Anti-communistische raad in Irak aan de macht gekomen Ontwapeningsconferentie wordt hervat Direktie K.L.M. besluit tot wijziging en herorganisatie Weduwe en zoontje gruwelijk omgebracht 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 februari 1963 119e jaargang No. 1932G WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, (el. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Een negentiende eeuws krantenknipsel Generaal Kassein ter dood gebracht Trevi-paleis te koop BEIROET, 10-2. In Irak, waar j.l. vrijdag een anti-communistisch ge zinde revolutionaire raad de regering van generaal Kassqpi afzette en de premier door een Vuurpeleton liet ombrengen, is zondag medegedeeld, dat de vliegvelden en de spoorwegen weer normaal, zij het alleen bjj dag licht, zullen functioneren. Het uit gaansverbod geldt nog slechts gedu rende de duisternis. Ook de scholen zullen hun poorten weer openen. Het nieuwe regiem meende zondag dat de stabiliteit in het land was terug gekeerd. Tot dusver hebben acht landen het bewind van de nieuwe leider in Irak, kolonel Abdoel Sa laam Aref, erkend. Dit zijn de VAR, Algerië, Koeweit, Jemen, Syrië, Jor danië, Marokko en Saoedi-Arabië. Volgens een ooggetuige, die zondag uit Bagdad in de Libanese hoofdstad aankwam, heerste in Bagdad vol strekte kalmte en was het leger de toestand volledig meester. De oogge tuige, een Britse onderdaan, zei dat hij had gezien hoe vrijdagochtend revolutionaire vliegtuigen het mini sterie van defensie hadden gebom bardeerd. Onmiddellijk daarna wa ren pantservoertuigen in de straten verschenen. Zij ontmoetten weinig, verzet, uitgezonderd enkele scher mutselingen met communistische de monstranten. Hij had zondagochtend nog sporadisch schoten horen vallen. Op de televisie had hij de lijken van de geëxecuteerde premier Kassem en Zijn vier medestanders gezien. De tuniek van generaal Kassem ver toonde sporen van kogelgaten, aldus de ooggetuige. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten had een andere oog getuige, een Amerikaan, verklaard dat bij de gevechten van vrijdag ochtend bij het ministerie van de fensie ongeveer vijfhonderd personen waren gedood. Volgens hem werd de opstand door het overgrote deel van het volk gesteund. Hij zei dat het proces tegen Kassem zeer kort was geweest Men had hem slechts ge vraagd waarom hij een aantal met name genoemde personen had laten terechtstellen. Mijnen geven koude-ui tkering HEERLEN, 10-2. Ook werknemers in de mijnindustrie zullen koude- uitkering krijgen. Naar aanleiding van een beraad van het dagelijks be- stuud van de mijnindustrieraad vo rige week vrijdag te Heerlen, over extra maatregelen voor het mijnper- soneel in verband met de strenge vorstperiode, hebben de mijnonder nemingen zich bereid verklaard een regeling te treffen. De regeling zal in de komende dagen bekend wor den gemaakt. Trein greep auto SCHIEDAM, 8-2. Vrijdagavond om even over zeven is op de met automatische knipperlichten bevei ligde overweg aan de Kerkweg te Kethel tussen Delft en Schiedam een personenauto, bestuurd door de 26- jarige tuinder G. van der Helht uit Delft door een trein uit de richting Delft gegrepen. De bestuurder kwam om het leven. De auto werd in de langs de weg lopende sloot gewor pen en totaal vernield. Het treinverkeer in de richting Rotterdam ondervond ernstige ver traging. LONDEN. De Indonesische am bassade in Londen heeft vrijdag avond verklaard, dat geen vertegen woordiger naar Den Haag was ge vlogen voor besprekingen over dc hervatting van de diplomatieke be trekkingen tussen Indonesië en Ne derland. Neutrale politiek BEIROET, 10-2. De nieuwe minis ter van buitenlandse zaken in Irak, Talib Hoessein Sjabib, heeft zondag verklaard dat het land alle verdra gen met andere staten zal nakomen en het Handvest tier V.N. zal eerbie digen. Volgens radio-Bagdad zei de mi nister verder dat Irak nationale be wegingen zal steunen en zich tegen imperialisme zal verzetten. Het nieu we regime zal een neutrale politiek volgen en zich houden aan de begin selen van de conferentie van Ban doeng ter verwerkelijking van de