TWEEDE REUZENPAK EEN MINISTER GEVRAAGD kou gevat? Brouwershaven bracht vijfduizend gulden op voor „Het Dorp' Sunil bleekt voor u Sunil blauwt voor u ...èn Sunil is nylon-actief SUNIL, NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL Met VELP0N 2ie J'e er geen barst van! bcever F.cii „fantastische" bazar „Dit is Brouwershaven op z'n best". Met deze woord besloot zaterdag avond om elf uur de voorzitter van het bazarcomité „Open het dorp", dokter VV. Terpstra, de geslaagde feestmiddag en -avond,, hierbij niet een dankbare blik wijzend op het scorebord, dat het formidabele be drag aanwees van f 5.000, De gehele middag en avond had een compacte mensenmenigte gul de beurzen geopend om bij de verschil lende stands hun geluk te beproe ven, tegelijkertijd bewust van het goede doel waarvoor werd geofferd. Om twee uur 's*middags sprak de voorzitter een welkomstwoord ter opening van dit feest, waarbij hij stilstond bij de watersnoodramp, 10 jaar geleden. Ter nagedachtenis aan de slachtoffers werd één minuut stilte in acht genomen. Spr. vroeg zich af, waarom er steeds van een feest gesproken werd. „Dit doen we, daar we weten dat het dorp er komt en daarom is het voor ons comité niet van grote betekenis hoeveel de bazar opbrengt. Hoofdzaak is het ge baar vanuit Brouwershaven door de gehele bevolking". Zpnder anderen tekort te doen noemde de heer Terp stra in het bijzonder de naam van de gastheex-, de heer J. de Vlieger, die spontaan zijn garage beschikbaar stelde en kosten noch moeite spaarde om dit feest voor te bereiden. Tevens betrok spreker in zijn dankwoord de heren timmerlieden, schilders, elec- triciëns, metselaars, enz., die de ga rage omtoverden inleen winkelgale rij. „Een enorme steun mochten we ontvangen van de middenstand, het bedrijfsleven en vele particulieren, waarvoor veel dank verschuldigd is", aldus de heer Terpstra. Gezellige sfeer Na dit openingswoord speelde „Apollo" enige pittige marsen o.l.v. de dirigent de heer' A. Heijboer, Flitsen uit liet buitenland PARIJS. In Frankrijk heeft men wolven en beren waargenomen, die door honger gedreven uit in het oos ten gelegen bossen naar bewoond gebied trekken. SANTA CRUZ. Volgens definitieve cijfers zijn als gevolg van de paniek, welke in Granadilla, op de Canari- sche eilanden, ontstond toen een oud gebouw waarin zich een grote me nigte mensen 'bevond, onheilspellend begon te kraken, drie en twintig mensen omgekomen. Achttien van hen waren vrouwen. GENÈVE. Maandagmorgen zijn in Genève, onder auspiciën van de Ver enigde Naties, omstreeks tweedui zend deskundigen en andere afge vaardigden van 87 landen in confe rentie bijeen gekomen om ideeën uit te wisselen over de toepassing van wetenschap en techniek ten bate van de minder ontwikkelde gebieden. BOEDAPEST. Een aantal Neder landse theologen en de Wereldraad van Kerken in Genève hebben uit Boedapest bericht ontvangen dat prof. Laszlo Pop uit zijn ambt is ont heven. Prof. Pop is een der leidende figuren in de Hongaarse hervormde kerk. NEW YORK. Volgens de „New York Times" is president De Gaulle van Frankrijk van plan mee te delen dat Frankrijk zal weigeren zijn aan deel te betalen in de obligatielening van de Verenigde Naties ter waarde van tweehonderd miljoen dollar. NEW YORK. De economische en sociale raad van de Verenigde Na ties heeft maandag in New York een 'begin gemaakt met de besprekingen over een ontwerp-verklaring