagt per uit keringsdag twee gulden voor ge huwden en kostwinners en één gulden voor niet-kostwinners. De utikering geschiedt over de periode van 7 januari tot en met 8 februari. De „Stichting Risicofonds voor de Bouwnijverheid" had om het extra- tje voor zijn klanten verzocht. De „Stichting van de Arbeid" bracht er een advies over uit. Het College van Rijksbemiddelaars verleende zijn goedkeuring. Het gaat hier om een aantal van meer dan'140.000 uitgevroren bouw vakarbeiders. Meer dan 40.000 bouwvakarbeiders zijn eveneens uitgevroren, zij heb ben geen recht op uitkeringen uit het Vorstverletfonds. Zij ontvangen uitkeringen van de Sociale Verzeke ringsraad en het Algemeen Werk loosheidsfonds. Deze twee instellin gen hadden reeds op verzoek van de bedrijfsverenigingen voor de bouw nijverheid besloten de uitkeringen te verhogen, maar stelden dit af- Resolutie Westduitse Bondsraad BONN, 8-2. De Westduitse Bonds raad (eerste kamer), heeft vrijdag de Westduitse regering in een met al gemene stemmen goedgekeurde mo tie verzocht, alles te doen om de on derhandelingen over de opneming van Engeland in de E.E.G. terstond te hervatten. In de motie uit de Bondsraad gro te bezorgdheid over de moeilijkhe den, die na het afbreken van de Brusselse onderhandelingen onstaan zijn. Als het niet zou lukken, de on derhandelingen te hervatten aldus de motie, zou het gevaar van een uiteenvallen van het „vrije Europa" in twee economische blokken ont staan .Hierdoor zouden ook de poli tieke betrekkingen van de Europese staten onderling' geschaad worden. DE WONINGBOUW IN 1962 DEN HAAG, 8-2. Volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het definitieve aan tal woningen, dat in het afgelopen jaar in'Nederland gereedgekomen is 78.375. In december 1962 kwamen 7364 nieuwe woningen gereed. Daarvan werden er 598 als systeenwvoning ge bouwd. In het gehele jaar 1962 kwa men 7686 systeem woningen gereed tegen 8912 in 1961. Gerekend tot en met december 1962 werden sedert debevrijding 1.014.104 nieuwe woningen -gebouwd, waarvan 105.615 systeemwoningen. In december 1962 werd een begin gemaakt met de bouw van 7766 wo ningen. In het hele jaar 1962 werd begonnen met de bouw van 91.880 woningen; in 1961 met 101.768 wo ningen. Daar het aantal in aanbouw geno men woningen in december groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in uit voering zijnde woningen tot 122.272 op het eind van die maand. Op 31 december 1961 waren 108.799 wonin gen in aanbouw. Landbouw en Veeteelt Mond- en klauwzeer in Veghcl VEGHEL, 8-2. Op een landbouw bedrijf in Veghel is onder de var kensstapel mond- en klauwzeer uit gebroken. De varkens zijn ter des tructie opgehaald. Met ingang van vrijdagavond 18.00 uur is gedurende vijftien dagen Jict vervoersverbod voor herkauwende dieren en var kens ingesteld voor het Veghelse ge bied ten oosten van de Zuid-Wil lemsvaart. hankelijk van de vanmiddag geno men beslissing van rijksbemidde laars. Verzoeken om extraatjes voor de uitgevroren agrariërs en arbei ders in de beton- en steenindustrie zullen, zoals was aangekondigd, ook worden ingewilligd door Sociale Verzekeringsraad en Algemeen Werkloosheidsfonds. TORONTO, 8-2. Alle acht kinde ven van een gezin in Toronto zijn vrijdag omgekomen bij een brand in hun woning. De leeftijden van de slachtoffers variëren van vier tot zestien jaar. De vader van de kinderen, die op bed lagen toen de ramp zich vol trok, werd door een buurman in be dwang gehouden toen hij poogde zijn brandende huis binnen te ren nen. Hij en zijn vrouw zijn naar het ziekenhuis gebracht. FOXHOL. Na de blussingswerk- zaamheden bij een brand in de fa brieken van Scholtens-Foxhol is het hoofd van de bedrijfsbrandweer, de 37-jarige E. W. van H. uit Hooge- zand, aan rookvergiftiging overleden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De centrale training voor het Nederlands elftal die dooi de langdurige vorstperiode verschei dene weken onderbroken is geweest, gaat dinsdag 12 februari in