Griep GoudenEeuw ASPRO De Gaulles waarheidsliefde in het geding Heeft u ook koffiekommetjes besteld Vergadering N.V.V. Nutricia doet een beroep op uw geduld KV NUTRICIA Voor miljarden in rook opgegaan.. Rotterdam verwacht grote graanaanvoer ZTERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 februari 1963 No. 19326 Krantenknipsel uit de negentiende eeuw ZIERIKZEE BELEEFDE IN 1845 BELASTING-OPROER Ingezonden mededeling Uit Utrecht zond men ons een overtype van een knipsel uit de negentiende eeuw, waarin gewag wordt gemaakt van een lastingoproer, dat in februari 1845 plaats vond. Wij vonden de stof interessant en meen den er goed aan te doen het hier over te nemen. Men krijgt hierdoor tevens een indruk van de negentiende eeuwse journalistiek. „Verreweg dé meesten onzer lezers zijn bekend met de oorzaak der plaats gehad hebbende volksbewe gingen in deze anders zoo rustige stad; deze toch schijnt alléén voort te komen uit de toenemende armoe de onder den geringeren stand, bij volslagen gebrek aan verdiensten, waarin de meer gegoeden, ook bij den besten wil, noch de armenkassen niet genoegzaam voorzien kunnen, waarbij zich ongelukkigerwijze de omstandigheid paarde, dat in dazen werkeloozen wintertijd de invorde ring der directe belastingen op eene buitengewoon strenge wijze werd vervolgd en eenige geringe inboedel- tjes tot verhaal der belastingen zijn verkocht geworden; de onvoorzich tigheid van een der deurwaarders, om in persoon de geveilde voorwer pen op te bieden en te koopen, ver bitterde de gemoederen en bragt de volkshoop in beweging, die zich in den avond van laatstleden Dinsdag den 18 dezer tegen 8 ure zich aan sloot bij de jeugdige werklieden, uit de katoenweverij huiswaarts koe rende, en met deze ligt opgewondene troep onder zingen en schreeuwen de straten doortrok, voor de deur van de in haat gebragte deurwaar ders stand hield, totdat het de policie eindelijk gelukken mogt, de menigte, die door bijkomende nieuwsgierigen tot eene ontelbare massa was aan gegroeid, door gepaste toespraak tot bedaren te brengen en uiteen te doen gaan, zoodat des avonds tien ure al les tot stilte en rust was terugge keerd. Hetzelfde toneel herhaalde zich echter weder in den avond van Woensdag, ja het scheen, dat de bal dadigheid toenam en werkelijk ver kregen de zamenscholingen in den avond van Donderdag een bedenke lijker aanzien en werd de veiligheid van eenige ingezetenen ernstig be dreigd, zoodat de Heer Wethouder De Jonge zich gedrongen vond, om in persoon den volksoploop tot beda ren te brengen en zoo mogelijk door vermanende toespraak tot rust en orde te doen wederkeren; dan, de gemoederen waren te hevig opge wonden, de gisting te groot en deze heer moest van zijn voornemen na vergeefsche pogingen afzien en zich verwijderen, teneinde niet door de joelende menigte verdrongen te wor den; wordende daarna de glazen bij sommige personen, al9 bij den deur waarder en zijnen schoonzoon, ja Ingezonden mededeling Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: UTRECHT, 8-2. Alle Europeanen dienen te beseffen, dat de Gaulle de vijand van Europa is, die alles zal doen om de Europese instellingen te ondermijnen. Dit verklaarde de heer D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., tijdens een vrijdag in Utrecht gehouden hoofdbesturenvergadering van dit vakverbond. De heer Roemers zei verder, dat het N.V.V. zeer teleurgesteld is over de mislukking van de onderhande lingen van de zes met Engeland. Het N.V.V. is uitermate bezorgd