over internationale economische samen werking. waarna de activiteiten begonnen. Ex- heerste de gehele middag en avond een gezellige sfeer en de belangstel ling groeide ziendex-ogen, hetgeen tot gevolg had dat het scorebord met rasse schreden naar de vijfduizend gulden opklom. Het programma werd enige malen onderbroken voor marsmuziek door „Apollo" en zang door een dames trio met gitaarbegeleiding, wat bij zonder in de smaak viel. Dit trio be stond uit de dames mevr. Bokelaar- Kooman, mej. J. v. d. Wielen en mej. B. Duinhouwer. Tussentijds maakte de voorzitter vex-schillende giften be kend, gekregen van 't bedrijfsleven, particulieren, e.d. Het was dan ook met voldoening en dankbaarheid dat aan het einde der bazar de comité-voorzitter zich met een dankwoord richtte tot allen die op enigerlei wijze hebben mee gewerkt om dit feest tot een éclatant succes te maken, waardoor Brou wershaven - dat reeds met de luci fersdoosjes-actie een bedrag van plm. f 700,bijeenbracht - 'n grote steen heeft bijgedragen aan de bouw van „Het Dorp". Ingezonden mededeling Zeeuwse rundveehouderij sinds 1950 sterk gegroeid ZIERIKZEE, 4-2. - De Zeeuwse rundveehouderij heeft sedert 1950 belangrijke wijzigingen ondergaan. In de eerste plaats is een duidelijke uitbreiding waar te nemen die voor al in de tellingen na 1955 tot uit drukking komt. Tot dat jaar bewoog zich de rundveestapel tussen 75.000 en 85.000 stuks, daarna volgde een styging tot omstreeks 95.000 stuks (ruim 96.000 bij de mei-telling 19/32). Dit wordt medegedeeld in het dezer dagen verschenen zestiende jaarver slag van de stichting „Gezondheids dienst voor dieren in Zeeland", boek jaar 1961-1962. De Zeeuwse rundveehouderij en -fokkerij is in ontwikkeling en er zijn belangrijke verschuivingen ge constateerd. Met de uitbreiding van de veestapel in zijn geheel heeft de melkveehouderij echter geen gelijke tred gehouden. In de jaren na 1950 nam de melkveehouderij af van ruim 23.000 tot 18.000 a 19.000 in 1957, '58r en '59. Dit was vooral een gevolg van een voortgaande opruiming van het melkvee op akkerbouwbedrijven. Daarnaast ging veel vee als gevolg van de overstroming in 1953 verlo ren. Vooral in de daarna ontwikkel de vex-kavelingsgebieden werd het melkvee veel langzamer aangevuld dan het handels- en mestvee. Sedert 1959 is echter de situatie ingetreden dat een nog steeds voort gaande uitstoot van melkvee op veel akkerbouwbedrijven meer dan ge heel wordt opgevangen door een ver- groting van de melkveehouderij op gemengde bedi-ijven met in de regel minder vruchtbare grond. Een gi"oot aantal van deze bedriiven beschikte voorheen, in navolging van de grote akkerbouwbedrijven op de betere gronden over een gering of weinig produktief weiland-areaal, veelhan dels- en weinig voedergewassen, veel aangekocht door handel ep mesterij bestemd jongvee en weinig melkvee. De akkerbouwbedrijven Op de akkerbouwbedrijven 19 on danks de toename van het aantal geheel gemechaniseerde en ook van veeloze bedrijven de, hoofdzakelijk voor mesterij op stal bestemde, rund veehouderij (vaarzen, ossen en stie ren) blijven toenemen. Het totaal aantal stuks mest- en weidevee be droeg bij de december-inventarisa- ties van 1950, 1955 en 1962 respek- tievelijk 5.000, 8.000 en 40.000 runde ren. De produktie-eenheden aan vleesvee zijn per bedi'ijf dus ver groot. Ondex-steund door het streven naar arbeidsvereenvoudiging met