Franco in positie College van G.S. gaf te Zierikzee toelichting op de problemen ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 8 februari 1963 No. 19325 BUK DOOR HET WERELDVENSTER HET PROVINCIEFONDS Ingezonden mededeling Voor Francisco Paulino Hermene- gildo Teódulo Franco y Bahamonde, om het Spaanse staatshoofd eens bij zijn volle naam te noemen, is dit geen kwade tijd. De westelijke we reld die lang bij voorkeur de meest succesvolle dictator van deze tijd in zijn eigen sop liet gaarkoken, be moeit zich niet alleen met hem, maar bovendien heeft de generaal daarbij een sterkere onderhande lingspositie dan hij ooit heeft ge kend. De Fransen maken hem het hof, naar verluidt zelfs door hem het lid maatschap van de E.E.G. in het voor uitzicht te stellen, waarmee ze meer zouden beloven dan ze voorlopig waar kunnen maken. De reeks be zoeken van Franse autoriteiten is, al zijn er allerlei dringende zaken als onderwerpent opgegeven zoals het 'voorkomen van dubbele belasting by grensgangers, te opvallend dan dat men er alleen beleefdheid in kan zien, minister van binnenlandse za ken Frey, stafchef generaal Ailleret, minister van financiën Giscard d'Estaing, van industrie Bokanowsky van wetenschap en kernzaken Paw- lewsky en tot slot van buitenlandse zaken Couve dwe Murville. En wie weet tot slot een ontmoeting der staatshoofden zelf. De Gaulle's macht Voorlopig moet men raden waarr om De Gaulle op betere voet met de Spaanse dictator wenst te komen. Een reden is zeker dat hij meent dat Spanje thuis hoort in de macht Europa die hij wil vormen. En dat temeer omdat Spanje een sterke po sitie ineemt in de Middellandse zee, Ingezonden mededeling KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND VLAARDINGEN. Bij de bouw van ruim 500 zogenaamde Dura Coignet- woningen in Vlaardingen wordt thans gebruik gemaakt van een lan- geafstand heet water-circuit om be- tonmortel bij vorst te doen harden. LEEUWARDEN. Met enig officieel vertoon is de 1500ste passagier ont- vangèn, die gebruik heeft gemaakt van de luchtbrug tussen Leeuwarden en de Waddeneilanden. Het was me vrouw van der Meulen van Schier monnikoog. AMSTERDAM. Velen hebben een laatste groet gebracht aan de zater dag op 77-jarige leeftijd overleden acteur Herman Bouber, wiens stof felijk overschot stond opgebaard in de tot chapelle ardente ingerichte hal van de Amsterdamse Stads schouwburg en donderdagmiddag is ter aarde besteld. ROTTERDAM. De zeesleepboot „Gele Zee" van L. Smit en Co.'s in ternationale sleepdienst heeft vast gemaakt aan een in moeilijkheden verkerende Nederlandse kustvaar der, de „Arvo" (199 brt.), die op de Noordzee bij het lichtschip Goeree te kampen had gekregen met ma- chineschade en om hulp had ver zocht. MUSSELKANAAL. In Musselka- naal is een verkeersongeval gebeurd waarbij de 69-jarige heer R. Wubs uit Musselkanaal om het leven is ge komen. De heer Wubs reed mee in een personenauto die in botsing kwam met een vrachtauto met aan hangwagen. De chauffeurs van de auto's bleven .ongedeerd. NIJMEGEN. Als ik niet goedschiks in het politiebureau kom, dan maar kwaadschiks, dacht gisternacht een man in Nijmegen, aan wie op het bureau gratis nachtlogies werd ge weigerd. De man, die een aantal glaasjes geestrijk vocht had gele digd, werd daarover zo kwaad dat hij, weer buiten, twee ruiten van het politiebureau insmeet. AMSTERDAM. Met enkele forse halen heeft de minister van verkeer en waterstaat drs. H. A. Korthals, in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de toegang tot de nieuwe Westhal vrij gemaakt en daarmee de officiële openingsdaad van de 46ste R.A.I.