REGERINGSCRISIS IN CANADA - MINISTER BEDANKT Nederland en de NAVO-kernmacht Ministerraad van E.E.G. gaat wel door Bezorgdheid over Mammoetwet Gezin vermoord ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 februari 1963 119e jaargang No. 19323 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochiman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer Brouwershaven en de actie Open het dorp OTTAWA, 5-2. Het ziet er voor de Canadese regering slecht uit. De cri sis die er al enige tüd heerste over de kwestie van de kernbewapening kwam maandag in volle hevigheid tot uiting toen eerst de Canadese mi nister van defensie, Harkness, zijn aftreden bekendmaakte en laat op de avond in het Canadese Lagerhuis twee moties van wantrouwen, af komstig van de oppositionele libera len en de sociale kredietpartij, wer den ingediend. Het lot van de conservatieve min derheidsregering van premier John Diefenbaker hangt nu geheel af van de steun die de liberalen - met 99 zetels - van de sociale kredietpartij - die 30 zetels heeft - zullen krijgen, cn omgekeerd. Van de 265 zetels in het Lagerhuis bezetten de conserva tieven er slechts 115. Een derde op positiepartij, de nieuwe democrati sche partij, heeft 19 afgevaardigden in het Huis. Twee zetels zijn vacant, Het is al verscheidene malen voor gekomen, dat de liberalen en de af gevaardigden van de sociale krediet partij eikaars moties van wantrou wen weigerden te steunen, waardoor het leven van de regering-Diefenba- ker gespaard bleef. Verwacht wordt, dat dinsdagavond laat in het Lager huis over de moties zal worden ge stemd. Ontslagbrief In zijn ontslagbrief aan premier Diefenbaker zegt Harkness, dat Die fenbaker reeds meer dan twee jaar wist, dat Harkness van mening was, dat kernkoppen moesten worden ver strekt voor de vier Canadese wapens (raketten en vliegtuigen) die voor deze ladingen geschikt gemaakt wa ren. In de afgelopen dagen was het heel duidelijk geworden, aldus de ontslagbrief, dat de standpunten van Harkness en die van Diefenbaker aangaande de te volgen gedragslijn voor de verwerving van kernwapens voor de Canadese strijdkrachten niet verzoend konden worden. (De Verenigde Staten, die menen, dat kernkoppen voor de Canadese Bomarc-raketten en Voodoo-straai- vliegtuigen noodzakelijk zijn voor de verdediging van Noord-Amerika, hebben de verschillen van mening tussen de regering van de V.S. en die van Canada in deze kwestie aan de openbaarheid prijsgegeven). De Canadese oppositieleider Les ter Pearson heetf een motie inge diend, waarin wordt gezegd dat men geen vertrouwen in het kabinet kan hebben, omdat dit „gebrek aan lei derschap heeft getoond, niet meer eensgezind is en besluiteloos is bij de behandeling van nationale en in ternationale zaken". Rood vlees V ROME, 4-2. Ongeveer honderd Romeinse slagers zijn maandag voor de rechtbank verschenen om zich te verantwoorden voor overtredingen van een wet, die het bewerken van vlees met chemische middelen, teneinde de rode kleur te be waren, verbiedt. Het proces was onlangs verdaagd omdat de rechtszaal op zoveel zonda ren tegelijk niet berekend was Maandag had men er het Pa leis van Justitie voor genomen. DEN HAAG, 4-2. De secretaris generaal van de NAVO, mr. D. U Stikker, heeft maandagmiddag op een persconferentie in Den Haag ge zegd, dat de besprekingen die hij 's ochtends met de minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay, en an dere autoriteiten heeft gehad, heb ben aangetoond dat in Nederland een grote belangstelling bestaat voor een multilaterale kernmacht. De eventuele uitwerking van de desbetreffende voorstellen tot con crete maatregelen zal echter voor Nederland en de andere landen nog' geruime tijd in beslag nemen. De onderhandelingen te Brussel over Groot-Brittannië's toetreding tot de Europese Economische Ge meenschap zijn als zodanig niet in de NAVO-raad in bespreking. Re percussies zijn altijd