toepas sing van moderne hulpmiddelen bij de voeder- en melkwinning (vooral aanschaffing van melkmachines) kan hetzelfde gezegd worden van de melkveehouderij op de gemengde bedi-ijven. Volgens de mei-telling 1962 was de Zeeuwse melkveestapel weer toe genomen tot 21.200 koeien die op on geveer 5.000 bedrijven worden ge houden. Het «totaal aantal veehou- dersbedrijven in Zeeland bedi-aagt iets meer dan 6.000.' KERKNIEUWS Zending in Soedan LONDEN, 4-2. De secretaris van de Britse kerkelijke zendingsvereni- ging, J. V. Tayloi-, heeft maandag In Londen bekend gemaakt dat van meer dan 150 zendelingen in Soedan sinds begin 1960 de verblijfsvergun ning is ingetrokken. In iets meer dan twee jaar heeft de Brits-Soeda- nese Vei-enigde Zending de gehele groep van 35 zendelingen in de pro vincie Kordofan in Zuid-Soedan ver loren. Bijna alle Amerikaanse Pres byteriaanse missionarissen hebben bevel gekregen Soedan te vex-laten. De Britse kerkelijke zendingsvereni- ging heeft 16 van de 35 zendelingen - verloren en de Rooms-katholieke paters van Verona, bijna allen Ita lianen, verloren niet minder dan honderd missionarissen. Scheepvaartberichten Ameland, 4-2 te Punta Car,don. Attis, 5-2 van Aruba naar Europa. Esso Amsterdam (t.), 4-2 te Falco- nara. Kelletia (t.), 4-2 te Limnhainn. Zafra (t.), pass. 2-2 Muscat naar Gibraltar. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Het stadsbestuur van Wolgograd, het vroegere Stalin grad heeft ter gelegenheid van de twintigste vei-jaaidag van de capi tulatie van generaal von Paulus op de puinhopen van deze stad, een boodschap gericht aan de zeven an dere zwaarst verwoeste steden van Europa, w.o. Rotterdam. AMSTERDAM. Op de Leeuwarder weg in Amsterdam-Noord is ter hoogte van de Buikslotermeerdijk een volkswagenbusje over de kop geslagen en tegen een personenauto gebotst. Vijf personen wex-den hier bij ex-nstig gewond. DEN HAAG. De 29-jai-ige heer M. F. Sommer uit 'Den Haag is met zijn bromfiets gevallen op het gladde wegdek van de Gouverneurlaan in Den Haag. Hij oveileed korte tijd later in het ziekenhuis aan de Zuid- wal. SCHIPHOL. De eerste en tevens de laatste Nederlandse commandant van het Papoea vrijwilligers koi-ps, kolonel W. A. van Heuven, is uit Biak op Schiphol teruggekeerd. PARAMARIBO. In Suriname zijn aangekomen de heren Relecom en Cuvelier, deskundigen van het ont wikkelingsfonds van de Europese Economische Gemeenschap. Hun be zoek houdt onder andere verband met het voorbereiden van een onder zoek naar bauxiet voorkomens in het „Adampada-Kabalebo gebied" in het westen van Suriname. DEN HAAG. In Nederland zal Cyprus binnenkort diplomatiek vei-- tegenwoordigd zijn. Het is nog niet bekend welke Cypx-ische ambassa deur de vertegenwoordiging in Ne derland voor zijn rekening zal ne men. HILVERSUM. Op alle kweekscho len in Nederland worden verkeers- examens afgenomen. Naar het Ver bond voor Veilig Vei'keer mededeelt, zullen ongeveer 6100 a.s. onderwij zers en onderwijzeressen dit examen afleggen. Voor 30 jaar.... ZIERIKZEE. Op een op 27 febru ari te houden openbare bijeenkomst in de Grote Kerk, zal het woord ge voerd worden door de commandant Bouwe Vlas van het Leger des Heils. ZIERIKZEE. In de Concertzaal gaf de toneelvereniging „De Vrienden kring" uit Bergen op Zoom een op voering van het stuk „Het verleden spreekt". SCHUDDEBEURS. Het voornemen bestaat Huize „Weelzicht" alhier in te richten