- tentoohstelling verricht. DEN HAAG. In totaal zes briga des van de koninklijke landmacht zullen in 1963 de grens overtrekken om op buitenlandse oefenterreinen oefeningen in groter verband te hou den. Twee daarvan zullen in Hohne in Duitsland gaan oefenen, vier gaan naar La Courtine in Frankrijk. Ver der zullen onderdelen van de veldar tillerie en de cavalerie naar Duits- land gaan voor routine-schietoefe ningen. Ingezonden mededeling waarvan het speciaal de Franse pre sident een doorn in het oog is dat de Amerikanen er een rol spelen. Dit is naar zijn mening het gebied van de Latijnse volkeren. Vandaar ook dat de Franse Middellandse zee-vloot niet in de N.A.V.O% is ingebracht... En juist op dit moment schijnt de rol van de Amerikaanse vloot hier nog groter te zullen worden. De ver ouderde Jupiter-raketten in Italië en Turkije worden gesloopt en in hun plaats zullen duikboten met Po- laris-raketten in de Middellandse zee komen te varen. Die schepen hebben een basis nodig en daarvoor zijn de kansen niet zo gunstig. In Italië - waar dit een zeer punt zou vormen voor de linkse groeperingen wier steun de regering nodig heeft - zal men er niet veel voor voelen. Tur kije is een mogelijkheid, maar wel licht ook Spanje. En Spanje staat juist op het punt zijn militaire ver dragen met de V.S. te herzien, om dat het pact met Washington eerst daags afloopt. Sterke positie Franco weet dat Washington hem nodig heeft en dat brengt hem in een positie dat hij eisen kan stellen. Waarschijnlijk zal dat gaan in de vorm van betere militaire uitrusting, zodat zijn troepen niet hoeven onder te doen voor die van de N.A.V.O. En wellicht ook zal hij politieke steun eisen om zijn land dichter bij de andere westerse gemeenschap te brengen, bijvoorbeeld door een lid maatschap van of een band met de E.E.G. De caudillo zal er ongetwijfeld naar streven dat het resultaat van beide onderhandelingen hem nauwer met Europa in contact brengt. Het isolement dat hem een tijd lang niet onaangenaam is geweest, blijkt nu meer nadelen dan voordelen te bren gen. Vooral nu in Madrid meer en meer de uitvoerende macht niet meer berust bij politieke fanatici van de Phalanx, maar bij wat men technocraten zou kunnen noemen, lieden die het'besturen van een land. als een moeilijk vak beschouwen waabij men economische kennis meer van node heeft dan een poli tiek dogmaEn die zien dat het iso lement Spanje's kansen om er eco nomisch beter aan toe te raken, be derft. Daarom willen ze aansluiting met het westen, wat tot dusver om Fran co's niet alom bewonderde politieke achtergrond maar mondjesmaat is toegestaan. De onderhandelingen met Fransen en Amerikanen, die beiden naar zijn gunsten werven, zal Franco een goede kans geven in die zin er zo veel mogelijk uit te slepen. Ingezonden mededeling DEN HAAG, 6-2. - „Wanneer het vervullen van de historische taken der provincies in snel tempo de ge hele inkomenscapaciteit gaat eisen, zullen onder meer de decentralisatie en de cuüuurspreidende taak van de provincies in het gedrang komen", aldus sommige leden van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer in het voorlopig verslag over de begroting van het Provinciefonds 1963. Op grond van* deze en andere overwegingen (het snel in omvang toenemen van de taak der provincie op het terrein van de ruimtelijke or dening en de verhoging der salaris sen) meenden deze leden, dat een stijging van het aandeel der provin cies in de opbrengst der rijksbelas tingen noodzakelijk zal zijn. Geld van baas verspeeld AMSTERDAM, 7-2. De 23-jarige Amsterdamse kantoorbediende C. J. V., die