Zeist weer beginnen. DEN HAAG. P. Spies, een Neder landse toerist die bij Loeang Pra- bang in Laos werd vermoord, is door kogels gedood. Zijn horloge en por tefeuille zijn gestolen. Dit heeft de Nederlandse ere-consul Georges Therry, na een telefonisch onder houd met autoriteiten in Loeang Prabang, meegedeeld. DEN HAAG. De 20-jarige mare chaussee der derde klasse P. A. Schreuders, ingedeeld bij het B-es kadron van het depot van de Ko ninklijke Marechaussee te Apeldoox-n is met nekkramp opgenomen in het Juliana ziekenhuis in Apeldoorn. AMSTERDAM. Over de kosten factor voor het lopende boekjaar is de directie van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken somber gesteld. Dit heeft zij in de jaarvergadering op vragen van aandeelhouders mede gedeeld. DEN HAAG. Prof. mr. J. J. M. van der Ven, hoogleraar in het arbeids recht, sociologie en wijsbegeerte van het recht te Utrecht schrijft in het „Nederlands juristenblad" zich thans genoopt te voelen tot het betuigen van instemming met het pleidooi van de hoogleraren in, het strafrecht, prof. mr. W. P. J. Pompe en prof. mr. J. M. van Bemmelen, tot vrijla ting van de laatste Duitse oorlogs misdadigers in Nederland. DEN HAAG. Door het onbeheerd achterlaten van een primusstel is in de Netschergtraat in Den Haag brand onstaan in een textielpakhuis waai de marktkoopman R. van Franck uit Den Haag marktkoopwaar had opgeslagen. Er lagen vooral zomer kleding en badpakken. Een buurman ontdekte de brand en waarschuwde de brandweer, die het vuur snel wist te blussen, maar niettemin was reeds een schade van 20 a 25 dui zend gulden aan opgeslagen waai en het gebouw aangericht. AMSTERDAM. Het Amerikaanse departement van landbouw heeft besloten in november 1963 een grote landbouwtentoonstelling in het R.A. I.-gebouw in Amsterdam te houden. Dit zal de grootste tentoonstelling op dit gebied worden, die ooit buiten de Verenigde Staten is geweest. Associatie enige oplosSiug Doordat één man het been stijf hield, kwamen honderden tongen in beroering. Generaal De Gaulle's halsstarrige weigering om mee te werken aan Engelands toetreding tot de Europese Economische Ge meenschap kweekte in geheel West europa een anti-Franse stemming, waaraan vele ministers, parlemen tariërs en persorganen ondubbelzin nig uiting gaven. Uiteraard is door deze gang van zaken het vertrouwen in het pro ces van de economische 'integratie in Europa zwaar geschokt., niet in het-minst bij het bedrijfsleven, dat in de economische integratie van dé zes landen met een vrijwel zekere uitbreiding tot tien landen ongeken de mogelijkheden zag voor afzet, produktie, nieuwe investeringen en daaruit voortvloeiende winstver wachtingen. Doch ook buiten de E.E.G.-landen is de Franse stijfkoppigheid aller minst met gejuich ontvangen. Het ideaal van president Kennedy bij voorbeeld om in de naaste toekomst tot de stichting van een Atlantische vrijhandelszone te komen, heeft een gevoelige deuk gekregen. Doch .ook in Denemarken en Noorwegen was het onbehagen over de Franse dwarsbomerij zeer groot. Deze lan den zouden, indien de onderhande lingen in Brussel een gunstig effekt hadden gesorteerd, zonder twijfel de wens te kennen hebben gegeven zich volledig bij de Euromarkt aan te sluiten. Nu de onderhandelingen zijn afgebroken zonder een konkreet resultaat, is de toetreding van Dene marken en Noorwegen echter op losse schroeven komen te staan. De- nemerken, dat economisch voor een belangrijk deel van Engeland afhan kelijk is, zal zich stellig nu niet als volledig lid van de E.E.G. laten in schrijven. Deens dilemma Toch is el' in Denemarken een be langrijke stroming, die toch op vol ledige aansluiting aandringt, ook al zou Engeland niet tot de Zes toe treden. Met name in landbouwkrin- gen heerst er reeds jaren veel on tevredenheid over de afhankelijk heid van de export naar Groot- Brittannië. Dit onbehagen was begrijpelijk, want Engeland heeft tegenover de Deense landbouwers altijd een prijs politiek gevoerd, die de