NOG LANG NIET OVERAL KREEG DE DOOI DE OVERHAND Geen verdeling, maar verzoening Scheiding met de V.S. zou een ramp zijn De conjunctuur in 1963 Kennedy over de Russen op Cuba Psychopaat steekt vrouw in de ogen T DEBAT IN BONDSDAG OVER VERKLARING ADENAUER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 fehriiuri 1963 119e jaargang No. 19325 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT *EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Latanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm) I 1,per stuk In dit nummer: Veerdiensten van en naar Schoincen-Duiveland HET WEER IN EUROPA Na de Brusselse ïiiishikkjii" LONDEN, 7-2. - In het Europese centrum voor kernonderzoek te Mcy- rin by Genève heeft men voorzor gen getroffen ter bescherming van de moeilijke en kostbare proeven waarmee men daar bezig is. Door de langdurige vorst is het waterpeil van de Rhone zo laag. dat er nog maar een kwart van de normale hoeveel heid elektrische energie kan worden opgewekt. Men drijft nu nog op de reservoirs, maar die zullen, als de toestand niet verandert, over veer tien dagen leeg zijn. In Parijs dooide het donderdag ochtend. maar men verwacht, dat het over enkele dagen weer zal gaan vriezen. Te pannemarie in oost- Frankrijk werd de auto van twee houthakkers door elf wilde zwijnen omsingeld. De mannen moesten van hun bijlen gebruik maken om de dieren te verdrijven. In Salzburg moesten 19 scholen wegens steenkoolgebrek worden ge sloten. In Oslo verwacht men. dat het poclweer zal aanhouden. In Denemarken zijn de meeste ve ren wegens ijsgang stilgelegd. Ver scheidene eilanden moeten per vlieg tuig worden bevoorraad. Te Saerna in midden-Zweden werd donderdag een temperatuur van min 31 gi-aden Celsius gemeten. In Japan zijn door zware sneeuw val tot dusver 130 mensen om het leven gekomen. Vierduizend huizen zijn geheel of gedeeltelijk vernield. M.S. „SCHOUWEN" ROTTERDAM, 7-2. Donder dagmorgen hep ft ir. M. C. Pannevis, directielid van de i oer/ Van der Giessen-De Noord N.V., dan de Rotterdam se Lloydkade het m.s. „Schou wen", een hulkcarrier met een bruto tonnage van 12.914, over gedragen aan de N. V. Scheep vaartmaatschappij „Triton" (een dochtermaatschappij van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd). De „Schouwen" is het eerste schip van een dergelijk type dat de maatschappij „Tri ton," in de vaart neemt. Een zusterschip, het m.s. „Goeree" is bij Van der Giessen-De Noord N.V. in aanbouw en zal, naar men verwacht, deze zo mer nog worden afgeleverd Nationale vogeltentoonstelling ROTTERDAM, 7-2. Van 14 tot en met 17 februari zal in de zogenaam de glazen hal van de Ahoy in Rot terdam door de Nederlandse bond van vogelliefhebbers een nationale vogeltentoonstelling worden gehou den. Er zullen dan ongeveer 1100 reeds bekroonde vogels te zien zijn. De netto baten van de tentoonstel ling zullen afgedragen worden aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Het vorig jaar, toen eveneens in Rotterdam een dergelijke tentoonstelling werd ge houden, was dat eveneens het geval. Er zullen op deze vogeltentoon stelling allerlei soorten kanaries, parkieten, exotische vogels en in landse vogels, door de inzenders zelf gefokt, te zien zijn. IJs in de Donau Het Beierse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat men met behulp vay ba zooka's wil proberen de vijftig cen timeter dikke ijslaag in de boven loop van de Donau te breken. Uit Calais wordt gemeld, dat uit gehongerde spechten in de afgelopen weken honderdduizenden bijen heb ben verslonden. Imkers zeiden, dal de spechten gaten in de korven ha merden en dan de honing, was en de bijen die een