over de verdere ontwikkeling. Deze bezorgd heid geldt niet alleen het mislukken van de onderhandelingen zelf, maar meer nog het feit dat één man de zaak op losse schroeven kon zetten. Er blijkt uit, aldus de heer Roemers, dat er maar weinig goede politieke weerstand bestaat in Europa. Wij moeten er tegen protesteren, zo ver volgde hij, dat één man het in Euro pa voor het zeggen zou hebben. Hier dreigt een ernstig gevaar voor de democratie. PARAMARIBO. In Suriname is aangekomen de Nederlandse minis ter dr. G. M. J. Veldkamp van soci-. ale zaken en volksgezondheid. KERKNIEUWS Ger. Kerken De classis Alkmaar heeft praep. geëxamineerd en naar artikel 6 K.O. (singuliere gaven) beroepbaar ver klaard de heer A. C. Koeman, lerend ouderling te Kolhorn. De heer Koe man" werd daarop door deze kerk beroepen en nam dit beroep ook aan. Ger. Gemeenten Beroepen te St. Annaland: P. Blok, Dirksland. zelfs bij den wethouder De Jonge ingeworpen; ofschoon de rust zich ook nu weer herstelde; dank hebbe de ijverige zorgen onzer policie, on dersteund door de geregtsdienaren en nachtwachten, en vóór den nacht alles stil was, begreep echter het stedelijk bestuur krachtiger maat regelen te moeten bezigen, ten einde herhaling dezer baldadigheden te verhinderen en des noods met ge weld de volksoploopen te beteuge len; daartoe strekte het oproepen der schutterij en het uitvaardigen eener publicatie, waarbij de ingezetenen op ernstige wijze tot rust en orde werden aangemaand en alle welge- zinden uitgenoodigd, om het bestuur in de handhaving van het wettig ge zag te ondersteunen; deze en andere doelmatige middelen hadden de ge- wenschte uitwerking, zoodat de dag en avond van Vrijdag vrij rustig af liep, behalve het inwerpen van eeni ge glazen bij onderscheidene perso nen, en Zaturdag alles wederom tot de gewone orde was wedergekeerd zonder dat de schutterij, wier goede houding en volijverige diensten, on der gepaste leiding en aanvoering, hoogen lof verdient, is verpligt ge worden geweld te gebruiken, en al leen deze magtsontwikkeling is toe reikend geweest, om na de inhechte nisneming van eenige woelzieken en verdachte personen de geschokte rust volkomen te herstellen, zoodat men zich met grond vleijen mag, dat, ter wijl zich alle weldenkende ingezete nen tot bewaring van orde en rust hebben aangeboden en eene gewa pende burgerwacht gevormd, om ge- zamentlijk met de schutterij tot dat doel mede te werken, de veiligheid der stad genoegzaam zal zijn verze kerd en de vrees voor vernieuwde ongeregeldheden geweken is. De hoogere autoriteit, door het stedelijk bestuur van al het gebeur de onderrigt, heeft het echter noodig geoordeeld, om de militaire hulp in te roepen, en in den vroegen morgen van heden, Maandag, is een sterk detachement van 115 man van het 7e regement infanterie uit Vlissingen met eene stoomboot afgezonden, de ze stad binnengerukt, om, zoo men hopen mag, slechts korten tijd hier te verblijven, wanneer deze maatre gel van voorzorg na de herstelde en blijvende rust als overbodig zal kun nen worden aangemerkt". Uit de „Zierikzeesehe Courant" van 25 februari 1845 De muren trilden in het Europese parlement van Straatsburg, toen daar nagenoeg unaniem aan de ver ontwaardiging jegens De Gaulle uiting werd gegeven. En de twee oude mannen van Europa zijn van hun kant 'begonnen de gemoederen een beetje te sussen. Adenauer doet dat bij de Ameri kanen, die hij wil ontdoen van de indruk dat de kanselier een tikje een dubbel spel heeft gespeeld met zijn Frans-Duits