verhouding tussen prijzen en produktiekosten gaandetveg steeds schever heeft ge trokken. Daarom wil men in Deen se landbouwkringen dan ook probe ren minder afhankelijk te worden van Groot-Brittannië, door de agra rische produktcn over meer afzetge bieden te vei-spreiden. Vandaar dat de Denen in principe de landbouw politiek van de E.E.G. steunen. Tc meer waar de Deexfce verlangens naar een meer reëele basis voor de landbouwprijzen in Brussel door dc verschillende onderhandelaars van dc E.E.G. nog eens zijn benadrukt, ook tegenover de Britse onderhan delaars. Op het ogenblik staan de Denen echter voor een dilemma. De afhan kelijkheid t.o.v. Engeland zal zeker blijven bestaan, ze kan hoogstens door een grote exportspreiding iets verminderen. Daarom lijkt het,niet waarschijnlijk, dat de Denen het er op zullen wagen tóch volledig tot de E.E.G. toe te treden. Vermoedelijk zal Denemarken een andere weg gaan zoeken om, als Engeland zich niet aansluit, te profiteren van de voordelen die de gemeenschap biedt, namelijk door een associatie aan te gaan met de E.E.G. Vandaar ,dat de Deense premier onmiddellijk na het mislukken van de Britse onderhan- delingen reeds een bezoek aan Mac Millan en De Gaulle heeft gebracht. Wanneer Denemarken zich zal asso ciëren met de E.E.G., urofiteert' het in zekere zin toch van de voordelen, die de Euromarkt biedt, terwijl an derzijds de handelsovereenkomsten met Engeland hiervan geen noe menswaardige schade zullen onder vinden. WOERDEN. Een dode, een zwaar gewonde, een lichtgewonde en een geweldige ravage ontstonden vrij dagmiddag rond vijf uur op Rijks weg 12 in de gemeente Waarder, teen daar twee tankauto's met aan hangwagens frontaal met elkaar in botsing kwamen. Het ongeluk gebeurde toen een personenauto, rijdend in de richting Utrecht, twee voor hem rijdende vrachtwagens met aanhanger wilde passeren. De achterste van de twee was een Duitse tankwagen met gas- olie. Toen de personenauto naast de aanhanger reed, kwam de Duitse tankwagen plotseling naar links om de voor hem rijdende vrachtwagen uit Rotterdam te passeren. De Duitse chauffeur moet op het laatste moment gezien hebben dat de' personenauto naast hem reed, zwenkte toen naar rechts en daarna naar links door de berm. Eerst ram de hij daarbij de aanhangwagen van de voor hem rijdende vrachtwagen, die geladen was met lege flessen. Deze aanhanger kantelde. De tank auto schoot daarna links door de berm en vloog daarbij frontaal op een uit de richting Utrecht komende tankwagen met aanhanger. Vervolgens reed de Duitse tank- anto de berm af en sloeg daar om. De Duitse chauffeur werd met een shock naar het ziekenhuis te Woer den vervoerd. De bijrijder kwam onder de auto tercht. Zijn stoffelijk overschot was anderhalf uur na de botsing nog niet bevrijd. De chauffeur van de Nederlandse tankauto moest uit zijn cabine ge zaagd woi'den en is met een gebro ken been en vleeswonden naar een ziekenhuis te Woerden vex-voerd. Doordat het ongeluk juist op het spitsuur gebeurde en beide rijbanen vei'sperd werden, ontstond een ge weldige opstopping. Pas een uur la ter kon de politie met veel moeite het verkeer weer enigszins op gang brengen. Voor het bergen van het stoffelijk ovei-schot moest zwaar materiaal ge- charterd worden. FLITSEN UIT HET BUITENLAND De nieuwe associatie-overeen komst van de E.E.G. met landen overzee (voornamelijk Franse ge- biedsdelen in Afrika) mag niet het slachtoffer worden van de crisis, die in Europa is ontstaan na het afbre ken van de onderhandelingen met Engeland, zo heeft het Europese par lement vrijdag verklaard. AMSTERDAM. Tijdens afwezig heid van de bewoners is vrijdag avond voor een waarde van dertig mille aan juwelen gestolen uit een woning aan de Gert van der Heem- stx-aat te Amstei'dam. De diefstal met braak werd gepleegd toen de bewo ners tussen half negen en half twaalf afwezig waren. RECHTSZAKEN Brandstichters veroordeeld UTRECHT, 8-2. De rchtbank te Utrecht heeft vrijdag de 38-jarige caféhouder L. F. R. uit Amerongen tot een gevangenisstraf van ander half jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. De caféhouder had in samenwerking met de 30-jarige W. K, uit Bunschoten brand gesticht in zijn café. K. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaax*, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. De. eigenaar had kort voor in zijn café brand uitbrak (in de nacht van 20 september) het pand opnieuw verzekerd. Doel van de brandstich- ting was de schade-uitkering, van de verzekering. K., die de brand stichtte, was bij dit werk nogal royaal geweest met petroleum, iets dat de recherche niet ontging. Als beloning voor zijn arbeid had K. van de cafébezitter. f 5000,- ontvan gen. Bij de behandeling van deze zaak bleek, dat de cafébaas de auctor in tellectualis van het misdrijf was, K. diende slechts als gewillig instru ment. De vonnissen waren overeenkom stig de ies. van de officier van «justi tie. De ongeveer vijftigjarige blanke Zuidafrikaanse zakenman Armando Delia Torre is vrijdagavond j.l. door een aantal Afrikaanse inwoners van het nabij Kaapstad gelegen negcr- derp Langa, met lange messen af geslacht. Twee Canadese ministers zijn uit de regering-Diefenbaker getreden. Het zijn de ministers van handel, Geoi'ge Hees, en de waarnemend mi nister van defensie, Piei-re Sevigny. Zij zeiden dat zij waren afgetreden omdat zij het niet eens zijn met Die- fenbakei-s defensiepolitiek. Uit een hotelsuite in New York zijn juwelen Ier waarde van onge veer een miljoen gulden gestolen. Hieronder bevinden zich i'ingen, kettingen en de beroemde in een ring gezette Tiffany-diamant, een prachtige blauw-witte 20-karaats steen ter waarde van ongeveer 500 duizend gulden, die in 1939 op de wex-eldtentoonstelling in New York werd tentoongesteld. De regering van Andorra - het voi'stendommetje in de Pyreneeën - heeft vrijdag de plannen goedge- keui-d voor de versterking van zijn defensie. De regering - 26 man stei'k - besloot namelijk het aantal politiemannen te vex-groten van 10 tot 16 man in verband met de jong ste ontwikkeling op commercieel en toeristisch gebied. De politie vormt de enige gewapende macht in An- dorx-a. De regering besloot voorts 300 peseta - x-ond 19 gulden - uit te trekken voor de aankoop van muni tie voor de politiegewei'en. Die zul len echter alleen maar knallen ter ere van hoge gasten. Een 17 jaar lang doodgewaande vrouw is onlangs in haar woon plaats bij de zonegrens van Hessen uit de Sowjet-Unie teruggekeerd. Haar inmiddels opnieuw gehuwde echtgenoot heeft besloten weer met haar te gaan samenleven. De Verenigde Staten hebben vrijdag hun ondergrondse kernproe ven in de woestijn van Nevada her vat. De nieuwe explosies waren van middelmatige ,of zwakke kracht, zo maakte de Amerikaanse commisise voor kernenergie officieel bekend. Londense avondbladen hebben vrijdag voorspeld, dat er de volgen de week herrie in het parlement zal komen over het advies van de Brit se regering aan prinses Margaret en haar echtgenoot lord Snowdon om maar niet naar Parijs te gaan. ■Roswell Gilpatrick, de Amerikaan se onderminister van defensie, zal tussen juni en oktober zijn post in de x-egering verlaten om zich weer aan de advocatuur te wijden. Dit heeft eeh woordvoerder van het Pentagon vi'ijdag' bekend gemaakt. Ingezonden mededeling Bracht U weer Brandend Maagzuur mee? Op uW werk, op een avondje uit eten, op vakantie of op zo-maar een dagje uit? Over de hele wereld vin- ,den meer mensen baat b'ij Rennics dan bij enig ander maagtablet. Feuilleton 45 Jan-Piet bleef evenwel op zijn stuk staan. Tom mocht voor zijn part opnieuw een glas volschenken, maar hij dronk het niet leeg. Hij had nu al een raar gevoel in zijn hoofd. Waarbij nog kwam, dat hij net zo lief een kop thee had. Tom koek met een mengeling van nieuwsgierigheid en niet-begrijpen naar hem. Toen liep hij naar Yvon ne en zei: „Zeg, wat een dooie dien der heb je nu meegebi'acht? Die stopt al na de tweede cocktail". Yvonne staakte haar