als jeugdherberg. ZONNEMAIRE. De muziekvereni ging „Nut en Uitspanning" besloot tot het organiseren van een concours op tweede Pinksterdag, uitgaande .van de Bond van Muziek- en Zang verenigingen op Schouw en-Duive- land. ZIERIKZEE (adv.). Concertzaal- Spund-bioscoop: Mariene Dietrich in „Shanghai Express". ZIERIKZEE. De Oranjevereniging heeft plannen opgesteld tot een be scheiden viering van de 400ste ge- boortedag^ van prins Willem van Oranje op 24 april a.s. ZIERIKZEE. Op 9 maart a.s. zal de eerste steen worden gelegd voor de nieuw te bouwen Landbouwhuis- houdschool alhier. OOSTERLAND. Te Arnhem over leed de heer H. Bakker, die in 1911 vliegdemonstraties gaf met een Blé- riot-toestel in deze gemeente. ZIERIKZEE. Van de hand van de heer P. D. de Vos verscheen de bro chure „Zierikzeesche Straatnamen". ZIERIKZEE. Voor de werklozen gaf de gymnastiekvereniging „Olym- pia" een uitvoering, de 14e in zijn bestaan. Ingezonden mededeling SUNIL HAUTE PRUS Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam. Sunil wast stralend wit. 5 "^TEen speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. It/JJJJJAA AkL lllVVO^ LAND- EN TUINBOUW Zorg bijtijds voor de boomgaardbemesting De winter was vx-oeg en „ouder wets" koud. Vele bedi-ijven waren voor de kou niet klaar met de be mesting. De snoei gaf in zo'n winter se wereld ook al grote problemen. Zodra he,t weer omslaat zal het dus bijzonder druk worden op onze frui- bedrijven. Het lijkt daarom goed de nodige maatregelen bijtijds te tref- fen. Ga eens na wat u nodig heeft en bestel de meststoffen reeds nu. Ook uw levei-ancier heeft door de voi-st zijn moeilijkheden. Met het trans port vooral, de aanvoer van mest stoffen. Hoeveel zult u bestellen? Dat hangt af van het grondondei-- zoek, de leeftijd van de bomen en de verwachtingen voor de nieuwe oogst. Wellicht kan 'het volgende van nut zijn voor het opmaken van een bemestingsplan. De aanwezigheid van een grasmat of van een groenbemester vraagt extra stikstof. Meestal is kalkammon of magnesammon in deze tijd op zijn plaats. Later in het seizoen heeft wegens zijn snellere werking, kalk- salpeter ook zijn voordelen. De hoeveelheid fosfaat en kali is afhankelijk van 't gx-ondondei-zoek. Superfosfaat is de meest gebruikte fosfaatmeststof in de fruitteelt. iJVat de kali betreft, gebruik de chloor- Ingezonden mededeling neem de voordelige grote tube. Feuilleton Een chemisier met lange mouwen en geheel doorge- knoopt uit de Katoenshow 1963. 42 Ook meneer Van Grieken komt met uitgestoken hand naar hem toe. .„Meneer Jansen, het doet ons een genoegen u weer gezond in ons mid den te zien. We zijn wat voorbarig geweest indertijdbetreui'ens- waardige misverstandentja, het kan raar lopen Maar Jan-Piet is getx-offen door zoveel hartelijkheid. Wat er gébeui-d is, toen hij hier voor het laatst stond wil hij vergeten. Dit is\ de sfeer, waarin hij thuishoort. Hij wil weer aan het werk. Dat vertelt hij ook enkele minuten later aan de heer Emmers ,als hij tegenover hem in het privékantoor zit. „Ik heb nu lang genoeg naar m'n zin gerentenierd", voegt hij er la chend aan toe. De heer Emmers gaat achterover zitten en legt zijn vingertoppen op elkaar. „Dat is heel lofwaardig en klinkt mij goed in de oren. Een be wijs, dat u weer gezond bent. En ons inziens is daar niets op tegen. Wat had u gedacht van volgende week? Dan hebben we de eerste". Jan-Piet vindt