akkoord en kort daarop het Franse veto van Brussel. De Gaulle probeert meer de andere Europese landen gerust te stellen. Althans die bedoeling moet men wel zoeken achter zijn opmerkingen tot een aantal parlementsleden, waarin hij het laat voorkomen of MacMil- lan hem regelrecht had bedrogen. Deze zou Frankrijk hebben voorge steld samen een Europese kernmacht op te' bouwen los van Amerika en prompt daarop in Nassau zijn kern macht aan het andere kamp, het Amerikaanse, hebben verkwanseld. Afgezien van enige economische absurditeiten in het verdere gesprek - de Amerikanen moeten wel in Europa hun spullen zien te verko pen omdat in de rest van de wereld niemand dat meer wil - was dit een wel zeer scherpe aanklacht jegens MacMillan. Ijater werd in Parijs gezegd, dat dit in een privé gesprek was gezegd en dat er dus geen officiële verkla ring over afgelegd kon worden en zo kwam er dus ook geen reaktie op het kommentaar uit Londen dat rondweg wat De Gaulle over Mac Millan had gezegd tot leugens stem pelde. Het is ook inderdaad niet wel denkbaar dat de Britse premier zich in een dergelijke zin zou hebben kunnen uitlaten. Er zijn twee moge lijkheden: De Gaulle heeft hem niet goed begrepen, of hij acht een leu gentje wel verantwoord om de pro- Britse en anti-Franse stemming in Europa een beetje te helpen omslaan. Dat laatste zou dan niet bepaald iets zijn waarom men de Franse presi dent kan bewonderen. Een eerlijke zaak, zou men zö denken, behoeft niet met leugens verdedigd te wor den. Maleise misère Er is uit allerlei overwegingen veel te zeggen voor de federatie van Malakka, Singapore, Sarawak, Noord Borneo en Broenei. Economisch staat die kombinatie Malaysia sterker dan elk der leden afzonderlijk en politiek verdient het ook wel aanbeveling dat op deze strategische plek tussen een paar forse naties een vrij sterke ontstaat in plaats van een stel vrij machteloze. Maar een bedenkelijke kant aan de zaak is de noodzaak om Singapore met zijn vele Chinezen, die veelal zeer links gericht zijn, te neutraliseren in een groter geheel waarin de Maleise bevolking de meerderheid houdt, die dan boven dien minder naar communisme ten deert. Dat negatieve doel bleek duidelijk door de grote razzia die de Singapo rese premier Lee Kuan Yew in sa menwerking met zijn collega, de pre mier van Malakka, tengkoe Abdoel Rachman organiseerde onder de linkse politici van de vroegere Brit se kolonie. De redenen daarvoor kon den niet onthuld worden aldus de officiële toelichting. Is dat al een veeg teken, nog be denkelijker wordt het als gelijker tijd ineehs een stroom van geruchten op steekt als zou de Barisan Sosialis, het socialistisch front, plannen koes teren om van Singapore een soort Aziatisch Cuba te maken. Men moet al zeer weinig wantrouwig zijn als men als bron van die geruchten niet dezelfde heren vermoedt. Wat wil de bevolking? In feite staat alleen vast, dat de Barisan Sosialis tegen de officiële regerfngspolitiek is en het is moei lijk vol te houden dat een partij geen recht heeft om oppositie te voe ren. En als men dan in het oog houdt dat de bevolking van Singapore zich in een referendum voor de federatie heeft uitgesproken, zou het zelfs lo gisch zijn te zeggen, dat de Barisan geen kans maakt. Maar zo klaar en duidelijk waren de met in meerder heid ja beantwoorde vragen van het referendum nu net niet. En de Ba risan kon wel eens meer aanhang voor zijn oppositie kunnen winnen dan Lee Kuan Yew en de tengkoe lief was. Voegt men hierbij dat even zeker is