TECHNISCH TOVERBOEK Oud-Zierikzeeënaar demonstreert nieuw Oude volksspreekwoorden bevatten waarheidskern Centrifuges Bronchi letten STAD EN PROVINCIE STAD EN PROVINCIE instrument Radio Weltevreden Uitstekend geslaagd biljarttoernooi te Zierikzee Het weer ia de belangstelling KERKNIEUWS Zendingsactie: „Brood voor het hart Heden overleed in het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, onze beste zwa ger en oom JACOBUS VAN DE STOLPE weduwnaar van Adriaantje de Rtyke in de ouderdom van 80 jaai\ Namens de fam. De Rijke: M. VAN DIJ K-DE RIJKE J. P. VAN DIJK Oosterland, 4 februari '63 OOSTERLAND, 4-4. Nu vorst Thialf nog steeds zijn ijzige adem over onze lage landen gaan laat, en het weersverloop in het teken van de belangstelling staat, is het wel interessant na te gaan hoe vroeger in oude tijden er vele gezegden en spreekwoorden bestonden die al of niet zich aan de weersvoorspelling waagden. En het moet gezegd, het was niet alles onzin die voorspel lingen van onze vaderen, want ver schillende gezegden bleken op den duur wel een kern van waarheid te bezitten, hoewel we er uiteraard na tuurlijk niet altijd op kunnen bou wen. Men zegt dan: „Soms gaat het op, maar dan weer niet". Hoewel niet volledig willen we er enige onder ogen zien: 'Als de haan kraait op het nist (nest), dat is regen of mist. De haan wordt hier als weerpro- feet aangeduid. Wanneer deze met de kippen op stok is gegaan en nog zijn „kukeleku" laat horen, werd er j regen of mist verwacht. Een ring om de maan geeft wind op de baan, een ring om de zon geeft regen in de ton. Hier worden de grootste hemelli chamen ingeschakeld bij de weer- profetie. Wanneer om. deze een ring zich vertoont, hetzij vlakbij of veraf van nevels, betekent dit dat er resp. bij een maanring wind, en bij een jzonring regen te wachten staat. Regent het met Sint Margriet, dan droogt het. in zes weken niet. Dit is een heel oud gezegde, en de volksmond wil', wanneer het op de feestdag van Sint Margriet (20 juli) iregent, hetzij weinig of veel, het de eerste zes weken weinig droog zal zijn. En dit valt dan juist in het kri tieke tijdperk van de graanoogst werkzaamheden, die in vroeger tij den veel en veel belangrijker waren dan in onze tijd, omdat de oogst nu veel minder van omvang is en veel vlugger gebeurt. Negen dagen sneeuw is negen weken sneeuw. Dit gezegde komt, naar men alge meen aanneemt, dikwijls uit. De hui dige winter rechtvaardigt deze ge dachte, want de sneeuw, die er al sedert de tweede kerstdag ligt, is nog steeds niet verdwenen en zou volgens dit gezegde, ongeveer dan tot de eerste week in maart blijven liggen. Sneeuw op slik, dat wordt ijs, dun of dik. Wanneer het in de wintêrtijd lang nat geweest is, en er op de velden an wegen veel slik (slijk) gekomen is, en dit wordt op zekere dag plot seling met een laag, eerst natte en dan drogere sneeuw bedekt, tien te- $en één of er valt een vorstperiode in, hetzij lang of kort. Al wordt het ruwijs nog zo stout het wordt nooit meer dan drie dagen oud. Met ruwijs wordt bedoeld bevro ren water dat met zeer mistig weer oevroren is. Men zegt dan dat het ,ruw gevroren" heeft. Daar kan wel ?en tamelijk dikke ijsvloer van ko nen, doch deze duurt nooit langer lan twee of drie dagen. Daarom 3EMEENTE AVESTERSCHOUWEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking ïver januari 1963 Geboren: 9. Jozias Marinus, z. van 1. C. de Glopper en J. J. de Witte Middenschouwen); 12. Pieternella Vlaria, d. van E. Jonker en C. A. de jooze (Haamstede); 29. Everdina Bartelijntje, d. van N. Jacobs en L. 3ij de Vaate (Haamstede). Gehuwd: 4. Stoffel Duinhouwer, ?2 jaar, en Petronella Oosterling, .8 jaar (Renesse);' 8. Cornells van 4ieuwenhuize, 28 jaar en Cornelia \driana Verton, 21 jaar (Renesse); 6. Jan de Bree, 23 jaar en Andrie- ,ina Groenleer, 20 jaar (Haamstede). Overleden: 1. Klaas Steur, 87 jaar, vedn. van C. J. de Vlieger (Renes se); 9. Cornelis van Klooster, 93 jaar, vedn. van K. Dorreman (Renesse); 3. Maria Neeltje van de Velde, 75 ,aar (Renesse). Ingekomen: 2. A. P. Sanders en ?cht. uit Breda (Noordwelle); 11. L. J. Hart uit Zeist (Noordwelle); 16. P. de Ronde uit Goes (Noordwelle); .7. A. Kenters uit Rotterdam (Burgh) .8. L. Roseboom uit Zevenbergen Haamstede); 24. E. M. Faasse uit Sint Philipsland (Haamstede). Vertrokken: 4. A. M. van der Bijl ;n gezin (Haamstede) naar Zierik- :ee; 7. S. W. M. Dijkman (Haamste de) naar Schiedam; 8. C. A. Verton Renesse) naar Brouwershaven; 8. T. 2. van Damme (Haamstede) naar l<ange Ruige Weide; 10. C. de Graaf Haamstede) naar Roosendaal en Nispen; 14. I. S. Tetelepta en gezin 'Haamstede) naar Nieuw-Lekker- and; 14. A. Tamaëla (Haamstede) laar Amsterdam; 15. J. J. Geleijnse Renesse) naar Breda," 21. J. B. Kip iers (Haamstede) naar Melissant; 29. 2. de Beer (Haamstede) naar Rijs- .vijk Z.H.; 30. J. C. de Fretes (Haam- ;tede) naar Capelle a.d. IJssel; 30. VI. D. Hart (Noordwelle) naar Wie- 'ingermeer. wekt deze vorst bij vele schaatslief hebbers teleurstelling op. Een kouwen dooi is een gauwen dooi. Dit zeer oude gezegde, waar de ouden bijna altijd waarde aan heb ben gehecht, lijkt een tegenstrijdig heid te zjjn. Men zou geneigd zijn te denken, wanneer deze komt, vlug ger sneeuw en ijs etc. zou doen ver dwijnen als het weer zeer zacht, zo niet zoel, is. Het moet echter juist andersom zijn. De ervaringen leren dat een zeer koude weersgesteldheid, zo van bv. 1 of 2 graden boven het vriespunt, de dooi bespoedigt. Dat is dan de gauwen (vlugge) dooi. Andere voorspellingen Verder zijn er nog verschillende voorspellingen, die niet tot spreek woord verheven zijn in de volks mond. Zo beweert men dat mist de moeder kan zijn van alle weersoor ten, een logica die feitelijk altijd opgaat. Want er komt altijd het één of het andere weer uiteraard. Maar men bedoelt dan dat er vorst of re gen te wachten is meestal. Dan is er nog 'de bewering dat, wanneer er na een lange vorsttijd of droogteperiode, De toenemende verbreiding van elektriscke keukenapparaten geeft de huisvrouw steeds weer nieuwe mo gelijkheden, die zij bij haar culinaire bezigheden bijzonder goed kan ge bruiken. In Duitsland is kortgeleden een kleine karn op de markt geko men, die als aanvullingsapparaat bij een mixer geleverd kan worden. Met een paar simpele handgrepen kan de huisvrouw over haar eigen mini atuur zuivelfabriek je beschikken. Echte verse boter bij het ontbijt is nu geen ivensdroom meer. Als moe der de vrouxo de melk afroomt, kan zij spoedig daarna haar botervloot met verse boter gevuld hebben. Eén ding is echter hetzelfde ge bleven: de melk moet zij nog steeds zoals vroeger bij haar melkhande laar