denkbaar en de heer Stikker zei daar „in zekere zin wel bang voor te zijn". Hij wees er echter op dat de NAVO de basis is Militair overleden AMERSFOORT, 4-2. Tijdens zijn weekendverlof is de 19-jarige dienst plichtig huzaar H. Hoogland, uit Hooglanderveen, zaterdag 2 februari jl. onwel geworden en plotseling overleden. Hoogland was ingedeeld bij het regiment Huzaren van Bo- reel en gelegerd in de Prins Willem III kazerne te Amersfoort. Na een verblijf van enkele weken in het militair hospitaal te Amers foort, waar hij werd behandeld we gens een hersenschudding en later een keelontsteking, was Hoogland op 30 januari jl. teruggekeerd bij zijn onderdeel. De koninklijke mare chaussee stelt een onderzoek in. In het militair hospitaal te Utrecht is sectie verricht op het stoffelijk over schot. BRUSSEL, 4-2. Op een vergade ring van de permanente vertegen woordigers van de zes E.E.G.-landen in Brussel, is maandagmiddag be sloten, dat de ministerraad van de gemeenschap op 25 en 26 februari wél zal doorgaan. Geen besluit werd getroffen over het doorgaan van de speciale verga deringen van de ministers van de E.E.G.-landen, gewijd aan landbouw vraagstukken en sociale kwesties. Vorige week vrijdag werd besloten de eerste „normale" bijeenkomst van de ministerraad van de E.E.G. na de breuk in de onderhandelingen met Engeland uit te stellen. De vergade ring zou aanvankelijk op 11 en 12 februari in Brussel worden gehou den. Het besluit tot uitstel werd ge nomen nadat vier partnerlanden van Frankrijk in de E.E.G. - Duitsland, Italië, België en Nederland - daartoe de wens hadden geuit aan de huidige voorzitter van de raad, de Luxem burgse minister van buitenlandse za ken, Schaus. Naar in Brussel wordt vernomen is van Nederlandse zijde maandag- BERLIJN. Twee Oostduitse solda ten, die op een trambrug op wacht stonden, zijn onder het prikkeldraad door gekropen en ongemerkt over de rails naar West-Berlijn gelopen. Op het station Schlesisches Tor doken zij tussen de reizigers op en meldden zii zich bij de Westberlijnse politie. Ver/et tegen proef verre visserij DEN HAAG, 4-2. De drie bonden, waarin visserijpersoneel is opgeno men, adviseren hun leden niet mee tc werken aan de proefreizen, die met regeringshulp naar verre vis gronden zullen worden gemaakt. Dit werd op een persconferentie me degedeeld. Minister Marijnen kondigde on langs aan, dat ongeveer een miljoen gulden bij suppletoire begroting zal worden gevoteerd om dit experi ment uit te voeren. De proef zou worden genomen met tien schepen van (coöperatief) samenwerkende re derijen, die binnen een jaar ieder vijf reizen moeten maken, waarvan drie opeenvolgend zouden moeien zijn. middag op de vergadering van de perrr?anente vertegenwoordigers mee gedeeld, dat het een „open zaak" is hoe Nederland op de vergadering van de E.E.G.-raad zal worden -vertegen woordigd en dat het niet zeker is, dat Nederlandse ministers de verga dering zullen bijwonen. HAARLEM, 4-2. Het bestuur van het Genootschap van leraren aan Nederladnse gymnasia en lycea heeft in een schrijven aan de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn bezorgdheid uitgesproken over het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs (Mammoet wet). Het bestuur meent dat in dit wets ontwerp een ongelijkheid in het le ven wordt geroepen tussen het open baar en het bijzonder onderwijs. In het schrijven wordt erop aangedron gen de principiële vrijheid van het bijzonder onderwijs onverkort te handhaven,'aangezien het deze vrij heid is die aan het bijzonder onder wijs zijn geheel eigen karakter heeft gegeven, waardoor het niet meer in het Nederlandse onderwijs is weg te denken. Razzia's in Singapore SINGAPORE, 4-2. Van officiële zijde in Singapore is medegedeeld, dat bij de razzia's onder extreem linkse politieke figuren en vak bondsleiders, die zaterdagmorgen in Singapore zijn begonnen, 111 perso nen zijn gearresteerd. Achttien