er vorige week donderdag met een bedrag van f 5.000,van zijn werkgever (een radiozaak aan de Utrechtsestraat) vandoor ging, heeft.zich donderdagochtend bij de recherche van het bureau Singel ge meld. De verdachte beweert dat hij al het gestolen geld heeft verspeeld aan de roulette in Duitsland. De kantoorbediende heeft ook bekend in de boeken van de radiozaak te heb ben geknoeid. Daarmee zou even eens een bedrag van f 5.000,ge moeid zijn geweest. Van de f 10.000, had V. geen cent meer over. Maan dag wordt hij aan de officier van justitie voorgeleid. Hard oordeel over de Nederlandse wegen AMSTERDAM, 6-2. De jonge Ame rikaanse planoloog David A. Jokinen die in de Verenigde Staten de titel draagt „Master City Planner" vindt onze wegen buiten de autowegen middel-eeuws aandoen. „Ze zijn in gesteld op verkeer van twee-wielers en niet van vier wielige voertuigen. Vooral in de grote steden moet er nodig wat aan worden gedaan. Een oplossing voor de grote steden en dat geldt dan niet alleen voor Neder land maar voor vrijwel alle grote plaatsen in de wereld ziet de Amerikaan in gratis openbaar ver voer. Over de situatie in Nederland zei hij nog: „Jullie zijn zo briljant in het keren van de waterstroom, waarom nu niet ook al dat intellect aange wend om de verkeersstroom in toom te houden?". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen door de generale synode als zendingspred. voor de Chr. Evan gelische Kerk te West-Irian: dr. I'\ C. Kamma, eervol ontslagen zen- dingsprecL te Oegstgeest. te 's-Gre- velduin-Capelle (toez.). R. T. Hui- zinga, Ouderkerk a.d. IJssel. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Maarssen: M. W. Nieuwenhuijze, Amsterdam-West; te Vlaardingen: G. de Vries, 's-Graven- deel. Ger. Gemeenten Aangenomen naar Elspeèt: C. Wisse, H.I. Ambacht, die bedankte voor Rhenen en voor Ridderkerk. DEN HAAG, 6-2. „Gevreesd moet worden, dat door het niet voldoende tot ontwikkeling komen van de be drijfsorganisatie in belangrijke be drijfstakken, het op den duur moei lijk zal worden de nationale sociaal- economische doelstellingen voldoen de in deze bedrijfstakken te doen beleven". Dit merkten vele leden op in het verschenen voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting 1963 van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In het voorlopig verslag spreken deze leden er hun bezorgdheid over uit, dat voor een goede verdelings- politiek aan de huidige loonpolitiek het noodzakelijke complement van een werknemersaandeel in het toe nemende nationale bezit ontbreekt. „Ook al mag verwacht worden, dat er vanuit de organisaties t.z.t. be paalde voorstellen en denkbeelden naar voren zullen komen, toch heeft ook de regering in dezen een taak, gezien haar invloed op de loonont wikkeling". Het loonbcleid 'Met betrekking, tot de nieuwe, „spelregels" voor het loonbeleid vra gen vele andere leden in het voorlo pig verslag of hierovef nadere me- Wat biedt de BEELDBUIS? Deze zaterdag mogen de kinderen natuurlijk wèl kijken naar hun fa vorieten: de laatste der Mohikanen, de komiek Jack Benny (40 minuten uit), Flip de tovenaarsleerling en (om 7 uttr al) Ivanhoe! Die mag zelfs de strengste opvoeder hun niet ont nemen. Het journaal komt al om half acht en daarna staat Boedapest ingeschakeld met, naar wij hopen, Sjoukje Dijkstra. Aansluitend komt Brandpunt, een showfilm met Vic tor Borge en de quiz met die moei lijke figuurtjes. Zondagmiddag ver volg van Boedapest en 's avonds een gesprek met Sjoukje. Uit de werkweek tippen wij: de hoofdfilm „De ruid was een man", die gezellige rolprent met een Am. vrouwelijke