halen. Misschien is daar ook wel een oplossing voor te vinden, door de producent van melk, de koe, een vast plaatsje in de keuken te geven. Automatische controle van handtekeningen Bij het giroverkeer kan men niet voorzichtig genoeg te werk gaan, wanneer het gaat om de vergelijking met handtekeningen op cheques en andere betalingspapieren. Het komt nog maar al te dikwijls voor, dat er cheques met valse handtekeningen worden aangeboden en het kan niet anders ,of dit soort middelen van betaling moet terdege worden ge controleerd. Dit vergt natuurlijk veel tijd. Tot nu toe had men nog geen technisch hulpmiddel gevonden, dat dit van de mens kon overnemen, en daardoor stond het nog steeds de to tale automatisering van het girowe zen in de weg. Van de opening van de envelop pen tot aan de verpakking van de boekingsafschriften had men reeds machinale hulpmiddelen ter beschik king, doch het controleren van de handtekeningen bleef tijdrovend werk. Doch spoedig zal het naslaan van het voorbeeld tot het verleden behoren, want men heeft in, Duits land al verschillende machines in gebruik die dit zoeken van de mens hebben overgenomen. Er is een automatisch archief ge construeerd ter grootte van een kleine bureaukast. Aan de voorkant is een vakje aangebracht voor de te behandelen cheques en betalingsad viezen, waarvoor zich een matgla zen venstertje bevindt. Rechts naast dit vakje zit een elektronische tas ter, waarmee degene die de machine bedient, slechts het rekeningnum mer van de betreffende rekening houder heeft af te tasten. Uit het binnenste van het apparaat, waarin zich een handtekeningenarchief op mikrofilm bevindt, wordt dan bin nen enkele sekonden de juiste hand tekening opgezocht en op het mat glazen venstertje geprojecteerd. Heeft degene die de machine be dient, vastgesteld, dat beide hand tekeningen gelijk zijn, dan wordt door middel van een druk op de knop het volgende na te kijken stuk in het vakje geschoven. Meubels van papier Kortgeleden heeft men elementen, die bij de vervaardiging van meu bels gebruikt worden, weten te ont wikkelen, waarvan de vulling uit papieren honingraten bestaat. Deze honingraten worden bij de vervaar diging op een speciale manier ge ïmpregneerd en met kunsthars ge hard. Ondanks het geringe gewicht is de sterkte van de met papier opgevul de elementen opvallend. Dit nieuwe materiaal wordt niet alleen gebruikt voor meubelen, maar ook voor bin nendeuren, deurtjes van keuken kasten enz. De geharde papieren honingraten LANDBOUW EN VEETEELT Geval van mond- en klauwzeer te Son DEN HAAG, 4-2. De directeur van de veeartsenijkundige dienst deelt mee dat een geval van mond- en klauwzeer is geconstateerd op een bedrijf le Son (N.B.). In verband hiermee is het vervoer van varkens en herkauwers in een gebied rond de besmette boerderij verboden. Dit in de gemeente Son gelegen gebied is met borden langs de weg aange geven. een pissebed, of zoals deze diertjes ten onzent worden genoemd een „zeug" over de vloer kruipt of een spin aan een draad hangt, er onher roepelijk ander weer op komst is. Verder zijn er dan nog de voorspel lingen door dieren teweeg gebracht, door het schreeuwen van een vogel, het loeien van het rundvee of wan neer deze laatste hard door het weiland lopen. Het veelvuldig ge kwaak van kikkers in de sloten in het prille