winterslaap houden, verslinden. Ook. in Italië blijft de barre kou aanhouden. In een steeg in Napels heeft men het lijk van een oude vrouw gevonden, die was doodge vroren. Bij Salerno in zuid-Italië vond men eveneens het lijk van een vrouw die door bevriezing om. het leven was gekomen. In het gebied van de Alto Adige in de Italiaanse Alpen heeft men tientallen reeën dood in de sneeuw aangetroffen. In Engeland moesten troepen zich gereed houden om in te grijpen om dat er door de dooi grote overstro mingen dreigen in zuidwest-Enge- land. Kennedy over Europa WASHINGTON, 7-2. Op zijn pers conferentie heeft president Kennedy donderdag een eventuele scheiding tussen Europa en de Verenigde Sta ten „een ramp" genoemd. Wij geloven in een groeiend en krachtig Europa, waarin Groot- Brittannië een doeltreffend deelge noot is en wij zijn 'bezorgd over het falen van de pogingen om Groot- Brittannië te doen toetreden tot de gemeenschappelijke markt, aldus de Amerikaanse president, De Verenig de Stater, hadden volgens hem al door de politieke en economische eenheid van Europa voorgestaan. Hij zei dat de Verenigde Staten bereid waren alles in het werk te stellen om west-Europa een krachtige stem te verschaffen en regelingen uit te werken waardoor het met het gezag en de kracht zou kunnen spreken waartoe dit werelddeel gerechtigd is. Politie was er ook AMSTERDAM, 7-2. De 20-jarige Amsterdamse bakker M. L. Z. heeft zijn sollicitatiebezoek aan een garage in de hoofdstad in een politiecel be ëindigd. Deze wonderlijke reis heeft hij te danken aan de speurzin van een re chercheur, die na het ontdekken van een diefstal van f 1000,uit een zaak aan de Jacob Catskade, de dag tevoren, meteen verdenking had te gen de bakker, die vroeger bij deze zaak had gewerkt. De rechercheur kwam er achter dat de bakker bij een garage zou gaan solliciteren. Hij zorgde er voor dat hij kort vóór de bakker bij de garage was. Toen de sollicitant kwam, trof hij achter hel bureau behalve de werkgever ook de rechercheur aan. „We zullen de zaak verder afwikkelen op ons fili aal", stelde de rechercheur na een inleidend gesprek voor, waarna hij de bakker in zijn privé-auto naai het politiebureau' reed. De totaal verbouwereerde bakker legde later een volledige bekentenk af.... DEN HAAG, 7-2. „Het jaar 1963 laat zich vooralsnog als een betrek kelijk evenwichtig tijdvak aanzien, zodat een principiële koerswijziging van het beleid op dit moment niet op zijn plaats zou zijn". Aldus de minister van economi sche zaken in de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1963 van het ministerie van econo mische zaken. Een scheiding tussen de Verenig de Staten en Europa zouden wij ech ter als een grote tegenslag beschou wen, die de ernstigste gevolgen voor onze veiligheid en die van west- Europa zou hebben, zo zei Kennedy. Luchtreis naar kraamkamer DEN BURG, 7-2. Een helikopter van de marine heeft donderdagavond een jonge vrouw 'uit het plaatsje Oudeschild op Texel, „in vliegende vaart" naar een ziekenhuis in Den Helder vervoerd. Het is de 19-jarige mevr. A. van Boven-Kruier, echtge note van een personeelslid van; „Texel's Eigen Stoomboot Onderne ming" (T.E.S.O.). Kort na aankomst in het ziekenhuis schonk zij. het ven aan een kerngezonde 'baby. De hulp van de marine was nodig om dat de veerboot van de T.E.S.O. „Dr. Wagemaker" door de sterke ijsgang lang over de overtocht zou doen. De aanstaande moeder voelde er begrij pelijk niet veel voor haar kind óp de tochtige veerboot ter wereld te brengen. BRUSSEL, 7-2. De Britse minister van Buitenlands* Zaken. Lord Ho: me, heeft donderdagavond in Brus sel verklaard, dat de mislukking van