militair, nog steeds ac tueel, maandaff! het kijkspel „La da me aux camelias", donderdag en overste Pinto en Johnny Kraaykamp op vrijdag a.s. De veerverbindingen met Schouwen-Duiveland Voorlopig verslag Sociale Zaken en Volksgezondheid dedelingen kunnen worden gedaan en of redelijkerwijs een tijdige tot standkoming van de wettelijke rege ling kan worden verwacht. Gevraagd wordt voorts of, en zo ja in hoeverre het bij het nieuwe systeem van loonvorming mogelijk zal blijken aan achtergebleven groe pen een relatief hogere loonsverho ging toe te wijzen, nu een algemeen toelaatbaar plafond van 2,7 percent is aangewezen. In het voorlopig ver slag wordt ook de vra'ag gesteld, in hoeverre de secundaire arbeidsvoor waarden bij de toepassing van het nieuwe systeem van loonvorming verbeterd zullen worden. ZIERIKZEE, 7-2. Over de situatie met betrekking tot de veerverbin dingen met Schouwen-Duiveland, heeft ten stadhuize van Zierikzee donderdagmiddag een belangrijke samenspreking plaats gevonden tus sen het college van G.S. van Zee land en een gezelschap Scliouwen- Duivelandsc autoriteiten o.w. de burgemeesters der verschillende ge meenten. Na afloop van deze samen spreking werd een persconferentie belegd, waarop Zeeland's commissa ris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en gedeputeerde M. J. van Poelje een toelichting gaven op vde in het recente verleden getroffen maatre gelen, over de huidige situatie en hetgeen bij het intreden van een flinke dooi te doen staat en te ver wachten is. Ter persconferentie deed zich een o.i. uiterst welkome gelegenheid voor, de min of meer duidelijk uit gesproken kritiek ter sprake te bren gen, die men hier en daar hoort over het feit, dat de dienst Zierikzee-Kats is gestaakt op 12 januari, terwijl de veerdienst Zijpe-A. J. Polder onver droten doorging met een uiterst moeilijke verbinding in stand te hou den. Jhr. de Casembroot deelde mede, dat aan deze gang van za ken een reële overweging ten grondslag lag, waarbij er van werd uitgegaan, dat het verstan diger was alle Krachten te con centreren op Zijpe, dan aan te trekken hulpmaterieelte ver snipperen over twee veren. „Ik ben teveel chauvinist dan dat ik niet het uiterste zou hebben ge daan, de eigen dienst in stand te houden als het had gekund", aldus de commissaris, die op dit punt een volstrekt helder geluid liet horen. De sleepboot-financiering Bovendien lichtte "hij toe, dat tij dens de laatste overtochten naar Ingezonden mededeling Geschenk van koning Willem III Haagse Willemskerk wordt modern theater DEN HAAG, 7-2. De in oktober j.I. opgerichte stichting schouwburg Wil lemskerk wil van de Willemskerk in Den Haag een modern theater ma ken. Het college van kerkvoogden van de hervormde gemeente van 's- Gravenhage heeft besloten dezeneo- Gothische kerk uit de veertiger ja ren van de vorige eeuw te verkopen. Tengevolge van de ontvolking van de binnenstad van Den Haag is deze kerk, een geschenk van koning Wil lem III, in 1853, sinds enkele jaren niet meer in gebruik. Reeds voor de oprichting van de stichting werden de architecten ir. B. Bijvoet en prof. G. H. M. Holt en als adviseur van hen de heer W. Ves- seur, een der artistieke leiders van de stichting Nieuw Jeugdtoneel be naderd over de verbouwing van de Willemskerk tot schouwburg. Voor lopige ontwerpen zijn gemaakt. De Willemskerk bleek zeer goed tot theater te verbouwen te zijn. Vol gens de eerste ontwerpen gaat de gedachte niet uit naar een conven tioneel theater, maar naar een zo danige toneelruimte dat iedere vorm van toneel gerealiseerd kan worden. Dc kosten De totale