voorjaar zou wijzen op de volgende dag mooi weer. In hoeverre al deze gezegden en spreekwoorden waarheid bevatten valt moeilijk te zeggen, feit is dat er wel verschil lende zijn waarvan de ervaring ge leerd heeft dat zij dikwijls opgaan. Zo is het ook wel zo goed als zeker dat, wanneer op de zomeravond de zon mooi rood ondergaat, de vol gende dag een stralende zomerdag verwacht mag worden. L. A. C. Ingezonden mededeling Hoestdrank in tabletvorm.95ct worden dan aan beide kanten be kleed met triplex of gekleurde pla ten van kunststof en niemand ziet, dat u eigenlijk een papieren stoel of deur hebt. De luchtramp boven Ankara heeft tot dusver aan 83 mensen het leven gekost. Slechts 72 slachtoffers heeft men kunnen identificeren. In de provincie Caldas van de Zuidamerikaanse staat Colombia, zijn zondag zeventien landbouwers en kinderen door bandieten vermoord. De bende die deze moorden pleegde, heeft alleen al in de afgelopen week 31 doden op haar geweten. SPORT SCHAKEN Vrijdag jl. werden de wedstrijden voor het jeugdkampioenschap weer voortgezet. Gespeeld zijn de volgen de wedstrijden: In de hoofdgroep: Koos v. d. Heu- vel-Wim Slagboom 1-0; Hans Beve lander-Jan Elzerman 0-1; Henk Hendrikse-Eddy Oei 0-1; eveneens werd de afgebroken partij van ver leden week tussen Jan Elzerman en Eddy Oei uitgespeeld, welke in re mise is geëindigd. De stand in de hoofdgroep is nu: 1. Koos v. d. Heu vel met 2 punten uit twee wedstrij den, 2/3 Eddy Oei en Jan Elzerman met elk lVz pnt. uit 2; 4. Wim Slag boom met 1 uit 2 en 5/6 staan Hans Bevelander en Henk Hendrikse met ieder 0 punten uit twee wedstrijden. In de tweede groep werden ge spééld: Cor v. d. Heuvel-Piet v. d. Hulle 0-1; Edo Schilp-Rinus Giljam 1-0 en Gerard v. d. Salm-Kees Ber- revoets 1-0. De stand van deze groep BILJARTEN Een voorproefje waarvan de bil jartlief hebbers hebben kunnen ge nieten viel zaterdag te aanschouwen in hotel „Concordia" te Zierikzee, bij de voor wedstrijden voor Zeeland om het nationale kampioenschap tweede klasse kader 38-2. De verwachtingen van insiders, die eerlijk gezegd niet hoog gestemd waren, zijn in dit toer nooi volkomen gelogenstraft. Gelet op hetgeen de spelers wisten te pres teren, zal er straks te Zierikzee bij de finalewedstrijden om het kam pioenschap van Nederland, tweede klasse kader 38-2, zeker nog het een en ander te genieten zijn. In dit toernooi trokken vooral de prestaties van de jeugdige Zeeuws- Vlaming Theo Platjouw en de Schou- wen-JDuivelandse favoriet Frans Hanse de aandacht. Platjouw is er uiteindelijk in geslaagd zonder één enkel verliespunt het toernooi als overwinnaar te beëindigen, met het fraaie algemeen gemiddelde van 15.93. Reeds in zijn eerste partij, te gen Dieleman, stelde Platjouw over duidelijk zijn kandidatuur op de eerste plaats. In 9 beurten maakte Platjouw de 300 caramboles vol, ter wijl Dieleman alles bij elkaar 19 ca ramboles had gescoord. In "deze le partij bracht hij meteen met 33.33 het hoogste gemiddelde uit het toer nooi-, en met een beurt van 119 caramboles de hoogste serie op zijn naam. In zijn 2e partij, tegen de Middelburger Melse, scheen Plat jouw weer regelrecht op een onbe dreigde zege af te gaan toen hij in de He beurt een voorsprong had van 252-53. Melse, die op dit toernooi vrouwe Fortuna zeker niet aan zijn zijde had, bevond