het uitstekend. Heeft hij nog drie dagen om te ac climatiseren. „Apropos, meneer Jansen, u neemt voorlopig weer uw oude taak op u. Dat komt uitstekend uit, want dan kan de heer Van Waveren terug naar de afdeling boekhouding, waar men hem node kan missen. En dan hebben we nog een verrassing voor u. De heer Van Grieken gaat 1 ok tober met pensioen. Dat herinnert u zich misschien nog wel. Wij hadden gedacht, dat dit een mooie gelegen heid voor u is, om promotie te ma- door B. J. TEN WESEPE ken en daarom wordt u met ingang van 1 oktober de opvolger van de heer Van Grieken. Tenminste, als u daar zin in hebt". Jan-Piet zit perplex. De sigaax-, die hij gekregen heeft, valt bijna uit zijn mond. „Ik afdelingschef inplaats van meneer Van Grieken?" De directeur glimlacht om het ef fect, dat zijn woorden gesorteerd hebben. „Ja, dan hebt u drie maan den om u in te werken, waarbij de heer Van Grieken u natuurlijk graag behulpzaam zal zijn. Wij willen een flinke kracht als u graag geven de plaats, die u toekomt in ons bedrijf". En zo is deze dag voor Jan-Piet opnieuw een dag van vreugde. Thuis gekomen vertelt hij het grote nieuws terstond aan zijn moeder, die hem feliciteert. „Misschien wordt je nog wel eens procuratiehouder", zegt ze. „Maar ma, u hebt altijd van die hoogdravende ideeën De volgende dag is Yvonne er al vóór de lunch. In de gang omhelzen ze elkaar en misschien is Jan-Piet ditmaal een beetje onstuimiger dan gewoonlijk. Gek, toch heeft hij haar gemist. Als je ook veertien dagen achtereen in eikaars gezelschap bent geweest In de salon schenkt mevi-ouw Jan sen koffie en Jan-Piet vertelt van zijn promotie. Tot zijn verwondering vindt Yvonne het maar zo-zo. „Weet je, eigenlijk had ik een stille hoop, dat je in Den Haag zou komen". Hij kijkt haar verbaasd aan. „In Den Haag? Wat moet ik daar doen?" „Werken natuurlijk. Oom had je wel aan een passende baan kunnen helpen op één van de ministeries. Daar kunnen ze altijd bekwame mensen gebruiken, zegt hij. En zo half en half had hij al een baan voor je". „Hij? Wie?" „Wel, oom, de ministei\ Je weet wel, die toen kabinetsformateur was. Maar ja, als je er geen zin in hebt". „Och, Yvonne, ik heb al zo lang op de bank gewerkt en ze waren gistei-en zo aai'dig voor me, allemaal. En ik maak over drie maanden een reuze promotie. Denk eens in, dan ben ik nog geen dertig jaar en dan al afdelingschef. Van Grieken. - dat is de man, die ik ga opvolgen - werd het pas op 54-jai-ige leeftijd, en die had er toen ruim twintig dienstjaren op zitten. Ik ben bij hem vergeleken nog maar een broekje. En ik houd van dit werkik zou niet graag veranderen, zie jeEn Den Haag". „Nu ja, je bent niet getrouwd met Den HaagZoveel ambtenaren van de ministeries wonen buiten Den Haag. Dat zouden wij ook kun nen doen". Het is voor de eerste keer, dat ze „wij" zegt. En mevrouw Jansen merkt het. Ze is veel dank verschul digd aan Yvonne voor wat ze voor haar zoon en haar gedaan heeft. En ze zal haar altijd daarvoor in ere houden. Maar ze is teveel voortva rend naar haar zin. Nog niet eens officieel verloofd en dan al spreken over „wij zullen dit en wij zullen dat". Nee. dat staat haar toch niet aan. „Maar ik heb ook een verx'assing", zegt Yvonne op haar beurt en gaat rechtop zitten. „Morgenavond geven een paar kennissen van me een ver- jaringsfuif. In Rijswijk. Jij bent ook uitgenodigd. Zorg, dat je een uur of zeven in de stad