verbouwingskosten zul len op ongeveer f 3.500.000,komen. Voor de aankoop van de kerk i9 in onderling overleg een bedrag gesteld .van f 1.500.000,—. Er zullen 750 plaatsen komen. Het auditorium is half cirkelvormig ge dacht. Het speelvlak zal door een sterk oplopend amphitheater worden omsloten. Het ligt in de bedoeling van het stichtingsbestuur, welks voorlopige voorzitter mr. L. J. F. Wijsenbeek, direkteur van de dienst voor schone kunsten van Den Haag is, dat het niet alleen een schouwburg voor de jonge mensen zal worden, maar een echt cultureel centrum voor jonge ren. Felle brand verwoestte expeditiehal FRANKFORT, 7-2. In de nacht van woensdag op donderdag is een expeditiehal van Brown, Boveri en Co. in Grossauheim, nabij Frankfort, door een felle brand verwoest. De hal met een oppervlakte van 40.000 vierkante meter, werd gebruikt voor de verzending van koelkasten. De aangerichte schade wordt geraamd op tussen 13,5 en 18 miljoen gulden. Zes uur lang bestreden de Duitse brandweerploegen en brandweersec ties van het Amerikaanse leger de geweldige vlammenzee, die de he mel boven Grossauheim hel verlicht te. Toen restten nog slechts de smeu lende puinhopen. Vier brandweerlieden liepen bij het blussingswerk verwondingen op. De politie stelt een onderzoek naai de oorzaak van de brand in. In april vorig jaar werd het bedrijf ook reeds door een brand getroffen, die toen een schade van bijna een miljoen gulden aanrichtte. Kats de „Emma" reeds de schroef had beschadigd. De langere over tocht en de plotseling verschijnende ijsvelden, deden besluiten de krach ten op de kortere verbinding Zijpe- A. J. Polder te concentreren en de gecharterde sleepboten worden dan ook betaald door rijk en provincie. Op dit punt is zelfs „carte blanche" gegeven; wat men voor ginds veer nodig heeft, moet er komen en het wordt betaald. Een andere vraag is, wat er gaat gebeuren als de dooi werkelijk door zet. Met de Kon. Marine is een af spraak gemaakt, dat alsdan de ijsproppen in de havens van Kats en „De Val" zullen worden opgeruimd en de verwachting bestaat dat nadien vrij snel de verbinding zal worden hersteld. Gedeputeerde van Poelje achtte het dan verantwoord „enig risico te nemen. De „Noord-Bqveland" komt dan wellicht nog niet in de vaart, maar wel de „Emma" om de verbin ding met de overkant te herstellen. Rijkswaterstaat stelt een onderzoek in naar de mogelijkheid ijsvelden eventueel een andere koers te ge ven, zodat het vaarwater bij dooi zoveel mogelijk van ijs gevrijwaard blijft, maar of dit mogelijk is, is nog niet bekend. Geen noodtoestand Dank zij de eendrachtige samen werking t.a.v. het veer Zijpe-A. J. Polder is men er - aldus een ver dere opmerking van de commissaris - in geslaagd, althans een noodtoe stand op Schouwen-Duiveland te voorkomen. Weliswaar is er sprake van veel nadeel, ongerief en scha'de, maar een noodtoestand bestaat hier niet. Gevraagd werd nog naar het eventuele nut een sterkere sleepboot te Zijpe in te zetten. Dit nut wordt door deskundigen niet gezien. Met sleepboten van de huidige sterkte kan men de zaak draaiende houden. De R.T.M. houdt voor zijn verbin ding de „Krammer" wat achter de hand, zodat deze na de ijsperiode vaarklaar is, om de dienst op het veer Zijpe-A. J. Polder onder uiter aard normalere omstandigheden, te onderhouden. Voor het veer Kats- „De Val" wordt na intrede van de dooi en na hervatting van de vaart, een grote drukte vei'wacht, inzon derheid als gevolg van landbouw- transport. Nieuwe oefenterreinen voor Kon. landmacht DEN HAAG, 6-2. Van de ongeveer 2600 ha. nieuw oefenterrein, waar over de