de conferentie over het Britse lid maatschap van de E.E.G. meer be tekent dan een tegenslag voor de eenheid van Europa. „Er zou een werkelyk gevaar ontstaan voor de toekomstige struktuur van het vrije Europa, indien de opvatting van een exclusief en in zichzelf gekeerd Eu ropa zou worden ingevoerd in de or ganisaties, die wij voor onze geza menlijke veiligheid hebben opge bouwd". In een rede voor leden van de Britse Kamer van Koophandel in België zei Lord Home, dat Engeland als lid van de Europese gemeenschap werd geweigerd „omdat er een fron tale botsing was tussen twee con cepties van Europa: een Europa als een derde macht tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten en een Europa van gelijke, democratische. politiek rijpe landen in volledige sa menwerking met Amerika hun taak in de wereld verrichtend". „Niet bij de pakken neerzitten" De Britse minister waarschuwde tegen het doordringen van de con ceptie van het „beschermde, exclu sieve Europa, zichzelf verheerlij kend" in de Noord Atlantische Ver dragsorganisatie en de Westeuropese Unie. „Er zal bijzondere waakzaam heid nodig zijn". Zonder ook maar één keer in zijn rede Frankrijk of president De Gaul le te noemen verklaarde Lord Home, dat Engeland na de mislukking van de Brusselse conferentie „niet bij de pakken neer gaat zitten of weigert verder mee te doen of zelfs niet meer op het (cricket) veld wil komen met de speler, die de geest van de regels niet heeft nageleefd". „Integendeel, wij wensen de Europese gemeenschap al het goede". Er zon thans zesduizend man zijn WASHINGTON, 7-2. Op een pers conferentie heeft president Kennedy donderdag verklaard, dat de Ver enigde Staten de voortdurende aan wezigheid van Sowjetrussisch mili tair personeel op Cuba „niet gemak kelijk" opnemen, doch haar integen deel juist een zaak van voortdurende zorg achten. De president merkte echter op, dat na oktober vorig jaar ongeveer 4.500 man Russisch personeel van Cuba is vertrokken en dat er sindsdien geen enJjeJ.e aanvulling is gearriveerd. De Russische strijdmacht op Cuba schatte hij thans op zesduizend man. Als er echter, ondanks de beloften van premier Chroesjtsjef offensieve wapens op Cuba worden ontdekt zal dit grotere risico's met zich brengen dan waartegen wij ons vorig jaar oktober gesteld zagen, zo zei de pre sident. De Verenigde Staten zetten Ernstig mishanrlelingsgeval AMSTERDAM, 7-2. Een 41-jarige uit Avereest ontvluchte psychopaat heeft donderdagochtend de 37-jarige directie-secretaresse van het rooms- katholieke bejaardenhuis Sint Jacob aan de plantage Middellaan in Am sterdam zo ernstig mishandeld, dat de vrouw vermoedelijk geheel of ge deeltelijk blind zal blijven. De man heeft zijn vingers enkele malen in de ogen van de vrouw gestoken. Het gold een wraakneming. Donderdagavond heeft de man zich op het hoofdbureau van politie gemeld nadat reeds de hele dag naar hem was gezocht. Hij is wegens po ging tot moord in bewaring gesteld. Het drama speelde zich omstreeks Koningin Elizabeth van Engeland (rechts) en Prins Philip (links) ver laten op de eerste dag van een twaalfdaagse tocht door Nieuw Zee land in Waitangi het „Whare Ru- nanga", een traditioneel Maori-ont- vangstcentrum,.waar alle belangrijke gasten worden onthaald. Tweede van links J. D. Hanan, minister voor Maori-zaken, naast deze J. C. He- nare, lid van de „National Tritst Board" van Waitangi. tien uur af in de 'kamer van de 37- jarige directie-secretaresse mej. C. van S., die de 41-jarige in Malang geboren J. H. van vroeger kende. „Ik kom met je afrekenen", zo kon digde de man zijn komst aan. Ver schrikt staarde de vrouw hem aan toen hij er op