com munistische topfiguren wisten aan de razzia's te ontkomen en zijn nog steeds niet achterhaald. Opvolging dr. Adenauer BONN, 5-2. De Westduitse vice- kanselier en minister van economi sche zaken, dr. Ludwig Erhard, heeft in een vraaggesprek met het in vloedrijke blad „Süddeutsche Zei- tung" (onafhankelijk), dat in Mün- chen verschijnt, gezegd bereid te zijn de leiding van west-Duitsland van dr. Adenauer over te nemen wanneer zijn partij en het parle ment dit wensen. geweest die het ontstaan of de ont wikkeling van kleinere regionale or ganisaties mogelijk hebben gemaakt. Het verblijf van de heer Stikker in Nederland hangt niet samen met de gebeurtenissen te Brussel. Seheepsbotsing in haven BALTIMORE, 5-12. - De Noorse ertsboot „Skaustrand" van bijna 16.000 ton en de bijna evenveel ton metende Amerikaanse tankboot „P. W. Thirtle" zijn maandagavond in de haven van Baltimore met elkaar in aanvaring gekomen, waarbij hun voorstevens zwaar beschadigd wer den. De „Skaustrand" liep de haven binnen met een lading ijzererts uit Brazilië en de Amerikaanse tank boot, die leeg was, was op weg naar een haven aan de Golf van Mexico. Het duurde ongeveer een uur voor dat sleepboten de twee schepen van elkaar hadden gescheiden. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Vreemde vogel-geschiedenissen BOLSWARD, 4-2. Een zeearend, een roofvogel die in Nederland zeer zelden wordt waargenomen, heeft vermoedelijk vijf zwanen verscheurd die zich bevonden in een wak in het ijs voor de IJsselmeerkust? nabij de afsluitdijk. Hier worden dagelijks 300 wilde zwanen en 5.000 eenden gevoederd. Men heeft boven deze vogels een zeearend gesignaleerd. De volgende dag vond men vijf zwanen dood in het wak. Hoezeer de koude onder de vogels huishoudt, merkte dezer dagen de timmerman in het dorpje Zurich (Fr.), die in de kerktoren moest zijn. In de galmgaten zat een aantal dui ven, die toen hij dichterbij kwam niet wegvlogen. De vogels waren doodgevroren. Dat ook in deze bar.re tijd het le ven bij de vogels toch door gaat, merkte een groenteboer in Bolsward. Toen hij een klant aan het helpen was, zag hij opeens een vogel vanuit zijn groentekar opvliegen. Tot zijn verbazing vond hij in de kar een vers gelegd wit ei, iets kleiner dan een duivenei. De vogel is nietweer gezien. E.E.G. voor t.v. BUSSUM, 5-2. In Avro's televisie rubriek „Commentaar" zal mr. G. B. J. Hilterman op woensdag 6 febru ari om 19.30 uur een vraaggesprek hebben met de ministers Luns en de Pous naar aanleiding van de crisis in de E.E.G. Het Zuidafrikaanse rassenvraagstuk MOSJI, 4-2. De solidariteitsconfe- rentie van Afrikaanse en Aziatische landen, die in Mosji, Tanganjika, wordt gdhouden, is maandag ge opend met een rede van president Julius Nyerere van Tanganjika, die verklaarde dat de deelnemende lan den zich niet afzijdig kunnen hou den „terwijl onze broeders in Zuid- Afrika onder ware onderdrukking blijven lijden". Wij kunnen niet rus ten alvorens deze onwaardigheid is Aiitgeroeid, alvorens de Zuid-Afri kaanse regering is vervangen door een regering, die representatief is voor de bevolking van dat land, on geacht de kleur". ENGCOBO (Transkei), 5-2. In het Zuidafrikaanse Transkei-gebied zijn dinsdagmorgen vroeg vijf blanken door een bende Afrikanen om het leven gebracht. Een zesde wist, te ontsnappen en stelde de politie in Pretoria van de slachting op de hoogte. De man kampeerde met een echt paar, hun twee dochtertjes van resp. 14 en 12 jaar en nog een jongeman in caravans in Bashee Bridge, ruim dertig kilometer buiten Pretoria. In de nacht werden de caravans in brand gestoken. Toen de bewoners slaperig naar buiten strompelden, werden zij door de Afrikanen afge slacht. De man die het drama had overleefd, zei zelf door een negerbe diende te zijn gewaarschuwd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het hart van een moeder is het meesterwerk der natuur. Prinses