dans, lachte even tegen haar partner en nam Tom bij de arm, waarna ze naar'het einde van het vertrek gingen. „Ik heb je vooruit gezegd, dat hij in een andere wereld leeft. Wat ben jc van plan? Hem in de kortst mo gelijke tijd dronken te voeren?" Toitx haalde zijn schouders op. „Dat is waanzin, Vonnie. Maar tja, als hij niet drinken wil „Héb je geen cola «f iets derge lijks?" Tom kneep even een oog dicht. „Ik heb limonade", zei hij geheimzinnig. „Wacht maai', het komt wel oké.." Vijf minuten later kwam Tom te rug met twee grote flessen, waar van hij er één ontkurkt had. Hij goot een glas vol en gaf dat aan Jan-Piet. „Als je de cocktail te sterk vindt", zei hij op achteloze toon, „drink dan eens van deze limonade. I-Iet moet opperbest smaken, hoewel ik er niet van houd". Jan-Piet'keek eens naar het glas met bruisende inhoud. Toen nam hij er voorzichtig een teugje van en proefde. „Hmm niet gek. Althans door B. J. TEN WESEPE (niet zo sterk. Ik zou zeggen: het 'smaakt lekker". „Doet me genoegen", antwoordde de jarige, geheimzinnig lachend. „Mijn gasten moeten het vanavond naar hun zin hebben, zeg ik maar". Even later kwairi Yvonne bij hem zitten om wat uit te rusten. „Hoe vind je het, jochie". „Leuk", antwooi'dde hij lachend. „Wel vlotte lui, hé?" Yvonne knikte. „Allemaal oude kennissen van me. Vind je h^et erg, als ik dans?" „Onzin, Vonnie. Ik kan het niet, dus haal je hart maar op. Dat hoef je niet te vragen" Ze kneep hem even in de wang. „Je bent een schat, Jan-Piet". Toen stond ze op. omdat een jongen haar weer ten dans vroeg. Tom liep heen en wee» met een glas in de éne en een sigaret in dc andei'e hand. Af en toe kwam hij even bij Jan-Piet zitten en knikte tevreden. „Ze vermaken zich en,dat is de hoofdzaak. Ik ben niet zo gek op dansen, jij?" „Ik kan het niet", bekende Jan- Piet eerlijk. „Bovendien.mijn be nen ik heb pas een verkeerson geluk gehad". Tom knikte. „Ik weet het. Vonnie vertelde het me. Nou, kijken is ook wel leuk. Zeg, je glas is leeg. Zal ik het nog eens vullen?" „Och ja, deze limonade smaakt bijzonder fijn, dat moet ik zeggen". Een half uurtje later realiseerde Yvone zich, dat ze de ene dans na cle andere gedraaid had en Jan-Piet half en half wns vergeten. Tóen dé dans ten einde was, liep ze op hem toe en bleef vex'wonderd voor hem staan. Jan-Piet zat achterover in een ci'apaud en hief zijn glas lachend .naar haar omhoog. „Hadie Von nie!" riep hij uit met dubbele tong. „Kom er bij zitten, meid. en drink ook een glas van die lekkere limo nade. Die Toxtx is toch maar een fijne vent - hik - vind je niet?" Met een ruk nam ze het glas uit zijn hand. Ze bekeek het even, rook er aan en nam toen een teug. Met een wendde ze zich woedend tot Tom en zei: „Leuke jongen ben jij, hé? Om hem in rto-time dronken te voeren. Waarom laat je hem cham pagne drinken?" 4 Tom bekeek haar geamuseerd. „Wel, als hij het gx'aag di'inkt Ze wierp het glas in een hoek van het vertrek, terwijl de drank er uit gutste. „Dat is een misselijke streek je kon weten, dat hij er niet tegen kan. Ik zal koffie voor hem maken. Sterke koffie...." En met een draaide ze zich om en liep het vertx'ek uit. Tom keek haar spotla chend na en haalde zijn schoudei's op. Daarna keek hij even naar Jan- Piet, die stil voor zich uit zal te grinniken en liep daarna Yvonne achterna. 'Jan-Piel greep naar zijn glas, dat er niet meer was. Hij kwam half' overeind en keek met lodderogen in het rond. Terwijl de anderen dansten, kwam hij verder overeind, strompelde naar de fles. waaruit Tom geschonken had en zocht een schoon glas. Toen vulde hij het en dronk liet achter elkaar leeg. Daar na vulde hij het glas opnieuw en ging er mee terug naar zijn zitplaats. Na enkele minuten gingen de pa ren ook even zitten uitblazen en een van de meisjes liep naar Jan-Piet en ging op de leuning van zijn stoel zitten. „Ha, onze minister., en lust de minister ze wel?" Ze keek hem lachend aan. (Wordt vex'volgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6