zich met 200 ca ramboles achterstand in een prak tisch geslagen positie. Vele spelers zouden met zulk een achterstand reeds het moede hoofd in de schoot gelegd hebben. Melse daarentegen bleef hardnekkig terug vechten en tot veler verrassing kreeg hij plot seling de goede kadans te pakken, T, Platjouw, A.B.C., Hulst F. C. Hanse, Concordia, Zierikzee R. Dieleman, A.B.C., Axel F. G. Melse, A.L.M., Middelburg AMSTERDAM, 4-2. De Nederland se Zendingsraad gaat een grote lec- tuuractie voeren onder het motto „Brood voor het hart", met als doel: faciliteiten te scheppen voor evange lische lectuurorganisaties in Afrika, Azië en Zuid-Amerika, die reeds hun bestaansrecht bewezen en voor or ganisaties die nog in wording zyn. Dit heeft de uit genoemde raad be noemde Commissie lectuuractie op een persconferentie medegedeeld. Bijna geheel protestants Nederland staat - aldus de commissie - achter deze actie. Het concrete doel is geld in te za melen - men rekent op tenminste twee miljoen - waardoor de kerken in genoemde werelddelen, die sedert kortere of langere tijd met Neder landse kerken banden onderhouden, in staat gesteld worden gebouwen, bescheiden drukkerijen, rijdende BURGH-HAAMSTEDE Gecostumeerd ijsfeest De IJsclub Haamsteda'Burgh or ganiseerde een gecostumeerd ijsfeest dat - ondanks het koude weer - heel wat deelnemers op de schaats en kij kers op de been bracht. In totaal wa ren er veertig inschrijvingen. Voor deze wedstrijd waren fraaie EINDHOVEN, 30-1. Er is nog enig verschil van mening of de heer M. Berrevoets, een 30-jarige construc teur op Philips' Bedryfsmechanisatie en orgel-leerling op het Tilburgse conservatorium, een der eerste phili- cordazen is of de eerste philicorda - daïst, maar wy houden het voorlopig erby, dat hij een der eerste phiücor- daïsten is. Hij experimenteerde na melijk reeds enkele jaren geleden op een instrument, dat door Philips was uitgedokterd en dat na enkele prin cipiële wijzigingen geleid heeft tot wat thans als de „philicorda" wordt aangekondigd, een elektronisch mu ziekinstrument met een geheel eigen klankkleur, dat slechts voor wat de speeltechniek betreft enige verwant schap met het orgel heeft. luidt op dit moment: lë Piet v. d. Hulle met 2 uit 2; 2/3/4 Kees Berre- voets, Gerard v. d. Salm en Edo Schilp met ieder 1 uit 2; en 5/6 Ri- nus Giljam en Cor v. d. Heuvel met 0 punten uit 1 wedstrijd. De aangekondigde wedstrijd Rinus Giljam-Cor v. d. Heuvel, die eigen lijk vorige week gespeeld zou moe ten worden, is dus nog niet gespeeld en zal gespeeld worden op een nog niet vastgestelde datum. In de hoofdgroep is het program ma tot nu toe volledig afgewerkt, zodat vrijdag a.s. de volgende ronde kan worden gespeeld. Dan zullen de volgende wedstrij den worden gespeeld: Wim Slag- boom-Henk Hendrikse, Jan Elzer- man-Koos v. d. Heuvel en Eddy Oei-Hans Bevelander. In de tweede groep zijn de ronden tot nu toe nog niet helemaal volledig, zodat het nog niet vaststaat hoe hier vrijdag zal worden gespeeld. waardoor hij een schitterende re monte maakte waardoor hij zelfs Platjouw, die met een inzinking te kampen kreeg, nog ernstig ging be dreigen. Melse heeft deze partij niet gewonnen, toen hij op 283 stond wist Platjouw het duel in zijn voor deel te beslechten, maar hetgeen hij had laten zien was op zichzelf een overwinning