liet volgen „ben je bang voor de dood?". Hij wachtte niet op antwoord maar gooide de vrouw tegen de grond en ging op haar hoofd zitten waardoor mej. Van S. bijna geen adem meer kon halen. Zij werd erg benauwd. Op een ge geven moment ging de psychopaat in het wilde weg met zijn vingers in de ogen van de vrouw prikken. Ze gilde, waarop de man de benen nam via de hoofdingang. De zwaar ge wonde vrouw werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens de doktoren die haar be handelden dient te worden afge wacht in hoeverre zij het gezichts vermogen heeft verloren. Voor een oog vreest men het ergste. Zij kon het beter LONDEN, 7-2. Een oude dame die zich niet kon verenigen met de moderne visie van Christus als hovenier', 'n doek van de Britse schilder Graham Sutherlanddat in de kathe draal van Chichester hangt, heeft dezer dagen met een ko gelpen daarin de h.i. nodige correcties aangebracht en deze vervolgens met haar handte- kening bekrachtigd. Toen zij met haar werk klaar was, riep zij de koster, tegen wie zij zei: „Het schilderij vervulde mij met afschuw en ik heb het maar met mijn pen veranderd" Voor de rechter geleid, ver klaarde de oude dame de ge vangenis boven een psychia trisch onderzoek te prefereren. Voorlopig zit zij dan ook, han gende het verdere onderzoek, daar voor acht dagen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vaak is de nood zelf de beste helper uit de nood. WAT 1EÓT DE 81 IT éf Af f(\ T nl\ L. I; i J hun luchtverkenning boven het eiland voort en men moest zich vol gens hem niet laten beïnvloeden door ongefundeerde geruchten. Als er verborgen raketten op het eiland zijn zullen er eerst lanceerinrichtin- gen voor moeten worden opgericht, zo zei hij. Kenned}' zei voorts geen hoop te hebben, dat Cuba spoedig een inspectie ter plaatse zou toe laten. Het motorrijtuigenpark DEN HAAG, 7-2, Volgens de voor lopige telling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek naar de stand op 1 augustus 1962 omvat het Nederlandse motorrijtuigenpark 1.088.000 voertuigen. Vergeleken met de stand op 1 augustus 1961 (968.600) betekent dit een stijging van 12 pet. De verdeling van het park op 1 augustus 1962 is als volgt: 730.000 personenauto's, incl. combinatiewa gens (stijging 18 pet.), 192.000 be drijfsauto's (stijging 8 pet.), 166.000 motortweewielers (daling 5 pet.). Plaatselijk mist Verwachting tot zaterdagavond: Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi en op vele plaatsen mist; overwegend droog weer; zwakke wind uit zuidelijke richtingen. 9 febr. Zon op 8.08, onder 17.41. Maan op 18.41, onder 8.46. 10 febr. Zon op 8.07, onder 17.43. Maan op 19.49, onder 9.11. 11 febr. Zon op 8.05, onder 17.45. Maan op 20.56, onder 9.32. Volle maan: 8 febr. te 15.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 febr. 3.48 v.m. 10 febr. 4.32 v.m. 11 febr, 5.07 v.m. 16.18 n.m. 16.59 n.m. 17.33 n.m. z, 15.49 n.m. 16.30 n.m. 17.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 febr. 3.33 v.m. 10 febr. 4.12 v.m. 11 febr. 4.47 v.m. Springtij: 10 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van donderdag op vrijdag drong de dooizöne ons land binnen, wat met ijzel en enige regen gepaard ging. In de noordelijke pro vincies bleef het vannacht enkele graden vriezen. De grenslijn strekt zich thans uit van de Engels-Schotse grens over midden-Nederland naar de voet van de Alpen. De wind neemt door drukstijgingen in Frankrijk tij delijk af waardoor bij lichte dooi op vele plaatsen mist kan ontstaan. Op de oceaan nadert een nieuwe de pressie, die morgen de omgeving van Ierland 'bereikt. Het front van deze depressie zal morgen Frankrijk bin