Afrikaans-Aziatische samenwerking. Irak zal geen steen op de andere laten om te bereiken dat het „bezette Palestina" terugkeert in de „Arabi sche natie". Tevens zal al het mogelijke wor den gedaan om de goede betrekkin gen met alle landen te onderhouden, met inachtneming van de wederzijd se belangen. Volgens enkele reizigers die in Bei roet (Libanon) aankwamen, werd er zondag in Bagdad nog geschoten. Een Britse zakenman, Peter Lowe, ver klaarde dat de sfeer in Bagdad vre selijk was. In de straten staan tanks, pantserwagens en jeeps met 'bezoo- ka's op iedere hoek. In de gehele stad zijn wegversperringen opgericht en gewapende studenten met groene armbanden houden mensen aan en doorzoeken hen. GENÈVE, 11-2. Na een reces van af begin december, zal de achttien- mogendhedenconferentie (in feite 17, omdat Frankrjjk zyn zetel nooit in genomen heeft) over ontwapening, morgen (dinsdag) haar besprekingen hervatten. Over een der belangrijkste punten van deze conferentie: het verbieden van kernproeven, zijn in januari op verzoek der Sowjet-regering in Was hington besprekingen met vertegen woordigers der Amerikaanse rege ring gevoerd, waaraan later, toen zij vruchtdragen leken te zijn, ook door Auto rijdt huis binnen DENEKAMP, 8-2. Vrijdagavond omstreeks half tien reed een perso nenauto, bestuurd door de heer R. Jochems uit Rotterdam, op de Nord- hornsestraat in Denekamp met een snelheid van 70 km in de flauwe bocht op de spiegelgladde straat rechtuit, ramde een ijzeren hek en reed dwars door de muur van de voorkamer de woning van de heer Groothuis binnen. De auto nam in zijn vaart het ijzeren hek, een raam en een groot stuk muur mee en kwam halverwege de,kamer, waar in hij een grote ravage aanrichtte, tot stilstand. De bestuurder klom over de voorbank en kon door hel achterportier de wagen verlaten. Hij was slechts licht boven het oog ge wond. De zwaar beschadigde wagen i:- door de brandweer uit het huis ge trokken. Het huis moest wegéns ge vaar voor instorting gestut worden Twee schipperskinderen verdronken BASEL, 10-2. Twee Nederlandse schipperskinderen zijn zondagmid dag in de Rijnhaven te Basel in Zwitserland verdronken. Het zijn Jan (3) en Teunis (6) Smalleganger, kinderen van de kapitein van een Nederlandse Rijnaak. Zij waren aan het spelen rond het door het ijs ingesloten schip van hun ouders. De moeder, die de stad was ingegaan om inkopen te doen, miste bij terugkomst haar beide zoons en ontdekte een gat in het ijs. De va der haalde een der kinderen uit het water. Het werd naar het kinder ziekenhuis overgebracht. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken met behulp van een zg. Pull-motor waren vergeefs. Het an dere kind is door een brandweerman in een rubberboot uit het water ge haald. Kunstmatige ademhaling ter plaatse bleef zonder resultaat. HAARLEM. Te Aerdenhout is op 91-jarige leeftijd overleden de zee- en portretschilder Oscar J. A. Mend- lik. De thans overledene werd op 23 juni 1871 te Radvanc (Hongarije) ge boren. Recordcijfers in de R. A. I. - Buiten een chaos AMSTERDAM, 20-2. Nog nooit te voren zijn er op cén dag zoveel be zoekers bij eenautotentoonstelling in het R.A.I.-gebouw geweest als deze zondag. Twee jaar geleden, vlak na dc opening van het nieuwe gebouw, kwamen op de eerste zondag bijna 46.000 personen langs dc loketten, nu waren het er bjjna 59.000. Ook dc invloed van dc vrije zater dag is merkbaar geweest want te genover een bezbekersaantal van 28.000 in 1961 staat nu het cijfer van 43.000. Door deze overweldigende cijfers is de bezoekersthermometer in vier dagen gestegen tot 133.280 personen, tegen 102.847 in 1961. Het RAl-gebouw heeft de stroom op redelijke wijze kunnen verwer ken. Uiteraard ontstonden soms lan ge rijen v.oor de loketten maar dc wachttijden bleven beperkt. Ook binnen het gebouw deden zich geen grote moeilijkheden voor. De lucht- Engeland werd deelgenomen. Tij dens deze besprekingen maakten de Verenigde Staten bekend de onder grondse kernproeven in de Nevada- woestijn voorlopig te zullen staken. Op 31 januari echter werden de besprekingen, wederom op Sowjet- verzoek