waard. Hanse wist al zijn partijen te winnen, op de twee na welke hij tegen Platjouw speelde. De eerste partij wist de Zeeuws Vlaming met ruim verschil 300-199 te winnen. Finale-party De fihale-partij tussen deze twee rivalen leverde een spannende en enerverende nek aan nek-race op, waarbij zij elkaar geen duimbreed toegaven. In de 20e beurt maakte Platjouw aan alle onzekerheid een eind door de 300 caramboles vol te maken, op de voet gevolgd door Hanse die op eervolle wijze met 289 caramboles in het zicht van de ha ven strandde.Hanse kwam in dit toernooi met het fraaie algemeen gemiddelde van 15.84 voor de dag, wat hem een mogelijke finale-plaats zou kunnen opleveren ware het niet dat ook met het aantal behaalde punten rekening wordt gehouden. Zeer waarschijnlijk zullen de twee verliespartijen welke hij kreeg te boeken hem uiteindelijk funest wor den. Moeten wij achter de kansen van Hanse om tot de finale door te dringen nog een groot vraagteken zetten, Platjouw is vrijwel zeker van zijn plaats, zodat wij toch in ieder geval een Zeeuwse vertegenwoordi ger aan het werk zullen kunnen zien. Dieleman en Melse schoten deze maal net iets te kort om Platjouw en Hanse ernstig te kunnen bedrei gen. Beide spelers moesten dus van elkaar de puntjes zien af te snoepen. Eenmaal wist. Dieleman de winst voor zich op te eisen, terwijl de 2e partij in remise eindigde. Het uit stekend geslaagde toernooi werd weer op voortreffelijke wijze dooi de Zicrikzecse biljartvereniging „Concordia" georganiseerd. De uit slag is als volgt: 12 1800 113 119 15.93 8 1679 106 100 15.84 3 1301 100 70 13.01 1 1514 123 84 12.31 boekwinkels en distributiedepots op te zetten, om op die manier, naast de bijbelverspreiding, lectuur die ge schreven is vanuit de evangelische boodschap onder de mensen te bren gen. prijzen beschikbaar gesteld, gedeel telijk geschonken door de midden stand. De jux-y, bestaande uit de da mes mevr. Fokkei"-de Oude, mej. B. v. d. Stad en de heer C. Heule, stond voor een moeilijke taak, maar kweet zich serieus van zijn taak. Na afloop vond in hotel Bakker te Burgh de pi'ijsuitreiking plaats door de heer N. A. Dambruin, namens de ijsclub. De uitslagen luidden als volgt: Beneden 16 jaar: 1. Gelaai'sde kat en max'kies van Karabas (Leni Lan- degent en Tineke Stenger) 76 pnt.; 2. Indiaan (Cor Rademaker) 73 pnt.; 3. Poes (Addi v. d. Zande) 69 pnt.; 4. Rattenvanger (Nella de Gi-aaf) 68 pnt.; 5. Cowboys (Henk van Sluis en Jcs v. Ooi'd) 68 pnt.; 6. Uit grootmoe ders tijd (Jojet Lysen en Hanneke v. d. Hulle) 67 pnt. Boven 16 jaar: 1. Chineesje (Ton- nie Flohil) 80 pnt.; 2. Cyrano de Ber- gei"ac (C. de Koster) 77 pnt.; 3. Spaanse danseres (Tineke Deurloo) 73 pnt.; 4. Marinier (E. v. Dijke) 72 pnt.; 5. Lieveheerbeestje (N. Hanse) 70 pnt.; 7. Zomerfantasie (W. de Vrieze) 68 pnt.; 8. Dorus (Ten Haaf, Zierikzee) 68 pnt. In ieder geval is het zo, dat de heer Berrevoets het nieuwe Philips- instrument van haver tot gort kent, al heeft hij als technicus niet aan de wieg van dit jongste Philips' product gestaan. Thijs Berrevoets speelt reeds van af zijn achtste jaar oi-gel en de in Ziei"ikzee begonnen lessen werden meer dan tien jaar voortgezet. Daar na bekwaamde hij zich zelf verder en sedert enige tijd heeft hij zich weer onder leiding gesteld en wel onder 'de bekwame leiding van