Kon. Landmacht aan hef einde van 1965 moet kunnen be schikken, is op dit moment voor ruim 2100 ha. een plaats gevonden. De Sowjet-nota's aan Frankrijk en West-Duitsland waarin tegen het Frans-Duitse verdrag wordt gepro testeerd zijn donderdag officieel door het Sowjet-persbureau Tass gepubli ceerd. Hierin wordt gesproken van een „oorlogsverdrag" dat de commu nistische landen dwingt „verdere maatregelen ter versterking van hun algehele defensiepotentiëel te neT men". Het is „een soort ram", ge reed voor een „stoot tegen het ge bouw van de Europese vrede dat, zoals het thans is, een hecht funda ment mist", aldus de nota's. De buitenlandse arbeidskrachten PARIJS, 8-2. Ongeveer twee mil joen Westeuropeanen werken mo menteel in een ander Europees land dan het hunne. Tot deze schatting is de Organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (O.E.S.O.) ge komen op grond van een onderzoek naar de verplaatsingen van arbei ders binnen West-Europa in 1962. De voornaamste opvanglanden zijn W. Duitsland met 705.000 buitenlandse arbeiders. Zwitserland met '645.000 man en Frankrijk, waar het aantal op ongeveer 500.000 wordt geschat. RECHTSZAKEN Marihuana en opium aau openbare weg AMSTERDAM, 7-2. Gebruikers van verdovende middelen zijn tegen woordig in Amsterdam bang om marihuana of opium bij zich te dra gen. Ze verstoppen het op willekeu rige plaatsen aan de openbare weg. „Parkeren" noemt de politie dit nieuwe verschijnsel, waardoor de strijd tegen de handel in verdoven de middelen verder wordt bemoei lijkt. Dit onthulde de met de strijd tegen deze handel belaste Amster damse officier van justitie, mr. W. K. Bai"on van Dedem, donderdag ochtend voor de rechtbank in de zaak tegen de 20-jarige kleermaker H. J. S. uit de hoofdstad, die wegens het bezitten van een hoeveelheid marihuana en 2,4 gram opium, een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek waarvan drie maanden voorfwaardelijk en toezicht van het medisch consultatiebureau voor al coholisme tegen zich* hoorde eisen. De officier van justitie had de in druk dat de kleermaker een kleine handelaar is. De nieuwe terreinen zijn speciaal nodig om het personeel vertrouwd te maken met de nieuwe rupsvoer tuigen. Ze zijn dan ook bedoeld voor oefeningen in compagnies- of eska- dronsverband. De nieuwe terreinen komen bij Oirschot (plm. 500 ha.), op de Weerter- en Boshoverheide (ongeveer 400 iha.), ten oosten van Garderen en ten noorden van Oud- dorp gedeeltelijk op het Gardense veld, de Broekeld en de MeerveldSe enk (ongeveer 500 ha.) en in de om geving van Havelte (ongeveer 600 ha.). Deze oplossing is uit de bus geko men bij de rijksdienst voor het na tionale plan. Daar heeft men zich met het probleem van oefengelegen heid te verschaffen aan militairen, zeer intensief bezig gehouden. Bij het bezien van de mogelijkhe den is men uitgegaan van een totale behoefte van 3600 ha. 1000 daarvan waren reeds beschikbaar zodat 2600 ha. nog „ondergebracht" moest wor den. Verder ging men er van uit dat de nieuwe oefenterreinen in het zui den van ons land het eerst (1962- 1963), die in het midden later (1964) en die in het noorden nog later (1965) ter beschikking moesten zijn. De oplossing in het zuiden is geba seerd op de aanwezige accomodatie voor gemechaniseerde eenheden in en nabij de legerplaats Oirschot. Ingezonden mededeling mm m lim -ét» Uw kamer groter met onze i vaste vloerbedekking. Dat geeft een behaaglijk effect, en is gemakkelijk in onderhoud. Vele soorten in voorraad. GEBR. THIEN 1 Appelmarkt 24 - Zierikzee Telefoon 2604 •3 '.i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5