afgebroken, waarna prompt de volgende dag president Kennedy hervatting der ondergrondse proe ven aankondigde, een aankondiging die inmiddels een feit is geworden. Als co-voorzitters der conferentie treden op de Amerikaan William C. Foster, die in de plaats is gekomen van zij nafgetreden landgenoot Dean, en de Russische vice-minister van buitenlandse zaken Koesnetsov, die de vorige leider der Sowjet-delega- tie, Tsarapkin vervangt. Over enkele weken zal de ontwa peningsconferentie in Genève haar eerste verjaardag vieren. Het enige resultaat van 95 voltallige vergade ringen en 50 vergaderingen van de sub-commissie voor het verbieden van kernproeven, bestaat uit een nog niet volledige preambule voor een ontwerp-ontwapeningsverdrag en de, eveneens nog niet volledige, eerste vier artikelen daarvan. DEN HAAG. Drie kinderen en een volwassene hebben zaterdagmiddag y'örandwonden opgelopen bij een ont ploffing in een rioolput in de Preto- riastraat in Den Haag. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgeno men. Enkele andere personen wer den licht gewond. De ontploffing ontstond, doordat buurtbewoners een verstopte rioolput wilden ontdooien. TILBURG. Vermoedelijk tengevol ge van koolmonoxydevergiftiging heeft de 67-jarige landbouwer W. A. van H„ gewoond hebbende aan de Broekhoevenseweg te Tilburg zater dagmiddag het leven verloren. Zijn 64-jarige echtgenote is in bewuste loze toestand in het beademingscen trum van het Sint Elisabeth-zieken- huis in Tilburg opgenomen. Men hoopt haar leven te kunnen redden. verversingsinstallatie werkte op vol le kracht en hield de temperatuur in de hallen op dragelijk peil. De 150 kinderen, die in de drukte hun ouders kwijt raakten, kwamen ten slotte ook weer goed terecht. Buiten het gebouw echter is voor al zondag, toen naar schatting 15.000 automobielen geparkeerd moesten worden, een chaos ontstaan. Tot ki lometers in de omtrek van het RAI- gebouw was tegen de middag al elk plekje bezt en vele honderden auto mobilisten zijn toen in dc buurt van het Olympisch stadion terecht geko men. Honderden autobezitters kre gen een „bon" wegens verkeerd par keren op plaatsen, waar zij door an dere politiemannen waren neergezet. Tientallen hebben in hun woede de bonnetjes verscheurd, allen kwamen er echter met een sisser vanaf want nadat het misverstand duidelijk was geworden werden de hekeurihgen weer Ingetrokken DEN HAAG, 8-2. De K.L.M. deelt het volgende mede: „De direktie van de K.L.M. heeft besloten de or ganisatie van de maatschappij op enkele fundamentele punten te wij zigen. De voornaamste uitgangspun ten van deze reorganisatie zijn: 1. De N.V.-direktie bestaat uit vier leden, die zich in het bijzonder 1 zullen concentreren op de algehe le leiding van het bedrijf en op het beleid op lange termijn. 2. Een algemeen bedrijfsdirekteur welke funktie wordt waarge nomen door de heer E. H. Larive, lid der N.V.-direktie is ver antwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken en het beleid op korte termijn. 3. Dé bestaande bedrijfsonderdelen worden volgens een hergroepe ring waar nodig gesplitst en in andere onderdelen ondergebracht terwijl in een enkel geval de sa menvoeging van een bepaald aan tal verwante taken tot de vor ming van een geheel nieuw be drijfsonderdeel leidt. 4. De buitenlandse vestigingen krij gen grotere zelfstandigheid, ter wijl de bedrijfsonderdelen in de centrale zich ten aanzien van de vestigingen meer dan voorheen zullen beperken tot het ontwikke len van richtlijnen volgens welke de vestigingen hun taak zullen verrichten". Verder wordt meegedeeld: 5. De vestigingen worden gegroe peerd in gebieden onder leiding van gebiedsleiders, die recht streeks onder de algemene be drijfsdirekteur staan. Sterke vereenvoudiging De herorganisatie strekt zich ook uit tot de verschillende stafbureaus, welke tot taak hebben de direktie te assisteren bij de beleidsbepaling en het uitvoeren van bedrijfstaken van algemene aard. Ook de algemeen be drijfsdirekteur wordt terzijde ge staan door een drietal stafbureaus. De organisatie der bedrijfsonder delen krijgt een sterk vereenvoudig de