het Tilburgse conservatorium, waar hij over enige tijd een professionele graad hoopt te behalen. „Of ik dan ook in de muziek doorga?" De heer Berrevoets heeft daarover nog geen besluit genomen, maar hij meent, dat men als amateur op een gegeven moment niet veel verder kan kómen zonder een conservatorium te be zoeken. Thys Berrevoets werd enkele jaren geleden voor het eerst geconfron teerd met de voorloper van wat thans de „philicorda" heet en die kennismaking fascineerde hem der mate, dat hy op dat instrument en ook op het inmiddels enkele malen gewijzigde instrument bleef speleij, ock teen ruim een jaar geleden het prototype van de „philicorda" onder zijn bereik kwam. „Het is echt geen orgel, ock geen elektronisch orgel", verklaart de heer Berrevoets met nadruk, „maar een elektronisch instrument met een eigen, klankkleur en geheel eigen mogelijkheden". Dat heeft hij dinsdagmiddag in het I.C.C.-paviljoen te Amsterdam ten overstaan van vele belangstellenden duidelijk gedemonstreerd, zowel in het „klassieke" als in het populaire genre. Alleen de speeltechniek is vrijwel identiek aan die van het orgel, zij het, dat er bij de „philicorda" geen pedaal te pas komt. De heer Berx-e- voets heeft ons verzekerd, dat men zich die speeltechniek heel vlug eigen kan maken en hij meent,, dat een gevorderd amateurorganist, -pianist, -accordeonnist of -gitarist binnen een maand philicorda zal kunnen spelen. „In opdracht van de N.V. Philips wordt momenteel een bepaald onderwijssysteem voor phi- licordaspelen ontwikkeld en zodra er leraren zijn zal het ook voor be ginnelingen mogelijk zijn om binnen zeer korte tijd op dit nieuwe instru ment thuis te zijn", meent de heer Berrevoets. Evenals Freek Schorer, de beken- de dirigent van de Philips' Harmo nie en bekend arrangeur en compo nist, heeft ook Thijs Berrevoets reeds geruime tijd een „philicorda" in zijn huis aan de Noord Brabant- laan en hij heeft zich ook al eens ge worpen od een eigen arrangement, speciaal voor dit instrument geschre ven. De „philicorda" staat muzikaal beslist een hele trap hoger dan de accordeon, meent de heer Berre voets en mèt Hub. Houet, de be kende Eindhovense organist, is hy van mening, dat het philicordaspel ZIERIKZEE De Lyceum-avond De jaaxdijkse „gx*ote avond" van het Prof. Zeemanlyceum zal gehou den worden op vrijdag 22 februari in de Concertzaal. Blijkens een bericht van radio Moskou heeft een districtsgerecht in Swerdlovsk twee mannen ter dood verooi'deeld wegens zwendel bij de verkoop van pasteitjes in een sta- tionsrestaurant. STEIN. Maandagmiddag is op de staatsmijn Maurits de 47-jarige on dergrondse locomoliefmachinist M. Houben uit Stein verongelukt. Hij ï-aakte bekneld tussen twee spoor wagons. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Zondag is in een ziekenhuis in de Amerikaanse staat Flox*ida overle den de 336 kilo wegende Charles Steinmetz. Twee weken voor zijn dood woog hij echter nog 368 kilo gram. Zijn lengte was 1.73 meter en zijn omvang 1.93 meter. Heden overleed, na een duldig gedragen lijden, onze geliefde vadei", be huwd-, groot-, overgroot- en bet-overgrootvader OLIEVIER VAN ZUIDLAND in de ouderdom van bijna 88 jaar. Uit aller naam: Familie VAN ZUIDLAND Bruinisse, 5 februari 1963 Nieuwst raat 26 nog wel eens als erkende les in het programma van het conservatorium kan worden opgenomen. Want de „philicorda" is onder geen enkel beding een imitatie van welk ander instrument ook, maar een zelf standig instrument met een geheel eigen klankkleur en in mogelijkhe den, geschikt zowel voor ernstige muziek als voor het populaire genre, uitermate geëigend voor de huiska mer, maar via een zwaax'dere ver- sterker ook te 'bezigen voor grotere zalen. 