dat de rebellen -in Broenei wel iswaar de sultan tegen zich hadden, maar dat hun aanhang onder de massa's zeker niet uit te vlakken was, dan gaan zich vragen opdrin gen of het plan tot federeren wel zo enthousiast onder de massa's leeft. De tengkoe schijnt het plan te wil len doorzetten, desnoods met behulp van Britse troepen, en op de vast gestelde datum van 31 augustus. Een illusie De arrestaties schijnen een der gelijke uiting van doorzetten. Het kan wellicht, )naar de basis van de f-ederatie die van buitenaf - door Indonesië en de Philïppijnen - al be dreigd wordt, kan er niet hechter door genoemd worden. En de solidi teit er van wordt zo wel een illusie, wat een typische eigenschap schijnt te zijn van federaties met Britse ze gen: die in Centraal Afrika en die in Jemen verlopen al niet gelukkigeï Hoeveel goede kanten er ook aan de idee van Malaysia zitten, onder de huidige omstandigheden lijkt het fout, zoals de tengkoe doet, haar met zoveel kracht door te willen drukken. Van binnenuit en van bui tenaf dreigt zoveel tegenkanting, dat het resultaat de kracht niet kan krijgen, die het na zoveel moeite moest-verdienen en ook nodig heeft. De Gouden Eeuw koffiekommetjes-aktie is een' geweldig succes geworden. Wij hebben onnoemelijk veel aanvragen ontvangen, zóveel, dat er een achterstand is ontstaan bij de verzending. Daarom moeten wij tot onze spijt een beroep doen op uw geduld: het kan helaas wat langer duren voordat u uw kommetjes in huis heeft... Maar ze komen in ieder geval! Wij höpen dat u be grip zult hebben voor de situatie en danken u bij voorbaat voor uw geduld. Ongeluk door gladheid Twee doden SON, 8-2. In de buurt van Val- kenswaard is een auto-ongeluk ge beurd, dat aan twee mensen het le ven heeft gekost. De slachtoffers zijn de heer L. Kleermakers, oud 56 jaar en vader van acht kinderen, wonende te Son, en de heer J. de Jong, oud 30 jaar en vader van twee kinderen, wonende te Gemert. Het ongeluk, gebeurde tengevolge van de gladheid van het wegdek. De perso nenauto slipte en botste tegen een boom. AMSTERDAM. De produktie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. per 7 februari 1963 vergeleken met een jaar tevo ren is als volgt: traan 7491 ton (652? ton); spermolie 1726 ton (1136 ton); vleesmeel 767 ton (900 ton); bevroren vlees en lever „Willem Barendsz" 340 ton (760 ton); bevroren vlees Ja pans vriesschip 6013 ton (4131 ton). ROTTERDAM, 8-2. De bij de in voer en overslag van graan geïnte resseerde grote Rotterdamse bedrij ven hebben vrijdagmiddag op het stadhuis een bespreking gevoerd met de havenautoriteiten oni een vlotte gang van zaken te bewerkstelligen voor de te verwachten grote aanvoer van graan uit Amerika in de eerst volgende weken. Tijdens de recente staking van de havenarbeiders aan de Amerikaanse oostkust is deze invoer voor enkele weken gestagneerd geweest. De sta king is inmiddels opgeheven en het eerste graanschip uit Amerika, het 9.Ö00 ton Liberiaanse vrachtschip „Starlight", werd zaterdag in de Rot terdamse haven verwacht. De waarnemend direkteur van de Graansilo Maatschappij, de heer G. E. Broeckx, verklaarde desgevraagd dat hij geen moeilijkheden verwacht te met de opslag en doorvoer van het graan, vooropgesteld dat de dooi aanhoudt. Is dat niet het geval, dan zal het op een- bepaald moment moeilijk worden om voldoende lich ters ter beschikking te krijgen, zei hij. Tot dusverre is elk graanschip nog normaal gelost. Het Amerikaan se graan i9 bestemd voor kopers in Nederland, Duitsland, Zwitserland