aanblik door een doeltreffende samenbundeling van aktiviteiten. De nieuwe organisatie omvat zes, tegen over vroeger acht, bedrijfsonderde len: commerciële zaken, logistiek, administratie, personeelszaken, het vliegbedrijf en technisch bedrijf. Het gehele complex van werk zaamheden. die in verband staan met het handhaven en vergroten van het marktaandeel van de K.L.M. wordt ondergebracht in één bedrijfs onderdeel, cominerciëlc zaken. Het vliegbedrijf heeft de supervisie over alle leden van het vliegend perso neel. Logistiek omvat o.m. de voor bereiding van de dienstregelingen, planning vliegend personeel, inde ling bemanningen en vliegtuigen, re serveringen etc. Behalve 't stafbureau personeels beleid, dat de N.V.-direktie t.a.v. het sociale beleid adviseert, heeft perso neelszaken in de organisatie een plaats als bedrijfsonderdeel onder de algemeen bedrijfsdirekteur. Verder wordt medegedeeld: „Vanzelfsprekend is het vliegtuig- onderhoud in een apart bedrijfson derdeel ondergebracht, in h'et tech nische bedrijf. De uitgebreide admi nistratieve taak van de maatschappij wordt verricht door het bedrijfson derdeel administratie. Schiphol Het station Schiphol krijgt de ver antwoordelijkheid voor alle activi teiten op de luchthaven, zoals pas sagiers- en vrachtafhandeling, vlieg tuigbevoorrading en tdiegtuigafhan- deling. Rechtstreeks onder de alge meen bedrijfsdirecteur zijn eveneens gegroepeerd de gebiedsleiders, die verantwoordelijk zijn voor alle acti viteiten in de buitenlandse vestigin gen, die tot hun gebied behoren De reorganisatie, waarvan de ge detailleerde uitvoering volgens een bepaald tijdschema zal geschieden, staat los vain de thans nog in studie zijnde exploitatieplannen en de daarmee verband houdende aange legenheden als personeelsbestand, Iijnennet en vloot. Dubbele roofmoord te Rotterdam ROTTERDAM, 9-2. Een 38-jarige weduwe, moeder van vier kinderen," en haar achtjarig zoontje Marcel, ztfn vrijdagavond laat het slachtoffer geworden van een gruwelijke moord die - waarschijnlijk door een inbre ker - is gepleegd in een sigarenwin kel aan het Brekelsveld, in de meest zuidelijke wijk van Rotterdam. Het misdrijf moet tussen half 11 en 12 uur hebben plaats gehad en werd diep in de nacht ontdekt door een nachtwaker, de heer A. M. Vink, die de politie waarschuwde. De recherche in de Maatsstad spreekt van een van de meest trieste zaken, waarvoor zij in de laatste ja ren is gesteld. Bij de vrouw en het kirid zijn de schedels ingeslagen; de lichamen lagen bij de ontdekking in een grote plas bloed, waarbij de'an dere drie kinderen huilbnd werden aangetroffen. „In mijn lange loopbaan heb ik nog nooit zo iets- verschrikkelijks meegemaakt", zei zaterdagmorgen hoogdinspecteur C. M. J. van der Weijden van het bureau Sandelin- genplein, die het onderzoek leidt. „De vrouw en het kind zijn afschu welijk verminkt". Het staat voor de politie vast dat roof de achtergrond is van de moord. In het magazijn van de winkel vond men namelijk bij de kluis de lade van de kassa, waarin alleen nog cen ten, stuivers, dubbeltjes en kwartjes zaten; de buitenste van de twee deu ren van de safe stond open, de sleu tels waren weg. Het was aan ingewijden bekend dat de vrouw, mevrouw Antoine Vele Italianen zijn uitermate geschokt door een advertentie in een Ameri kaans blad, dat in Rome wordt gedrukt en waarin een advertentie is ver schenen, waarin het Trevi-paleis te koop wordt aangeboden. Het - wereld beroemde - kenmerk van het paleisje is de „Trein"-fontein, welke een on derdeel van het paleis is. Het gebouw is eigendom van een particuliere bouwmaatschappij, dus als de advertentie in ernst gesteld is, zal er weinig aan de verkoop te doen zijn. Overigens zijn er al 300 gegadigden, die op de advertentie hebben gereageerd Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie altijd van zich afschopt heeft zelden een been om op te blijven staan. WAT HOT Dl bilt Krimpende wind Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar mist en plaatselijk enige neer slag; temperatuur in het algemeen dicht bij het vriespunt, maar in het noorden van het land overwegend lichte vorst; zwakke tot matige wind krimpend van oost naar noord. 