4 ZIERIKZEE, 4-2. Het „Eind- 4 hovens Dagblad" wijdt een ar- 4 tikel aan de heer M. Berre- 4 voets, afkomstig uit Zierikzee, 4 werkzaam bij Philips. Dit be- drijf heeft een nieuw muziek- 4 instrument uitgebracht, de 4 Philicorda, waarmede onze 4 oud-stadgenoot voor een kring van geinteresseerden in Am- sterdam een demonstratie ge- 4 geven lieeft. Wij nemen het 4 artikel uit genoemd blad hier over. Officiële publikatie Opkomst eerste oefening Ten behoeve van de dienst plichtigen, die op 6 februari a."s. voor eerste oefening on der de wapenen komen wordt een aantal extra-treinen in gelegd. Genoemde dienst plichtigen moeten van deze treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijd- stip van hun woonplaats ver trekken, dat zij op het be trokken station aansluiting hebben op de voor hen be stemde extra-trein. De dienst plichtigen, die hun plaats van opkomst niet met één dezer hierna genoemde treinen kunnen bereiken, moeten rei zen met treinen van de nor male dienstregeling. Ingevol ge hun lastgeving moeten zij dan reizen met de eerstvol gende reisgelegenheid na 06.59 uur. EXTRA-TREINEN. Leeuwarden-Vught: Leeu warden v. 8.07 - Heerenveen v. 8.28 - Wolvega v. 8.37 - Steenwijk v. 8.48 - Meppel v. 8.59 - Zwolle a. 9.17, v. 9.33 - Deventer v. 9.59 - Zut- phen v. 10.14 - Arnhem v. 10.45 - Eist v. 10.58 - Nijme gen v. 11.07 - Wijchen v. 11.17 - Oss v. 11.30 - 's-Hertogen- bosch v. 11.48 - Vugh a. 11.53. Groningen-Bergen op Zoom: Groningen v. 8.20 - Assen v. 8.39 - Hoogeveen v. 8.58 - Zwolle v. 9.32 - Amersfoort v. 10.19 - Utrecht v. 10.40 - Geldermalsen v. 11.03 's-Hertogenbosch v. 11.24 - Tilburg v. 11.45 - Breda v. 12.05 - Bergen op Zoom a. 12.45. Nijmegen-Roermond: Nijme gen v. 11.14 - Vierlingsbeek v. 11.42 - Blerick v. 12.01 - Venlo v. 12.05 - Tegelen v. 12.13 - Roei-mond a. 12.29. Amsterdam-Bergen op Zoom: Amstei'dam CS v. 9.18 - Haarlem v. 9.36 - Heemstede -A v. 9.42 - Leiden v. 10.15 - Den Haag HS v. 10.29 - Delft v. 10.38 - Schiedam v. 10.47 - Rotterdam CS v. 10.57 - Blaak v. 11.01 - Zuid v. 11.06 - Dordrecht v. 11.20 - Roo sendaal v. 11.47 - Bergen op Zoom a. 11.58. Amsterdam-Eindhoven: Am sterdam CS v. 9.04 - Muider- poort v. 9.11 - Amstel v. 9.15 - Utrecht v. 9.52 - 's-Herto genbosch v. 10.24 - Vught v. 10.31' - Eindhoven a. 10.50. Roosendaal-Amersfoort: Roosendaal v. 8.13 - Dor drecht v. 8.41 - Rotterdam- Zuid v. 8.53 - Rottei'dom CS v. 9.18 - Rotterdam-Noord v. 9.25 - Gouda v. 9.42 - Uti"echt v. 10.18 - Den Dol- der v, 10,30 - Soestduincn v. 10.35 - Amersfoort a. 10.41. Rolt er da m-Eindhoven: Rot- iei'dam CS v. 9.42 - Blaak v. 9.47 - Zuid v. 9.51 - Dor drecht v. 10.06 - Breda v. 10.26 -Tilburg v. 10.41 - Eindhoven a. 11.15. Nu steeds verse boterDe pbilieorda anders dan anders Nieuwe mogelijkheden voor de huisvrouw Ingezonden mededeling vanaf I 88,50 bij: Jeugdschaakkampioenschap Schouwen-Duiveland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6