Annë Marie van Denemarken, de toekomstige koningin van Grie kenland, is maandag in Kopenhagen weer naar school gegaan. Vorige week arriveerde zij in Denemarken uit Athene, waar kroonprins Constantijn haar als zijn verloofde aan de bevolking heeft voorgesteld. - Foto: Anne Marie .komt aan bij.de school. Mond- en klauwzeer in België is niet Zuid-Afrikaans DEN HAAG, 4-2. De gevallen van mond- en klauwzeer bij runderen in het aan Zeeuws-Vlaanderen gren zende deel van België zijn niet, zo als men eerst dacht, veroorzaakt door het in dit deel van Europa nog niet geconstateerde en gevaarlijke Afrikaanse virus SAT 1, maar door het O-virus. Dit virus is „voor runderen ge woon", maar minder gewoon is dat Belgische runderen ermee besmet zijn, hoewel zij er tegen ingeënt wa ren. Belgische deskundigen en deskun digen van het mond- en klauwzeer- instituut in Amsterdam gaan onder zoeken hoe dat kan. Ook de Neder- „Mona Lisa" in Amerika WASHINGTON, 4-2. Met een zucht van verlichting hebben de zaalwach ters van het nationale museum in Washington maandag afsoheid ge nomen van Leonardo da Vinci's „Mona Lisa". Het beroemde schilde rij, dat zo enorm veel kijkers heeft getrokken, is naar New York ge bracht waar het ook tentoongesteld zal worden. Het doek heeft een maand lang in het museum in Was hington gehangen. Ruim 637.000 mensen hebben het daar gezien. Nog nooit eerder heeft het museum zo veel bezoekers gehad. landse rundveestapel is tegen O-vi- rus ingeënt. In Zeeuws-Vlaanderen hebben zich tot nu toe geen gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. Zoals bekend zijn in dit gebied bij zondere maatregelen van kracht om besmetting van België uit tegen te gaan. ALGIERS. Algerië heeft het voor stel van Marokko voor een bijeen komst van ministers van Buiten landse Zaken van Algerië, Marokko en Tunesië op II februari in Rabat, aanvaard. Dit meldt het Algerijnse persbureau. BENTHUIZEN. De ongeveer 68- jarige heer J. Blokhuis uit Hazers- woude is in het oostelijk gedeelte van Benthuizen in een tochtsloot ge raakt en verdronken. n In Bonn en Mtinchen hebben maandag studenten gedemonstreerd voor Engeland's toetreden tot de ge meenschappelijke markt. UTRECHT. In de afgelopen week hebben de Nederlandse Spoorwegen iedere dag minstens 1500 beladen kolenwagens uit de Limburgse mijn streek laten rijden, tegen 1200 a 1300 per dag in normale winters. Gemid deld werd verleden week dagelijks 30.000 ton kolen per spoor uit Lim burg verzonden. SIRJANSLAND Causerie voor Culturele Vereniging Goede belangstelling bestond er voor de eerste avond in het seizoen, georgahiseerd door de Culturele Vereniging. De voorzitter, de heer Heule, sprak een welkomstwoord en deelde mede, dat het late tijdstip zijn oorzaak vindt in het tijdelijk niet beschikbaar zijn van het ver enigingsgebouw, als gevolg van de schoolverbouwing. Een bijzonder welkom riep spr. de heer Verhoef uit Rotterdam toe, die een met dia's verluchte causerie ihield over Vene zuela. Een warm land Venezuela. Dat bleek wel uit de toelichting van de heer Verhoef. Als de zon ginds op zijn felst is, kan men zich buiten schier niet meer ophouden. Venezu ela is het land van de olie. Neder landse maatschappijen nemen deel aan het winningsproces en versche pen de ruwe olie naar Curasao voor de raffinage. Met name stond spr. stil bij de „groene hel" in dit land, een wild gebied waarheen vroeger expedities werden gezonden als af- wëer tegen de Indianenstammen, waarvan er zich in dit gebied nog altijd ophouden trouwens. Olie cn mineralen Het. land is behalve rijk aan olie ook rijk aan mineralen. De oliewin ning vordert talrijke technische voorzieningen. De dia's hadden aller eerst 'de hoofdstad Caracas lot on- Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met weinig bewol king. Vannacht matige tot strenge, vorst, en hier en daar mist. Overdag matige tot lichte vorst. Zwakke hoofdzakelijk zuidoostelijke wind. 6 febr. Zon op 8.14, onder 17.35. Maan op 15.20, onder 6.55. 