en Engeland. De Graansilo Maatschappij heeft een opslagcapaciteit van ongeveer 90.000 ton en is daarmee verreweg de grootste firma op dit gebied in Rotterdam. Andere silomaatschap pijen in de Maasstad brengen de to tale opslagcapaciteit op ongeeer 164 duizend ton. DEN HAAG, 8-2. - In Nederland zijn, volgens de detailhandel in ta baksfabrikaten en rokersbenodigd heden, in 1962 meer dan vijftien mil jard sigaretten in rook opgegaan, omstreeks een half miljard meer dan in 1961 en ongeveer anderhalf mil jard meer dan het jaar daarvoor. De 15.190.319.185 in 1962 opgerookte si garetten vertegenwoordigden een waarde van f 722.731.713,—, de 14. 634.936.740 sigaretten van 1961 van f 701.424.997,— en de 13.753.397.155 stuks van 1960 van f 655.352.234, Het verbruik van sigaren en tabak is in 1962 t.o.v. 1961 gedaald. Het verbruik van de goedkopere sigaren is gestegen, dat van de duurdere ge daald. De cijfers zijn; grote sigaren: 1962; 1.107.228.085 (f 227.621.871,—), 1961: 1.147.662.237 (f 226.905.483,—) en '60: 1.074.292.912 (f 215.886.259— Kleine sigaren: 1962: 319.276.352 (f 24.961.823,—), 1961: 298.915.308 (f 23.14Q.629) en I960: 229.074.365 (f 22.990.653,Het verbruik van kerftabak is gedaald: van 9.651.155 kilogram (f 171.863.269,—) in 1961 tot 9.209.099 kilogram (f 165.745.583,—) in 1962. (1960: 9.544.109 kilogram ter waarde van f 167.621.799, Gewijzigd» vraag De totale waarde van alle geban- derolleerde tabaksprodukten samen was in 1962 f 18 miljoen hoger dan in 1961, de geldwaarde steeg met f 62 miljoen. In 1961 was deze ech ter f 62 miljoen hoger dan het jaar daarvoor. (1962: f 1.141.060.990, 1961; f 1.123.334.378,— en in 1960: f 1.061.850.945,De vraag naar de verschillende tabaksartikelen is in de loop der jaren aanzienlijk gewij zigd. In 1939 bestond gemiddeld 48 procent van de omzet uit sigaren te gen thans 22 procent. De teruggang bij de sigaren die nog steeds door gaat, is geheel ten goede gekomen aan de sigaretten. De geldswaarde van alle tabaksartikelen samen is sinds 1939 bijna vertienvoudigd (van 145 tot 1.141 miljoen). Voor sigaret ten werd in 1939 54 miljoen gulden uitgegeven, in 196? 723 miljoen, voor sigaren en kerftabak zijn deze cijfers resp. 70 miljoen en 252 miljoen en 21 miljoen en 166 miljoen gulden. AMSTERDAM. In een brief aan het bestuur van de vereniging van letterkundigen zegt het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Uit geversbond het besluit te betreuren van een aantal leden dezer vereni ging op geen enkele wijze mede te werken aan verschillende manifesta ties voor en tijdens de aanstaande boekenweek. HET GEHEIM VAN TVRTON TOWER 15. Hijgend van inspanning en druipend van zeewater stormt Aram de hut van Julia Cabot in. „Aram", roept het meisje opgelucht, „hoe is de toestand aan dek? Wat een vreselijk tveerl" „Dit is nog maar het begin", zegt Aram somber. „Ik ga een ogenblikje voor scheepstimmerman spelen, *JuliaAls dit raam het zou begeven door de druk van het water, is het hier echt niet leuk meer". Met driftige slagen drijft hij de spijkers door de planken, die hij voor het venster houdt. „Ziezo, dat raam is stevig verzegeld", zegt hij, zich naar de deur haastend. „En denk eraan", besluit hij, zich in de deur nog eens om kerend, „steek je welgevormde neusje niet buiten de deur voor het feest afgelopen is". Aan dek grijpt de storm hem in alle hevigheid aan, zodat hij zich aan de tou wen vast moet grijpen om op de been te blijven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5