12 febr. Zon op 8.03, onder 17.47. Maan op 22.02, onder 9.51. Laatste kwartier: 16 febr. te 18.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 febr. 5.43 v.m. 18.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 febr. 5.22 v.m. 17.40 n.m. Doodtij: 19 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde is Ne derland terecht gekomen in het over gangsgebied tussen vorst en dooi. In het vorstgebied vroor het in Duits land over het algemeen licht, terwijl de dooi in Frankrijk 5 tot 10 graden bedroeg. De afgelopen nacht 'heeft het in ons land in het noordoosten nog omstreeks 6 graden gevroren, maar in het zuiden was de tempera tuur over het algemeen slechts wei nig beneden het vriespunt. Plaatse lijk viel er wat neerslag. Deze hing samen met een depressie boven Bre- tagne, die langzaam naar het oosten beweegt. Een andere storing bevond zich vanmorgen nabij de Rivièra. Deze breidt zijn invloed naar cen traal Europa uit. In verband hier mee blijft er in ons land kans op neerslag, waarbij de temperatuur zich dicht bij het vriespunt zal be vinden. Bescherming spaarders Barbara van der Hoff-Van Heek, des avonds na het sluiten van de zaak altijd de lade uit de kassa haal de en het grote geld opborg in de kluis. Of dat ook nu gebeurd is, is nog niet duidelijk. De safe had men zaterdagmorgen namelijk nog niet open kunnen krijgen. Het huis, waarin de moord is ge pleegd, is een zogenaamde maisonet te; het benedengedeelte is ingericht als winkel, boven zijn de woonver trekken. De politie neemt aan dat da inbre ker aan de achterzijde naar binnen is gekomen en bij zijn werk gestoord is door de weduwe. Marcel, van wie bekend is dat hij zeer licht sliep, moet ook door het lawaai wakker zijn geworden en is zijn moeder ge volgd. De dader heeft hen in de hal, bij de achterdeur, opgevangen en met een zwaar voorwerp om het leven gebracht. Een aanwijzing voor het tijdstip van de moorden is het feit dat de vrouw nog geheel gekleed was; zij moet dus nog wakker zijn geweest toen de inbreker naar binnen drong. Het bed was onbeslapen. Later in de nacht is ook de jong ste van het viertal wakker geworden en hij miste toen zijn moeder. Met. de andere jongens is hij naar bene den gegaan, waar hij de diep tragi sche vondst deed. De nachtwaker zag hem omstreeks drie uur luid huilend in de winkel lopen en begreep dal iets ernstigs had plaats gehad. Hij waarschuwde de politie van het vlak bij gelegen bureau de Singel. De drie kinderen zijn voorlopig bij een oom ondergebracht. van si DEN HAAG, Teneinde te komen tot een meer afdoende beveiliging van spaarders tegen fraude bij spaarinstellingen menen vele leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begro ting 1963 van het departement van financiën, dat een goede accoun tantscontrole een afdoend evenwicht kan bieden. De vraag rijst, aldus het versche nen voorlopig verslag van deze com missie, of een dergelijke controle niet bij de wet verplicht zou dienen te worden gesteld. Dode en gewonde bij botsing DELFT, 9-2. Op rijksweg 13 (Rot- terdam-Den Haag) onder Delft is vrijdagavond een peronenauto door de middenberm geschoten en op de andere rijbaan in botsing, gekomen met twee elkaar passerende vracht-, auto's. De 20-jarige leerling-ver pleegster M. A. van der Loos uit Wassenaar is daarbij zo ernstig ge wond, dat zij in de Ursulakliniek te Wassenaar 'is overleden. De bestuur der van de personenauto, de 22-ja- rigc onderwijzer F. M. Houtsma uit Venlo, is ernstig gewond in een ziekenhuis te Delft opgenomen. Daar hij nog niet kon worden gehoord, is de toedracht van het ongeval nog onbekend. Nederlandse student op excursie omgekomen ATHENE. De Amsterdamse stu dent Alwin Westerhuis (20 jaar), die sinds 20 januari in Griekenland ver mist werd, is om het leven gekomen. Een Griekse kustwacht heeft, in de zee dicht bij Athene zijn stoffelijk overschot gevonden in de auto waar mee hij op 20 januari uit Athene was vertrokken voor een excursie naar Korinthe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1