bent. Dan eten we samen eerst ergens en gaan daarna naar Tom. Dat is de jarige. We heb ben de ruimte, want zijn vader is op een zakenreis, ergens in Zuid-Ame- rika. Het zal er verbazend gezellig zijn". (Wordt vervolgd). arme kalizouten. Op zware grond zwavelzure kali; op de lichtei-e en magnesium-arme grond bij voorkeur Patentkali (600-800 kg./ha. bij goede kali-toestand van de grond). Juist in verband met de komende drukte, zullen velen denken aan een mengmeststof. Kies ook hier een chloorarme. Daar de meeste meng- meststoffen echter geen magnesium bevatten, verdient het aanbeveling exti-a aandacht aan deze belangrijke voedingsstof te besteden. Gebruik hiervoor kieseriet, tegen 300 kg. per ha.; bij Mg-gebrek in de boomgaard- gi-ond is echter wel 800 kg. en meer per ha. verantwoord. BONN. Binnenkort zal in Bonn een Westduits-Syrisch verdrag over de financiering van een stuwdam in de Eufraat getekend worden. WIJCHEN. Op de rijksweg Nijme- gen-Den Bosch te Alverna (gem. Wijchen) is de 40-jarige 'heer H. P. Hermsen uit Nijmegen met zijn per sonenauto onder een aanhanger van een Belgische vrachtauto gereden en om het leven gekomen. VERHUIZEN Ze woonden reeds lang in Rotter dam, maar het Schouwse bloed kruipt waarliet niet gaan kan. Men kan bij olietanks, graanelevatoren en slecht drinkwater alleen niet le ven. Toen de roes van de grote stad - die zo heerlijk heet te zijn - reeds jaren was geluwd, kwam er bij de Schouwse mensen het heimwee naar de verre horizonten van dit land, naar de stilte van een dorp op een warme zomeravond, naar het zachte klotsen van water tegen dijkbasalt. Ze keerden terug. De echtelieden vestigden zich op een stil Schouws dorp, waar ze alles vonden waar naar het hart - in steedse onrust - toch heimelijk altijd had gehunkerd. Want de stad had wel veel geboden, maar ook veel onrust gebracht. On rust vooral door het vele verhuizen. Dit huis bewonen en zien dat dit huis veel gebreken heeft. Uitgezien naar een ander huis, dat even later ook niet je dat blijkt te zijn. Het hier proberen, het daar proberen. Problemen van de straat en van „in dustrieluchtjes", van herrie op trap pen en ver van alles af wonen, pro blemen van eenzaamheid ook temid- den van de massa, die weinig troost iveet te bieden. Altijd dus maar ver huizen en dan tenslotte terugkeren naar de wijdheid van het Schouwse land. Het weerzien is geen debacle geworden, zoals bij emigranten, die het oude vertrouwde te lang hebben gekoesterd in gedachten, dat de wer kelijkheid nog zou kunnen kloppen. Ditmaal voor de oud-Schouwse-Rot- terdammers een stil huis, dicht bij een molen. Een ideale plek om de levensavond te slijten. Maar ook dit droomhuis bleek zijn gebreken te hebben, of dat zelfs misschien niet eens, maar er kwam nog een ander huis vrij en dat moet het dan echt wel zijn. Als de verhuiswagen straks voor komt en de spulletjes gaan er op, om even verderop ïe worden uitgeladen en binnengedragen in het nieuwe „home", zullen de echtelie den een zucht van verlichting sla ken. Immers zullen zij dan voor de 33ste (zegge en schrijve drie en der tigste) keer zijn verhuisd. Zeg niet te snel vrienden, dat het niet kan. De werkelijkheid is altijd sterker overtuigend dan de fantasie. Hef. zij herhaald: als ze eenmaal rond de haard zitten in het nieuwe^huis, zul len ze voor de 33ste keer zijn ver huisd. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2