nentrekken, maar zijn invloed strekt zich voor morgenavond nog niet tot onze omgeving uit. Voor morgen wordt bewolkt weer verwacht met plaatselijk mist en enkele graden dooi, maar in het noordoosten van het land temperaturen om het vries punt. De Cubaanse regering heeft goed gevonden dat de politieke vluchte lingen, die de wijk hebben genomen in de Braziliaanse ambassade in Havanna, Cuba verlaten. Dit is don derdag in Rio de Janeiro bekendge- maatk. Kritiek van socialistische oppositie BONN, 7-2. De Westduitse Bonds dag heeft donderdagmorgen de de batten geopend over de regerings verklaring, die bondskanselier Ade nauer woensdag heeft afgelegd en die door Ollenhauer, de leider der socialistische oppositie, als de eerste spreker „onbevredigend en langdra dig" werd genoemd. Ollenhauer meende, dat de bondskanselier zijn verklaring opzettelijk nietszeggend had gehouden en dat daarin elke lijn over de te volgen politiek ontbreekt. Sprekend over de defensie, zei Ol lenhauer dat door de plannen tot vorming van een multitateralc kern strijdmacht zich nieuwe elementen hebben aangediend die in het parle ment moeten worden behandeld mei het oog op de consequenties, die zij voor de verdere opbouw van de Westduitse verdediging zullen heb ben. Do socialistische oppositieleider stolde zich zonder enig voorbehoud achter Adenauer's verzekering, dat de levensvatbaarheid van «Berlijn behouden moet blijven en dat de Bondsrepubliek ook met financiële offers aan het vrije deel van Berlijn moet vasthouden. De S.P.D.-voorzit- ter eiste, dat de bondsregering zal trachten met de Sowjet-Unic tot een gesprek te komen om het lot der be volking in de Sowjet-zóne van Duits land te verlichten. F r a n k r ij k Sprekend over het afbreken der E.E.G.-onderhandelingen met Enge land, vroeg Ollenhauer of het veto van president De Gaulle wel ver enigbaar was met het verdrag van Rome dat immers bepaalt dat het openstaat voor een ieder die dit ver drag erkent. De S.P.D. wil weten of de Franse president de bondskanse lier over zijn plannen geraadpleegd heeft vooi-dat hij in zijn persconfe rentie ziin weigering van Engeland's toetreden tot de gemeenschappelijke markt bekend maakte. Wat het nieuwe Frans-Duitse ver drag betreft vroeg Ollenhauer te doen onderzoeken in hoeverre dit, door inhoud en consequenties, ver enigbaar is met andere door West- Duitsland gesloten verdragen, en of niet analoge verdragen moeten wor den gesloten met de andere E.E.G. - landen en Engeland, om elke twijfel over de houding der bondsregering weg te nemen. Ook nu vragen de Westeuropese vrienden van de Bondsrepubliek zich af of de bonds regering wel tot het uiterste besloten is de toetreding van Engeland tot de E.E.G. mogelijk te maken. Het be staan van de Europese gemeenschap staat op het spel, aldus Ollenhauer, en de grootste inspanning is nodig om de crisis meester te worden. Amerika Ollenhauer „bezwoer" vervolgens regering en parlement de samenwer king met de Verenigde Staten te in tensiveren. Wat de Verenigde Staten tot dusver hebben gedaan, verplicht ons tot nog een nauwere samenwer king met het Westen. Hierin mogen zich geen terugslagen voordoen die Chroesjtsjov gratis succesjes thuis zouden bezorgen, zo riep Ollenhauer onder bijval van zijn fraktiegenoten uit. Van een nauwe en vriendschappe lijke verhouding met de Verenigde Staten hangen onze bestaansmoge lijkheden en liet bestaan van Berlijn af. Vervolgens merkte bij op, dat de Europese regeringen de voorstellen van president Kennedy inzake eco nomische samenwerking der vrije wereld niet met positieve maatrege len heeft beantwoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1