7 febr. Zon op 8.12, onder 17.37. Maan op 16.24, onder 7.41. Volle maan: 8 febr. te 15.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 febr. 7 febr. 13.50 n.m. 14.48 n.m. 13.33 n.m. 14.23 n.m. 1.11 v.m. 2.12 v.m. BROUWERSHAVEN 6 febr. 1.07 v.m. 1 febr. 2.04 v.m. Springtij: 10 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De vorstgrens loopt thans van de Baltische staten langs de Roe meens-Hongaarse grens over de Po- vlakte, de Franse Rivièra en daarna in een wijde boog over Spanje naar Ierland. Het vorstgebied dat er door wordt ingesloten, wordt langzaam iets kleiner van omvang, omdat ver schillende depressies de vorst wat terugdringen. De belangrijkste van deze depressies bevindt zich ten wes- IJsland, naar het zuidwesten af ten van Ierland, die, komende van zwenkt. Hierdoor gaat de circulatie op de Atlantische Oceaan zich wijzi gen. Het schijnt dat er zich op zui delijke breedte een westcirculatie gaat ontwikkelen. Vannacht was de koudste plek München in zuid-DuitsIand. Daar vroor het 22 a 23 graden. In ons land was de vorst matig tot streng; de minima varieerden van 4 tot 12 graden. Doordat de wind' zwak blijft uit zuidoostelijke richting, zal de vorst de komende nacht opnieuw matig tot streng zijn; midden op de dag daarentegen over het algemeen licht. Neerslag wordt niet verwacht. Majoor Harold Dietz, hoofd van de medische afdeling voor de ruim tevaart op de Amerikaanse lucht basis Vandenberg, heeft maandag avond meegedeeld, dat ten tijde van de Cubaanse crisis in het afgelopen najaar op Vandenberg alle raketten van de luchtmacht met kernladingen waren uitgerust. Bij een botsing tussen een vracht auto met voetbalsupporters en een autobus met deelnemers aan een po litieke bijeenkomst zijn in de omge ving van Nairobi negen mensen om het leven gekomen en 73 gewond. derwerp, een moderne stad omgeven door fraai natuurschoon. De tegen stellingen zijn groot. Een deel leeft in rijkdom, eör. ander deel der Ve- nezulanen toeft in van klei opge trokken hutten, waarin de hygiëne alles te wensen overlaat. De gemid delde leeftijd is dan ook niet hoger dan 40 jaar. Ondanks armoede ge voelt men zich tevreden, in tegen stelling vaak met de bezittende klasse. De dia's gaven verder een beeld van de rijkdommen van het land en de grote vorderingen van de techniek, die het mogelijk maakt deze rijkdommen aan te wenden voor menselijk gebruik. Vooral de rijkdom aan bloemen vormde een attractie op deze kleurige Venezo laanse parade. Na de pauze werden dia's vertoond van het Andesge- bergte, waarin o.a. bauxiet wordt gevonden. De heer Heule sprak na afloop een hartelijk dankwoord en hoopte op een tot weerziens. Dodelijk verkeersongeluk NEER, 4-2. Het twaalfjarig meisje Gerrie Verhaegh uit Neer (Limburg) is bij het verlaten van de school maandagmiddag bij het spelen onder de wielen van een tractor met aan hangwagen gevallen. Het meisje was vrijwel op slag dood. Avontuur van stier NIJMEGEN, 4-2. Een stier, die kennelijk een sterk voorge voelen had van wat hem te wachten stond, heeft een even- tragische als vergeefse poging gedaan om het hem in het Nij meegse slachthuis toegedachte lot te ontlopen. De opstandige stier belandde eerst in de Waal, waar hij op eigen kracht weer uit wist te komen. Met een dolle ren door het stads centrum trachtte het dier hier na zijn achtervolgers, een vrachtauto van het slachthuis en drie patrouilleauto's van de politie, van zich af te schud den. Een geparkeerde auto moest hel tijdens deze race ernstig ontgelden. En de stier smaakte ook nog het genoegen dat vele niets vermoedende voorbijgangers, hals over kop de vlucht moesten nemen. Op de Waalbrug maakte de poli tie tenslotte met drie karabijn- schoten een einde aan het avontuur van de wantrouwige stier. Meer zon

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1